TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 20 Kas 2017, 17:04

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 96 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 18:02 
Süvariler

Macunköy Tesisleri;

Resim

Macunköy Tesisleri 110.000 m2'si kapalı alan olmak üzere toplam 186.000 m2'lik alan üzerine kurulmuştur. Genel Müdürlük, Haberleşme Cihazları Grubu, Savunma Sistem Teknolojileri Grubu ve Radar, Elektronik Harp ve İstihbarat Sistemleri Grubu Aselsan Macunköy tesislerinde bulunmaktadır.

Akyurt Tesisleri;

Resim

Akyurt Tesisleri 54.500 m2'si kapalı alan olmak üzere toplam 231.000 m2'lik alan üzerine kurulmuştur. Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik Grubu Aselsan Akyurt tesislerinde bulunmaktadır.

İzmir Tesisleri;

Resim

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi ‘nde bulunan İzmir tesisimiz 1500 m2’si kapalı alan olmak üzere toplam 1200 m2’lik bir alan üzerinde kurulmuştur. ASELSAN İzmir tesisimizde Savunma Sistem Teknolojileri Grubu Trafik Sistemleri Müdürlüğü trafik sistemleri alanında iş geliştirme, projelendirme ve AR-GE faaliyetleri yürütmektedir.

Teknokent;

Resim

ODTÜ-Teknokent yerleşkesi içinde bulunan Aselsan Teknokent tesisimiz 4000 m2'si kapalı alan olmak üzere toplam 4500 m2'lik alan üzerine kurulmuştur. Aselsan Teknokent tesisimizde Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Grubunun ARGE Faaliyetleri yürütülmektedir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2012, 21:27 
Süvariler

Aselsan gibi bir kurumun arge çalışmaları için para lazım olduğunda bunu kendi iç gelirleri ilemi karşılaması lazım yoksa Devletten direk yada belli kurumlarından bu yardımı isteyebilme hakkı varmı ?

Diyelim Aselsan son derece önemli ve teknolojik bir proje işin çalışma yapmak istiyor ve çok büyük bir arge bütçesi gerektiği için ve bunuda kendi bütçesi kaldırmadığı için ne gibi bir yol izleyebilir ?

Bunun yanında Aselsan sadece gücün istekleri doğrultusundamı proje geliştirme ve deneyim kazanma yoluna gidiyor yoksa kendisi istediğinde özgürce çok radikal projeleri yürütme yetkisine sahip mi ?

Her zaman aklımda olan sorulardı bunlar sormak istedim.Bilenler cevaplarsa sevinirim.

Not:Bu bölümde soru sormak yasakmı bilmiyorum bir uyarı görmedim yasak ise kusura bakmayın.Adminlerden ricam doğru bir yeri varsa oraya taşımaları.

Bütün dünyada savunma şirketleri, ülkelerindeki ilgili kurumdan her yıl belirli bir pay alır. Buna Lockheed ve Boeing bile dahil. Büyük şirketlerin hepsi aslında özel gözükmelerine rağmen devlete bağlılar.
Aselsan'ın dediğiniz gibi kendisinin başlattığı proje var mı bilmiyorum ama örneğin TAİ, rotorlu iha gibi projeler başlatıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2012, 23:25 
Süvariler

Kıssa ve Orta menzilli hava savunma sistemi ihalesini aldı.Bunu ilkkez yapacak ve hükümet bu süreçte ihtiyacı olan kaynak için yardımcı olacak .Sonuçta ülke kazanacak.Otokar ALTAY ihalesinden sonra geliştirme sürecine ilişkin ciddi bir yardımı devletten aldı.Stratejik ürünlere geliştiren firmalara kaynak aktarılıyor bildiğim kadarıyla .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2012, 14:31 
Süvariler

Türk savunma sanayinin önde gelen şirketlerinden ASELSAN, bağımsız bir derecelendirme kuruluşundan, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık konusunda en yüksek notu aldı.

ASELSAN'dan yapılan açıklamaya göre, ASELSAN, kurumsal yönetim alanında sürdürdüğü çalışmalarının sonuçlarını görmek amacıyla bağımsız bir derecelendirme kuruluşuna, ''kurumsal yönetim derecelendirme çalışması'' yaptırdı. Çalışma sonucunda ASELSAN'ın notu 8,77 olarak belirlendi. Bu not, Türkiye'de kurumsal yönetim derecelendirmesi yaptırmış şirketler arasında en iyi 2. başlangıç notu oldu.

Faaliyet gösterdiği savunma sektörü nedeniyle sermaye piyasası katılımcıları tarafından nispeten kapalı bir şirket olarak nitelendirilen ASELSAN, en yüksek alt başlık notunu 93,47 ile kamuyu aydınlatma ve şeffaflıktan aldı.

Şeffaflık ve kamuyu aydınlatma konusunda ASELSAN'ın yatırımcılarını ve menfaat sahiplerini doğru bir biçimde ve zamanında bilgilendirmeye verdiği önemin aynen devam edeceği belirtilen açıklamada, ''ASELSAN'ın kurumsal yönetim açısından gösterdiği ilerlemelerin bağımsız bir derecelendirme kuruluşu tarafından tescil edilmesi tüm çalışanlarımızın ve yönetimimizin önemli bir başarısı olarak değerlendirilmektedir'' denildi.

Kurumsal yönetim derecelendirme notu, şirketlerin Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenen kurumsal yönetim ilkelerine hangi ölçüde uyum sağladıklarını gösteriyor ve bu kapsamda ilkelere uyum seviyesini pay sahipleri, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık, menfaat sahipleri ve yönetim kurulu ana başlıklarında ölçen bir metodoloji ile belirleniyor.

AA

http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/ ... an-kazandi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2012, 15:04 
Üye

Son 2..3 gündür aselsan hisseleri günlük %2..3 yükseliyor.
İhale haberi mi gelecek acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2013, 22:44 
Süvariler

Savunma firmamız satışta ASELSAN 6 sıra birden yükseldi.

Dünyadaki silah satışları, ekonomik krizin etkisiyle 1994 yılından bu yana ilk kez düştü ve 2011 yılında 410 milyar dolar olarak hesaplandı. Türkiye'den ASELSAN, 2011 yılında 850 milyon dolarlık satışla listenin 82'nci sırasında yer alırken bir önceki yıla kıyasla altı sıra yükseldi.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) tarafından hazırlanan rapora göre, Çinli şirketlerin yer almadığı listedeki dünyanın en fazla silah üreten 100 firmasının toplam silah satışı 2011 yılında 2010 yılına göre yüzde 5 azalarak 410 milyar dolara geriledi. 2010 yılında toplam silah satışı 412 milyar dolar olmuştu.

Silah satışı, 1994 yılından bu yana ilk kez 2011 yılında gerilemesine rağmen, 2002 yılından bu yana yüzde 51 artış gösterdi.

EN ÇOK ABD SATTI

En çok silah satan ülkelerin başını ABD çekti. 246 milyar dolarla toplam satışın yüzde 60'ını merkezi ABD'de bulunan 44 silah üreticisi gerçekleştirdi. Batı Avrupa ülkelerinden 30 firma ise toplam silah satışının yüzde 29'unu kaydetti.

Ekonomik kriz nedeniyle ülkelerin uyguladıkları tasarruf politikaları, Libya'ya uygulanan ambargo, Irak ve Afganistan gibi ülkelerdeki çatışmalarda görülen azalma gibi etkenler, silah satışlarının düşüşünde etkili oldu.

LOCKHEED MARTIN İLK SIRADA

SIPRI'nin hazırladığı listenin ilk sırasında ABD'li savunma sanayi şirketi Lockheed Martin yer aldı. Lockheed Martin, 2011 yılında toplam 36 milyar 270 milyon dolarlık satış gerçekleştirerek listede geçen yılki yerini korudu. Bu firmayı 31 milyar 830 milyon dolarla ABD'li Boeing, 29 milyar 150 milyon dolarla İngiltere merkezli BAE Systems izledi.

Listenin 4'üncü sırasında 23 milyar 760 milyon dolarla ABD'li General Dynamics, 5'inci sırasında 22 milyar 470 milyon dolarla ABD'li Raytheon, 6'ncı sırasında 21 milyar 390 milyon dolarla ABD'li Northrop Grumman yer aldı. Airbus firmasının ana ortağı Avrupa Havacılık Savunma ve Uzay Şirketi (EADS) 16 milyar 390 milyon dolarla 7'nci, İtalyan Finmeccanica 14 milyar 560 milyon dolarla 8'inci, ABD'li L-3 Communications 12 milyar 520 milyon dolarla 9'uncu, ABD'li United Technologies ise 11 milyar 640 milyon dolarla 10'uncu oldu.

ASELSAN 6 basamak yükseldi

Türkiye'den ASELSAN, 2011 yılında 850 milyon dolarlık satışla listenin 82'nci sırasında yer aldı. ASELSAN, 2010 yılında 88'inci sırada bulunuyordu.

Dünyanın en fazla silah satan şirketleri, bu şirketlerin 2010 ve 2011 yıllarındaki satış rakamları (milyon $) şöyle:

2010 SATIŞI 2011 SATIŞI

1 Lockheed Martin (ABD) 35.730 36.270

2 Boeing (ABD) 31.360 31.830

3 BAE Systems (İNGİLTERE) 32.880 29.150

4 General Dynamics (ABD) 23.940 23.760

5 Raytheon (ABD) 22.980 22.470

6 Northrop Grumman (ABD) 28.150 21.390

7 EADS (AB) 16.360 16.390

8 Finmeccanica (İTALYA) 14.410 14.560

9 L-3 Communications (ABD) 13.070 12.520

10 United Technologies (ABD) 11.410 11.640

82 ASELSAN (TÜRKİYE) 760 850

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 15:08 
Uzaklaştırıldı

Türk savunma sanayinin önde gelen şirketlerinden ASELSAN, ''Dost-Düşman Tanıma Sistemi''ni geliştirdi.

Türk savunma sanayinin önde gelen şirketlerinden ASELSAN, 7 yıl süren çalışmaların ardından hava savunma sistemleri, savaş uçakları, helikopterler ve gemilerin tanımlanabilmesi için hayati önem arz eden ''Dost-Düşman Tanıma Sistemi''ni milli olarak geliştirdi.

Dost düşman tanıma tanıtma sistemi olarak bilinen ''Milli IFF (Identification Friend and Foe) Mod 5/S'', ASELSAN tarafından tamamen yerli olarak üretildi ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne tesli edildi. Sistem, F-4 uçakları ile hava savunma radarlarına entegre adilerek test edildi ve uzmanlardan tam not aldı. Türk ordusuna ait tüm unsurların birbirini tanımasını sağlayacak sistem 7 yılda geliştirildi.

Milli IFF Mod 5/S Sistemi Geliştirme Projesi'nin teslimat töreni ASELSAN'ın Macunköy tesislerinde gerçekleştirildi. Törene, Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TÜBİTAK'tan çok sayıda davetli katıldı.

ASELSAN Genel Müdürü Cengiz Ergeneman, proje hakkında AA muhabirine bilgi verirken, Dost-Düşman Tanıma-Tanıtma Sistemi geliştirme projesi için 6 Aralık 2006'da Milli Savunma Bakanlığı ile ASELSAN arasında sözleşme imzalandığını anımsattı. Proje kapsamında, 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı'nın, sistemin F4/E-2020 uçağına entegrasyonunda, NETAŞ firmasının da tasarım faaliyetlerinde alt yüklenici olarak görev aldığını ifade eden Ergeneman, kripto birimi ile bunun sisteme entegrasyonu ve testlerinin TÜBİTAK-BİLGEM ile birlikte yürütüldüğünü söyledi.

Ergeneman, dost düşman tanıma tanıtma sistemi teknolojisine dünyada sadece 7 ülkenin sahip olduğunu bildirdi.

Sistemin sorgulayıcı ve cevaplayıcı prototiplerinin geliştirilmesi ve ilgili platformlara entegrasyon ve test faaliyetlerinin tümünün Kasım 2012'da başarıyla tamamlandığını belirten Ergeneman, ''ASELSAN tarafından donanım ve yazılımı özgün olarak geliştirilen, NATO standartlarına uyumlu Mod 5/S yetenekli IFF sistemi, hem tasarım ve hem de üretim yetenekleri açısından ASELSAN ürün ailesindeki yerini aldı'' dedi.

Hedef seri üretim

NATO'nun 2020 takvimine yönelik, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki mevcut cihazların Mod 5'e yükseltilmesi ve yeni tedarik edilecek platformların Mod 5 ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla bir seri üretim ve entegrasyon sözleşmesinin mümkün olan en kısa zamanda imzalanmasını hedeflediklerini ifade eden Ergeneman, ASELSAN olarak, askeri ve sivil kuruluşların elektronik ihtiyaçlarına özgün ve milli çözümler üretmek için tüm güçleriyle çalışmaya ve üstlerine düşen her görevi yerine getirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Öte yandan, gerek askeri gerekse sivil alanlarda etkin olarak kullanılan IFF, askeri alanda hava gözetleme ve seyrüsefer kontrolünde, hava savunma sistemlerinde, deniz ve sahil güvenlik kontrolünde ve hedef ile ilgili bilgilerin (irtifa, kuyruk numarası, görev vb.) toplanmasında çok önemli rol oynuyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 21:35 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Türk savunma sanayinin önde gelen şirketlerinden ASELSAN, ''Dost-Düşman Tanıma Sistemi''ni geliştirdi.
Artık Yunan F-16'larını vurabileceğiz demek...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2013, 16:54 
Uzaklaştırıldı

http://www.aselsan.com.tr/userfiles/doc ... 012_TR.pdf

[pdfview]http://www.aselsan.com.tr/userfiles/doc ... 012_TR.pdf[/pdfview]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Nis 2013, 16:23 
Süvariler

http://www.aselsan.com.tr/news.aspx?Id=233

Edit: Link resmi siteye değiştirildi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Nis 2013, 01:54 
Akıncılar

Bu çok kötü olmuş... KİK ile manalı ve hızlı bir alım gerçekleştirmek bana imkansız gibi görünüyor. Umarım işlerini çok olumsuz etkilemez.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Nis 2013, 02:09 
Akıncılar

Operasyonda bir adım daha geride bırakıldı yani... Bu geliyordu ve kimse kılını dahi kıpırdatmadı..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2013, 17:18 
Uzaklaştırıldı

ANKARA - ASELSAN, el yapımı patlayıcılar ve bombaların imha edilmesi amacıyla geliştirdiği "KAPLAN" adı verilen bomba imha robotlarının yeni modellerini geliştirdi. İlk kez 2013 IDEF'te kamuoyuna tanıtılacak KAPLAN'ın yeni modelleri, radar tabanlı sistemleri sayesinde toprak altında veya bir paket içine gizlenmiş el yapımı patlayıcıları tespit ederek, elektro manyetik güç sistemi sayesinde uzaktan etkisiz hale getirebiliyor.
http://www.dunya.com/aselsanin-kaplanla ... 48h-p1.htm

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2013, 17:49 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Operasyonda bir adım daha geride bırakıldı yani....
Hangi yada ne Operasyonu ?
Aselsana kimler iş yapmaya başlayınca operasyonun adı belli olur. Şimdi en düşük fiyatı verenden mi alacak aselsan hizmeti yada ham maddeyi. Hakikaten ASELSAN'a girmiş KİK'a tabii olunca işler nasıl yürüyecek ... kısacası yürümeyecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2013, 16:19 
Akıncılar

Bu fotoğraflar bu gün benim tarafımdan çekildi. Daha önceden bu radarın orada olduğunu hatırlamıyorum. Ankara'da yaşayanlar bilir metro ile giderken ASELSAN'ın Macunköy tesislerine tepeden bakarsınız. Bir kaç gündür dikkatimi çekiyor ama bu gün fotoğrafını çekip buraya koymaya karar verdim. HAZAR'a da benzettim aslında ama fikri olan..?

[wimg]http://i.imgur.com/x30ossO.jpg[/wimg]

[wimg]http://i.imgur.com/bmI9yGm.jpg[/wimg]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2013, 21:01 
Süvariler

Aselsan'ın JSF Projesinde yer alma çalışmaları SSM nezdinde yoğun olarak Ana Yüklenici Lockheed Martin (LM) Firması ve Ana Üreticilerden Northrop Grumman (NG) Firmaları ile sürdürülmektedir.

Elektro - Optik Hedefleme Sistemine (EOTS) ait optiklerin üretimi ;

F-35 uçağındaki Elektro - Optik Hedefleme Sistemi'ne (EOTS) ait optiklerin ASELSAN tarafından üretilmesi için gerekli bilgi ve teknolojinin sağlanması amacıyla , 24 Aralık 2011 tarihinde Lockheed Martin Firması ile Kabiliyet Geliştirme Programı Kontratı imzalanmıştır. Kontratın Faz-I aşaması sonuçlanmış olup , prototip üretim için hammadde ve sarf malzeme sipariş çalışmaları tamamlanmıştır. Üretim ve kaplama süreçleri geliştirme çalışmaları ise devam etmektedir.

Faz-II aşaması için Firma ile görüşmeler son aşamaya gelmiştir. Faz-II kontrat'ın Mayıs ayı içerisinde imzalanması hedeflenmektedir. Kontrat kapsamındaki çalışmaların tamamlanmasını takiben , LM Firması tarafından ilgili optiklerin ASELSAN tarafından üretilmesine yönelik teklif istek dokümanlarının sağlanması beklenmektedir.

Komünikasyon , Navigasyon ve Tespit (CNI) Sistemine ait Aviyonik Arayüz Kontrol (CAIC) Modülü üretimi ;

JSF Programı Ana Üreticilerinden olan Northrop Grumman (NG) Firması ile F-35 Uçağındaki Haberleşme , Navigasyon ve Tespit (CNI) Arayüz Kontrol Modülü'nün üretilmesine yönelik görüşmeler devam etmektedir. Firma tarafından teknik doküman paketi ASELSAN'a sağlanmış olup 10 adet prototipe ait üretim , doğrulama , kalifikasyon ve kabiliyet geliştirme faaliyetlerini içeren Sözleşmesiz Proje 27 şubat 2013 tarihinde açılmıştır. Proje sonunda üretimi tamamlanan prototiplere ait kalifikasyon sürecinin NG Firması ile yapılacak ortak çalışma sonunda gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. 2013 yılı sonunda JSF uçağındaki tüm alt birimlerin fonksiyonel testini sağlayan '' LM STAR '' test ekipmanının ASELSAN Akyurt tesislerinde kurulması hedeflenmiştir.

Kaynak : Aselsan dergisi Sayı : 88

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2013, 21:30 
Süvariler

MEMS Dönüsayar Tasarım ve Geliştirme Projesi

Bu proje , ASELSAN'ın Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi ve Ateş idare Cihazı projesinin (KMNAİHSS/AİC) ve 35 mm Oerlikon Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki (OMPMT) Projesinin Ar-Ge yükümlülükleri kapsamında gerçekleştirilecektir. NTI firması ile mutabakatı imzalanan Ar-Ge sözleşmesi ile havada paralanan (Air -Burst) mühimmatın istenilen noktada paralanmasını sağlamak amacıyla mühimmatın havadaki dönüş sayısının sayabilecek bir dönüsayarın MEMS teknolojileri kullanılarak tasarlanması ve üretilmesidir.

Dönü kararlı mühimmatlar , atış anında namlı içerisinde yiv ve setlere oturarak mühimmatın doğrusal hızlanmasına paralel olarak kendi eksenleri etrafında bir açısal hıza da sahip olurlar. Bu açısal hız temel olarak uçuş yolu boyunca mühimmatın karalı kalarak takla atmasına engel olur ve kararlı bir vuruş davranışı sergilenmesini sağlar.

Mühimmat namlu ağzından ayrıldığında oldukça yüksek bir dönü hızına (60.000-120.000 tur/dakika) sahiptir ve uçuş yolu boyunca hava sürtünmesi nedeniyle mühimmatın doğrusal hızına benzer bir şekilde hızı da azalır. Ancak mühimmat aerodinamiği ve uçuş fiziği nedeniyle mühimmatın belirli bir mesafede yaptığı dönü sayısı meteorolojik etkenlerden ve mühimmat namlu çıkış hızı değişimlerinden mermi uçuş süresi ve doğrusal ivmesi gibi diğer dinamik değişkenlere göre daha az etkilenmektedir.

Meteorolijik değişkenlere ve mühimmat namlu çıkış hızındaki değişimlere karşı daha kararlı olan mühimmat dönü sayısının ölçülebilir olması özellikle havada paralanan (Air-Burst) tip mühimmatlarda kullanılabilecek önemli bir yetenektir.Bu tür mühimmatlarda paralanma mesafesinin hassas bir şekilde tayin edilmesi ve mühimmatın istenen noktada hassas bir şekilde paralandırılması gerekmektedir. Mühimmat içerisine yerleştirilecek bir dönü sayar ile mühimmatın aldığı yol ile yol boyunca mühimmatın kendi ekseni etrafında yaptığı dönü sayısı arasındaki korelasyon mühimmatın paralanma noktasına ulaştığının belirlenmesi için kullanılarak paralanma kararı verebilir.

Bu proje kapsamında geliştirilecek olan MEMS Dönüsayar , mühimmatın dönü sayısının ölçülmesini sağlayarak hedefe varıncaya kadar yapacağı dönü sayısının atış öncesinde mühimmata programlanmasına ve mühimmatın bu sayıda dönü yaptığında istenen noktaya ulaşıp paralanmasına imkan tanıyacaktır.

Bu proje kapsamında geliştirilecek MEMS mühimmat dönü sayısı ölçümünden faydalanılabilecek diğer mühimmat projelerinde de kullanılabilecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2013, 21:45 
Süvariler

ASELSAN , Dünyanın ilk ''insansı Kamerası'' nı Tasarlayacak

ARTEMİS fonundan , 1,2 milyon avro bütçeli proje ile yararlanacak ASELSAN , çok çekirdekli mikro işlemcileri içinde barındıracak dünyanın ilk insansı kamerasını üretecek.

ASELSAN , Bilişsel ve Algısal Kameralar Projesi ile AB'nin gömülü bilgisayar sistemleri geliştirmeye yönelik çalışmalarını desteklemek için oluşturduğu ARTEMİS programından yararlanmayı başaran ilk Türk kuruluşu oldu. 2.7 milyar avro bütçeli ortak teknoloji girişimi ARTEMİS , ASELSAN'ın Bilişsel ve Algısal Kameralar (Cognisitve and Perceptive Cameras) adlı projesini fonlamaya değer buldu.

ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Özcan Kaharamangil, bu proje ile bilişsel ve algısal bir gözetim sisteminin geliştirilmesini amaçladıklarını belirterek , bu kapsamda karmaşık görüntü işleme algoritmalarını çok çekirdekli mikro işlemcilerle paralel olarak çok yüksek hızda çalıştırabilen bir kamera sistemi geliştireceklerini söyledi. Birden çok kameranın konuşlandığı ortamlarda , bu kameraların birbirleriyle anlamlı bilgi alışverişinde bulunabileceğini ve ortamın özelliklerine göre işlevselliklerini dinamik olarak değiştirebileceğini ifade eden Kahramangil , şöyle konuştu :

'' Akıllı kamera sistemlerini bir adım ileriye götüren bu kameralar , akustik sensörlerle entegre olarak yalnızca görüntü değil ses sinyallerini de değerlendirerek , ortama ilişkin durumsal farkındalık bilgisini otomatik olarak çıkarabilecek ve kullanıcılara sunabilecek . Hem hava hem de yerdeki hareketli platformlarda kullanılabilecek. Hem görünür ışık ve kızılötesi sensörleri barındıran bu sisteme eşdeğer yeteneklere sahip bir kamera dünyada şu anda hiç bir ülkede bulunmuyor. ''

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2013, 21:54 
Süvariler

LEVENT İnsansız Su üstü Aracının Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel , Kuvvet Komutanları ve üst düzey komutanlara gösterimi yapıldı .

Denizkurdu 2013 tatbikatının seçkin gözlemciler gününde , Genelkurmay Başkanı başta olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri'nin üst komuta heyeti mensuplarına LEVENT Sisteminin gösterimi yapıldı.

Gösterimde , Liman ve Üs Koruma senaryosu kapsamında , temsili olarak açık denizde notamlı alana izinsiz girmek isteyen bir bota müdahale senaryosu gerçekleştirildi. LEVENT üzerinde bulunan yönlendirilebilir stabilize gündüz - gece kameralar ile uzaktan keşif , izinsiz giriş yapan botun sesle uyarılması ve bot üzerindeki SARP silah sistemi ile atış yapılarak alanı terk etmeye zorlanması canlandırıldı. Uzak Komuta Merkezinden yönlendirilen botun gösterimi izleyenler tarafından çok başarılı bulundu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2013, 12:47 
Süvariler

Özel Durum Açıklaması (09.12.2013) ASELSAN ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında, 9.523.321,- TL ve 5.465.443,- ABD Doları tutarında olan "0,25 mikrometre SiGeC BiCMOS Teknolojisi için Standart Hücre Kütüphanesinin Hazırlanması Projesi" imzalanmıştır. Söz konusu proje kapsamındaki teslimatlar 2017 yılında yapılacaktır. Bu açıklama Savunma Sanayi Müsteşarlığı'ndan alınan 06.12.2013 tarihli izne istinaden yapılmıştır.
http://www.aselsan.com.tr/news.aspx?Id=277

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2013, 15:42 
Süvariler

ASELSAN Genel Müdürü Cengiz Ergeneman, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tamamen milli olacak

ASELSAN Genel Müdürü Cengiz Ergeneman, uzun menzilli füze sisteminin milli olması gerektiğini belirterek, "Bu sistemin her şeyine hakim olmayı ve bize özgün olmasını istiyorsak bizim tasarlamamızdan başka çare yok. Türk mühendislik gücü bunu yapmaya kadir" dedi.

ASELSAN ile Kazakistan Engineering şirketinin ortaklaşa kurduğu ve Kazakistan Silahlı Kuvvetleri ile bölge ülkelerinin sınır güvenliği ekipmanlarının üretileceği fabrikanın açılışı için Kazakistan'ın Başkenti Astana'da bulunan Ergeneman, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir soru üzerine uzun menzilli füze sistemini dünyada sadece ABD, Rusya, Avrupa ve Çin'in üretebildiğini belirterek, "Kendi hakim olduğumuz bir sisteme kavuşmak istiyorsak onu kendimizin yapmasından başka çare yok. Yani uzun menzilli füze sisteminin bir yerde milli olması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

ASELSAN olarak yürüttükleri alçak ve orta irtifa füze sistemi projelerini bitirdikten sonra, buradaki bilgi birikimini uzun menzilli füze sistemleri için kullanabileceklerini anlatan Ergeneman, "Bu sistemlerin ana unsuru uzun mesafe radarı. Bizim yürüttüğümüz gemi projesinde bununla ilgili radarı geliştiriyoruz. Bu da yüksek mesafe radarı. Dolayısıyla hava savunma fırkateyni için bu radarı yapacağız. Bunu yaptıktan sonra bir takım hava tehditlerine karşı hedefleri bulur takip eder duruma geleceğiz" diye konuştu.

Uzun menzilli füze sistemlerinde ülkelerin kritik bilgileri vermek istemediğini ifade eden Ergeneman, "Biz bunun her şeyine hakim olmak istiyorsak, (bize özgü olsun, bizim kontrolümüzde olsun) diyorsak bizim tasarlamamızdan başka çare yok. Aksi takdirde hangi sistemi alırsak oranın tasarımına bağlı kalma ihtimali olacak. Türk mühendislik gücü bunu yapmaya kadir" dedi. Bu tür sistemlerin uzun zaman alacağını ifade eden Ergeneman, bu konuda ilgili makamlara bilgi verdiklerini söyledi.

Vestel'in, ürettiği insansız hava aracı Karayel' için ABD'deki bir şirketten lazer işaretleyici satın almasının ABD hükümeti tarafından engellendiği iddialarını da değerlendiren Ergeneman, lazer işaretleme sistemlerini ASELSAN'ın da yapabildiğini kaydetti.

Lazer işaretleme sistemini 300T modeli helikopterler ve ATAK programı için tasarladıklarını anlatan Ergeneman, ayrıca insansız hava aracı Heron ve ANKA'larda da bu sistemlerin kullanıldığını bildirdi.

ASELSAN'ın, yurt içindeki şirketlerle ortaklık kurma düşüncesinin olup olmadığı sorusuna Ergeneman, "Böyle bir ihtimal var. Teknolojik derinliği olan şirketler kurabiliriz" yanıtını verdi.

Yurt dışında da bir takım şirketleri satın alabileceklerini anlatan Ergeneman, örneğin Güney Afrika'da elektro optik konusunda deneyimi olan ve ekonomik açıdan zor duruma düşen bir şirketin üretim kısmını satın aldıklarına dikkati çekti.

ASELSAN'ın Ürdünlü KADDB Investment Group (King Abdullah Design and Development Bureau) ile şirket kurduğunu anımsatan Ergeneman, buradaki açılışında önümüzdeki yılın başında gerçekleştirilebileceğini bildirdi.

ASELSAN'ın ABD'ye de açılması gerektiğini belirten Ergeneman, "ABD'ye açılmak için bir ABD firması da alınabilir çünkü bu ülke pazarına burada üretip satamıyorsunuz. Mutlaka ABD'de üretim yapmanız gerekiyor. Şu anda sırada Endonezya var. Orada yazılım tabanlı tesislerin üretime geçmesi için çalışmalar sürüyor" dedi.

ASELSAN'IN SİVİL ÇALIŞMALARI

Ergeneman, bir başka soruyu yanıtlarken de askeri sistemlerin yanında sivil sektöre de açılmak istediklerini belirterek şöyle konuştu:

"Örneğin 4G projelerinde teknoloji geliştirebiliriz. Baz istasyonlarını da Türkiye'de yapıp bütün operatörlerin aynı tabanı kullanacağı bir sisteme gitmek üzere çalışmalarımız sürüyor. ikinci konu raylı ulaşım. Raylı ulaşımda kullanılan sistemlerde bir takım güç üniteleri var. Tankın paletinde böyle bir sistem kullanıyoruz. ASELSAN olarak bu sistemlerden bazılarını Türkiye'de yapabiliriz. Bunun için çalışmalar başlattık. Savunma sanayinde kazandığımız bilgileri sivil sektöre de aktarabiliriz.

Aynı şekilde sivil uçak programlarına katkı sağlayabiliriz. Çünkü ATAK'ın bütün elektroniğini biz veriyoruz. Ülkemizde alınan çok sayıda sivil uçak var. Bunlara da bir takım sistemler yapabiliriz. Bunun için sivil sertifikasyon gerekiyor. Şu anda belli sistemlerimiz için bu sertifikasyonu tamamlamak üzereyiz. Ondan sonra THY ve Pegasus ile görüşüp uçak alırlarken bir takım sistemlerin bizden olmasını sağlayabiliriz. Burada bakım onarım kolaylığı getirebiliriz."

aa

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2014, 13:50 
Süvariler

ASELSAN ve TÜBİTAK SAGE radar için anlaştı

Yerli radar konusunda çalışmalarını hızlandıran ASELSAN ve TÜBİTAK SAGE, sözleşme imzaladı. Teslimatlar ne zaman başlayacak?

ASELSAN ve TÜBİTAK SAGE radar için anlaştı
ASELSAN tarafından bugün Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na verilen bilgiye göre TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) ile radar geliştirme anlaşması imzalandı.

Toplam bedeli 32 milyon 975 bin TL olan anlaşmada teslimatların bu yıl içinde başlaması ve 2017’ye kadar devam edilmesi öngörülüyor.

Radar geliştirme çalışmalarına 1991’de başlayan ASELSAN, halen SERDAR Sahil Gözetleme Radarı, ALPER Gemi LPI Radarı, ACAR Kara Gözetleme Radarı, SAR Sentetik Açıklıklı Radar, KALKAN Hava Savunma Erken İkaz Radarı, Mobil Arama Radarı, Atış Kontrol Radarı ve SMART-S Mk2 projeleri üzerinde çalışıyor.

Kaynak: www.kokpit.aero

Sizce hangi radar çalışması bu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2014, 12:18 
Süvariler

Özel Durum Açıklaması (06.01.2014)
ASELSAN ile Milli Savunma Bakanlığı arasında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacı olan Hassas Güdüm Kiti'nin tedariki maksadıyla, 57.891.200,-TL bedelli sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu açıklama Milli Savunma Bakanlığı'nın 06.01.2014 tarihinde şirketimize ulaşan iznine istinaden yapılmıştır.

http://www.aselsan.com.tr/news.aspx?Id=282

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Şub 2014, 02:33 
Akıncılar

Resim

Genel bilgi: http://www.aselsan.com.tr/UserFiles/Fil ... lkeler.pdf

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2014, 16:18 
Akıncılar

Kaynak: Aselsan Dergisi, 89. sayı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2014, 17:02 
Akıncılar

14.7.2014
​ASELSAN ile bir yurtdışı müşteri arasında Profesyonel Haberleşme Sistemleri'nin satışına yönelik olarak 10 Temmuz 2014 tarihinde toplam 9.249.677,- ABD Doları tutarında bir sözleşme imzalanmıştır.

Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatların 2015 yılı içerisinde tamamlanması öngörülmektedir.

http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/yatirim ... 40714.aspx

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2014, 01:29 
Uzaklaştırıldı

Bu haberi nasıl yorumlarsınız. Lisans ile üretin bir ürünün off set kapsamında zoraki ihracımı, THALES de üretilecek bize ait radara bizim modüllerin gönderilmesimi, bizim bir yeteneğimiz ile alnımızın akı ile bir ürün ihracımı. Nedir bu ihracın hikayesi sizce.
Alıntı:
THALES Firması Radarlarında ASELSAN Modüllerini Kullanacak
ASELSANBasın OdasıHaberlerTHALES Firması Radarlarında ASELSAN Modüllerini Kullanacak
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş E-Posta İle Gönder Çıktı Al

18.7.2014
​Dünyanın önde gelen savunma firmalarından THALES, pek çok ülkenin Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılmakta olan SMART-S Mk2 3 Boyutlu Arama Radarı'nın üretiminde kullanacağı gönderme/alma modüllerini (G/A modül) ASELSAN'dan tedarik edecek. 100 adetlik G/A modül satışına ilişkin ilk sipariş alındı, teslimatlar 2015 yılında başlayacak.
​G/A modülleri, ileri teknoloji kullanan aktif faz dizili antene sahip radar sistemlerinin sinyal alıp göndermesini sağlayan birimler. Bu modüllerin tasarımları üst düzey mühendislik birikimine dayanıyor, üretimleri ise özel üretim altyapıları ve birikimi gerektiriyor. ASELSAN yeni nesil radar ve elektronik harp sistemlerinin yapısında kullandığı mikrodalga modülleri son on yılı aşkın süredir kendisi özgün olarak geliştirip üretiyor. G/A modül ürün yelpazesi de bu kapsamda oluşmuş durumda ve geniş frekans bandı seçenekleri ile çeşitli radar sistemlerine hitap ediyor. ASELSAN ürünü G/A modüller hem performans hem maliyet yönünden sağladıkları avantajlarla dikkat çekiyor.
Resim

Resim
http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/basin-o ... nacak.aspx

En son BurakZ tarafından 19 Tem 2014, 01:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2014, 01:32 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2014, 01:36 
Uzaklaştırıldı

Bu büyük birşey değil mi ? Çok sevindim.
Büyük bir şey olmayabilirde olabilirde anlayan biri yorumlasın bunu. Yunanlılarda Almanya ya Leo 2 elektroniği ihraç ettik diye hava atıyorlar. Off set mi bu, lisans altında üretimin ihracımı yoksa kendi radarımıza onların lisansı ile ürettiğimiz modülleri gönderiyoruzda o yalandan tantanamı yapılıyor. İtalyaya da bir iki tane Aselflir 300 ihraç ettik ama adamlar bizim helikoptere taktılar bize geri yolladılar mesela.
ama koskocaman modül üretimi için bina yapıyoruz bellide olmaz ne işler yaptığımız
Bu modülü lisans ilemi üretmişizdir yoksa bizmi geliştirmişizdir ne dersiniz?
Bence % 99 lisans ile ürettik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2014, 01:43 
Süvariler

Satın aldığımız SMART-S'lerin T/R modüllerini Aselsan'ın modladığını ve bu sayede mevcut T/R modülünün sinyal gücünü(?) biraz daha arttırdıklarını okumuştum. Thales'e satılacak T/R modülleri, modlanan T/R modülü müdür ? Yoksa Thales'in kendi T/R modülünün üretimini Aselsan'ın devir alması mıdır ?

BurakZ üstadın sorduğu sorunun değişik bir versiyonu denilebilir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 16:19 
Akıncılar

http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/yatirim ... 40725.aspx

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 17:43 
Genel Yetkili

Yakın zamanda teslim alacağımız bir radar var mı thales'ten. Açık kaynaktan böyle bir alım talebine ulaşabiliyor muyuz? Mesela milgem 3-4 veya g-sınıfı 5-6-7-8 veya Yavuz 1-2-3-4 gbii. Ve ayrıca bir smart-s radarında kaç modül kullanılıyor, öğrenebilir miyiz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014, 18:01 
Akıncılar

Bu bize geri dönecek bir satış değil.. Zaten Türkiye'deki Smart'ların bütünlenmesi burada yapılıyor.. Modüllerin gitmesine ya da Thales uhdesine girmesine gerek yok..

Basbayağı Thales modülleri Aselsan'dan alıyor.. Smart için almıyor da olabilir bu arada.. Haberlerde 100 küsür modül deniyor. Sanırım 10'dan fazla Smart eder bu.. O kadar gemi yok yahu.. :roll:

LST falan da sayılınca var aslında.. :mrgreen:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2014, 22:13 
Üye

Elektrikli motor ve servo konusunda çalışmalar yapan İstanbul merkezli Femsan, Roketsan için özel bir tasarım geliştiriyor.

Roketsan ve Femsan'dan ‘fırçasız motor’
Proje kapsamında, tanksavar ve hava savunma sistemleri başta olmak üzere, güdümlü füze kontrol tahrik sistemlerinde kullanılmak üzere fırçasız motor tasarlanıyor. Bu sistem, konvansiyonel doğru akım (DC) servo motorlarının yerini alabilecek, yüksek hacimsel verimliliğe sahip, nüvesiz yani coreless tipte olacak.

Ayrıca projeden kazanılacak tasarım yeteneği ile önümüzdeki dönemde değişik platform ve sistemler içinh ihtiyaç duyulabilecek farklı ebatlardaki fırçasız servo motorların yurt içinde yapılmasına imkan sağlayacak. Projede 3 farklı tipte 16 adet elektrik motoru Roketsan’a teslim edilecek.

ASELSAN'IN TEK SERVO MOTOR TEDARİKÇİSİ

Femsan, Aselsan tarafından üretilen silah platformlarının tamamı için servo motor tedarikçisi konumunda. Aselsan’ın geliştirdiği STAMP, STOP ve SARP isimli makineli tüfek platformlarındaki yerli katkı payı Femsan’ın servo motor imalatı ile hayata geçirildi. Bu sistemler, uzun yıllardır dışarıdan satın alınıyordu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2014, 23:09 
Akıncılar

Lisenin biri gezi düzenlemiş, Femsan şöyle bir yer.
http://mebk12.meb.gov.tr/meb_iys_dosyal ... 33795.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2014, 00:27 
Akıncılar

Femsan'ı Femsan yapan fabrika değil, motorlarını tasarlayan Hocalar.. Yoksa kümes gibi bir yer..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2014, 01:48 
Süvariler

O ne fabrika yahu, iğrenç! O liselilerden biri olsaydım, gördüğüm imalathaneden dolayı o liseyi herhalde terk ederdim...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2014, 02:02 
Süvariler

Alıntı:
O ne fabrika yahu, iğrenç! O liselilerden biri olsaydım, gördüğüm imalathaneden dolayı o liseyi herhalde terk ederdim...
Metal Teknolojileri bölümünde bir dönem okumuş birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki , gördüğünüz resimler hiçbir meslek lisesi öğrencisine anormal gelmez , çünkü öğrencilerin kendisi okullarda bizzat böyle atölyelerde eğitim görür.

Kısacası eleştirmeniz gereken yer o fabrikanın o rezil hali değil , meslek liselerinin o rezil eğitim atölyeleridir.

Bu iş AKP-MHP-CHP iktidarda hangisi varsa onun fabrikaya el atıp yenilemesiyle olacak bir iş değil , temelden başlayıp o iğrenç lise atölyelerini değiştirip adam gibi atölyelerde eğitim vermek gerekiyor o öğrencilere.

Burada yetişenlerle ;
Resim
Resim

Verdiğiniz linkteki atölyelerde yetişenler farklı oluyor.

Bizzat okuyup o atölyelerde saatlerimi harcadığımdan biliyorum , meslek lisesi tabelasına aldanmayın , aslında girdiğiniz yer meslek lisesi değil T-62 üretim fabrikasıdır girdikten sonra fark edersiniz.

Muhteşem iktidarlarımız sanıyorlar ki öyle eğitim sistemiyle oynayıp başına teknik ekleyip teknoloji ekleyince değişecek , değişmiyor / değişmez.

Bütün bu bizzat tecrübe ettiğim şeyler dışında bu ülke açısından mucize olanı , o T-62 üretim atölyelerinden mezun olan meslek lisesi öğrencilerinden bir kaçının Almanya'da Fransa'da Amerika'da kaliteli mevkilerde çalışmasıdır , T-62 atölyesi deyip geçmemek lazım 10.000 öğrenciden 10-15 tanesi adam gibi mühendis olabiliyor '' bazen ''

Biz hala daha tartışalım Türkiye neden doğru düzgün motor üretmiyor , Türkiye neden doğru düzgün savaş uçağı üretmiyor , yeyip duralım kendimizi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2014, 02:16 
Süvariler

Böyle bir atölyeden çıkabilecek bir komponentin kullanıldığı bir sistem er ya da geç "ama ben bu atolyeden gelen parça kullandım" diyecek bir gün.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2014, 02:37 
Süvariler

Bu arada ben siteminize uyup 2 sene okuduktan sonra terk ettim , gençler şu psikolojiyle giriyorlar Metal Teknolojisi ve benzeri bölümlere '' en azından ben böyle tercih ettim '' ;

Örnek 1 :
Türkiye zamanı gelince modern Denizaltı yapacak ve ben bu Denizaltıyı tasarlayıp yapanların arasında olup emeğimle gurur duyacağım.

Örnek 2 :
Türkiye kendi savaş jetini yapacak ve ben zamanı gelince bu jet de bulunan önemli bir parçayı veya motoru yapan kişi olacağım ve gurur duyacağım.

Örnek 3 :
Türkiye zamanı gelince ICBM-SLBM üretecek ve ben bu sistemlerin kilit parçalarını üreten kişi olacağım , savaş zamanı benim katkım bulunan sistem ile düşman vurulacak ve ben verdiğim emeğin karşılığını alacağım.

Bunu Metal Teknolojisi vb.. her alana yayıp devam edebilirsiniz.

Gerekli imkan verilse motor üretebilecek yüzbinlerce genç bu atölyeleri gördükten sonra hevesleri kırılıyor ve gidip Sanayi'de Alman malı bir makinenin başında Almanya'ya satılmak üzere üretilen bir parçanın işçisi oluyorlar , HARCANIYORLAR ( NOKTA )

Aynı lisede 2 senesini verdikten sonra bütün Gemi - Tank - Uçak - Motor - vb üretme hevesleri suya düşen gençler ağzında sigara oksi gaz kaynağının başında sabah saat 10:30'da arkadaşlarıyla küfürlü şekilde şakalaşıp metal ile olur olmadık şeyler yapıyorlar kafalarına göre eğleniyorlar , 260 Amper cnc hassas plazma kesim makinasının başında Şampiyon Fenerbahçe yazıp eğleniyorlar , hocalar canları sıkıldıkça atölyeye gelince hemen sigaralar atılıyor , tekrar Denizaltı üretmek için altyapı çalışılıyormuş havası esiyor hoca gidince yine saç metalin üstüne orta parmak çiziliyor 4 senede bir dikkatsiz öğrencinin parmağı kopuyor eli kopuyor , arada sırada Azer Bülbül dinleyip bunalıma giren oksigaz kaynağıyla uğraşan gençler arkadaşıyla konuşurken oksigaz hortumunu eritiyor bütün okul oksijen tüpünün patlamasıyla karşı karşıya kalıyor hemen vana kapatılıyor gülünüyor eğleniyor.

Gurur yapanlar ben bu okula ne hayallerle girdim sanayide kıytırık bir işte işçi olmak için 4 sene harcamam diyenler beklemeden benim gibi 2 sene sonra okulu terk ediyorlar.

Ben çok merak ediyorum MİLGEM olsun MİLDEN olsun bu ülke bunları nasıl yapabiliyor hayret ediyorum , bazen ulan Almanları çalıştırıyorlar da bizim mi haberimiz yok diye oturup düşündüğüm oluyor. Böyle atölyelerden çıkan gençler Denizaltı ürettiğinde bir yandan gurur duyuyorum bir yandan mücize sanıyorum.

Hani kendimize sürekli düşman arıyoruz ya İsrail'in oyunu ABD'nin oyunu , ulan şu Fransızlar şunu yapmasa büyük devletiz diyoruz ya ondan motor üretemiyor ondan falanca şeyi milli imkanlarla yapamıyoruz diyoruz ya , dönüp şöyle bir çocuklarımıza gençlerimize ne kötülük yapıyoruz düşünmek gerekiyor , asıl suçlu o çocukları o gençleri o atölyelere mahkum edip sonra ABD'yi İsrail'i suçlayanlardır ama söylesen suratlarına doğru diyorsun derler , Atölye ? , Atölye hala aynı Atölye değişen bir şey olmaz.

Bu kadar uzun yazdım kusura bakma sen sıradan bir vatandaş olarak o atölyeye tepki gösterince yazayım dedim öğrenciler ne düşünüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2014, 02:48 
Uzaklaştırıldı

Bu arada ben siteminize uyup 2 sene okuduktan sonra terk ettim , gençler şu psikolojiyle giriyorlar Metal Teknolojisi ve benzeri bölümlere '' en azından ben böyle tercih ettim '' ;

Örnek 1 :
Türkiye zamanı gelince modern Denizaltı yapacak ve ben bu Denizaltıyı tasarlayıp yapanların arasında olup emeğimle gurur duyacağım.

Örnek 2 :
Türkiye kendi savaş jetini yapacak ve ben zamanı gelince bu jet de bulunan önemli bir parçayı veya motoru yapan kişi olacağım ve gurur duyacağım.

Örnek 3 :
Türkiye zamanı gelince ICBM-SLBM üretecek ve ben bu sistemlerin kilit parçalarını üreten kişi olacağım , savaş zamanı benim katkım bulunan sistem ile düşman vurulacak ve ben verdiğim emeğin karşılığını alacağım.

Bunu Metal Teknolojisi vb.. her alana yayıp devam edebilirsiniz.

Gerekli imkan verilse motor üretebilecek yüzbinlerce genç bu atölyeleri gördükten sonra hevesleri kırılıyor ve gidip Sanayi'de Alman malı bir makinenin başında Almanya'ya satılmak üzere üretilen bir parçanın işçisi oluyorlar , HARCANIYORLAR ( NOKTA )

Aynı lisede 2 senesini verdikten sonra bütün Gemi - Tank - Uçak - Motor - vb üretme hevesleri suya düşen gençler ağzında sigara oksi gaz kaynağının başında sabah saat 10:30'da arkadaşlarıyla küfürlü şekilde şakalaşıp metal ile olur olmadık şeyler yapıyorlar kafalarına göre eğleniyorlar , 260 Amper cnc hassas plazma kesim makinasının başında Şampiyon Fenerbahçe yazıp eğleniyorlar , hocalar canları sıkıldıkça atölyeye gelince hemen sigaralar atılıyor , tekrar Denizaltı üretmek için altyapı çalışılıyormuş havası esiyor hoca gidince yine saç metalin üstüne orta parmak çiziliyor 4 senede bir dikkatsiz öğrencinin parmağı kopuyor eli kopuyor , arada sırada Azer Bülbül dinleyip bunalıma giren oksigaz kaynağıyla uğraşan gençler arkadaşıyla konuşurken oksigaz hortumunu eritiyor bütün okul oksijen tüpünün patlamasıyla karşı karşıya kalıyor hemen vana kapatılıyor gülünüyor eğleniyor.

Gurur yapanlar ben bu okula ne hayallerle girdim sanayide kıytırık bir işte işçi olmak için 4 sene harcamam diyenler beklemeden benim gibi 2 sene sonra okulu terk ediyorlar.

Ben çok merak ediyorum MİLGEM olsun MİLDEN olsun bu ülke bunları nasıl yapabiliyor hayret ediyorum , bazen ulan Almanları çalıştırıyorlar da bizim mi haberimiz yok diye oturup düşündüğüm oluyor. Böyle atölyelerden çıkan gençler Denizaltı ürettiğinde bir yandan gurur duyuyorum bir yandan mücize sanıyorum.

Hani kendimize sürekli düşman arıyoruz ya İsrail'in oyunu ABD'nin oyunu , ulan şu Fransızlar şunu yapmasa büyük devletiz diyoruz ya ondan motor üretemiyor ondan falanca şeyi milli imkanlarla yapamıyoruz diyoruz ya , dönüp şöyle bir çocuklarımıza gençlerimize ne kötülük yapıyoruz düşünmek gerekiyor , asıl suçlu o çocukları o gençleri o atölyelere mahkum edip sonra ABD'yi İsrail'i suçlayanlardır ama söylesen suratlarına doğru diyorsun derler , Atölye ? , Atölye hala aynı Atölye değişen bir şey olmaz.

Bu kadar uzun yazdım kusura bakma sen sıradan bir vatandaş olarak o atölyeye tepki gösterince yazayım dedim öğrenciler ne düşünüyor.
Türk'ün Türk'ten başka düşmanı yok...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Kas 2014, 00:20 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Aselsan Dergisinin 90. sayısı yayınlanmış.

http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/basin-o ... rgi_90.pdf

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Kas 2014, 00:49 
Akıncılar

"Go civilian" sayısı.. Artık nasıl ürküttülerse..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 09:06 
Süvariler

ASELSAN Radar ve Elektronik Harp Teknoloji Merkezi açıldı
Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde 157 milyon dolar yatırımla kurulan ASELSAN Radar ve Elektronik Harp Teknoloji Merkezi'nin açılışı yapıldı.
16.03.2015
ASELSAN Radar ve Elektronik Harp Teknoloji Merkezi açıldı
ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Canpolat, Türkiye'nin, radar ve elektronik harp alanında dışa bağımlılıktan kurtulan ve bu alanlarda tasarım ve üretim yapabilen çok az sayıda ülke arasına girdiğini belirtti.

Canpolat, Radar ve Elektronik Harp Teknoloji Merkezi Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, ASELSAN'ın kuruluşundan bugüne Türkiye'de savunma sanayinin omurgasını oluşturup bir dünya markası haline geldiğini söyledi.

Türk savunma sanayinin gündeminde olan bütün projelerin kritik teknolojilerinin geliştirilmesinde görev yapan ASELSAN'ın gelişiminin son 10 yılda hızlandığını ifade eden Canpolat, "ASELSAN son dönemde dünyada en hızlı büyüyen 4. savunma sanayi firması olarak gösterilmektedir" diye konuştu.

ASELSAN'ın büyürken sürekli olarak Ar-Ge'ye, teknolojiye, insan gücüne yatırım yaptığını dile getiren Canpolat, şirketin tek başına savunma sanayi Ar-Ge'sinin yüzde 34'ünü, Türkiye'nin ticari Ar-Ge'sinin yüzde 4'ünü karşıladığını belirtti.

Son 3 yılda yurtiçinde ve dışında 5 tesise yatırım yapıldığını anlatan Canpolat, büyümeyi sürdürülebilir hale getirmek amacıyla gelişmeyi ve sahip olunan yetenekleri ortaklıklar yoluyla sanayileştirerek ülkenin teknolojik verimini artırmayı hedeflediklerini vurguladı.

ASELSAN'nın çalışma alanlarına ilişkin bilgiler veren Canpolat, şirketin çok farklı mecralarda ve maksatlarda görev yapabilen radar ve elektronik harp ürünleri geliştirmeyi başaran bir noktaya geldiğini belirtti.

Açılışı yapılan tesisin yapımına 2012 yılında karar verildiğini anımsatan Canpolat, tesiste, ülke savunmasında kritik öneme sahip teknolojilerin geliştirileceğini dile getirdi.

Canpolat, Türkiye'nin savunma sanayisinde yeni ve yapımı süren tesislerle önemli bir aşama kaydettiğini vurgulayarak, "Türkiye, radar ve elektronik harp alanında dışa bağımlılıktan kurtulan ve bu alanlarda tasarım ve üretim yapabilen çok az sayıda ülke arasına girmiş bulunmaktadır" dedi.

Merkezin özellikleri
Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde 157 milyon dolar yatırımla kurulan tesiste; kara, hava, deniz, uzay ve insansız platformlar için radar ve elektronik harp sistemlerine yönelik faaliyetler yürütülecek. Tesis, 75 bin metrekare kapalı olmak üzere toplam 350 bin metrekare alan üzerine kurulu bulunuyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanan Radar ve Elektronik Harp Sektör Başkanlığı Ar-Ge Merkezi faaliyetlerini bu yerleşkede sürdürecek.

Yerleşkede 776’sı mühendis, 261’i teknik eleman olmak üzere bin 63 teknik personel ile 200’den fazla destek personeli çalışacak.

ASELSAN Gölbaşı Yerleşkesi'nde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan uzun menzilli hava savunma radarları ile muharip uçak radarları başta olmak üzere askeri ve sivil alanda ihtiyaç duyulan her türlü radar ve elektronik harp sistemleri ile bu sistemlerde kullanılan anten, mikrodalga bileşen modül ve yazılım ürünlerinin tasarım, üretim, test ve lojistik desteği gerçekleştirilecek.

Yeni yerleşkede, radar ve elektronik harp alanında mevcut olan tasarım üretim yeteneklerini geliştirmek üzere yeni radar ve elektronik harp sistem entegrasyon ve test alanları, mikrodalga bileşen/modül tasarım ve üretim tesisleri, özel ölçüm laboratuvarları kuruldu.

http://www.fortuneturkey.com/aselsan-ra ... ildi-10166

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Mar 2015, 22:14 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/yatirim ... 014_TR.pdf

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Mar 2015, 21:36 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2015, 19:00 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

ASELSAN, Malezya'da yeteneklerini sergiledi...
Alıntı:
ASELSAN Malezya’nın Langkawi şehrinde bu yıl 13’üncüsü düzenlenen LIMA Uluslararası Denizcilik ve Havacılık fuarına katıldı.

17–21 Mart tarihleri arasında düzenlenen fuarda ASELSAN standında Askeri ve Profesyonel Haberleşme Sistemleri, Muhafız Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, LMM Füze Atıcı Sistemi, Termal ve Gece Görüş Sistemleri, Güdüm Sistemleri ve Radar Sistemleri sergilendi.

Açıklamada fuar süresince ASELSAN standının; fuar kapsamında Malezya’ya resmi ziyarette bulunan Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı ve Türkiye’nin Malezya Büyükelçisi Başak Türkoğlu’nun yanı sıra, Malezya Başbakanı Necib Rezzak ve Malezya’lı komutanlar, Pakistan, Zimbabwe, Endonezya, Filipinler ve Tayland başta olmak üzere Asya – Pasifik Bölgesi ülkelerinin Savunma Bakanlığı ve Silahlı Kuvvetler heyetleri tarafından ziyaret edildiği bildirildi.
http://kokpit.aero/aselsan-malezya-fuar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Nis 2015, 20:46 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Aselsan' dan Satış Haberleri...
Alıntı:
ASELSAN, Hırvatistan Silahlı Kuvvetleri'nin kullanımına yönelik olarak, Hırvatistan'da yerleşik Brodosplit Tersanesi tarafından üretilecek deniz platformlarında kullanılmak üzere, Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemlerine yönelik olarak 4.220.000,- Euro tutarında bir sözleşme imzalamıştır.

Söz konusu sistemlerin teslimatının 2018 yılı içerisinde tamamlanması öngörülmektedir.​
http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/yatirim ... 408_2.aspx
Alıntı:
Şirketimiz ile Selah Makine ve Gemicilik Endüstri Ticaret A.Ş. arasında Lojistik Destek Gemileri (LDG) Projesi ile ilgili olarak toplam bedeli 13.500.000,- Euro tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 1. ve 2. gemi için sırasıyla 2016 ve 2017 yıllarında yapılacaktır.

Bu açıklama müşterinin, Şirketimize 07/04/2015 tarihinde ulaşan iznine istinaden yapılmıştır.​
http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/yatirim ... 50408.aspx

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2015, 11:48 
Süvariler

ASELSAN-TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Tedariki Ek Sözleşme İmzası

Şirketimiz ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında "TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Tedariki" sözleşmesi ile ilgili olarak 08/04/2015 tarihinde toplam bedeli 290.000.000,- ABD Doları tutarında bir ek sözleşme imzalanmıştır.

Sözleşme kapsamında Kara, Deniz ve Hava unsurlarının taktik ve stratejik telsiz ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Yazılım Tabanlı Telsizlerin geliştirilmesi ve üretimi yapılacak olup teslimatlar 2015-2023 yıllarında gerçekleştirilecektir.
https://www.kap.gov.tr/bildirim-sorgula ... ?id=430134

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2015, 00:52 
Akıncılar

ASELSAN, Hırvatistan Savunma Bakanlığının Sahil Güvenlik Botu ihalesini kazanan yerel Brodosplit Tersanesi ile söz konusu botlarda kullanılmak üzere Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri için bir sözleşme imzaladı.

http://www.c4defence.com/aselsandan-nat ... e-ihracat/

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 96 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: mohawk, Sanchez ve 24 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz