TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Haz 2017, 22:10

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 7412 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1119 120 121 122 123149 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: FIRAT KALKANI OPERASYONU
MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2017, 23:54 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Alıntı:

Şurada, özellikle ikinci linkte detaylı bilgi verilmiş:

http://below-the-turret-ring.blogspot.c ... a.html?m=1

Bu yazıda daha önce konuştuklarımız teyid edilmiş , tankları doğru şekilde kullanmıyoruz , bir tank vuruluyor ancak diğer tankın mürettebatı hiç bir şey olmamış gibi davranıyor , tankları sürekli sütre gerisinden atış için kullanıyoruz bunun için leo 2A4 yada m60T'e ihtiyaç yok , kaideye monteli havan yada eski tip tanklar bile bu görevi görür hatta , 2 . dünya savaşında kullanılan alttaki tanksavar , topçu karışımı sistemler bile daha iyi iş görür

Resim

Evet, muhabere, taktik ve organizasyon(tabur görev kuvveti olmaması) eksikleri dile getirilmişti. Operasyon ÖKK komutasında başladığı ve ÖSO da yer aldığı için, zırhlı birliklerimiz olması gereken taktik ve organizasyonda değildi.

Son 1 ayda durum değişmiş olabilir. Aralık'tan beri vurulan tank görüntüsü gelmedi. Sadece, ÖSO'ya verilmiş 1-2 ACV ZMA'nın vurulduğunu gördük(bir tanesi IED ile). IŞİD Terör Örgütü 2 kere tank vurduğunu da iddia etti ama görüntü paylaşılmadı.
Son dönemde çok sayıda komandonun intikal etmesi de olumlu etki yaratmıştır. Bu saatten sonra, en azından arkadan vurulan tanklar görmeyeceğimizi düşünüyorum.

Ateş desteğine gelince, bu görev için yine de bekası yüksek modern tanklar kullanılmalı. Leo 2A4'lerin en ağır hasar alanı bile, taret arka yanı - cephanelik yakınından vurulmasına rağmen, bütünlüğünü korudu ve büyük bir infilak yaşamadı.
Cephaneliğin ve hidrolik sistemlerin, Leo 2'lerde olduğu gibi, mürettebattan ayrı, zırhlı bölmelerde bulunması, tankın bütünlüğü ve mürettebatın güvenliği açısından önemli.
27 Ağustos'ta Cerablus'ta ATGM ile vurulan M60A3 TTS tankımızı hatırlarsanız, maalesef büyük bir infilak yaşamıştı. Zira o tanklarda ayrı bölmeler mevcut değil. Zırhın daha eski ve ince olması da, HEAT başlığın içeriye olan patlama tesirini arttırabilir.

M60T'de ayrı bölmeler mevcut mu bilmiyorum, ancak zırh koruması(özellikle HEAT direnci) Leo'larımızdan yüksek.

120 mm namlu da yakın ateş desteği için yeterli olacaktır. 155 ve 203 mm gerektiren sabit-büyük ya da uzaktaki hedefler için, obüslerimiz geriden destek veriyor.

En son antoninus pius tarafından 01 Şub 2017, 01:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 00:06 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu arada, aşağıdaki tank, uçaklarımız tarafından vurulan boş Leo 2A4'lerden biri zannediyorum:

https://abload.de/img/c2ozgbnwgaaf_6hgma31.jpg
(Fotoğraf, bahsettiğimiz blog'ta paylaşılmış.)

Hava saldırılarının veya ağır IED tuzaklarının modern tankları ne hale getirebildiğini görüyoruz.
Öte yandan, buradaki T-72M gibi bir tank olsaydı, geriye iki palet parçası dışında bir şey kalır mıydı acaba?

En son antoninus pius tarafından 01 Şub 2017, 00:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 00:12 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Geçtiğimiz sene gerçekleşen Dünya Eknomik Forumu toplantısında Drone saldırılarına karşı modifiye edilmiş jammer ekipmanını kullanan İsviçre özel polisi, bunu görünce aklıma canımızı çok yakan drone bombalarına karşı benzer bir yöntem geliştirilebilir mi, yada eldeki jammerlar bu görevde kullanılabiliyor mu diye bir kaç soru geldi...

Resim

Bu benim çok merak ettiğim bir konuydu hocam. Rejim uçakları bir ara üç askerimizi şehit ettikten sonra Aselsan Korkut sistemini Suriye'ye gönderdiğimize dair haberler çıkmıştı. Keçi sevicilerin drone ile yer belirleme yapmadan bombalı araç saldırısı yapmadığını göz önünde bulundurursak, Korkut sistemi bu tür dronelar ile başa çıkamaz mı acaba?

Bir de batıda bazı ülkelerin droneları indirmek için kartal/şahin eğitme gibi daha doğal yöntemlere de başvurduğunu görmüştüm bir ara youtube'da.. Sanıyorum şu videoydu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 00:38 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

http://t24.com.tr/yazarlar/metin-gurcan ... ladi,16481

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 12:06 
Akıncılar

Alıntı:
Geçtiğimiz sene gerçekleşen Dünya Eknomik Forumu toplantısında Drone saldırılarına karşı modifiye edilmiş jammer ekipmanını kullanan İsviçre özel polisi, bunu görünce aklıma canımızı çok yakan drone bombalarına karşı benzer bir yöntem geliştirilebilir mi, yada eldeki jammerlar bu görevde kullanılabiliyor mu diye bir kaç soru geldi...

Bu benim çok merak ettiğim bir konuydu hocam. Rejim uçakları bir ara üç askerimizi şehit ettikten sonra Aselsan Korkut sistemini Suriye'ye gönderdiğimize dair haberler çıkmıştı. Keçi sevicilerin drone ile yer belirleme yapmadan bombalı araç saldırısı yapmadığını göz önünde bulundurursak, Korkut sistemi bu tür dronelar ile başa çıkamaz mı acaba?

Bir de batıda bazı ülkelerin droneları indirmek için kartal/şahin eğitme gibi daha doğal yöntemlere de başvurduğunu görmüştüm bir ara youtube'da.. Sanıyorum şu videoydu.
Ticari, askeri ve hobi maksatlı İHA'larda çeşitli kumanda ve otonom uçuş sistemleri kullanılıyor, dolayısı ile belirli bir sistemi aksatsanız da diğer sistem veya sistemlerden faydalanarak uçuşa devam edilebiliyor.

Piyasadaki pek çok İHA için uygun frekansları karıştırmak yeterli, buna yönelik paylaştığınız görseldekine benzer amaca özel sistemler mevcut ve geliştirilmekte. Açık kaynaklara göre emniyet birimlerimizde yerli üretim olduğu belirtilen bir sistem mevcut.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 13:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

"TSK ve ÖSO birlikleri Bab'ın batısındaki El-Goz ve Abi Zindeyn köylerini IŞİD Terör Örgütü'ten kurtardı. "
Kaynak ; https://twitter.com/huseyinbozan

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 14:36 
Uzaklaştırıldı

çok sayıda pikapa m45 4 namluları veya oerlikon 20 mm leri ekleyip bol bol ösoya versek süreç daha hızlanabilir gibi. Keza köy saldırılarında çok işe yarıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 16:28 
Üye

Karlı zeminde tank kamuflajımızın bir sakıncası yok mu? Siper gerisinde dahi olsa üzerini beyaz branda ile örtmek kötü bir fikir mi yoksa aklımıza hiç mi gelmedi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 17:49 
Üye

IŞİD Terör Örgütü'nün Musuldaki çekilme stratejisi az çok belli oldu Irak güçleri ne zaman bir mahalle alıyor Musuldan birkaç IŞİD Terör Örgütü bölüğü Musulu terkedip Deirezzor-Rakka yolunu izleyip El Bab'a geçiyor. Ayrıca ciddi anlamda yığınak var ancak şunu uzun süredir göremiyoruz çok güvenilir kaynaklardan IŞİD Terör Örgütü'nün El Bab'a T-72 ve T-55 yolladığını öğrendim, ama bugüne kadar tank muharebesi yaşanmadı El Babda sanırım IŞİD Terör Örgütü'nün kafasında kademeli bir savunma planı var benim tahminime göre tanklar, Çeçen ve Dağıstanlı İngimasyunlar, uzaktan kumandalı bombalı araçlar ordumuz şehir içine tam anlamıyla girdiğinde kullanılmaya başlanacak çünkü başka açıklaması olamaz diye tahmin ediyorum IŞİD Terör Örgütü yanlısı Telegram hesapları El Baba takviye gönderildi minvalinde paylaşım yapıyor tanklar var zpt'ler var ama çatışma haberlerine bakıyoruz ordumuzun karşısına ne tank çıkıyor ne zpt.

Dışarısı dinamit, dışarısı enkaz!

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 18:37 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü'nün Musuldaki çekilme stratejisi az çok belli oldu Irak güçleri ne zaman bir mahalle alıyor Musuldan birkaç IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü bölüğü Musulu terkedip Deirezzor-Rakka yolunu izleyip El Bab'a geçiyor. Ayrıca ciddi anlamda yığınak var ancak şunu uzun süredir göremiyoruz çok güvenilir kaynaklardan IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü'nün El Bab'a T-72 ve T-55 yolladığını öğrendim, ama bugüne kadar tank muharebesi yaşanmadı El Babda sanırım IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü'nün kafasında kademeli bir savunma planı var benim tahminime göre tanklar, Çeçen ve Dağıstanlı İngimasyunlar, uzaktan kumandalı bombalı araçlar ordumuz şehir içine tam anlamıyla girdiğinde kullanılmaya başlanacak çünkü başka açıklaması olamaz diye tahmin ediyorum IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü yanlısı Telegram hesapları El Baba takviye gönderildi minvalinde paylaşım yapıyor tanklar var zpt'ler var ama çatışma haberlerine bakıyoruz ordumuzun karşısına ne tank çıkıyor ne zpt.
Rejim geçen gün IŞİD Terör Örgütü T-72'sini haşat etmişti Bab - Halep yolunda. Belki rejim için kullanırlar. Bab'ta nerede saklayabilirler ki ? Baya hasar aldı şehir. Garajı olan binaları paldır-küldür vuruyor THK.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 19:04 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Terör Örgütü'nün Musuldaki çekilme stratejisi az çok belli oldu Irak güçleri ne zaman bir mahalle alıyor Musuldan birkaç IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Terör Örgütü bölüğü Musulu terkedip Deirezzor-Rakka yolunu izleyip El Bab'a geçiyor. Ayrıca ciddi anlamda yığınak var ancak şunu uzun süredir göremiyoruz çok güvenilir kaynaklardan IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Terör Örgütü'nün El Bab'a T-72 ve T-55 yolladığını öğrendim, ama bugüne kadar tank muharebesi yaşanmadı El Babda sanırım IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Terör Örgütü'nün kafasında kademeli bir savunma planı var benim tahminime göre tanklar, Çeçen ve Dağıstanlı İngimasyunlar, uzaktan kumandalı bombalı araçlar ordumuz şehir içine tam anlamıyla girdiğinde kullanılmaya başlanacak çünkü başka açıklaması olamaz diye tahmin ediyorum IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Terör Örgütü yanlısı Telegram hesapları El Baba takviye gönderildi minvalinde paylaşım yapıyor tanklar var zpt'ler var ama çatışma haberlerine bakıyoruz ordumuzun karşısına ne tank çıkıyor ne zpt.
Rejim geçen gün IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü T-72'sini haşat etmişti Bab - Halep yolunda. Belki rejim için kullanırlar. Bab'ta nerede saklayabilirler ki ? Baya hasar aldı şehir. Garajı olan binaları paldır-küldür vuruyor THK.
Garajı olup olmamasıyla pek alakası yok, adamlar evin duvarını kırıyor çökmesin diye uzun demir bariyer, kalas vs malzemelerle çökmesin diye alttan destekliyor sokuyor evin içine pickupı, zptyi. Rejim için olacağını zannetmiyorum, rejimin Kuveyreste ciddi bir gücü var ancak El Babı kuşatıp haftalarca,aylarca cayır cayır çatışacağı kadar yok forumdaşların dediği gibi büyük ihtimal rejim o bölgede kendisi için önemli olan 3 noktayı alacak ve daha fazla ilerlemeyecektir.

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 19:40 
Üye
Kullanıcı avatarı

El-Bab'a girmek için rejimin yaklaşmasını bekliyor olabilir miyiz? IŞİD Terör Örgütü militanlarının kaçmasını engellemek için belki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 19:52 
Üye

Alıntı:
El-Bab'a girmek için rejimin yaklaşmasını bekliyor olabilir miyiz? IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü militanlarının kaçmasını engellemek için belki.
Rejimin yaklaşacağını zannetmiyorum, çünkü hala Halepin doğusunda ve güneyinde ciddi muhalif saldırıları var Halepin içi temizlendi ancak çevresindeki muhalif unsurlar hala mevcut.

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 21:30 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim
Şu fotoğrafı son dönemde Fırat Kalkanı Operasyonu üzerinden TSK'a karşı psikolojik harp yürütmeye çalışanların suratına yapıştırmak istiyorum; İŞİD militanları öleceklerini anladıklarında silahlarını bırakıp kaçıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 00:03 
Süvariler

MİLİTAN kelimesine karşıyım. Yahu, bunlar militan değil terörist.
TDK' na göre Militan: Bir düşüncenin, bir görüşün başarı kazanması için savaşan, mücadele eden kimse - olarak geçiyor

''Militan'' şeklinde ifade edildiği zaman; sanki işi hafife alıyormuşsunuz veya teröre meşruluk kazandırıyor muşsunuz...! gibi bir algı oluşuyor. Oysaki bu insanımsılar; tarihin gördüğü en zalim terör örgütünün teröristleridir.

Zaman zaman dikkatimi çekiyor; aynı ifadeyi haber spikerleri, televizyoncular, gazeteciler ve hatta siyasetçiler bile kullanabiliyor. Yahu, teröristte terörist demeyeceğiz de militan mı diyeceğiz? Özensizlik o boyuta vardı ki; Bölücü Teröristlere bile militan diyorlar ya...! Olacak şey değil. Gerçi, SAYIN BİLMEM KİM...! demekten daha iyidir lakin insanın içi kaldırmıyor.

Muhtaç Olduğun Kudret;
Damarlarında ki Asil Kanda Mevcuttur.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 00:36 
Süvariler

Bunlar birazda mankurt sınıfına giriyorlar :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 00:49 
Süvariler

Babin guneyinde Esad guclerine karsi savasmislar, bizim Kobrayi kullanmislar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 00:57 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Rejim bildiğiniz kaçmış Bab'taki o saldırıdan. Bizim doğudan saldırıya geçmemiz lazım. Bu arada dikkatimi çekti işidlilerin hepsi kara kara adamlar. Artık Tunuslu mudur , Somalili midir , Afgan mıdır bilemem.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 03:04 
Süvariler

Birşey diyeceğim... Çok tartışıldı, edildi. Tanklarımız ATGM ile vurulurken diğer tanklar öylece niye bekliyorlar veyahut sis havanlarını ateşlemiyorlar? diyorduk. Bir de şöyle bir özellik var; MOTOR SİSİ... Bu özelliğin kullanıldığına şahit olan var mı? ya da niye kullanılmıyor?

Muhtaç Olduğun Kudret;
Damarlarında ki Asil Kanda Mevcuttur.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 03:41 
Yeni Üye

Alıntı:
Resim
Şu fotoğrafı son dönemde Fırat Kalkanı Operasyonu üzerinden TSK'a karşı psikolojik harp yürütmeye çalışanların suratına yapıştırmak istiyorum; İŞİD militanları öleceklerini anladıklarında silahlarını bırakıp kaçıyor.
Yapmayın, çok basit bir şey üzerinden tatmin sağlıyorsunuz. Biz de yeri geldi Leopard, Kobra bırakıp çekildik. Hatta ele geçirdikleri bir kobrayı dün rejime karşı kullandılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 04:09 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Resim
Yapmayın, çok basit bir şey üzerinden tatmin sağlıyorsunuz. Biz de yeri geldi Leopard, Kobra bırakıp çekildik. Hatta ele geçirdikleri bir kobrayı dün rejime karşı kullandılar.
Fotoğraf 29 Aralık'ta çekildi.Elime yine aynı gün geçti.Bugün İŞİD'in yayımladığı videoda Cobra'yı görünce bu fotoğraf hem sosyal medya hesabımdan hemde forumda (takip eden çok fazla insan var) yayımladım.Aslında dediğiniz gibi sadece kendimi ve bu kotu kafa yoranları tatmin etmiş oluyorum.Şuan burada asıl gerçekleri yazsak insanların içi ürperir.Ne demek istediği umarım anlamışsınızdır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 06:07 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı, 01.02.2017 tarihinde Al-Rai'de konuşlu topçu birliğini ziyaret etmiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 09:51 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Fırat Kalkanı Harekatı'nın 163.gününde 85 IŞİD Terör Örgütü hedefi vuruldu. 51 IŞİD Terör Örgütü'lı terörist etkisiz hale getirildi. Hava harekatında 83 bina ile 10 bombalı araç imha edildi.

http://www.milliyet.com.tr/tsk-dan-son- ... m-2389199/

Hergün 20'şer 30'ar geberiyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 09:59 
Süvariler

Dün ile birlikte 20 Aralıktan bu yana 1233 İşidli öldürüldü. Dün havadan fena vurmuşuz. 100 civarı mühimmat atılmış havadan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 10:02 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

BMP'nin Leopard tarafından vurulduğu yazıyor. Yıldızın Altında Leş var, forum kurallarına aykırı olduğu için kapadım üstünü. :D
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 14:21 
Süvariler

TSK destekli ÖSO birlikleri ElBab'ın doğusundaki Hassani, Avasi, Levahice ve Gacran köylerini IŞİD Terör Örgütü'ten kurtardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 14:53 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Bugün ele geçirilen köylerin haritada ki yerleri

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 15:39 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

500 tepesi alındı deniyor. Heralde bu Al-krum tepesi oluyor. Stratejik bir yer alındıysa güzel haber !

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 16:44 
Uzaklaştırıldı

Amiyah elimize geçmiş biza önünde şiddetli çarpışmalar var sahadaki yiğitlerimize duayı eksin etmeyin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 22:49 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Resim
Hat çok ince savunma değil saldırı ile devam etmek gerek eger beklersek yine vbied ile saldırı olur , hızla bzaa a gerekiyorsa gece girilmeli , yok illa savunulacak ise o zaman uzun bir inşaat işi var bizi bekleyen , meskun mahalleri zor alıp kolay bırakıyor öso bunun önüne geçmek gerek

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 23:42 
Süvariler

Alıntı:

Resim
Hat çok ince savunma değil saldırı ile devam etmek gerek eger beklersek yine vbied ile saldırı olur , hızla bzaa a gerekiyorsa gece girilmeli , yok illa savunulacak ise o zaman uzun bir inşaat işi var bizi bekleyen , meskun mahalleri zor alıp kolay bırakıyor öso bunun önüne geçmek gerek
Bzaayi dogu/guneydogu tarafindan baski yapiyoruz zaten, fazla hizli ilerleyince bombali arac yiyoruz zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 11:08 
Süvariler

ABD Başkanı Donald Trump’ın Rakka operasyonu kapsamında Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) daha fazla silah verilmesi planından vazgeçtiği iddia edildi.

ABD’nin eski Başkanı Barack Obama’nın kurmaylarıyla 7 ay boyunca hazırladığı ve YPG’ye daha fazla silah verilmesini içeren Rakka planının, yeni yönetim tarafından rafa kaldırıldığı öne sürüldü.

Washington Post gazetesinin haberine göre, Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’a görüşünü sorduğunda, “Hala Türkiye’nin Rakka için güç gönderip göndermeyeceğini değerlendiriyorum” yanıtını aldı.

Haberde, 2016 sonunda Dunford’un da Türkiye’nin Rakka operasyonuna gereken gücü yollayamayacağına ikna olduğu ve Carter ile birlikte YPG’nin içinde yer aldığı koalisyona tanksavar silahlar, zırhlı araçlar ve mayın temizleme araçları verilmesi konusunda Obama’ya yazılı taleplerini sunduğu belirtildi.

Savunma Bakanlığı’nın, yardımın bir an önce YPG’ye ulaştırılmaması durumunda Rakka operasyonunun Şubat ortasında durma noktasına geleceği uyarısında bulunduğuna yer verildi.

Haberde yer alan diğer detaylar şöyle:

“Toplantıda planın Trump yönetimine açılması konusunda karar çıkınca, Rice konuyu halefi Michael Flynn’e açtı. Flynn, Rice’tan kararın kendilerine bırakılmasını istedi. Kararın Trump yönetimine bırakılmasını doğru bulan Obama, yine de durumun aciliyetini Trump’a açacağını söyledi.

Trump yönetimi ise planı inceler incelemez belli eksiklikler olduğunu düşündü. Birincisi plan, YPG’lilerin eğitimi konusunda kaç ABD askerinin gerektiğini ve eğitimin nerede verileceğini belirtmiyordu. İkincisi Türkiye’nin tepkisinin nasıl yatıştırılacağı konusunda önlemler yoktu. Üçüncüsü Rusya ile koordinasyon konusu pas geçilmişti.”

Esad’la işbirliği ihtimali

Habere göre Trump, Rakka konusuna Rusya ve Esad ile işbirliği yapılmasına karar verebilir ya da Obama gibi YPG’ye silah akışının önünü açabilir.

Bu konuda Trump’ın, “30 gün içinde IŞİD Terör Örgütü’i mahvedecek bir plan” hazırlamaları içim emir verdiği Savunma Bakanı James Mattis ve Dunford’un elini serbest bıraktığı belirtiliyor. Dunford, YPG’ye silah yardımını desteklerken, Mattis’in pozisyonu bilinmiyor.

Obama yetkilileri ise Trump’ın rafa kaldırdığı planın “kötünün iyisi” olduğu görüşünde. Bu yetkililere göre, A planı Türkiye ile birlikte Rakka operasyonunu yürütmekti. Ancak bu seçenek devre dışı kalınca, B planına yöneldiler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 11:42 
Süvariler

20 Aralıktan bu yana öldürülen İŞİDli sayısı 1280 oldu. Bunlar teyitli olanlar. TSK çoğu açıklamasında teyit edilenin haricinde de ölenler olduğu notunu düştü. Artı yüzlerce yaralı var. Kaba bir hesapla 20 Aralıktan bu yana 2000 civarı İŞİD teröristinin çatışma dışı kaldığını kabul edebiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 12:21 
Uzaklaştırıldı

Dışarıdan ve içeriden büyük baskı var gerek almanlar, fetöcüler gerek btö herkes başarısız olmamızı istiyor. Dalga geçip sinir bozarak hem bizim hem de cephedeki personelin sinir hatlarıyla oynuyorlar amaç belli hızlı haraket ettirip suriyede bize ''ağır'' kayıp verdirip kamuoyunda baskı oluşturup çekilmemizi sağlamak ama sanıyorlarki biz aptalız hayır aptal olanlar onlar bildiğin tahrik ediyorlar şuan gerek uzmanların yaptığı ''ANALİZLER'' gerek sosyal medyada başlıklar(Ekşi sözlükteki el bab başlığı,yada Altay hakkında çarpıtılmış haberler) karşımıza çok çıkmaya başladı.Daha 3 gün önceye kadar Ne Türkiyenin t'sini bilen ne kürdün k 'ini bilen hollandalı dallamalar analiz kasıyor.Moral bozmayın savaş cephe gerisinde kazanılır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 12:39 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Teyitsiz bilgi Bzaa'yı ele geçirdiğimiz iddiaları sosyal medyada dolaşıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 12:46 
Süvariler

Kontrol sağlanmadı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 12:50 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Kontrol sağlanmadı.
Zaten ele geçirdiğimizi yazdım,Kontrol sağlansaydı bunu belirtirdim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 12:55 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Kontrol sağlanmadı.
Zaten ele geçirdiğimizi yazdım,Kontrol sağlansaydı bunu belirtirdim.
Yok, daha ele de geçirilmedi ki. Tamamına giriş yapmış değiliz. Bazı noktaları hala terör örgütü kontrol ediyor, ÖSO komutanının açıklaması bu yönde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 13:25 
Uzaklaştırıldı

Teyit olmayan bilgiyi paylaşıp milleti boşuna heveslendiriyorsunuz.Sonra kontrol sağlanamayınca oluşan moral bozukluğunun tamiri çok zor oluyor.(Bknz Süflaniye)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 15:04 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

IŞİD Terör Örgütü'ne ait bombalı aracın imhası

Anka Youtube Kanalının Fırat Kalkanı için hazırladığı kısa video

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 18:18 
Akıncılar

Yunan kamuoyu Türk kamuoyunun sorması gereken soruları sormuş.

Önemli noktalar:

-İstihbarat eksikliği

-Zırhlı birlik harekatını bununla ilgili hiç tecrübesi olmayan ÖKK karargahının üstlenmesi

-Tehditleri iyi analiz etmeme

-Moralsizlik

http://e-amyna.com/a-short-analysis-and ... o-syria-2/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 18:32 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
"54 tanks have been destroyed/damaged " diyor.
Bu yazının yazılmasına şu şahıs katkıda bulunmuş. https://twitter.com/PurgedNATO

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 20:09 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

PurgedNATO hesabı yurtdışına sığınan bir fetöcü subayın hesabı.Gülen'in propagandası için yayın yapıyor, manipülatif bir hesap.

Elbette yazıdan sormamız sorgulamamız gereken yerler var ama kaynak olarak göremeyiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 20:23 
Süvariler

İşide son iki günde hava harekatlarının artmasıyla beraber sağlam çaktık. Bugün ise son iki günden de sağlam tokatladığımız söyleniyor ama yarın sabahki resmi açıklamayı beklemek daha doğru olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 20:36 
Süvariler

Muhtemelen tank değil zırhlı araç.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 20:49 
Süvariler

Suriye ve Irak sahası zaten kaygandı. Şimdi Trump ın gelmesiyle kartlar birkez daha dağıtılacak gibi duruyor. Rusya ya ılımlı yaklaşıp İranı açıktan tehtid ediyor. Daha bizim hakkımızda göze batan ve açık bir görüş bildirmedi. Bakalım Şubat ve Mart sıcak geçecek gibi bölgede.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 22:32 
Süvariler

İşide son iki günde hava harekatlarının artmasıyla beraber sağlam çaktık. Bugün ise son iki günden de sağlam tokatladığımız söyleniyor ama yarın sabahki resmi açıklamayı beklemek daha doğru olur.

Sanirim iki gun onc yapilan hava harekati en kapsamli olanlardan birisiydi. Zaten ondan sonra Bzaa felan saldiri altina gecti.
Su an OSO gece oldugu icin geri cekilmis durumda, asil bu gece Bzaa bolgesinde bulunan (Veya takviye olarak gelenleri) vurmak lazim.

Bu arada OSO tarafindan kullanilan ZMAlar EYP/Mayin sonucu hasar almislar. Bu patlamalardan sag kurtulmak mumkunmu?

Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 00:04 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 00:38 
Süvariler

Ama alt taban düz olmasına rağmen yapısal olarak çok bir hasar yok. İze bakılırsa tabanın ön-sol tarafında patlamış. Ösonun kullandığını var sayarsak kemerler takılı değildir. Kapasiteden fazla kişi binmiştir ve ekipmanlar sabitlenmemiştir. Şoktan kurtulsalar sağa sola çarparak bir yerlerini kırabilirler, ölümcül yara alabilirler. Ben sağ kurtulmaya çok ihtimal vermiyorum.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 10:57 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

TSK , Bab ve çevresinde ki hava harekatlarında 4'ü sözde IŞİD Terör Örgütü emiri 51 teröristi yoketti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Şub 2017, 17:20 
Süvariler

Masallah ordu entegre oldu operasyona cok basarili gidiyor zafer yakindir. Sürekli ilerliyoruz üstümüzdeki ölü topragini attik. Ordumuza muthis morel, motivasyon olacak insallah.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 7412 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1119 120 121 122 123149 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: alucard, tanner ve 19 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: