TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 29 May 2017, 05:00

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 7412 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1116 117 118 119 120149 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: FIRAT KALKANI OPERASYONU
MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 13:29 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

8-)...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 16:56 
Üye
Kullanıcı avatarı

Resim
İŞİD'in yayımladığı görüntüler doğrultusunda, "TSK sivilleri bombalıyor" diyenlere...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 17:31 
Süvariler

:?: :?: :?: :?: :?: :?:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 17:36 
Genel Yetkili

Denge levhasnı indirmiş.. bakım filan yapıyordur motora.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 17:58 
Üye

Resim
İŞİD'in yayımladığı görüntüler doğrultusunda, "TSK sivilleri bombalıyor" diyenlere...

Malesef kendisini suriye'den haberler veriyorum diye tanıtıp sempati toplayan twitter kullanıcıları var. Adam alalen TSK sivilleri olduruyor boyle giderse el ababı zor alır dedi, simdi kendisi gibi dusunmeyenleri İzmir saldırılarından sonra hedef gosteriyor. Bu forumdada sempati ile bakıp yazdıklarını alıntılıyanlar vardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 18:18 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

https://mobile.twitter.com/TurkPolisiTC ... 20/photo/1

Bunlar canlı bombaymış? Emin olamadım ama onlarsa eğer güzel haşlamışlar. Ömür boyu her gün öldürülmek için yalvarırlar umarım.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 19:05 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Fırat kalkanı operasyon bölgesinde yakalan veya teslim olan teröristler bizde mi kalıyor ÖSO'da mı acaba ?

Aşk düştü gönlümüze...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 20:14 
Üye
Kullanıcı avatarı

Resim
Al-Bab'da görev yapan bir komandomuz, silah özel kuvvetler silahı.Büyük ihtimal fotoğraf çekilmek için almış olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 20:20 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Fırat Kalkanı operasyonunda bugün radar üssü ele geçirildi görünüşe göre batıdan güneye sarkıyor Mehmetçik. Tadif'e de girerler inşallah! Bu arada operasyona katılanların sayısı 7000-8000' kadar çıktı deniliyor. Bu durumda operasyon Ökk dan alınması ve Kkk'na verilmesi yakındır diye düşünüyorum. (eğer halihazırda yapılmadıysa tabii)
Resim

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 20:26 
Genel Yetkili

Resim
Al-Bab'da görev yapan bir komandomuz, silah özel kuvvetler silahı.Büyük ihtimal fotoğraf çekilmek için almış olabilir.

Subsonic + anpvs ile attığına göre mesafe < 300 metre..

iyi avlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 21:28 
Süvariler

M110 a2 obusler gönderılmişti ama kullanıldığına dair hiçbir haber video görüntü yok ..Acaba daha sıra bu koca oğlanlara gelmedi mi?Bir bizim ordumuz propaganda yapmayı bilmiyor mu arkadaş?Şu uçakların bombaladığı harebeye dönmüş yerleri bile işidçilerın youtube koyduğu videolarda görebiliyoruz.Malesef bu konu da çok zayıfız!Psikolojik harp diye birşey var hem iç hem dış kamuoyuna karşı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 22:02 
Süvariler

M110 a2 obusler gönderılmişti ama kullanıldığına dair hiçbir haber video görüntü yok ..Acaba daha sıra bu koca oğlanlara gelmedi mi?Bir bizim ordumuz propaganda yapmayı bilmiyor mu arkadaş?Şu uçakların bombaladığı harebeye dönmüş yerleri bile işidçilerın youtube koyduğu videolarda görebiliyoruz.Malesef bu konu da çok zayıfız!Psikolojik harp diye birşey var hem iç hem dış kamuoyuna karşı.
Umuyorum ki "Derinden ve Sessizden"dir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 22:15 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Resim

Ekleme;
Resim

En son aybars_batur tarafından 06 Oca 2017, 17:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 22:41 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

https://twitter.com/worldonalert/status ... 4803555328

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 23:07 
Süvariler

20 Aralık - 04 Ocak tarihleri arasında 3 tanesi sözde emir olmak üzere toplamda en az 503 İŞİD teröristi öldürüldü.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2017, 23:19 
Süvariler

Bu IŞİD Terör Örgütü' nün terörist sayısı kaç?

Muhtaç Olduğun Kudret;
Damarlarında ki Asil Kanda Mevcuttur.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 00:14 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Resim
Mermiler ne kadar eski görünümlü. Kim bilir hangi yılın imalatı. 50-60 lardan falan kalmadır. iyi olmuş aslında. Hurdaya çıkacaklarına eski mermilerin düşmana atılması çok iyi haber. 203 lükte yüklü mermidir. Tam açık saha mermisi.

Fırtına II projesi ile bunlarda emekli olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 00:24 
Süvariler

https://twitter.com/avneo_ottoman/statu ... 5680158720
Sağ yakalanan canlı bombalar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 00:34 
Site Başkanı

Alıntı:
Alıntı:

Resim
Mermiler ne kadar eski görünümlü. Kim bilir hangi yılın imalatı. 50-60 lardan falan kalmadır. iyi olmuş aslında. Hurdaya çıkacaklarına eski mermilerin düşmana atılması çok iyi haber. 203 lükte yüklü mermidir. Tam açık saha mermisi.

Solda ucu çengelli olarak görünenler mermi değil, mermileri tapa aksamı çıkık halde güvenli olarak taşımak için kullanılan kapsüller yalnız. Ve boyut farkına bakılacak olur ise 203 lük değil 155mm lik mühimmat için...

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 00:49 
Üye

Bugün Trump'ın videolarını izledim de bu adam Suriye'de ypg terör örgütüne Obama'nın verdiği destekten çok daha fazlasını verecek gibi, konuşmaları bu yönde.

Geleceğimiz karanlık maalesef, ilk etapta Suriye'yi karıştırmayacaktı başımızdakiler, şimdi ABD'yi bu bölgeden nasıl çıkartıcaz acaba merak ediyorum..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 00:50 
Akıncılar

ÖKK yine her yere koşuyor. Tankın içinde gördük, topçularla gördük, GZTP'de gördük, sahada gördük, ÖSO'yu kumanda ederken gördük gördükte gördük. Burada da komanda kolunu komuta ediyor. Adamlar her yere yetişmeye çalışıyorlar bu işin doğrusu böyle mi bilen varsa bana da anlatsın?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 00:55 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Arkadaki kundağı motorlu top 203mm toplu M110 sistemi. O yüzden mermiler 203mm diye düşündüm.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 00:57 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Resim

Konu disinda olacak ama Firtina II = 155MM, 203lukler halen aktif kullanilmiyormu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 02:18 
Site Başkanı

Konu disinda olacak ama Firtina II = 155MM, 203lukler halen aktif kullanilmiyormu?
Topçuların gönlünde 203 lüklerin yeri ayrı. Özellikle terörist yerleşke ve kamplarına karşı yapılan atışlarda 203mm patladığı alanda daha çok şarapnel etkisi yarattığı ve bu yüzden daha çok zayiat verdirdiği için 155 liklere göre daha çok seviliyor ve kuvvet tarafından daha uygun görülüyor. Bu yılda hala M110 hatta ikinci dünya savaşı gazisi M115 Honest John gibi topçuları kullanıyor olmamızın nedenlerinden biri de bu . Suriye'ye de elde tonla T155 yada M52T gibi daha yeni sistemler varken halen M110 sokmamızın nedeni de bu, yokluktan değil yoksa. Ama artık devir değişiyor, TSK önümüzdeki senelerde 203 lük yiğitlerini 155 likler ile peyderpey emekli etmek zorunda kalacak zira. Yoksa Fırtına II başka bir mühimmat mı kullanacak ?!?!?!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 02:36 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Güzel inletmiş askerimiz. Umarım devamı gelir. Ölüm yok onlara,ölüm hediye...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 06:59 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

...M115 Honest John ...
Araya bir virgül koymak gerekli . Honest John güdümsüz, nükleer başlık taşıyabilen kısa menzil topçu roketiydi, 1990ların başında envanterden düşüldü.
Amacı ileri harekattaki düşman kuvvetlerinin kafasına nükleer bomba atmak olan bir roketti ama kısa menzili çok ciddi bir handikapı idi. ( yaklaşık 28 km) Kim kendi topraklarında nükleer bomba patlatmak ister ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 08:13 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
ÖKK yine her yere koşuyor. Tankın içinde gördük, topçularla gördük, GZTP'de gördük, sahada gördük, ÖSO'yu kumanda ederken gördük gördükte gördük. Burada da komanda kolunu komuta ediyor. Adamlar her yere yetişmeye çalışıyorlar bu işin doğrusu böyle mi bilen varsa bana da anlatsın?

Resim
Komuta ÖzKK'dan alınmalı diye kaç kişi fikrini belirtti,inşallah uygulanır.Birde ÖzKK mensuplarıyla komandoların profesyonelliği arasında maalesef ciddi bir fark söz konusu.Savaşma azmi konusunda tabii ki diyecek bir şey yok ama eğitim her şeydir,umarım hızla yetkinlik kazanılır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 10:24 
Üye

Alıntı:
Bu IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü' nün terörist sayısı kaç?
1 ay önce falan Cia 16000 İşidli teröristin Irak ve Suriyede olduğunu tahmin ettiklerini söymişti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 10:37 
Süvariler

Dün öldürülen 32 tane ile birlikte 20 Aralıktan bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı en az 535 e yükseldi. El Bab civarı operasyonların yaklaşık 20 Kasımdan bu yana sürdüğü düşünüldüğünde söz konusu bölgedeki terörist kayıplarının çok daha fazla olduğu aşikar. Tabi bunlar tespit edilebilenler ve artı yüzlerce de yaralı terörist mevcut.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 10:50 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Resim

Özel kuvvet komutanlığını asli işi dılında her işte kullandık , tamam adamlar USB gibi tak çalıştır modunda ama her işede koşulmazki , dünya kadar kara kuvvetleri taburu tümeni var tam teçhizatınla gir , neden illa ÖKK yada komando , diğer birlikler uzman personelden oluşmadığı için sıkıntı olacağımı düşünülüyor anlamıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 11:03 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

İş şehir kuşatmasına döndüyse ÖKK işini çoktan bitirmiş değil midir?
Belli bazı "ıslak" veya "cerrahi" işler haricinde işi başkasına vermek gerekmez mi artık?
Üstadlara sordum...

Boyun eğmek şân ve şerefle yaşamış ecdâdımıza yapılması mümkün ihânetlerin en büyüğüdür... Savaşta cengâverlerin kaderi ölümdür. Biz ölsek de kahramanlığımızın şânı yaşayacak, çocuklarımız torunlarımız diğer kavimlerin efendisi olacaktır. ÇİÇİ

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 12:20 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sayıların kesinliği nedir? 32 leş sadece gözle görülenler mi? Yoksa tahmini rakamlar mı? Top veya uçak saldırısıyla gebertilenlerin nasıl sayıldığını hep merak etmişimdir.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 12:50 
Süvariler

Alıntı:
Belli bazı "ıslak" veya "cerrahi" işler haricinde işi başkasına vermek gerekmez mi artık?
Üstadlara sordum...

Ben üstad değilim lakin kendi düşüncemi paylaşmak isterim. Bir kaç defa daha yazmıştım; bana göre bu harekatın seyri yanlıştır. Ben olsaydım, kendi öz kuvvetlerimi kullanırdım. Kullanacaksam yine ÖSO' yu ön cephede kulladırdım ancak arkadan gelen ihtiyat kuvvetleriyle harekatı desteklerdim. Yani kendi gücümle savaşırdım. Ha anan ölmüş yetim kalmışsın, ha baban...!

Teröristleri tükürüğümüzle boğarız diyorlardı; yavaş tükrüğün sakala zararı vardır...! Tükürüğümle boğarız diyorsanız;yeteri kadar tükürecek adama ihtiyacınız var demektir. Fırat Kalkanı Harekatında başkasının tükrüğüyle başkasını boğmaya çalışıyoruz. Sonuç itibariyle sakala zararı vardır.

IŞİD Terör Örgütü ile savaşacak asıl güç ''Özgür Suriye Ordusu'' değil; Hakiki Suriye Ordusu' dur. Harekat başında Esad ile anlaşmak gerekiyordu - bunları yazdık. Bizim yapacağımız iş ise Hakiki Suriye Ordusunun işini kolaylaştırmaktır. Bunu yapmak için ÖSO kullanılabilir ancak ihtiyat kuvvetlerin kendi öz gücünden oluşmak zorundaydı. Harekatın en kritik safhalarında devreye sokacaksın. Harekat bu kadar uzun da sürmezdi diye düşünüyorum. Ele geçirilen mevziler en kritik günlerde bir alındı, bir kaybedildi. Bunlar yaşanmazdı diye düşünüyorum.

Yazdıklarımızda bir yanlışlık varsa işin ehli olanlar düzeltsin.

Muhtaç Olduğun Kudret;
Damarlarında ki Asil Kanda Mevcuttur.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 13:22 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 14:23 
Süvariler

Alıntı:
Üstadlara sordum...

Ben üstad değilim lakin kendi düşüncemi paylaşmak isterim. Bir kaç defa daha yazmıştım; bana göre bu harekatın seyri yanlıştır. Ben olsaydım, kendi öz kuvvetlerimi kullanırdım. Kullanacaksam yine ÖSO' yu ön cephede kulladırdım ancak arkadan gelen ihtiyat kuvvetleriyle harekatı desteklerdim. Yani kendi gücümle savaşırdım. Ha anan ölmüş yetim kalmışsın, ha baban...!

Teröristleri tükürüğümüzle boğarız diyorlardı; yavaş tükrüğün sakala zararı vardır...! Tükürüğümle boğarız diyorsanız;yeteri kadar tükürecek adama ihtiyacınız var demektir. Fırat Kalkanı Harekatında başkasının tükrüğüyle başkasını boğmaya çalışıyoruz. Sonuç itibariyle sakala zararı vardır.

IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü ile savaşacak asıl güç ''Özgür Suriye Ordusu'' değil; Hakiki Suriye Ordusu' dur. Harekat başında Esad ile anlaşmak gerekiyordu - bunları yazdık. Bizim yapacağımız iş ise Hakiki Suriye Ordusunun işini kolaylaştırmaktır. Bunu yapmak için ÖSO kullanılabilir ancak ihtiyat kuvvetlerin kendi öz gücünden oluşmak zorundaydı. Harekatın en kritik safhalarında devreye sokacaksın. Harekat bu kadar uzun da sürmezdi diye düşünüyorum. Ele geçirilen mevziler en kritik günlerde bir alındı, bir kaybedildi. Bunlar yaşanmazdı diye düşünüyorum.

Yazdıklarımızda bir yanlışlık varsa işin ehli olanlar düzeltsin.
Tam aksi, arı kovanının içine giriyoruz. Bugüne kadar El-Bap çevresini temizledik, ve şehri mümkün mertebe izole etmeye çalıştık. Şimdi tam olarak eğitimli, ve donanımlı savaşçılara ihtiyacın var. Irak ordusunu Musul`da görüyoruz. ÖSO o kadarda varlık gösteremez.

Suriye ordusu şehre girmekte pek bir işimize yaramaz, lakin en iyi yapacağı iş Rakka ve El-Bap bağlantı yollarını kapatmak olur. Onu dahi yapsalar bize çok hizmetleri olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 14:46 
Süvariler

http://edepsiz.tv/chp-milletvekillerini ... -videosu-4

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 17:00 
Üye

Bir zamanlar operasyonlarda profesyonel birlik kullanmama sıkıntısı vardı şimdi ise Piyade Tugayı, Mekanize Tugay gibi bir unsuru sanırım sokmayacaklar ben umudumu kestim. Acaba Piyadelerin veya Mekanize Tugayın tam teşkilat sokulmamasının sebebi tecrübesiz görülüşlerimi yoksa henüz zamanının gelmeyişimi anlayamadım. Uzun seneler sonra ilk defa böyle bir harekata girdik Profesyonel unsurlarımız ciddi tecrübe edindi ancak Profesyonel olmayan unsurlarında artık sahaya sürülmesi ve tam anlamıyla El Babı kuşatmaya almaları gerekmezmi tamam Kurmayların bir planı olduğunu düşünüyorum ancak hala El Babın ikmal yolları açık ve öğrendiğime göre dün gece IŞİD Terör Örgütü Fırat Kalkanı boyunca El Baba yaptığı en büyük takviyeyi yaptı gelenlerin içinde Doğu Türkistanlıların "Osman Batur Ketibesi" var çok manidar. Hala şehiri tam anlamıyla kuşatmamanın hangi stratejiyle bağdaştığını anlayamadım.

Dışarısı dinamit, dışarısı enkaz!

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 17:04 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bence karşımızda düzenli bir birlik olmayışı ve çapulcu savaşını çok farklı noktalara çekmiş muazzam tecrübeli bir terörist grup olmasından dolayı özel birlikler kullanılıyor. Adamlar ırak ordusu, suriye ordusu ve kendileriyle çarpışan herkesten sağlam lokmalar kopardılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 17:22 
Üye
Kullanıcı avatarı

21 Aralıkta yaralanan Özel Kuvvetler personeli Astsubay Üstçavuş Selçuk Erdoğan (Tunceli), bugün Gaziantep'te tedaviye alındığı hastanede şehit oldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 17:45 
Süvariler

Bir zamanlar operasyonlarda profesyonel birlik kullanmama sıkıntısı vardı şimdi ise Piyade Tugayı, Mekanize Tugay gibi bir unsuru sanırım sokmayacaklar ben umudumu kestim. Acaba Piyadelerin veya Mekanize Tugayın tam teşkilat sokulmamasının sebebi tecrübesiz görülüşlerimi yoksa henüz zamanının gelmeyişimi anlayamadım. Uzun seneler sonra ilk defa böyle bir harekata girdik Profesyonel unsurlarımız ciddi tecrübe edindi ancak Profesyonel olmayan unsurlarında artık sahaya sürülmesi ve tam anlamıyla El Babı kuşatmaya almaları gerekmezmi tamam Kurmayların bir planı olduğunu düşünüyorum ancak hala El Babın ikmal yolları açık ve öğrendiğime göre dün gece IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Fırat Kalkanı boyunca El Baba yaptığı en büyük takviyeyi yaptı gelenlerin içinde Doğu Türkistanlıların "Osman Batur Ketibesi" var çok manidar. Hala şehiri tam anlamıyla kuşatmamanın hangi stratejiyle bağdaştığını anlayamadım.

Sıkıntı şurada, mevcut mekanize birliklerin eğitimli ancak; El-Bap ta meskun mahal harbi, ve gayri nizami bir harp, vede eyp tarzı saldırılar bizi bekliyor. Yani yine profosyonel birlikler olacak ancak karmamı olur, nasıl olur göreceğiz.

El-Bap kuşatma şansımız fazla yok. Zira bunu yapmak için El-Bap ı almadan güneye sarkmamız gerekiyor. Ve sonradanda doğuya doğru ilerlememiz gerekiyor. Bunu yaptığımız zaman, izolasyonu tam olarak yapmış olursun. Ancak bunun için Suriye ye hatırı sayılır seviyede zırhlı araç ve askerlerle girmemiz gerekiyor. Güney den doğuya göndereceğin birlikleri nasıl korursun ayrı tartışma olur zira Kuzey PYD kontrolünde, Güney ve Doğu taraflarda IŞİD Terör Örgütü kontrolünde. Yani başarmazsın. Havadan kapatırsın konvoy hareketlerini kısarsın onuda koalisyon yapmıyor. O kadar kontrol edecek İHA ya, istibahrata sahipmiyiz sanmıyorum. Yani Esed yine Esad olmalı o koridoru onlar vurmalı. Yada bizimkiler ya Allah deyip, El Bap a dalacaklar tabiri caizse.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 18:38 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Üstadlara sordum...
Bizimkiler Musuldaki bombalı saldırılardan korkmuş olabilirler şu videoyu izleyin lütfen.
https://twitter.com/unspectateur/status ... 3190037504

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 19:02 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Üstadlara sordum...
Bizimkiler Musuldaki bombalı saldırılardan korkmuş olabilirler şu videoyu izleyin lütfen.
Yaşlı ve sakatları bombalı araçla elden çıkarmak IŞİD Terör Örgütü için mantıklı ama 20-25 yaşlarındaki militanları niye elden çıkarıyor acaba ? Yıllardır çatışmalarda olmasına rağmen savaşa adapte olamadıkları gibisinden bir sebebi olabilir mi ?

Aşk düştü gönlümüze...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 19:37 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Üstadlara sordum...
Yaşlı ve sakatları bombalı araçla elden çıkarmak IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü için mantıklı ama 20-25 yaşlarındaki militanları niye elden çıkarıyor acaba ? Yıllardır çatışmalarda olmasına rağmen savaşa adapte olamadıkları gibisinden bir sebebi olabilir mi ?
Ne 20-25 i küçücük çocuk bunlar yahu.
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 19:47 
Yeni Üye

Operasyon bölgesinde sınıra örülen beton duvarlarla geçici "kaleler" inşa edilemez mi? Sınıra kilometrelerce duvar örülebiliyorsa, 30 km ötesinede bunlardan birkaç yüz tane götürmek çok zor olmasa gerek. Tabi toplu bir düzende bulunmuyor ordu orada, ancak al-bab'a en yakın duran ve saldırıya en açık bölgede uygulanabilir. Etrafı kapalı bir bölge inşa edilmese bile, arzu edilen biçimde sınırlanmış bir alan inşa edilebilir.
Resim

Ayrıca şehrin içine girildiğinde sokaklarda bombalı araçlara tedbir olarak, zırhlı araçların bulunduğu tüm sokaklar aşağıdaki bariyerlerle kapatılabilir. 2 ton ağırlığında bu bariyerler. Herhangi bir otomobilin çarpıp geçebileceği bir ağırlık değil. Bir tır bu bariyerlerden 15-16 tane taşıyabilir. Bundan 50 tane taşımak demek, 100 metrelik bir genişliği kapatmak demek. Bu da en az 10 sokak eder. Bir kaç tankın maliyetine söylediğim bu şeyler yapılabilir gibi geliyor.
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 20:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Yaşlı ve sakatları bombalı araçla elden çıkarmak IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Terör Örgütü için mantıklı ama 20-25 yaşlarındaki militanları niye elden çıkarıyor acaba ? Yıllardır çatışmalarda olmasına rağmen savaşa adapte olamadıkları gibisinden bir sebebi olabilir mi ?
Ne 20-25 i küçücük çocuk bunlar yahu.
Resim
Gençleri kastetmek için 20-25 dedim hocam daha küçükleride var tabi

Aşk düştü gönlümüze...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 20:21 
Üye

İnsan kaynakları tükenmiş artık. Daha ne kadar devam edebilirler ? Hitler gibi son adama kadar savaşacaklar herhalde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 20:25 
Üye
Kullanıcı avatarı

Abdullah Ağar, facebook hesabından 20-21 Aralık'ta hastane civarında yaşanan çatışmaları kaydetmek ve sosyal medya propagandası yapmak amacıyla yerleştirilen kameralar olduğunu, o kameraları kontrol edenlerin öldürüldüğünü aynı zamanda o ölümlerinin kayıt yer aldığını yazmış. Tam olarak şöyle yazıyor; "Yaptığımız aramalarda bize karşı gerçekleştirdikleri saldırıyı kayda alıp, sosyal medya ile kendilerine müzahir medya üzerinden bir başka operasyon çekmek isteyen bu uyanıkların kameralarını da ele geçirdik.En son çektiği neydi bilir misiniz? Bizim silahlarımızla gebermeleri! O kayıt şimdi elimizde. Full HD çekim yapan kameraları da..."

Sizce bu görüntüler yayımlanmalı mı? (Kayıtta gözüken askerlerimiz için tedbirler alınarak tabi kide. Sansür veya bazı anların kayıttan kesilmesi olabilir.)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 21:03 
Site Başkanı

Alıntı:
...M115 Honest John ...
Araya bir virgül koymak gerekli . Honest John güdümsüz, nükleer başlık taşıyabilen kısa menzil topçu roketiydi, 1990ların başında envanterden düşüldü.
Amacı ileri harekattaki düşman kuvvetlerinin kafasına nükleer bomba atmak olan bir roketti ama kısa menzili çok ciddi bir handikapı idi. ( yaklaşık 28 km) Kim kendi topraklarında nükleer bomba patlatmak ister ki?
Nedense M115 in isimlendirmesi olarak Honest John aklımda kalmış hocam :) . Ayrıca roketi kastetmek gibi bir niyetim yoktu. Düzeltme için teşekkürler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 21:08 
Süvariler

Alıntı:
Abdullah Ağar, facebook hesabından 20-21 Aralık'ta hastane civarında yaşanan çatışmaları kaydetmek ve sosyal medya propagandası yapmak amacıyla yerleştirilen kameralar olduğunu, o kameraları kontrol edenlerin öldürüldüğünü aynı zamanda o ölümlerinin kayıt yer aldığını yazmış. Tam olarak şöyle yazıyor; "Yaptığımız aramalarda bize karşı gerçekleştirdikleri saldırıyı kayda alıp, sosyal medya ile kendilerine müzahir medya üzerinden bir başka operasyon çekmek isteyen bu uyanıkların kameralarını da ele geçirdik.En son çektiği neydi bilir misiniz? Bizim silahlarımızla gebermeleri! O kayıt şimdi elimizde. Full HD çekim yapan kameraları da..."

Sizce bu görüntüler yayımlanmalı mı? (Kayıtta gözüken askerlerimiz için tedbirler alınarak tabi kide. Sansür veya bazı anların kayıttan kesilmesi olabilir.)
Şimdi her şey netlik kazanmakta,o gün hem askerlerimizi geri çekilmeye zorlamak,hem kuşatmayı tamamı ile kırmak hem de özellikle Irak ve Suriye'de yaptıkları propagandalar gibi bir propaganda yapmak idi niyetleri.

Zaten bir takım IŞİD Terör Örgütü teröristleri go pro kameralar kullanıyor,geberme sahneleri rahatlıkla yayınlanabilir.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 21:29 
Üye

Alıntı:
Operasyon bölgesinde sınıra örülen beton duvarlarla geçici "kaleler" inşa edilemez mi? Sınıra kilometrelerce duvar örülebiliyorsa, 30 km ötesinede bunlardan birkaç yüz tane götürmek çok zor olmasa gerek. Tabi toplu bir düzende bulunmuyor ordu orada, ancak al-bab'a en yakın duran ve saldırıya en açık bölgede uygulanabilir. Etrafı kapalı bir bölge inşa edilmese bile, arzu edilen biçimde sınırlanmış bir alan inşa edilebilir.
Resim

Ayrıca şehrin içine girildiğinde sokaklarda bombalı araçlara tedbir olarak, zırhlı araçların bulunduğu tüm sokaklar aşağıdaki bariyerlerle kapatılabilir. 2 ton ağırlığında bu bariyerler. Herhangi bir otomobilin çarpıp geçebileceği bir ağırlık değil. Bir tır bu bariyerlerden 15-16 tane taşıyabilir. Bundan 50 tane taşımak demek, 100 metrelik bir genişliği kapatmak demek. Bu da en az 10 sokak eder. Bir kaç tankın maliyetine söylediğim bu şeyler yapılabilir gibi geliyor.
Resim
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=GTZscYmBXco[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2017, 22:00 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bizdeki duvar alttaki gibi oluyor genelde

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/imag ... w0HrvpdEDp

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 7412 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1116 117 118 119 120149 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Exabot [Bot] ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: