TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 27 Tem 2017, 01:37

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5407 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 184 85 86 87 88109 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2016, 16:02 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Filmlerden aşina olduğumuz gibi parmak izi veya retina tarayıcı koysalar rehin alınanların gözü veya parmağı kesilip okutulabilir veya kesme tehtidi ile yaptırılabilir rehineye. Ses tanıma gibi şeyleride zorla yaptırırlar gibi duruyor. Yeni çıkan bireysel silahların silahın sahibinden başkası kullanmasın diye silah sahibinin koluna taktığı bileklik tarzı şeylerde işe yaramaz. Geriye göreve çıkıcak personelin deri altına implant tanıma sistemi takılabilir. Veya arabaların uzaktan kumandası gibi tek tuşla bütün tankın girişlerini kilitleyecek bir sistem. Sonrada bu kumandayı kırıp imha edersiniz en basitinden. Aklıma başka birşey gelmedi. Ancak ilginç bir fikir. Üzerine beyin fırtınası yapılası bir durum. Kaldı ki böyle bir durumla bir operasyon veya savaşta kaç kere karşılaşılabilir. Onu da hesaba katmak lazım...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2016, 19:20 
Akıncılar

Alıntı:
Konu hakkındaki bilgi eksikliğimi bağışlayın. Ancak ciddi bir sorum olacak:

Tankların meskun mahal ve meskun mahale yakın operasyonlarında kullanımı, giderek önem kazanıyor. Fırat Kalkanı Harekatı'ndan elde ettiğimiz 'acı' tecrübeden yola çıkarak, Altay projesinde, tankın, tank sistemine tanımlatılan mürettabat dışından kimsenin kullanmamasını sağlayacak bir geliştirme yapılabilir mi?

Bu sistem, acil durumlarda (örneğin tank mürettabatının rehin alınması gibi), harp karargahındaki yetkili subaylar tarafından uzaktan tankın kitlenmesine; hareket ve muharebe gücünün deaktif edilmesine, veya hayatını kaybetmiş yeni mürettabatın tanımlatılmasına açık olabilir mi?

Böyle bir geliştirme yapabilmek mümkün müdür, mümkünse bile bunun için çok geç kalınmış olabilir mi?
Arkadaşlar, asıl sorun bu değil. Ne yaparsanız yapın, nihayetinde bu işlerden anlayan biri bir şekilde her aracı çalıştırır. En basit imbobilizerli yaparsınız, en azından o anda kullanamaz. Lakin, esas sorun; Tank operasyonu böyle tekli, ikili halde kelaynak gibi yapılmaz.! En az 1 takım düzeyinde ki bu da 4 tank eder, idealde bölük düzeyinde 13 adet tank senkronize halde harekat yapar. Yapmazda, üstüne üstlük adam gibi destek sağlamazsanız böyle olur işte! ATAK heloları ve sürekli İHA'lar ile desteklenmeleri şarttır. Tek veya 2 tank ile ilerlemek kamikazeliktir.!!!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2016, 14:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Parmak izi veya retina da olmaz bence. Sonuçta acil bir durumda o aracı herhangi bir tsk personeli rahatlıkla çalıştırabilmeli. Bizim esas çalışmamız gereken konu, ışıd gibi terör örgütlerinin sıcak çatışma bölgelerindeki araçlarına çatışmanın durumuna ve ihtiyaca göre hemen uygulayabildikleri bir takım korumalar veya güçlendirmeler. Koskoca bütçeye sahiz biz bile tanklarımızı,zptlerimizi,zmalarımızı neredeyse çıplak zırhla çatışmaya sokuyoruz. Geçen gün burada gördüm galiba, bir jipin arkasına BMP tareti takmış adamlar. Estetik yönünü geç, bence bu çatışma ortamında gayet iyi. Irak ve peşmerge güçlerine bakın, kaybetseler de onlarca aracı zırhlılarla korumuşlar. Demek istediğim biz Atayı sahaya sürdüğümüzde -inşallah- çatışma ortamının tehlikelerini gözardı edersek çok üzülürüz. Afganistandaki leopardların çoğu kafesli, ek zırh paketleriyle korumalıydı. Biz Altayı üretelim sahaya sürelim sonra da ek zırhı veya zırh paketleri için ayrıca çalışma ve üretim birimi kuralım dersek çok gecikiriz. Yani bu işlerin hemen yapılması lazım diye düşünüyorum. Yanılıyor da olabilirim, bazılarına göre gevezelik de ediyor olabilirim ancak düşüncelerim böyle. Akkor var diyenler olabilir. İnşallah yetişir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2016, 18:30 
Üye

Mevcut sistem üzerinden geliştirmeler devam edilebilir ama sıkıntılı bir durumda tek bir çağrı ile bütün tankın sistemlerinin gayrıfaal duruma getirilmesi konusu düşünülebilir.Forumdaşların dediği gibi parmağına koysan Allah korusun parmağı keser,retina desen psikopatın birine denk gelir gözünü oyar.Yani temel mantık işler çığırından çıktıktan sonra o personelin gerekli irtibatı kurup tankı kitlettirmesi birdahada istesede açamaması olmalı.

Dışarısı dinamit, dışarısı enkaz!

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2017, 13:55 
Uzaklaştırıldı

Forumun kapalı olması motor burdaki potansiyel motor-seri üretim tartışmalarının engelledi.
Olsun yinede sorayım seri üretim ne zaman başlanır.
İlk 250'lik paket için ihraç izni çıkmadı diye çırpınırız ama ihraçtan önce acil tank ihtiyacımız var bu kabul edilmeli.
Birde MTU motorlarını tersine mühendislik yapıp seri şekilde üretirsek ambargoyla karşılaşırmıyız.Şimdi ihale otokara mı düştü BMC'ye mi ?
Bu ters ve sıkıntılı günlerde neyi bekliyoruz seri üretim için sakaryadaki bmc tesislerinin kurulmasını mı !!!!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2017, 14:35 
Akıncılar

Son zamanlarda sosyal medyada bu iş çığrından çıktı çok önceden belliyidi ilk 250 adet üretimin MTU motoru olacağı. Ortada herhangi negatif bir haberde yok. Hali hazırda Fırtına ve M-60 Sabra'lar için MTU-881 motorunu satmış olan Almanya MTU-883 motorunuda satacaktır.

Zaten Dünya uzun zamandır krizde, bu satış Alman firması içinde gereklidir. Bir çok avrupa ülkesinin toplam ihtiyacı olacak olan motor siparişini Faz-I üretimi için sipariş ediyoruz.

Faz-II üretimine gelince.
-Kaç adet olacağı net değil.
-Faz I'den edinilen deneyimler ışığında modifkasyon gerekip gerekmeyeceği belli değil.
-Üretici Firma veya firmalar olacak mı belli değil
-Arifiye'nin düşük yoğunluklu bir üretim için dahil olup olmayacağı belli değil.
-Yerli Motor'un yetişip yetişmeyeceği net değil
-Millileşecek parçalar var veya olacak mı? bilmiyoruz. (Otokar milli torsion bar örneği gibi)

Ama sanki bu saydıklarım netlik kazanmışta proje motordan aksayacakmış gibi konuşulmakta.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2017, 15:35 
Uzaklaştırıldı

Dediğiniz gibi ilk partideki motorda sıkıntı olmamasını rağmen sosyal medya çığırtkanları (ekşideki başlık,twitter tartışmaları) olayı abartıp tankın motorsuz kaldığını yalanını ortaya atıp etrafı Otokardan açıklama gelene kadar bulandırdılar.Açıklama gelince sus pus. Onun dışında seri üretime en kısa sürede geçilmesi gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2017, 15:39 
Akıncılar

Ben mi kaçırdım yoksa ilk parti seri üretim sözleşmesi imzalandı sonra buna istinaden motor+transmisyon siparişi verildi, o satışa Alman hükümetinden ihracat izni mi çıktı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2017, 17:11 
Süvariler

Hangi şirket olursa olsun elbet bir seri üretim sözleşmesi imzalanacak. Sonra seri üretim işini alan şirket gidip Almana motoru sipariş edecek. Alman babalar gibi motorları satacak. Almanlar Türkiyedeki varlıklarını riske atacak değil. Bosch Türkiye, MTU Türkiye diye aslan gibi "Türk" şirketlerimiz var. Aksi olacağını düşünse Rheinmetall BMC ile işbirliğine gitmek ister mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2017, 19:36 
Yeni Üye

Seri üretim sözleşmesi imzalansa artık. Üretimi, kabülleri, eğitimleri derken ne zaman ön hatlara geçecek bu tanklar ? Zamanı geldi de geçiyor bile. Hadi Mehmetçiğin canını ucuz buldunuz da, muharebe kazandıracak yahu bunlar. Onu da mı önemsemiyorsunuz ?

SSM İsmail Demir AKKOR projesini hızlandırdık demişti umarım ilk tanka yetişir ve umarım sensörü sadece radardan ibaret olmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 00:23 
Süvariler

bu güne kadar neden yerli motor üretilmediği konusunda
sayın üyeler okurlarsa bilgi sahibi olurlar...

Resim
Resim
Resim

motorların sesleriii aks eder dağa taşa..; ordumun çelik kolu... ŞANLI EJDER SEN ÇOK YAŞA....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 01:07 
Akıncılar

200 tank icin modernizasyon projesi baslatilmis. 40 M-60, 40 Leo-2 abd 120 M-60T. Tanklara ilave zirhlandirma ve aktif koruma sistemleri takilmasi planlanmis.

http://www.defensenews.com/articles/tur ... de-contest

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 01:12 
Süvariler

200 tank icin modernizasyon projesi baslatilmis. 40 M-60, 40 Leo-2 abd 120 M-60T. Tanklara ilave zirhlandirma ve aktif koruma sistemleri takilmasi planlanmis.

Vatana millete hayırlı olsun. Sizce uygulanmaya başlaması ne kadar sürer?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 01:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

2020'de görürüz artık bu tankları ! Bu arada acemice bir soru olacak ama bir tank taburumuzda 60 tank bulunuyor değil mi ? 40 adet olması biraz abes değil mi ?

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 03:02 
Süvariler

Sanırım kısıtlı bir modernizasyon olacak. M-60T veya Leo 2 NG gibi birşey olsa bu meblağın iki katı tutabilirdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 03:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Anladığım kadarıyla Altay tankının seri üretimine kadar kalan arada değerlendirmek için başlatılmış, değil mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 04:01 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

120 adet M60T'ye hard-kill ya da soft-kill sistemi, 40 Leo 2A4'e AMAP veya benzeri zırh paketi + hard-kill/soft-kill, 40 M60A3 TTS'e ERA + arka kafes zırh uygulanması beklenebilir. Bahsi geçen bütçe bu işlemler için yeterlidir sanıyorum.

Hard-kill sistemimiz Akkor henüz hazır değil. İsrail veya Rusya, sistemlerini bize satar mı, yoksa Akkor mu beklenir sizce?

Edit: Tabii sadece soft-kill sistemi de eklenebilir. Bu saatten sonra aktif koruma olarak hard-kill sistemi eklenir diye düşünmüştüm, düzenledim.

Mevcut şartlarda, en hızlı çözümlerin üretilmesi lazım. Suriye ve Irak'ta ne olacağı belli değil.

Toyota pikaplara modern ATGM atılan bir savaş 5 yıldır sürerken önlem almadık, en azından alacağımız önlemi hızlı uygulayalım.

En son antoninus pius tarafından 02 Şub 2017, 07:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 06:26 
Akıncılar

Bu projenin normalde 2012'de baslamasi ve bugun arazideki birliklerimizin kullaniyor olmasi lazimdi. Biz yine Turk isi yaptik. Onlarca sehit ve tankimiz ATGM ile vurulduktan sonra bir zahmet proje baslatmislar. Biz Suriye sinirinda sira sira dizilmis M-60'lari gorup, insallah her cesit ATGM'nin kullanildigi Suriye'deki savasa bu tanklar ile girmeyiz dedik, hatta M-60T'leri kullanin bari derken, bir baktik M-60'lar girdi Suriye'ye. Sonra yavas yavas ATGM yemeye baslayinca M-60T ve Leo-2'ler geldi. Ilk giden tanklarimiz bolge cografyasina uygun boyama ihtiyaci duymadilar. Arka arkaya ayni bolgede tanklarimiz vuruldu, ben hic tanklarimizdan sis havani atildigini gormedim. Niye takiyorlar o havanlari tanklara? Ilk tank ATGM yiyor, yanindaki tank kilini kipirdatmiyor. Lafa gelince NATO standardi olsun diye herseyi siralarlar. Cobra'ya felan sis havani takiyorlar. Eeee ne zaman kullanacaklar?

Projenin uygulanmasida bakalim nasil olacak. Acil diye yol cikilan proje kac yilda bitecek ve kim yapacak? Habere gore Aselsan, Roketsan, FNSS, BMC, Otokar ayri ayri teklif veriyor. Kim neyi yapacak? AKS yapan Aselsan var, ihaleyi Otokar alirsa, ihaleye teklif veren Aselsan nasil is payi alacak? Zirh yapan Roketsan nasil diger firmalari kullanacak? Bir suru soru var kafada...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 09:53 
Akıncılar

Bu projenin normalde 2012'de baslamasi ve bugun arazideki birliklerimizin kullaniyor olmasi lazimdi. Biz yine Turk isi yaptik. Onlarca sehit ve tankimiz ATGM ile vurulduktan sonra bir zahmet proje baslatmislar. Biz Suriye sinirinda sira sira dizilmis M-60'lari gorup, insallah her cesit ATGM'nin kullanildigi Suriye'deki savasa bu tanklar ile girmeyiz dedik, hatta M-60T'leri kullanin bari derken, bir baktik M-60'lar girdi Suriye'ye. Sonra yavas yavas ATGM yemeye baslayinca M-60T ve Leo-2'ler geldi. Ilk giden tanklarimiz bolge cografyasina uygun boyama ihtiyaci duymadilar. Arka arkaya ayni bolgede tanklarimiz vuruldu, ben hic tanklarimizdan sis havani atildigini gormedim. Niye takiyorlar o havanlari tanklara? Ilk tank ATGM yiyor, yanindaki tank kilini kipirdatmiyor. Lafa gelince NATO standardi olsun diye herseyi siralarlar. Cobra'ya felan sis havani takiyorlar. Eeee ne zaman kullanacaklar
Hocam işin kötüsü, Fırat Kalkanı aslında geçen sene sonlarında başlaması planlanmış bir harekat. Yani alelacele başlamış, kayıplar üzerine M60T'ler falan sevkedilmiş de değil. Ciddi ciddi M60A3'lerin girmesi öngörülmüş anlaşıldığı kadarıyla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 10:01 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Düşmanı küçümseme ve kibir savaş alanında yapılan en büyük hatadır

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 10:26 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sayılar bütçe sıkıntısı sebebiyle düşük herhalde. İlk faz sayısı mı acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 14:10 
Akıncılar

Anlamadığım bir konu var biz 120 M-60 T mi eklemek istiyoruz envantere yoksa kaybedilen 120 M-60 varda yerine mi modernize ederek koymaya çalışıyoruz.?

Toplam kaybımız hakkında bilgisi olan var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 14:25 
Süvariler

M60A3 lerin girmesinin öngörüldüğü doğru ama bu harekatın planlamasında ve icrasında yapılan tek hata da bu değil. Yetersiz kuvvet yığılması, El Babın etrafı kuşatılmadan doğrudan merkezine girilmek istenmesi, üstün kuvvet olarak düşmanın sıklet merkezini, sahaya yayılıp ve ikmal imkanlarını kesip zayıflatmak yerine adeta ona kafa atmak, düzensiz birlikleri düzenli birlikmiş gibi düşünmek. Liste uzar. Üzülerek ordunun herhangi ciddi bir savaşı götürme imkanının olmadığını düşünüyorum. Özellikle araç ve malzeme kayıplarında da listenin görünenden biraz daha uzun olabileceğini düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 14:34 
Süvariler

120 adet M60T'ye hard-kill ya da soft-kill sistemi, 40 Leo 2A4'e AMAP veya benzeri zırh paketi + hard-kill/soft-kill, 40 M60A3 TTS'e ERA + arka kafes zırh uygulanması beklenebilir. Bahsi geçen bütçe bu işlemler için yeterlidir sanıyorum.

Hard-kill sistemimiz Akkor henüz hazır değil. İsrail veya Rusya, sistemlerini bize satar mı, yoksa Akkor mu beklenir veya soft-kill mi uygulanır sizce?

Edit: Tabii sadece soft-kill sistemi de eklenebilir. Bu saatten sonra aktif koruma olarak hard-kill sistemi eklenir diye düşünmüştüm, düzenledim.

Mevcut şartlarda, en hızlı çözümlerin üretilmesi lazım. Suriye ve Irak'ta ne olacağı belli değil.

Toyota pikaplara modern ATGM atılan bir savaş 5 yıldır sürerken önlem almadık, en azından alacağımız önlemi hızlı uygulayalım.
Umarim us bolgelerinde konuslu olan m60lar icinde bir kac cozum onerilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 17:32 
Süvariler

Askeri harcamalarımız GSMH'nın %2'lerine düştü. Dev projeler, açılışlar yapılırken bazı şeyleri es geçtik. Her şeyi milli yapacaz

bahanesi ile de öteledik, geciktirdik durduk. Bu bize tabular olarak döndü..

Yahu Altay'ın 2010'da fln envantere girmeyeceğini herkes biliyordu zaten. Neden bir modernizasyon yapılmadı.

Bırakın yabancı firma yapsın güneyimiz ateş olmuş. Mehmetçiğin canından kıymetli mi?

Lüks için 3 milyar dolarlık paralara çerez parası derken Mehmetçiğin hayatı, ülkenin güvenliği için bir kaç yüz milyon dolar mı

gözümüze battı? Yazık, denecek söz bitmez ama olan İnsanımızın canına oluyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 21:57 
Üye

Modernize edilen Leo 2'lerin sayısının çok az olması hala bazılarının gerekli dersi almadığının çok açık bir göstergesi. Belki daha 10-15 sene arzu edilen sayılarda Altayımız olmayacakken. Göreceli olarak daha kısa bir sürede aşağı yukarı 3'te 1 gibi bir fiyata neredeyse Altay ile aynı kabiliyetlere sahip Leo 2NG modernizasyonu yapılmaması çok üzücü.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 23:20 
Yeni Üye

M60T'ler ağırlığından dolayı aşırı hantal kalıyor. Tankın bekaası zaafiyete uğratılmadan hafifletilecektir ve ukss ile LWR eklenecektir diye tahmin ediyorum. Diğer 40 M60A3 de modernize edilmiş M60T'ye dönüştürülecektir. Asıl önemli olan Leo2A4. M48A5T2'nin termaliyle Leo2A4'ün termali neredeyse aynı kalitede, bu örnek bile modernizasyon ihtiyacının ne durumda olduğunu gösteriyor. Bu 200 tank ve sırasıyla diğer tanklara ukss eklenecektir.

Sis havanları hususu çokça tartışılıyor. İlk olarak sis havanlarımızın üretim tarihi eski olduğu için çoğu atılsa dahi çalışmaz belkide. Diğer husus, tanklar zaten kendisine yönelen ATGM tehdidini farkettiklerinde sis havanı atmak yerine menzil dahilindeyse vurmayı tercih ederler (sabotun namlu çıkış hızı yaklaşık 1500 m/sn), vuramayacaklarsa mevzi değiştirirler ve en son çare olarak sis havanı kullanırlar. Bir tank vurulduğunda diğer tankın sis atmama sebepleri ise bir çok olabilir. Bunları maalesef orada olmadan bilemeyiz. Özetle şunu demem gerekir ki. sis havanı hususunda gereğinden fazla haksız eleştiri yapılıyor.

Son olarak Fırat Kalkanı Harekatı'na M60A3'lerle neden başladık sorusunun kendimce cevabını vermek isterim. Mantık "tükürüğümüzle boğarız, bizi gören kaçar gider zaten" olduğu için hala böyle hatalar yapılmaktadır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 03:21 
Uzaklaştırıldı

Modernizasyon aslında çok dallı budaklı değil. Basit.

Sabra Sayısı 160+40 oluyor ve m-60t ler hafifletilip rcw + lwr + İsrail aktif koruma sistemi (kesin değil) M-60 T2 ye yükseltilecek. 3 tanesi vurulmuştu zaten 7 de arızalı felandır yada testbed.

40 adet leopard 2a4 de Next Generation Modernizesine tabi tutulacak.(belki sisteme israilli aktif koruma sistemi eklenebilir.)

Bu kadar basit.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 04:47 
Akıncılar

M60T'ler ağırlığından dolayı aşırı hantal kalıyor. Tankın bekaası zaafiyete uğratılmadan hafifletilecektir ve ukss ile LWR eklenecektir diye tahmin ediyorum. Diğer 40 M60A3 de modernize edilmiş M60T'ye dönüştürülecektir. Asıl önemli olan Leo2A4. M48A5T2'nin termaliyle Leo2A4'ün termali neredeyse aynı kalitede, bu örnek bile modernizasyon ihtiyacının ne durumda olduğunu gösteriyor. Bu 200 tank ve sırasıyla diğer tanklara ukss eklenecektir.

Sis havanları hususu çokça tartışılıyor. İlk olarak sis havanlarımızın üretim tarihi eski olduğu için çoğu atılsa dahi çalışmaz belkide. Diğer husus, tanklar zaten kendisine yönelen ATGM tehdidini farkettiklerinde sis havanı atmak yerine menzil dahilindeyse vurmayı tercih ederler (sabotun namlu çıkış hızı yaklaşık 1500 m/sn), vuramayacaklarsa mevzi değiştirirler ve en son çare olarak sis havanı kullanırlar. Bir tank vurulduğunda diğer tankın sis atmama sebepleri ise bir çok olabilir. Bunları maalesef orada olmadan bilemeyiz. Özetle şunu demem gerekir ki. sis havanı hususunda gereğinden fazla haksız eleştiri yapılıyor.

Son olarak Fırat Kalkanı Harekatı'na M60A3'lerle neden başladık sorusunun kendimce cevabını vermek isterim. Mantık "tükürüğümüzle boğarız, bizi gören kaçar gider zaten" olduğu için hala böyle hatalar yapılmaktadır.
Yorum icin tesekkur ederim hocam ama sis havanlarinin yenilenmesi ve erken uyari sistemi (soft kill) herhalde yapilabilecek en hizli ve dusuk iyilestirme olurdu. Piyasada bahsettigim sistemler var. Lazer uyari ve fuze ikaz sistemleri gelistirilmis, dahasi Aselsan'da bu teknoloji mevcut ama kim yapacak? Envanterdeki sis muhimmatlari eski diyorsunuz, bu bile basli basina ihmaldir benim gozumde. Sis muhimmatlarini yenilemenin maliyeti kac para tutar hocam? Savasa giren bir ordu, hemde ATGM cenneti bir bolgeye, zirhli araclarinin eksiklerini ve personelin egitimini tamamlamadan girerse iste bugun yasadigimiz sonuclari uzulerek goruruz. Sagda solda Turk tanklarinin havaya ucurulma videolarini gormek benim icimi acitiyor. Bir degil, 2, 3 zirhli aracimizin arka arkaya vuruldugu goruntu var. Verdigimiz sehitlerin belki kac tanesini onlenebilirdi hic dusunuluyor mu? Herseye "kader" deyip gecmeyelim.

Genelkurmay baskani Atatuk dusmani bir yazari ziyaret ederek zaten benim gozumdeki degerini sifira indirdi. Kopru acilisina, cay toplama merasimine gitmek yerine emrindeki gucun sorunlariyla daha fazla ilgilense nasil olur? Millet cebinden para verip dagdaki tankina kafes zirh yapmaya calisiyor, kum torbasi sallandiriyor, tomruk dosuyor vs. NATO ordusu TSK boyle mi olmaydi? Suriye onlarca zirhli arac vurulmus, onlarca sehit veridikten sonra bir zahmet ihale acip, en az 2 sene surecek proje baslatiyorlar. 2012, 2013, 2014,2015 yillarinda akliniz neredeydi? M-60T ikinci paketi yanlis sekilde sonlandirildi, Leo-2NG dediler, para yok diye rafa kaldirdilar. Para yok ama mevzu VIP ucak ve arac olunca para buluyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 10:29 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

Yorum icin tesekkur ederim hocam ama sis havanlarinin yenilenmesi ve erken uyari sistemi (soft kill) herhalde yapilabilecek en hizli ve dusuk iyilestirme olurdu. Piyasada bahsettigim sistemler var. Lazer uyari ve fuze ikaz sistemleri gelistirilmis, dahasi Aselsan'da bu teknoloji mevcut ama kim yapacak? Envanterdeki sis muhimmatlari eski diyorsunuz, bu bile basli basina ihmaldir benim gozumde. Sis muhimmatlarini yenilemenin maliyeti kac para tutar hocam? Savasa giren bir ordu, hemde ATGM cenneti bir bolgeye, zirhli araclarinin eksiklerini ve personelin egitimini tamamlamadan girerse iste bugun yasadigimiz sonuclari uzulerek goruruz. Sagda solda Turk tanklarinin havaya ucurulma videolarini gormek benim icimi acitiyor. Bir degil, 2, 3 zirhli aracimizin arka arkaya vuruldugu goruntu var. Verdigimiz sehitlerin belki kac tanesini onlenebilirdi hic dusunuluyor mu? Herseye "kader" deyip gecmeyelim.

Genelkurmay baskani Atatuk dusmani bir yazari ziyaret ederek zaten benim gozumdeki degerini sifira indirdi. Kopru acilisina, cay toplama merasimine gitmek yerine emrindeki gucun sorunlariyla daha fazla ilgilense nasil olur? Millet cebinden para verip dagdaki tankina kafes zirh yapmaya calisiyor, kum torbasi sallandiriyor, tomruk dosuyor vs. NATO ordusu TSK boyle mi olmaydi? Suriye onlarca zirhli arac vurulmus, onlarca sehit veridikten sonra bir zahmet ihale acip, en az 2 sene surecek proje baslatiyorlar. 2012, 2013, 2014,2015 yillarinda akliniz neredeydi? M-60T ikinci paketi yanlis sekilde sonlandirildi, Leo-2NG dediler, para yok diye rafa kaldirdilar. Para yok ama mevzu VIP ucak ve arac olunca para buluyorlar.
Sayın Robust;
Devamlı eğitim eksikliğinden bahsediliyor, lakin benim anlamadığım bir konu var. Biz tankçılara bilmedikleri yeni bir tank verip hadi El Bab a mı git dedik. Yıllardır ne yapıyorlardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 11:21 
Yeni Üye

Alıntı:
En küçük birliklerin basit kazı, hafriyat işlerinde dahi, bir BAŞÇAVUŞ AKLINCA ihale dosyalarını eşine dostuna açarken, bu memlekette tabi ki fiyat uçurulur.
Ne de güzel bir betimleme , zaten ne geldiyse başımıza bu başçavuşlar yüzünden geldi de mi? Keşke hepsi ölse ... Sizi tebrik ediyorum.

Tank konusunda benim duyduğum/ tahmin ettiğim ilk 250 Arifiye tank palette MTU güç paketleriyle Otokar ile üretildikten sonra bu fabrika TSK bünyesinden çıkarılıp sivil olacak (diğerlerine düşündükleri gibi) ardından bu fabrika sivil bir firmaya satılacak (mesela BMC) ve seri üretim orada devam edecek.(2020)

En son ozzmosis35 tarafından 02 Şub 2017, 21:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 12:02 
Yeni Üye

TSK'da maalesef albay ve altı uzman onbaşıya kadarki rütbelilerin düşüncelerini general kısmı pek ciddiye almaz. Burada bu zamana kadar yazılanlar ve daha bir çoğunu sayısız kez üst makamlara iletmelerine rağmen karşılarında maalesef "alakasız işlerle meşgul edilen" kişilerden daha ötesini bulamıyorlar. Leo2A4 ile Leo1T'yi karşı karşıya getiren bir simülasyon yapılsa, bu savaşı Leo1T şüphesiz kazanacaktır. Bunun gibi sayısız örnek sayılabilir. Tek umudumuz, Altay'dan elde edilen tecrübe ile özellikle Leo2A4'lerin özellikle kulesinin komple değişip, NG modernizasyonundan birkaç adım ötede bir tank çıkmasıdır. Eğitim hususunda ise, malum tanklar zırhlı birliklerden alındığı için eğitimde ciddi zorluklarla karşılaşılıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 13:02 
Süvariler

Alıntı:
Askeri harcamalarımız GSMH'nın %2'lerine düştü.
Buna cidden inanıyor musunuz? Ben inanmıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 13:43 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Eleştirdiğimiz zaman bazı çevreler küçücük beyinleriyle bizi hain ilan ediyorlar. Birileri ''Aslan yattığı yerden belli olur'', ''Bizim için çerez parası'' bilmem ne diye zırvalıyordu hatırlarsınız. O saraya harcanan parayla tüm leopardlar ng olurdu. Alınan vip uçaklar,araçların parasıyla da m60 lar zırhlandırılırdı.Bazı aslanlar sarayda yatarken bazı aslanlar mezarda yatıyor şuan.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 14:03 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bende inanmıyorum. Tsk'nın harcaması düzgün hesaplanmıyor. Sonuçta birtek devlet geliri yok TSK'nın. Bunun vakıfları var , Oyak var , Savunma sanayi şirketleri var , varoğlu var. Bununla ilgili makale okumuştum keşke kaydetseydim. Biz kendi savunma harcama verilerimizi bile Sipri'den alıntı yaparak alıyoruz düşünün işin boyutunu.

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 14:22 
Akıncılar

Eleştirdiğimiz zaman bazı çevreler küçücük beyinleriyle bizi hain ilan ediyorlar. Birileri ''Aslan yattığı yerden belli olur'', ''Bizim için çerez parası'' bilmem ne diye zırvalıyordu hatırlarsınız. O saraya harcanan parayla tüm leopardlar ng olurdu. Alınan vip uçaklar,araçların parasıyla da m60 lar zırhlandırılırdı.Bazı aslanlar sarayda yatarken bazı aslanlar mezarda yatıyor şuan.
Bu projelerin bütçe kısıntısı sebebi ile yapılmadığını sanmıyorum.
MPT-76 dahi, senelerdir çar çur da edilen bir dolu ödenek ile, aslında çok da pahalıya geliştirildi. Seneler geçti, araya MKE bir de Mehmetçik-1 sıkıştırdı, ama gün sonunda savaştayız, elin Avrupalı'sından bir dolu tüfek alıyoruz ve MPT-76'dan sadece 500 tane üretip dağıttılar galiba.

Biz savaştayız derken, senelerdir savaştayız. :roll:

NG dediğimiz şeyi de Aselsan kendi başına "Sorduk mu ulen size" lafzında yaptı. Bakan test eden çıkması dahi bir sürprizdir.

Daha da misal; Fırtına obüsü neden senelerdir aynı konfigürasyonda üretildi, neden yüzlerce hidrolik tahrikli sistem yaptık da daha şimdi Fırtına II diye bir şey çıkardık, o da belli değil. Yapamamaz mıydık? Bal gibi de yapardık.

Aha bak, vurulanların asıl sıkıntısı hidrolik oldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 16:56 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Bu projelerin bütçe kısıntısı sebebi ile yapılmadığını sanmıyorum.
MPT-76 dahi, senelerdir çar çur da edilen bir dolu ödenek ile, aslında çok da pahalıya geliştirildi. Seneler geçti, araya MKE bir de Mehmetçik-1 sıkıştırdı, ama gün sonunda savaştayız, elin Avrupalı'sından bir dolu tüfek alıyoruz ve MPT-76'dan sadece 500 tane üretip dağıttılar galiba.

Biz savaştayız derken, senelerdir savaştayız. :roll:

NG dediğimiz şeyi de Aselsan kendi başına "Sorduk mu ulen size" lafzında yaptı. Bakan test eden çıkması dahi bir sürprizdir.

Daha da misal; Fırtına obüsü neden senelerdir aynı konfigürasyonda üretildi, neden yüzlerce hidrolik tahrikli sistem yaptık da daha şimdi Fırtına II diye bir şey çıkardık, o da belli değil. Yapamamaz mıydık? Bal gibi de yapardık.

Aha bak, vurulanların asıl sıkıntısı hidrolik oldu.
Altay gelecek zaten rahatlığıyla mı bunları gerçekleştirmediler? Düşmanı mı küçümsediler?İnsanın aklına ilk olarak maddi konular geliyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 17:05 
Süvariler

Alıntı:
Altay gelecek zaten rahatlığıyla mı bunları gerçekleştirmediler? Düşmanı mı küçümsediler?İnsanın aklına ilk olarak maddi konular geliyor.
3-4 Sene boyunca burnunun dibindeki savaşı resmen çekirdek çitleterek izlemenin parayla ilgisi ne? Bir Allahın kulu ders çıkartmamış...

Parayla ilgisi yok, aymazlıkla ilgisi çok!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 17:19 
Akıncılar

Roketsan altay tankı zırh sistemi için coorstek ile masaya oturdu.

Dünyanın ileri teknoloji ve teknik seramik
alanlarında önemli malzeme geliş-
tirme kaynaklarından birisi olan ABD’de
yerleşik Coorstek firması tesislerinde, Roketsan
Yönetim Kurulu Başkanı Emin
ALPMAN, Genel Müdür Selçuk YAŞAR
ve Genel Müdür Yardımcısı ve OES
Grup Başkanı Hayri TORUN; 3 Kasım
2016 tarihinde incelemelerde bulundu.
Bu kapsamda kompozit zırh üretimlerinde
kullanılmak üzere malzeme temini
dahil; ABD, Türkiye ve üçüncü ülkeler
için birlikte zırh malzemesi geliştirilmesi
hususlarını içeren bir iş birliği anlaşması
(MoU) imzaland
ı.
http://www.roketsan.com.tr/wp-content/u ... 2017TR.pdf

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 17:52 
Süvariler

Zırhı bulmuşuz. Titanyum diborid, bor karbid, silikon karbid plakaların nereden geleceği belli oldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 17:59 
Akıncılar

Yahu hala anlayamadınız mı, bizim ordu için tek tehdit unsuru vardır oda Yunan. Olur da Yunan bir adım atarsa bizde bir adım atıyoruz. O kadar sene terörle mücadeleden bunu anlamamız gerekir. Keza Suriye'de aynı terane. Hakikaten çekirdek alıp izledik. Sonra da müdahale etme günü gelince elimiz ayağımıza dolandı, o kahraman adamları M60A3 ile Suriye'ye yolladık. Profesyonel ordu olmamanın sıkıntıları.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 18:28 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

@sm roketsanın zırh için gerekli malzemeleri yavaştan tedarik etmeye başladığını ve otokarın geçenlerde ilk faz seri üretim için motorların tedariğinde sorun yaşanmayacak gibisinden bir çağrışım yapan paylaşımını göze alırsak seri üretimin az çok yaklaştığını söyleyebilir miyiz acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 23:13 
Süvariler

Altay nihai prototip ortaya çıktığına göre zırhının geliştirilmesi tamamlanmış olması gerekirdi.
Yeni anlaşma yapıldığına göre elde hazır bir zırh paketi yok.
Motor konusunda Otokar nasıl garanti verebiliyor anlamış değilim.
Seri üretim sözleşmesi imzalanmadan motor siparişi vermiş olma ihtimalleri yok.
Kervan yolda düzülür mantığı yürürlükte gibi.
Alman motoru vermezse bu iş yatar. Alternatif kısa vadede olmaz diğer tüm alt sistemler bu güç grubuna göre şekillendi.
Apar topar tank modernizasyonun tekrar gündeme gelmesi Altay konusunun yavaş nihayetleneceğinin işareti bence. Sayılara bakarsak M60A3 için kafes zırh ve ilave ERA olası gözüküyor. 40'lı sayıda Leo2A4 için kapsamlı bir modernizasyon çalışması altyapı maliyeti nedeniyle çok gerçekçi olmayacaktır. Yine M60 gibi beka kabiliyeti benzer bir şekilde geliştirilecektir.
Elde kalan M60 T lerin ise aktif koruma kapsamında bazı ilaveler alabilir.
Dört farklı tankla aranan etkinlik, nihai sonuçların belirsizliği, henüz sis havanı kullanırken ya da yandaki tank ateş altındayken reaksiyon gösterirken göremediğimiz tank mürettebatı.
Ben mi çok karamsarım yoksa sıcak koltuklarımızda otururken farkedemediğimiz başka detaylar mı var?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 04:04 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Leopard 2A4'lere bu program uygulanır heralde. Aselsan'ın Next Generation kitindeki modüler zırhla revolution zırhı aynı değil mi ? Videolarını izledim çok benziyorlar. Bir an önce yapılır inşallah. Rheinmetall'ın Revolution Zırh Paketi Videosu izlemenizitavsiye ederim ;

https://www.youtube.com/watch?v=9jJ-pHPDcS4

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 17:11 
Süvariler

Zamanında adam gibi bütün Leopard 2lere NG modernizasyonu yapılmalıydı. 350 tane baba gibi sağlam tankımız olacaktı. Elimiz o kadar rahatlayacaktı ki şimdi. 3ün 5in hesabını yaptılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 18:36 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

.
...
Sayılara bakarsak M60A3 için kafes zırh ve ilave ERA olası gözüküyor. 40'lı sayıda Leo2A4 için kapsamlı bir modernizasyon çalışması altyapı maliyeti nedeniyle çok gerçekçi olmayacaktır. Yine M60 gibi beka kabiliyeti benzer bir şekilde geliştirilecektir.
...
Söylediğinizi anlıyorum; ancak bu saatten sonra, 2A4'lere AMAP zırh paketi ve aktif koruma sistemi(soft/hard) uygulanacağına inanıyorum. Bu tankları uzun yıllar kullanacağız ve acele bir ERA veya ince zırh plakalarıyla geçiştirilmesi büyük hata olur.

ERA'yı küçümsemek için söylemiyorum; ancak hangi jenerasyon ERA bloklarının uygulanacağı önemli.
Rusların en son T-90AM tankında uyguladıkları Relikt ERA kadar iyi olacak mı? Olacaksa, 152 mm tandem başlıklı Kornet gibi modern füzelere direnme şansı verecek mi?
Eklenecek ERA, tandem başlığın etkisini ne kadar emebilecek? Kalan etkiye, ERA'nın arkasındaki zırh direnebilecek mi? (Elimizdeki dönüştürme A4'ler, 1979 tarihli A0-A3 zırhına sahip. 1988 ve 91 tarihli esas A4 zırhları muhtemelen kompozit malzeme de içeriyor ve özellikle HEAT direnci artıyor). Önden direnecekse, taret yanından da direnebilecek mi?

Zırh üzerine çok fazla düşülmeyip soft-kill sistemi eklenecekse, ikaz sistemi Kornet gibi modern güdüm sistemine sahip füzeleri algılayabilecek mi? Kornet, fırlatıcıyla haberleşerek güdümleniyor. Sıradan bir lazer ikaz sistemi bildiğim kadarıyla yeterli değil.

Tabii bu aralar hep ATGM sistemleri ön plana çıkıyor, ama kinetik enerjili modern APFSDS mermileri de hesaba katmak gerekir. Güney-doğu komşularımızda AMX-30B2, T-62, T-72M gibi hurda tanklar çok sayıda bulunmakla beraber, T-72AV, T-72BM, M1A1M, T-80U, ve T-90A gibi tanklar da türemeye başladı ve bu tankların AKS'leri 2A4'ten geri değildir. Yani ilk vuran olmamız garanti değil, ilk vursak da zırhlarının dayanma ihtimali var; bu durumda 120-125 mm toplarından ateşlenecek APFSDS'lere karşı direnç de önem kazanır. Özellikle, Batı'daki 2A6 HEL'lerin uzun 55 kalibre namlusundan fırlatacağı güncel kinetik mermiler ciddi bir tehdit. (Almanya, yeni 130 mm'lik bir L/52 top da hazırladı. 2020'li yıllarda, ekonomileri kötü de olsa, Yunan ordusu bunları 2A6'larına takabilir)

Hard-kill sistemleri dahi kinetik enerjili mermilere karşı etkisiz olduğundan, iş tamamen zırha kalıyor. Bu mermileri uzak ve orta mesafede durdurabilecek zırh gerekli.
ERA, kalınlık ve saptırma etkisiyle kinetik mühimmatlara karşı da bir miktar ek direnç sağlar(Relikt gibi yeni ERA'larda ciddi düzeye de çıkabilir) ; ancak AMAP gibi kapsamlı paketlere göre daha az olacağı belli.
AMAP'taki zırh, tankları standart A5-A6 modellerinden bile daha ileri bir noktaya taşıyor (standart üretim A6'daki eğimli-boşluklu/NERA içeren ek taret zırhı, özel nanokristal malzemeden değil. Sadece, sertleştirilmiş[high-hardness] çelik olması lazım). Tabii bu çapta üstünlük, bizim dönüştürme A4'ler için geçerli olmayabilir.

Leo 2A4'ler, elimizdeki M60T'lerden daha süratli. Yani Altay tankına cephe ön hatlarında eşlik etmeleri mümkün, bu da zırh geliştirmesini ayrıca önemli kılıyor(modernize zırhlı halleri bile M60T'den hızlı olacaktır).

Ne kadar hava ve topçu desteği olsa da, tank savaşları yine de yaşanabiliyor. Ordumuzu gereksiz, pisi pisine kayıplar verirken görmek istemiyorum.

"Ne cephe savaşı?" demeyelim. 2016 yilında olanları, birçok kişi 2015'te tahmin etmemiştir. Yarın öbür gün her şey olabilir.

Ek: M60A3 TTS'ye sıradan bir ERA+arka kafes yeterli olur. Bu tür tanklar ağırlıkla iç güvenlikte kullanılır, 360° RPG-7 koruması olması yeterli. Tabii BTÖ tandem başlıklı RPG-29 kullanmaya kalkarsa veya ATGM sokup kullanmayı başarabilirlerse, diyecek bir şey yok.

Alıntı:
Leopard 2A4'lere bu program uygulanır heralde. Aselsan'ın Next Generation kitindeki modüler zırhla revolution zırhı aynı değil mi ? Videolarını izledim çok benziyorlar. Bir an önce yapılır inşallah. Rheinmetall'ın Revolution Zırh Paketi Videosu izlemenizitavsiye ederim ;

https://www.youtube.com/watch?v=9jJ-pHPDcS4
Evet. Leopard 2NG, Evolution ve Revolution'daki AMAP zırhını + arka kafesi içeriyordu.

Endonezya gibi bir adalar ülkesi bile, Revolution tabanlı Leo 2A4RI modellerini teslim almaya başladı. Endonezya'ya olası bir Çin çıkarmasının veya karada Malezya'yla yaşanabilecek bir gerilimin daha çok zamanı varken, her tarafı kara tehdidi kaynayan biz, modernizasyonları ağırdan alıyoruz.

Singapur'un Leopard 2SG tankları da AMAP zırhı kullanmakta; ancak SG, NG ve Revolution gibi çok yönlü bir modernizasyon değildi. NG'de AKS güncellemesi, lazer ikaz sistemi, 360° periskop, elektrik takatli taret-top gibi yenilikler de var.

Leopard 2SG:
Resim

Muhtemelen, A4'leri hemen zırhlandırmak için hızlı bir modernizasyon yaptılar. Diğer eklemeleri sonraya bırakmışlardır.

Edit: Birkaç ekleme-düzenleme.

En son antoninus pius tarafından 04 Şub 2017, 05:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 9 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 20:22 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yukarda mayın, EYP ve IED tehdidine değinmemiştim. AMAP-IED veya AMAP-M paketleri bunlara karşı da korumayı arttırmakta.
Suriye'ye sürülen tanklarda bu korumalar da olmalı.
Tabii 152 mm mermi kullanılan IED'lere karşı, erken tespit dışında yapacak bir şey yok; ama daha küçük IED'ler karşısında, olası bir El-Bab meskun mahal operasyonunda, umarım gereksiz kayıplar yaşanmaz.

Ayrıca, AMAP'ın iç kaplama (spall-liner) içeren versiyonları da mevcut(2A5 ve sonrasında kendiliğinden geliyor). Zırhın delinmesi durumunda oluşan fragmantasyonu azaltıyor. Personel ve iç sistemlerin güvenliği artıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 20:50 
Üye

Her şeyi çok güzel açıklamışsınız teşekkürler. Ufak bir ekleme 130 mm geliştirilen top mevcut tank taretlerine uygun değil diye okudum S&H'da. Taret'in değişmesi gerekli imiş. Ayrıca otomatik mühimmat yüklemeli tasarlanıyor yani komple taret değişmesi gerekli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 00:18 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu arada sayın antoninuspius,

Her şeyi çok güzel açıklamışsınız teşekkürler. Ufak bir ekleme 130 mm geliştirilen top mevcut tank taretlerine uygun değil diye okudum S&H'da. Taret'in değişmesi gerekli imiş. Ayrıca otomatik mühimmat yüklemeli tasarlanıyor yani komple taret değişmesi gerekli.
Bilgilendirmeniz için teşekkürler. Taretteki bazı modifikasyonlarla 130mm topun takılabileceğini okumuştum; ancak taret değişimi gerekiyorsa iyi bir haber oldu. Altay'ın ilk versiyonları 120mm(L55) top kullanacaktı.
Tabii Yunan bu, ne yapar eder o toplara sahip olmaya çalışır. Altay da umarım, yeni toplara uygun bir esneklikte tasarlanmıştır.

T-14 Armata'nın da ilerde 152mm toplu modellerinin çıkma ihtimali var. Bu tür gelişmeleri umarım takip ederiz, 2020'li yıllarda dünya karışabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 04:55 
Akıncılar

A4'lerin zirh olarak guclendirilmesi gerektigi ortaya cikti, ilave olarak hala 1980'lerin teknolojisi AKS kullanan Leo-2A4'leri ne kadar sure idame edebiliriz sorusunu soruyorum. Eninde sonunda bu tanklarin kapsamli modernizasyona girmesi lazim. AMAP zirh, yeni Aselsan TAKS, elektrik servo, lazer/fuze ikaz sistemi ve UKS ile cok modern sekilde bu tanklari bir 20 sene daha kullaniriz. Altay projesindeki zirh, AKS, servolar, ikaz sistemleri gibi alt sistemleri Leo-2NG projesinde kullanma sansi olursa, Altay'in maliyetinide dusurmek mumkun olur. KKK icinde buyuk lojistik kolaylik olur ama biz yapabilirmiyiz acaba? Iki proje arasinda koordinasyon gerektiren bir is ama olmaz diye bir sey yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 05:10 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu arada İngilizlerde Challenger 2 tanklarını güncellenme kararı almışlar. T 14 armata tankının tanıtılması ile beraber İngiliz Savunma Bakanlığı teklif almıştı. Atış kontrol bilgisayarı , Termal görüş ve gece görüş sistemlerinin güncellenmesi , UKS eklenmesi bunların yanında Aktif / Pasif savunma sistemleri eklenmesi ve zırh paketi eklenmesi konuşuluyor. Irakta Challenger 2 tankının Rpg 29 ile vurulması hadisesi 10 yıldan fazla geçmesine rağmen unutulmamış anlaşılan. Bu tanklar 1996 civarında hizmete girdi ve güncellenmesine mütaakip 2035 yılına kadar hizmet etmesi öngörülüyor. Bizimde bir an önce Leopard 2 modernizasyonuna başlamamız lazım.

Düzeltme : Kusura bakmayın sayın robust yanlışlıkla alıntılamışım yazınızı.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5407 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 184 85 86 87 88109 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: