TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 20 Kas 2017, 19:58

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 258 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 5 6 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2014, 21:54 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Son günlerde batı basınında Türkiye aleyhine yazılar çıkıyorlar. Türkiyenin artık NATO da yeri olmadığı ve çıkarılması gerektiğini düşünenlerin sert yazılarına yabancı basında rastlanıyor.

Özellikle Ayn Al Arap te İŞİD e karşı askeri operasyonda bulunmamamız btö cü Kürtlere yardım etmeyişimiz başlıca nedenler arasında. Aslında eskiden beri böyle bir konu var ama bu aralar epey ısındı.

Sayın üyeler . Sizce Türkiye NATO da kalmalı mı çıkmalı mı ? Bu konuda fikirlerinizi merak ediyorum. Kalırsak neden , çıkmalıysak neden bunuda paylaşırsanız sevinirim.

NOT:Arama yaptım. Forumda böyle bir konu açılmamış.

En son Sanchez tarafından 26 Şub 2016, 19:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2014, 23:14 
Akıncılar

Çıkarsak bizi rahat rahat Arap birliğine alırlar.Araplardan daha fazla arap milliyetciliği yapıyoruz.. :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2014, 23:26 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2014, 23:29 
Akıncılar

Daha önce çıkanlar neden çıktılar,neyi görüp geri döndüler?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2014, 23:30 
Üye

Zamanında bir Türk büyüğü "yeni bir dünya kurulur türkiye'de orada yerini alır" demişti.

Ortadoğu da yeni bir dünya kuruluyor biz de pozisyonumuzu alıyoruz öyleveya böyle, NATO' dan bizi çıkarabileceklerini düşünmüyorum dağılmadığı sürece.

Fiili olarak 3ncü dünya savaşı - her nekadar ekonomik olarak başladığını düşünsem de - çıkmadığı sürece böyle bir ayrılış-çıkarılma yalanacağını düşünmüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2014, 23:38 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Çin ile Rusya' nın höykürmeye başladığı şu dönemde bizi NATO' dan çıkarmak sıkar biraz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2014, 00:29 
Uzaklaştırıldı

Aslında Türkiye nin olmadığı bir NOTO olsaydı işleri çok kolay olacaktı şimdiye. AB nin arzu ettiği şey NATO nun AB ordusuna dönüşmesi ama biz sorun çıkartıyoruz. Onların arzusu bizim karar mekanizmalarında eşit ortak olarak yer almadığımız bir yapı. Bizde buna itiraz ediyoruz ve bu yüzden AB ordusu kurulamıyor bir anlamda. Onlar AB ordusu diye NATO ya paralel bir şey yapmak istemiyorlar bu anlamsız onlar için. O zaman ulusal ordu, AB ordusu ve NOTO diye 3 tane orduları olacak. ABD ve Kanada nın bir şekilde dahil olduğu bir AB ordusu hayalleri var buda bir anlamda Türkiye siz NATO dur aslında.
Kendileri NOTO yu dağıtıp ertesi gün AB ordusu kurduk deseler bu seferde çok nezaketsizce olacak. Böyle bir NATO sorunu var AB nin. Ama Türkiye yi çıkartma diye bir mekanizma yok. Kendileri çıkarlarsa ertesi gün toplanır başka adla tekrar kurarlarsa biz çıkmış oluruz.
Bu abuk dünya dışı hükümet ile yönetim ile bir gün buda başımıza gelir. Böyle asabı bozuk antika bir devlet ile sonsuza kadar uğraşmaz kimse. Eski günlerin hatırına katlanıyorlar ama katlanılacak gibi değiliz artık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2014, 00:38 
Uzaklaştırıldı

Şu anki veya yerli modern silahları geldiğinde bile natonun en büyük 2. ordusu olan bir devleti birlikten çıkarmak biraz sıkar. Türkiyenin Natoda olması demek abd ordusunun 3 te 1'nin rusyanın altında tetik de bekliyor olması demek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2014, 01:10 
Süvariler

2. büyük ordu olması bir yana, jeopolitik öneminden ötürü bile, hele ki son yıllarda bölgedeki istikrarsızlıktan ötürü çok zor gözüküyor kendi görüşüm.

Kuzeyde Ukrayna, Güneyde Ortadoğu, Doğuda Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki gerilim, bölgede çok kritik bir ülke konumundayız ister istemez.

Bizi çıkarttıklarını varsayalım, güney doğu karakolu kim olacak? Bulgaristan mı? Bir kere Rusya da Bulgar da Slav, bir yere kadar güvenebilirler. Ekonomik krizdeki Yunanistan mı? Hiç sanmıyorum. Türkiye'nin yerini doldurabilecek kapasitede doğu Avrupa'da ülke yok gibi gözüküyor en azından kısa vadede.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2014, 01:28 
Uzaklaştırıldı

NATO dan ayrılmak ayrılmamak meselesinin arkasındaki sorun yukarıda dediğim gibi AB ordusu kurma baskısıdır. Bir şekilde bu gerçekleşir ise yani bizim dışında kaldığımız bir AB ordusu NATO yerine geçerse o zaman biz artık ege de karşımızda it dalaşında Polonya F16 ları İspanyol Eurofighter ları görürüz Rum kesimi ekonomik alanını Fransız gemileri korur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2014, 01:32 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Türkiyenin nükleer silah politikasına ne diyorsunuz ? NATO dan ayrılırsak nükleer korumadan muaf kalacağız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2014, 02:04 
Üye

Yukarıda yazılanların hepsine katılmakla beraber birkaç bir şey eklemek istiyorum.

Nato'nun yönetiminde böyle bir istek olduğunu düşünmüyorum.O tarz yazılar IQ'su kilosundan az olan insanları hedef alan popülist yazılar(hoş bu A.B.D. için pek anlamlı bir örnek olmadı).Varsayalım ki öyle birşey oldu Nato'dan çıkarıldık veya çıktık.Burada ki en önemli sorun Güneydoğu Karakolu kimin olacağından çok Akdenizde durumun ne olacağıdır.Eğer Türkiye NATO'dan çıkarsa Akdeniz "NATO" denizi olmaktan çıkacaktır. Kim bilir belki Rusya Karadeniz Filosu Akdeniz'de olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2014, 09:16 
Süvariler

Bizimkiler arada esip gürlüyor. Efendim Nato'dan çıkalım , zarardan başka yararı yok v.s. Ancak gerginlik olduğunda patriot gönderin , nato da maddeler açık demekten de geri kalmıyoruz :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2014, 10:14 
Akıncılar

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2014, 10:30 
Süvariler

Matmat hocam, detaylı yorum için teşekkür ederim. Dediklerinize katılıyorum, böyle bir eğilimin olduğunun farkındayım, fakat Avrupa Birliği'nde bulunan güney kesimdeki ülkelerin bir kere kendilerini ekonomik olarak toparlamaları lazım bunun için. Finansal olarak oluşturdukları yükün yanında, bir de askeri olarak yük olacaklar dediğiniz gerçekleşirse. Bunun üstüne Avrupa'daki artan milliyetçiliğin, hatta ırkçılığında etkisini düşünürsek söylediklerinizin gerçek olması için uzun bir zamana ihtiyaç var diye düşünüyorum.

Hatta benim görüşüm, böyle bir durumun oluşması, Amerika ile Kanada'nın olası bir birleşme ihtimalinden (ki öyle bir şey yok :) ) bile güç, resmi dilleri aynı olmasına rağmen birleşmezken (Fransızcayı saymassak), Avrupa'da ciddi oranda artan milliyetçiliğin ve dil/kültür farklılıklarından ötürü tek bir devlet haline gelmesi uzun zaman alacaktır.
Alıntı:
Yukarıda yazılanların hepsine katılmakla beraber birkaç bir şey eklemek istiyorum.

Nato'nun yönetiminde böyle bir istek olduğunu düşünmüyorum.O tarz yazılar IQ'su kilosundan az olan insanları hedef alan popülist yazılar(hoş bu A.B.D. için pek anlamlı bir örnek olmadı).Varsayalım ki öyle birşey oldu Nato'dan çıkarıldık veya çıktık.Burada ki en önemli sorun Güneydoğu Karakolu kimin olacağından çok Akdenizde durumun ne olacağıdır.Eğer Türkiye NATO'dan çıkarsa Akdeniz "NATO" denizi olmaktan çıkacaktır. Kim bilir belki Rusya Karadeniz Filosu Akdeniz'de olur.
Akdeniz'de de hatrı sayılır bir filo mevcut, özellike 2 sene önce takviye yapıldı diye biliyorum. Gerçi şu anda Suriye'deki olaylardan ötürü filonun durumu nedir bilemiyorum.

Gerçi ne olursa olsun Karadeniz'in yerini tutmaz, hele ki Kırım'ı işgal ettikten sonra..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2014, 11:30 
Üye

Hatta benim görüşüm, böyle bir durumun oluşması, Amerika ile Kanada'nın olası bir birleşme ihtimalinden (ki öyle bir şey yok :) ) bile güç, resmi dilleri aynı olmasına rağmen birleşmezken (Fransızcayı saymassak), Avrupa'da ciddi oranda artan milliyetçiliğin ve dil/kültür farklılıklarından ötürü tek bir devlet haline gelmesi uzun zaman alacaktır.
Kesinlikle katılıyorum.

Matmat hocam, evet bu yönde bir eğilim özellikle Angela Merkel başa geçtiğinden bu yana var.Ancak bu birleşmenin olması kısa ve orta vadede mümkün değildir. İskoçya'nın bağımsızlık referandumu,İngiltere'nin Avrupa birliğinde kalıp kalmamayı referanduma götürecek olması,Belçika'daki Flemenk hareketler gibi nedenler var.Hele ki Balkanları kapsayan bir birleşme bence imkansıza yakındır.2 gün önceki Sırbistan-Arnavutluk maçıda bunu gösteriyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2014, 11:55 
Akıncılar

Böyle bir olasılığın tartışılmasına bile gerek yoktur. Türkiye NATO'dan ayrılmasının veya çıkarılmasının sayısız sakıncaları olur.

Öyle hiç öteye gitmeye gerek yok... Varsayın ki Yunanistan'la bir savaş olasılığı doğdu. Karşımızdaki Yunanistan değil NATO olacaktır... Başka bir şey yazmaya gerek var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2014, 11:56 
Süvariler

Burada sorulması gereken asıl soru şu: Neden?

Neden NATO, Türkiyeden kurtulmak istesin? Gerektiğinde 30 40 Milyona yakın insanı silah altına alabilecek, ordusu modern, disiplinli bir ülkeyi neden çıkarmak istesin ki? Jeostratejik açıdan da bakarsak, neden elindeki bir değeri yitirsin? Neden burunlarının dibindeki bir ülkeyi başka eksenlere kaymaya zorlasınlar? Ayı uyanmışken, Çin korkunç bir hızla silahlanır ve gelişirken, Ortadoğu coğrafyası bu denli karışıkken, bir dolu stratejik NATO üssünü barındıran bir ülkeyi neden ellerinin tersiyle itsinler? Asya Pasifik hattına yönelindiğinde Rusyanın güneyi ve Ortadoğunun kuzeyini neden elden çıkarıp bir de burayla uğraşmak istesinler ki?

Ayrıca AB ordusu kurulsa dahi yanlarındaki bir Türkiyeyi mi tercih ederler yoksa karşılarındaki bir Türkiyeyi mi? Adamların tek tehtidi Rusya. Neden tüm doğu sınırlarını tehtid haline getirmek istesinler?

Hali hazırdaki muktedirlerin kalıcı olmadığını, dünyaya kazık çakmadıklarını onlar da biliyor. Ne denli güvenilmez bir hale geldiğimizin biz de farkındayız ancak bu adamlar kısa vadeli plan yapmazlar.

Bizim de çıkmak istemek gibi bir salaklık yapmayı düşünmeyeceğimize inanıyorum. Tüm ordumuz o standartlardayken, NATO gibi güçlü bir koruma şemsiyesinin altından neden çıkmak isteyelim? Birilerinin daha iyi bir teklifi mi olacak ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2014, 12:11 
Süvariler

Burada sorulması gereken asıl soru şu: Neden?

Neden NATO, Türkiyeden kurtulmak istesin? Gerektiğinde 30 40 Milyona yakın insanı silah altına alabilecek, ordusu modern, disiplinli bir ülkeyi neden çıkarmak istesin ki? Jeostratejik açıdan da bakarsak, neden elindeki bir değeri yitirsin? Neden burunlarının dibindeki bir ülkeyi başka eksenlere kaymaya zorlasınlar? Ayı uyanmışken, Çin korkunç bir hızla silahlanır ve gelişirken, Ortadoğu coğrafyası bu denli karışıkken, bir dolu stratejik NATO üssünü barındıran bir ülkeyi neden ellerinin tersiyle itsinler? Asya Pasifik hattına yönelindiğinde Rusyanın güneyi ve Ortadoğunun kuzeyini neden elden çıkarıp bir de burayla uğraşmak istesinler ki?

Ayrıca AB ordusu kurulsa dahi yanlarındaki bir Türkiyeyi mi tercih ederler yoksa karşılarındaki bir Türkiyeyi mi? Adamların tek tehtidi Rusya. Neden tüm doğu sınırlarını tehtid haline getirmek istesinler?

Hali hazırdaki muktedirlerin kalıcı olmadığını, dünyaya kazık çakmadıklarını onlar da biliyor. Ne denli güvenilmez bir hale geldiğimizin biz de farkındayız ancak bu adamlar kısa vadeli plan yapmazlar.

Bizim de çıkmak istemek gibi bir salaklık yapmayı düşünmeyeceğimize inanıyorum. Tüm ordumuz o standartlardayken, NATO gibi güçlü bir koruma şemsiyesinin altından neden çıkmak isteyelim? Birilerinin daha iyi bir teklifi mi olacak ki?
Kesinlikle katılıyorum. Fakat tek tehdit Rusya değil. Aynı zamanda İran'ı da tehdit olarak görüyorlar. Son zamanlarda Amerika ile arası bir miktar düzelse de Avrupa ile halen arada duvarlar mevcut.

Böyle bir ihtimalin olduğunu zaten düşünmüyorum ama, NATO'dan bizi çıkarmaları demek, Türkiye'nin ister istemez Rusya - Çin ve İran bloğuna yakınlaşması demek. Bu riski, hele ki şu Ukrayna mevzusundan sonra alabileceklerini zannetmiyorum.

Şu anda gittikçe İslami yönünü ortaya çıkaran bir ülke olarak göze batsa da, Ortadoğu ve Ukraynayı düşünmekten bizimle uğraşacak durumda değiller, en azından orta vadede.

İşin Türkiye yönünden bakacak olursak, kesinlikle NATO'dan çıkmamamız gerekir. Böyle bir salaklığı hiç bir hükümet yapmaz (yapmaz, değil mi?). Fakat Avrupa birliği konusunda ben daha katıyım matmat'a göre. Benim görüşüm hiç bir zaman müslüman nüfusu fazla olan bir ülkeyi almayacaklar. Çünkü onların gözünde Avrupa'da müslümanlığa yer yok. Adamlarda bu korku zaten yüzyıllardır var. Kuruluş amacı Sovyetler Birliği'nden ötürü olsa da adamlarda tarihi bir korku var bize karşı.

Kısaca demek istediğim, Askeri yönden NATO, ekonomik bakımdan potansiyelinden ötürü Rusya - Çin - İran hatta Türki cumhuriyetlerle yapılacak birlikten yanayım. Tabi bu sentezi mümkün olduğunca kimseyi karşısına almadan yapabilecek kabiliyetli politikacı lazım, o bizde var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2014, 12:57 
Akıncılar

Arkadaşlar NATO ile ilgili sorulması gereken soru bu değil?

NATO'nun ömrü ne kadar? Gerçek soru bu. matmat26 isimli arkadaşımızın çok ciddi bir tespiti var Avrupa Birleşik Devletleri ordusu yaklaşık 5 yıl kadar önce Eurocorps olarak isimlendirildi.

Eurocorps içerisinde Fransa ve Almanya'nın eli çok çok güçlü. Bu iki ülke bu kuvvetin beyni olacak. Eurocorps içerisinde Türkiye'nin varlığı sorgulanmakta hatta Fransa sert bir şekilde Türkiye'yi istememekte aslında Fransa ile olan askeri ilişkilerimiz bu sebepten dolayı zayıf ve sanıyorum hiç düzelmeyecek.

Yanlız fark etmemiz gereken başka bir gerçek ABD'nin Eurocorps'a bakışı burada biraz sular ısınıyor ve önümüzdeki 100 yılın çıkar çatışmasının tabanı belirginleşiyor.

AB ülkelerinin mevcut NATO oluşumundaki en rahatsız olduğu konu ABD'nin NATO içerisindeki etkisi. Fransa Almanya ve hatta İngiltere bu konudan çok çok rahatsız 2. körfez harekatındaki yanıltıcı istihbarat raporları bu sürecin tuzu biberi oldu.

Eurocorps birazda ABD etkisinde olmayan bir AB ordusu kurulması amacını da gütmekte.

ABD ile AB arasındaki bu çekişme ve ayrılık niyetide şu an sadece Rusya ve Çin'nin ekmeğine yağ sürüyor. Aslında Çin'in amacı donanmasını büyütüp giderek modern bir hale getirirken amacı ABD'yi savunmak adına pasifik okyanusuna odaklamak/hapsetmek.

Böylece Akdeniz ve AB düzlüklerinde Rusyanın yükünü azaltacaklar.

Resim büyük ama hala bulanık....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2014, 14:52 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Tom Clancy's End War geldi nedense aklıma...

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2014, 15:57 
Uzaklaştırıldı

Natonun ömrü avrupanın ww2'nin kayıplarını telafi etmesine kadar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2014, 16:51 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Aklima gecen ay Rusyada seyrettigim bir program geldi. Orada konusmacilar ki iclerinde milletvekilleride vardi. Konu Turkiyeye gelince Bizim basbakanin Putine soyledigi bizi sangay beslisine alin abden kurtarin konusmasi masaya yatirildi. Ab ve abd olan iliskilerimizin eskisi gibi olmadigini arada surekli artan bir guvensizlik ortaminin olustugu ve gelecekte bizim buyuk ihtimal ile sangay beslisi orgutunde yer alabilecegimiz konusuldu.
Bu orgutunde gelecekte sadece ekonomik orgutten cikip baska bir kimlige burunebilecegini konustular.
Abd ve abnin hem Rusyayi hemde Cini sikistirmasi bu iki devleti tarihte hic olmadigi kadar birbirine yaklastirdi. Su aralar birbirleri arasinda surekli ust duzey temaslar yapilmakta.
Ben sangay beslisinin yakin gelecekte farkli bir kimlige burunecegini dusunuyorum. Ustelik Latin amerika ulkeleride bu orgutle dirsek temaslarini siklastirdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2014, 17:11 
Akıncılar

AB ülkelerinin mevcut NATO oluşumundaki en rahatsız olduğu konu ABD'nin NATO içerisindeki etkisi. Fransa Almanya ve hatta İngiltere bu konudan çok çok rahatsız 2. körfez harekatındaki yanıltıcı istihbarat raporları bu sürecin tuzu biberi oldu.
Misal Almanya yanına Fransa'yı da alıp bir de Polonya'yı da katık edip neyi yapabilecek ki? Tamam rahatsız olsun da.. Yokluğu da aratır ABD'nin.. İngilter'eye Mali'de Amerikan uçakları mühimmat taşıdı, yakıt verdi..

Bu arada, İngiltere hakikaten kandırılmış mı yahu Irak ile ilgili? :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2014, 21:44 
Akıncılar

@HDS hocam Mali'de ki operasyonda İngiltere aktif görev almadı benim bildiğim. Sahada Fransızlar vardı, özellikle Amerikalılar ve İngilizler lojistik anlamında Fransa'ya destek oldular.

Avrupa'nın tek başına görece orta derecede bir operasyonu ne kadar idame edebileceğini Libya'ya 2011 yılında yapılan hava müdahalesi ile ortaya koydu. Akıllı mühimmat konusunda başta Fransa olmak üzere müttefikler cephane sıkıntısına girmişti. Bu da Fransa gibi Avrupa'nın büyük devletlerinin cephane stoklarını yaparken kısa-orta vade arası operasyonlara göre hesaplamalar yaptığını uzun vadede ise sırtı ABD'ye yasladığını göstermektedir.

NAtO evrimine devam eder. Dün SSCB'ye karşı kurulmuştu, bugün yönünü terorizme çevirdi yarın içinde allah kerim diyorlardır elbet. Bulunduğumuz coğrafya için de her daim ilginin canlı olması, bu alana hakim bir yerde güvenli bir limanın olması her zaman NATO'u için iyi bir fırsattır. Bu nedenle daha uzun yıllar NATO'da olmaya devam ederiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2014, 22:13 
Akıncılar

Alıntı:
Bu arada, İngiltere hakikaten kandırılmış mı yahu Irak ile ilgili? :roll:
Irak ile ilgili ABD tüm NATO ülkelerini kimyasal silah tehdidi ile korkuttu ve Irak operasyonu yapıldı. II. Körfez harekatı sonrasında AB ve ABD beklediği kazanımları yapamadığı gibi kimyasal silahlarla ilgili hiç bir şey yoktu.

Sayın HDS fark ederseniz AB ülkeleri ordularının Harbe hazırlık oranları ülkelerce sınandığında ortaya korkunç bir gerçek çıktı İngiliz, Fransız ve İngiliz ordularında bakımsızlıktan uçuş men verilen bir çok helikopter görev dışı kalmış bir çok değişik tipte platform var bunlar reflekslerini sınamadır Eurocorps fiilen kurulmadan önce kendini bir yokladı, ama sınıfta kaldı kepaze oldu.

Alman ordusu bile beni şoke etti.

Hatta birliğin bir çok demir perde ülkesini AB'ye kazandırması Türkiye dışında asker ihtiyacına cevap alabilmek olarak değerlendirilebilir özellikle de Ukrayna. Tabi Ukrayna Rusya ile girdiği son gerginliği kayıplarla ve kırılmış bir özgüvenle sonuçlandırdı. Ben özellikle bu gerginlik bittikten sonra Ukraynanın çok hızlı bir silahlanma ve modernizasyon sürecine gireceğini düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Şub 2016, 18:55 
Süvariler

Arkadaşlar konu 2014'de açıldı bu süre zarfında olanlar malum. Yukarıda ki yorumlara istinaden şimdi ki görüşleriniz nelerdir ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Şub 2016, 19:27 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

NATO bize biz NATO ya muhtacız. Ben önümüzdeki 20-30 sene batı bloğunda kalacağımızı düşünüyorum. 20-30 senede savunma sanayimiz kendi kendine yetecek konuma gelir. Savunma sanayimizin bağımsızlığı ülkemizin bağımsızlığı ile doğru orantılı.

En son sentetik tarafından 26 Şub 2016, 19:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
İMLA: Noktadan sonra boşluk bırakmalıyız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2016, 13:59 
Uzaklaştırıldı

Kılımızı kıpırdatmadan, aktif olmadan, NATO üyesi kalmak bence yapmamız gereken. İyilik kimseye yaramıyor ve herkes fazlası ile çıkarcı. Modaya ayak uydurmak lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2016, 14:35 
Süvariler

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2016, 15:00 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Gönül isterdi ki başları sıkışınca biz gitmeyelim ama mevcut yönetim hemen gidecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2016, 16:38 
Uzaklaştırıldı

Türkiye'yi NATO'dan çıkartmayı düşünüyorlarsa şayet, bu demek oluyor ki; Türkiye ya Suriye olacak yada oldurulacak.
Bakalım emperyalistlerin planlarını alt üst edecek bir Mustafa Kemal ATATÜRK daha çıkarabilecek miyiz?!
Çok şükürler Atatürk dışındakilerin hepsini görmeyi nasip etti yalnız bir tek o kaldı!
Yetiş Ya Muhammet Yetiş Ya Alî...

En son sentetik tarafından 27 Şub 2016, 16:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
İMLA

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2016, 17:33 
Üye

Türkiye NATO'ya, NATO Türkiye'ye muhtaçtır. Aramızda gerginlik olsa da bu NATO'dan ayrılma ya da atılma boyutuna varmıyacaktır benim kanaatim. Gerginlik olmasını da ben normal buluyorum batı Rusya'ya ambargo koyarken biz canım Putin, paşam Putin dedik, ambargoyu kullanıp ticareti arttırma yoluna gittik. Şimdi biz Rusya ile gemileri yakınca yine NATO'nun kucağına düştük elbette bizim biraz kulağımızı çekmeleri normaldir ama Türkiye'yi işler daha da kötüye giderse yalnız bırakmayacaklardır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2016, 22:59 
Üye
Kullanıcı avatarı

İlerleyen zamanda bir Türk birliği olabilir mi sizce, eğer olursa bize getireceği sonuçlar neler olur?

En son sentetik tarafından 27 Şub 2016, 23:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
İMLA

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2016, 23:04 
Süvariler

İlerleyen zamanda bir Türk birliği olabilir mi sizce, eğer olursa bize getireceği sonuçlar neler olur?

Hocam neredeyse imkansız gibi bir şey^^ yani neresinden tutsan elinde kalıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2016, 23:17 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Olsa da bir işe yaramaz, kimi caydıracaksın o güçle?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2016, 00:32 
Üye
Kullanıcı avatarı

Rusya ile Çin arasında bir Türk birliği herkesin işine gelir diye düşünüyorum e haliyle dışarıdan yardım da olabilir bu vesileyle.

En son sentetik tarafından 28 Şub 2016, 01:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
İMLA Nokta kullanmayı niye unutuyoruz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2016, 00:48 
Uzaklaştırıldı

Oysa ki Mustafa Kemal ATATÜRK diyor ki; Türkiye' nin geleceğin Ortalık Asya'dır.
Arkadaşlara söyleyin; şimdiden çalışmaya başlasınlar diyor.
Ancak şöylede bir gerçek var ki; Türk Cumhuriyetlerine açılabilmek için evvela insanlar da bir Türklük şuuru olması gerekir.
Bedevilerin yağmur duası ile, elbette ki Türk Birliği kurulamaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2016, 01:00 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Turk birligi olmasada Turkleri ruslastirma asimile olmadan kurtarmaliyiz. Adamları ruslara terketmisiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2016, 01:42 
Süvariler

Türkiye NATO'ya, NATO Türkiye'ye muhtaçtır. Aramızda gerginlik olsa da bu NATO'dan ayrılma ya da atılma boyutuna varmıyacaktır benim kanaatim. Gerginlik olmasını da ben normal buluyorum batı Rusya'ya ambargo koyarken biz canım Putin, paşam Putin dedik, ambargoyu kullanıp ticareti arttırma yoluna gittik. Şimdi biz Rusya ile gemileri yakınca yine NATO'nun kucağına düştük elbette bizim biraz kulağımızı çekmeleri normaldir ama Türkiye'yi işler daha da kötüye giderse yalnız bırakmayacaklardır.
Artık NATO'nun bize muhtaç olduğunu şu anda pek düşünmüyorum ve ya şu anda durumdan bunları düşünüyorum. Bu düşünceye düşmemin en büyük sebebi ise malum Haseke'de kurulan askeri üs. Üs kurulup işler hale geldikten sonra ABD güdümündeki NATO'nun Türkiye aleyhinde ne yapabileceklerini düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2016, 18:38 
Üye

Alıntı:
Artık NATO'nun bize muhtaç olduğunu şu anda pek düşünmüyorum ve ya şu anda durumdan bunları düşünüyorum. Bu düşünceye düşmemin en büyük sebebi ise malum Haseke'de kurulan askeri üs. Üs kurulup işler hale geldikten sonra ABD güdümündeki NATO'nun Türkiye aleyhinde ne yapabileceklerini düşünüyorum.

Üstadım bir de şu açıdan bakalım; Rus ayısı uyanıyor ve Rusya'ya sınır devletler arasında(Batı dakiler) onu tutabilecek askeri güç var mı ? Bir yandan da Çin aşırı bir silahlanmaya gidiyor, Pasifikte sular kaynıyor. Böyle bir durumda Türkiye'yi kaybetmek Nato için Rusya karşısında büyük bir kayıp olur. Tek sorun bizi yönetenlerin bunu doğru kullanamaması.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Şub 2016, 21:11 
Süvariler

Türkiye ne olursa olsun kolay kolay vazgeçilecek bir ülke değildir. Özellikle önümüzdeki 25 sene içinde askeri alandaki projelerin hayat bulması ile birlikte Akdeniz ve çevre denizlerdeki en güçlü deniz güçlerinden biri olacak. O zamana kadar umarım her irtifadan hava savunma sistemleri ile hava savunma ağımızı tamamlar ve hava kuvvetlerimizi çağın gerektirdiği platformlar ile donatırız. Altay kara kuvvetleri için bir kilometre taşı olacak. Ordunun gittikçe profesyonel olması ve lojistik imkanlarının gelişmesi özellikle kara havacılığında taarruz helikopterlerinin nitelik olarak çağın gereklerini yakalamış olması ve sayıların gittikçe artması kara kuvvetlerine yine çağ atlatacak bir gelişmedir. NATO gibi büyük bir organizasyon planlarını 3-5 senelik yapmaz. Yada duygusal kararlar almaz. Biz kimseye güvenerek savunma planlarımızı yapamayız. Herkes gemileri yakmadığı sürece kimse bir savaşta bir başka ülkenin derdine düşmez. Hem zaten NATO'nun bize bir savaşta verebileceği en büyük destek hava gücü olur.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2016, 10:04 
Üye

İlker Başbuğ bir programda askerin iki şapkası var, Türkiye dışına çıkınca NATO şapkasını takar NATO'nun askeri olur dedi.

En son sentetik tarafından 01 Mar 2016, 10:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
İMLA: Klavyemizde Türkçe harf var kullanalım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2016, 14:01 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Konu ile direkt alakalı görünmese de 7 Mart'ta AB ile yapılacak görüşmelerde ne kadar vaz geçilmez olacağımızı göstermek konusunda bir ışık tutabilir.
İtalya ve veya İspanya kadar gelişmiş olsak ciddiye alınabilecek bir durum olabilirdi bu ama senin hava savunma sistemin bile yok iken çocukça bir sohbetin yada AK parti dışileri fantazisinin haricinde bir şanşı olamaz. Ki Ak parti dahi bunu yapmak için değil milletin gazını almak için söyler. NATO aynı zamanda bu ülkede ciddi bir büyük yatırımcıdır.

Sonuç olarak NATO bize biz NATO ya muhtacız. Savunma sanayimizi daha iyi düzeye getirseydik son 15 senede NATO bize çok daha muhtaç olacaktı ama bütün suçlu Anayasa Mahkemesi.

Forum kapanmadan önce muhteşem yanlızlık konusunu incelemiştik. Acaba hala duruyormu o konu başlığı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Mar 2016, 12:11 
Akıncılar

Alıntı:
Türkiye NATO'ya, NATO Türkiye'ye muhtaçtır. Bu cümleyi çoğu üye kullanmış. Evet gerçekten de öyle. Sağa sola kurulacak üç beş askeri üs ile de yeri doldurulabilecek bir ülke değiliz. Ayrıca NATO içinde olmamak demek NATO için ek bir tehdit unsuru olmak demek

Diğer taraftan, ilişkimiz stratejik değil taktik boyutta. Er ya da geç bu birliktelik bitecek. Avrupalı bunun bilincinde olsa gerek ki bunca yıldır askeri teknoloji koklatmadı. Türkiye'yi kendine muhtaç bıraktı. Çıkamaz isek bu sebeple çıkamayız. Çıkmadan önce balistik ve nükleer güce kavuşmamız ya da bunlara sahip bir ortaklık bulmamız gerekir- varsa.
Aslında burada bir süredir yanlış bi algı var.

NATO bize, biz NATO'ya muhtacız. (şimdilik) gerçekten şimdilik bir durum sonuç itibari ile TSK doktrini eskisinden çok çok farklı. Eskiden Yunanistan odaklı bir silahlanma politikası varken şu anki politikalar daha çok bölgesel askeri gücümüzün nelere sahip olması gerektiği tarafında. Buradan Gen. Kur. ve Kuvvetlerin silahlanma hatalarını dikkate almadan yorumluyorum.

Tek kutuplu dünya düzeninin Ukrayna süreci ile bittiğini söyleyebiliriz. Suriye sadece bunu perçinleyen coğrafya oldu.

ABD'den ziyade bize AB'nin daha çok ihtiyacı var, Suriye sürecinin aslında ortaya koyduğuda bu, tabi insanlık adına AB ülkerinin ne kadar iki yüzlü olduğunu, İnsan Hakları kavramının, Avrupalı Vatandaşlık Hakkı olarak uygulandığını net bir şekilde görme imkanımız oldu.

Bunun Yanı sıra AB ülkelerinde çok şiddetli bir İslamafobi başladı, ABD'de bile bu seviyede değil. Yanız Teknoloji paylaşımı konusunda bence yiğidi öldürüp hakkını yememek gerek.

AB ülkeleri nezninde değerlendirirsek.
-İtalya'dan alınan destek ile T129 yapıldı.
-MMU projesinde motor kısmında teknolojik destek verilmesi konusunda şu an için yeşil ışık yakılmakta muhtemelen bu konuda istediğimiz desteği bir şekilde alacağız.,
-Ülkemiz içerisindeki Cihatçı/İslamcı yapıya rapmen Fransadan TR-40 Motorlarını tedarik etmeye devam ediyoruz. (Charlie-Hebdo saldırısını hatırlatırım)

BU ortaklık bir süre daha sürecek ama ne kadar bilemeyiz. Ama yeni çift kutuplu dünya düzeninde Rusya faktörü bu ortaklığı daha da pekiştirebilir bunuda göz önünde bulundurmak gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Mar 2016, 12:27 
Akıncılar

Avrupa'nın Rusya ile öyle aman aman bir derdi yoktu aslında. Almanya falan gayet iyi geçiniyordu. Almanya eski Prusya topraklarına kadar egemenliğini kurmuş, Sovyet'in elinden almış, artık ne gam ne kasavet. Sanki Almanya bilmiyor muydu Rusya'nın senede 40'lı 50'li milyarları silahlanmaya döktüğünü, ama yine de ellişer yüzer eski tanklarını satıyor, Eurofighter sayısını, kabiliyetlerini kırpıp durdu.

Avrupa'nın Rusya ile yakınlaşmasına ABD göz yummadı. İzin vermedi, hatta yeri geldiğinde ilişkilerini de sabote etti. NATO genişlemesi ile, füze savunması ile, petrol işlerine fiştek sokmak ile, türlü renkli devrimler ile elinden geleni yaptı. Başarılı oldu ve şu anda da AB ülkelerini kendisine muhtac ederken, Rusya ile münakaşalı bir duruma da itti.

Hatta şimdi AB içerisinin IŞİ.D ile de vurulduğunu görüyoruz. Dolayısı ile bütünlüğü dağılmış, Almanya hegemonisinden kurtulamayacak, doğusu ile ve enerji kaynakları ile kopmuş bir AB artık Amerika için bir "dert" olmaktan çıkmış durumda. Rusya ise zaten bu hızla gider ise kendini bir "dert" olma konumundan hızla uzaklaştıracak. Zaten şimdiki agresifliği de hayatta kalmaya çalıştığından.

Dolayısı ile ne AB eski AB ve olacak, ne de NATO eski NATO ve bir daha olabilecek. En başta muarızı olarak kurulduğu Rusya'ya dalaşmaya gönlü olmayan AB gövdesi ile, savaşma iradesi kalmamış, gücü de kalmamış, en küçük gerginlikten ödü patlayan ülkecikler ile NATO'nun en fazla Libya gibi ülkeleri dövmekten başka bir yeteneği de herhalde kalmadı ve kalmayacak.Amerika'nın Irak operasyonu ile zaten "NATO" gereksinimi de ortadan kalktı.

Benzer bir durumu biz de yaşadık aslında. "Ne istediler de verdik Zarrab konusunda?" sorularını belki biraz da orada aramak gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2016, 00:20 
Akıncılar

Artık bir "NATO şemsiyesine" hatta BM kararına bile ihtiyacı kalmadı. İsterse, kapıyı kırıp giriyor.

98'de hiç değilse kırık dökük bir Sırbistan operasyonu yapmıştı NATO. Orada zaten nabzının atmadığı belliydi. Afganistan'a NATO şemsiyesini kullanarak, 5. Madde geyikleri ile girdi. Ama 2003'te zaten artık ittifakın tabutuna çiviyi çaktı.

Libya operasyonunu zaten anlayan beri gelsin.

Daha da NATO ancak Ege'de mülteci kovalar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2016, 00:50 
Süvariler

Aslında NATO'nun işi 91'de Sovyetlerden sonra bitmişti hocam. Sovyetler varken Avrupa kendini işgal tehdidi altında görüyordu. Bir Sovyet saldırısında kendi için ölecek en azından kendileri ile gidecek insanlar lazımdı. Yoksa bir başka ülkenin askerinin bir başka ülke için ölmesi Dünya Savaşları haricinde ne zaman görülmüştür? Eğer Sovyetler resti görüp bir NATO ülkesine girseydi asıl o zaman görürdük ittifak ne kadar sağlammış. O gün Türkiye'yi gözden çıkarmayacaklarının garantisi yoktu. Bugün zaten yok. Biz yine de eşeğimizi sağlam kazığa bağlayalım. Kimse ülkesinin savunmasını bir başka ülkeye güvenerek kurmaz. Bizim için kimsede gelip savaşmaz, ölmez.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2016, 01:07 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Aslında NATO'nun işi 91'de Sovyetlerden sonra bitmişti hocam.
NATO kurulduğunda AB yoktu . Şimdi AB var. AB üyeleri aynı zamanda NATO üyesi. Ortak yaşam ortak savunma konseptine evrildi .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2016, 05:20 
Süvariler

Geçen gün Trump'ın CNN'deki konuşmasını izledim.

Adamın söyledikleri tamamen ırkçı olsa da söylediği bir konu var, çok doğru.

NATO'nun verimliliği esas konu. NATO tamamen Sovyetler karşısında savunma amaçlı kurulmuştur. Bugünse Sovyetler birliği diye bir ülke yok. Şu anda esas hedef terörizm. NATO buna hazır değil, bir kere kuruluş amacı bu değil.

Bundan sonra önümüzdeki dönemde, Türkiye NATO'dan çıkartılmasa bile, başka bir askeri oluşum önümüzdeki yıllarda kesinlikle gelecektir. Özellikle Trump başkan olursa, bu süreç daha da hızlanacak.

Şundan kesin eminim ki, yeni oluşumda Türkiye kesinlikle olmayacak.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 258 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 5 6 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Feanor35 ve 13 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: