TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 23 Nis 2017, 16:52

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 13985 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1252 253 254 255 256280 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Suriye'de iç savaş
MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2016, 06:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hergün tv'ler de boy gösteren koca koca adamlar, twitter'da saniyede 10 tane yalan atıyor. Biri diyor 100 bin kişi Halep'de şuan bombalanıyor. Diğeri diyor Halep'de İran milisleri kadınlara tecavüz ediyor, kadınlar sözde fetva bekliyormuş intihar etmek için. Suriye'liler bu kadar üzülmüyor şuan yahu. Bunların işi gücü kan siyaseti. Ne oldu Mısır'da Rabia? Ne oldu Mavi Marmara? İsrail'e girelim reis diyenler? Daha dün Rusya'ya en çok kim küfür edebilir yarışına girenler? Kraldan çok kralcı olursan tükürdüğünü yalarken böyle dilin aşınır, ne dediğini de sapıtırsın işte. Twitter'dan oturdukları yerden sallayıp duruyorlar.
Nacizane fikrim;

Uzuna yalakalık yapacağım diye kıblesi 360 dönen bir grup var.

6 yılda Suriye savaşında ölen 400bin kadar kişiden sadece 150bini (Suriye ordusu, ÖSO, IŞİD Terör Örgütü,PYD hepsi dahil) savaşçı. Kalan 250binden fazla sivilin yaklaşık 200bini esad ve müttefikleri tarafından öldürüldü.

(kim sebep oldu, nasıl oldu ayrıntısına girmiyorum, sadece fiili istatistikten bahsediyorum.)

Halepte de sivil-cihatçı ayrımı yapılacağına, adil bir yargılama yapılacağına inanacak kadar saf-(iyi niyetli) olmadığınızı var sayıyorum.

Sonuç;

-1000 cihatçı ölecekse en az 10 katı kadar sivil daha ölecek.İnanın bu ölecek insanların içinde değil Erdoğan'ın twitter yalakalarını, Erdoğan'ın adını dahi bilmeyen insanlar da olacak.

-Uzuna yalakalık yapacağım diye ne diyeceğini şaşırmış, akıldan izandan uzaklaşmış bir grup hala var olacak.

-Sadece siz kurduğunuz sanal bir bağ ile, nefretinizi faklı bir yere aktarmış olacaksınız.

En son Tyras tarafından 13 Ara 2016, 06:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2016, 07:52 
Akıncılar

Dünyayı "uzun ve muarızları" olarak kamplaştırabileceğimizi sanarak, Suriyeli'den tut elalemin Amerikan politikacısını bile "Lan bu zamanında 'Uzun'a göz kırpmıştı" sığlığında yorumlayarak hayatımıza devam ederken, bugünlerde garip bir şeye de tanıklık ediyoruz; Bu sadece Türkiye'de olmuyor. Aynı sığlık Avrupa'da falan da olmaya başladı. Türkiye ve Ortadoğu ile ilgili olaylar RTE'ye yarayıp yaramadığı, onun parmağı olup olmadığı ile tartılır oluyor.

Demek popülizm falan oraları da çoktan esir almış da haberimiz yokmuş. Bütün ala-ü valaya rağmen, Avrupa tenkit ve teknik kabiliyeti düz halka sirayet etmemiş. Bu da cahil Doğu Avrupa için geçerli değil sadece. Batılısı da aynı.

İnsan insanmış yani nihayetinde. Öyle çok şeyetmemek gerekiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2016, 10:06 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Halepliler rejimi o kadar seviyorki daha çok bomba yiyecekleri sürekli daralan kuşatılmış bölgeden çıkmıyorlar. Halep İran'ın eline geçti yarın çok söversiniz Uzun'a Halep'i sattı diye. Bunun çok acısı çıkacak daha.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2016, 10:14 
Süvariler

IŞİD Terör Örgütü in Palmira operasyonunda ele geçirdiği tank sayısı dün itibariyle 44 olmuş. Diğer zırhlı araçları saymıyorum bile. Tabi bonus olarak çok büyük miktarlarda hafif silah ve mühimmat. Rejimin ölü ve esir olarak kaybettiği asker sayısı da 400 e yaklaştı. Tiyas (T4) havaalanını da üç cepheden kuşatmışlar. Oraya girerlerse bir o kadar da silah mühimmat oradan alırlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2016, 10:46 
Üye
Kullanıcı avatarı

Uzun'u Suriye'ye sokan yerli sermayeydi Amerika değil. Yoksa Amerika Irak ve Afganistan'da bize daha çok ihtiyaç duymuştu. Girmek istemedik, girmedik. Yerli sermayeye pazar, özellikle İnşaatçılara arsa lazımdı. Libya'dan kapı dışarı edildiler çünkü. Sonra Mısır'a yeltendiler o da olmadı.

Merak etmeyin Suriye İran'a da kalmadı. Rusya'nındı öyle kaldı. İyi oldu bu mağlubiyet. Uçan, kaçan, şaha kalkan Türkiye'nin bile bir haddi olduğunu gösterdi. Benim tahminim Yerli sermayeye çok ciddi bir tırpan geleceği. Ama devlet yapar, ama ''piyasanın görünmez eli''...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2016, 11:05 
Uzaklaştırıldı

Bundan kesinlikle ders almak lazım. Bize karşıda hiç ummadığımız bir şekilde bir cepheden hazırlık yapıp saldırıp mazallah felaket bir hezimete uğrayabiliriz.
Hava kuvvetlerini hep alarmda tutmak hatta silahlı helikopterleri hazır etmek gerek umulmadık bir karşı saldırı için. Elbab da mesela cephe oluşturduk bekliyoruz ama hiç onlardan karşı saldırı umuyor muyuz bilmiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2016, 11:16 
Akıncılar

Alıntı:
IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü in Palmira operasyonunda ele geçirdiği tank sayısı dün itibariyle 44 olmuş. Diğer zırhlı araçları saymıyorum bile. Tabi bonus olarak çok büyük miktarlarda hafif silah ve mühimmat. Rejimin ölü ve esir olarak kaybettiği asker sayısı da 400 e yaklaştı. Tiyas (T4) havaalanını da üç cepheden kuşatmışlar. Oraya girerlerse bir o kadar da silah mühimmat oradan alırlar.
Suriye Halep'e yoğunlaşmış durumda şu an bu nedenle rejim palmirada kaybetti, ama geri çekilmeyide beceremedi koca bir cephanelikte kaptırdı. Bunu Rejim bir çok defa daha öncede yaptı. Bazen bunun göz yumulan bir durum olduğunu düşünmedeen edemiyorum. Aynı hata, aynı şekilde cephanelik teslim etme defalarca oldu.

Kendimizden örnek verecek isek, biz kurtuluş savaşına başlamak için Sakarya nehrinin doğusuna geri çekildik. Aslında Büyük taaruz'un ilk işareti yapılan geri çekilmeydi. Biz bunu o imkanlarla 1920'de başarabiliyorken Rus desteği ile araç sıkıntısı olmayan bir gurubun tekrar tekrar ağır silah ve mühimmat kaybetmesi bana akla yatkın gelmiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2016, 14:36 
Süvariler

Halep'deki muhalif-cihadcıların iki ele başıymış sanırım.
Hüsnü Mahalli söyledi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2016, 15:12 
Üye

Alıntı:
Resim
Hüsnü Mahalli söyledi.
Hüsnü Mahalli çok biliyor ;) Soldaki Ömer Şişhani IŞİD Terör Örgütü Genel Askeri Emiriydi Irakta öldürüldü.Sağdakide Abdullah Muhaysinidir cihatçıların elebaşı olması gibi bir durum yok.Sadece cihatçılara dini dersler verir,sohbetler yapar,operasyonlarından önce ziyaret eder vs.Fotoğraf muhtemelen Ömer Şişhani IŞİD Terör Örgütü'ne katılmadan önce çekilmiş.

Dışarısı dinamit, dışarısı enkaz!

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2016, 18:11 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Medya Halep'te katliam var haberi yapıyor. Aksine Halep'te halk kutlama yapıyor.
Suriye fiilen bölünmüş durumda, bir taraf yenilince diğer taraf kutlama yapıyor. Bu normal.

Sizin halk dediğiniz kim ?? Esad taraftarları.

Peki Esad'ı istemeyen bir Suriyeli'yi "halk" olmaktan alıkoyan ne sizin için?

Merak ettim.

Diyelim ben Uzun adamı pek sevmiyorum, bu mantığınızda ben hala Türkiye'de halk sayılıyor muyum??
Peki esadı isteyen bir suriyeliyi suriyeli olmaktan alıkoyan nedir? Cihatçılar tarafından yokedilmeleri caizmidir?
Ulan sırf sünni diye garibanın kafasına şebihalar şiş geçirirken iyiydi! sırf sünni ve sözü geçiyor diye yaşlı başlı adamları çırılçıplak soyup kafalarını tokuşturmak,sakallarını yakmak iyiydi! Kim istiyordu merak ediyorum Türkmenlere doktorluktan başka iş imkanı vermeyen,Kürtleri vatandaş bile kabul etmeyen kendi nusayri halkının bile istemediği yerine süheyl hassanı istediği bu adamı!Çıkarları dışında seven kim ? Türkiyedeki mezhepçilikten kudurmuş halep bittikten sonra esedin türkiyeye müdahelesinin isteyecek kadar gözü dönmüş(-/eksisozluk.com/entry/64662479- Türkiyedeki teröristler derken bölücü terör örgüt'yı kastetmediği belli zaten esed ve bölücü terör örgüt birlikte bayrak dikiyor yan yana yürüyor.) bir kitle dışında kim istiyor ? Türkmen alevisi adam bunları(Esed gibi katilleri) desteklemez! Türkmen alevisi adam hakkın yanında olur.Arap alevilerini dinlemez.NOKTA!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2016, 18:36 
Üye
Kullanıcı avatarı

Resim
İŞİD T4'de S-125 ele geçirmiş

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2016, 18:38 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:

Suriye fiilen bölünmüş durumda, bir taraf yenilince diğer taraf kutlama yapıyor. Bu normal.

Sizin halk dediğiniz kim ?? Esad taraftarları.

Peki Esad'ı istemeyen bir Suriyeli'yi "halk" olmaktan alıkoyan ne sizin için?

Merak ettim.

Diyelim ben Uzun adamı pek sevmiyorum, bu mantığınızda ben hala Türkiye'de halk sayılıyor muyum??
Peki esadı isteyen bir suriyeliyi suriyeli olmaktan alıkoyan nedir? Cihatçılar tarafından yokedilmeleri caizmidir?
Ulan sırf sünni diye garibanın kafasına şebihalar şiş geçirirken iyiydi! sırf sünni ve sözü geçiyor diye yaşlı başlı adamları çırılçıplak soyup kafalarını tokuşturmak,sakallarını yakmak iyiydi! Kim istiyordu merak ediyorum Türkmenlere doktorluktan başka iş imkanı vermeyen,Kürtleri vatandaş bile kabul etmeyen kendi nusayri halkının bile istemediği yerine süheyl hassanı istediği bu adamı!Çıkarları dışında seven kim ? Türkiyedeki mezhepçilikten kudurmuş halep bittikten sonra esedin türkiyeye müdahelesinin isteyecek kadar gözü dönmüş(-/eksisozluk.com/entry/64662479- Türkiyedeki teröristler derken Bölücü Terör Örgütü'yı kastetmediği belli zaten esed ve Bölücü Terör Örgütü birlikte bayrak dikiyor yan yana yürüyor.) bir kitle dışında kim istiyor ? Türkmen alevisi adam bunları(Esed gibi katilleri) desteklemez! Türkmen alevisi adam hakkın yanında olur.Arap alevilerini dinlemez.NOKTA!
Mezhep falan çok sorun yaratıyor yav. :) Kökten sorunun kaynağını yok etsek bence şii-sünni meselasi diye birşey kalmaz. :) Hem arada baya bir kadın ve çoçuğuda cehennem gibi bir ortamdan kurtarmış oluruz. Yıl olmuş 2016, bizim burda uğraştığımız şeylere bak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2016, 19:02 
Süvariler

Bundan kesinlikle ders almak lazım. Bize karşıda hiç ummadığımız bir şekilde bir cepheden hazırlık yapıp saldırıp mazallah felaket bir hezimete uğrayabiliriz.
Hava kuvvetlerini hep alarmda tutmak hatta silahlı helikopterleri hazır etmek gerek umulmadık bir karşı saldırı için. Elbab da mesela cephe oluşturduk bekliyoruz ama hiç onlardan karşı saldırı umuyor muyuz bilmiyorum.

Hocam birkaç gündür aynı şeyi düşünmüyor değilim. Özellikle BTÖ ye yakın doğu ve batı kanadından bir intihar hücumu gelebilir. Öyle ya da böyle Bab ve civarında sıkıştılar ve yoğun ateş altında büyük kayıplar veriyorlar. Hem intikam hem de dikkatleri dağıtmak maksatlı böyle bir saldırı yapabilirler.

İŞİD li sayısı hakkında tahminde bulunanlarda çok yanılıyor gibi hem Irak hemde Suriye sahalarında. Sayıları tahminlerin çok üzerinde. Musul da 5 bin İŞİD li var diyen uzmanlar sadece şimdiye kadar yapılan intihar saldırısı sayısının 1000 e yaklaşmasıyla birkez daha düşünür umarım. Okur olarak bizleride yanıltıyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2016, 19:52 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Onu herhangi bir grubu yok etmenin güzelliğini işleyen arkadaşlara sormak gerek. Ben kendimi o kadar yetkili görmüyorum.

Beni biri halk öbürü değil demedim, demiyorum.

Türkiye'nin sorunları ile 50 yıllık Suriye monarşisinin varolma savaşını özdeşleştirmiyorum.Bu yüzden;

Türk bayrağını çiğneyerek fotoğraf çektiren filistinli milislerin zaferine sempati duymak yerine, ahde vefa edip Fırat kalkanında askerlerimizle omuz omuza duran grupların zaferine sempati duymayı tercih ederim.

Eğer Suriye'de sadece biz varız gerisi tamamen IŞİD Terör Örgütü-nusra açıklamalarına inanıyorsanız tartışmaya gerek yok.Birazda öyle inanmak istediğiniz içindir,o sizin bileceğiniz iş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2016, 20:21 
Süvariler

Alıntı:
IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Terör Örgütü in Palmira operasyonunda ele geçirdiği tank sayısı dün itibariyle 44 olmuş. Diğer zırhlı araçları saymıyorum bile. Tabi bonus olarak çok büyük miktarlarda hafif silah ve mühimmat. Rejimin ölü ve esir olarak kaybettiği asker sayısı da 400 e yaklaştı. Tiyas (T4) havaalanını da üç cepheden kuşatmışlar. Oraya girerlerse bir o kadar da silah mühimmat oradan alırlar.
Suriye Halep'e yoğunlaşmış durumda şu an bu nedenle rejim palmirada kaybetti, ama geri çekilmeyide beceremedi koca bir cephanelikte kaptırdı. Bunu Rejim bir çok defa daha öncede yaptı. Bazen bunun göz yumulan bir durum olduğunu düşünmedeen edemiyorum. Aynı hata, aynı şekilde cephanelik teslim etme defalarca oldu.

Kendimizden örnek verecek isek, biz kurtuluş savaşına başlamak için Sakarya nehrinin doğusuna geri çekildik. Aslında Büyük taaruz'un ilk işareti yapılan geri çekilmeydi. Biz bunu o imkanlarla 1920'de başarabiliyorken Rus desteği ile araç sıkıntısı olmayan bir gurubun tekrar tekrar ağır silah ve mühimmat kaybetmesi bana akla yatkın gelmiyor.
Biz Kurtuluş Savaşına başlamak için Sakarya'nın doğusuna çekilmedik. Başka imkan kalmadığı için orduyu kaybetmemek adına Sakarya doğusuna çekildik. Yoksa Kütahya doğusundan gelen düşman birlikleri Türk ordusunun ricat yolu olan Eskişehir-Seyitgazi hattını ele geçirecek ve ordumuzu İnönü ovasında kuşatacaktı. Zaten yaklaşık bir ay sonra Sakarya nehrinin doğusuna geçen Yunan kuvvetleri Sakarya Savaşında o güne kadar denenmemiş bir taktik kullanılarak Başkomutan Mustafa Kemal Paşa'nın üstün komuta meziyeti ile durdurulmuş ve sava kazanılmıştır. Büyük Taarruz ise 1 yıllık bir çatışmasızlık süresi sonunda yine çok tehlikeli ve cesaret isteyecek bir şekilde ordunun 9 piyade 3 süvari tümeni Afyon güneyinden Yunan tahkimatlarının en kuvvetli noktasına saldırmış, Kalecik Sivrisi ve Tınaztepe arasındaki 12kmlik hattan Yunan mevzileri yarılmıştır. Buda ancak Mustafa Kemal Paşa gibi kararlı ve cesur bir Başkomutanın liderliği ve komutasında uygulanabilecek çok riskli bir plandır.

Yani planlı bir geri çekilme ile kaçma arasında dağlar kadar fark vardır. Zaten rejim ordusu kabiliyetli ellerde yönetilmiş olsaydı, ordu bölünür, Suriye bu günlere gelir miydi?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2016, 20:30 
Süvariler

Halep'te ateşkes sağlandı

Anadolu Ajansı'nın geçtiği habere göre Halep'in doğusundaki muhalif güçler ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında ateşkes sağlandı. Ateşkese ve tahliye mutabakatına Türkiye arabuluculuk etti.

Suriye’nin Halep kentinin doğusundaki silahlı muhalif gruplar ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında ateşkes sağlandı. Ateşkesle ilk etapta kuşatmadaki sivillerin güvenli şekilde tahliyesi öngörülüyor.

AA’nın Halep’in doğusundaki silahlı muhalif gruplardan aldığı bilgiye göre, Rusya ile öğleden sonra başlayan ve 19.00 sularında sonuçlanan görüşmelerde, kuşatma altındaki bölgede bulunanların güvenli şekilde tahliye edilmesi konusunda mutabakata varıldı.

Ateşkes ve tahliye mutabakatına Türkiye arabuluculuk etti. Halep’in doğusundaki sivilleri güvenli şekilde tahliye edecek otobüsler de bölgeye ulaştı.

İLK ETAPTA SİVİLLER TAHLİYE EDİLECEK

Mutabakata göre, ilk etapta bölgede sıkışan sivillerin Halep’in batısına çıkarılmasına öncelik verilecek. Bu amaçla bölgeye sivilleri taşıyacak otobüsler gönderildi.

Taraflar arasındaki uzlaşma, ikinci etapta, kent merkezinin doğusundaki silahlı muhaliflerin de güvenli şekilde tahliyelerini öngörüyor. Muhalif grupların büyük bölümünün kentten ayrılmayı kabul ettiği öğrenildi.

El Cezire'nin haberine göre ise Suriyeli muhalifler, Türkiye aracılığıyla Rusya ile yapılan görüşmeler sonucunda ateşkes anlaşmasına varıldığını açıkladı.

AFP ise bir muhalif yetkiliye dayandırdığı haberinde, Halep'ten sivillerin ve muhalif savaşçıların tahliyesi için anlaşıldığını duyurdu.

http://www.hurriyet.com.tr/son-dakika-h ... i-40305942

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2016, 21:48 
Süvariler

Alıntı:
Resim
Hüsnü Mahalli söyledi.
Hüsnü Mahalli çok biliyor ;) Soldaki Ömer Şişhani IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Genel Askeri Emiriydi Irakta öldürüldü.Sağdakide Abdullah Muhaysinidir cihatçıların elebaşı olması gibi bir durum yok.Sadece cihatçılara dini dersler verir,sohbetler yapar,operasyonlarından önce ziyaret eder vs.Fotoğraf muhtemelen Ömer Şişhani IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü'ne katılmadan önce çekilmiş.
Evinde arama yapılmış ve göz altına alınmış Mahalli
Görselin videosu: https://twitter.com/gencserkan/status/8 ... 5650353152

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2016, 21:56 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Resim
Hüsnü Mahalli söyledi.
Hüsnü Mahalli çok biliyor ;) Soldaki Ömer Şişhani IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Terör Örgütü Genel Askeri Emiriydi Irakta öldürüldü.Sağdakide Abdullah Muhaysinidir cihatçıların elebaşı olması gibi bir durum yok.Sadece cihatçılara dini dersler verir,sohbetler yapar,operasyonlarından önce ziyaret eder vs.Fotoğraf muhtemelen Ömer Şişhani IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Terör Örgütü'ne katılmadan önce çekilmiş.
Ekşi'de biri şöyle yazmış:
"bu Çeçen katillerden Suriye'de dört tane vardı.

- Seyfullah eş-şişani: nusracıydı, Suriye ordusu bunu Halep Cezaevi önünde alnın çatısından vurdu.
- Ömer eş-şişani: Irak ordusu vurdu.

Şimdi geride iki adam kaldı. biri Selahaddin biri de Müslim. Selahaddin arazi oldu gibi. Müslim ise Türkmen Dağı'nda "Esad'ın bombaları ve zulmü altında yardıma muhtaç biçimde Türkmen Dağı'nda yaşamaya çalışan Türkmen nine" taklidi yapıyor."

Düzenleme:Yanlışlıkla kendimi alıntılamışım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 00:04 
Süvariler

https://twitter.com/memetsimsek/status/ ... 8101853184
Halep'den çıkan 80bin kişi için çadır kent kuruluyormuş,nereye kurulacakmış bu çadırlar?

Ekleme:İşid Musul'dan belgesel niteliğinde video yayınlamış
https://www.youtube.com/watch?v=yqglPWxcCew&t=58s
Epey Abrams vurmuşlar,bir yığın saldırı videosu var. Bir tanesinde Abrams tank tek başına sıkıyor,militan yanına kadar gelip içine patlaycı atıyor.Şaka gibi nasıl başı boş piyade desteksiz bırakmışlar o tankı...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 00:46 
Üye

https://twitter.com/memetsimsek/status/ ... 8101853184
Halep'den çıkan 80bin kişi için çadır kent kuruluyormuş,nereye kurulacakmış bu çadırlar?

Ekleme:İşid Musul'dan belgesel niteliğinde video yayınlamış
https://www.youtube.com/watch?v=yqglPWxcCew&t=58s
Epey Abrams vurmuşlar,bir yığın saldırı videosu var. Bir tanesinde Abrams tank tek başına sıkıyor,militan yanına kadar gelip içine patlaycı atıyor.Şaka gibi nasıl başı boş piyade desteksiz bırakmışlar o tankı...

Umarım idip'e kurarlar.

ayrıca o videoyu izledikten sonra akkor diye çıldırmamak elde deği

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 01:49 
Süvariler

Alıntı:
Resim
İŞİD T4'de S-125 ele geçirmiş
Ülkeyide üzerlerine yapsınlar tam olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 02:36 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Esad ın toplama paralı askerleri bu kadar savaşır. Rusların depolarındaki zırhlılarla kaybettiklerinin iki katını yarın alacaklarını bildiklerinden pek kendilerini yormamışlar anlaşılan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 03:15 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:

Hüsnü Mahalli çok biliyor ;) Soldaki Ömer Şişhani IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Terör Örgütü Terör Örgütü Genel Askeri Emiriydi Irakta öldürüldü.Sağdakide Abdullah Muhaysinidir cihatçıların elebaşı olması gibi bir durum yok.Sadece cihatçılara dini dersler verir,sohbetler yapar,operasyonlarından önce ziyaret eder vs.Fotoğraf muhtemelen Ömer Şişhani IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Terör Örgütü Terör Örgütü'ne katılmadan önce çekilmiş.
Ekşi'de biri şöyle yazmış:
"bu Çeçen katillerden Suriye'de dört tane vardı.

- Seyfullah eş-şişani: nusracıydı, Suriye ordusu bunu Halep Cezaevi önünde alnın çatısından vurdu.
- Ömer eş-şişani: Irak ordusu vurdu.

Şimdi geride iki adam kaldı. biri Selahaddin biri de Müslim. Selahaddin arazi oldu gibi. Müslim ise Türkmen Dağı'nda "Esad'ın bombaları ve zulmü altında yardıma muhtaç biçimde Türkmen Dağı'nda yaşamaya çalışan Türkmen nine" taklidi yapıyor."

Düzenleme:Yanlışlıkla kendimi alıntılamışım.
Ekşide yanlış yazmışlar saydıkları isimler öne çıkmış olan kişiler,IŞİD Terör Örgütü,Nusra ve diğer çeşitli grupların içinde psikopatlık ve profesyonellik olarak birçok Çeçen,Dağıstanlı,Çerkes ve Kist kökenli lider var.

Ekleme:Selahaddin Şişhani kayıp değildir Halep Şeyh Maksut bölgesinde Jaish Usro ismindeki grubuyla YPG'ye karşı mücadele ediyordu.

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 03:39 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Halep düşünce Basmane 'deki Suriyeli Araplar Esad lehine Anafartalar caddesinde yürüyüş yaptılar. Yada biz en azından öyle sandık. Küçük Suriye olmuş Basmane. Kürt kökenlilerin dükkanlarının alayı Araplara geçmiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 04:07 
Üye

Alıntı:
Halep düşünce Basmane 'deki Suriyeli Araplar Esad lehine Anafartalar caddesinde yürüyüş yaptılar. Yada biz en azından öyle sandık. Küçük Suriye olmuş Basmane. Kürt kökenlilerin dükkanlarının alayı Araplara geçmiş.
Hocam Türkiyedeki Suriyelilerin içinde Esadı seven sayısı hiç yok gibi birşeydir,yanlış anlamış olabilirsiniz.

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 04:53 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Fırat Kalkanında bizim önümüzde savaşan grup dediklerinizin milliyetleri belli mi acaba? Varmı bununla ilgili anket.Kaçı suriye doğumlu kaçı suriye vatandaşı? Bugün sempati duyarsın yarın bi bakmışsın terörist listesindeler bu işler böyledir o yüzden çok da şey yapmamak lazım.
Benim de tahminim Fırat kalkanında savaşanlar asla Suriye vatandaşı olamazlar, çünkü Suriyeli dediğin Lüksemburglu gibidir, çok nadir bulunan bir millettir. ;)

Geçmiş yazılarınızı okumadım, bir tahminde bulunayım.

-Fırat kalkanı olmayıp sınır IŞİD Terör Örgütü'e BTÖ'ye bırakılsa bu Suriyeliler neden benim ülkemde boş geziyor diyecektiniz.

-Suriyeliler silahlandırılıp cephede askere destek olunca cihatçı terörist diyorsunuz.

Felsefe'de üçüncü halin imkansızlığı diye bir kavram var. Bunu incelemenizde yarar görüyorum. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 07:08 
Süvariler

Alıntı:
Hocam Türkiyedeki Suriyelilerin içinde Esadı seven sayısı hiç yok gibi birşeydir,yanlış anlamış olabilirsiniz.
Sandığınızdan daha fazla olabilir sayısı.

Ben bile, 7000 km uzaktan, şans eseri Türkiye'de yaşayan bir Suriyeli'nin Facebook'ta bir grup paylaşımında yorumunu görmüştüm.

"Bizim ülkemizi siz mahvettiniz, şimdi bize bakacaksınız" diye.

Profil resmi boğaz, kapak resminde Esad vardı.

Muhtelif bir olay olabilir, fakat var böyleleri.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 07:15 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:

Ben bile, 7000 km uzaktan, şans eseri Türkiye'de yaşayan bir Suriyeli'nin Facebook'ta bir grup paylaşımında yorumunu görmüştüm.

O zaman onun o bir zamanlar içinde güzel ve tatlı hayaller kurduğu evin başına geçiren hangi muhalif grupsa ellerine sağlık diyelim hocam,ister 5 yıl ister 5 asır sonra hem bu ülkede ikamet edip hemde Türk askerini şehit eden Esada sempati duyan Suriyeli arkadaşları maça sekizi yapacak birileri çıkar. :) Biz görmez isek torunlarımız mutlaka görür.Gerçekten buradan başka yaşayabileceği biryeri kalmamış olanları zaten saygıyla yaşıyorlar ülkede.

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 08:21 
Üye

Alıntı:
Alıntı:

Yalnız adam haksız değil yani kızıyoruz ama gerçekten de ülkelerini mahvetti başımızdakiler. Ben hala anlam veremiyorum neden Suriye'yi karıştırdı bizimkiler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 08:51 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:

Yalnız adam haksız değil yani kızıyoruz ama gerçekten de ülkelerini mahvetti başımızdakiler. Ben hala anlam veremiyorum neden Suriye'yi karıştırdı bizimkiler.
Farzedelim haklı :) niye Türkiyeye geliyor ? , Esad babasının Şamına gitsin.Farzedelim ki ben ihtimal vermiyorum biz karıştırdık ülkelerinin siyasal ve güvenlik mekanizmaları ne yapıyormuş ülkeleri karışırken ofislerinde mattelerinimi yudumluyorlarmış ? Ondan sonra çoook bakarlar internetten Sueiye fotoğraflarına :)

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 09:08 
Süvariler

''Yeni Osmanlıcılık'' siyasetin gereği olarak yapıldı. O dönemin söylemlerine bakarsanız bu gerçekleri çok net olarak görebilirsiniz. Ne demişlerdi hatırlatalım;

- Tarihi fırsat...! ABD bölgenin haritasını değiştirmek istiyor, bize de buraların hükümranlığını vadediyor.
- Misak-i Milli sınırlarını içerisinde olan ancak şu an için bize ait olmayan toprakları geri alacağız...!
- Lozan Antlaşması ile Adaları, Musul ve Kerkük' ü verdiler; Lozan Antlaşmasını tanımıyoruz...!
- ''Yurtta Sulh, Dünyada Sulh'' söylemi Türkiye' nin elini kolunu bağlıyor, Türkiye' yi pasifize ediyor...!
- Statükoculuktan kurtulalım, dünya yeni bir çağa giriyor; bizse hala esti tas eski hamam...!

gibi söylemler...

Ne yazık ki egoları şişiren bu tip söylemlere vatandaşlar da itibar etmişlerdir. Ancak bizler ilk günden beridir karşıyız, her zaman da karşı durduk. Gidilen yolun yanlış bir yol olduğunu; yukarda bahsedilen şeylerin gerçekleşmesinin mümkün olmayacağını; kendi gücünle değil de başkasından himmet bekleyerek bir takım kazanımlar elde etmek isteyenlerin sonunun hüsran olacağını; elin ipiyle kuyuya inillmeyeceğini; asıl niyetlerin başka olduğunu, o nedenle YENİ OSMANLICILIK siyasetinden vazgeçmek gerektiğini; Türkiye Cumhuriyeti' nin Ulus Devlet olduğunu; Yeni Osmanlıcılık siyasetinin ise frederasyonla mümkün olabileceğini; Federasyonun da ülkeyi böünmeye götüreceğini; bu nedenle de ''Dimyata pirince giderken evde ki bulgundan olacağımızı'' sürekli olarak yazmışızdır. Herkesin yazdıkları orada öylece duruyor- bakabilirsiniz.

Diyeceğim odur ki; milleti bir hayâlin peşinden koşturdular ve gerçekleşmesi mümkün olmayacak hedeflere gark ettiler. Günahlar ve hesaplar son derece kabarıktır. İşin ilginç yanı halen bu tip hayâl mahsulü hedeflere koşanlar var. Akıl alır şey değildir.

Muhtaç Olduğun Kudret;
Damarlarında ki Asil Kanda Mevcuttur.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 09:17 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Haklı ya da haksız orasını bilmem. Bu ülke senin gibi milyonlarcasına kapısını açmışsa, biraz minnet duygusu olmalı.

Beğenmeyen seve seve Akdeniz'de balıklara yem olabilir.

Kısaca yediğin kabı pislemeyeceksin. Hoş, 100 sene önce farklı mıydı durum?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 09:39 
Üye

''Yeni Osmanlıcılık'' siyasetin gereği olarak yapıldı. O dönemin söylemlerine bakarsanız bu gerçekleri çok net olarak görebilirsiniz. Ne demişlerdi hatırlatalım;

- Tarihi fırsat...! ABD bölgenin haritasını değiştirmek istiyor, bize de buraların hükümranlığını vadediyor.
- Misak-i Milli sınırlarını içerisinde olan ancak şu an için bize ait olmayan toprakları geri alacağız...!
- Lozan Antlaşması ile Adaları, Musul ve Kerkük' ü verdiler; Lozan Antlaşmasını tanımıyoruz...!
- ''Yurtta Sulh, Dünyada Sulh'' söylemi Türkiye' nin elini kolunu bağlıyor, Türkiye' yi pasifize ediyor...!
- Statükoculuktan kurtulalım, dünya yeni bir çağa giriyor; bizse hala esti tas eski hamam...!

gibi söylemler...

Ne yazık ki egoları şişiren bu tip söylemlere vatandaşlar da itibar etmişlerdir. Ancak bizler ilk günden beridir karşıyız, her zaman da karşı durduk. Gidilen yolun yanlış bir yol olduğunu; yukarda bahsedilen şeylerin gerçekleşmesinin mümkün olmayacağını; kendi gücünle değil de başkasından himmet bekleyerek bir takım kazanımlar elde etmek isteyenlerin sonunun hüsran olacağını; elin ipiyle kuyuya inillmeyeceğini; asıl niyetlerin başka olduğunu, o nedenle YENİ OSMANLICILIK siyasetinden vazgeçmek gerektiğini; Türkiye Cumhuriyeti' nin Ulus Devlet olduğunu; Yeni Osmanlıcılık siyasetinin ise frederasyonla mümkün olabileceğini; Federasyonun da ülkeyi böünmeye götüreceğini; bu nedenle de ''Dimyata pirince giderken evde ki bulgundan olacağımızı'' sürekli olarak yazmışızdır. Herkesin yazdıkları orada öylece duruyor- bakabilirsiniz.

Diyeceğim odur ki; milleti bir hayâlin peşinden koşturdular ve gerçekleşmesi mümkün olmayacak hedeflere gark ettiler. Günahlar ve hesaplar son derece kabarıktır. İşin ilginç yanı halen bu tip hayâl mahsulü hedeflere koşanlar var. Akıl alır şey değildir.
Davidson'un ne kadar başarısız bir politikacı olduğu 15-20 yıl sonra akademilerde ders diye okutulacak buna eminim. Tabi Türkiye'de yalakalar olduğu sürece paradigma değişiyor yalanıyla halkı uyutmaya devam ederler. Tüm politikanı Hillary Clinton ve Obama'ya bağlarsan böyle sudan çıkmış balığa dönersin. Yazacak çok şey var aslında üstadım ama konudan sapmak istemiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 11:33 
Süvariler

Halep'in doğusunda Şii milislerin ateşkesi bozarak saldırıya geçtiği haberleri geliyor. Rusya'nın resmi olarak taraf olduğu bir ateşkesi bu adamlar neye güvenerek bozuyor? Irak'taki ABD-İran kardeşliğinin Suriye'ye yansıması mı acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 11:37 
Süvariler

Bu arada İŞİD e Palmira batısından silah ve mühimmat akmaya devam ediyor. Hava üssü çevresinde bir Grad lançeri, birçok askeri araç ve muhtemelen çok sayıda mühimmat ele geçirmişler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 13:53 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 14:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Adamın evini bastılar zaten. Daha düne kadar maymunsu yaratıklar biber birer müslüman boğazlarken birisi de çıkıp ağlamadı.IŞİD Terör Örgütü kadınları kızları mal gibi satarken cariye yaparken ah vah demediler.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 16:43 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Şu mezhep muhabetine herkesin beyni yanmış ve belirli bilgi kirliliği hükümet yönlendirmesi mevcut.
Halepteki sünniler suriyeli ve din kardeşimizde el bab'ta bombalanarak ölen siviller çocuklar sünni değilmi? Onlar için neden kimse yürümüyor taksimde?
İslamcı kafasını bir türlü anlayamadım gerçekten iki yüzlülükte bir numaralar.
El Bab ta kaç sivil vurduk? Kaç kişiyi kursuna dizdik ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 17:01 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
amaq video yayınlamış bab da vurduklarımızla ilgili bulup izleyebilirsin.
Bu devirde savaş kelimesinin tanımı çoluk çocuk parçalamayı da içeriyor malesef. Ne yaptığının farkında olup ona göre ağlamak gerek.
Tamam zaiyat olmuş olabilir, ancak biz olmaması için çabalıyoruz, ucaklardan bildiriler atıyoruz , tasfiyesi için uğraşıyoruz . Kontrolsüzce bombalamıyoruz . Halepte yaşananlar ile ayni değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 17:41 
Uzaklaştırıldı

Türkiyeyi suçlayan arkadaşlar lütfen aklını başına devşirsin yok türkiye çocuk vuruyormuş yok islamcı kafasıymış bence asıl sizin kafa korkunç.Ne söylediğinizin farkında mısınız ?Asıl konuya dönersek Rusya iran milislerini vurmuş iran açıklama yapmış rusyanın tahliye anlaşmasını kabul etmiyorlarmış. Bu iranın bu şımarıklığının sebebi ne ? Rusya suriyede bombalamaya başlarsa ve türkiyede rusya ve esedin onayıyla hizbulşeytan ve Pers köpeklerinin üstüne giderse binlerce yıllık pers emellerinde çok büyük bir gerileme olur.Şimdi biraz hayal gibi geldi ama şunu bilin nusayriler özellikle hizbullahtan haz etmiyorlar.Ve iran esedi sıkıştırıyor.Putin iranın kulağını çekecek belki kopartır ama İranın Türk-Rus ilişkilerinin gelişmesinden,ilerlemesinden duyduğu çok büyük bir rahatsızlık var. Bu dakikadan sonra gerekirse rusyaya daha fazla taviz verip iranı kesinlikle akdeniz limanlarına yaklaştırmamalıyız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 17:58 
Süvariler

gibi söylemler...

++++++

Gidilen yolun tamamen yanlış olduğunu anlamak içim İstanbul sokaklarında biraz gezmek yeterlidir. Ülkemizi doldurmuş milyonlarca üçüncü dünyalı ilerki yıllarda, daha Kürtleri asimile edememiş ülkemiz için korkunç sorunlar çıkaracaktır. Demografik saatli bombadır. Ayrıca bunların yüzde kaçı IŞİD Terör Örgütü mensubu veya sempatizanıdır?

Bu yeni-osmanlıcık oyunu, başımıza daha çok bela getirecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 18:43 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 21:39 
Süvariler

Şii milisler Halep'te kara harekatı başlattı

İranlı General Cevat komutasındaki Şii milisler, Halep’te kuşatma altındaki bölgeye kara harekatı başlattı. Doğu Halep’te İranlı General Cevat komutasındaki Şii milislerin saldırısını Hizbullah, Afganistanlı Fatimiyun Tugayı ve Iraklı Nüceba Hareketi Tugayı düzenliyor.Ateşkesin sabah saatlerinde ihlal edildiği iç savaş kentinde öğle saatlerinde Halep'te şiddetli çatışmalar yeniden başladı. Dakikalar sonra savaş uçakları muhaliflerin bulunduğu noktaları bombardımana tuttu. Saldırılarda çok sayıda kişi öldü. Bölgedeki muhabirler, kentin doğusunda sıkışıp kalan sivillerin saldırılardan kaçmak için dehşet içinde sokaklarda koşturduklarını bildiriyor.

Türk Kızılayı, kentten dün gece ayrılmayı başaran yaklaşık 1000 kişinin İdlib yolunda İran milisleri tarafından durdurulduğunu ve halen aynı noktada bekletildiklerini duyurdu.

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-h ... a-2361641/
Alıntı:
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: "27 Aralık'ta Moskova'da Türkiye, Rusya, İran üçlü toplantısını gerçekleştireceğiz." dedi.

http://www.milliyet.com.tr/cavusoglu-27 ... m-2361876/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 23:26 
Süvariler

Aslında Palmira hususunda yarım ağızda olsa hava desteği önerilse,Türkiye için iyi olmaz mı?

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2016, 01:10 
Süvariler

Babası şehit olup yetim kalan Türk çocukları için gram ağlamayan yandaş yalakalar Halep olayında tvlerde hüngür hüngür ağlıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2016, 01:36 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Aslında Palmira hususunda yarım ağızda olsa hava desteği önerilse,Türkiye için iyi olmaz mı?
ABD bizden hızlı davrandı. :roll:

IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Karşıtı Koalisyon'un Komutanı Korgeneral Stephen J. Townsend, Bağdat'tan Pentagon'a bağlanıp gazetecilere verdiği brifingte; "ISİD'in Palmira'da ele geçirdiği silahları izliyoruz...Eğer Rusya ve Rejim hava saldırıları yapmazlar ise biz yapacağız" dedi.
Kendi kafalarına göre yalnız destek amaçlı değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2016, 01:43 
Üye

Bence Suriye politikamiz iflas etmis durumda, bundan sonra büyük ülkelerin cikarlarin cakismasi icin ugrasmaliyiz ve ona göre hamleler yapmaliyiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2016, 01:44 
Süvariler

Alıntı:
Babası şehit olup yetim kalan Türk çocukları için gram ağlamayan yandaş yalakalar Halep olayında tvlerde hüngür hüngür ağlıyor.
Başı çekenler Özgür-Der ve Mazlum-Der,ikisinin de Türkiye ile Türk ile yakından uzaktan alakası yok,btö ile ağız birliği ettikleri konular olduğu gibi Türkiye'de olan her hangi bir terör saldırısı ile alakalı yarım ağızda olsa paylaşım dahi yapmazlar.

Bunlara Türkmen dersin,faşist ilan ederler.Hele ki mazlum der Suriye'de bulunan btö ile alakalı bir açıklama yapsın eğer o kadar delikanlı iseler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2016, 02:02 
Süvariler

Alıntı:
Başı çekenler Özgür-Der ve Mazlum-Der,ikisinin de Türkiye ile Türk ile yakından uzaktan alakası yok,btö ile ağız birliği ettikleri konular olduğu gibi Türkiye'de olan her hangi bir terör saldırısı ile alakalı yarım ağızda olsa paylaşım dahi yapmazlar.

Bunlara Türkmen dersin,faşist ilan ederler.Hele ki mazlum der Suriye'de bulunan btö ile alakalı bir açıklama yapsın eğer o kadar delikanlı iseler.
Ülkedeki dinci oluşumlar ile bölücü oluşumlar zaman zaman,hatta sık sık ağız birliği yaparlar.Özellikle de ülkenin eyaletlere,özerk bölgelere ayrılması konusunda...Bölücüler ile aynı dili kullananlardan biri de şuan Cumhurbaşkanı danışmanlığı yapmakta.Umarım RTE o danışmanın her dediğini ciddiye alıp öyle hareket etmiyordur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2016, 11:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ateşkesin yeniden uygulandığı Halep'te tahliyeler resmen başladı. Hastaları taşıyan ilk konvoy kentin batısına doğru hareket etti ancak rejimi destekleyen Şii milisler konvoya ateş açtı. Keskin nişancıların saldırısında bir kişi öldü, dört kişi yaralandı. Konvoy, kentin doğusuna geri döndü.

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-b ... a-2362061/

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 13985 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1252 253 254 255 256280 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: lafferty ve 12 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: