TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 21 Oca 2018, 10:02

Tüm zamanlar UTC+03:00


Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.

Resim
LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 30 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2012, 22:40 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:45
Mesajlar: 813
Yaş:
1988 yılında ulusal füze ve roket programlarında öncü olmak üzere Savunma Sanayii İcra Komitesi kararıyla kurulan ROKETSAN, bugün Türkiye savunma sanayinin teknoloji üreten stratejik merkezlerinden biridir. Roket ve füze sistemleriyle ülke savunmasına hizmet etme, Türkiye’nin teknolojik altyapısına katkıda bulunma misyonu, deniz altından uzaya roket ve füze teknolojilerinde lider kuruluş olma, özgün ürünleri ve ileri teknolojisi ile dünyada ilk 50 firma arasında yer alma vizyonuyla hareket eden ROKETSAN; deneyimli, nitelikli ve dinamik insan kaynağı ile sektöre yön verir.

Mühendislik geliştirme çalışmaları ile savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu teknolojileri geliştiren ROKETSAN; özgün tasarımları ve üretimleri ile alanında liderdir.Yapısal, termal, mekanik tasarımlar; iç balistik; güdüm-kontrol, silah sistemleri, aerodinamik, kompozit malzeme, yakıt sistemleri ve harpbaşlığı teknolojilerinde uzmanlaşmış olan ROKETSAN, ulusal ve uluslararası projelerin güvenilir ortağıdır. ROKETSAN yurtiçinde 300, yurtdışında 140 firma ile yoğun bir şekilde çalışır; yurtiçinde 100, yurtdışında 35 imalatçı alt yüklenici ile işbirliği yapar…

Ülkemiz ROKETSAN’ın kuruluşuyla, kimyasal girdilerin üretimi, kompozit malzeme ve yapı teknolojileri, çevresel testler, statik ateşleme, atışlı testlere ilişkin tüm ölçüm ve kayıt olanakları gibi kritik teknolojik yeteneklere ve sistem düzeyinde sorumluluk alacak bilgi ve tecrübeye kavuşmuştur. ROKETSAN bugün, çalışmaları ülke sınırlarını aşan, kendi teknoloji alanındaki NATO programlarına katılan, ürünlerini dost ülkelerin silahlı kuvvetlerinin hizmetine sunan bir kuruluştur.

107, 122 ve 302 milimetre topçu silah sistemleri, hava savunma programları, tanksavar füzeleri, hassas güdümlü mühimmat ve hava yastığı parça üretimleri; uzay ve uydu projeleri, bilgisayarlı simülasyon ve donanımlı kapalı döngü simülasyon sistemleri içeren elektronik harp destek merkezi kurulması çalışmaları ile ROKETSAN, Türkiye’nin güvenlik kalelerinden biridir…

Bu büyük gelişim, herşeyden önce ROKETSAN ve Türk Silahlı Kuvvetleri uzmanlarının yakın işbirliği içinde çalışmalarının eseridir. Bu anlayış, gelecekteki çalışmaları yönlendirecek ve stratejileri belirleyecektir.Yurdumuzdaki ve tüm dost ülkelerdeki kullanıcılarla yakın işbirliği içinde çalışılarak en uygun çözümlere ulaşılacaktır. Tarihinden aldığı güçle misyonunu yerine getiren, potansiyeline duyduğu güvenle stratejik vizyonunu sürekli genişleten ROKETSAN, daha güvenli bir Türkiye için tüm gücüyle çalışmaya devam ediyor…


[wimg]http://i.imgur.com/myzc5.jpg[/wimg]

Ürünler

107 mm Topçu Silah Sistemleri
Artırılmış Menzilli Roketler ve 107 mm.lik ÇNRA Sistemi
107 mm.lik Çok Namlulu Roketatar Silah Sistemi (ÇNRA), topçu ve piyade birliklerinde gece ve gündüz, her türlü hava koşulunda kullanılabilen bir silah sistemidir. Özgün yapısal / aerodinamik ve az dumanlı kompozit katı yakıt motora sahip, tasarımı ve üretimi Roketsan tarafından yapılan 107 mm çapındaki artırılmış menzilli roketler, klasik 107 mm.lik roketlere kıyasla %50 daha uzun menzile ulaşmaktadır. Tahrip (TR-107) ve Çelik Bilyalı (TRB-107) olarak iki farklı harpbaşlığı olan roketler, üstün dağılım karakterleriyle 11 km menzil içerisindeki alan hedeflerine karşı etkin ateş gücü yaratmaktadır. Roketler, 107mm.lik çekili klasik ÇNRA’lardan atılabileceği gibi mühimmatın taktik olarak etkinliği Roketsan üretimi araca monteli, bilgisayar kontrollü silah sistemlerinden kullanılması durumunda artmaktadır. Çekili sistemin tevcih değerlerinin uçus simülasyonu ile hesaplandığı el bilgisayarı eklenmesi ile kullanım süresi kısaltılmış ve atış hassasiyeti azami ölçüde artırılmıştır.Özellikler:

Çekili, araca monteli ve podlu platformda atılabilir yapı
Az dumanlı yakıt teknolojisi
NATO stok numarasına sahip
Personel ve hafif zırhlı araçlara etkin atış gücü
Araca monteli sistemde INS ile otomatik tevcih
3 x 20 tüplü tek kullanımlık podTEKNİK ÖZELLİKLER
TR-107
TRB-107

Harp Başlığı
Tahrip
Çelik Bilya

Çap
107 mm

Menzil
3 - 11+ km

Yakıt Tipi
Katı Yakıtlı Roket Motoru

Tapa Tipi
Hassas
Yaklaşmalı

107/122 mmÇok Namlulu Roketatar Kundağı
107/122 mm Çok Namlulu Roketatar Kundağı bir Pod 122 mm veya üç pod 107 mm roketleri aynı platformadan fırlatabilmektedir. Sistemin çekili versiyona kıyasla beş kat daha fazla TR-107 roketi ateşleme kapasitesi bulunmaktadır. Kundak, tekerlekli veya paletli, düşük profilli, çevik, zırhlı mobil araçlara monte edilmektedir. Silah sistemi, farklı mühimmatın kullanımında aynı atış kontrol sistemini, aynı aracı, aynı personeli, aynı bakım altyapısını kullanma gibi ayırt edici lojistik avantajlara sahiptir. Kundak ve mühimmat, kabin içine yerleştirilen atış kontrol bilgisayarından kullanılabilmektedir.

122 mm Topçu Silah Sitemleri


122 mm.lik Çok Namlulu Roketatar Silah Sistemi (ÇNRA), topçu birliklerinde gece ve gündüz şartlarında, her türlü hava koşulunda, alan hedeflerine karşı görmeyerek atış yaparak ateş destek görevlerini yerine getiren silah sistemidir. Özgün yapısal ve aerodinamik özellikleri ile az dumanlı kompozit katı yakıt motora sahip, tasarımı ve üretimi Roketsan tarafından yapılan 122 mm çapında arttırılmış menzilli roketler, klasik 122 mm.lik roketlere kıyasla %100 daha uzun menzile ulaşmaktadır. Tahrip (TR-122) ve Çelik Bilyalı (TRB-122) olarak iki farklı harpbaşlığı olan roketler, üstün dağılım karakterleriyle 40 km menzil içerisindeki alan hedeflerine karşı etkin ateş gücü yaratmaktadır. Roketler, 122 mm.lik klasik ÇNRA’lardan ve Roketsan üretimi bilgisayar kontrollü T-122 silah sistemlerinden atılmaktadır. Klasik sistemlerde tevcih değerlerinin uçuş simülasyonu ile hesaplandığı el bilgisayarı eklenmesi ile kullanım süresi kısaltılmış ve atış hassasiyeti azami ölçüde artırılmıştır.


T-122 Silah Sisteminin en önemli unsuru olan Atış Kontrol Sistemi;
Atış öncesi ve atışı sırasında sistem testlerini yapar
Roketlerin atış esaslarını uçus simülasyonu programı ile hesaplar
Lançeri ateş mevzi ve yol konumlarına alır
Roketleri tek tek veya salvo halinde atar
Görev bilgilerinin daha önceden planlanmasını ve görev sonuç bilgilerinin derlenmesini yapar
Silah Sisteminin seviyelenmesi görevini gerçekleştirir


T-122 Silah Sisteminin taktik Avantajları
Kısa süre içinde mevzilenir ve ateş mevzi konumunu alır
Araca monteli vinç ve Atış Kontrol Sistemi ile görevini otonom olarak yerine getirir
T-122 lançeri atış görevini tek başına veya altı lançerden oluşan batarya organizasyonu altına yerine getirir
Kısa reaksiyon süresi ile hedef üzerinde baskın ateşi yaratır
Zırhlı kabinleri sayesinde görevin kabin içerisinden gerçekleştirilmesine olanak tanır
Üzerindeki taktik haberleşme sistemi ile ses ve veri haberleşmesine olanak tanır.
Yalıtımlı pod kullanılmasında tapa ayarlarını Atış Kontrol Bilgisayarı aracılığı ile yapar.

TEKNİK ÖZELLİKLER

TR-122
TRB-122

Harp Başlığı Tahrip
Çelik Bilya

Çap 122 mm

Menzil 10 - 40+ km (Fren Halkalı)

21 - 40+ km (Fren Halkasız)

Yakıt Tipi Katı Yakıtlı Roket Motoru

Tapa Tipi Hassas
Yaklaşmalı

122 mm Çok Namlulu Roketatar Kundağı
Roketsan’ın 122 mm Çok Namlulu Roketatar’a (ÇNRA) alterantif olarak ürettiği yeni fırlatma platformu genişliği itibariyle aynı platformdan hem 122 mm hemde daha büyük kalbireli roketleri atacak şekilde tasarlanmıştır. Kundak, 6 x 6 askeri taktik araçlara monte edilebilmektedir. Sistem tasarımında yapılan değişiklikle tevcih süresi kısaltılmıştır.

107 / 122 mm Yalıtımlı Pod

Atmosferik koşulların yarattığı olumsuz etkilere karşı özel olarak tasarlanan yalıtımlı podlar tek kullanımlık 20 tüpten oluşmaktadır. Roketler tüplere fabrika seviyesinde yüklenmekte ve raf ömrü boyunca bakım gerektirmemektedir. Roket tapa ayarları Atış Kontrol Bilgisayarı ile uzaktan yapılmaktadır.Yalıtımlı podun getirdiği avantajlar;

-Hareket kabiliyetinde ve ateş gücünde artış
-Farklı silah sistemlerine uyarlanabilme
-Daha kısa yeniden yükleme kapasitesi
-Bakım gerektirmeme
-Depolama ve yükleme sırasında uzman işgücü gerektirmeme
-Atış kontrol bilgisayarından tapaların ayarlanması
-Roketleri raf ömrü boyunca nem, korozyon, şok ve titreşimden koruma
-Yüksek sıcaklık, nem, tuz ve tozlu ortamların oluşturduğu olumsuz etkilere karşı roketlerin yüksek performanslı ve emniyetli kullanılmasını sağlamaArtırılmış Menzilli Roketler ve 302 mm.lik ÇNRA Sistemi
302 mm.lik Çok Namlulu Roketatar Silah Sistemi (ÇNRA), topçu birliklerinde gece ve gündüz şartlarında, her türlü hava koşulunda, alan hedeflerine karşı görmeyerek atış yaparak atış destek görevlerini yerine getiren taktik silah sistemidir. Taşıdığı 4 adet roketi tek tek veya seri şekilde ateşleyebilir. Üretimi Roketsan tarafından yapılan 302 mm çapındaki uzun menzilli roketler çelik bilyalı yüksek tahrip gücüne sahip harpbaşlığı ile fren halkasız azami 100 km.'ye ulaşan menzildeki alan hedeflerine karşı etkin ateş gücü yaratmaktadır.

Komuta aracı tarafından sevk ve idare edilebilen, taşıma ve yükleme aracı ile de ikmal edilen silah sistemleri istenmesi durumunda tek başına da görev yapabilecek donanıma sahiptir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

TR-302

Harp Başlığı Çelik Bilyalı Tahrip

Çap 302 mm

Menzil 40 - 100 km

Yakıt Tipi Katı Yakıtlı Roket Motoru

Tapa Tipi Yaklaşmalı

Hava Yastığı Projesi

Otomotiv güvenliğinin ayrılmaz parçası olan havayastıklarında kullanılan gaz jeneratörlerinin çeşitli tiplerdeki ateşleyicilerinin üretimi Roketsan’da yapılarak ihraç edilmektedir.

Sistemin detaylı teknik özellikleri ana yüklenici web sitesinden incelenebilir (ingilizce). http://www.arcautomotive.com/products.asp

Hava Yastiği Projesi Ödülü
ARC Otomotiv’in geleneksel olarak düzenlediği yıllık alt yüklenici toplantısında Roketsan’a “Customer Service” ödülü verilmiştir.

ESSM (Evolved Sea Sparrow Missile ) PROJESİ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde de bulunan Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM) füzelerinin uçuş sonlandırma biriminin tasarım, test ve üretimi, ana yüklenici Raytheon (ABD) firması ile varılan anlaşma sonucunda ROKETSAN tarafından gerçekleştirilmektedir.

ESSM Deniz Kuvvetleri birimleri için üstün bölge savunması sağlar. Hızlı, küçük ve yüksek manevra kabiliyetine sahip, cruise füzeleri, yüzeydeki araçlar ve düşük süratli hava araçları gibi tehditler karşısında etkilidir.

Modern filoların, günümüz donanmaları karşısındaki tehdit unsurlarına karşı gerek duydukları çevik çözümü, ESSM yüksek sürati, uzun menzili, yüksek manevra kabiliyeti, küçük hedeflere güdümlenebilmesi ve zırhlı hedeflere karşı etkinliği ile karşılamaktadır. ESSM füzesi 50 km ve üzeri menzili, 4 Mach üzerindeki sürati ve yarı aktif lazer güdüm sistemi ile çağımız donanmalarının en önemli savunma unsurları arasında yerini almıştır.


Mühimmat Ayırma Ayıklama Tesisi

Roketsan faydalı ömrünü tamamlamış mühimmatın emniyetli ve çevreye zararsız olarak imha edilmesi amacıyla, Milli Savunma Bakanlığı ve NATO lojistik organizasyonu NAMSA proje yönetimi organizasyonu altında, anahtar teslimi Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesisi projelendirmesi, inşaat ve imalatını gerçekleştirmiştir.

Maksimum otomasyona ve yıllık ortalama 6 bin ton kapasiteye sahip bu tesiste 52 farklı tip ve çapta klasik mühimmat başta olmak üzere roket, füze ve mayınların çevreye zarar vermeden, insan ve malzeme güvenliği öncelikli olmak üzere ayırma ve ayıklama işlemleri gerçekleştirilmektedir.


RAPIER MK 2 FÜZESİ SON ENTEGRASYON VE KONTROL TAHRİK SİSTEMİ ÜRETİMİ

Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan RAPIER MK-2 füzelerinin kontrol tahrik sistemi üretimi ve son montajı Roketsan’da yapılmakta ve test edilmektedir. Ayrıca, ana yüklenici MBDA-UK firması ile varılan mutabakat gereğince, kontrol tahrik sistemi gaz üreteci, tüm dünya pazarı için sadece Roketsan’da üretilmektedir.


Rapier Hava Savunma Sistemi (JERNAS), insansız hava araçlarına, seyir füzelerine ve sabit ve döner kanatlı uçaklara karşı savunma sağlamaktadır.

Rapier sistemi, füze fırlatma ünitesi ve optik izleyiciden oluşmaktadır. Fırlatma ünitesindeki radar hedefleri tespit eder, tipini belirler; fırlatıcı üzerindeki verici ise, uçuş halindeki füzeye güdüm komutları gönderir.

Rapier füzesi, 6800 m menzildeki, süpersonik, düşük irtifalı ve yüksek manevra kabiliyetli uçaklara karşı kullanılmaktadır. Füze harpbaşlığı parçacıklı tahrip tipinde olup, yaklaşmalı tapa kullanılmaktadır.

STINGER FÜZESİ

Avrupa Ortak Stinger Üretim Konsorsiyumu kapsamında füzelerin fırlatma ve uçuş motor üretimi Roketsan’da gerçekleştirilmiştir. Almanya, Hollanda, Yunanistan ve Türkiye tarafından üretilen alt parçalar Almanya’da birleştirilerek ilgili ülke Silahlı Kuvvetlerine sevk edilmiştir.

Stinger, helikopter, uçaklar, cruise füzeleri ve insansız hava araçlarına karşı isabetli ve etkili bir çözüm sunmaktadır. Tahrip harpbaşlıklı ve yerden havaya 8 km etkili menzile sahip Stinger, hafiflik, kolay kullanım (at-ve-unut) özellikleri ile etkin bir alçak irtifa hava savunma sistemidir. Kızılötesi ve morötesi arayıcı başlık ve gelişmiş uçuş kontrol bilgisayarından oluşan güdüm birimi hedefe kilitlenmeyi kolaylaştırır ve bilinen tüm karşı tedbirleri etkisiz kılar.

SİSTEM ÖZELLİKLERİ

Çap 2.75" (70 mm)
Etkili Menzil 4.8 - 8 km
Harpbaşlığı Tipi Parça Tesirli

Programlar

Cirit 2.75 '' Lazer Güdümlü Füze

ATAK helikopterlerinin havadan yer hedeflerine karşı kullandığı 2.75” yarı aktif lazer güdümlü füzesi, CİRİT, hafif zırhlı hedeflere karşı yüksek doğruluk ve maliyet etkin çözüm getirmektedir. MIL-STD 810 F ve MIL-STD 464 A ile uyumlu, M ve LAU lançerlerden atılabilen füze, tasarımı Roketsan tarafından gerçekleştirilen MIL-STD-1760 arayüze haiz akıllı poddan da ateşlenebilmektedir.

Dumanı azaltılmış yakıt motorlu duyarsız mühimmatta, üç etkiye sahip harpbaşlığı bulunmaktadır.

SİSTEM ÖZELLİKLERİ

Çap 2.75" (70 mm)
Menzil 1.5 - 8 km
Harpbaşlığı Çok Amaçlı Harpbaşlığı
- Zırh Delici
- Personele karşı
- Yangın çıkartıcı
Güdüm MEMS-IMU ve Manyetometre ile Ara Safha Güdüm
Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlık ile Son Safha Güdüm
Platformlar AH-1W, AH-1P ile MIL-STD-1760 arayüzü

UZUN MENZİLLİ TANKSAVAR FÜZESİ (UMTAS)

Atak Helikopterlerinin gelecekteki en önemli taarruz silahı olacak tanksavar ihtiyacı, ROKETSAN tarafından UMTAS ile karşılanacaktır. 2011 yılında geliştirme döneminin tamamlanması hedeflenen projede ROKETSAN’ın anayükleniciliğinde Türkiye’nin önde gelen savunma sanayi kuruluşları da görev almaktadır.

ATAK helikopterlerinin havadan yere zırhlı hedeflere karşı kullanacağı modern tanksavar silah sistemi UMTAS, görüntüleyici kızıkötesi arayıcı başlığı ile helikopter-tank savaşında uzun menzil olarak tanımlanan 8 km’ye kadar etkindir.

Kara platformlarından kullanım için uyarlanması da mümkün olan UMTAS;

-Atış öncesi ve sonrası hedefe kilitlenme
-Gece/gündüz, kötü hava koşullarında kullanım
-Tandem harpbaşlığı, Reaktif zırh etkinliği
-Sıvı yakıt yangını ve kurşun çarpmasına duyarsızlık
-Veri bağı ile kullanıcıya arayıcı görüntüsü ve kullanıcıdan komut iletişimi
-özelliklerine sahiptir.

SİSTEM ÖZELLİKLERİ

Çap
160 mm

Ağırlık
Füze <37.5 kg; 4 Füze + Lançer <210kg

Uzunluk
<1750mm

Menzil
500 - 8000 m

Harpbaşlığı
Reaktif Zırh Korumalı Tanklara Karşı Etkin Duyarsız Tandem HB

Güdüm
Güdüm prensibi:

Hedef seçimi öncesinde Ataletsel arasafha güdüm
Veri bağı üzerinden taarruz bölgesi görüntüsünün kullanıcıya iletilmesi
Hedefin kullanıcı tarafından seçimi
Kilitlenilen hedefe otonom güdüm
Kilitlenme sonrasında hedef değişikliği ya da vuruş noktası güncellemesi mümkündür

Platformlar
ATAK ve MIL-STD-1760 uyumlu tüm modern taarruz helikopterleri
Geliştirme dönemi çalışmaları kapsamında uçuş testlerine başlanmıştır.

OMTAS
Kara Kuvvetleri unsurlarının, Zırhlı ve Mekanize düşman birimlerini durdurmak/etkisiz hale getirmek amacıyla kullanacağı Orta Menzilli Tanksavar Silah Sistemi ROKETSAN tarafından tasarlanmaktadır. OMTAS, üç ayak sehpa veya kara aracı üzerinden atılabilecek şekilde geliştirilmekte olup, üstten yada doğrudan vuruş modları ile at-unut yada at-güncelle atış modları, atış öncesi kullanıcı tarafından fırlatma sistemi üzerinden seçilebilecektir.OMTAS füzesi, kapalı alandan kullanıcıya zarar vermeden atılabilecektir.

UMTAS füzesi ile aile bütünlüğüne / teknolojik ortaklığa sahip OMTAS füzesi, soğutmasız görüntüleyici kızılötesi arayıcı başlığı ile gece/gündüz ve kötü hava koşullarında kullanım imkanı sağlayacak olup, çift yönlü RF veri bağı sayesinde kullanıcıya hedef/vuruş noktası güncelleme imkanı verecektir. Vuruş olasılığını arttırmak amacıyla, atış sonrası hedefe kilitlenilebilen At-Güncelle atış modunda, MEMS Ataletsel Ölçüm Birimi’nin yer aldığı ataletsel ara safha güdüm uygulanacaktır.


SİSTEM ÖZELLİKLERİ
Çap 160 mm
Menzil 200 m – 4000 m
Harpbaşlığı Tandem – Reaktif Zırh Etkili
Güdüm Resimli Kızılötesi Arayıcı Başlık
Platformlar Kara Araçları, Üç-Ayak

ELEKTRONİK HARP DESTEK MERKEZİ (CSC) PROJESİ


Roketsan, Helikopter Elektronik Harp Programı Karşı Tedbir Atma Sistemi ve Mühimmatı (HEWS-CMDS/CFD) projesi dahilinde Karşı Tedbir Atma Sistemi (CMDS) Destek Merkezi (CSC)projesi kapsamında, Karşı Tedbir Atım Sistemi atım programlarının geliştirilmesi ve optimizasyonu için destek merkezi kurulması görevini üstlenmiştir. Bu amaçla Bilgisayarlı Simülasyon Sistemi ve Donanımlı Kapalı Döngü Simülasyon Sistemi özgün olarak tasarlanıp geliştirilmektedir

ÖMÜR BELİRLEME ve UZATIM PROGRAMLARI
ROKETSAN bilgi birikimi ve kalifiye personeli ile Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki roket ve füzelerin raf ömürlerinin dolması sonrasında kalan ömürlerin tespitine yönelik çalışmaları başarıyla yürütmektedir. Bu çalışmalar şu konuları kapsamaktadır:

-Tahribatsız Muayene
-Hızlandırılmış Eskitme Testleri
-Statik Ateşleme Testleri
-Uçuşlu Testler
-Teknik Değerlendirme
-Parça Değişimi
-Motor Doldurumu
-Motor Değişimi

DEVAM EDEN TÜRK HV. K. K VE NATO PROGRAMLARI

-AIM-9B / FGW & AIM 9P3 SIDEWINDER
-STINGER UÇUŞ PARÇALARI TESTLERİ
-RAPIER MK-2
-AGM-65 MAVERICK
-AIM-7 SPARROW

AIM-9P3 SIDEWINDER SR116-HP-1 ROKET MOTORU HİZMET SÜRESİ BELİRLEME PROGRAMI

1.ROKET MOTORU MUAYENESİ
-Görsel Muayene
-X-Ray


2.PARÇA TESTLERİ
-Enerjetik Malzemenin Kimyasal Testleri
-Mekanik Testler

3.HIZLANDIRILMIŞ ESKİTME TESTLERİ
-Diurnal Sıcaklık Döngüleri
-Vibrasyon ve Mekanik Şok Testleri
-Termal Şok Testleri

4.PERFORMANS DEĞERLENDİRME
-Statik Ateşleme

Kaynak: Roketsan.com.tr


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2013, 22:52 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 17 Ağu 2012, 01:30
Mesajlar: 894
Yaş:
1. sayi

[pdfview]http://www.roketsan.com.tr/wp-content/u ... uz2012.pdf[/pdfview]

http://www.roketsan.com.tr/wp-content/u ... uz2012.pdf


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2013, 01:17 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 11 Tem 2012, 00:21
Mesajlar: 1537
Yaş:
Bence savunma şirketlerimiz arasında aselsan ile birlikte en büyük atılımı yapan şirket. Hitap ettiği alanda yapamadığı yada projesine başlamadığı sadece uzun menzilli hava savunma ve maverick tarzı bir füze var. Ürünleri tam çıkıp ordumuzda kullanılmaya ve platformlara kalifiye edilmeye başladığında güzel bir reklamla çok büyük satışlar yapacaklarını düşünüyorum.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 20 May 2013, 17:10 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 19 Tem 2012, 21:09
Mesajlar: 900
Yaş:
Roketsan ASPIDE ve TESEO füzelerinin roket motor tasarımlarını Roketsan'ın yaptığını resmi sitesinde gördüm.
Roketsan füze motorpu konusunda bu kadar tecrübeli mi. Ayrıca İtalyan firmalarının Roketsanı seçmesinin sebebi nedir.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 22 May 2013, 18:43 
Çevrimdışı
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 01:29
Mesajlar: 696
Yaş:
Roketsan ve ürün yelpazesi.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=w62lXlUkBjY[/youtube]

_________________
Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 22 May 2013, 20:01 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 11 Tem 2012, 00:21
Mesajlar: 1537
Yaş:
Bugün haberlerde cumhurbaşkanının roketsan ziyaretini gösterdiler. Arkalarda bir tane vl lançer takılmış büyük bir araç vardı (Lançer tipi biraz samp-t yi andırıyordu ) bir bilgisi olan var mı ?


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 22 May 2013, 20:33 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 29 Eki 2012, 19:01
Mesajlar: 1048
Yaş:
O arac cekılı hava savunma sıstemının lancer aracı...bır de bu KMTAS ı roketsan uretmıyor muydu? O da projeler arasında yok...Tabıı kı her zaman soyledıgım 600 mm yıldırımın da esamesı okunmamıs yine..


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 22 May 2013, 20:34 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 01 Eki 2012, 22:29
Mesajlar: 1739
Yaş:
Alıntı:
Roketsan ASPIDE ve TESEO füzelerinin roket motor tasarımlarını Roketsan'ın yaptığını resmi sitesinde gördüm.
Roketsan füze motorpu konusunda bu kadar tecrübeli mi. Ayrıca İtalyan firmalarının Roketsanı seçmesinin sebebi nedir.
Hocam artık Aspide ve Teseo, MBDA'ya ait. Roketsan'ı sadece İtalya değil, İngiltere de, Fransa da, İspanya da seçti.

_________________
Timeo hominem unius libri


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 22 May 2013, 20:40 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 19 Tem 2012, 21:09
Mesajlar: 900
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
Roketsan ASPIDE ve TESEO füzelerinin roket motor tasarımlarını Roketsan'ın yaptığını resmi sitesinde gördüm.
Roketsan füze motorpu konusunda bu kadar tecrübeli mi. Ayrıca İtalyan firmalarının Roketsanı seçmesinin sebebi nedir.
Hocam artık Aspide ve Teseo, MBDA'ya ait. Roketsan'ı sadece İtalya değil, İngiltere de, Fransa da, İspanya da seçti.
Roketsan'ı neden seçtiler? Bizim bu projelerde bir ortaklığımız veya alımımız mı söz konusu?
Yada roketsan füze motoru konusundan avrupanın çok ilerisinde mi veya fiyat veya başka.....


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 22 May 2013, 22:42 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 11 Tem 2012, 00:21
Mesajlar: 1537
Yaş:
Alıntı:
O arac cekılı hava savunma sıstemının lancer aracı...bır de bu KMTAS ı roketsan uretmıyor muydu? O da projeler arasında yok...Tabıı kı her zaman soyledıgım 600 mm yıldırımın da esamesı okunmamıs yine..
Çekili kamyona bağlı değildi diye hatırlıyorum.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2013, 17:39 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 26 Oca 2013, 22:00
Mesajlar: 410
Yaş:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=L37kgItrQio[/youtube]

_________________
Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2013, 23:38 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 11 Tem 2012, 00:21
Mesajlar: 1537
Yaş:
Roketsan şu an göz bebeğim kendilerinden beklenilmeyecek derecede müthiş bir gelişme gösterdiler . Bence ürünlerini seri üretim safhasına aldıklarında avrupa bazında alanlarında aselsanın kendi alanında oldugundan daha iyi bir sırada olacaklar.

Zaten Türk savunma sanayinin 5 atlısı var :

+Aselsan
+Tai
+Roketsan
+Otokar
+Rmk

Bunlar çok sağlam şirketler çok güveniyorum bunlara. Ha tabi havelsanın hakkını yemeyelim onlarda çok sağlam . Onun dışnda rmk marine eğer kendi sitelerindeki tasarımları prototip üretim ve test aşamalarını başarır ve bunu kendi başına dış ülkelere satarsa ki bence milgem üretimi onlara büyük bir prestij olacak . Eğer sedefi de bu yönde teşvik ederse çok iyi olacak.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2013, 19:28 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 27 Tem 2012, 19:22
Mesajlar: 1332
Yaş:
Altay Tank Zırhı konusunda yada diğer konularda bilgili arkadaşlarımız videodan bazı çıkarımlar yapabilir belki.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vgX8H43qkOQ[/youtube]


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2014, 12:30 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 26 Eyl 2012, 12:46
Mesajlar: 167
Yaş:
Roketsan ve Saab'dan işbirliği


Roketsan ve Saab'dan işbirliği
Roketsan ve Saab Dynamics AB, kısa ve orta menzilli antitank füze sistemleri arasındaki boşluğu dolduracak bir sistem geliştirmek üzere işbirliği anlaşması imzaladı.

Roketsan'dan yapılan açıklamaya göre, Fransa'da düzenlenen EUROSATORY Uluslararası Kara Araçları Savunma ve Güvenlik Fuarı'nda Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Kaptan ile Saab Başkan Yardımcısı Görgen Johansson arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde kısa ve orta menzilli antitank füze sistemleri arasındaki boşluğu dolduracak yeni bir sistem geliştirilmesi hedefleniyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Kaptan, yeni sistemin hayata geçmesi için sabırsızlandıklarını ifade ederek, iki firma arasındaki bu anlaşmanın gelecekte daha geniş işbirliği imkanları sağlamasını umduklarını kaydetti. Johansson da Roketsan ile antitank füze sistemleri pazarında sağlanan işbirliğinde büyük bir potansiyel gördüklerini ve bu ortaklık sayesinde yeni olanaklar keşfetmeyi heyecanla beklediklerini ifade etti.

http://www.hurriyet.com.tr/sondakika/26630564.asp


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2014, 19:19 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 05 Ağu 2012, 14:49
Mesajlar: 3742
Yaş:
Moduler govde yapsinlar. Yakit hucreleri kapsul kapsul olsun. Istenen menzile gore yakit hucresi takilip cikarilsin. Ayni atici sistem hepsini atsin.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2014, 00:32 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 30 Ara 2013, 00:21
Mesajlar: 2090
Yaş:
Burada bizim projeler içinde omtas dan daha küçük tek er tarafından taşınabilen bir tanksavar projesi var. Bu proje yi biz UMTAS ve OMTAS gibi takip edemiyoruz elde hiç bilgi yok sadece SSM lığının yayınladığı bir proje kapalı kapılar ardında sürüyor.
Bu proje muhtemelen javalin muadili bir ürün olarak ortaya çıkacak. Buda çok faydalı manga düzeyinde taşınabilen ama yaya timin sırtına alıpta intikal edebileceği kadarda pratik bir silah olmayacak demektir. Şu anda en mini güdümlü silahlar bu pratiklikteler malesef.
bizim şu anda takip edemediğimiz en küçük tanksavarımız aşağı yukarı şunun kadar olacak. görüyorsunuz taşınabilir ama ufalda cebime gir değil yani.
Resim

Birde mini spike gibi yeni bir sınıf daha var. Tank savar değil genel maksat amaçlı yada hafif zırhlı amaçlı bir güdümlü silah. Bu neredeyse RPG den daha kolay taşınan güdümlü silah. Bahsi geçen niyet bu silah muadili bir silahın ortaklığı olabilir.
Bizim şimdi 3 tane tanksavar silah projemiz var bilinen. Buda en küçük 4. olabilir.
Birde SSM lığının projelerde yol haritasında çeşitli çok uluslu ortaklık projeleri takıntısı var. Şu kadar ortak proje ye katılacağız gibi bir niyet göstergesi var. Arzuluyuz yani zaten ortak proje üretmeye. Bunu bağımlılık olarak görmüyoruz böyle baştan plan yapmışız artık fayda beklentisi nedir bilmem.
Şöyle bir şey olabilirmi diyorum. Bir tahminim yok çünkü ortada tahmin edecek bir şey yok. Sadece bir arzu bu.
Resim
Resim

_________________
Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 15 Oca 2015, 12:11 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 27 Tem 2012, 19:22
Mesajlar: 1332
Yaş:
Video yayınlanalı epey olmuş ancak forumda denk gelmediğim için paylaşayım istedim.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SeMNizTFR-Y[/youtube]


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 15 Oca 2015, 15:31 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 29 Eki 2012, 19:01
Mesajlar: 1048
Yaş:
TEKAT diye de birşey vardı ne oldu o...yerli LAW muadili heralde.....


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 18 Şub 2016, 05:30 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 15 Tem 2012, 19:06
Mesajlar: 4542
Yaş:
ROKETSAN - ATDM Atışlı Test ve Değerlendirme MerkeziBaşa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 18 Şub 2016, 05:33 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 06 Şub 2013, 16:11
Mesajlar: 703
Yaş:
Alıntı:
ROKETSAN - ATDM Atışlı Test ve Değerlendirme Merkezi

1.57 de atış yapan araç iha mı yoksa bana mı öyle geldi?

_________________
Resim

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 18 Şub 2016, 14:12 
Çevrimdışı
Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 12 Ağu 2015, 13:48
Mesajlar: 311
Yaş:
İha değilde bae pırpırları olabilir.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 18 Şub 2016, 14:13 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 10:12
Mesajlar: 1591
Yaş:
AT-802

_________________
Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 18 Şub 2016, 20:56 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 06 Eyl 2014, 17:34
Mesajlar: 535
Yaş:
Arkadaşlar roketsan Rus, ABD, Alman tankları için zırhı delebilen roket yapabiliyor mu? Bu adamların tanklarının hepsi aktif ve reaktif korumaya sahip. Ayrıca zırhları çok sağlam. Abramslar zayıflatılmış uranyum ile kaplanmış zırha sahip. T-90 ların çoğu eğimli gövdeye ve aktif korumaya sahip. Alman tankları zaten ağır zırha sahip. Merkava reaktif zırha sahip. Sanki bir yerde Cirit için hafif zırhlı araçlar için denmişti. Umtaş için sitede ağır zırhlar için denilse de aklımda sorular var. Yanı zırh delici mermiler bile bazen bu koruma sistemlerine karşı yetersiz kalabiliyor. Roketsanın durumu nedir? Hiç bu tip hedef veya zırhlarda denendi mi?


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 18 Şub 2016, 21:17 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 13 Ara 2015, 00:32
Mesajlar: 78
Yaş:
UMTAS lar dünyadaki her tankı imha eder hiç tereddütsüz. Ama benim duyduğum UMTAS ın tandem başlığı Almanya dan ithal edilmiş. Belki ilk etapta öyle olmuştur sonra yerli olur yada oldu onuda bilemiyorum


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2016, 01:52 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 15 Tem 2012, 19:06
Mesajlar: 4542
Yaş:
Roketsan Singapur fuarında boy göstermiş. Hisar-A için 2017 yılında servise girmesini öngördüklerini belirtmişler. Ayrıca muhabirin, bu gösterdiğiniz silahların neredeyse 3/2'si bitmemiş projeler, demesi üstüne, 2018 yılına kadar hemen hemen hepsi envantere girecek gibi bir açıklamada yapılmış.

http://www.defensenews.com/story/defens ... /80605128/


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2016, 01:57 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 27 Haz 2014, 01:53
Mesajlar: 374
Yaş:
"SOMs are designed to fly low-altitude attack profiles. The weapon, Yalçı said, has a 500 kilogram warhead — "a huge warhead for huge targets.""

?


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2016, 04:16 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 06 Şub 2013, 16:11
Mesajlar: 703
Yaş:
Alıntı:
"SOMs are designed to fly low-altitude attack profiles. The weapon, Yalçı said, has a 500 kilogram warhead — "a huge warhead for huge targets.""

?
500 kg mu ? Dili sürçmüş olmasın!

_________________
Resim

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2016, 12:39 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 12 Eyl 2014, 20:18
Mesajlar: 1021
Yaş:
500lb'dir o 230kg falan. Röportajı yazan kimse pek dikkat etmemiş anlaşılan.Yada bizimkinin dili sürçmüş.

_________________
Bize başlarda vatanımızı korumak için savaştığımızı söylediler,bir süre sonra karşımızdakilerinde aynısını yaptığını farkettik

Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2016, 14:35 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 27 Tem 2015, 15:42
Mesajlar: 386
Konum: Ankara
Yaş:
Alıntı:
ROKETSAN, 122 mm Çok Namlulu Roketatar Sisteminde yakaladığı başarıyı güdümlü sisteme taşıdı. Üzerine yön bulma sistemi takılan 122 mm roket 25 kilometre üstü mesafeden hedeflenen başarıya ulaştı. Bu başarı ile beraber ROKETSAN 122 mm roketleri güdümlü hale getiren ilk firma oldu.
http://c4defence.com/Gundem/roketsan-12 ... tti-/496/1


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Roketsan
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2017, 16:57 
Çevrimiçi
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Eki 2016, 00:19
Mesajlar: 900
Yaş: 18

_________________
Resim


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 30 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: BGTN, Briareos, long bow, Sanchez, Strake, udt, velicanoduncu ve 59 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye