TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 17 Oca 2018, 23:12

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 282 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 6 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2013, 16:37 
Uzaklaştırıldı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

T-129 simulator sozlesmesi imzalandi sanmistim ama degilmis (9.madde)

Bu haber 26 Aralik 2011 tarihli :roll:
Alıntı:
Helikopter Simülatörlerini de içeren Entegre Eğitim Sistemi çalışmalarında Sözleşme aşamasına gelindi. Sistemin iki yıl gibi rekor bir sürede tamamlanması hedefleniyor. Böylelikle, T129 Helikopterlerinin envantere girmesiyle beraber, pilot eğitimleri daha maliyet etkin şekilde verilebilecek.
https://www.tai.com.tr/tr/basin-bultenl ... -simulator

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 04:23 
Süvariler

Türkiye balistik füze üretecekti, hiç bir karar yok sanırım onunla ilgili

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 04:34 
Yeni Üye

Söz konusu karar hala tam anlaşılmamışa benziyor.
Tematik ArGe teknokentleri ve tematik üretim OSB'leri çok iyi bir fikir. Bu sayede ana şirketin (MKE, Roketsan, Aselsan, TAI vs.) çevresinde ona mal tedarik eden yan sanayi de kümeleşecek. Böylece ArGe de ivme, üretimde ise koordinasyon ve hız kazanımı sağlanacak. Kalifikasyon artacak, verimlilik yükselecek...

Bu durumda kümeleşme planları şimdilik şöyle;

1. Ankara'da TAI çevresinde "havacılık üretim",
2. İstanbul'da Sabiha Gökçen çevresinde "havacılık ArGe",
3. Kırıkkale'de MKE çevresinde "hafif silah ArGe ve üretim",

Ayrıca Eskişehir de TEI ve ALP Havacılık çevresi ile İzmir Serbest Bölge'de de Kale-Pratt&Whitney çevresinde iki ayrı "havacılık üretim" kümelenmesi de oluşuyor.
Güzel özetlemişsiniz.Bencede bu üretim şekli verimliliği ve kaliteyi artıracaktır fakat İstanbul'da kurulacak olan Teknokentin Ankara'da kurulması gerektiğini düşünüyorum.Hükümet bazı konularda İstanbul sevdası yüzünden diğer şehirlere zarar veriyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 05:23 
Akıncılar

"Istanbul sevdasi"ndan Istanbul'a kurulmuyor bunlar arkadaslar.. Nereden takildiniz buna?..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 13:49 
Uzaklaştırıldı

"Istanbul sevdasi"ndan Istanbul'a kurulmuyor bunlar arkadaslar.. Nereden takildiniz buna?..
Strategic depth.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 13:58 
Süvariler

Şirket yöneticileri ve kalifiye işgücü büyükşehirlerde yaşamak ister. Taşocağı işçisi değilki bu şantiyede yatıp kalksın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 14:04 
Akıncılar

Arkadaslar, Efendiler, Bunlar birer "dukkan".. Ar-Ge merkezleri.. Cogu da yazilim mazilim falan da uretecek teknik yatiriminin bazen bir "workstation"u gecmedigi yerler..

Istanbul'a bu yatirimlar yapiliyor cunku Turkiye'de en cok universite Istanbul'da.. Cok yetkin universiteler ve bunlarin mezunlari Istanbul'da.. Turkiye'de en cok muhendis, teknik eleman Istanbulda yasiyor ve yasamak istiyor..

Bugun halen sektorde calismak isteyen genc arkadaslara "Ankara'da yasamaya alisabilecek misin?" diye sormak durumunda kaliyoruz..

Tesis kurulur, gelir, gider, yikilir, yapilir, kirilir onarilir.. Biz Dogulu reflekslerimizden midir nedir, aslolanin bilgi ve o bilgiyi donanan, donanacak faal hale getirecek olanin oldugunu anlamak istemez... Tesisler ile ovunuruz halen..

Hulasasi; Savunma Sanayi, Havacilik Sanayi, Turkiye'de gercekten bir "sektor" olmak istiyor ise yayginlasmak zorunda ve durumundadir.. Oyle de oluyor..

Gavur Izmir'e de kuralim bir tane.. ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 16:40 
Akıncılar

Alıntı:
Strategic depth.
Sabiha Gokcen havalimani ve yani basindaki teknokent projesi, 1990larin ortalarinda projelendirilmistir, mevcut hukumetle alakasi yoktur. 99 depremi ve 01 ekonomik krizi nedeniyle her iki proje de akamete ugramistir sadece.

Ben 99da universiteye baslarken ucak - uzay muh icin istanbulda thy haricinde tek potansiyel calisilabilecek yer olarak bu iytep vardi ama hala hayata gecemedi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 16:42 
Akıncılar

işte o ufacık odalara kağıt üzerinde bir sürü mühendis, teknisyen ve memurun adını orada çalışıyor diye yazdın mı bir sürü vergiden de kurtulmuş oluyorsun.
Ne demişler devlet malı deniz yemiyen keriz!
Teknoparklarımızın içine düştüğü durum malesef budur! Eh bir de serbest piyasa ve arz talep dengesini de işin içine sokarsanız o ufacık odalarda yer alıp fikriniz için bir çalışma yapmak imkansız hale geliyor, ateş pahası kira ve aidatlar ile ulaşım işlerini karşılayacak olan kişinin cebinin de büyük olması gerekiyor.
Bu kümelenme işini yanyana değil sanal ortamda iletişimle çözmeye kalksalar çok daha mantıklı olur.

Ama bizim sorunumuz mantık değil, gösterişli merkezler kurmaktı...unutmuşum

[email protected]
http://www.aktifkarbon.com

SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 16:49 
Akıncılar

işte o ufacık odalara kağıt üzerinde bir sürü mühendis, teknisyen ve memurun adını orada çalışıyor diye yazdın mı bir sürü vergiden de kurtulmuş oluyorsun.
Ama artık ve uzun süredir o kadar kolay değil o işler.. Bölgeler saat ve puantaj olarak takip ediyorlar orada çalışılıp çalışılmadığını..

Asıl olarak Ar-Ge kanununun çıkmasından sonra zaten 50 Ar-Ge çalışanı sonrası bu bölgelere çok yakın imtiyaz ve haklar elde edilebiliyor..

Faydalıdır, teşvik eder.. Destekler.. Sadece kontrol edilmeli ve süistimali önlenmelidir o kadar.. Aksi halde bu düşüncenin sonu epey eski kafalı "Buraya güzel yol yapmayalım, burada hız yaparlar.." kafasından çok farklı olmaz..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 17:00 
Akıncılar

Ben, TUBİTAK, TTGV ve KOSGEB ArGe desteklerinin amaçlarına ulaştığını ve Türk Ekonomisi için ciddi bir can suyu olduğunu düşünüyorum...
Benim de gözlemim aynı yönde.. Tübitak, Kosgeb gerçekten de bu süreçte arı gibi çalıştı.. Üç beş KOBİ'nin, bir kaç şirketin toplandığı hemen her toplantıya ağzı gerçekten laf yapan uzmanlarını gönderdi.. Anadolu'nun bir çok yerinde firmaları bu konuda eğitti.. Bir kapı açtı.. En önemlisi cesaretlendirdi.. İnanılmaz şekilde, Kırşehir'deki fabrika, Gebze'nin sanayisindeki ufak bir dükkan, bir dolu değişik insanı bir araya getirip, değişik değişik projeler, ürünler çıkarttılar.. Torna atölyeleri makine patentlerine sahip oldular.. Hakemlerin projeleri denetlemesi vesilesi ile, çok arkaik çalışan firmalar bu konularda bir disipline, bir denetime tabi oldular.. 10 taş atıldı belki, 8'i 9'u çarçur oldu, ama 1'i 2si kafayı yardı.. Geri kalanlar da diğerlerini zaten takip edecekler..

Asıl Sanayi teknoloji hede hödö bakanlığının bir fikri ve bunu gerçekleştirmeye mecali olan gençlere ilk yatırım sermayesinden tesisleşmeye kadar varacak birbirini destekleyen çok da bonkör bir destekler zinciri kurması bence bunu taçlandırıyor.. Onu çok önemli buluyorum.. Pek haberimiz yok, ama kurumsallaşır ise, çalışır ise, çok şeyi değiştirir..

Ama tabi ki bunların etkilerini bugünden yarına hissedemiyoruz.. Zamanla..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 17:04 
Akıncılar

Sabiha Gokcen havalimani ve yani basindaki teknokent projesi, 1990larin ortalarinda projelendirilmistir, mevcut hukumetle alakasi yoktur. 99 depremi ve 01 ekonomik krizi nedeniyle her iki proje de akamete ugramistir sadece..
Projenin sadece havaalanı, o da düdük gibi bir şekilde gerçekleşti.. Havaalanı da aslında havacılık teknolojisi üzerinde, sivil ve askeri konularda çalışılmasına da izin verecek şekilde tasarlanmış ve az çok yapılmıştı.. Ama şimdi yeni terminalle vs ile galiba hepsi deve oldu..

Eh.. Geç oldu.. Güç oldu..

Aynı lanet devam ediyor herhalde ki, şimdi de inşaatı yapan ana müteahit battı.. Şimdi yenisine vermişler.. Olamıyor, yapılamıyor bir türlü.. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 18:08 
Akıncılar

Yani issizlik oranlari ile ilgili tabi Türkiyedede Devletin issizligin fazla oldugu yerlerde vergi muafiyeti filan getiriyor fakat kendisi bütün isleri Istanbul gibi büyük sehirlerde topluyor bunuda anlamak zor tabi.
Yahu neyi anlamak zor?.. Bazı özel evsaflı işler özel personel istiyor.. Onu da Yozgat'a toplayamıyorsun.. O kadar basit.. Otosan Gölcük'de, Gemlik Serbest Bölge'de bir dolu firma personel tutmak konusunda ciddi zorluklar yaşadılar..
İTÜ mezunu, ODTÜ mezunu adamı büyük şehirden, medeniyetten çok uzağa taşıyamıyorsun.. Yahut, istediğin kadar insanı taşıyamıyorsun.. Bırak onu, İstanbul'un belirli bölgelerine gelmek istemeyen insanlar var..
Konya'da, Kayseri'de bir dolu firma var, ihtiyaçları olan evsafta mühendis bulamamak, bulduklarına sahip olamamak sıkıntısı olan..

Bizim Almanya'daki dükkan da, itin öldüğü yerde aynı sıkıntıyı yaşıyor..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 19:30 
Akıncılar

Yahu efendi.. Yine Kafkasya işi bol "bence"li bir iş oldu.. Aynı geyik, aynı muhabbet..

Yahu Sabih Gökçen zaten "İstanbul"un en yakın büyük ilçesi Kadıköy'e 45 dakika,1 saat ve 30-40 km uzaklıkta.. Adam Boğaz'a yapmıyor ki yeri..

İsteyen İstanbul'da yaşar, isteyen Kocaeli'nde.. Gider gelir..

Bizim ne otoyol ağımız ne tren ağımız, insanların istediklerde yerde yaşayıp, uzaklardaki işlerine gidip gelmesine müsait değil.. Belki Ankara ve çevresi.. İstanbul'u Anadolu'ya beş şerit yol bağlıyor o kadar.. Kamyonu, otomobili, otobüsü.. O beş, ama aslında üç şeritten ulaşmaya çalışıyor.. Ha keza İzmir..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 20:18 
Süvariler

Türkiye balistik füze üretecekti, hiç bir karar yok sanırım onunla ilgili
Üstatlar , hacı abiler :D sorum çok mu saçmaydı kaynadı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2013, 01:24 
Yeni Üye

Şahsen köklü bir üniversitenin tekno kentin de çalışan biri olarak burasıyla ilgili gördüğüm olumsuz şeyleri paylaşmak isterim.
1)Kağıt üstünde kurulu olan 3 firma var ve maliye ihbar üzerine gelmesine rağmen herhangi bir şey bulamadan geri dönüyor.(10 metre kare oda da 3 firma var!!!)
2)Tekno kentin belki yanından hiç geçmiyen hocalar sanki tekno kentte çalışıyormuş gibi gösteriliyor.
3)Faaliyette olan firmalar coğu yabancı firma.Bizim insanımız yabancı firmalar için teknoloji geliştiriyor.
4)Faaliyette olan yerli firmalar da zaten yabancı isimli.(Bunun nedenini hiçbir zaman anlayamıyorum zaten)
5)Öğrencilerin fikrini veya hayalini gerçeğe dönüştürebilecek yeterli altyapı yok.

Aklıma gelen şimdilik bunlar olduğu için bu kadar yazıyorum.Şunu çok net söylüyorum öyle bir hava var ki sanki bu tekno kentler bu ülkenin cari açığına ilaçmış gibi gösteriliyor.Yerli firmalar yabancı isimlerle kuruluyor,geliştirdiğin teknolojiye yabancı isim veriyosan ve yerli teknojiyi üreten firmalarını yabancılara satıyosan ortada çok büyük bir sorun var.Benim anlamadığım en önemli şey neden yabancı isim neden dilimzi değil.İyi güzel teknoloji üretiyoruz ama neden yabancı isim neden.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2013, 01:33 
Yeni Üye

Arkadaslar, Efendiler, Bunlar birer "dukkan".. Ar-Ge merkezleri.. Cogu da yazilim mazilim falan da uretecek teknik yatiriminin bazen bir "workstation"u gecmedigi yerler..

Istanbul'a bu yatirimlar yapiliyor cunku Turkiye'de en cok universite Istanbul'da.. Cok yetkin universiteler ve bunlarin mezunlari Istanbul'da.. Turkiye'de en cok muhendis, teknik eleman Istanbulda yasiyor ve yasamak istiyor..

Bugun halen sektorde calismak isteyen genc arkadaslara "Ankara'da yasamaya alisabilecek misin?" diye sormak durumunda kaliyoruz..

Tesis kurulur, gelir, gider, yikilir, yapilir, kirilir onarilir.. Biz Dogulu reflekslerimizden midir nedir, aslolanin bilgi ve o bilgiyi donanan, donanacak faal hale getirecek olanin oldugunu anlamak istemez... Tesisler ile ovunuruz halen..

Hulasasi; Savunma Sanayi, Havacilik Sanayi, Turkiye'de gercekten bir "sektor" olmak istiyor ise yayginlasmak zorunda ve durumundadir.. Oyle de oluyor..

Gavur Izmir'e de kuralim bir tane..
Bazı konularda size katılmakla beraber karşı çıktığım bazı görüşleriniz var.Birincisi çok yetkin üniversiteler Ankara'da da mevcut ayrıca Türkiye'nin hali hazırda ki en büyük teknokentleri Ankara'da, buradaki mühendislere bir şekilde Ankara'da yaşamak kabul ettirilebilmiş.Hatta emin olun büyük bir bölümü can atarak burada çalışıyorlar.Eklemek istediğim başka bir hususta şu ki dünyada hiçbir ülke yoktur ki tüm merkezlerini bir şehirde toplasın ve dünyada sözü geçen bir ülke olsun.2023 yılında eğer dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak istiyorsak bu anadolu olmadan tek başına İstanbulla olmaz.Sen finans merkezini İstanbul yapmışın zaten modanın turizmin ve kültürün merkezi orası şimdi de teknoloji merkezi yapıyorsun böylece hem şehri artık boğuyorsun hemde anadolu da çekim merkezlerinin oluşmasının önüne geçiyorsun.Bu mantıkla ilk 10 hayal onu geçtim 17. sırayı kaybetmezsek iyidir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2013, 01:39 
Akıncılar

Teknokentin yanindan gecmeyen hocalarin orada calisiyor gosterilmelerinin sebebi su; Bir akademisyenden danismanlik almak istediginden bunun yolu universite doner sermayesinden geciyor. Bu is icin aktardigin butcenin ceyreginden azi akademisyenin eline geciyor.. Gerisi doner sermaye icinde bolunuyor.. Oysa bazen universitenin hic bir imkanini kullanmiyor ve bu akademisyenin Amerika'da yaptigi doktorasi uzerine calisiyorsun..
Bunun onune gecmek icin kanunen kendilerine taninmis olan hakki kullaniyor ve sadece bir firmaya bu vesile ile danismanlikta bulunabiliyorlar.. Doner sermayeyi baypas edebiliyorlar..

@Ottomansmack, Savunma sanayinin merkezi ve tum derinligi zaten Ankara'da.. Istanbul'da toplanmis da pek bir sey yok aslinda.. Ne teknoloji var ne de baska bir sey.. Zaten ben de oyle bir sey soylemeye calismiyorum.. Bir ODTU'lu olarak da ne Ankara'ya bir garezim var, ne de Ankara'da yetkin uvinersite olmadigini soyluyorum..
Neyse, anlayan anladi zaten..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2013, 01:54 
Akıncılar

Istanbul'da bir universitede docent cok sevdigim bir Hocam'in post-doc'undan sonra Turkiye'deki bocalamalarini gordukce uzuluyorum.. "Amerika'dayen Turliye'den gelen arkadaslarin, laboratuar kurmak, alet edevat almak icin yaptiklari seyleri duyunca bunlarin dolandiricilik oldugunu dusunurdum.. Simdi ben de aynilarini yapmak zorunda kaliyorum..." demisti..

Laboratuar kurarsin, masa alamazsin, bilmemne aleti alirsin, elektrik cekecek kabolusunu alamazsin, sogutma icin hortumunu, fittingini cektiremezsin.. Uzerine mikroskop koyacagin masa olur sana "Mikroskop olcum platformu.." falan filan..

Ezcumle, bazi seyler disaridan goruldukleri kadar "evil" amacli seyler olmayabilir..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2013, 01:55 
Yeni Üye

@Ottomansmack, Savunma sanayinin merkezi ve tum derinligi zaten Ankara'da.. Istanbul'da toplanmis da pek bir sey yok aslinda.. Ne teknoloji var ne de baska bir sey.. Zaten ben de oyle bir sey soylemeye calismiyorum.. Bir ODTU'lu olarak da ne Ankara'ya bir garezim var, ne de Ankara'da yetkin uvinersite olmadigini soyluyorum..
Neyse, anlayan anladi zaten..
Ben size söylemedim zaten.Hükümet eleştirisi o.Benim uzmanlık alanım finans ve muhasebe yüksek lisansımı Ankara Uni'de tamamladım.Onun için bu konuda ki söylediklerim benim değil teknokentlerde çalışan kuzenlerimin sözleri.Ayrıca şunu söylemeliyim ki finans üzerine tez çalışmalarım oldu.Bu sayede Ziraat Bankası,Eximbank,BDDK,SPK,Hazine...vs bir çok kurumla görüşme imkanım oldu.İnanın hiçbiri İstanbul'a gitmek istemiyor.Ne yönetimleri ne çalışanları.Hatta Eximbank merkezinde çalışan yaklaşık 400 kişiden yaklaşık 350 tanesi Ankara'da kalmak için dilekçe verdiklerini bizzat orada çalışanlarla sohbet ederken birinci ağızdan duydum.Benzer durumlar diğer kurumlarda da mevcut.Hatta finans merkezini bel kemiği olması gereken Merkez Bankası dirayetli bir yönetim örneği göstererek özerkliğin vermiş olduğu avantajla Ankara'da kalmıştır.Finans merkezi bu yüzden topal doğmuştur.Sözün özü şu ki:Hükümetimizde bir ben yaptım oldu havası var.Ülkenin ekonomik çıkarları göz ardı edilerek kişisel hırs ve duygularla ülke yönetiliyor ve kritik kararlar alınıyor.İstanbul gözümüzün bebeği herşeyinde en iyisini hak ediyor ama güçlü olmak için güçlü şehirlere ihtiyacımız var tek bir güçlü şehir ülkeyi taşıyamaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2013, 02:14 
Akıncılar

Ankara'yi seven herhalde tek Izmirli olarak ben de yadirgamam acikcasi.. "b... mu var Istanbul'da?" derim ben de..

Finans merkezinin Istanbul'a tasinmasi olayinin boyutu saniyorum bizim havsalamizin otesinde bir mevzu.. Pek de bilemem.. Ancak artik Istanbul'da uretim, sanayi, falan filen gibi seylerdense boyle sektorlerin yeglendigi asikar..

Ama Istanbul'daki teknokentin ve hatta teknokentlerin sebebi bir seyleri Istanbul'a cekmek, cazibeyi arrtirmak degil, Istanbul'daki nitelikli muhendis basta olmak uzere is gucune bir kova daldirmak.. Ankarali'yi Istanbul'a cekmek degil, Istanbul'da da bu konularda calisacak ortam yaratmak.. Ozellikle de yurt disi ortakliklari olan isler yapmak..

Misal, yarin obur gun, neden bir sirket de Northrop Grumman'in yeni nesil radar projesi icin Istanbul Teknokent'de yazilim isi yapmasin?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2013, 16:31 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Istanbul'da bir universitede docent cok sevdigim bir Hocam'in post-doc'undan sonra Turkiye'deki bocalamalarini gordukce uzuluyorum.. "Amerika'dayen Turliye'den gelen arkadaslarin, laboratuar kurmak, alet edevat almak icin yaptiklari seyleri duyunca bunlarin dolandiricilik oldugunu dusunurdum.. Simdi ben de aynilarini yapmak zorunda kaliyorum..." demisti..

Laboratuar kurarsin, masa alamazsin, bilmemne aleti alirsin, elektrik cekecek kabolusunu alamazsin, sogutma icin hortumunu, fittingini cektiremezsin.. Uzerine mikroskop koyacagin masa olur sana "Mikroskop olcum platformu.." falan filan..

Ezcumle, bazi seyler disaridan goruldukleri kadar "evil" amacli seyler olmayabilir..
Bende Almanyada ek is yapip ögrencilerine bir seyler sunabilmek icin benden arac gerec temin eden bir Prof tanidim kisa zaman önce .

Insanlar böyle seyleri bilmiyor isin arkasinda ne zorluklar oldugunu bilmiyorlar.
Umarim ögrencileri bu insanlarin kiymetini biliyorlardir.
Başta Almanya genel olarak da Avrupanın makine ihracat rakamları sürekli düşerken niçin Türkiyenin ihracat rakamları sürekli artıyor?Makine ve imalat endüstrisi niçin ülkemizin ikinci en yüksek ihracat kalemini oluşturuyor?Bunlarda arge desteklerinin hiç mi faydası yok?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2013, 12:39 
Akıncılar

Halen dünyadaki 195 üye ülke içerisinde en büyük 18. olan ve 2015 yılında 15.sıraya yükselmesi bekelnen ülkenize haksızlık ediyorsunuz gibime geliyor....
...Haksızlık ????
2005 yılında açılıp 2007 yılında sonuçlanan NBC Elbise ihalesini yanlış kişilere teslim ettiğini anlayamayan, üstüne 7 senedir de üretim yapılamadağını kavrayamayan SSİK veya MSB veya isyan eden Genel Kurmay gündemdeki risklerin artması ile 160bin set ithal ediyor!
Bu setlerin uluslararası piyasalardaki yaklaşık ticari değeri 1000 dolardır, ama benim talebim acil derseniz daha fazla ödeyeceğinizi de düşünmelisiniz. Artık bu fazlalık %10mu olur %100mi olur yoksa daha fazla mı bilemem. Ama:
Normal fiatlardan hesaplarsak sadece 30 gün kullanılabilecek olan bu NBC elbiselerin ithali için (zamsız) 160milyon dolar ödeyeceğiz
Yani bilimum firmamızla yaptığımız ihracatın tamamını %100 yerli katkı gibi düşünsek neredeyse %20'si !!!!
... ya zamlı tarife %100 ise?? neredeyse ihracatın yarısı bu kaleme gidiyor...30 günlük ihtiyaç kapsamında!!!! ... öbür 30 gün ???

Önceliklerini ve durumunu göremeyen yönetimlerin yaptıkları hataları bu ülke göremez ise sentetik rakamlarla kalkındık, ilerledik diye çok kibirlenir. Bu hataları dile getirmek ülkemize haksızlık değil, yalanlara kanmak ülkemize ihanettir.

Bazılarınız belki ihanet sözüne şiddetle itiraz edecektir ama gizli gizli 160 belki 300 milyon dolarlık gizli gizli alım yapıp, bir de bu alımı kimin yaptığını gizleyen, kendi sanayisini baltalayan bir sistemi alkışlamaya ben başka bir tanım yapamıyorum.

[email protected]

SosyalMedya:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2013, 13:21 
Süvariler

Alıntı:
Halen dünyadaki 195 üye ülke içerisinde en büyük 18. olan ve 2015 yılında 15.sıraya yükselmesi bekelnen ülkenize haksızlık ediyorsunuz gibime geliyor....
...Haksızlık ????
2005 yılında açılıp 2007 yılında sonuçlanan NBC Elbise ihalesini yanlış kişilere teslim ettiğini anlayamayan, üstüne 7 senedir de üretim yapılamadağını kavrayamayan SSİK veya MSB veya isyan eden Genel Kurmay gündemdeki risklerin artması ile 160bin set ithal ediyor!
Bu setlerin uluslararası piyasalardaki yaklaşık ticari değeri 1000 dolardır, ama benim talebim acil derseniz daha fazla ödeyeceğinizi de düşünmelisiniz. Artık bu fazlalık %10mu olur %100mi olur yoksa daha fazla mı bilemem. Ama:
Normal fiatlardan hesaplarsak sadece 30 gün kullanılabilecek olan bu NBC elbiselerin ithali için (zamsız) 160milyon dolar ödeyeceğiz
Yani bilimum firmamızla yaptığımız ihracatın tamamını %100 yerli katkı gibi düşünsek neredeyse %20'si !!!!
... ya zamlı tarife %100 ise?? neredeyse ihracatın yarısı bu kaleme gidiyor...30 günlük ihtiyaç kapsamında!!!! ... öbür 30 gün ???

Önceliklerini ve durumunu göremeyen yönetimlerin yaptıkları hataları bu ülke göremez ise sentetik rakamlarla kalkındık, ilerledik diye çok kibirlenir. Bu hataları dile getirmek ülkemize haksızlık değil, yalanlara kanmak ülkemize ihanettir.

Bazılarınız belki ihanet sözüne şiddetle itiraz edecektir ama gizli gizli 160 belki 300 milyon dolarlık gizli gizli alım yapıp, bir de bu alımı kimin yaptığını gizleyen, kendi sanayisini baltalayan bir sistemi alkışlamaya ben başka bir tanım yapamıyorum.
Bu tip genellemelerle, makro ekonomik konular yorumlanmaya devam edecek olursak, kahramanlıkla vatan hainliği arasında daha çok savruluruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2013, 13:53 
Akıncılar

Bu tip genellemelerle, makro ekonomik konular yorumlanmaya devam edecek olursak, kahramanlıkla vatan hainliği arasında daha çok savruluruz.
1 - reel bir olayı ve davranış mekanizmasını anlatıyorum. Bu konuda böyle davranan, başka konuda farklı davranmaz.
2- kahramanlıkla vatan hainliği arasında savrulmuyorum; doğrudan ihanetle itham ediyorum.

Gerçek hayat ÖSS sınavı gibi değildir, 3 yanlış bir doğruyu götürmez, TEK YANLIŞ TÜM DOĞRULARI GÖTÜRÜR!
Anlattıklarımda tek satır yanlış bir yargılama, teknik hata var mı; YOK
Sözlü, Yazılı, Hukuki olarak senelerdir bunları (SSM,Başbakanlık, GenKur) bilgilendirdim mi; BİLGİLENDİRDİM
Geri dönüş oldu mu; OLMADI
* GenKur; size cevap verilmeyecek dedi
* Müsteşar; ne güzel size müşteri bulduk, satın bunlara aktif karbonunuzu deyip güldü
* Başbakanlık; konuyu kendilerine ileten veya ilettiğini söyleyen milletvekillerini seçimlerde liste dışı bıraktı.
O zaman başarısızlıklarını ve gafletlerini saklayanların neresini kahramanlıkla niteliyeyim. Hele bir o NBC elbise takımlarını kimden ve kaça aldıklarını bir açıklasınlar, o zaman tek kalemde nasıl savunma sanayi ihracatımızın %kaçına karşılık bir kalemden bahsettiğimi anlarsınız.

Senelerdir böyle bir kalemi unutturmaya çalışan SSİK'nın samimiyetinden şiddetle şüphe ediyorum.

[email protected]

SosyalMedya:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2013, 14:22 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2013, 15:11 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Sahsen 2 kat parada versen yinede Istanbulda yasamak istemem, ben anlamis degilim orda yasiyan insanlari Gebze Organizede 2 isciyle muhabet etim 5 sene evel filan Avcilarin arkasindan geliyorlardi 2,30- 30 satden filan bahsedi ise gidip gelmekden aklim almadi.
Hocam burada size ters düşeceğim. Konuştuğunuz kişiler Avcılar'dan Gebze'ye gitmeyi göze alıyorlarsa trafikte çektikleri çileye de kusura bakmasınlar ama katlanacaklar. Böyle mantık olmaz. İş yerin Gebze'de, sen Tekirdağ sınırından gitmeye çalışıyorsun. Ya deniz yolunu kullanacaksın paşa paşa. Ya da İstanbul trafiğine girecek ve söz söylemeyeceksin. Ben Çengelköy'den Taksime 1 saatte giderken (aradaki mesafe 7-8 km'yi geçmez) beyfendiler Avcılar'dan Gebze'ye 2.30-3.00 saatte gidince homurdanıyorlar. Mantığa bak hele.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2013, 20:14 
Uzaklaştırıldı

Ülkemizde ekonomi başarılı şekilde idare ediliyor. Çok yol katedildi, halende ediliyor. Türkiye'de ve dünyada ekonomistler TR'nin ekonomi yönetimini takdir ediyor, başarılı buluyor. Ekonomist olmayanlar takdir etmese ne olur? Kendim de oluşan refah artışını hissediyor ve çevremde gözlemliyorum. Vatandaşların refahlarında yıldan yıldan artış yaşanmakta, aksini iddia etselerde. Altında araba, elinde "ayfon" geçinemiyorum diye ağlasa da. Sanki yüzde binli faizleri gören, bankaları boşaltılan, karne ile karnını doyurup karaborsada tüp arayan bu millet değildi. İnsan hep daha fazlasını, daha iyisini ister bu normal. Ancak kendi durumunun yanında başkalarının durumununda farkında olacaksın. Aldığı 80 dolar devlet memuru maaşı ile kiralık bir evde (teneke baraka) yaşayan ve kendini zengin addeden insanlar var bu dünya da. Kendini zengin olarak tanımlıyor çünkü devlet memuru işi garanti, 35 dolar aylıkla geçinmeye çalışan komşunu görüyor. Biz gerçekten en iyilerden olmasak ta iyi bir durumdayız. Dünden daha iyi bir durumdayız. Yarın bugünden daha iyi durumda olacağız. Ekonomi miktarları değil oranları umursar. Miktar olarak TR'nin 2,5 misli olan İtalya yarın GSMH'sının %90'ına kadar vurmuş kamu borç stokuyla ayağı kayarken miktar olarak TR'nin 2,5 katı olmalarının hiç bir yardımı olamayacak. Global daralma patır patır ülkelerin ekonomi politikalarını devirirken Türkiye zarar görmek yerine büyüdü. Bu bile başlı başına takdir edilmesi gereken bir başarıdır. Avrupa'nın talep miktarları düşmeye başlamadan ihraç pazarlarını çeşitlendirdi. Türkiye halen dahi Güney Amerika, Orta ve Güney Afrika ülkeleri ile yeni yeni ticari anlaşmalar yapma pazarlar oluşturma derdinde. Dış borçları nedeniyle ekonomik idaresine karışılan bir ülkeden yaklaşık 25 milyar dış borç vermiş bir ülkeye evrilmiş. (Meksika $10milyar (5+5), IMF $5Milyar, Kırgızistan $2Milyar, Küba $0.8Milyar ....) Merkez Bankasında 20-30 milyar dolar rezerv bulunduğu durumdan +$120 milyar dolar rezerve çıkmış. TR'nin idaresi her yönden eleşitirilir ama ekonomi en sağlam noktaları durumunda. TR'nin ekonomisinin iyi olduğunu görmek ve daha iyiye gideceğini söylemek "İhanet" ise aksini iddia etmek de nankörlük olur. Övgü de yergi de yerinde ve doğru yapılırsa güzel...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2013, 21:04 
Akıncılar

gorzone ne içiyorsan ben de ondan istiyorum, sanırım mutlu ediyor o içtiğin.

Hoş bu madde altında SSİK kararlarını tartışıyoruz ama, içtiğin mutluluk şerbetinden olacak yanlış yerde propagandaya başlamışsın.
Biz burada yolsuzluklardan bahsederken bile SSİK kararları altında alınan ve alınması gerektiği halde alınmayan kararları tartışıyoruz. Yani merkez SSİK.

[email protected]

SosyalMedya:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2013, 22:17 
Uzaklaştırıldı

gorzone ne içiyorsan ben de ondan istiyorum, sanırım mutlu ediyor o içtiğin.

Hoş bu madde altında SSİK kararlarını tartışıyoruz ama, içtiğin mutluluk şerbetinden olacak yanlış yerde propagandaya başlamışsın.
Biz burada yolsuzluklardan bahsederken bile SSİK kararları altında alınan ve alınması gerektiği halde alınmayan kararları tartışıyoruz. Yani merkez SSİK.
Bildiğimiz "Rize Çayı" içiyorum hocam size de tavsiye ederim. Eğer direk sizin iletinize cevap olarak bir mesaj yazmış olsa idim bu mesajda görüldüğü üzere "Alıntı" butonunu kullanırdım. İletim geneldir. Son sayfada son mesajlar eminim sizin de dikkat ettiğiniz üzere ülke ekonomisi ile ilgili bir hal almış vaziyette. Konudan çok sapıldığı noktada elbette ki forum yöneticileri müdahale eder. Benim de takdir edersiniz ki mesele ile ilgili fikir paylaşmam normal. Çok propaganda yapmışlığım vardır ama bu hükumet için yapmışlığım yoktur. Üyesi bulunduğum siyasi partilerde, kendi mekanizması içinde, yerinde ve zamanında yaptım o işi. Paylaştıklarım propaganda değil kişisel çıkarımlarımdır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2013, 18:16 
Üye

http://www.ekoayrinti.com/news_detail.php?id=113473

- AĞIRLIĞI: 28 BİN TON

- UZUNLUĞU: 200-230 M

- GENİŞLİĞİ: 35-40 M

- AZAMİ HIZI: 22 KNOT/S

* 180 metre uzunluğunda pist, uçakların koşarak kalkabilmesini de sağlayacak

* Tam donanımlı çıkılacak seferlerde gemi, 12 uçak ve büyüklüğüne göre 6-8 helikopter taşıyabilecek

* Uçuş güvertesinde barış dönemlerinde aynı anda 4 CH-47 Chinook helikopter iniş kalkış yapabilecek.

* Üzerinde kara, deniz ve hava araçları ile 1200 asker bulunacak.

* Yakıt ikmaliyapmadan 30 gün süreyle sefer yapabilecek

* Üzerinde yerli seyrüsefer sisteleri bulunacak gemi Aselsan 40 mm top atış kontrol sistemi, 2 adet 20 mm Phalanx yakın savunma sistemi, 3 adet Aselsan üretimi STAMP ile donatılacak.

* 30'u tank ve 30'u amfibi zırhlı hücum aracı olmak üzere toplam 90 ila 100 tekerlekli ve paletli araç taşıyacak.

* Hangar ve asansör sisteleri TSK'nın ilerleyen yıllarda sahip olmayı düşündüğü dikey kalkış özellikli JSF uçaklarına göre inşa edilecek.

* Havuz bölümünde 2 adet Lcac hovercraft tipi bot yer alacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2013, 15:35 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
söz konusu projenin Mart ayında gerçekleştirilecek Savunma Sanayii İcra Komitesi'nde yeniden ele alınacağını belirttiler.
http://www.haberturk.com/gundem/haber/8 ... ni-kiyafet

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2013, 16:11 
Akıncılar

Bir de o haberde anılan elbiselerin nasıl kullanılacağını bilselerdi!!
Orada gösterilen kamuflajlı (ihale kapsamındaki) elbiseler kaçış elbisesidir, müdehalede ve temizlikte kullanılmaz.
Bir üniformanın nasıl kullanılacağını bilmeyenlerin SSİK'da bu denli önemli kararları nasıl alacağını merak ediyor ve korkuyorum.
...hoş 2 ocakta da bu elbiseleri ithal ettiğimizi açıklamışlardı, hatta ilk haftasında 3000 adeti gelmişti, ama kimden ve kaça aldıkları DEVLET SIRRI !!
http://video.cnnturk.com/2013/haber/1/2 ... sal-koruma

şimdi garip bir haber pompalanıyor???? Mart ayında Füze Savunma Sistemi ile ilgili konuşacaklarmış ama umarım şu NBC'yi tekrar konuşurlar, yüzmilyonlarca dolar/avro haybeden harcanmaz, hesap verilmeli

O toplantıda ne içiyorlarsa merak ettim, kafalar iyi galiba orada, herşeyi güllük gülistanlık görüyorlar, kulaklar da herşeye kapalı, kendileri çalıp kendileri oynuyorlar

[email protected]

SosyalMedya:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Mar 2013, 19:00 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

26 Mart'ta SSİK toplantısı olacaktı fakat toplanılmadı galiba.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Mar 2013, 21:42 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2013, 06:45 
Akıncılar

Bir kaç yerde ayın 29'da yapılacağı söyleniyor ama resmi bir bilgiye rastlamadım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2013, 15:36 
Uzaklaştırıldı

En son SSIK ne zamandi ya ? Ocak miydi ? :shock:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2013, 16:09 
Akıncılar

Nisanda yapılacağı söyleniyordu ama hareket yok.
Ben de merakla 20 Şubatta teslim tören müsameresi yapıldıktan sonra yalan olan NBC elbise ihalesini ne yapacaklar inatla bekliyorum.

[email protected]

SosyalMedya:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2013, 11:54 
Akıncılar

Milgem projesinin KOÇ grubundan alınması konusunda haberler çıkıyor.
Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun ihalenin iptali yönünde görüş bildirdiği raporlar hazırlamış. Umarım bu Teftiş Kurulu, NBC olayını da görmüştür. Artık sağır sultan duydu ama bir türlü muhteremler duymuyor.
Bakalım SSİK'da adalet ve mantık çalışacak mı?
Şimdi bazı aklı evveller sen böyle konuşursan anca avcunu yalarsın diyebilir. 2005ten beri haybeden zaman ve para kaybettiktiklerini ve bundan ciddi zararlar yaşadığımı kabul ederseniz, ve birazcık empati yeteneğinizle vicdan kavramınız gelişti ise(aslında gelişmesine gerek bile yok, eser miktarı bile yeter) bana hak verirsiniz.

http://www.muhalifgazete.com/haber/7455 ... i-sok.html
Alıntı:
Koç Grubu şirketi RMK Marine'nin kazandığı ihaleyle ilgili rapor Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak. İhalenin çok yüksek bir ihtimalle iptal edileceği belirtiliyor.

Ancak, son karar önümüzdeki haftalarda toplanması beklenilen Savunma Sanayi İcra Komitesi'nde verilecek. Toplantıya Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz katılacak. Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun ihalenin iptali yönünde görüş bildirdiği rapor bu toplantıda değerlendirilecek.

ŞİKÂYET EDİLMİŞTİ

Türkiye'nin ilk milli savaş gemisi üretme projesi olma özelliğini taşıyan MİLGEM için iki büyük Türk tersanesi RMK Marine ve Dearsan yarışmıştı. Ocak ayındaki Savunma Sanayi İcra Komitesi Toplantısı sonucunda ihale Koç Grubu'nda kalmıştı. İhaleye katılamayan diğer firmalar şubat ayında Başbakanlık'a başvurdu.

Teftiş Kurulu, haziranda inceleme başlattı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı yetkilileri, Başbakanlık müfettişlerine ihale ile ilgili tüm dokümanları verildiğini belirterek, "İhaleye giren firmalar tek tek incelendi. Teknik alt yapılarından, tecrübelerine kadar çok sayıda faktör göz önüne alındı. Yapılan teklifler de gözden geçirildikten sonra karar verildi" açıklamasında bulundu. Projenin ilk gemisi 'Heybeliada', 2008'de denize indirildi. İkinci gemi 'Büyükada' ise henüz TSK envanterine girmedi.
not: NBC ihalesini alanların verdiği eleman ilanı tarihlerine ve eleman taleplerine bakın. Firmanın içi boş, ama SSİK inatla görmezden geliyor. 22.07.2013 ve 04.06.2013 ama bu arada makam şöförünü bulmuşlar
http://www.secretcv.com/is-ilanlari/norm-ltd_f5280
Bende taranmış hali de var, ilanı kaldırırlarsa onu da yerleştiririm :-)

[email protected]

SosyalMedya:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2013, 13:07 
Akıncılar

Görür görmesine de, bana çok kızacaksın biliyorum ama, bu işin halen züccaciyecide kalmasında senin de payın olabilir.. Taş gibi haklıyken kendini forumda bile anlatamadığına ve bir çok hevesli çocuğa dahi burun büktürdüğüne göre kim bilir "makam"lar ne gıcık olmuştur..

Alınmaca gücenmece yok..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2013, 15:24 
Akıncılar

Görür görmesine de, bana çok kızacaksın biliyorum ama, bu işin halen züccaciyecide kalmasında senin de payın olabilir.. Taş gibi haklıyken kendini forumda bile anlatamadığına ve bir çok hevesli çocuğa dahi burun büktürdüğüne göre kim bilir "makam"lar ne gıcık olmuştur..

Alınmaca gücenmece yok..
Ne diyeyim haklısın belki de.
Apoyu bile adam yerine koyup dinleyenler beni duymazdan gelebiliyorlarsa, ortada bir sorun var muhakkak.
Ama hevesli çocuk olayına çok güldüm; devleti nazenim hevesli çocuklar yönlendiriyorsa ne diyebilirim. Meydanı bunlara bıraktığımız için suçlu olan haklılar olsun. Ama ben beklerim. Onlar orada stresten kurdeşenler dökerken ben hayatıma devam edebiliyorum.

[email protected]

SosyalMedya:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2013, 22:32 
Süvariler

perşembe günü komite toplanacakmış net bilgisi olan var mı aramızda?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2013, 01:46 
Akıncılar

Göreceğiz bakalım!!!!!

[email protected]

SosyalMedya:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2013, 08:17 
Akıncılar

26 eylül perşembe toplanıyorlar.
Göreceğiz bakalım!!!!!
Hocam toplanıp seni dövmeye mi geleceklermiş? Hayrola?.. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2013, 10:07 
Akıncılar

Alıntı:
26 eylül perşembe toplanıyorlar.
Göreceğiz bakalım!!!!!
Hocam toplanıp seni dövmeye mi geleceklermiş? Hayrola?.. :)
Sabah sabah güldürdün beni, hay ağzın bal yesin :D

NBC ihalesini verdikleri ortak girişim fabrikayı taşımış ve tüm personeli yeniden almaya karar vermiş, yönetim kadrosu değişmiş. Askerler nerede bu elbise diyor, ssm her sorulduğunda ay sonuna dönem sonuna gelecek diyor...ama ortada fabrika bile yok.
Eh..7 sene oldu be hocam... Bari dövmeye gelsinler.. yoksa ben dövmeye gideceğim.
Toplam 32 ay eğitim alınca lise mezunu kimya mühendisi oluyor, bunlar 100 ayda fabrikayı bile kuramadıklarını anlayamadı.
..ama ne hikmetse suriyeye dalmaya da çok meraklılar. Bakalım neyi görecez

[email protected]

SosyalMedya:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2013, 12:07 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu kadar gecikmeye ( NBC-KBRN ihalesi ) SSM yada savunma bakanlığı tazminat talep etmiyor mu ? Dediğinize göre çok yıllar geçmiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2013, 12:25 
Akıncılar

"Yerli tasarım" şartlı MRAP aracın meğer tasarım ve lisans mevzusuna milyon dolarları akıtmamızın hesabını soruyor muyuz?..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2013, 14:14 
Akıncılar

Bu kadar gecikmeye ( NBC-KBRN ihalesi ) SSM yada savunma bakanlığı tazminat talep etmiyor mu ? Dediğinize göre çok yıllar geçmiş.
ne tazminatı! bilakis sorun yok diyorlar

[email protected]

SosyalMedya:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2013, 16:00 
Süvariler

Haber Kanalında altyazı olarak LPD ihalesi sonucunun bu toplantıda açıklanacağı belirtildi.

Dipnot: Galiba NTV idi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2013, 17:19 
Süvariler

aktifkarbon üstadım NBC tedariğinin yurtdışından yapılmasına karar verildi gibi bir haber hatırlıyorum bu yaşananlardan sonra. Haberlere düşmüştü. Forumda da konuşmuştuk acaba hazır alım söz konusu mu yurt dışından ?.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2013, 18:13 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Haber Kanalında altyazı olarak LPD ihalesi sonucunun bu toplantıda açıklanacağı belirtildi.

Dipnot: Galiba NTV idi...
:shock: :shock: :shock:

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 282 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 6 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: assslan, Exabot [Bot], Frost, ilker0101, Karasu, savagery311, yhz11 ve 37 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: