TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 18 Oca 2018, 12:56

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 112 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2012, 12:45 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Resim

Cadillac Lav 150 ST Commando
Bu araç Dragon.
Alıntı:
Alıntı:

Bu lav 150 değil, dragon denen araç. Ağır zırhlıdır, rokete bile dayanıklıdır. Lav 150 daha tenekemsi, bunun soyulmuşu gibi.
Her ikisi de aynı araçtır.
Değildir. LAV'lar cadillac markalıdır. Dragonlar başka bir markaya sahip. Kolay ayır etmeniz açısından araçların motor konumuna bakabilirsiniz. Motor solda ise lav, sağda ise dragondur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2017, 20:56 
Üye

Envarterdeki BTR-80'ler modernize ettirilip BTR-82A seviyesine getirilemez mi? Eğer bu hale getirilirse tıpkı Ruslar gibi Suriye'de de kullanabiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2017, 11:31 
Akıncılar

Taktik tekerlekli araçlara geçmekte gecikiyoruz. Bir çok silahlı kuvvet geçmişken bizim ordumuz henüz bu konuyu gündemine taşımadı.
Tabi işin bütçe kısmıda var...

Taktik tekerlekli araç ailesi TFIST üstadın bahsettiği şekilde ve paylaştığı konseptte kullanılabilir.

-Eldeki M-48'lere alternatif silahlı keşif/tank destroyer konsepti oldukça işimize yarayacaktır.(35 mm ZMA/ 105mm Tank Dstroyer)
-Ayrıca ZPT konseptinde IAI Namer'e benzer yapıda zırhlı bir ZPT'nin TSK'da çok faydalı olacağını düşünüyorum.
-8X8 ve 6X6 konsepti ihtiyaca göre etkin kullanılabilir.
-Paletli olmaması idame/bakım masraflarını düşürerecektir.
-komuta kontrol veta ET/EDT unsurları tarafından kullanılabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2017, 12:54 
Üye

Envarterdeki BTR-80'ler modernize ettirilip BTR-82A seviyesine getirilemez mi? Eğer bu hale getirilirse tıpkı Ruslar gibi Suriye'de de kullanabiliriz.

Bizdeki btrler jandarma genel komutanlığının envanterinde. Kirpi, kobra 2, kobra, ejder yalçın(alınmış alınmaya devam ediyorken) dururken kimse btr için para harcamak istemez sanırım. Ayrıca jandarma neden amfibik bir modernizasyona ihtiyaç duysun ki ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2017, 13:01 
Akıncılar

Taktik tekerlekli araçlara geçmekte gecikiyoruz. Bir çok silahlı kuvvet geçmişken bizim ordumuz henüz bu konuyu gündemine taşımadı.
Tabi işin bütçe kısmıda var...

Taktik tekerlekli araç ailesi TFIST üstadın bahsettiği şekilde ve paylaştığı konseptte kullanılabilir.

-Eldeki M-48'lere alternatif silahlı keşif/tank destroyer konsepti oldukça işimize yarayacaktır.(35 mm ZMA/ 105mm Tank Dstroyer)
-Ayrıca ZPT konseptinde IAI Namer'e benzer yapıda zırhlı bir ZPT'nin TSK'da çok faydalı olacağını düşünüyorum.
-8X8 ve 6X6 konsepti ihtiyaca göre etkin kullanılabilir.
-Paletli olmaması idame/bakım masraflarını düşürerecektir.
-komuta kontrol veta ET/EDT unsurları tarafından kullanılabilir.
@swat, uzunca süre KK'ni Amerikan ve Alman yardımları ile doğrultmuş ve bunlar da M-113, M-48 falan gibi paletli araçlar olmuş olsa da, biz aslında paletliye o kadar da sevdalı değiliz. Yine gidip 90'larda ACV'leri paletli almak zorunda da kaldık.

Trakya'da mekanize birlikleri sürsek, kışın tekerlekli araçları ancak kısıtlı alanlardan geçirebiliriz. O batakta, o karda, çamurda vs tekerlekli aracın işi çok zor.
Yurt içinde, Doğu ve G. Doğu'da yol ağımız çok düşüktü yakın zamana kadar. Buralarda el mahkum intikalleri araziden yapmak durumunda kalacaktık.

Üstelik yeni nesil araçlar ile bunların kuru zeminde mobiliteleri bu kadar arttı. Dün gezinen bir video vardı FNN Pars'ın arazi tırmanma testleri. E çok iyi. Ama bu eskiden pek nadirdi.

Bizimkiler de Afganistan'da saplanmış Stryker gördüler bir kere. :roll:

___

Bu arada, tekerlekli ve 105mm toplu araçlar çok pahalı araçlar. Bizimkilerin u yolu takip edeceğinden çok emin değilim. Bunun yanında ne kadar iyi mobilite vaad ettiklerinden ben pek emin değilim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2017, 13:10 
Uzaklaştırıldı

Özel maksattı, komuta kontrolü bir kenara bırakırsak ;

Bu fnss pars 8x8x8'i biraz daha maliyetini düşürüp ve 16 asker taşıma kabiliyetine getirip, m-113 lerin bir kısmı yerine asker taşıyıcı olarak kullanamazmıyız ?

Çünkü savaşlar artık dağ taştan çok kentlere kaydı .

Yada bu işler için bmc kirpi daha mı mantıklı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2017, 13:24 
Üye

Özel maksattı, komuta kontrolü bir kenara bırakırsak ;

Bu fnss pars 8x8x8'i biraz daha maliyetini düşürüp ve 16 asker taşıma kabiliyetine getirip, m-113 lerin bir kısmı yerine asker taşıyıcı olarak kullanamazmıyız ?

Çünkü savaşlar artık dağ taştan çok kentlere kaydı .

Hocam, pars8x8(elma), m113(armut), kirpi(portakal) olmuş :D :D . Bu araçlar birbirlerinin alternatifi değil ki. M113 yerine tulpar(zpt) alınabilir. Şehir savaşları için kirpi(mrap) daha mantıklı olur, tehdit büyük ölçüde mayın olacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2017, 13:34 
Uzaklaştırıldı

Hocam, pars8x8(elma), m113(armut), kirpi(portakal) olmuş :D :D . Bu araçlar birbirlerinin alternatifi değil ki. M113 yerine tulpar(zpt) alınabilir. Şehir savaşları için kirpi(mrap) daha mantıklı olur, tehdit büyük ölçüde mayın olacaktır.
Ben o açıdan demedim yerine kullanalım demedim. M-113leri azaltıp biraz bu amaçla bunları alabilirmiyiz dedim. Diğer yandan Kirpi'ye gelirsek mrap kavramı sadece bir anti-mayın aracı değildir.

Açılımı mayına (patlayıcıya) dayanıklı pusu korumalı bir taşıma aracıdır. Yani kısaca korumalı bir asker taşıma aracı. Her yerde korumalı olarak asker sevkine yarar. Mayına teröre şart değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2017, 13:38 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2017, 13:42 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Atıyorlardı ya Afganistan'da. 6 tane arka arkaya, tepelerinde 12.7'ler, TOW'lar, jammerlar..

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2017, 17:08 
Akıncılar

En mantıklısı kobra, bizim tercihimiz de o. Kobradan ötesi, kendi 2'si bile genel maksadı aşar özel maksatlı araç sınıfına girer.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2017, 20:18 
Üye

Alıntı:
Bizdeki btrler jandarma genel komutanlığının envanterinde. Kirpi, kobra 2, kobra, ejder yalçın(alınmış alınmaya devam ediyorken) dururken kimse btr için para harcamak istemez sanırım. Ayrıca jandarma neden amfibik bir modernizasyona ihtiyaç duysun ki ?
Hocam BTR-60'lar Jandarma envanterinde, ben BTR-80'lerden söz ettim.Hem jandarma envanterinde dahi olsa modernize edilip Kara Kuvvetlerine de kaydırılabilir.Kısacası, BTR-80'ler BTR-82A seviyesine getirilirse çok iyi olur, daha çok iş görür diye düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2017, 19:53 
Akıncılar

Ben BTR'leri değilde, Bahreyn'in ARMA'larına taktıracağı BMP-3 taretini gündeme alsak diyorum. Ellerinde varsa fazlası, Aselsan AKS ile çok faydalı bir ürün ortaya çıkabilirdi. Çokta işimize yarardı... Artık hangi TTZA veya ZMA'ya takarlarsa taksınlar, benim için farketmez. :)

BTR'leride pek beğenmiyorlar bu arada bilgine. Düz asfaltta devriye işi için kullanıyorlar.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 112 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Antis, Casper, ddemir, focus, hunter60, siux, tugberk, Wolverine ve 41 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: