TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 16 Ara 2017, 15:57

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 112 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 13 Eki 2012, 21:11 
Uzaklaştırıldı

Btr'ler ne zaman çıkacak envanterden?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 00:30 
Akıncılar

Btr'ler ne zaman çıkacak envanterden?
BTR 80'ler Aselsan tarafından modernize edildiler. Yani günümüzün şartlarını karşılıyorlar. Yürür aksam ve motorlarının da modernizasyondan geçtiğin hatılıyorum ama emin değilim. Sonuç olarak Silahlı Kuvvetlerin yakın ve orta ölçekli tedarik planlarında büyük sayılarda 6X6 ve 8X8 TTZA tedarik edilip envanterdeki sistemlerin değiştirilmesi düşünülmediğinden ya da en azından böyle bir niyete delalet edecek bir emare bulunmadığından BTR'ler ile uzun bir süre devam edeceğiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 00:37 
Genel Yetkili

Yanlışım olmasın cummins motor takıldı diye biliyorum. 2000'lerin başında..

Diğer yandan BTR'ler jandarmaya ait aslında. Kara Kuvvetleri projelerinden bağımsızlar .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 01:08 
Uzaklaştırıldı

Geçen sene temmuz yada ağustos ayında mayına basıp parçalanan BTR'yi bizzat inceleme şansım olmuştu, altındaki plaka 3 katmana ayrılmış kağıt gibi sarkıyordu, o zaman kobraların ve kirpilerin ne kadar doğru bir seçim olduğunu anlamıştım

9 şehit vermiştik galiba o btr 80 in içinde

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 01:13 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bildiğiniz üzere şuan için TSK bünyesindeki taktik tekerlekli araçlar şu şekildedir.

BTR 80 (8x8) Adet Bilgisi:180(Aselsan tarafından Termal Nişangah eklenmiştir)
BTR 60PB (8x8) Adet Bilgisi:295(Kapsamlı modernizasyonla motorları BMC tarafından yenilenmiştir. Amfibik özelliği yoktur)
Otokar COBRA (4x4) Adet Bilgisi:800+(Teslimatlar devam ediyor)
Otokar AKREP (4x4) Adet Bilgisi:260+
Shorland S55 (4x4) Adet Bilgisi:40
Otokar ZPT (4x4) Adet Bilgisi:500+
LAV 150 (4x4) Adet Bilgisi:124
BMC MRAP Kirpi (4x4) Adet Bilgisi:468 (Teslimatlar devam ediyor)

Görüldüğü üzere 4x4 ler ve özellikle de Cobralarda büyük bir sayı artışı var. Kuvvet daha önce de 6x6 veya 8x8 için bir ihtiyaç olmadığını belirtmişti.
Aslında düşünmek gerekirse bu tarz uzun ve geniş araçlar şehir içlerinde ki dar sokaklarda ya da dar yollar ve vadiler de büyük hantallıklar sergileyeceklerdir. Kuvvet bunu görerek tercihini daha ufak ama son teknoloji kalkanlarla güçlendirilmiş 4x4 tipi araçlardan yana kullanmıştır.
Tahminen ilerleyen yıllarda Cobra lar ve Kirpiler hem personel taşımada hemde muharebeye yardımcı ekipmanları taşıyan bir platform olarak ordunun temel araçları olacaklardır.(Bu kısmende olsa gerçekleşmektedir)
Mevcut BTR ler zırh olarak yeterli olmasalar da elde çokça bulunmaları ve mevcut zırhlı kamyonlardan daha yüksek bir balistik koruma sağlamalarından dolayı uzunca bir süre kullanılacaktır. Bu tarz araçlar özellikle de BTR 60 lar envantere hızlı bir şekilde giren Kirpilerin silahlandırılma işlemleri tamamlandıkça kullanım dışı kalacaklardır. Tabi bu da bir tahmin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 01:15 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 01:24 
Akıncılar

Btr bence 10 yıl kadar daha çıkmaz envanterden. yaklaşık 10-15 yıl sonra ekonomik ömürlerini doldurmuş olacaklar. 60'lar hurdaya ayrılıp, 80'ler de depoya çekilir diye tahmin ediyorum. Tabi yerlerine adam gibi bir zma koyulacağı varsayımıyla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 01:25 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Sayın dum da belirtmiş bu araçlar jandarma bünyesindeki iç güvenlik amacıyla kullanılıyor. Bunların yerine gelse gelse Kirpi ve Cobra gelir. O da yeterli olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 01:29 
Akıncılar

BTR-80 lere kapsamlı modernizasyon yapldığını bilmiyorum ama BTR-60 lar 90'lı yıllarda BMC tarafından kapsamlı modernizasyondan geçirilmişti ,
ama sorun bu değil maalesef bu araçlar günümüz tehditleri karşısında " gayet yetersiz " durumdalar , mevcut en önemli tehdit olan mayın / IED gibi tehditler karşısında yaşanılan acı tecrübelerimizde maalesef cabası ,
şahsi fikrim BTR serisi ile zırhlanmış LandRover serisi araçların tamamının bölgeden çekilmesidir bölgedeki güncel tehditlere karşı en " hafif " araç Kobralarımız olmalıdır .

Saygılar.

not. En alttan en üstte ilgili konuya kopyaladım . En alttaki iletim silinebilir .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 01:36 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Araç projesinde maalesef bir sonla buluşamadık. Kara Kuvvetleri bu proje üstünde yeniden bir ihtiyaç belirlemesi yapıyormuş. İhtiyaç belirlemesi derken neler olabilir peki 6x6 dan vazgeçilip 8x8 e geçiş olabilir mi, yoksa alınacak araç ve kategori sayısı mı arttı veya azaldı mı? Bir de benim düşüncem ilerleyen yıllarda 4x4 kategorisinde mayın ve eyp tehdidinin yanı sıra daha yüksek balistik koruma sağlayacak bir aracın da envantere girebileceği yönünde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 01:44 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Valla düşünecek olursak şuan için Cobra ve Kirpiler(Ki çift dingilli olacak yarısı) bu ihtiyacı fazlasıyla görüyor. 6x6 ve 8x8 sistemlerin hantallığı geleceğin ihtiyaçlarında yetersiz. Bununla ilgili eleştirel bir yazı vardı S&H dergisinde. Daha ağır bir araç yerine mevcut araçların üzerinde biraz daha oynayarak omtas ve umtas gibi sistemlerin tam olarak envantere girmesiyle platform araç olacaklarına şüphe yok.
Savaşlar dağ tepeden çok şehir içlerine kaymış durumda. Bu tarz mücadelede büyük araçların zafiyeti fazladır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 01:52 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Var var. Sadece pek görüntülere yansımıyor.
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 01:56 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Daha çok kent merkezleri ve eteklerinde kullanılıyor. Ama sahada da görüntüleri olacak. Kullanılıyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 01:57 
Site Başkanı

Sahada çekilmiş fotoları felan var mı..
Yoksa hepsi kademelerde duruyor mu
Resim

Bu şekilde bir kaç tane daha foto vardı ama ilk bunu buldum , diğerlerini de bulursam eklerim...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 02:00 
Uzaklaştırıldı

Hocam bu alet doğudaki çoğu polis karakolunda var d.bakırda gösterilerde falan da kullanılıyor beyaz modelleri

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 02:10 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

İstanbul'da, TOMA'lar gelmeden önce kullanılıyordu bunlar yahu. bizim panzer değil mi bunlar?
Hatta bildiğim kadarıyla hala bazı karakollarda varlar.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 02:10 
Uzaklaştırıldı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 02:14 
Akıncılar

Teori'nin koyduğu resimdeki araç sanırım 92'de Cadillac Cage 'den alınan araçlardan halk arası tabirler polis panzerlerinden değil ,
bu araçların alındığı dönemi hatırlıyorumda .......

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 02:16 
Site Başkanı

İstanbul'da, TOMA'lar gelmeden önce kullanılıyordu bunlar yahu. bizim panzer değil mi bunlar?
Hatta bildiğim kadarıyla hala bazı karakollarda varlar.
Cadillac V-150 Gage Commando , doğrudur toplumsal olaylarda da üzerlerinde su pompası olan modelleri kullanılıyor , ama G.Doğuda kullanılanlar farklı , kulelerinde 12.7mm M-2 Browning ve 40mm Mk-19 tam-otomatik bomba atar taşıyorlar yanılmıyor isem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 02:17 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bu araç Lav 150 olarak ta geçiyor. Polis panzerleri ile bir alakası yok zaten. Şuan için sayıları 120 civarı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 02:18 
Akıncılar

Bu lav 150 değil, dragon denen araç. Ağır zırhlıdır, rokete bile dayanıklıdır. Lav 150 daha tenekemsi, bunun soyulmuşu gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 02:20 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Cadillac Lav 150 ST Commando

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 04:47 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Bu lav 150 değil, dragon denen araç. Ağır zırhlıdır, rokete bile dayanıklıdır. Lav 150 daha tenekemsi, bunun soyulmuşu gibi.
Her ikisi de aynı araçtır.

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 12:25 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

isviçre ile aramız iyi olsaydı movag piranha'ları var. bence dünya üzerindeki en iyi taktik tekerlekli araç. ondan alsak fena olmaz ya da ortak üretim.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Ei6I9YG56-0[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 12:35 
Süvariler

Mesela Pars'la karşılaştırıldığında + yönleri neler Pars'a göre..??

8x8 bence farklı konfigrasyonlarla TSK'ya sunulmalı. Yada TSK farklı konfigrasyonlarla almalı...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 13:38 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

PARS

Hareket Sistemleri

Motor: 500 bg - 600 bg Dizel
Transmisyon: Tam Otomatik
İleri ve Geri Vites: 7 İleri 1 Geri
Güç/Ağırlık Oranı: 20.4 - 24.5 bg/ton
Ağırlık: (Yaklaşık)20-30 Ton. (Motor gücü 500-600 beygir ve Güç/Ağırlık oranınının 20-25 beygir olmasindan)
Güç Paketi: EURO 3
Dönüş Yarı Çapı: 7.8 m
Süspansiyon Sistemi: Yarı Otomatik Pnömatik Bilgisayar Kontrollü ve Ayarlanabilir Disk,
Hidrolik
Fren Sistemi Servis: Bütün Tekerlerden ABS Sistemli, Difransiyele Monteli Fren Diskleri, Hidrolik
Park: Aktarma Organlarına Entegre, Mekanik Yaylı, Hidrolik Kontrollü
Elektrik Sistemi (Mevcut Akım)

Performans

Azami Yol Hızı: 120km/sa
Kontrollü Hız: 31 km/sa
Suda Yüzme Hızı: 10 km/sa
Su Geçme Derinliği: 5.50 m
Azami Yol Menzili: 1000 km
Yaklaşma Açısı: 50˚
Uzaklaşma Açısı: 45˚
Azami Meyil Tırmanma: %70
Azami Yan Meyil: %60
Dik Engel Aşma: 0.70 m
Hendek Aşma: 2.80 m

Genel Bilgiler

Mürettebat Kapasitesi: 12
Muharebe Yüklü Ağırlık: 24.494 kg
Boş Ağırlık: 16.130 kg
Uzunluk: 7,98 m
Genişlik: 2,7 m
Yükseklik: 2,17 m
Karın Altı Yüksekliği: 0,4 m
Yük Taşıma Kapasitesi: 8.364 kg
Havada Nakil: C130, A400, C17 & C5

Mowag Piranha

Uzunluk: 6.96 m (271 inches).
Genişlik: 2.85 m (111 inches).
Yükseklik: 2.66 m (104 inches).
Ağırlık: 18.500 kg (40.700 lb.).
Zırh: The Piranha protects against fire from 7.62 mm guns down to 100 m.
Motor: V6-cylinder MTU, type 6V183TE22, 10.960 cm3 (665 cubic inches) displacement, turbo-charged, inter-cooler, air cooled.
Beygir gücü: 400 at 2.200 rpm.
Transmisyon: ZF 7HP600 automatic gearbox (7 forward, 1 reverse).
Transfer case(çeviremedim): 2-speed.
Elektrik sistemi: 24 volt, negative ground.
Frenler: N/A.
Tekerlekler: 12.00 - R20XML.
Sudan geçme yeteneği:
hazırlık olmadan: 1.4 m (54 inches).
Derin dalış kiti ile: N/A.
Yakıt tipi: Diesel.
Yakıt kapasitesi: 300 liter (66 gallons).
Menzil: 600 km (375 miles).
Mürettebat ve Taşıma kapasitesi: 1 (2) and 10 soldiers.
Silahlar: The Piranha will be mounted with a German Krauss-Maffei-Wegmann 1530 turret housing a 12.7 mm (cal. 0.50) machine-gun with day/night-sight (4/6 x) and 6 smoke dischargers.

Ek olarak: The vehicle is a 8 x 8 and equipped with run-flat tyres, ABS and CTIS-system (Central Tire Inflation System). The CTIS has 4 pre-selected tire-pressures for road, terrain, sand and emergency. The pressure of each wheel is controlled every 30 seconds. Its prepared for air-condition and mounting of add-on-armour. The body can be lifted up to 23 cm through a hydropneumatic suspension system when driving through mud etc. It's air-portable in e.g. C-130 Hercules. Top-speed is 105 km/h.
Mounted with Eberspächer D9W heater and Behr air condition.

Kaynak: http://www.armyvehicles.dk/mowagpiranha.htm

"Komutan arkadan gelirse, Asla lider olamaz."
- BAŞBUĞ ATTİLA

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 13:53 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

8x8 bence farklı konfigrasyonlarla TSK'ya sunulmalı. Yada TSK farklı konfigrasyonlarla almalı...
üstad baya gelişmiş bir araç en önemli özelliği tank mayını ve ied saldırılarına karşı etkili zırh sistemleri var genel olarak yapılış şekli personeli bombalı saldırılardan korumak, hatta tabanda artı bir blok sistemleri olduğunu okumuştum diğer artı özellikleri manevra kabiliyeti, sarp arazide etkin kullanım, nbc silahlara karşı koruma kiti, nakliye uçaklarda taşınabilme(c-130), 1oo km hıza ulaşma, 9,5 ton ağırlık. vaktiyle motorize bir birlikte görev yapan bir subayla sohbetim olmuştu pars'ı tsk'nın niye tercih etmediğini sormuştum o da bana manevra kabileyitinin düşük olduğunu ve dağlık alanlarda kullanımının gç olduğunu söylemişti.

[wimg]http://www.maquetland.com/v2/images_art ... anha_V.jpg[/wimg]

[wimg]http://aviationweek.typepad.com/photos/ ... ehicle.jpg[/wimg]

[wimg]http://www.armyvehicles.dk/images/mowag ... ambu_3.jpg[/wimg]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 13:56 
Site Başkanı

Alıntı:

üstad baya gelişmiş bir araç en önemli özelliği tank mayını ve ied saldırılarına karşı etkili zırh sistemleri var genel olarak yapılış şekli personeli bombalı saldırılardan korumak, hatta tabanda artı bir blok sistemleri olduğunu okumuştum diğer artı özellikleri manevra kabiliyeti, sarp arazide etkin kullanım, nbc silahlara karşı koruma kiti, nakliye uçaklarda taşınabilme(c-130), 1oo km hıza ulaşma, 9,5 ton ağırlık. vaktiyle motorize bir birlikte görev yapan bir subayla sohbetim olmuştu pars'ı tsk'nın niye tercih etmediğini sormuştum o da bana manevra kabileyitinin düşük olduğunu ve dağlık alanlarda kullanımının gç olduğunu söylemişti.

TTZA alanında kök salmış firmalarımız ve başarılı ürünlerimiz varken bence yabancı bir ülkeden TTZA almak kurumlarımıza hakaretin daniskası olur , bence aracı biraz abartıyorsunuz , ışın topu atmıyor ya...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 14:04 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

TTZA alanında kök salmış firmalarımız ve başarılı ürünlerimiz varken bence yabancı bir ülkeden TTZA almak kurumlarımıza hakaretin daniskası olur , bence aracı biraz abartıyorsunuz , ışın topu atmıyor ya...

sen benim abarttığımı nerden çıkardın? ben olanı yazdım hatta kaynak defence teknologies(adını yanlış yazmış olabilirim) bir savunma dergisi.tabi tabi firmalarımız gayet olduğu için tsk bunları tercih etmiyor niye tsk almıyor bunlardan şöyle 500 adet falan senin türk firması dediğin firmaların çoğu ortaklı.

En son Ölümsüz Akrep tarafından 14 Eki 2012, 14:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 14:10 
Site Başkanı

sen benim abarttığımı nerden çıkardın? ben olanı yazdım hatta kaynak defence teknologies(adını yanlış yazmış olabilirim) bir savunma dergisiv.abi tabi firmalarımız gayet olduğu için tsk bunları tercih etmiyor niye tsk almıyor bunlardan şöyle 500 adet falan senin türk firması dediğin firmaların çoğu ortaklı.
Sn efsane çavuş , bunu kişisel olarak algılamayın , FNSS evet %51 BAE %49 Nurol ortaklı bir şirket ,tabi bu alanda yalnız değiller Nurol Ejder 6X6 ve Otokar Arma 6x6/8x8 gibi modeller de var....

Bunlar AMW olarak geçiyor yani adı üzerinde "Zırhlı Modüler Araç" üzerine otomatik top koyarsın ZMA olur , ek zırh yerleştirirsin EYP lere karşı daha el verişli olur , yok ben sadece piyade nakil edeceğim makineli tüfek istasyonu olsun dersin ZPT olur , KRBN donanım kiti entegre edersin KRBN korumalı araç olur , kepçe ve mayın temizleme ekipmanı takarsın muharebe destek aracı olur bu böyle gider...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 14:14 
Süvariler

Birbirine üstünlük kurduğu durumlar var. Manevra yeteneği artırılabilir düşüncesindeyim fakat yerli firmalar varken gidipte dışardan ihraç etmek gerçekten saçmalık olur. Ki zaten alınamazda. Kara Kuvvetleri ihtiyaçları iç firmalardan karşılanmalı diye bir yasa filan sanırsam. Deniz Kuvvetleri içinde aynı yasa düşünülüyordu sanırsam...?

Ki zaten üstte Kuvvet'in sıcak bakmadığı söylenmiş 8x8'e ama ben farklı konfigrasyonlarla TSK sunulmasını ihtiyaç olarak görüyorum açıkcası. Orduyu bu gibi sistemlerin üzerine biraz daha farklı konfigrasyonlar uygulanıp mobilize yapmak + güçtür bence. (Misal üzerine 90 veya 105'lik bir namlulu tipi düşünülmeli [Şehir savaşlarında çok büyük bir avantaj] )

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 14:29 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

sen benim abarttığımı nerden çıkardın? ben olanı yazdım hatta kaynak defence teknologies(adını yanlış yazmış olabilirim) bir savunma dergisiv.abi tabi firmalarımız gayet olduğu için tsk bunları tercih etmiyor niye tsk almıyor bunlardan şöyle 500 adet falan senin türk firması dediğin firmaların çoğu ortaklı.
Sn efsane çavuş , bunu kişisel olarak algılamayın , FNSS evet %51 BAE %49 Nurol ortaklı bir şirket ,tabi bu alanda yalnız değiller Nurol Ejder 6X6 ve Otokar Arma 6x6/8x8 gibi modeller de var....

Bunlar AMW olarak geçiyor yani adı üzerinde "Zırhlı Modüler Araç" üzerine otomatik top koyarsın ZMA olur , ek zırh yerleştirirsin EYP lere karşı daha el verişli olur , yok ben sadece piyade nakil edeceğim makineli tüfek istasyonu olsun dersin ZPT olur , KRBN donanım kiti entegre edersin KRBN korumalı araç olur , kepçe ve mayın temizleme ekipmanı takarsın muharebe destek aracı olur bu böyle gider...

Sn. deno kişisel olarak algılamadım benim ki sadece bir fikirdi yani.isviçre desteğiyle yerli üretimde olur keşke dediğiniz gibi türk firmaları yapsa zaten ben yerli sanayi alınması taraftarıyım benim demek istediğide isviçre'den teknoloji transferi sağlamak demek istemiştim.

saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 14:40 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

TSK'nın 8x8 TTZA istemediğini düşündünüz mü hiç? İsteyecek olursa Pars ve Arma, pazarın en iddialı araçlarından ikisi haır ve nazır olarak bekliyor. İsviçre'den Piranha almak gibi bir şapşallık yapmayacaktır kimse.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 14:53 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Senin şirketlerin yurtdışında ihaleler kazanacak, kendini kanıtlamış ürünleri sahaya sürecekler sen tekerlekli araçları yurtdışından tedarik edeceksin o zaman savunma sanayi güçlensin diye niye uğraşıyoruz. Dünya üzerinde gelecek yıllarda daha da söz sahibi olacağımız bir sektör kara araçları sektörü, sektörün ihracat kalemlerine baktığımızda da kara araçları ihracatının önemli bir yer tuttuğunu görebiliriz. Kara araçları sektöründe artık Türkiye de üretilebilirliği geçtim bu ürün ne kadar özgün artık onun sorgulanabilirliğini tartışmalıyız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 15:00 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ben türkçe konuşuyorum değil mi gençler ya da tam ifade edemedim ben teknoloji transferini kasdettim yani ortak üretim yerli sanayini geliştirerek ya da piranha yı baz alarak 8x8 bir araç geliştirmeyi söyledim.

lafımı nerelere getirdiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 15:32 
Süvariler

Ben türkçe konuşuyorum değil mi gençler ya da tam ifade edemedim ben teknoloji transferini kasdettim yani ortak üretim yerli sanayini geliştirerek ya da piranha yı baz alarak 8x8 bir araç geliştirmeyi söyledim.

Sizin gibi düşünmeyen arkadaşlarda buna gerek olmadığını bu tip iki aracın zaten üretildiğini söylüyor. Neyin transferini yapacağız teknolojik olarak bize ne katacak bu araç?

Şöylede bir şey var ki elimizdeki iki araçta isteklerimizi karşılayamasa bu tip zırhlı araç üretebilecek üç tane yerli şirket var ülkede.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 15:55 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Kabul etmek gerekirse öneriniz çok kötüydü. Güzel olan ise hiç kimsenin sizinle aynı fikirde olmaması. Pars, Arma, ejder vs. gibi araçlar varken ne piranha ithal edilir ne de teknoloji transferi yapılır.
Diyelim ki sizin dediğiniz gibi yaptılar ve piranha aldılar. Bu bizim savunma sanayimizi nasıl etkiler? Bizim firmalar ihaleye katıldığında "siz neden geldiniz? kendi ülkeniz bile yabancı araç satın aldı" demez mi?
Ayrıca bu araçların sadece bir platform olduğunu unutmamalı. Bu platforma en modern silahları zırhları vs. koyarsan en iyisi olur. manevra problemi varsa düzeltilir. Mayına ekstra dayanıklılık isteniyorsa çaresine bakılır. Ama piranha alınmaz...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 16:03 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Zaten İsviçre makamları da sıraya girdi türkiye'ye satalım diye prinaha'yı. siz şanlı tsk'dan daha iyi biliyorsunuz zaten ne diyeyim türk firmalarda bir sürü 8x8, 6x6 var ama almıyor tsk.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 16:13 
Süvariler

Zaten İsviçre makamları da sıraya girdi türkiye'ye satalım diye prinaha'yı. siz şanlı tsk'dan daha iyi biliyorsunuz zaten ne diyeyim türk firmalarda bir sürü 8x8, 6x6 var ama almıyor tsk.
İhale açsaydık sıraya girerlerdi. 8-) Kızmayın bu kadar araç güzel sadece bize lazım değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 16:43 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

İhtiyaç olsaydı yurt dışından almak için de ihale açardı. Anlamadığınız bu. Demek ki adamların kuvvet yapılanmasında 8x8 araçlara şu an yer yok.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 16:58 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
İhtiyaç olsaydı yurt dışından almak için de ihale açardı. Anlamadığınız bu. Demek ki adamların kuvvet yapılanmasında 8x8 araçlara şu an yer yok.

Sizin anlamadığınızda şu ben illa alalım demiyorum ortak üretim diyorum. bi kere türkiye'nin 8x8 ihtiyacı var o zaman verelim btr'leri kurtulalım 8x8'lerden edok'ta bundan birkaç yıl önce türkiye'nin 3000 adet tt araçlara ihtiyacı olduğuna dair rapor ya da belge vardı. türkiye'de bir terör olduğuna ve halk ayaklanması riski olduğuna göre ve ortadoğuaya komşu olduğuna göre her zaman ihtiyaç olacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 17:07 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

BTR'ler Kara Kuvvetleri bünyesinde değil Jandarma bünyesinde. Doğrularınızı kontrol edin.

Ortak üretim gerçekleştirildiği takdirde biz bu araçları "almış" olmuyor muyuz? Lütfen Türkçe'mi tazeleyin.
Türkiye'de, terörle hatta bir halk ayaklanmasıyla mücadele etmek için 3000 adet taktik tekerlekli aracı bombaatarlarla donatmayı mı düşünüyorsunuz?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 17:31 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ortak üretim de biz "almış" oluyorsak o zaman da fnss'den bişey aldığımız zamanda bizde dışarı para veriyoruz sizin mantığınızla gidersek. Sn. Deno'nun dediği gibi fnss'nin yüzde 51'i BAE'ye ait o zaman almayalım pars'ı diğer tt araçları zaten yerli firmaların büyük çoğunluğu yabancıyla ortak o zaman almayalım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 17:52 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Yahu niye almayalım? TSK denen kurum, ihtiyacı var ise ihale açar, yerlisi de yabancısı da katılır, en iyi teklifi seçer araçları alır. Ancak ben diyorum ki, FNSS ve Otokar gibi dev gibi iki şirket varken bu pazarda, hiç bir şirket, iki dev şirketin yarıştığı bir pazara yurt dışında ortak bulup girmez. Bir düşünelim, kim var ki zaten MOWAG ile ortaklık kurabilecek?
Hem o değil, Piranha'nın, Arma veya Pars'tan daha iyi olduğunu nasıl biliyorsunuz?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 17:58 
Site Başkanı

hayır bu Piranha ne imiş be arkadaş :shock: galiba mayınları özel radar dalgaları göndererek patlatma sistemine de sahip :shock: hatta teröristleri 50 km mesafeden özel lazer topu ile kızartma kabiliyeti de var :shock: hatta o akdar ki jet motorlu olduğu için aynı zamanda bir hava aracı da olabiliyor :shock:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 18:06 
Süvariler

Bu konuda okuduğum eski bir makale vardı. Linkini buldum.
2010 yılına ait fakat fikir verebilir.
http://askerhaber.com/kose-yazisi/294/t ... disat.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 18:07 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bakın saygıdeğer arkadaşlar ben sadece fikrimi belirttim. ben illa piranha alalım demiyorum şunu da demiyorum bu piranha süper araç hatta süpermen her şeyi çözecekte demiyorum. benim soruma cevap verin o zaman pars o kadar iyiyse tsk niye almadı? ha 8x8 araç ihtiyacı yoksa peki niye üretildi pars. bu sorularıma cevap verin konuyu amma uzattınız yav ben sadece fikrimi belirttim ama iyi ama kötü.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 18:11 
Süvariler

Bakın saygıdeğer arkadaşlar ben sadece fikrimi belirttim. ben illa piranha alalım demiyorum şunu da demiyorum bu piranha süper araç hatta süpermen her şeyi çözecekte demiyorum. benim soruma cevap verin o zaman pars o kadar iyiyse tsk niye almadı? ha 8x8 araç ihtiyacı yoksa peki niye üretildi pars. bu sorularıma cevap verin konuyu amma uzattınız yav ben sadece fikrimi belirttim ama iyi ama kötü.
TSK, ihtiyaç olsaydı ihale açar ve alırdı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 18:31 
Uzaklaştırıldı

Tsk yerli şirketlerin ürettiği her şeyi alacak diye bir kural var mı ?

Yada önümüzdeki dönemlerde ihtiyaca göre ihale açamayacağını nereden bilebiliriz ?

sayın E.Ç. kimse size fikirlerinizi söylediniz diye muhalefet etmedi , ortadaki problem sizin bir konuyu kabul ettirme çabanız buradaki arkadaşlarda bu tavrınıza cevap veriyor .

Ordumuzun yerli imkanlarla yapabileceği kara araçlarını dışarıdan almama gibi bir düşüncesi mevcut bu araçta yurt içinde muadili olan ve muadillerinden üstün bir tarafı olmayan bir araç,

Şayet HUSKY gibi teknolojisi olan özel bir plarform olsaydı kimsenin itirazı olamazdı yada dünyanın en iyi zırhına sahip olduğunu ve ortak yapabileceğimizi teklif etselerdi yine sorun olmazdı.

Saygılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2012, 18:53 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

TSK ihale açtı. Sonra vazgeçti, ihaleyi durdurdu. İhtiyaç görmüyor şu an ya da parası yok.
Pars'ın üretilme nedeni TSK'nın ihtiyacı değil. FNSS ve Otokar özel savunma şirketleri. Zaten Pars'ın da ihracat başarıları var. Başarılı bir araç olduğu konusunda hemfikiriz.

Resim

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 112 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: biohazard ve 35 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz