TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 21 Kas 2017, 16:56

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 16229 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1317 318 319 320 321325 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Suriye'de iç savaş
MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2017, 17:17 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

ISID ele gecirdigi iki Rus askerin goruntulerini paylasmis. Video eski olabilir, henuz ne durumda olduklari belli degil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2017, 17:44 
Üye

Enteresan haberler var. Suriyeli muhalif liderlerden Dr.Eymen Haruş diye birisi var Abdullah Muhaysini gibi bir eleman sabit bir gruba bağlı değil ancak hitabeti ve Cihadi konularda bilgili olması dolayısıyla grupların çoğu saygı duyuyor. 03.10.2017 tarihinde Telegram kanalında bir ses kaydı paylaşmış kayıtta ilginç şeyler söylüyor. ''İddiasına'' göre Ankaradan kendisi dahil birçok muhalif lidere davet gitmiş. Kabul edip Ankaraya gittiklerinde yetkililer ana teması ''Rusya ve Türkiye size her türlü desteği versin, sizde HTŞ'a karşı savaşın.'' olan çeşitli tekliflerde bulunmuşlar. Haruş toplantıya katılan bazı liderlerin ise ellerindeki gücü aşırı abartarak HTŞ'a karşı 100.000 savaşçı hazırlayabileceğinin sözünü vermiş. Liderler yetkililer ile konuyu detaylandırmak istediklerinde Türk yetkililer Suriye rejimi ile anlaştıklarını İdlibi aldıklarında Rejime vereceklerini ve Afrine girmenin sözünü aldıklarını söylemiş.

Kişisel Yorumum: ÖSO ve aynı ayardaki gruplardan HTŞ'ı Suriyede sahadan silebilecek yada bastırabilecek sayıda ve güçte kuvvet hazırlayabilecek bir grup yok. Ayrıca Afrine müdahalenin önünün tamamen kapalı olduğu artık su götürmez bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Ve Türkiyenin en mantıklı hamlesi İdlibide alarak Hırbo Koridoruna 2. seti çekmek olacaktır. Ne kadar derine inersek bataklığa batarız zaten Suriyenin derinlerinde bizi doğrudan alakadar eden konular yok. O yüzden ben böyle bir konunun doğru olduğunu düşünmüyorum.

Dışarısı dinamit, dışarısı enkaz!

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2017, 19:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İdlib'i HTŞ'den alacağız sonra Esad'a vereceğiz karşılığında Afrin'i bize verecekler öyle mi? Buna inanan adamın akıl sağlığını kontrol ettirmesi lazım. Bir kere TSK kendi girmeden orası HTŞ'den temizlenemez. Hadi diyelim muhalifler İdlib'te HTŞ'yi temizledi orayı Esad'a verirler mi? Hadi bu da oldu diyelim. Afrin'i bize gerçekten "vereceklerine" inanmamız için hangi akli deliller ortaya konuyor merak ediyorum. Ayrıca hep dediğim gibi mevcut iktidarın oradaki terör koridoru gibi derdi de yok. Kimse kimseyi kandırmasın, Afrin'e müdahale diye bir şey olmayacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2017, 19:26 
Üye

Alıntı:
İdlib'i HTŞ'den alacağız sonra Esad'a vereceğiz karşılığında Afrin'i bize verecekler öyle mi? Buna inanan adamın akıl sağlığını kontrol ettirmesi lazım. Bir kere TSK kendi girmeden orası HTŞ'den temizlenemez. Hadi diyelim muhalifler İdlib'te HTŞ'yi temizledi orayı Esad'a verirler mi? Hadi bu da oldu diyelim. Afrin'i bize gerçekten "vereceklerine" inanmamız için hangi akli deliller ortaya konuyor merak ediyorum. Ayrıca hep dediğim gibi mevcut iktidarın oradaki terör koridoru gibi derdi de yok. Kimse kimseyi kandırmasın, Afrin'e müdahale diye bir şey olmayacak.
Katılıyorum ayriyetten bir ekleme ile katkıda bulunayım; Suriye artık ''Ama bize söz verdiler x vermeleri lazım, x vermemiz lazım'' gibi sözlerle, garantilerle politika yürütülecek ülke olmaktan çıktı. Örneğin iddia edilen husustaki konu gerçekleşti Rusya ve Rejim Afrini bize vermeye sıra gelince ''Ben garanti vermiştim ama artık öyle bir garanti veremiyorum.'' deyip satarsa ? Ne yapacağı adamların ülkesine 2 kolordu kuvvetle girip Şama kadar heryeri alacakmıyız ? Burası Ortadoğu ve Türkiyemiz Suriye gibi bir cadı kazanında esnek politikalar yürütebilmek için Masterpiece bürokratlara ihtiyaç duyar, bizde bu Masterpiece bürokratlar mevcutmu ? İnanın sayısı çok azdır. Ama Ortadoğuda yıllardır at koşturan ülkelerin bürokratları öylemi ? Geçenlerde bir forumdaş bu mealde bir gönderi yazmıştı bir bölüm hoşuma gitti öyle cevap vereyim. Adamların bürokratları maalesef adamın aklını alıyor, sulu dereden susuz getiriyor. Acı gerçek bu.

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2017, 19:29 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Katılıyorum ayriyetten bir ekleme ile katkıda bulunayım; Suriye artık ''Ama bize söz verdiler x vermeleri lazım, x vermemiz lazım'' gibi sözlerle, garantilerle politika yürütülecek ülke olmaktan çıktı. Örneğin iddia edilen husustaki konu gerçekleşti Rusya ve Rejim Afrini bize vermeye sıra gelince ''Ben garanti vermiştim ama artık öyle bir garanti veremiyorum.'' deyip satarsa ? Ne yapacağı adamların ülkesine 2 kolordu kuvvetle girip Şama kadar heryeri alacakmıyız ? Burası Ortadoğu ve Türkiyemiz Suriye gibi bir cadı kazanında esnek politikalar yürütebilmek için Masterpiece bürokratlara ihtiyaç duyar, bizde bu Masterpiece bürokratlar mevcutmu ? İnanın sayısı çok azdır. Ama Ortadoğuda yıllardır at koşturan ülkelerin bürokratları öylemi ? Geçenlerde bir forumdaş bu mealde bir gönderi yazmıştı bir bölüm hoşuma gitti öyle cevap vereyim. Adamların bürokratları maalesef adamın aklını alıyor, sulu dereden susuz getiriyor. Acı gerçek bu.
Rus ve İran hariciyeleri çok başkadır denir,ben pek anlamamam bu işlerden ya. Her halükarda kazık yiyeceğiz. Adamları toplayıp siz savaşacaksınız sonra biz rejime vereceğiz diyebilmeleri bile işin vehametini anlamak için yeterlidir aslında.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2017, 19:43 
Üye

Alıntı:
Rus ve İran hariciyeleri çok başkadır denir,ben pek anlamamam bu işlerden ya. Her halükarda kazık yiyeceğiz. Adamları toplayıp siz savaşacaksınız sonra biz rejime vereceğiz diyebilmeleri bile işin vehametini anlamak için yeterlidir aslında.
Özellikle İran hariciyecileri kültürlerinin kendilerine kattığı yetenekleri ile bu işi çok iyi kıvırıyorlar. Suriyede savaşın başından beri Devrim Muhafızları ve beraberindeki güçler savaşın içinde ancak Hırbolara destek olan Amerika, yada çeşitli zamanlarda bazı muhalif gruplara destek olan Türkiye kadar konuşuldumu ? Hayır. Demekki adamlar işi kılıfına uyduruyor ve artık gereken yerlere kendilerini açıklıyorlarmı desem kendilerini unutturuyorlarmı desem bilemiyorum. Örneğin Yemende hala neler olduğu meçhul ancak Kasım Süleymani ve tayfası gün aşırı Yemene gidip geliyor. Bunlar bizim bildiklerimiz daha nerelere gidip geliyorlardır.

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2017, 00:18 
Üye
Kullanıcı avatarı

HTŞ'li daha suikaste uğramış. Tanıyan eden var mıdır?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2017, 12:28 
Süvariler

Özellikle İran hariciyecileri kültürlerinin kendilerine kattığı yetenekleri ile bu işi çok iyi kıvırıyorlar. Suriyede savaşın başından beri Devrim Muhafızları ve beraberindeki güçler savaşın içinde ancak Hırbolara destek olan Amerika, yada çeşitli zamanlarda bazı muhalif gruplara destek olan Türkiye kadar konuşuldumu ? Hayır. Demekki adamlar işi kılıfına uyduruyor ve artık gereken yerlere kendilerini açıklıyorlarmı desem kendilerini unutturuyorlarmı desem bilemiyorum. Örneğin Yemende hala neler olduğu meçhul ancak Kasım Süleymani ve tayfası gün aşırı Yemene gidip geliyor. Bunlar bizim bildiklerimiz daha nerelere gidip geliyorlardır.
Geçenlerde İlber hocanın bir videosu paylaşılmıştı forumda. Orada diplomatlarımız ve dışişleri hakkında bir şeyler anlatıyordu. Neden bu halde olduğumuzun özetidir bence.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2017, 11:18 
Üye
Kullanıcı avatarı

HTS ile İdlib'e Türk askeri konuşlanması konusunda anlaşıldığı söyleniyor.

Rejim Fıratın batısından Irak sınırına doğru ilerliyor. Doğuya geçiş için bir girişim yok henüz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2017, 21:41 
Üye
Kullanıcı avatarı

Twitter'da millet fena gaza gelmiş durumda. . (Not: #Idlib)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2017, 21:49 
Üye

Alıntı:
Twitter'da millet fena gaza gelmiş durumda. . (Not: #Idlib)

Bu aksam sınırın geçilmeye başlanacağı konusunda cok fazla yazı yorum var. Gerçeklik payı var mı yoksa söylenti mi bilinmiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2017, 22:08 
Süvariler

Valla herkes teyitsiz veya teyit ettirmeye çalışıyorum diyerek bir şeyler yazıyor. Ortalık karışabilir cidden.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2017, 22:12 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2017, 22:17 
Üye

HTŞ içindeki Cundul Aksa grubu Telegramdan ilginç bir açıklama yaptı mevcut Arapçam ile çevirmeye çalıştım.

“Bizler Halepte son kanımıza kadar savaşırken bizleri terkedenler bizlerle savaşmak için İdlibe geldiklerini söylediler Allah şahittirki onlara yapacaklarımızı gördükten sonra hiçbir grup ihanete cesaret edemeyecek.”

Bu açıklamadan anladığım bu elemanların bizle değil FKH gruplarıyla meselesi var. Bekleyip göreceğiz.

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2017, 22:31 
Üye
Kullanıcı avatarı

@KIZILYURTLU
Hocam bugün sabah saatlerinde ÖSO'dan Hamza taburu baya gümbürtülü şekilde Idlib sınırına geçti. Onlara söylenmiş olabilir.

Ekleme: Konu ile pek ilgili değil ancak şu Irak'ın kuzeyindeki sözde referandum nedeniyle ABD peşmergeyle yaptığı maaş anlaşmasını uzatmadı (maaşını kesti yani) diye haberler dolaşıyor yabancı ajanslarda.

En son Lathander tarafından 06 Eki 2017, 22:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2017, 22:35 
Üye

FSA ile HTS arasında sınır bölgelerinde çatışma olduğu olaya Türk ordusunun da müdahil olduğu haberleri gelmeye başladı...

Ekleme: topçu ateşi desteği deniyor. Sınır geçilmiş değil

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2017, 23:19 
Üye

Son 3 saattir Iskenderun da 6 defa helikopter geçti bazı yerlerde hareketlilik var. Galiba bu sefer giriliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2017, 23:24 
Süvariler

Türkiye' nin Rusya, İran ve Barzani siyaseti İnşallah Suriye' de ki savaşı bitirecek ve savaşın gerçek galibi Türkiye olacaktır. Bu şekilde şer Amerikan planları suya düşecek ve Türk milleti büyük bir belayı daha başından def edecektir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 00:08 
Üye

Levent Kemal ısrarla girilmedi diyor ama bu hareketliliği anlamadım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 00:14 
Süvariler

Biryere girilmedi heycanlanmayin arkadaslar. Yalniz ÖSO' Idlib'e dogru hareketlendi videolari falan var. Biz gecmedik henuz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 00:41 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bu HTC'nin militan sayısını bilen var mı? Bazı kaynaklar 40-50 bin kişi arasında değiştiğini söylüyor. Abartı mı bilmiyorum. Umarım ciddi bir çatışmaya girmek zorunda kalmayız. Gerçi Türkiye gibi bir ülkeyle çatışmaya girmenin hiçbir şey kazandırmayacağını biliyor olmalılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 03:16 
Süvariler

Bu HTC'nin militan sayısını bilen var mı? Bazı kaynaklar 40-50 bin kişi arasında değiştiğini söylüyor. Abartı mı bilmiyorum. Umarım ciddi bir çatışmaya girmek zorunda kalmayız. Gerçi Türkiye gibi bir ülkeyle çatışmaya girmenin hiçbir şey kazandırmayacağını biliyor olmalılar.
Rusya Savunma Bakanlığı'nın Suriye, İdlib değerlendirme haritası olduğu söyleniyor.
Resim

- Sınır güvenlik duvarının inşaasının tamamlanması
- Astana'da tarafların anlaşması
- İnsansız uçakları günlerdir İdlip üzerine keşif-gözetleme faaliyetleri icraa etmesi
- Türkiye'ye yakın FK bölgesindeki muhalif ÖSO grublarının video-fotoğrafları mesajlar yayınlamaya başlanması
- HTŞ grubunun sınır bölgesine militan konuşlandırması

Birbiri ardına gelişen bu olaylardan sonra birşeyler olmaması mümkün değil. Önümüzdeki günlerde birşeyler olacak gibi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 11:39 
Süvariler

Uzun suan canli yayinda Idlib operasyonunu acikliyor.
Erdogan: Idlib'de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 11:42 
Süvariler

Erdogan: Idlib'in ardindan yeni inisiyatifler almaya devam edecegiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 11:51 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İş amaçlı bulunduğum Kocaeli'de, az önce, ciddi sayıda askeri araç taşıyan bir yük treni, doğu istikametinde geçiş yaptı. 1. Ordu'dan Irak veya Suriye sınırına yapılan bir sevkiyat sanıyorum.

En son antoninus pius tarafından 08 Eki 2017, 09:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 12:06 
Süvariler

Erdogan: Rusya havadan , TSK sinir icinden destek veriyor. Idlib'in ici bizim, disi Rusya'nin.

Erdogan: Operasyonu Oso yapiyor. TSK Idlib'e girmedi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 12:14 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 13:16 
Akıncılar

suriye'nin tamaminda ki catismalar halepte dahil tam kusatma ve imha harekati degildi. Halepte bile koridor açildi anlasildi ve muhalifler cikti. Bab, rakka, musul belli asamalarda hep açik kapi birakildi kaçis icin. Fakat suriyede artik finaller yasaniyor ve maalesef bizim basimiza kalan idlip operasyonunda dusman her kimse kacacak yer yok bu nedenle sonuna kadar savasmak zorunda hatta teslim olmak icin bile cok kalabaliklar kimse istemiyor.

Bu nedenle suriye ve irak cografyasinda yapilan savaslarin en zorlusu, ayrica mevcut zorlu idlip savasinda da dis çeper rusya ve iran tarafindan sariliken en zor is ari kovanina merkeze biz elimizi sokacagiz girecegiz.

sanki yillar boyu yaptigimiz yanlislarin diyeti cezasi kesilmis gibi rusy,iran,rejim tarafindan hissediyorum. Bu savas cok uzun surer.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 15:07 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu kadar sevkiyat İdlib için fazla diyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 15:52 
Süvariler

Bu kadar sevkiyat İdlib için fazla diyorum.
Kocaeli sevkiyati mi baska sevkiyat goruntuleri mi var ? Gecen yapilan sevkiyat nobet degisimi gibiydi cunku ekonomi birincil oncelik hep. Gecen hafta harekat bekliyorduk onun yerine aba alti sopa gosterdiler Barzani de yavas yavas hareket etmeye basladi. Dikkat ederseniz koz pesinde o da , cesaret edemiyor ilan etmeye. Yani itis kakis cozum araniyor. Harekat olursa mutlak daha onemli birsey vardir. Bir referandum yuzunden borsa dip gordu yeni toparlaniyor. Gercek bir harekat olursa bunun riskini kimse alamaz gibime geliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 15:54 
Üye

Bu sevkiyatlar hep batıdan yapılıyor da o taraflar da zafiyet oluyor mu ?

''Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütü tamamen yok edilinceye kadar bu haklı mücadelesine azim ve kararlılıkla devam edecektir. bu vesile ile aziz şehitlerimize bir kere daha huzurunuzda tanrıdan rahmet diler, aziz ruhları önünde saygı ile eğilir, ailelerine ve bütün Türk ulusuna başsağlığı dileriz."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 16:33 
Süvariler

Alıntı:
.

sanki yillar boyu yaptigimiz yanlislarin diyeti cezasi kesilmis gibi rusy,iran,rejim tarafindan hissediyorum. Bu savas cok uzun surer.
Yani,
Bu kadar yanlışın elbet bir diyeti olacak.
Olacakda tabi, ama neden yıllardır kırbaçlanan Mehmetçik bunu ödüyor ?
Derin stratejik uzmanı, 4,5 milyon suriyeliyi Türkiyeye oturtan şahıs ve onun Reisi ve herşeyin suçlusu fetoş ödeseya.

Gönderelim fetoşçu askerleri.
Çıkaralım bir af yasası, Suriyeye gidecek ex asker görünümlü teröristler Suriye ve Irakta paramiliter olarak çatışmaya giderse af edilecek.

Yamuk yaparlarsa hazır militan olmuşlarken onlarıda bombalarız :roll:

Bu arada Membiç'e girdikmi, birileri birdahaki hedef Membiç diyordu......ne oldu ?

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 17:55 
Akıncılar

dusman her kimse kacacak yer yok bu nedenle sonuna kadar savasmak zorunda hatta teslim olmak icin bile cok kalabaliklar kimse istemiyor.
Aynı şekilde başı sıkışınca idlib bölgesinden gelecek ve Türkiye den başka seçeneği olmayan 4 milyon civarı Suriyeli var. Güvenli bir bölgenin oluşmasına herkesten çok bizim ihtiyacımızın olduğu gerçeğin ta kendisi.

Karşı taraftaki HTC de karışık gruplardan oluşuyor. Çözülmeler illa ki olacaktır.

Eğer bizim kurguladığımız gibi idlib operasyonu gerçekleşirse Arfin kuşatılmış olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 19:04 
Süvariler

Yahu bu Suriye konusunda hala bizim lehimize bir şeyler olacağına dair umudu olan var mı? Ya ben çok kötümser ve depresif biriyim ya insanlar çok iyimser ve umut dolu ya da başka bir şey.

"Milli" başarı beklenen insanların yaptıklarını hatırlıyor muyuz?

-----------------------------------------------------------------------------

Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları ve MİT Müsteşarı Hatay'a gitmişler.

http://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/aka ... a-2040534/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 19:17 
Süvariler

Genelkurmay başkanı Suriye sınırındaymış.Harekatin başlayacağını düşünebiliriz sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 19:18 
Süvariler

Yahu bu Suriye konusunda hala bizim lehimize bir şeyler olacağına dair umudu olan var mı? Ya ben çok kötümser ve depresif biriyim ya insanlar çok iyimser ve umut dolu ya da başka bir şey.
Türkiye kazanıyor, çok açık. Siyasetin gidişatını okuyamıyor musunuz?

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 19:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Neyi kazanıyoruz sayın PARTİKÜL, sınır boyu bölücü terör örgüt itleri nanik yapıyor kulaklarını bile çekmemize izin vermiyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 19:46 
Süvariler

Türkiye kazanıyor, çok açık. Siyasetin gidişatını okuyamıyor musunuz?
Benim siyaseti okuma beceriksizliğimden ötürü kazançları göremiyorum demek ki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 19:47 
Süvariler

Türkiye' nin Rusya, İran, Irak ve Suriye politikası olması gerektiği çizgiye geldi. Bu siyaset Türkiye' ye kazandırır.
Doğru siyaset devam ederse ne mi olacak?

-Suriye' de ki savaş ortamı sona erecek,
-Amerikan Terör Koridoru' nun önü kesilecek
-Barzani, ya geri adım atmak zorunda kalacak ya da Abbas yolcu!
-Komşularda ki savaş ortamının nihayetlenmesi; bir sonra ki hedef olan Türkiye' nin toparlanmasını sağlayacak.
-3.5 Milyon Suriyeli' yi sırtımızda taşımaktan kurtulacağız, ekonomi rahatlayacak.
-Arap dünyasıyla bağlantının kopması engellenecek.
-Türkiye' nin güneyden çevrelenmesi engellenecek.
-Savaş sonrası dönem için Suriye ile masaya oturacağız;
-Süleyman Şah Türbesi eski yerine nakledilecek.
-Suriye' nin yeniden imar işlerine ortak olacağız.
-Amerika' nın bölgede barınması güçleşecek. Başarısız politikalar onları da düşünmeye sevk edecek. Bu şekilde daha dengeli ilişkiler kurulabilecek.

Denklem şu şekilde; Türkiye Amerikan güdümünden çıktığı ölçüde kazanır.

Bu denkleme göre ''zarardan kâr'' yok mu?

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 19:59 
Üye

Türkiye' nin Rusya, İran, Irak ve Suriye politikası olması gerektiği çizgiye geldi. Bu siyaset Türkiye' ye kazandırır.

-Komşularda ki savaş ortamının nihayetlenmesi; bir sonra ki hedef olan Türkiye' nin toparlanmasını sağlayacak.
-3.5 Milyon Suriyeli' yi sırtımızda taşımaktan kurtulacağız, ekonomi rahatlayacak.
-Amerika' nın bölgede barınması güçleşecek. Başarısız politikalar onları da düşünmeye sevk edecek. Bu şekilde daha dengeli ilişkiler kurulabilecek.

İktidar yıllarca yapılan eleştirilere kulak asarak yaptığı yanlışlardan dönmeye başladı. Ancak işin garip tarafı ise yukarıda yazdığınız sorunların çoğunun peydahlanmasına izlediği yanlış dış politikalarla sebep olan iktidarımız onca eleştiriden sonra doğru yolu bulup bu sorunları çözünce başardık ettik havalarına girecek ve bunun propagandasını yapacak.Ancak btönün suriye kolu konusunda artık maalesef atı alan üsküdarı geçti. Bu dakikadan sonra en doğru politikaları izlesek bile hırtları o bölgeden çıkarmamız bu iktidarla mümkün değil. Belki afrine kısıtlı br operasyon yapabiliriz ancak ben buna da ihtimal vermiyorum.Velev ki afrinden çıkardık peki ya kalan o neredeyse 700 kmlik alan?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 21:05 
Süvariler

BTÖ tamamen Rus kontrolünde olsa, bize karşı ABD gibi kullanmayacaklarını nerden biliyorsunuz. Babamızın oğlu mu ki BTÖ'ye karşı olsun.
Alıntı:
Abbas yolcu olursa ve yerine Rusya/İran destekli bir insan gelirse ne olacak? Peşmergeyi Türk dostu yapıp BTÖ'yü bölgeden temizleyip sonra da Irak'a mı bağlanacak?
Alıntı:
Suriye iç savaşı sonlanınca Suriyelilerin geri gönderilecek olması bana ütopik geliyor.
Alıntı:
Arap dünyasıyla nasıl oluyor da bağlantımız kopmuyor? Adamlar ABD'nin öz çocuğu gibiler.
Alıntı:

ABD'nin bizi çevreleme planı var da Rusya'nın yok mu? Bizi çok mu seviyorlar. Bizim muhteşem güçlü bir devlet mi olmamızı istiyorlar. Rusya güdümündeki Suriye, Irak bizi çevrelemiş olmaz mı?

ABD ve batı güdümünde olmaya karşıyım. Ama Rusya güdümünde olmaya da karşıyım. Kimsenin bizim iyiliğimizi istediği yok. İstememesi de gayet normal. Düzgün ve dengeli bir dış politika yürütüp önceliğimizi kendi milli menfaatlerimizi ön planda tutarak belirlersek sıkıntı yok. Ama öyle bir söylüyorsunuz ki sanki Rusya ve İran birer melek ve Türk dostular. Onlarla olsak coşacağız.

Aynı bir şeyin laciverti diye argo bir laf var maalesef kullanmak zorunda kalıyorum çok özür dileyerek. Rusya ile ABD böyle. Bir bakmışsınız aslanlar gibi anlaşmışlar Suriye konusunda ya da başka herhangi bir konuda. Hatta belki de danışıklı dövüş yapıyorlar. Bunların hiç birinin garantisi yok. Aksi takdirde kandıran ABD değil Rusya olur. O zaman ne yapacağız? Bu seferde Çin ile falan mı takılacağız?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 21:11 
Üye

En başından beri bizimkiler bu Arap baharı saçmalığına karşıydı, Libya da ilk başladığı dönemler Nato'nun Libya da ne işi var diyerek kendi çıkarlarımızı korumaya çalıştık ama fiili bir Fransa Amerika ateşine engel olamadık SONUÇ BÜYÜK BİR ZARAR.

Suriye konusunda da mümkün olduğunca diyalog dan yanaydık en başta, gittik geldik o dönemler Esada bırak gel dedik ama Libya da geç kaldığımız için zararlı çıktığımız bir ortam da sınırımızdaki bir değişim de daha fazla söz sahibi olmak adına karar vermek zorundaydık ve o güne kadar mükemmel ilişki geliştirdiğimiz Esada kapıyı kapattık... Sonrası malum Obama'nın kararsızlığı, mülteci akını, feto'nun yavaş yavaş hükumete karşı aldığı roller ve hükumetin kendini sağlam da hissetmemesi Suriye'ye müdahale için doğan onlarca fırsatı kaçırmamıza neden oldu.

Türkiye'nin siyaseti son Astana görüşmelerinden sonra rayında oturdu, Batının ambargosunu yiyen (Rusya-İran) ama petrol doğalgaz zengini iki ülkeyle bu bölgede yapacağımız doğru siyaset bizi 5-10 yıl götür.

K.ırak'ın (4 milyon nüfuslu) öneminden bahsedip duruyoruz, ambargo uygularsak Türkiye ekonomisi çöker şu bu diyoruz ama son dönem de yaptığımız politika ile kendimize 250 milyonluk Rusya-İran kapısını açabiliriz. Kazan kazan politikasına yöneldik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 21:22 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu İdlib meselesine çok ciddi gözle bakmıyorum, muhtemelen sadece Öso kullanılır TSK fazla riske atılmaz diye düşünüyorum. Zamlar, referandum, fetocu belediye başkanları v.s derken hükümet iç politikada çok itibar kaybetti, birde üstüne hergün İdlibden kötü haber gelmesi yurt içini iyice huzursuz eder.

Aşk düştü gönlümüze...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 22:23 
Üye

Alıntı:
Bu İdlib meselesine çok ciddi gözle bakmıyorum, muhtemelen sadece Öso kullanılır TSK fazla riske atılmaz diye düşünüyorum. Zamlar, referandum, fetocu belediye başkanları v.s derken hükümet iç politikada çok itibar kaybetti, birde üstüne hergün İdlibden kötü haber gelmesi yurt içini iyice huzursuz eder.
Ülkemizde halkı en son rahatsız edecek olan şey şehit haberleri. Maalesef artık böyle.

Yaylaları geçtik, karlı dağları aştık;
Siz salonda dans ederken bizler savaştık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 22:33 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ülkemizde halkı en son rahatsız edecek olan şey şehit haberleri. Maalesef artık böyle.
Allah korusun Fırat Kalkanında Akil Tepesindeki gibi bir gecede 15 Şehit gibi rakamlar olursa illaki tepki geliyor.

Aşk düştü gönlümüze...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 22:42 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

"Milli" başarı beklenen insanların yaptıklarını hatırlıyor muyuz?

Şu an bir mücadelenin içindeyiz. Kazanmak da var kaybetmek de. Kazanmak için didiniyoruz ama rakipler güçlü. Bizim avantajımız ise kendi sahamızda oynamamız.

Güvensizliğe gelince; Aslında sanılanın aksine bizi yönetenler iyi stratejiler izleyebiliyor. Mesela 2002 den bu yana büyük bir sabırla ülkeyi nasıl ele geçirdiklerini hatırlayınız. 15 yılda ülkenin tamamına hakim oldular. Mesela FETÖ' yü bitirmeye 2004 de karar vermişler ve sinsi bir şekilde sabırla stratejilerini uygulamışlar. BTÖ' yü de nasıl kandırdıklarını hatırlayın. Bir ara kendi paralarını bile basmışlardı. O kadar rahat bir şekilde bölücülük yapıyorlardı ki... Meğer bir taraftan hepsini fişlerken diğer taraftan terörle mücadele üzerine hazırlıklar yapılıyormuş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 23:22 
Üye

HTŞ TSK’nın İdlibe girmesi halinde sonuna kadar savaşacaklarını açıkladı.

Kaynak:Telegram

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 23:31 
Süvariler

Onlar yiyorsa Ruslarla savaşsın önce. Yani yorum yapmak istemiyorum ama gelen geçen bunların tepesine biner Türk olunca bir tarafları kalkar. Bizimkiler dayasın o zaman ne kadar topçu desteği varsa belki akılları başlarına gelir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 23:44 
Süvariler

O bölgeyi yakıp yıkamayız maalesef çok dar alan ve çok fazla kişi yaşıyor. Bu da çok fazla soruna yol açar, hassas bir süreç bu İdlip işi ve bu durum nedense can sıkıcı şeylere yol açabilir. Temkinli olmak gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 23:47 
Üye

Alıntı:

Mal bunlar. Efendi gibi çıksınlar işte, Güney’den devam etsinler savaşmaya bölgedeki sivillere acıyorum, çoluk çocuk arada kaynayacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2017, 23:51 
Süvariler

HTŞ'nin yaptığı açıklamanın Türkçesi; https://justpaste.it/1c4dk

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 16229 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1317 318 319 320 321325 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: AKINCI, lafferty, Observer, ogkasa28 ve 16 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: