TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 12 Ara 2017, 00:09

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 424 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 14 5 6 7 8 9 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2013, 10:51 
Genel Yetkili

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Sn.Muratali Bey, bir kalekolun sıfırdan, teslim edilinceye kadar geçen sürecin canlı tanığı olarak maalesef sizin gibi canını dişine takıp gerçekten bu işi isteyerek yapan kişileri gördükçe içimiz rahatlıyor. Tanığı olduğum kalekolun yapımına 2008 gibi başlanmış ve 2012 yılı sonunda teslim edilmişti, 2010 yılında da teslim edilebilirdi fakat işler malum sebeplerden dolayı sürekli sekteye uğruyordu, müteahhit kaynaklı onlarca sebeplerde vardı, buraya yazmak istemiyorum, yine teslim edilmesine yakın bir zamanda küçük çaplı bir deprem oldu ve hatalar bir bir ortaya çıktı, kalekol teslimatı yaklaşık 1,5 yıl gecikti, sonunda 2012 sonları öyle böyle teslim alındı. Gönülsüz işten bilmen ne doğar hesabı bitirilen kalekol şimdi faaliyette. Bu arada bizde bırakılan bir kaç torba çimentoyu üs bölgesinde mevzi onarımı için kullandık artık meslektaşınız adına helal edersiniz. Saygılarımla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2013, 12:25 
Akıncılar

Hakkari siirt sirnak bolgesine neden kalekol yapilmiyor?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2013, 17:59 
Süvariler

Yapılmıyor mu?

Uydurması gereken tek manzume, üretmesi gereken tek sözcük, yazması gereken tek taş yok kendi kimliği için.

8 Nisan 2013. İnançlarımın gereğini yerine getirmeye gidiyorum. Bana göre Türk ordusunu korumak onu
Silivri zindanından çıkarmaktan başlar. Özellikle TSK nın onurlu personelinin fedakarlığına borç ödemeye
gidiyorum. Ben zorunlu asker değil gönüllü vatanseverim. Ağlayıp sızlamaktansa iş!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2013, 19:10 
Akıncılar

Alıntı:
Yapılmıyor mu?
Surekli iran sinirina yapilmakta, bilen varsa hakkaride hangi karakol kalekol yapilmis ben duymadim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2013, 19:13 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Yapılmıyor mu?
Surekli iran sinirina yapilmakta, bilen varsa hakkaride hangi karakol kalekol yapilmis ben duymadim.

Belkide ileride iran a müdahale olasılığı için bir hazırlık olabilir mi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2013, 19:43 
Uzaklaştırıldı

Bu vali şu karakoldaki askerlere led tv ve play station 3 getirip artık kardeş kardeş oynarsınız diyen valiydi galiba değil mi ? :D Askeriye ve ps 3 :D aslında bütün askerler yararlansa güzel olur iyi moral olur yani amerikalılar afganistanda felan çok kullanıyorlar.

Led tv yi neden getirmişler anlamadım zaten kalekollarda askerlerinkinden komutanlarınkine hatta bu kameraların ukklerin ve herşeyin kontrol edildiği gizli savaş yönetim odasındaki büyüklü küçüklü akıllı akılsız tüm plazma,led ekranları vestel den takmıyorlar mı . İlginç.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2013, 19:47 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Hakkari ve çevresine birçok karakol için ihaleler yapıldı. Bunların bazılarının teslimi muhakkak yapılmıştır. Bu yeni karakolların inşaatında arazi koşulları, iklim, güvenlikle ilgili konularda baz alındığında sanırım en kolay yapılabilirliği hangisi ise ona öncelik veriliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2013, 20:50 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sayın Muratali bana askerliğimi hatırlattı. :cry:

Altı üstü bie er gazinosu yaptık diye koca kolorduda olay oldu. Askeriyede çivi çakmak hakatten çok acaip mesele. İstihkam taburunun inşaat bölüğü kendisi yaptı .Yani işçilik 0 lira. Sadece malzeme tabur ödeneğinden temin edildi. Ama olay oldu.
Yani koskoca karakolu düşünemiyorum.

TSK aşırı problemli bürokratik yapısını devamlı etüt etmeli . Yıllarca basılan karakolların üslerin noktaların yerinin değişmeyişi aynı mentalitenin içindedir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2013, 22:31 
Akıncılar

Oncelik hakkari,sirnak,siirt olmali cografya ve kosullarin zorlugu bilinmez bir olgu mu?
Ben hakkaride bir karakol yapildigini duymadim.
Sartlar zor olacak guvenlik riski had safhada olacak yolunu bulup yapacaksin zaten olay bu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2013, 00:52 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Oncelik hakkari,sirnak,siirt olmali cografya ve kosullarin zorlugu bilinmez bir olgu mu?
Ben hakkaride bir karakol yapildigini duymadim.
Sartlar zor olacak guvenlik riski had safhada olacak yolunu bulup yapacaksin zaten olay bu.
Bir tane varmış.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6x-Wc1X3ezM[/youtube]

Ayrıca TOKİ ile yapılan protokoller çerçevesinde 402 karakol ve tesis inşaatına başlanıldığı ve bunlardan 149 tanesinin teslim alındığı 133 tanesinin inşaat çalışmalarının devem ettiği ve 120 tanesinin de ihale çalışmalarının yapıldığı Genelkurmay Başkanlığınca açıklanmıştı. Bunların bölgesel dağılımı ile ilgili bir kaynak bulamadım. Yukarıda yazımda da dediğim gibi Hakkari, Şırnak gibi öncelikli iller için birçok karakol ihalesine geçtiğimiz senelerde çıkıldı ve ne kadarı teslim edildi bunu bilemiyorum. Ayrıca iklim koşulları, güvenlik gibi etkenlerden dolayı bu illerdeki inşaatlarda gecikmelerin olduğunu düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2013, 01:55 
Süvariler

hatay bölgesinde 6 karakol yapan biri olarak sizleri aydınlatayım.

ama nereden başlayayım
1.)işin toki den alınması nedeni ile başlangıçta bize it muamelesi yapılmasınımı
2.)bize komşu müteahhidin van da yaptığı korakollarda toki nedeniyle askerin;karakol nedeni ile Bölücü Terör Örgütü arasında kalıp 20 iş makinesinin
yakılıp tehdit edilip korummamasına karşın işi bitirmek için canını dişine takmasınımı
3.)msb inşaat emlak işe tamamen fransız kalıp proje eksikleri,hatalarını kendilerine bildirdiğimizde bize ne ya deyip geçmesinimi
4.)iç boya kodlarının yanlış verilip
albay:karakolda şeker pembesi olurmu mühendis bey
mühendis:Renk kodlarını msb inşaat emlak vermiş,ne bilelim belki de yeni bir konsept diye düşündük
5.Proje çizen mimara cobra ölçüsü diye cobra el kitabının ilk sayfasındaki aks ölçülerini vermişler aks arası :255 cm yükseklik :''şimdi hatırlayamadım'' oda 300 cm*300 cm kapı yapmış.cobra girmedi tabi içeri.
sonuç:kendi kafamızdan projeyi değiştiremiyoruz,albaydan-msb inş emlak-toki altüst ettik heryeri kimse büyültün diye imza veremedi.
bende önce vatan deyip 320*330 yaptım.sonrada yazısız değişiklik yaptım diye para cezası yedim.
6.)çöp yakma yeri 4 ayda ;havan mevzi yerlerinin yeri 3 ayda geldi.bitmiş karakolun bahçesine beton pompası kurdum.
7.)çevremdeki bütün eski karakolları dolaştım.Arkadaşlar lütfen malzeme çalmayın bir telefon edin ben size ne isterseniz vereceğim dedim.Bu işte lojistik problemi var dağın başına ancak gerekli malzemeyi getiriyoruz,planlıyoruz siz habersiz alınca malzeme yetmiyor.
mühendis :ben size demedimmi neden halen çalıyorsunuz.
uzman :biz almadık sen hep bizi suçluyorsun
mühendis :gündüz döktüğümüz saha betonu üzerinde ünimog izleri var depo önüne kadar
uzman :hadi ya pardon
8.)mühendis:komutanım bu bölgenin kaçakçıları kulelere çıkmışlar bütün ölü bölgeleri keşif yapıyorlar.
subay :Biz karışmayız daha teslim almadık.siz kendi imkanlarınızla çıkarın.
mühendis :Şu köylülere söyleyinde ana kuleye yarın çıksınlar kaplamaları taze bozulmasın?
9.)
subay :Çevre köylerden adam çalıştırma onların hepsi kaçakçı
mühendis:komutanım bunları biz çalıştırmazsak zaten hepsi kaçakçı olacak
subay :ben anlamam çalıştırırsan biz zorluk çıkarırız.
tamam köylülerden kötü niyetli çok onu gözledik ama iyilerde arada kaynıyor.
10.)çatı kaplaması galvaniz boyalı saç yerine boyalı alüminyum saç seçmişler (bütün karakollarda) .çok uğraştım ama değiştiremedim
11.)Karakol işleri herşey yolunda giderse %25 kar sağlar.ters giderse ne olur bilemem

Sn. Muratali keşke demeseydiniz bunları. Birazdan "ne yani kuvvet bunları düşünemiyor mu, msb bunları düşünemiyor mu? bu ihtiyacın nasıl karşılanacağını bir siz mi biliyorsunuz, başımızdaki büyüklerden iyi mi biliyorsunuz diyenler size saldıracak"

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2013, 02:58 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2013, 09:29 
Genel Yetkili

Askeri görgüye ve görüşe sahip birisi bana şu yapılan kalekol adındaki göz boyama icatlarının mevzilenme düzeni, konumlandırılma hataları üzerine bilgi verebilir mi?

Bu bir soru değildir.

Sadece geniş açıyla uzaktan alınan görüntülerinden yola çıkarak hatalar listesi yapılabilir.
Merak ettiğim, bunu savunan arkadaşların bu işten ne kadar anladığını görmek.

Şayet ben oraya, "ortalama" düzeyde bir timle en az 50 çeşit sızma planı çıkarabilirim.
Ayrıca kalekolların inşa edilen nöbetçi kuleleri de yazlık balkon tipinde yapılmış, kışın bir askerin o kuleden kafasını çıkartması çok zor, TOKİ bunları planlarken cezaevi planlarından örnek almış, normalde bu gözetleme kulelerinin bir kaç katlı, kurşun geçirmez camekanlı, çok daha güçlü yapılabilirdi, ne yazıkki bunları planlarken hiçkimse zahmet edipte eski karakollarda görev yapan tecrübeli personelden fikir alma nezaketinde bulunmamışlar.
Resim

Beklentimiz böyle birşeyken:
Resim

Böyle bişeyle karşılaştık..
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2013, 12:02 
Akıncılar

Sahipsiz ülkenin sahipsiz ordusuna iş yapmak kolay değildir.

Allah yardımcınız olsun...
El hak..

Ama, hani Kuala Lumpur'a dahi gitsen, havaalanında bir Türk'ü 50 metreden tanırsın ya, bize benzer haller vardır, biz onları bilir, öyle birbirimizi tanırız. Aynen öyle, köküne kadar bizden haller bunlar. Aslımızı da inkar edemeyeceğimize göre, bu dertleri ilmek ilmek çözmek zorundayız..

Allah yardımcınız olsun @muratali..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2013, 14:44 
Üye

Kalekollar hakkındaki eleştiri ve olumsuz beyanların haklılığının olasılık sınırlarının üzerinde olduğunu görmek gerçekten can sıkıcı bir durum. Türk Askerini zaten imkansızlıklarla ciddi mücadeleler veregelen bir durumdayken, bir de "işte size yapılabileceklerin en iyisi, tepe tepe kullanın" kabilinden kamuoyu üzerinden "gereken yapıldı yapılıyor" imajı ile eziklemek de ne demek?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2013, 15:24 
Süvariler

Alıntı:
Ayrıca kalekolların inşa edilen nöbetçi kuleleri de yazlık balkon tipinde yapılmış, kışın bir askerin o kuleden kafasını çıkartması çok zor, TOKİ bunları planlarken cezaevi planlarından örnek almış, normalde bu gözetleme kulelerinin bir kaç katlı, kurşun geçirmez camekanlı, çok daha güçlü yapılabilirdi, ne yazıkki bunları planlarken hiçkimse zahmet edipte eski karakollarda görev yapan tecrübeli personelden fikir alma nezaketinde bulunmamışlar.
[spoiler]Resim[/spoiler]

[spoiler]Resim[/spoiler]

[spoiler]Resim[/spoiler]
Kesinlikle katılıyorum sevgili tankgunner, arkadaşların bilgilenmesi için bazı konuları yazmakta fayda var;

Olayın ilk çıkışında, hükümete Genelkurmay tarafından verilen brifing etkili olmuştu.

Bu esnada, yapısal değişiklikler başta olmak üzere, sistematik bir değişiklik de öngörülmüştü. En azından bizim bildiğimiz haliyle hem konuşlanacakları mevkii, hem görev kapsamını değiştirecek statü/boyut hem de yapısal araçlarla birlikte "kale" sıfatını haketmesini sağlayacak üstün elektronik destek unsurları da olacaktı. Genelkurmay'ın brifinginde, o zamanın eleştirel "karakollar yetersiz" serzenişini de referans alarak, komple bir sistem öngörülerek bu planlama yapıldı.

Buna göre;
1. Saldırıya açık konuşlanma düzeni, alan hakimiyetini maksimize edecek şekilde yeniden belirlenecek:

- Bunun için bölgede birçok yeni karakol yeri tespit çalışması yapıldı
- En çok saldırıya uğrayan karakollar ve onların destek unsurları ve hatta destek unsuru statüsündeki yakın karakollar yapılandırılacaktı.
- Yükseklik avantajı kullanılması için, hakim tepelerden daha az yüksekliğe hiçbir karakol kurulmayacak, lojistik unsurlarının ulaşımı için eski düzende yer alan yollar yeniden planlanacaktı.

2. Karakol ve içerisindeki kuvvetin kapsamı genişletilecek, harekat bekası yükseltilecek:

- Buna göre karakolun hem operasyonel, destek unsurları ve sabit unsurlarıyla aynı anda manevra yapabilecek, keşif ve gözetleme, hedef tespit ve teşhis yapıp, hem olası bir saldırıyı püskürtecek hem de aynı anda operasyon düzenleyecek boyutta yeni bir yapılanma için çalışma yapıldı.

Not: Caydırıcılık harekat çapı diye bir şey var. Bu, mevcut kuvvetin, büyüklüğüne oranlanan harekat çapıdır. yani birliğin boyutu ve manevra icraa edebilme yeterliliği ne kadar büyükse, saldırıya uğrama ihtimali o kadar azdır. Buna örnek olarak, büyük boyutlu kışlaların taciz atışına bile maruz kalmamasını verebiliriz.

3. Mevcut tanımlama, hedefleme, ateş altına alma unsurları, mümkün olan en yüksek seviyeye çıkarılacak:

- Geliştirilen uzaktan komutalı ateş unsurları (Stamp vb.) kalekolun temel ve asıl vurucu unsuru olacak.
- Hedef tespiti için elektro optik terminallerin (termal/gece/gündüz kameraları) uzaktan komutalı ateş unsurlarıyla koordinasyonu sağlanacak.
- Sistem, geliştirilecek bir yazılımla, otomatik tespit/teşhis yapacak ve hızlı reaksiyon süresiyle anında ateş altına alınacak.
- İnsan kaynaklı hatalar böylelikle en aza indirilecek, etkinlik yüksek düzeye çıkarılacak.
- Radyo frekansıyla hedef tespiti, geliştirilen bu sistemle entegreli çalışacak.

4. Yapısal ve tasarımsal güçlendirme/yenileme/tasarım:

- Kalekolun ilk sunumlarında, sıfırdan tasarlanan yapısı, hem yüksek coğrafi mevkiileri hem de üstün gözetleme imkanıyla, saldırı yapılması ihtimalini en aza indirecek.
- Yüksek patlayıcılı mühimmatlara karşı dayanımı yüksek tutulacak, herhangi bir saldırı altında, hedef olmadan geçişler sağlanacak altyapı hazırlanacak.
- Mevcut düzen, coğrafi zorlukların ve arazinin dezavantaj yapısını lehe çevirecek şekilde düzenlenecek.

Hatırımda kalanlar bunlar. Aklıma geldikçe ekleme yaparım.

Fakat şuanki tablo, yukarıda saydığım, etkinliği yükseltme amaçlı planlananla alakası olmayan, tamamen göz boyamaya yönelik bir sonuçtur. Bir önceki sayfadaki eleştirimi yaparken, içeriğini bildiğim bu projenin ve sonuçlarının ne kadar alakasız olduğunu vurgulamak için cümlelerimi o mahiyette kurdum. Neden öncelikli yerlere yapılmıyor diyenlere, kandırılmış oldukları için üzgün olduğumu yazmak isterim.

Yine aynı sunumlarda, yukarıdaki maddelerin tamamının, bir konsept proje olarak uygulanmasının fayda sağlayabileceği anlatıldı. Şuanda fotoğraflarını gördüğünüz, videolarını izlediğiniz "şeyler", ilk örnekleriyle alakası olmayan, sizin de ilki gibi olduğunu düşündüğünüzden, dostlar alışverişte görsün amaçlı yapılmış taş yığınlarıdır. Ne mevziilenme, ne içerdiği sistemler, ne kapsamı gram değiştirilmemiştir.

En kötü kalekol bile daha iyidir şeklinde düşünen arkadaşlara üzücü bir haberim var; mevcut karakollar da zaten örme taş karakollardır ve şuandakilerin amacı da yenileme, etkinlik arttırma değildir. Yani sadece müteahitlere ihale verilmiş, yeniden bina yaptırılmıştır. Onun dışında değişen hiçbir şey yoktur, yani bu paralar boşa harcanmaktadır.

Olayın stratejik kısmına değinmeyeceğim. Şayet karakol sistemi başlı başına değişmesi gereken bir düzendir...

Şuanki halleriyle eskiden hiçbir farkları yoktur ve saldırıya açıktır. Vakit bulduğum bir anda eklemeler yapacağım. Görüldüğü üzre bu konuda, büyük bir bilgi eksikliği var.

Sevgiler...
Yazdıklarınız çok faydalı bilgiler. Yani bir şekilde bu konuda fikir yürütmek isteyenler için en azından neyle karşılaşacaklarını anlatıyor.

Benim bazı sorularım olacak. Bunlar gerekli askeri terminolojiyi ıskalarsa da kusura bakmayın, teknik dile hakim olan sizsiniz.

1- Güney Doğu ve sınır bölgelerinde temel konseptler nedir. Yaya, mekanize devriye, sabit gözetleme, iha gibi kaç konsept var, yada konseptlere ayrılabilir mi. ek- Mesela iha periyodik hale getirilebildi mi.
2- Asayiş ve operasyon kavramları birbirinden ayrı mı? (güneydoğu daki kritik karakolların görevlerini kastediyorum,)
3- Üs uygulamalarında sayısal büyüklük gruplaması yapılırsa bu kaç grup ve kaç kişilik personelden oluşuyor. Tam kesin sayı gerekli değil.
4. MRTP konseptlerine benzer bir şekilde kendine kısmi yeterlilik seviyesinde küçük bir grup personelin devriye veya lojistik görevi için arazide görevlendirilmesi söz konusumudur? En az kaç kişilik personel ne kadar sürelerde hangi görevle yalnız bırakılabilir.
5. Bir gözetleme noktasında sınıra olan uzaklık, o noktanın niteliklerinde değişiklik yapar mı? Böyle bir kategori var mı?

Uydurması gereken tek manzume, üretmesi gereken tek sözcük, yazması gereken tek taş yok kendi kimliği için.

8 Nisan 2013. İnançlarımın gereğini yerine getirmeye gidiyorum. Bana göre Türk ordusunu korumak onu
Silivri zindanından çıkarmaktan başlar. Özellikle TSK nın onurlu personelinin fedakarlığına borç ödemeye
gidiyorum. Ben zorunlu asker değil gönüllü vatanseverim. Ağlayıp sızlamaktansa iş!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2013, 01:26 
Akıncılar

Bana kalırsa temelden yanlış yapıyoruz...

Karakolların fiziki yapısı bir yana çoğu karakolun gerekliliğini oturup tartışmak lazım... (Tartışmak derken forumu kast etmiyorum.)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2013, 06:52 
Süvariler

Arkadaşlar sizleri biraz daha bilgilendireyim.

karakol avan projelerini tehlike durumuna karşı msb inşaat-emlak yapar.İçinde ne istiyorsa boya renginden,mutfak tesisatı,kule yüksekliği karakol kapasitesi,nöbetçi kulube sayısı,ışıldak,projektör özellikleri,garaj ölçüleri,sayısı,cephanelik ölçüleri,dış gözetleme kule yükseklikleri, botluk,elbise dolabı,koruma duvarı,tavan kaplaması yani herşey.Hangi yolların yapılması,jenaratör gücü,güneş enerji miktarı,yakıt tankı kapasitesi,fiberoptik kablolar,j8-j9 emniyet duvarları,irtibat hendekleri,köpek klubesi,doldur boşat tesisi yani herşey.sonra bu avan projeye göre anahtar teslim ihaleye çıkar.Toki bunun parasına bakmaz çünkü parayı msb bütçesinden alır.(şaka değil,değişmemiştir sanırım.)helikopter pistini unuttum aydınlatması nato standardındaydı

sonra işi alan müt. iş başına gelir,o bölgedeki bu karakolları kullanacak olan personele(genelde alay komutanı) sorar komutanım karakolları nereye yapalım,dış kuleleri nereye yapalım oda yapılacak yerleri seçer.müt hemen arazinin plankotesini çıkararak avan projeleri uygulama projelerine çevirir.(mesela piyade sahra talimatnamesindeki toprak irtibat hendeklerine yoğun itiraz edip mevzi ve irtibat hendeklerini betonarmeye çevirtmiştim.) mesela hatay bölgesinde köpekler çok iyi iş çıkardığından her karakolun 4-5 tane k9 var.4 köpek için 50 m2 30 cm çelik tel ile güçlendirilmiş beton perdeli bina yaptım ki 15 ton demir 200 m3 beton döktüm.gezmeleri için bahçe tuvaletleri için ızgaralar koydum.(köpek klubesi diye önem vermemiştik teslim edene kadar 3-4 sefer boyattırdılar.)

inşaat devam ederken yav keşke yan tepeyi seçseymişiz dendi.Kontrol olarak toki adamlar ve müşavir firma vardı.msb adamlarıda turistik gelir giderlerdi.

hatay bölgesindede 2006-2008 tarihli msb müteahhitlerinin yaptığı karakollarıda gördüm.onlarında bazılarını yıkıp yeniden yapmak lazım,çünkü bazıları dolgu üstüne yapmışlar çatlak içinde idi.İnşaat işi bu böyle iyi kontrol etmezsen en iyi müteahhid bile yanlış yapar.
Birde msb müteahhidi,toki müteahhidi,bayındırlık müt diye ayırmamak lazım hangi kurum işini iyi denetlerse o iş iyi çıkar.Mesela dsi ve karayolları uzman kuruluşlar onlardan bir şey kaçıramazsın.Ama geliyor adam şartnameyi okumamış,projeye bakmamış biz ne dersek tamam elinize sağlık deyip gidiyor.Buda tehlikeli benden kaçan direk gol.Başka yerlerdekini görmedim ama hataydaki projeler amacına uygun yapılmıştı.Konsept proje dramix ile güçlendirilmiş 30 cm beton dışına10 cm taşyünü izolasyon onun dışına 15cm tuğla duvar.yani duvar kalınlığı 55 cm,köpek klubesi ve garajda tuğla yok.Birde kardeşim dış cepheye 150 cm taraklı mozaik seçmişler,ben kayseride 65 yaşında birini tam iki ay aradım zor buldum,hatayda 3* otelde yatırdım,ondanda belki bitmiyordur taraklı mozaikçimi kaldı memlekette.

Doğudaki projelerde beton bulma sıkıntısından bahsediyorlardı,ondan bazı yerlerde yerel malzemeye (taş duvara), dönmüş olabilirler.ama taş duvarın önüne seken mermileri absorbe edip engelleyecek bir imalat yapmaları lazım, inşaatçı bundan anlamaz askerlerin söylemesi lazım onuda.

elektronik önleme gelince zaten termal,gece görüşler var.Ekonomik olarak aslında 50 km menzile kadar çıkan uzaktan kumandalı kablosuz ucuz kameralar var piyasada.Bizim zamanımızda uzun mesafeli dürbün sıkıntısı vardı şimdi durum nedir bilmiyorum.

silah ise yüzlerce eski model (20mm,30mm,40mm) oerlikon uçaksavar var elimizde aslında onların tam yeri.Karakol askerini artık özel asker gibi düşünüp (depolarımızda varmı bilmiyorum ama) aslında onlara uygun en güzel silah 72 mermili tanbur jarjör kapasitesi ile ppsk .20-30 mermi tırt diye bitiyor,bol amerikan el bombası,iyi yetişmiş komuta kadrosu,2-3 k-9 köpek.Yüksek moral ve motivasyon
kariyer neysede, tank ta olsun hadi.Ama iyi ve gerçek denetim unutulmamalı.Bir hareketli birlik (mesela bölük) gezecek karakolları karakolun güvenliğini alacak tecrübeli bir iki subay la karakolun tam kadrosunu operasyon diye karakolun etrafındaki arazide en az üç gün gezdireceksin sonra iki gün hiç nöbet görevsiz dinlendireceksin psikolojisi düzelsin adamın kendine güveni gelsin.(sonuncusu tamamen yaşanmış olaydan tecrübedir istenirse sunulur.)bu hareketide zaman ve mekan olarak karışık (komando usulü) yaparsan daha iyi olur.

Asında bence batıya yapılan er pavyonlarının da projeleri revizyon edilip,sadece yatakhane,telsiz,silahlıkların duvarları ve tavanlarının beton kalınlıklarının arttırılıp güçlendirilmesi lazım.Adam artık savaş ilan etmiyor konsept değişti bir gece ansızın tepene çöküyor.Hatta pilotların lojmanları bile özel olmalı.Uçağı satın alabiliyoruz,pilot yetişmesi 2-3 sene.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2013, 20:39 
Akıncılar

işte o her şeye bastırıp parayı almaya dışa bağımlılık diyorlar...Yeri gelincede parayı bastırıp almak isteyince kapıyı gösterip sizi dımdızlak ortada bırakıyorlar...

Her şeyi dışardan parayı bastırıp alayım zihniyetinin bu ülkeye verdiği ekonomik zarar terör kadar vardır herhalde..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2013, 23:00 
Akıncılar

Buna daha kaç tane daha madde ekleyebilirsin....???

Ama ben tersinden sana yüzlerce kalem eklerim... yalnız mesele bu değil..

Bu ülke yıllarca bir şekilde dış alım yoluna sevk edildi..Yeri geldi direkt yeri geldi dolaylı sebeplerle..Şimdi oturup yerli üretimi beklemeye gerek yok bastırıp parayı alalım diye bağırıyorsunuz..Şunu kafanıza çakın:

1: Her istediğiniz ürünü parasını bastırsanızda alamazsınız

2: Dış alıma sarıldıkça paranız dışarı akmaya devam eder ve birileri bir şekilde size hep bir üst modeli satar..Bu kısır döngüden çıkmadıkça da ekonomik olarak batarsınız..Ondan sonrasını anlatmaya gerek yok...

Forum gün geçtikçe acayipleşiyor..Bir ara vidası bile yerli olsun furyası vardı..Sizlerde ne gerek var bastırıp parayı alalım mantığındasınız..

Yok mu bunun ortası?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2013, 23:31 
Üye

Para demişken bu hali ile de az bir maliyeti yoktur kalekolların.

Bu para ile daha doğru işler nasıl çıkarılır hedefe varılabilir mi ona bakmamız lazım

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2013, 00:01 
Üye

Parayla bir iliskisi yok.Istemekle ilgili birsey.Isteyen yapar.Sizler hic united states army corps of engineers i gordunuzmu? yada british Corps of Royal Engineers i gordunuzmu?
Katrina gibi dogal afetle bile onlar ilgileniyor.
Bizde barakadan beter derme catma us bolgelerini gorunce insanin nerede bizim ordu muhendisleri diye merak ediyor.Masallah epey bir siyaset muhendisimiz var ama gercekde olmasi gereken muhendislerimizi orduda maalesef yok yada biz onlari goremiyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2013, 01:25 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Resim
Bunu aselsan mı tasarladı? aselsan mühendisleri tasarlayacak diye haberler çıkmıştı.
Yok bu bir tasarımcının hayali sadece.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 18:14 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kara sınırlarının güvenliğine yönelik çözüm geliştirme faaliyetleri kapsamında, güneydoğuda kısa bir sınır parçasında örnek bir sistem kurulmuş ve işletmeye alınmıştır. Kurulan örnek sistemin ASELSAN’ın ürünleri ve yurt içinden temin edilen alt sistemler ile kurulması sağlanmış ve ihtiyaç duyulması halinde HERİKKS, ADOP, KMS ve FIRTINA gibi sistemlerle kolay entegre edilebilecek bir komuta kontrol sistemi ile kullanılması sağlanmıştır. Sistem ASELSAN’ın geliştirdiği; elektro-optik çözümler, kara gözetleme radarları, uzaktan kumandalı silah sistemi, insansız araç ile de entegre edilebilir yapıda kurulmuştur.

Resim

Resim

Resim

Kaynak: Aselsan 2012 faaliyet raporu.

Roketsan, Geçici Üs Bölgesi Projesi kapsamında parçacık kalkanı,zırh kafesi ve zırh bloğu gibi modüler taşınabilir ve monte edilebilir balistik koruma sistemlerinin teslimatını gerçekleştirmiştir.

Kaynak: Savunma ve Havacılık Sayı.153

Resim

Resim

Resim

Fotoğraflar Roketsan'ın sitesinden.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2013, 16:15 
Genel Yetkili

2008 yılından bir habere göre karakolların yapılacağı yerler bu şekilde idi.. güncel liste şu an mevcut değil ama çok fazla değişiklik olduğu zannetmiyorum.

http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=10366358

KARAKOL VE HİZMET BİNALARI NERELERE YAPILACAK?

Protokol çerçevesinde Jandarma Genel Komutanlığı için inşa edilecek erbaş/er, koğuş, yemekhane ve revir binasi ile hizmet binaları ve tesislerinin bulundukları yerler şöyle:

HAKKARİ:

-Merkez (Bağışlı, Geçitli)

-Yüksekova (Zerrin, Ş.İ Korucu, Kapı, Perihan, Çobanpınarı, Güvenli, Yeşiltaş, Uzunsırt, Kısıklı)

-Çukurca (Merkez, Hakantepe, Çayırlı, Işıklı)

-Şemdinli (Merkez, Gelişen, Durak, Beyyurdu, Güzelkonak, Ortaklar, Şapatan)

ŞIRNAK:

-Merkez: (Kızılsu)

-Silopi: (Kapılı, Silahkaya, Altunbey, Dolan, Ilıcalar, Aktepe, Aydoğdu, Eren, Ovaköy, Şehit Mesut)

-Gülyazı: (Yemişli, Ortasu, Betonpınar, Yekmal)

-Şenoba: (Sarıziyaret, Hilal (2), Delikavak)

-Uludere: (Uzungeçit)

-Beytüşşebap: (Mezra, Boğazören, Taş arası)

-Cizre: (Merkez, Züran)

-Güçlükonak: (Damlarca)

AĞRI:

-Doğubeyazıt: (Tanıktepe (Sarısu), Gürbulak)

-Eleşkirt: (Toprakkale)

-Tutak: (Kılıçgediği)

-Taşlıçay: (Merkez)

BATMAN:

-Merkez: (Bıçakçı, Suçeken)

-Sason: (Yücebağ)

-Kozluk: (Bekirhan)

-Beşiri: (Beşpınar)

BİNGÖL:

-Karlıova: (Kaynakpınar, Çatak, Bağlıisa, Yiğitler)

-Kiğı: (Bilice, Açıkgüney)

-Genç: (Merkez, Güzeldere, Yazkonağı, Yeniyazı)

-Yayladere: (Dalbasan)

ELAZIĞ:

-Palu: (Arındık)

-Arıcak: (Bukardi)

-Maden: (Merkez)

ERZİNCAN:

-İliç: (Merkez)

MARDİN:

-Savur: (Şenocak, Sürgücü)

-Dargeçit: (Bostanlı, Çelik)

-Midyat: (Beyazsubaşı)

-Nusaybin: (Üçköy)

MUŞ:

-Merkez: (Üçevler)

-Varto: (Merkez)

SİİRT:

-Merkez: (Uluçay, Eğlence)

-Baykan: (Çukurca)

-Şirvan: (Merkez)

-Kurtalan: (Merkez)

-Pervari: (Merkez)

-Baykan: (Merkez)

ŞANLIURFA:

-Merkez: (Yardımcı)

-Siverek: (Karakeçi)

-Halfeti: (Merkez)

-Hilvan: (Merkez)

VAN:

-Başkale: (Köprüağzı, Bebleşin, Aydemir)

-Erçiş: (Altındere, Muradiye, Akbulak)

-Gürpınar: (Merkez)

TUNCELİ:

Hozat: (Merkez, Çağlarca, Yüceldi)

Pertek: (Merkez (2), Akdemir)

Çemişgezek (Akçapınar)

Mazgirt: (Merkez, Darıkent)

Ovacık: (Merkez, Aşağı Torunoba)

Pülümür: (Kocatepe)

Nazimiye: (Merkez)

DİYARBAKIR:

Lice: (Üçdamlar)

ERZURUM:

İspir: (Çamlıkaya)

Hınıs: (Merkez)

Şenkaya: (Merkez)

KARS:

Merkez: (Başgedikler)

Sarıkamış: (Merkez)

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI İÇİN İNŞA EDİLECEK TESİSLER

Protokol kapmasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı için 100'er kişilik A Tipi karakol binalarının inşa edileceği yerler de şu şekilde belirlendi:

VAN

-Özalp: (Yahya Tepe-Saltuk Karakolu, Balçıklı-Balçıklı Karakolu, A. Koçkıran-Koçkıran Karakolu, Oymaklı-Kurudere Karakolu, Kapıköy-Kapı (Özalp) Karakolu, Mendi Düzü-Kapıköy Karakolu, Koçbaşı-Harabe Kışla Karakolu)

-Çaldıran: (Kuruot Tepe-Sarıçimen Karakolu, Kükürtlü Tepe-Güneş Karakolu, Ağgüldüren-Uzunpınar Karakolu, Tepebaşı-Uzunyol Karakolu, Tepebaşı-Soğuksu Karakolu, İsimsiz Tepe-Hangedik Karakolu)

-Başkale: (Kop Tepe-Koçdağı Karakolu)

-Albayrak: (Killik Tepe-Güllük Karakolu, Dölge Tepe-Sultançayır Karakolu, Bey Tepe-Böğrüpek Karakolu, İsimsiz Tepe-Alev Karakolu, Belekü Tepe-Gelincik Karakolu)

HATAY

-Kırıkhan: (Hassa-Yağmur Karakolu, Hassa-Akbaba Karakolu, Kırıkhan-Sucu Karakolu, Kırıkhan-Ufuk Karakolu, Kumlu-Karakaya Karakolu, Reyhanlı-Bükülmez Karakolu, Reyhanlı-Kuşaklı Karakolu)

-Narlıca: (Reyhanlı-Çayır Karakolu, Reyhanlı-Yeşilce Karakolu, Altınözü-Demirköprü Karakolu, Altınözü-Ziyaret Karakolu, Altınözü-Kıyıgören Karakolu, Altınözen-Hacıpaşa Karakolu, Yayladağ-Üsteğmen Alim Karakolu, Yayladağ-Hamuttepe Karakolu, Yayladağ-Aslanyazı Karakolu, Yayladağ-Güveççi Karakolu, Yayladağ-Belen Göz Karakolu)

IĞDIR

-Aralık: (Ay Vadisi-5'inci Tk. Hd. Karakolu, Torunkışla-Torunkışla Karakolu, A. Çiftlik-Aşağı Çiftlik Karakolu)

-Telçeker: (Çetenli-Ersanlı Hd. Karakolu, Ziyaret Tepe-Ziyaret Karakolu, Ara Tepe-Kızılkaya Karakolu, Kocatepe-Bölücek Karakolu)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Mar 2013, 02:30 
Süvariler

Bahsedilen bolgelerde koylere gitmis arkadaslarimiz iyi bilir. Karakol o bolgede, koyde, mezrada devleti temsil eder ve devletin bayragini dalgalandiran baska bir kurum maalesef yoktur. O karakollar belki askeri olarak yanlis yerdedir ama siyasi olarak cok dogru yerlere konulmustur ve bulunduklari yerlerde kalmalari gerekmektedir. Karakolu koyden uzaga en yuksek tepeye yerlestirirseniz askeri olarak kazanirsiniz ama bolge halkini tamamen yitirirsiniz. Bununla ilgili benim dusuncem hep iki karakolun olmasiydi, ya da karakolun iki parca olmasidir. Bolgenin icinde nispeten kucuk bir jandarma karakolu ve hakim de bir kalekol, boylelikle hem vatandasla iliski kesilmez hem de askeri avantajlar elde tutulur, olusabilecek tek sikinti iki karakol arasinda mesafe cok olursa kucuk olanin basilma riskidir. Bu sikinti da kalekolun duzgun bir planla yerlestirilmesiyle asilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2013, 20:19 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

[wimg]http://www.tsk.tr/3_basin_yayin_faaliye ... _40/10.JPG[/wimg]
[wimg]http://www.tsk.tr/3_basin_yayin_faaliye ... r_40/8.JPG[/wimg]
[wimg]http://www.tsk.tr/3_basin_yayin_faaliye ... r_40/7.JPG[/wimg]
[wimg]http://www.tsk.tr/3_basin_yayin_faaliye ... r_40/9.JPG[/wimg]

Resimler G.Kurmay Başkanlığının internet sitesinden.

En son menzil tarafından 06 May 2013, 23:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2013, 20:47 
Uzaklaştırıldı

Kalekolların gizli savaş yönetim odasının fotosu sızmış. Sonunda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2013, 21:21 
Uzaklaştırıldı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 May 2013, 00:23 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Karakollar için kule üzeri silah sistemini hep hayal ederdim. Çok iş göreceğine inanıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 May 2013, 01:37 
Süvariler

Sınır Karakolu yapmanın bir anlamı kalmadı artık.Kaçakçılar yurda kaçak mazot getiriyorlar,jandarma yakalıyor yukardan emir geliyor,bırakın geçsinler açılım sürecine zarar vermeyin diye,emir kulu ne yapsın mecbur bırakıyor.Kaç defa gazeteler de yazdı çizdi.Bu açılım sürecinde töröristler de elini kolunu sallaya sallaya memleket te cirit atıyor.Adam göstere göstere sınırdan girip çıkıyor kimsenin bir şey yaptığı yok.Bizde burda çocuk gibi kendimizi kandırıyoruz.Sınır karakolu yapsan kaç yazar,top,tüfek icat etsen kaç yazar,tank,helikopter yapsan kaç yazar.

Bence biz artık savunma sanayini falan fesh edelim.Bütün fabrikaları kapatalım.Boş yere para harcamayalım.Hem silah yapmayı başarıp hemde ülkenin bölünmesine göz yumacaksak böyle savunma sanayi,askerlik anlaşıyışı,ülke yönetimi olmaz olsun diyorum !
Aynen katılıyorum. Savunma sanayii bağımsızlık şartını sağlayarak ülkeyi savunmak anlamına gelirken, savunma sanayisini geliştirip bölünen bir ülke aptallar ülkesi olabilir ancak. Niye tanka topa para yatırıyoruz? Sızma gerekçesi ortadan kalkmış ülke sızılarak talep edilenleri sızılmadan verme kararı almış, sonra da uzay üssü gibi karakollar kurmuş :) Amaç araç karmaşası var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 May 2013, 15:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Gezgintepe üs bölgesi. İnsanın arkadaşını bu fotoğraflarda görmesi güzel :lol:

"Komutan arkadan gelirse, Asla lider olamaz."
- BAŞBUĞ ATTİLA

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 May 2013, 01:26 
Akıncılar

Kalekollar ile ilgili Paratrooper yoldaşımın yazdıklarını okuyunuz....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2013, 19:52 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

http://www.youtube.com/watch?v=lkMZSTLtk-8
Kalekolların yapımına devam edileceğine dair video

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2013, 23:13 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kalekollar ile ilgili Paratrooper yoldaşımın yazdıklarını okuyunuz....
viewtopic.php?f=4&t=311&start=300

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2013, 09:11 
Genel Yetkili

Alıntı:
[spoiler]Resim[/spoiler]

[spoiler]Resim[/spoiler]

[spoiler]Resim[/spoiler]
Kesinlikle katılıyorum sevgili tankgunner, arkadaşların bilgilenmesi için bazı konuları yazmakta fayda var;

Olayın ilk çıkışında, hükümete Genelkurmay tarafından verilen brifing etkili olmuştu.

Bu esnada, yapısal değişiklikler başta olmak üzere, sistematik bir değişiklik de öngörülmüştü. En azından bizim bildiğimiz haliyle hem konuşlanacakları mevkii, hem görev kapsamını değiştirecek statü/boyut hem de yapısal araçlarla birlikte "kale" sıfatını haketmesini sağlayacak üstün elektronik destek unsurları da olacaktı. Genelkurmay'ın brifinginde, o zamanın eleştirel "karakollar yetersiz" serzenişini de referans alarak, komple bir sistem öngörülerek bu planlama yapıldı.

Buna göre;
1. Saldırıya açık konuşlanma düzeni, alan hakimiyetini maksimize edecek şekilde yeniden belirlenecek:

- Bunun için bölgede birçok yeni karakol yeri tespit çalışması yapıldı
- En çok saldırıya uğrayan karakollar ve onların destek unsurları ve hatta destek unsuru statüsündeki yakın karakollar yapılandırılacaktı.
- Yükseklik avantajı kullanılması için, hakim tepelerden daha az yüksekliğe hiçbir karakol kurulmayacak, lojistik unsurlarının ulaşımı için eski düzende yer alan yollar yeniden planlanacaktı.

2. Karakol ve içerisindeki kuvvetin kapsamı genişletilecek, harekat bekası yükseltilecek:

- Buna göre karakolun hem operasyonel, destek unsurları ve sabit unsurlarıyla aynı anda manevra yapabilecek, keşif ve gözetleme, hedef tespit ve teşhis yapıp, hem olası bir saldırıyı püskürtecek hem de aynı anda operasyon düzenleyecek boyutta yeni bir yapılanma için çalışma yapıldı.

Not: Caydırıcılık harekat çapı diye bir şey var. Bu, mevcut kuvvetin, büyüklüğüne oranlanan harekat çapıdır. yani birliğin boyutu ve manevra icraa edebilme yeterliliği ne kadar büyükse, saldırıya uğrama ihtimali o kadar azdır. Buna örnek olarak, büyük boyutlu kışlaların taciz atışına bile maruz kalmamasını verebiliriz.

3. Mevcut tanımlama, hedefleme, ateş altına alma unsurları, mümkün olan en yüksek seviyeye çıkarılacak:

- Geliştirilen uzaktan komutalı ateş unsurları (Stamp vb.) kalekolun temel ve asıl vurucu unsuru olacak.
- Hedef tespiti için elektro optik terminallerin (termal/gece/gündüz kameraları) uzaktan komutalı ateş unsurlarıyla koordinasyonu sağlanacak.
- Sistem, geliştirilecek bir yazılımla, otomatik tespit/teşhis yapacak ve hızlı reaksiyon süresiyle anında ateş altına alınacak.
- İnsan kaynaklı hatalar böylelikle en aza indirilecek, etkinlik yüksek düzeye çıkarılacak.
- Radyo frekansıyla hedef tespiti, geliştirilen bu sistemle entegreli çalışacak.

4. Yapısal ve tasarımsal güçlendirme/yenileme/tasarım:

- Kalekolun ilk sunumlarında, sıfırdan tasarlanan yapısı, hem yüksek coğrafi mevkiileri hem de üstün gözetleme imkanıyla, saldırı yapılması ihtimalini en aza indirecek.
- Yüksek patlayıcılı mühimmatlara karşı dayanımı yüksek tutulacak, herhangi bir saldırı altında, hedef olmadan geçişler sağlanacak altyapı hazırlanacak.
- Mevcut düzen, coğrafi zorlukların ve arazinin dezavantaj yapısını lehe çevirecek şekilde düzenlenecek.

Hatırımda kalanlar bunlar. Aklıma geldikçe ekleme yaparım.

Fakat şuanki tablo, yukarıda saydığım, etkinliği yükseltme amaçlı planlananla alakası olmayan, tamamen göz boyamaya yönelik bir sonuçtur. Bir önceki sayfadaki eleştirimi yaparken, içeriğini bildiğim bu projenin ve sonuçlarının ne kadar alakasız olduğunu vurgulamak için cümlelerimi o mahiyette kurdum. Neden öncelikli yerlere yapılmıyor diyenlere, kandırılmış oldukları için üzgün olduğumu yazmak isterim.

Yine aynı sunumlarda, yukarıdaki maddelerin tamamının, bir konsept proje olarak uygulanmasının fayda sağlayabileceği anlatıldı. Şuanda fotoğraflarını gördüğünüz, videolarını izlediğiniz "şeyler", ilk örnekleriyle alakası olmayan, sizin de ilki gibi olduğunu düşündüğünüzden, dostlar alışverişte görsün amaçlı yapılmış taş yığınlarıdır. Ne mevziilenme, ne içerdiği sistemler, ne kapsamı gram değiştirilmemiştir.

En kötü kalekol bile daha iyidir şeklinde düşünen arkadaşlara üzücü bir haberim var; mevcut karakollar da zaten örme taş karakollardır ve şuandakilerin amacı da yenileme, etkinlik arttırma değildir. Yani sadece müteahitlere ihale verilmiş, yeniden bina yaptırılmıştır. Onun dışında değişen hiçbir şey yoktur, yani bu paralar boşa harcanmaktadır.

Olayın stratejik kısmına değinmeyeceğim. Şayet karakol sistemi başlı başına değişmesi gereken bir düzendir...

Şuanki halleriyle eskiden hiçbir farkları yoktur ve saldırıya açıktır. Vakit bulduğum bir anda eklemeler yapacağım. Görüldüğü üzre bu konuda, büyük bir bilgi eksikliği var.

Sevgiler...
Mesajı tekrar tekrar okumakta fayda var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2013, 11:08 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sayın Paraşutçu,
İzin verirseniz bir kaç soru sormak istiyorum. Eğer vakit ayırıp cevaplarsanız çok memnun olurum. Bilgisi olan diğer arkadaşlar da cevaplarsa sevinirim.
Daha kolay anlaşılsın diye sizin yorumunuzdaki maddelere göre soruları numaralandırıyorum.
1- Medyaya yansıtılan görüntülerde Kalekollar hep hakim tepelere kurulmuş gibi gözüküyor. Ama Youtube da izlediğim bir görüntüde bir kalekol inşaatının hakim tepede olmadığını, hatta teröristler tarafından yapılan bir saldırının hakim bir tepeden görüntülendiğini gördüm.
*Yeni yapılan kalekolların kaçta kaçı uygun coğrafi bölgelere yapılmıştır?
*Kaçta kaçı riskli bölgelere yapılmıştır?
*Hangi gerekçeye göre riskli bölgeye kalekol yapılmıştır?
*En çok saldırılan karakolların hangi özelliği onları hedef haline getirmiştir?
*Stratejik önemi mi yoksa coğrafi konum zayıflığı mı?
*Eğer coğrafi zayıflıktan dolayı çok saldırı görüyorsa o karakolu yeniden yapılandırmak yerine o karakolu boşaltmak ve daha güvenli yerlere taşımak daha doğru olmaz mı?
* "Bunun için bölgede birçok yeni karakol yeri tespit çalışması yapıldı" Bu çalışmanın sonucu olarak kaç kalekol yapılmıştır?
2-
*Kalekolların bölge güvenliğinin sağlanması hususunda sadece bir sac ayağı olduğunu düşündüğümüzde kalekollara verilen görev öncelikle kendini savunmak ve keşif, gözetleme vb. olabilir mi?
*Operasyon görevinin daha sonra yeni kurulacak birimlere verilerek caydırıcılık harekat yarı çapının genişletilmesi düşünülmüş olabilir mi? ( Mesela Kalekollar ile güvenliği sağlanmış bölgeye T-129' ların konuşlandırılacağı yeni modern ve son derece korunaklı büyük tesisler ile)
3- Söz konusu kalekolların modern sistemlerle donatılması hiç mi düşünülmemektedir yoksa zamanla iyileştirme çalışmaları mı yapılacaktır? ( Eğer o kulelerde uzaktan kumandalı atış sistemleri yerine asker nöbet bekleyecekse vay halimize )
4- Yeni kalekolların yapısal tasarımlarının ne tür eksiklikleri vardır?

Son olarak,
1-Bizi bu kadar karamsar yapan şey Hükümete olan güvensizlik mi?
2-Projenin henüz tamamlanmamış olması ve büyük resmi göremeyişimiz mi?
3-Şu an itibariyle bitmiş olan karakolların çok büyük beklentileri karşılamamış olması mı?
4-Bir de çıplak gözle kaç tane yeni tip kalekol gördünüz?
5- Ortada kalekollar ile ilgili karamsar bir tablo var ama kalekolların bölgedeki terör yanlılarını, meclisteki ve dağdaki teröristleri son derece rahatsız ettiği bir gerçek. Bu teröristleri bu kadar rahatsız etmesi belli bir oranda projenin amacına ulaştığını göstermez mi? ( Köpekler Tunceli' de balkonda çay içerken kalekolları görünce çay boğazlarına düğümleniyormuş )
6-Yukarıda paylaşılan resimlerde hayal edilen kalekol tipi ile bizim yaptığımız kalekol arasında görsellik dışında ne tür avantaj- dezavantaj farkı vardır?

Kusura bakmayın biraz uzun oldu ama bu kalekollar hakkında okuduklarımız moral bozucu şeyler ve insan ne olup bittiğini gerçekten merak ediyor. Bizim gibi ekonomisi sıkıntılı ülkelerin bu kadar para harcayıp karşılığında yeterli verimi alamaması gerçekten çok üzücü olur. İnşallah güzel cevaplar gelir.

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Bina-Karakol Koruması
MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2013, 00:26 
Süvariler

Tank termalleri ile alan taraması ve savunmasında kullanılması nedeni olarak aklıma gelen sebeb. Servo kontrollü ve gece görüş (termal) özellikli olan sistemler yaygın değildi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2013, 18:13 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yakalanan bir teröristi dinlemiştim. Üs bölgesinde tank olduğu için baskın yapmaktan çekindiklerinden bahsediyordu. Ayrıca gerillanın el kitabı denen şeyde de tanklardan özel olarak bahsediyordu. Yani tankın ateş üstünlüğü yanı sıra psikolojik üstünlükte sağladığı bilinen birşey.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2013, 18:34 
Akıncılar

Peki nedir tankın ateş üstünlüğü?.. Nerededir?..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2013, 18:47 
Süvariler

aradan 22 sene geçti ama tank silahının ateş üstünlüğü..; ilk savaşlarda kullanıldığından bu zamana kadar ve bundan sonra-da savunma-taarruz gibi savaş konularında her zaman üstünlüğünü devam ettirecektir...

alçak silüeti ve zırh ile birlikte; üzerindeki top sayesinde; gece -yada gündüz aldığı siper üzerine sağından-solundan -ya;da arka tarafından gelebilecek düşman saldırılarını her zaman bertaraf edebilecek kabiliyettir....

tabii bunu-da her zaman başarıyla yerine getirebilen başarılı personeli sayesinde....

motorların sesleriii aks eder dağa taşa..; ordumun çelik kolu... ŞANLI EJDER SEN ÇOK YAŞA....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2013, 20:02 
Üye

Peki nedir tankın ateş üstünlüğü?.. Nerededir?..
Yüksek patlayıcı mermilerin oluşturduğu patlama sesi,o silahın ateş sesi,makineli tüfekler.Sadece RPG'nin delebiliği bir zırh(teröristlerin ellerindeki silahlara göre).Ki ERA takılı ise o da delmekte sorun yaşar.

-Carl von Clausewitz

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2013, 20:18 
Genel Yetkili

"Üs bölgesinde konuşlu bir tank boş olsa bile caydırıcı özelliği vardır" desek te niyeti bozmuş bir terörist unsur ne yapar eder ilk olarak o tankı patlatır zayiatını verdirir.
Eğer tanktan gerçekten ateş üstünlüğü istiyorsanız henüz en başta mevzi seçiminde herşeyi hesap etmeniz gerekir. Muhtemel sızma ve yaklaşma istikametleri, ölü noktalar, alçalış ve yükseliş açıları ile en önemlisi tankın yakın emniyet unsurları mutlaka tank mürettebatı haricindeki bir emniyet timi tarafından sağlanmalı, tank mevzide yalnızlığına terk edilmemeli, savunmasız bırakılmamalıdır. Bundan sonrası eğitimli tank personeline kalmış bir durum. Tankın destek silahları mühimmat yeterliliği ve bakım konuları sürekli güncel tutularak her daim çatışmaya hazır olmadır.
Tankın caydırıcı özeliğine pek güvenmemek gerekir, tankın yakın emniyetini sağlamak çok önemlidir. İlave aldatma tedbirleri de uygulandığı takdirde o tanka kimse yanaşmaya cüret edemez.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2013, 20:29 
Süvariler

"Üs bölgesinde konuşlu bir tank boş olsa bile caydırıcı özelliği vardır" desek te niyeti bozmuş bir terörist unsur ne yapar eder ilk olarak o tankı patlatır zayiatını verdirir.
Eğer tanktan gerçekten ateş üstünlüğü istiyorsanız henüz en başta mevzi seçiminde herşeyi hesap etmeniz gerekir. Muhtemel sızma ve yaklaşma istikametleri, ölü noktalar, alçalış ve yükseliş açıları ile en önemlisi tankın yakın emniyet unsurları mutlaka tank mürettebatı haricindeki bir emniyet timi tarafından sağlanmalı, tank mevzide yalnızlığına terk edilmemeli, savunmasız bırakılmamalıdır. Bundan sonrası eğitimli tank personeline kalmış bir durum. Tankın destek silahları mühimmat yeterliliği ve bakım konuları sürekli güncel tutularak her daim çatışmaya hazır olmadır.
Tankın caydırıcı özeliğine pek güvenmemek gerekir, tankın yakın emniyetini sağlamak çok önemlidir. İlave aldatma tedbirleri de uygulandığı takdirde o tanka kimse yanaşmaya cüret edemez.
Şuana kadar terör saldırılarında bu tarz zaafiyetlerden dolayı zırhlı unsurlara bir saldırı gerçekleşti mi? İntikal sırasında tuzaklama/tahrip dışında...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2013, 20:32 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Şuana kadar terör saldırılarında bu tarz zaafiyetlerden dolayı zırhlı unsurlara bir saldırı gerçekleşti mi? İntikal sırasında tuzaklama/tahrip dışında...
Evet. Forumda da daha önce geçti.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2013, 20:51 
Genel Yetkili

Alıntı:
Karakollara konulan m48-m60 tanklarının zırhı wikipedia'ya göre 200-300 mm arası. rpg 7 ile bu zırhı delmek mümkün. bugüne kadar hurda olmuş karakol tankı görmedim. hatta yeşiltaş baskınında tek başına korumasız tanka bir şey olmamıştı? nasıl olabiliyor bu?
Tank mürettebatının işini iyi yaptığı için. M48/M60 döküm zırhları btö elindeki silahlara karşı etkili, zırh koruması bakımından yeterli olabiliyor, ilave zırh olsa (add-on reaktif ya da slat armor) mürettebat kendini içeride daha güvende hissedebilir ama şu anki durumda da bu koruma seviyesi yeterli görülüyor.
Ayrıca tank mürettebatı için tankın dışarıyı görebilmesine imkan veren bir kamera sistemi de gereklidir. Tek başına yakın emniyeti olmayan bir tankın yanına yaklaşan unsurları farkedebilmek için. Daha bir çok uygulanması gerekenler var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2013, 20:58 
Genel Yetkili

Üs bölgelerinde btö tarafından imha edilen tank vardır veya yoktur, konuyu saptırmayalım. Tartışılması gereken bu konudaki önlem ve önerilerdir. Anlayış için teşekkür ve saygılar.

En son TankCommander tarafından 22 Eki 2013, 21:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2013, 21:01 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2013, 21:24 
Süvariler

karakollardaki m48 tanklarının bazılarına ucak savar monteli okadar agır ateş altında teröristin 200 mtre yakınına yaklaşması ayrıca rpg 7 roketininde PG-7V Tandem baslıklı olması lazım m48 tankının zırhını delebilmesi için..
Bazı videolardan ve askerlerin anlattıklarına bakarsak, 200 değil 5-10m bile yakın temasa giriyorlar karakol baskınlarında.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2013, 23:22 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Genel Kurmaya proje şeklinde bir yazı hazırlayıp proje göndermiştim. Yanlış hatırlamıyorsam 2008 yılıydı. Rus'ların Çeçen'lere karşı yapmış olduğu kalelere bir bakin arkadaşlar internette resimleri var. Bizede aynı bunlardan lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2013, 11:27 
Genel Yetkili

Genel Kurmaya proje şeklinde bir yazı hazırlayıp proje göndermiştim. Yanlış hatırlamıyorsam 2008 yılıydı. Rus'ların Çeçen'lere karşı yapmış olduğu kalelere bir bakin arkadaşlar internette resimleri var. Bizede aynı bunlardan lazım.
Sayın KatipMaster, bu konuyla alakalı bir iki resim örneği ve kaynak paylaşırsanız forum için daha faydalı olur, bende arama motorlarına baktım güncel birşey bulamadım. Projenizi de merak ettim doğrusu. Saygılarımla.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 424 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 14 5 6 7 8 9 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 21 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: