TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 20 Eki 2017, 08:01

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 7408 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1120 121 122 123 124149 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: FIRAT KALKANI OPERASYONU
MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 18:26 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Alıntı:
Bizaa alındı , Kabaşinde çok şiddetli çatışmalar var.
Bzah kesin olarak alındı mı? Kaynak var mı?

Ayrıca Qabaşin neden bir türlü alınamıyor, Bzah ebat olarak Qabasin'den daha büyük?
kaynaklar ;
https://twitter.com/SonKaleTurkiye2/sta ... 5368797185
https://twitter.com/huseyinbozan/status ... 8499767297
https://twitter.com/altuncuserkan/statu ... 9773373441
https://twitter.com/worldonalert/status ... 5130127360

ayrıca Shamawiyah köyünü de almış Öso ;
https://twitter.com/worldonalert/status ... 0002280452

Kabaşin tepeden tırnağa Eyp ile tuzaklanmış deniliyor.

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 19:00 
Süvariler

Alıntı:

Ayrıca Qabaşin neden bir türlü alınamıyor, Bzah ebat olarak Qabasin'den daha büyük?
Kesin alindi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 20:04 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Alıntı:

Kabasin baştan aşağı patlayıcı dolu,tünel sistemi ve daha önceden yaşanan moral bozuklukları cabası.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 21:46 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Terör örgütü IŞİD Terör Örgütü, Biza'a kasabasına saldırı başlattı. Kasaba çevresinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Bu gece geri çekilme olmaz inşallah.

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 22:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

El Bab'ın güneyinde "Uwayshiyah"'ta Rusların IŞİD Terör Örgütü hedefine attığı söylenen bomba. Salkım bombası olarak bahsi geçen bomba bu heralde.
Resim
https://twitter.com/QalaatAlMudiq/statu ... 09/video/1

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 22:24 
Uzaklaştırıldı

incendiary munitation diye geçiyor galiba ve personelimiz dualarınızı bekliyor çok şiddetli çarpışmalar oluyor şuan allah yiğitlerimizin yardımcısı olsun.Hatta bir hesap 5 saat elimizde kaldıktan sonra Işidin eline geçtiğini iddia ediyor.Not(Hesap muhalif.)
https://pbs.twimg.com/media/C32DtlYWAAEA5r1.jpg

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 22:42 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Aynısını bende gördüm. Türk askeri yok bizaada anlaşılan düşebilir tekrar. İnşallah suflaniyeye dönmez bizaada !

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 22:50 
Süvariler

Ne IŞİD Terör Örgütü' ymüş ya...! Türkiye, Rusya, Suriye, İran, Irak hep birlikte çullandıkları halde bir türlü bitirilemedi gitti.
Biz gerçekten IŞİD Terör Örgütü' yle mi savaşıyoruz acaba?

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 22:51 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Umarım geri çekilmezler ve bu hafta şu albabı bitiririz

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 23:09 
Süvariler

Güçlü bir karşı saldırı olacağı açıktır. Eğer önümüzdeki 2-3 gün içinde Bzaa elde kalırsa, güçlerimizin bir koluyla Tadif'e doğru yürüyeceklerini düşünüyorum. Tadifte alınırsa Işidin Kabasini boşaltacağı ve kuşatmayı yarmak için tekrardan Bzaa'ya doğru saldırabileceği ihtimali değerlendirilmeli. Bunun için Bzaa'dan Menbiç'in güneyine doğruda alan genişletilmeli ve kaçış yolları kapanmalı. Böylece Tadif alındıktan sonra kuşatmanın kırılmasının önüne geçilmiş olunur. Sırf Bab'da kaç bin Işidli it öldürüldü ben sayamadım bir çoğuda hala içerdedir. Bunların kaçmasına kesinlikle izin verilmemeli.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 23:33 
Süvariler

Bizimkiler Bzaa bolgesinde var mi? Bazi yerlerde OSO tek basina hareket ediyor diye laflar gecti. Tabi pek guvenilir degil, o ayri. Resimlerde felan hic acv veya tank gosterilmedi zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 23:36 
Akıncılar

Bizimkiler Bzaa bolgesinde var mi? Bazi yerlerde OSO tek basina hareket ediyor diye laflar gecti. Tabi pek guvenilir degil, o ayri. Resimlerde felan hic acv veya tank gosterilmedi zaten.
TSK atış desteği sağlıyor fakat operasyonu ÖSO icra ediyor. Bu aralar böyle olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 23:39 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 23:58 
Süvariler

Umarım geri çekilmezler ve bu hafta şu albabı bitiririz
Bazı kişiler Bab'ın anca Nisan-Mayıs aylarında alınıcağını söylüyor gerçi o zamana kadar BTÖ Rakka'ya dayanır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 00:02 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

http://syria.liveuamap.com/en/2017/4-fe ... -euphrates

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 00:03 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Nisanı bulur zaten bir haftada babın alınacağını hiç sanmıyorum. Bir haftada bizayı alıp mayınları temizleyelim , razıyım .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 00:07 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Öso geri çekilmiş yine bu işten kimse rahatsız olmuyor sanrım aynı yeri 5 defa fetheden bir tek öso var bildiğim...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 00:09 
Üye

ISID yeniden almis Bzaah'i. (S)Vbied ve Atgm saldirilari yuzunden ÖSO geri cekilmis.

Bab operasyonuna baslayali 3 ay olacak neredeyse..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 00:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu IŞİD Terör Örgütü çok fena çarpışıyor kabul etmek gerek. Adamlar dünyanın kayıbını verdirdik ama yok arkadaş çekilmiyorlar ! bölücü terör örgüt olsa kaçmıştı çoktan. Zorlanacağız belli ama bir kez alındı biza ve siviller ayrıldı oradan. IŞİD Terör Örgütü güvenlik çemberi oluşturmadan hava kuvvetleri hiç eder hepsi bu gece. Sabahlar olmasın. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 00:16 
Üye

Bu IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü çok fena çarpışıyor kabul etmek gerek. Adamlar dünyanın kayıbını verdirdik ama yok arkadaş çekilmiyorlar ! Bölücü Terör Örgütü olsa kaçmıştı çoktan. Zorlanacağız belli ama bir kez alındı biza ve siviller ayrıldı oradan. IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü güvenlik çemberi oluşturmadan hava kuvvetleri hiç eder hepsi bu gece. Sabahlar olmasın. :)

Cecenlerin yaptiklari gibi binalarin 1.katlarindan bodruma kadar siginacak alan olusturduktan sonra hava saldirilarini en az kayip ile atlatiyorlar.

ISID'in hava kuvveti = (S)VBIED'ler. Ayni etkiyi gosteriyorlar.

Bab'i 10.000 kisi ile savunmuyorlar ki vur vur bitmesin...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 00:30 
Uzaklaştırıldı

Yarın bol bol dalga geçerler yabancı forumlarda ve arkadaşın dediği gibi artık arkadaşlara hava saldırısı işlemiyor radrasyona dayanan hamam böcekleri gibiler yerin altında birtane daha şehirleri artık eski vietnam taktikleri gibi tunnel ratlar gerek. Ve bizim piyade girmeden yaş o piyade girmeden şehitte vermeyiz ama kazanımda olmaz allahım cezası iç kamuoyu olmasa kuvvet ne yapar bilin ama.(Annem her şehit haberinde istisnasız ağlar şehitler halkın özellikle kırsalın çok ama çok moralini bozuyor hele ailede biri varsa)....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 00:35 
Üye

Hergün haberlere gözucuyla baktığımda kuşatmaya alındığına dair bir haber okumadığımda hafif bir tebessüm ediyorum, forumda bu tarz stratejilerden subay düzeyinde anlayan bir üstad bana Bab başladığından beri ısrarla lojistik hattının kesilememesinin nedenini anlatabilirse o kadar minnettar olacağımki anlatamam. Kuşatmaya yetecek miktarda unsurumuzmu yok, istihbaratmı yok, lojistikmi yok hangisi ben merak ediyorum Bab'a kadar operasyon harikulade bir ivmede sürdü ama kabak tadı vermeye başladı, IŞİD Terör Örgütü'nün lojistik hatları kesilmedikçe 2 asır sürer bu operasyon.

Dışarısı dinamit, dışarısı enkaz!

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 00:39 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim
Şu aracın ney olduğunu bilen var mı ? Arkadan çekildiğini tahmin ediyorum ama hangi araç olduğunu bilemedim.
Fotoğraf Suriye sınırında çekilmiş.Çöl kamuflajına da boyanmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 00:41 
Süvariler

Bzaah da pinpon olabilir belirli bir süre ama artık orası da düşmüştür. Geri çekilmede sıkıntı yok kayıp verileceğine güvenli bölgeye çekilip gelenleri avlamak daha mantıklı. Bzaah kaçmıyor duruyor orada. İşid geldikçe kayıp veriyor sürekli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 00:42 
Üye

Güçlü bir karşı saldırı olacağı açıktır. Eğer önümüzdeki 2-3 gün içinde Bzaa elde kalırsa, güçlerimizin bir koluyla Tadif'e doğru yürüyeceklerini düşünüyorum. Tadifte alınırsa Işidin Kabasini boşaltacağı ve kuşatmayı yarmak için tekrardan Bzaa'ya doğru saldırabileceği ihtimali değerlendirilmeli. Bunun için Bzaa'dan Menbiç'in güneyine doğruda alan genişletilmeli ve kaçış yolları kapanmalı. Böylece Tadif alındıktan sonra kuşatmanın kırılmasının önüne geçilmiş olunur. Sırf Bab'da kaç bin Işidli it öldürüldü ben sayamadım bir çoğuda hala içerdedir. Bunların kaçmasına kesinlikle izin verilmemeli.
Ben savaşı en başından beri takip ediyorum işidle girilen mücadelede suriye arap ordusu ve bizim fırat kalkanındaki ösocular hariç ne musul harekatında ne de bölücü terör örgütünün işidden aldığı yerlerde işidin bu kadar tekrar kaybetttiği yerleri geri aldığını falan görmedim. Bence burada bizim oturup bi düşünmemiz lazım neden bu operasyonda etkisiz kaldığımızın sorgulanması lazim. Kaldı ki IŞİD Terör Örgütü musulda çok daha kalabalık ve musul IŞİD Terör Örgütü için çok daha hayati bir yer. Al-bab dedigimiz yer musulun ve rakkanın 20 de biri falan. İşidli militan sayısına bakarsakta çok daha az miktarda terörist bulunduğu aşikar. Yine bu hava saldırılarından korunmak için yaptıklarını sadece Al-bab ta yapmıyolar aynı durum musul içinde geçerli işidin elindeki diğer bölgeler içinde. İşid bize özel ekstra bir direnç ya da taktik strateji uygulamıyor bundan önce kaybettiği stratejik yerlerde ne yaptılarsa bugün Al-babta da aynı şeyi yapıyolar. Hatta musulda çok daha yogun svbied saldırıları yaptılar...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 00:43 
Üye

Alıntı:
Resim
Şu aracın ney olduğunu bilen var mı ? Arkadan çekildiğini tahmin ediyorum ama hangi araç olduğunu bilemedim.
Fotoğraf Suriye sınırında çekilmiş.Çöl kamuflajına da boyanmış.
Tank kurtarıcısı gibime geliyor.

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 00:44 
Akıncılar

ÖSO geceleri şehrin savunabileceği pozisyonlarına geri çekiliyor. Sabah tekrar ilerliyor, ta ki bütün tünel, mayın vb. şeyler temizlenene kadar. Bzaah'de aynı olay.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 00:59 
Üye

Bzaah da pinpon olabilir belirli bir süre ama artık orası da düşmüştür. Geri çekilmede sıkıntı yok kayıp verileceğine güvenli bölgeye çekilip gelenleri avlamak daha mantıklı. Bzaah kaçmıyor duruyor orada. İşid geldikçe kayıp veriyor sürekli.
Orada duruyor da Suriye ordusu su an Bab'a kac km uzaklikta ? SAO, Aron'dan sonra Birat Bab'ta da poz veriyor.

ISID'in yerinde olsam Bab'ta TSK'ya karsi direndikten sonra bolgeyi Suriye ordusuna birakirdim.

En son BGTN tarafından 05 Şub 2017, 04:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 01:02 
Akıncılar

Alıntı:
Orada duruyorda Suriye ordusu suan Bab'a kac km uzaklikta ? SAO, Aron'dan sonra Birat Bab'ta da poz veriyor.

ISID'in yerinde olsam Bab'ta TSK'ya karsi direndikten sonra bolgeyi Suriye ordusuna birakirdim.
Türkiye ile Suriye ordusunun Bab operasyonunu koordineli yaptığını sanırım bilmiyorsunuz. :) Anlaşma çoktan yapıldı ve ona göre bölgelere giriliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 01:03 
Süvariler

Hergün haberlere gözucuyla baktığımda kuşatmaya alındığına dair bir haber okumadığımda hafif bir tebessüm ediyorum, forumda bu tarz stratejilerden subay düzeyinde anlayan bir üstad bana Bab başladığından beri ısrarla lojistik hattının kesilememesinin nedenini anlatabilirse o kadar minnettar olacağımki anlatamam. Kuşatmaya yetecek miktarda unsurumuzmu yok, istihbaratmı yok, lojistikmi yok hangisi ben merak ediyorum Bab'a kadar operasyon harikulade bir ivmede sürdü ama kabak tadı vermeye başladı, IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü'nün lojistik hatları kesilmedikçe 2 asır sürer bu operasyon.
Haritayı önümüze koyduğumuzda zaten çoğu sorunun cevabı ortaya çıkıyor. Tahminen söylüyorum, öncelikle harekâttaki tüm kuvvetler bu Bab operasyonuna katılamıyordur. Çünkü ne zaman arkamızı dönsek Tel Rıfat'tan Mare'ye, Afrin'den Azez'e doğru tacizler oluyor. Mecbur buralarda kuvvet bulundurmak gerek. Aynı şey Sacur çayı civarında Menbiçe karşı ve Bab-Menbiç yolunda da geçerli. Cerablusta polis güçlerinin kurulması falanda kontrol edilen topraklarda asayiş için ekstradan adam ayırmaktan kaçınmak gibi duruyor. Adam sıkıntısı var diyebiliriz. En azında Öso adına. Bence 10 ösocu 1 piyade falan ancak ediyor. Bu disiplinsizlikle nasıl adam vuruyorlar şaşıyorum. Videolara bakıyorum havaya suya sıkıyor herifler nişan bile almıyorlar. Bizim zırhlı birlikler olmasa zaten daha Dabıka falan anca gelmiştik. Ve de Ökk mensuplarıda Ösocuları sahada komuta ediyorlar gibi duruyor. Yani bir timin başında bir Ökk mensubu gibi düşünebiliriz. Birde Bab'a kadar büyük kuvvetler ile yığınak yapalım şehrin her türlü beton yapısından faydalanalım hava saldırılarında korunalım diyebilecekleri bir yapı yok ki. Köy-kırsal her yer. Çekilmeseler onlar için daha büyük sıkıntı. Toprak kaybetmeleri önemli değil, çokta toprak peşinde olduklarını düşünmüyorum şuan için. Adamların elinde koca şehir yüzlerce beton bina var. Her köşeyi tuzaklayabilirsin. Sivil halkın arasına katılabilrsin. Ben olsam her türlü avantajı kullanırdım. Bilerek şehre çekmeye çalışmaları bile doğaldır.
Normalde tam kuşatılmadan çekilmeleri için bir yol bırakılır, Işidde buradan çekilebilirdi. Fakat şerefsizler orada ölmeyi seçtiklerini çekilmemekle üstelik takviye yollamakla ilan ettiler bile çoktan. Önce Bzaa oradan tadif alınırsa zaten Kabasini boşaltacaktır IŞİD Terör Örgütü. Bab'ın daha güneyine bunca zamandır inilmemesinin sebebi olarak ben siyasi olayları görüyorum. Harekatın siyasetten çokta ayrı devam etmediği açık. Hatta bu yüzden Ökk karargahından yönetiliyor harekat. Hükümet gidişata göre yada kafasına ne eserse artık Hulusi Bey'e iletiyor oda direkmen Ökk'ye emir veriyordur. Bir tugay karargahından falan yönetilse tugay komutanı daha fazla insiyatif alabilir belki.
Bunlar benim dışarıdan bir gözlemci olarak görüşlerim.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 01:16 
Süvariler

İşid in Babta direnmeyip çekileceğini düşünüyordum en başta ama nasıl yanıldığımı gördüm görüyorum. İşidin burada yaptığı direnme olayı basit değil arkadaşlar. Hatta kayıplarına oransal olarak bakarsak Musul daki kayıplarıyla Babtaki kayıpları birbirine yakın. Musulda 100 günde 3300 İşid teröristi ölürken, Fırat Kalkanında son 46 günde teyitli 1331 leş alındı. Gerçek sayının çok daha yukarıda olduğu net. Sadece Bzaah ta son iki günde 100 e yakın kayıp verdiler. Bugünün raporu yarın sabah gelecektir ama yine 50 den aşağı leş olacağını sanmıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 01:17 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Hergün haberlere gözucuyla baktığımda kuşatmaya alındığına dair bir haber okumadığımda hafif bir tebessüm ediyorum, forumda bu tarz stratejilerden subay düzeyinde anlayan bir üstad bana Bab başladığından beri ısrarla lojistik hattının kesilememesinin nedenini anlatabilirse o kadar minnettar olacağımki anlatamam. Kuşatmaya yetecek miktarda unsurumuzmu yok, istihbaratmı yok, lojistikmi yok hangisi ben merak ediyorum Bab'a kadar operasyon harikulade bir ivmede sürdü ama kabak tadı vermeye başladı, IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Terör Örgütü'nün lojistik hatları kesilmedikçe 2 asır sürer bu operasyon.
Haritayı önümüze koyduğumuzda zaten çoğu sorunun cevabı ortaya çıkıyor. Tahminen söylüyorum, öncelikle harekâttaki tüm kuvvetler bu Bab operasyonuna katılamıyordur. Çünkü ne zaman arkamızı dönsek Tel Rıfat'tan Mare'ye, Afrin'den Azez'e doğru tacizler oluyor. Mecbur buralarda kuvvet bulundurmak gerek. Aynı şey Sacur çayı civarında Menbiçe karşı ve Bab-Menbiç yolunda da geçerli. Cerablusta polis güçlerinin kurulması falanda kontrol edilen topraklarda asayiş için ekstradan adam ayırmaktan kaçınmak gibi duruyor. Adam sıkıntısı var diyebiliriz. En azında Öso adına. Bence 10 ösocu 1 piyade falan ancak ediyor. Bu disiplinsizlikle nasıl adam vuruyorlar şaşıyorum. Videolara bakıyorum havaya suya sıkıyor herifler nişan bile almıyorlar. Bizim zırhlı birlikler olmasa zaten daha Dabıka falan anca gelmiştik. Ve de Ökk mensuplarıda Ösocuları sahada komuta ediyorlar gibi duruyor. Yani bir timin başında bir Ökk mensubu gibi düşünebiliriz. Birde Bab'a kadar büyük kuvvetler ile yığınak yapalım şehrin her türlü beton yapısından faydalanalım hava saldırılarında korunalım diyebilecekleri bir yapı yok ki. Köy-kırsal her yer. Çekilmeseler onlar için daha büyük sıkıntı. Toprak kaybetmeleri önemli değil, çokta toprak peşinde olduklarını düşünmüyorum şuan için. Adamların elinde koca şehir yüzlerce beton bina var. Her köşeyi tuzaklayabilirsin. Sivil halkın arasına katılabilrsin. Ben olsam her türlü avantajı kullanırdım. Bilerek şehre çekmeye çalışmaları bile doğaldır.
Normalde tam kuşatılmadan çekilmeleri için bir yol bırakılır, Işidde buradan çekilebilirdi. Fakat şerefsizler orada ölmeyi seçtiklerini çekilmemekle üstelik takviye yollamakla ilan ettiler bile çoktan. Önce Bzaa oradan tadif alınırsa zaten Kabasini boşaltacaktır IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü. Bab'ın daha güneyine bunca zamandır inilmemesinin sebebi olarak ben siyasi olayları görüyorum. Harekatın siyasetten çokta ayrı devam etmediği açık. Hatta bu yüzden Ökk karargahından yönetiliyor harekat. Hükümet gidişata göre yada kafasına ne eserse artık Hulusi Bey'e iletiyor oda direkmen Ökk'ye emir veriyordur. Bir tugay karargahından falan yönetilse tugay komutanı daha fazla insiyatif alabilir belki.
Piyadeyle bu işi çözemezmiyiz hocam, eğitim ve kabiliyet yeterlimidir ?

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 01:21 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Orada duruyorda Suriye ordusu suan Bab'a kac km uzaklikta ? SAO, Aron'dan sonra Birat Bab'ta da poz veriyor.

Türkiye ile Suriye ordusunun Bab operasyonunu koordineli yaptığını sanırım bilmiyorsunuz. :) Anlaşma çoktan yapıldı ve ona göre bölgelere giriliyor.
Catisma cikma olasiliginin catismama olasiligindan yuksek oldugunu dusunuyorum. Albatros olayi, Astana anlasmasi vs. eger anlasma iddiasi varsa bugune kadar hicbir anlasmaya sagdik kalmadiklarini da hatirlamak lazim.

Umarim dediginiz gibi olur. Bab'i Suriye ordusu ile koordineli operasyon sonucu almis oluruz... :)

En son BGTN tarafından 05 Şub 2017, 04:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 01:22 
Süvariler

Saha şartlarının ne getireceğini bilemeyiz. Babın düşmesi bir kaç ay daha sürebilirde çok kısa sürede İşid çekilebilirde. Musul daki durum böyle oldu hatırlarsanız. Bir aydan fazla süre koalisyon güçlerini birkaç mahallede tutan İşid kayıpları artınca iki haftada geri çekildi Musul doğusundan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 01:32 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıcaz , alıcaz ama işte bakın bugün Aranda yine Vbied ve üstüne de Atgm saldırısı olmuş IŞİD Terör Örgütü aynısını denemek isteyecektir yarın. Aman dikkat !

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 01:33 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Hergün haberlere gözucuyla baktığımda kuşatmaya alındığına dair bir haber okumadığımda hafif bir tebessüm ediyorum, forumda bu tarz stratejilerden subay düzeyinde anlayan bir üstad bana Bab başladığından beri ısrarla lojistik hattının kesilememesinin nedenini anlatabilirse o kadar minnettar olacağımki anlatamam. Kuşatmaya yetecek miktarda unsurumuzmu yok, istihbaratmı yok, lojistikmi yok hangisi ben merak ediyorum Bab'a kadar operasyon harikulade bir ivmede sürdü ama kabak tadı vermeye başladı, IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Terör Örgütü Terör Örgütü'nün lojistik hatları kesilmedikçe 2 asır sürer bu operasyon.
Normalde tam kuşatılmadan çekilmeleri için bir yol bırakılır, Işidde buradan çekilebilirdi. Fakat şerefsizler orada ölmeyi seçtiklerini çekilmemekle üstelik takviye yollamakla ilan ettiler bile çoktan. Önce Bzaa oradan tadif alınırsa zaten Kabasini boşaltacaktır IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Terör Örgütü. Bab'ın daha güneyine bunca zamandır inilmemesinin sebebi olarak ben siyasi olayları görüyorum. Harekatın siyasetten çokta ayrı devam etmediği açık. Hatta bu yüzden Ökk karargahından yönetiliyor harekat. Hükümet gidişata göre yada kafasına ne eserse artık Hulusi Bey'e iletiyor oda direkmen Ökk'ye emir veriyordur. Bir tugay karargahından falan yönetilse tugay komutanı daha fazla insiyatif alabilir belki.
Piyadeyle bu işi çözemezmiyiz hocam, eğitim ve kabiliyet yeterlimidir ?
Neden acele etsin ki ordu hocam? Bab'dan sonra bir hedef yada amaç var mı ki hemen Bab'ı bitirip oraya yönelelim. Devletin başındakilere bakarsak yok. Bir gün öyle diyorlar öbür gün dediklerini yalanlıyorlar birde öyle diyen şerefsizdir diyorlar. Yani bir harekatı yaparken bir amacın vardır belirlersin askere emir gelir, planlamalar yapılır hedefler belirlenir, bir takvim çıkar, uygulanır. Ama daha hedefi belirleyecek yada sahadaki kazanımı masada kullanacak kesim yani siyaset kesminin bir tavrı veya amacı yokken askerin elinden gelende en az kayıpla nihai hedef için emir beklemek olur. Bence hiç gerek yok, Bzaa,Tadifi alalım. Bab'ın dış mahallelerinden siviller tahliye edilmeye de başlandı diye okuyoruz. Bol bol hava keşfi ve bombardıman. Bir süre daha böyle ilerleyecektir. Ben şuan amacında bu olduğunu düşünüyorum. Kuşatalım, bombardıman yapalım. Elbet sinirler gerilecektir IŞİD Terör Örgütü içinde. Sahada Komanda taburları var diye okuyoruz. İç güvenlik harekatlarında nasıl olduysa Bab mahalle mahalle temizlenir tabi. Ama kayıpların yüksekliği de İç güvenlik harekatlarından fazla olacaktır. Diyelim Bab alındı sonra? Orduya gelen bir emir var mı Bab'dan sonra hedef şurası diye. Bence asıl mesele bu. Özetle Bab bir süre daha devam edecek gibi duruyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 01:39 
Süvariler

El Bab' ı kaç kişiyle savunuyorlar bunlar yahu...! Öldür öldür bitmiyor.
Çekirge sürüsü müdür nedir? Ya da bilgi kirliliği var.

Bana göre El Bab' ı ''Hakiki Suriye Ordusu'' almalıdır.
El Bab' a girsinler ve cadde cadde, sokak sokak teröristlerden temizlesinler.
Bizse, ABD Koridorunun oluşmasına engel olacak şekilde pozisyon alalım.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 01:48 
Süvariler

Esad'ın orayı alıp BTÖ'ye devretmeyeceği ne malum?

Şayet Bab alındıktan sonra Münbiç'e bile girilmeyecekse bu operasyonu neden yapıyoruz, haberlerde durmadan BTÖ kantonlarını durduruyoruz diye millete ezberlettiler ama şuana kadar BTÖ ile ne kadar savaştık ve onlara ne kaybettirdik?

Fırat'ın doğusunun tamamı duruyor & Batı'da Afrin sapasağlam yerinde, biz hangi terör tehditini bitirdik bu operasyon ile? ISID tehditi zaten eninde sonunda bitecek ama asıl tehdit eskisinden daha büyük bir şekilde devam edicek.

En son Phrasal26 tarafından 05 Şub 2017, 01:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 01:49 
Süvariler

Mümbiçe ABD izni almadan girmemiz hayal. ABD en son tank konuşlandırdı deniliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 01:51 
Üye

Bab operasyonu bilerek uzatılıyor olabilir mi? Biz bab'da devam edelim nasıl olsa bu bölgede meşruiyetimiz ile ilgili bir sıkıntı yok, bu arada bölgedeki gelişmeleride takip edelim önümüzü daha net görelim hesabı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 01:54 
Süvariler

Hocam benim verdiğim sayılar TSK açıklamalarından alıntı. Son 46 günde tespitli 1331 leş. Fazlası var. Yüzlerce de yaralı.

Suriye ordusu satışa getirmez ise bizi terör koridoru kapandı artık. Pek konuşulmuyor ama Btönün önü batıdan kesildi.

Bu minvalde bakılınca FKH nın en önemli iki amacı gerçekleştirildi. İşid sınırdan uzaklaştırıldı ve terör koridorunun birleşmesi önlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 01:59 
Süvariler

Alıntı:
Suriye ordusu satışa getirmez ise bizi terör koridoru kapandı artık.
Heheheh Buna hiç güvenmezdim ben olsam! Şu an devam eden projeler (Hisar, Akkor, Omtas, Umtas, Altay vs) bitmiş olsa, sahada adetli miktarlarda aktif olsalar, o zaman güvenebilirdim bir nebze.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 02:04 
Süvariler

Alıntı:

Esad'ın orayı alıp BTÖ'ye devretmeyeceği ne malum?

Şayet Bab alındıktan sonra Münbiç'e bile girilmeyecekse bu operasyonu neden yapıyoruz, haberlerde durmadan BTÖ kantonlarını durduruyoruz diye millete ezberlettiler ama şuana kadar BTÖ ile ne kadar savaştık ve onlara ne kaybettirdik?

Fırat'ın doğusunun tamamı duruyor & Batı'da Afrin sapasağlam yerinde duruyor biz hangi terör tehditini bitirdik bu operasyon ile? ISID tehditi zaten eninde sonunda bitecek ama asıl tehdit eskisinden daha büyük bir şekilde devam edicek.
BTÖ, YPG ve IŞİD Terör Örgütü' nün her üçünün de ABD-İsrail güdümünde ki terör örgütleri olduğunu hatırlatırım. Amerika IŞİD Terör Örgütü' nü yem olarak kullanıyor. Hesap da birbirleriyle savaşıyorlarmış gibi yapıyorlar lakin bu işten en kârlı çıkan her zaman YPG olmuştur. IŞİD Terör Örgütü' ne darbe indirerek ABD' nin elinde ki oyuncağı/ kuklayı da yıpratmış oluyoruz.

Suriye' nin derdi ülkesinin toprak bütünlüğünü sağlamaktır. Ancak önceliğinin YPG olmadığı ortadadır. Çünkü YPG ile karşı karşıya gelebilmesi için aşması gereken birçok engel bulunuyor. Bunlardan en ciddi olanı IŞİD Terör Örgütü olduğundan şüphe yok. ESAD ve Rusya ile mutabakata vararak El Bab' ı Suriye' nin almasına izin verelim. Bu şekilde askerlerimiz boşu boşuna zaiyat vermekten de kurtulmuş olacaktır.

Diyelim ki El Bab' ı biz aldık... ya sonrası? Kıyamet gününe kadar El Bab' da duracak halimiz yok ya...! Eninde sonunda Suriye topraklarını terk edeceğiz. Terk etmeden önce, Suriye ile anlaşalım ve bizim önceliklerimizi de dikkate nazara alarak mutabakat imzalayalım. El bab senin olsun tepe tepe kullan lakin Kürt koridorunun oluşmasına engel olacak şekilde El Bab' ı çevreleyeceğim diyelim. El Bab' ı ele geçirmenin şerefi Hakiki Suriye Ordusunun olurken; en az zaiyatla El Bab çevresine konuşlanalım ve Kürtlerin yaklaşmasına mani olalım diyorum.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 02:06 
Süvariler

Sabaha üç haneli İşid leşi haberi almak dileğiyle. Taraflı tarafsız birçok hesap Bizaah bölgesinde hava karardığından bu yana çok şiddetli çatışmalar olduğunu ve gece yarısından sonra ÖSO nun kısmi çekilme yapıp TSK nın bölgeyi çok şiddetli vurduğunu bildiriyor

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 02:25 
Süvariler

Hayal görmeyelim. Sahada ki dinamiklere ayak uydurmak gerekiyor. Bu saatten sonra Rus Kara Kuvvetleri şöyle iki ordu kadar kuvvetle Suriye'ye girmediği sürece Suriye toprak bütünlüğü diye bir şey kalmamıştır. Üstelik Esad'ın hamisi Ruslar da Suriye'nin Batı ve Orta kesimiyle ilgilenip Kuzey'ini kürtlere federasyon olarak bırakabileceğini konuşurken. Bakın Suriye işi bizim adımıza en kazançlı olarak eğer kuzeyini temizleyip tampon bölgede kendimize bağlı bir devlet ilan ettirirsek kapanır. Bu pydnin oradan temizlenmesi anlamına gelir. Bunu yapabilecek gücün var mı? Daha doğrusu devlet olarak Abdyi karşına alıp bunu yapabilecek siyasi irade var mı? Cevap veriyorum başımızdakilerle imkansız.
Bu Cerablus polisi falan ilk olarak oradaki öso mensuplarının yükünü alarak alan hakimiyeti kurulduktan sonra asayiş görevlerini polise devretmek içindir. Diğer öso mensupları bu sayede cephede görev alabilecek. İkinci olarakta orada bir devletçik kurmaya başladığının kanıtıdır. Önce polis gücü eğitirsin sonra oradaki silahlı grupları daha organize şekilde ordu adı altında toplarsın. Geri kalan silahlı muhalefetten katılımda bulunmak isteyenler ve sivillerle beraber orada bir devletçik kurarsın. Ama eni sonu orada pyd kapına dayanacaktır. Rakkayı aldıktan sonra duracaklarını mı sanıyorsunuz? Yarın rakkayı alsınlar öbür gün Menbiçten hakimiyetin altındaki topraklara saldıracaklardır. Araya bir iki tane Abd özel kuvveti serpiştir bizimkiler zaten öylece bakarlar. Ama eğer ki orada kurduğun devletçik böyle bir saldırı ile karşı karşıya kalırsa hakimiyetini korumak adına savaşabilir. Sende uzun süre sonunda oradan çıksan bile bir bağın ve her an geri gelebileceğin bir garanti köprübaşın olur.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 02:53 
Süvariler

Hocam, ''Suriye' nin toprak bütünlüğü mü kaldı...! uyduruk bir devlet kuralım'' diyorsun da... devlet kurmak kolay mı? En zalimi olan ''İslam Devleti'' kurdum diyor...! diyor da devlet olduğunu kim takıyor ki? Devlet kurdum demekle oluyor mu? Devletin kurumları olması lazım , alt yapısı olması lazım, kültürü olması lazım; herşeyden önce halkı olması lazım.

Barzani bile '' devlet oldum'' diyemiyor (1991-2017) Bakınız kaç sene olmuş. Devlet kurdum demekle devlet olmaz hocam. Suriye, Irak, Ürdün, Lübnan, Emirlikler şunlar bunlar... Aradan 100 sene geçmiş olmasına rağmen, onlar bile devlet olamamış yahu; ÖSO mu olacak yani?

En akıllıca iş; Suriye' nin toprak bütünlüğü için gayret göstermektir. Belki bir federasyon ile muhaliflere otonomi sağlanabilir. Bu şekilde savaş da bitmiş olur. Ancak katiyen Kürtlere toprak veya statü yok (!) demek lazım. Oyunu bu şartlara göre kurgulayarak Suriyeden belli bir zaman zarfında çekilmek gerekir. Ayrıca SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ' ni de eski yerine nakledeceğiz. Bu da olmazsa olmaz şart olmalıdır.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 02:57 
Üye

Alıntı:
Hayal görmeyelim. Sahada ki dinamiklere ayak uydurmak gerekiyor. Bu saatten sonra Rus Kara Kuvvetleri şöyle iki ordu kadar kuvvetle Suriye'ye girmediği sürece Suriye toprak bütünlüğü diye bir şey kalmamıştır. Üstelik Esad'ın hamisi Ruslar da Suriye'nin Batı ve Orta kesimiyle ilgilenip Kuzey'ini kürtlere federasyon olarak bırakabileceğini konuşurken. Bakın Suriye işi bizim adımıza en kazançlı olarak eğer kuzeyini temizleyip tampon bölgede kendimize bağlı bir devlet ilan ettirirsek kapanır. Bu pydnin oradan temizlenmesi anlamına gelir. Bunu yapabilecek gücün var mı? Daha doğrusu devlet olarak Abdyi karşına alıp bunu yapabilecek siyasi irade var mı? Cevap veriyorum başımızdakilerle imkansız.
Bu Cerablus polisi falan ilk olarak oradaki öso mensuplarının yükünü alarak alan hakimiyeti kurulduktan sonra asayiş görevlerini polise devretmek içindir. Diğer öso mensupları bu sayede cephede görev alabilecek. İkinci olarakta orada bir devletçik kurmaya başladığının kanıtıdır. Önce polis gücü eğitirsin sonra oradaki silahlı grupları daha organize şekilde ordu adı altında toplarsın. Geri kalan silahlı muhalefetten katılımda bulunmak isteyenler ve sivillerle beraber orada bir devletçik kurarsın. Ama eni sonu orada pyd kapına dayanacaktır. Rakkayı aldıktan sonra duracaklarını mı sanıyorsunuz? Yarın rakkayı alsınlar öbür gün Menbiçten hakimiyetin altındaki topraklara saldıracaklardır. Araya bir iki tane Abd özel kuvveti serpiştir bizimkiler zaten öylece bakarlar. Ama eğer ki orada kurduğun devletçik böyle bir saldırı ile karşı karşıya kalırsa hakimiyetini korumak adına savaşabilir. Sende uzun süre sonunda oradan çıksan bile bir bağın ve her an geri gelebileceğin bir garanti köprübaşın olur.

Hocam tamamen katılıyorum, katkı sağlamak maksadıyla şunları söyleyebilirim; PYD asla ve asla vazgeçmeyecek ve Trump geldi destek vermez diyen forumdaşlar baştan aşağı bir yanılgı içinde elinin altında afedersiniz Trumpın dışkısını yiyebilecek yalakalıkta, sistemi oturmuş bir örgüt varken; ''Siz yolunuza, biz yolumuza.'' demesini bekleyemeyiz bu Köpekistan hayalperestlerine yönelik şöyle bir tedbir alınamazmı; Planlanan derinliğe kadar inildikten sonra ilerlemeyi durdurup, bu asayiş işini, sosyal hizmetleri biraz daha yaygınlaştırıp aynı zamanda PYD'nin o bölgeye yaklaşmasını engellemeye yönelik bazı tedbirler alınamazmı ?

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 03:10 
Süvariler

Hocam, ''Suriye' nin toprak bütünlüğü mü kaldı...! uyduruk bir devlet kuralım'' diyorsun da... devlet kurmak kolay mı? En zalimi olan ''İslam Devleti'' kurdum diyor...! diyor da devlet olduğunu kim takıyor ki? Devlet kurdum demekle oluyor mu? Devletin kurumları olması lazım , alt yapısı olması lazım, kültürü olması lazım; herşeyden önce halkı olması lazım.

Barzani bile '' devlet oldum'' diyemiyor (1991-2017) Bakınız kaç sene olmuş. Devlet kurdum demekle devlet olmaz hocam. Suriye, Irak, Ürdün, Lübnan, Emirlikler şunlar bunlar... Aradan 100 sene geçmiş olmasına rağmen, onlar bile devlet olamamış yahu; ÖSO mu olacak yani?

En akıllıca iş; Suriye' nin toprak bütünlüğü için gayret göstermektir. Belki bir federasyon ile muhaliflere otonomi sağlanabilir. Bu şekilde savaş da bitmiş olur. Ancak katiyen Kürtlere toprak veya statü yok (!) demek lazım. Oyunu bu şartlara göre kurgulayarak Suriyeden belli bir zaman zarfında çekilmek gerekir. Ayrıca SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ' ni de eski yerine nakledeceğiz. Bu da olmazsa olmaz şart olmalıdır.
Bende o yüzden devletçik diyorum ya zaten hocam. Orada yapılacak şey size bağlı bir tampon yapı kurmaktır özünde. Sizin etkinizde gerektiğinde müdahale edebileceğiniz, her an Suriye'ye girebilmek için bir bahaneniz olacak özünde. Pydye toprak yok diye diretsek bile sahada ki durumlar buna müsaade ediyor mu? Zaten bugüne kadar ne kadar kırmızı çizgi ilan ettiysek adamlar hepsini dalga geçer gibi ihlal ettiler. En son kırmızı çizgimiz Menbiçti, şuan durum ortada. Tavizin sonu yok. Ya kendin sahada pyd diye bir yapı bırakmayacaksın askeri harekat ile dağıtıp. Yada ona denge olacak bir güç oluşturup sıra savaşmaya geldiğinde dibindeki müttefikine (kurduğun devletçiğe) tee okyanus ötesinden gelecek müttefiğinin (Abd) düşmanına destek vermesinden önce destek vererek savaşı lehine çevirmektir. Bunun için tabi İncirlik falan kullanım konusu rafa kalkmalı Abd adına. Her şey nihai savaşa hazırlık için. Yerel nüfusu arkana almak iyi bir avantaj olacaktır. Suriye'de ki nihai savaş Işide karşı verilen savaş değil, ileride pydye karşı verilecek savaştır.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 03:18 
Üye

Alıntı:
Pydye toprak yok diye diretsek bile sahada ki durumlar buna müsaade ediyor mu?
Amerika müsaade etmiyorki, sahadaki durum müsaade etsin hocam :)

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 03:20 
Süvariler

Alıntı:

Hocam tamamen katılıyorum, katkı sağlamak maksadıyla şunları söyleyebilirim; PYD asla ve asla vazgeçmeyecek ve Trump geldi destek vermez diyen forumdaşlar baştan aşağı bir yanılgı içinde elinin altında afedersiniz Trumpın dışkısını yiyebilecek yalakalıkta, sistemi oturmuş bir örgüt varken; ''Siz yolunuza, biz yolumuza.'' demesini bekleyemeyiz bu Köpekistan hayalperestlerine yönelik şöyle bir tedbir alınamazmı; Planlanan derinliğe kadar inildikten sonra ilerlemeyi durdurup, bu asayiş işini, sosyal hizmetleri biraz daha yaygınlaştırıp aynı zamanda PYD'nin o bölgeye yaklaşmasını engellemeye yönelik bazı tedbirler alınamazmı ?
Şuan yapılan zaten o olarak gözüküyor hocam. Polis gücünün oluşturulması, hastane açılması, imar faaliyetleri ve belediyecilik faaliyetleri oranın sadece bir harekat sahası değil aynı zamanda bir yaşam alanı olarak görüldüğünün kanıtı. Yani oraya yerleşiyoruz. Yerel halk için yaşam koşulları iyileştirilirken devletçiğinde temelleri atılıyor.
Savunmaya yönelik tedbirler için savunmanın yapılabileceği en avantajlı yere kadar ilerlemek lazım. Kime karşı savunacağız? Pydye. O zaman sınırlarını savunmana yardımcı olacak doğal engeller ile güçlendireceksin. Doğu'da öncelikle fıratın batı kanadını tutman gerekir. Arada Fırat nehri olduğu sürece savunmak çok daha kolay olacaktır. Doğudaki savunmanın doğal sınırı Fırat nehridir öso adına. Bunun içinde Menbiç temizlenmeli. Böylece orada temelini attığın devletçiğin nüfus olarakta büyür. Hemde düşmanının köprübaşını kırmış olursun doğuda. Afrin tarafını arazi yapısı olarak pek bilmediğimden bir şey diyemiyorum fakat öso doğuda fıratı sınır alırsa zaten batıda afrin öso ve Türkiye arasında sıkışacaktır. Tel Rıfat alınmalı Tel Rıfat- Azez hattında savunma yapılabilir ilk olarak. Ama sosyal faaliyetler en az askeri faaliyetler kadar önemli kontrol edilen alanda.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2017, 03:30 
Üye

Alıntı:
Şuan yapılan zaten o olarak gözüküyor hocam. Polis gücünün oluşturulması, hastane açılması, imar faaliyetleri ve belediyecilik faaliyetleri oranın sadece bir harekat sahası değil aynı zamanda bir yaşam alanı olarak görüldüğünün kanıtı. Yani oraya yerleşiyoruz. Yerel halk için yaşam koşulları iyileştirilirken devletçiğinde temelleri atılıyor.
Savunmaya yönelik tedbirler için savunmanın yapılabileceği en avantajlı yere kadar ilerlemek lazım. Kime karşı savunacağız? Pydye. O zaman sınırlarını savunmana yardımcı olacak doğal engeller ile güçlendireceksin. Doğu'da öncelikle fıratın batı kanadını tutman gerekir. Arada Fırat nehri olduğu sürece savunmak çok daha kolay olacaktır. Doğudaki savunmanın doğal sınırı Fırat nehridir öso adına. Bunun içinde Menbiç temizlenmeli. Böylece orada temelini attığın devletçiğin nüfus olarakta büyür. Hemde düşmanının köprübaşını kırmış olursun doğuda. Afrin tarafını arazi yapısı olarak pek bilmediğimden bir şey diyemiyorum fakat öso doğuda fıratı sınır alırsa zaten batıda afrin öso ve Türkiye arasında sıkışacaktır. Tel Rıfat alınmalı Tel Rıfat- Azez hattında savunma yapılabilir ilk olarak. Ama sosyal faaliyetler en az askeri faaliyetler kadar önemli kontrol edilen alanda.
Hocam belliki Afrine yönelik bir harekat olmayacak ama şöyle düşünebiliriz; YPG sınırdan ne kadar uzak olursa Agresyonu düşüyor ve moralleride görünüşe göre bozuluyor kendilerini Rakkayla avutmaya çalışıyorlar ama Rakkanın Köpekistan Hayalperestlerinin hayalindeki kanton için El Bab kadar veya Cerablus kadar önem arz etmediğini biliyoruz.

No ISIS

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 7408 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1120 121 122 123 124149 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: göçmen ve 10 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: