TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 11 Ara 2017, 08:46

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 151 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2017, 11:59 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Türkçe okudum ve şunu gördüm.

Güney kore ekonomik nedenlerden, halkıda büyük kültürel farklılık nedeniyle korenin birleşmesini istemiyor. Hatta halkın %80ni istemiyor.

Bu yeterli sanırım.
Batı Almanya Almanlarıda doğu Almaya ile birleşmekten it gibi pişman olmuşlardı. 2003'te ordaydım. 12 sene sonra bile alayı devlete küfrediyordu. DDR vergilerinden öyle bunalmıştı ki insanlar. Tabiki İşsizlik.

Sanırım G.Koreliler bundan ders çıkarmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2017, 12:15 
Akıncılar

Bu zaten Almanya ile kıyas olmaz. Doğu Almanya her ne kadar Batı tarafı çok laga luga etse de o kadar eğitimsiz ve "kötü" değildi. iyi kötü entegre oldular.

Kuze Koreli dediğimiz adam halen at bokundan arpa topluyor. Zaten K. Kore'den güneye iltica eden elemanlar arasında hayata adapte olup tutunma oranları çok düşük derler. K. Kore çok çok farklı bir ortam. Heriflerle baba Kim için ağlıyorlar falan diye güldük müldük ama, çok sahte değildir herhalde o gözyaşları.

İşin kötüsü, Çin'in de hayalinde, Amerika'nın da hayalinde aslında birleşik bir Kore var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2017, 12:25 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Gürcistan, Sovyetler'in kültür ortamıydıysa, Doğu Almanya sanayii ortamıydı. Üreten ortamlar kolay entegre olurlar (Almanya Türkleri), üretmeyenler ise 40 yıl da geçse oralı olmayabilirler (Türkiye Suriyelileri).

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ağu 2017, 01:51 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Tosun Japonya'ya füze sallamış yine. Rotası aşağıda. Füzenin toprakları aşacağı anlaşılınca Japonya füzeyi havada imha etmekten vazgeçmiş. Füze Japonya'nın üzerinden geçerek denize düşmüş.

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ağu 2017, 03:07 
Üye

İyice çocuk oyuncağına döndü.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2017, 16:28 
Süvariler

Kuzey Kore yavaş yavaş Çin'in de sabrını zorluyor ya da Çin ABD'ye Kuzey Kore üzerinden çok net mesaj veriyor.
Her durumda bu iş daha tırmanır gibi görünüyor.

Büyük Millet Meclisi sizin yiğitlik çevrenizde korkusuzca bağımsızlık mücadelesine devam edebilmiştir. Bu nedenle Ankaralı hemşehrilerimin, bu vatanı kurtarma mücadelesinde ayrı bir şeref hissesi vardır.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2017, 18:08 
Süvariler

Tosun ve babasının dönemlerinde yapılan füze denemelerine bakınca bana kalırsa 2 şeyi anlayabiliriz.
Birincisi giderek artan kabiliyetlerin denenmesi,
İkincisi ise artan tehdit söylemlerine kabul edilebilir cevaplar vermek.
Trump göreve geldiği gibi biz bile Kore'yi vurur bu adam dedik.
Sadece Pasifik değil Afganistan'dan Balkanlar'a kadar Us Army yazılı zerzevatlar daha fazl görünmeye başladı.
Kısacası K.Kore özellikle son yaptığı hareket ile en azından çevredeki ABD müttefiki ülkelere güzel bir gözdağı verdi.
Hadi G.Kore obüs menzilinde ama Japonya ve Guam menzilini basına böyle bir daha hatırlatmak belki Trump üzerine etki edebilir diye yapmış olacağını düşünüyorum.
Bana kalırsa ABD Obama döneminde bu işi bitirmeliydi, ya çok geç kaldılar yada şimdiye kadar böyle güçleneceklerini ve ummadılar.
Diğer taraftan her Kore krizinde Çin ve Raşanın bizde temkinliyiz kendimizi korumaya çalışırız moduna girmelerini biraz aldatmaca olarak görüyorum.
Şu son füzenin motoru hala muamma mesela...
Tabi dün Rusya'nın K.Kore yakınındaki köyleri boşalttığı haberi de geldi nedensiz...
bunlar ya bu sonbaharda kapışır yada ABD artık Kore'nin tacizlerine alışır.
Son haberlerde vuracak gibi görünüyor. Trump K.Koreye haraç ödemekten bıktık gibi şeyler söylemiş.
Buda belki Amerikan halkına bir ikna manevrası olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2017, 18:18 
Süvariler

Burada gozden kacan bir husus da her ne kadar Japonya ustumuzden asirdigi icin vurmadik desek de belki o kadar sistem bu fuzeyi ya cok gec kaydetti ya da vuramayacakti ya da vuramadilar ... Kimyon alin size fuze savunma sistemi dedi. Rus' lar kis kis gulmustur bu olaya. Kimyon'un akilsiz bir lider oldugunu dusunmuyorum , adamlar kendileri acisindan dogru seye yatirim yapmis gibiler ve bayagi bir caydiriciliklari var. ABD hava saldirisi duzenlerse kesin tepesine belki de nukleer basligi yer gibi ve bunun riskini alabilecegine inanmiyorum. O aksam pentagon filan karismistir. Adamin tepesinden koca balistik gecti. Cok guzel mesaj olmus.
ABD gercekten iyi niyetli olsa , G.Kore'nin de kafasi bassa , bu adamlara her turlu yaptirimi kaldiririm. Bunun sonucu ister istemez Kore halki bir nebze dis dunyaya entegre olur. Kimyon'un elinde de bahane kalmaz. Bu sefer Vietnam'dan daha kotu bir UzakDogu hezimeti yasanabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2017, 22:45 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Böyle bir müdahale, uçaksavar sisteminin kodlarını da ifşa eder.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2017, 23:27 
Üye

Anlaşmak için tarafların ne istediğini bilmek gerekiyor... K.Kore ne istiyor? Bunun cevabını bilen varsa söylesin.

Bu iş kolay çözülecek bir iş değil topçu mesafesinde bir Seul ve bekleyen binlerce öbüs + topçu roketi, 1 saat içerisinde yüzlerce milyar dolarlık hasar alacak kadar yakın bir şehir.

Henüz nükleer söz konusu bile değilken çözüm bulmak zor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2017, 12:56 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Tosun bu sefer de hidrojen bombası denemiş. 120 kilotonluk patlama etkisi yaratan bomba 6.3'lük depreme yol açmış. Ayrıca GKR Cumhurbaşkanı acilen güvenlik konseyini toplarken Japonlar da savaş jetleri ile teyakkuza geçmiş. Çin de çok sinirlenmiş yalnız. Muhtemel radyasyon yayılmasına karşın izlemede olduklarını açıklamışlar. Ruslardan bile kınama geldi. Bölge barışını tehdit ediyorlar şeklinde. Japonya'ya atılan füzeden daha fazla tepki çeken bir hareket oldu bu.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2017, 13:35 
Süvariler

Güzel gözdağı. Tahrik etmek de bir taktiktir. GKR , o bomba tepesine düşerse ne olur onu düşünsün. ABD'nin ipi ile kuyuya inersen böyle olur :) Ben burada ABD'nin Kimyon abiyi tahrik ettiğini düşünüyorum. Ateşle oynuyorlar. Aynı haltı 2.Dünya Savaşı'nda Japonya'ya yaptılar sonra Japonlar kötü çocuk oldu , tepelerine bombayı yediler. Yine aynı oyun Saddam zamanında döndü fakat bu sefer rakibinin elinde nükleer güç ve balistik füzeler var. Kurbağa daha ne kadar sıçrayacak göreceğiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2017, 13:52 
Süvariler

Anlaşmak için tarafların ne istediğini bilmek gerekiyor... K.Kore ne istiyor? Bunun cevabını bilen varsa söylesin.
Kuzey Kore, dünyadan izole halde yaşamaya çalışan bir ülke görünümünde. Gelişememesinin bir nedenini de bu izolasyona bağlarsak; Kuzey Kore' nin bir takım isteklerini dikte edebilecek tek argümanı var; O da nükleer kapasitesidir. Çin dışında doğru düzgün iletişim kurabileceği bir ülke de bulunmuyor. Dünyada ki pek çok ülkede diplomatik misyonu dahi bulunmuyor. Benim bildiğim kadarıyla; Türkiye olarak bizler bile, Bulgaristan üzerinden diplomatik ilişkiler kurabiliyorduk. Kuzey Kore adeta kapalı kutu. Biraz da kendi rejiminin özelliklerinden kaynaklanan bu vaziyet karşısında bir takım müşkül durumlara düşebiliyor. Coğrafi konumu, doğal kaynaklarının yetersizliği ve nüfus yapısını da dikkate alırsak; beslemek zorunda olduğu 26 milyon vatandaşı var. Bu müşkülatı nasıl aşacaktır? Bütün mesele bu... Yoksa Kim Jong-Un' u akılsız bir insan olarak düşünmemek lazım. Tepesini attıran insanları köpeklere parçalatmak dışında; aslında sevimli bir tipolojisi de var (!) Asker, polis, kadın, erkek demeden, büyük bir sevgi yumağının içinde, adeta tombiş kedi görünümü veriyor. Bir diğer nokta; ABD emperyalizmine kafa tutabiliyor olması. Bu açıdan, taktire şayan bir iradeye de sahiptir. Her babayiğidin yapamayacağı, cesaret edemeyeceği bir yüreklilikle adeta ABD' ye kafa tutuyor. Bu anlamıyla da Kuzey Kore' yi taktir etmek lazımdır. Genel kanaatin aksine; Kuzey Kore' nin restlerini -kendi gerçekliğinde- makul ve mantıklı buluyorum.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2017, 01:31 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Tosun bir kez daha füze fırlatmış. Bu kez başkent Pyongyang'dan fırlatılan füze yine Japonya'nın üzerinden geçmiş. Japonya bu sefer J-Alert sirenlerini çalıştırmış ve füze üzerlerinden geçtikten sonra sirenleri kapatmışlar. Güney Kore Cumhurbaşkanı güvenlik konseyini acil toplantıya çağırmış.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2017, 15:37 
Akıncılar

Ben bu herifle neden "tosun", "kimyon" vs diye dalga geçtiğinizi anlamıyorum. Belki herifin kendi değil ama, üçüncü kuşaktır, tıkır tıkır çalışıp Amerika'yı da, G. Kore'yi de, Çin'i de aynı anda köşeye sıkıştıracak bir "durum" yaratabildi. Dalga geçecek hiç bir şey yok.

Çok ciddi bir tehdit koydu ortaya. aha da bak kimse el dahi uzatamıyor. G. Kore'yi rehin aldı. Şimdi Japonya'yı almış gibi görünüyor. Kendisine karşı "müttefik" olanların arasındaki ayrımları çok iyi oynadı. Şu anda dokunulamıyor. Dokunmanın ise bedeli çok ama çok yüksek. "ben bunu kabul etmem arkadaş" demek belki de milyon G. Koreli'nin ölümü pahasına bunu demek anlamına geliyor.

İşin kötüsü bu herife koydukları ambargolar vs ile adamları iyice ot yemeye mahkum etmiş oluyorlar. Bu herifler dünyayı takmadan nükleer deneme yapıyor, füze denemesi yapıyor ve bu kabiliyeti sınıyor, geliştiriyor. Yarın öbür gün taş yememek için bu kabiliyetini parası verene satacak. Suriye mesele bunu temin etmeyi denedi. Kafasına bombayı yedi. İran'ın Batı ile kendi sıkı fıkılığı yanında, K. Kore ile bir dolu iş karıştırdığı sızdırılıyor. Yarın öbür gün altındaki zemin kayan Suudiler'in de bu heriflerle iş karıştırmayacağını bilemeyiz.

Tosun mosun. Herif kendisine bir yer edindi ve korkarım yarın öbür gün bu yine bizim kıçımızda patlayacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2017, 16:07 
Akıncılar

Ben bu herifle neden "tosun", "kimyon" vs diye dalga geçtiğinizi anlamıyorum. Belki herifin kendi değil ama, üçüncü kuşaktır, tıkır tıkır çalışıp Amerika'yı da, G. Kore'yi de, Çin'i de aynı anda köşeye sıkıştıracak bir "durum" yaratabildi. Dalga geçecek hiç bir şey yok.

Çok ciddi bir tehdit koydu ortaya. aha da bak kimse el dahi uzatamıyor. G. Kore'yi rehin aldı. Şimdi Japonya'yı almış gibi görünüyor. Kendisine karşı "müttefik" olanların arasındaki ayrımları çok iyi oynadı. Şu anda dokunulamıyor. Dokunmanın ise bedeli çok ama çok yüksek. "ben bunu kabul etmem arkadaş" demek belki de milyon G. Koreli'nin ölümü pahasına bunu demek anlamına geliyor.

İşin kötüsü bu herife koydukları ambargolar vs ile adamları iyice ot yemeye mahkum etmiş oluyorlar. Bu herifler dünyayı takmadan nükleer deneme yapıyor, füze denemesi yapıyor ve bu kabiliyeti sınıyor, geliştiriyor. Yarın öbür gün taş yememek için bu kabiliyetini parası verene satacak. Suriye mesele bunu temin etmeyi denedi. Kafasına bombayı yedi. İran'ın Batı ile kendi sıkı fıkılığı yanında, K. Kore ile bir dolu iş karıştırdığı sızdırılıyor. Yarın öbür gün altındaki zemin kayan Suudiler'in de bu heriflerle iş karıştırmayacağını bilemeyiz.

Tosun mosun. Herif kendisine bir yer edindi ve korkarım yarın öbür gün bu yine bizim kıçımızda patlayacak.
Aynen altına imzamı atarım ve Kuzey Kore'nin ambargoları vb delmek için en yoğun kullandığı kanal olan Malezya'dan dolayı da bir şekilde ihalenin bizim üstümüze kalmasından da korkarım (aynı İran'da olduğu gibi).

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2017, 23:12 
Süvariler

Kuzey Kore'nin attığı hidrojen bombasi sonrası 6.3 şiddetinde sarsıntı olmuş. Biraz komik görünebilir ama füzenin düştüğü rotaya bakinca, bu manyak daha önce Japonya da depreme neden olan fay hattı üzerine fuze atıp kendince Jaoonyaya deprem akabinde tusunami ile zarar verme hesabı yapabilir mi ? Attığı hidrojen bombasının aktif olan bir fat hattını tetikleme olasılığı nedir ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2017, 21:14 
Akıncılar

Hidrojen bombası denemesi yer altında yapılmıştı. Denemesi yapılan füzelerde harp başlığı yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2017, 21:30 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Acaba füze olayında ABD salağa yatıyor olabilir mi? Kim amca "ha ha bak attığım füzeye bile müdahale edemediler ben bunları yer yutarım" demesini sağlayıp ABD'yi hafife alabilir. Yoksa inanmıyorum yani ABD, bırak füzeyi K.Kore'de uçan kuşu bile gerek uydu gerekse radarlarla takip ediyordur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2017, 21:34 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2017, 09:54 
Üye

Bugun ABD haber kanallarinda "Mad Dog" Mattis'in G.Kore'ye zarar gelmeden K.Kore'yi etkisiz hale getirecek bir operasyon plani gelistirmis oldugundan bahsediliyor.

Disisleri bakani v.s. planin hazir oldugunu soyluyorlar.

Hayirlisi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2017, 11:36 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bizim Kuzey Koreyi kınamamız çok saçmaydı.Onun yerine
Başbakan olsam "Benim bildiğim ABD gerekeni yapardı" der ve trol açıklama yapardım.
S-400 diğer nato ülkelerinede gerekebilir,tavsiye ediyorum der noktalardım.

Batının edepsizliklerini aşağılık komplexli insanların cevapları gibi veriyoruz.
Putin hep dediğim gibi yapıyor. :D
Ama biz "Eyyyyy" "S-400 e çıldırdılaarrrrrrr"
Sanki mahalledeki iki kadının ötekisi hakkında dedikodu muhabbeti..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2017, 19:49 
Üye

ABD ve Japon donanması seyir füzeleri ile Kuzey Kore'nin ICBM'lerini ateşlenmeden önce etkisiz hale getiremez mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 00:09 
Akıncılar

ICBM'i yok ki Kore'nin. Bir şeyler deniyor. O da uccuynan ICBM.

Mesele de o değil. Konvansiyonel tehditler mesele.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 00:26 
Yeni Üye

Korkulan mesele bu aslında.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 21:04 
Süvariler

ABD- Kuzey Kore geriliminde bölgeden son dakika haberleri geliyor. Sputnik'in sondakika haberine göre ABD Hava Kuvvetleri’ne ait B-1B bombardıman uçaklarının Kuzey Kore’nin doğu sınırının bitişiğindeki askerlerden arındırılmış bölgenin çok yakınından geçti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 22:33 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

ABD- Kuzey Kore geriliminde bölgeden son dakika haberleri geliyor. Sputnik'in sondakika haberine göre ABD Hava Kuvvetleri’ne ait B-1B bombardıman uçaklarının Kuzey Kore’nin doğu sınırının bitişiğindeki askerlerden arındırılmış bölgenin çok yakınından geçti.
Olayın hemen ardından Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda söz aldı ve “ABD Başkanı Donald Trump, liderimiz Kim Jong-un’u ‘roket adam’ olarak adlandırarak, füzelerimizin tüm ABD anakarasına ziyaretini kaçınılmaz yapmıştır” dedi.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2017, 17:42 
Üye

Kuzey Kore'nin son denediği BF'yi Arrow-3 ile vuramaz mı Japonya? Arrow-3 alımına giderler mi acaba.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2017, 21:17 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2017, 22:02 
Üye

Sm3 var Arrow ne yapsin ?
SM-3'ün ICBM kabiliyeti yok diye biliyorum. GBI ve Arrow-3'de olması lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2017, 23:33 
Akıncılar

Bir Atom bombası olayını yaşamamıştım bu yaşımda sanırım onuda göreceğim.Bu K.Kore lideri harbi rahatsız .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2017, 00:25 
Süvariler

ABD ve Müttefiklerinin gerek Akdeniz'de gerekse Pasifik'de konuşlandırdıkları, konuşlandırmaya devam ettikleri AEGIS ve benzeri özellikli gemilerdeki ana hava savunma füzesi SM3 ve türevleri (SM-2 de kabul edilebilir) ki bu füzenin atmosfer dışı vuruş yeteneği de var. Japonya'nın elindeki SM-3'ler de denendi, denenmeye devam ediyordur. Hatta F-35 tarafından bir SM-3 füzesi de yönlendirildi ve belki de birçok denemesi yapıldı.

Kore'nin füzeleri neden vurulmuyora gelirsek aklıma 2 seçenek geliyor;

1) Karşı tarafa istihbarat veya imkan kabiliyetler hakkında erken bilgi vermemek ve kendisini güçlü, korkulan bir ülke olarak kandırmak,
2) Gerçekten K.Kore füzeleri gelişmiş ve vurması kolay değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2017, 00:28 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kastı amacı ne neden herkesi irite etmekten bu kadar zevk alıyor anlamıyorum. Zaten Çin himayesinde kendi yağında kavruluyordun. Petrolün yok altının yok.

Şu tüm yaptığı global ABD jandarmalığını uzak doğuda makulleştirmekten başka bişey değil. Dedesi babası bu kadar kırık oğlan değildi. Bu dingil hopladıkça en çok sevinen ABD savunma sanayisi oluyor. Japona, Koreliye ve tabiki kendine silah yetiştirmiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2017, 00:29 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir Atom bombası olayını yaşamamıştım bu yaşımda sanırım onuda göreceğim.Bu K.Kore lideri harbi rahatsız .
Savaş çıkacağı zannetmiyorum. Önünde Güney Kore varken dünya çapında markaları risk almak istemezler. Samsung LG Hyundai Kia vs.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2017, 17:41 
Akıncılar

Kuzey Kore'nin son denediği BF'yi Arrow-3 ile vuramaz mı Japonya? Arrow-3 alımına giderler mi acaba.
Arrow da, SM-3 de SM-6 da ve hatta Amerika'nın acayip GBI'ları da kaleyi bekleyen kaleciler gibidirler. Biz bunlardan kaleye doğru atılmayan topları da tutmasını beklersek bunu yapamazlar.

"Japonya'ya doğru atılan" demek Japonya hedeflenerek atıldı demek değildir. Bunlar ekseriyeten Japonya'nın 700-1000km yukarısından geçecek şekilde "o yöne doğru" atılan füzeler. Ellerdeki sistemlerin üstlerinden geçen bu füzeleri yakalama şansı yok.

______

Belki de hazır Amerika G. Kore'ye THAAD ile başlayarak füze ve radarlarını da yerleştirmeye başlamışken, K. Kore'den atılacak bir ICBM'i yükselirken arkasından yakalayacak bir "boost phase interceptor" üzerinde çalışmalı. Amerika tarafında yakalamaya çalışmaktan daha emin olabilir.

İran için de bizim topraklarımızı kullanarak aynı şeyi hedefleyebilirdi. Artık yeterince C4ISR yeteneği var. SBIR uyduları da gerçekleşiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ara 2017, 13:35 
Üye

Belki de hazır Amerika G. Kore'ye THAAD ile başlayarak füze ve radarlarını da yerleştirmeye başlamışken, K. Kore'den atılacak bir ICBM'i yükselirken arkasından yakalayacak bir "boost phase interceptor" üzerinde çalışmalı. Amerika tarafında yakalamaya çalışmaktan daha emin olabilir.

İran için de bizim topraklarımızı kullanarak aynı şeyi hedefleyebilirdi. Artık yeterince C4ISR yeteneği var. SBIR uyduları da gerçekleşiyor.

Bir balistik füze yükselişe geçtikten sonra arkasından yakalamak çok zor bir iş, aynı anda ve aynı noktalardan ateşlendiğini düşünürsek belki olabilir.

İran kendi topraklarının 300 km içerisinden balistik füzeyi ateşlediği takdirde, Türkiye-İran sınırının 0 noktasına yerleştirilecek bir Thaad bataryasının menzilini girmeden önce belki de füze 400-500 km irtifalara çıkmış olacaktır, o yüksekliklere çıkacak thaad benzeri füze de Mrbm boyutlarına olması gerekir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ara 2017, 20:07 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Milyonlarca insanın yaşadığı ve Batı'ya bu kadar bağlı bir şehrin nükleer silahlar ile haritadan silinmesi dünya ekonomisinin çöküşü olur.
-
Kore'deki yok olan iş kollarını ve fabrikları dolduracak ne tecrüben, ne eğitimli insanın ne de bu eğitimli insanları eğitecek eğitim kurumların var. Güney Kore yarın "Bütün sektörlerden çekiliyoruz ve bundan sonra çiftçi olacağız." dese dahi Türkiye'nin böyle bir boşluğu doldurması sanıyorum yaklaşık 50 yıl alır. Son 20 yılda adamlar sanayi üretiminde dünya birinciliğine oynarken sen bütün kurumlarını yıktın ve ülkenin köküne kibrit suyu döktün.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ara 2017, 20:33 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Milyonlarca insanın yaşadığı ve Batı'ya bu kadar bağlı bir şehrin nükleer silahlar ile haritadan silinmesi dünya ekonomisinin çöküşü olur.
-
Kore'deki yok olan iş kollarını ve fabrikları dolduracak ne tecrüben, ne eğitimli insanın ne de bu eğitimli insanları eğitecek eğitim kurumların var. Güney Kore yarın "Bütün sektörlerden çekiliyoruz ve bundan sonra çiftçi olacağız." dese dahi Türkiye'nin böyle bir boşluğu doldurması sanıyorum yaklaşık 50 yıl alır. Son 20 yılda adamlar sanayi üretiminde dünya birinciliğine oynarken sen bütün kurumlarını yıktın ve ülkenin köküne kibrit suyu döktün.
Avrupalı ve Türk olmadığı sürece dünyanın geri kalanı umrumuzda olmamalı. Hedefimiz Avrupa Birliğine girmek
Amerikan ve Rus emperyalizmine karşı Avrupa ülkeleri olarak tek yumruk olmalıyız. Ortadoğudan bu malum ülkeleri sürüp. Ekonomide bu ülkeleri geride bırakmalıyız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ara 2017, 21:24 
Site Başkanı

Avrupalı ve Türk olmadığı sürece dünyanın geri kalanı umrumuzda olmamalı. Hedefimiz Avrupa Birliğine girmek
Amerikan ve Rus emperyalizmine karşı Avrupa ülkeleri olarak tek yumruk olmalıyız. Ortadoğudan bu malum ülkeleri sürüp. Ekonomide bu ülkeleri geride bırakmalıyız.
Duyanda sanacak ki adamlar bize açmış kollarını gel dostum gel diyor :D

Günümüz dünya ekonomisi seksen başlarından itibaren para transferinin kolaylaşması ve uluslararası bankacılığın gelişmesine mutabık büyüyen finans sektörüne bağlı ilerliyor, yani burada gerçek bir üretim yok, paranın doğru yerlere aktarılmasından doğan ve sürekli artan faiz kazancı var demek. Wall Street dediğimiz fenomen bundan ibaret aslında. Hal böyle olunca ülke ekonomileri birbirine hiç olmadığı kadar bağlı ve mikro düzeyde oluşan bir kriz bile, uluslararası düzeyde makro sonuçların doğmasına neden olabiliyor. 2009 krizinin domino taşı piyasa değeri o zamanlar 40 milyar dolar civarında olan Lehman Bros un batması olmuştu. Kriz Mortgage yüzünden doğdu ama tek bir hiper firmanın batması domino etkisi ile diğerlerini de yıktı. Biz burada ülke batırmaktan bahsediyoruz. Bu AB içinde iyi olmaz, Rusya içinde Avrupa içinde, Türkiye içinde. Devlet sistemleri 18 yy. dinamiklerine göre işlemiyor, multipolar bir dünya düzeninde yaşıyoruz artık...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ara 2017, 23:07 
Üye

Arrow da, SM-3 de SM-6 da ve hatta Amerika'nın acayip GBI'ları da kaleyi bekleyen kaleciler gibidirler. Biz bunlardan kaleye doğru atılmayan topları da tutmasını beklersek bunu yapamazlar.

"Japonya'ya doğru atılan" demek Japonya hedeflenerek atıldı demek değildir. Bunlar ekseriyeten Japonya'nın 700-1000km yukarısından geçecek şekilde "o yöne doğru" atılan füzeler. Ellerdeki sistemlerin üstlerinden geçen bu füzeleri yakalama şansı yok.

______

Hocam benim merak ettiğim şey: eğer savaş çıkar ve Kuzey Kore'de elindeki BF'leri Japonya üzerinde kullanırsa Japonya için en iyi çözüm Arrow-3 olmaz mıdır? Sonuçta ICBM dahil tüm BF'leri vurabilen tek füze olarak biliyorum.

Arrow-3 mü SM-3 Block IIA mı gibi de özetleyebilirmişim gerçi soruyu :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ara 2017, 23:27 
Akıncılar

Bir balistik füze yükselişe geçtikten sonra arkasından yakalamak çok zor bir iş, aynı anda ve aynı noktalardan ateşlendiğini düşünürsek belki olabilir.

İran kendi topraklarının 300 km içerisinden balistik füzeyi ateşlediği takdirde, Türkiye-İran sınırının 0 noktasına yerleştirilecek bir Thaad bataryasının menzilini girmeden önce belki de füze 400-500 km irtifalara çıkmış olacaktır, o yüksekliklere çıkacak thaad benzeri füze de Mrbm boyutlarına olması gerekir.
Yahu @ds, Bunları hangi referanslarla yazdın bilmiyorum. Ama tartışacak da gücüm yok ne yalan söyleyeyim.

Yakıtı bitmiş ya da bitmek üzere, yükselişi sırasında aslında en zaaflı posizyonda olan, "reentry"den dolayı daha fazla hızlanmamış, aslında görece uçuşun en yavaş anlarından birinde, üstelik tek parça iken, en büyük hedefi teşkil ediyorken, en büyük radar izini veriyorken, en büyük termal izi veriyorken ve hiçbir yanıltıcı ile asıl başlığı perdeleyememişken vurmak kinematik olarak en kolay şey olmayabilir de. Hiç değilse 7 Mach'la gelen bir şeyi üzerine 5 Mach'la giderek değerek yakalamaya çalışmak kadar zor değildir.

Böyle bir şeyi bir Amraam arayıcısı ve harp başlığı boyutlarına indirebildiğin bir faydalı yük ile kovalayabilirsin. O kadar da hafifi bir yükü çok ufak bir füze ile o hızlara ulaştırabilir, ivmelendirebilirsin. Çok da daha ucuz olur.

Adam 90'ların sonunda tasarladığı EKV'nin yerine, şimdi birden çok MKV koyabilecek yere gelebildi. Onu exo atmosfere çıkarabilmek için MRBM büyüklüğünde füze kullanıyordu. Bunların bir tanesini herhalde bir SM-3 kılıklı füze ile epey yukarıya ve hıza taşırız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ara 2017, 23:42 
Akıncılar

Hocam benim merak ettiğim şey: eğer savaş çıkar ve Kuzey Kore'de elindeki BF'leri Japonya üzerinde kullanırsa Japonya için en iyi çözüm Arrow-3 olmaz mıdır? Sonuçta ICBM dahil tüm BF'leri vurabilen tek füze olarak biliyorum.

Arrow-3 mü SM-3 Block IIA mı gibi de özetleyebilirmişim gerçi soruyu :lol:
Herhalde Japonya da kendisine en uygun sistemin SM-3 Block II olduğunu düşünmüş ki sistemin geliştirme ortağı ve test atışlarını da yapıyor. Şimdiden AEGIS gemileri BMD kabiliyetinde yani Baseline 9 seviyesinde, epeyce güncel.

Alamayacak ülke değil Arrow'u.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2017, 01:50 
Üye

@hds bu işleri bilen biri olduğunu düşünerek kısa yazdım aslında.

Sence Mach 10 hızıyla geliş açısına göre belki de daha üst hızlarda gelen çok başlıklı füzeyi terminal safhada 8 mach'la kafa kafaya buluşturmaya çalışan adam kendi hayatından sıkılıp heyecan olsun diye mi bu yolu seçti? Demek ki şu an olan olabilen tel yol bu.

Yakıtı bitmiş veya bitmeye yakın bir BF muhtemelen alıp alabileceği en hızlı sürati almıştır onu hızlandıracak çok fazla destekleyici güç kalmamıştır tekrar dalışta biraz hızlansa da onu atmosfere girişteki sürtünmeyle bir miktar kaybedecektir.

*Uluslar arası uzay istasyonu 400 km irtifada dolaşırken nede dünyaya çakılmaz, ki balistik füzeler yolculuklarını çok daha yukarıda yapmasına rağmen tekrar kısa sürede düşerler... Tek sebep 27000 km'lik hızı ve açısı.

*En son K.kore'nin denediği füze aslında normal şartlarda icbm bir füzenin izleyeceği yol değil, çok dik atılan bir füzeydi 4500 km yükseldi ama kısa mesafe gidebildi.

Kore bunu özellikle yapıyor da olabilir eğik atışla Thaad irtifasına girmeden Tony Parker misali göz yaşı damlası deniyor kendince bilemeyiz, bunu da görece yakın Japon hedefler için simüle ediyor olabilir.

Balistik füzelere sahip olan ülkeler genel de K.kore gibi derinliği az olan ülkeler değil Çin,Rusya,İran bu ülkeler BF'yi 1000 km derinden atsa siz atılan füzeyi hangi aşamada yakalayacaksınız? Muhtemelen orta yolun başlangıcı, 3000 km menzil 1500 km'lik irtifa ile belki bir şeyler olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2017, 02:06 
Süvariler

Adam MKV ile başarılı önleme yaptı. MKV önemli bir game changer olacak. Önümüzdeki 10 senede önleme kabiliyeti artık Rusya, Çin sınıfındaki ülkelerin nükleer kapasiteleri için de tehtid oluşturabilir. Acaba uzay, yer ve gemi konuşlu sensörlerin de baskılandığı/saldırıya uğradığı birden fazla çok başlıklı füzenin kullanıldığı bir senaryoyu simüle ediyorlar mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2017, 12:38 
Akıncılar

Sence Mach 10 hızıyla geliş açısına göre belki de daha üst hızlarda gelen çok başlıklı füzeyi terminal safhada 8 mach'la kafa kafaya buluşturmaya çalışan adam kendi hayatından sıkılıp heyecan olsun diye mi bu yolu seçti? Demek ki şu an olan olabilen tel yol bu.

Yakıtı bitmiş veya bitmeye yakın bir BF muhtemelen alıp alabileceği en hızlı sürati almıştır onu hızlandıracak çok fazla destekleyici güç kalmamıştır tekrar dalışta biraz hızlansa da onu atmosfere girişteki sürtünmeyle bir miktar kaybedecektir.
Bir füzenin bir ICBM'i "reentry"de yakalayıp yakalayamayacağını belirleyen ana unsur nedir? Neden bir sisteme "ICBM vurabilir" diyebilirken diğerine "vuramaz" diyoruz?

Nedir Aster Block-1'i yaklaşık 1.000km menzilli füzeleri yakalabilir kabiliyette yapan? Ne değişiyor gelen tehditte?

Elimizdeki teknolojiler zaten epeyce eski. EKV'ler ekseriyeten 90'ların sonlarının teknolojileri. Uzun süre olup olabilecek buydu. Ama bundan sonra "boost phase" için çalışabilecekleri bir döneme giriyor olabiliriz. En azından Kuzey Kore için. Zira G. Kore'ye bu sistemleri yerleştirebilme şansı olur.

Amerika'nın elinde artık bir geminin standart bir hava savunma füze atış kanisterinden atılabilecek kadar ufak ve atmosfer dışına çıkabilecek füze yapabilme yeteneği var. Üstelik bunlar son derece yüksek süratli füzeler.

Uzaya erişimde de, aslında "reusability" denen kavram ta 1926 yılındaki ilk eskizlerde dahi var. Bir büyük uçağın altına bağlanan bir roketin uzaya gidip sonra paraşütle inmesi vs gibi. Onyıllarca bunu yapamadık. Attığımız her roket, Saturn V gibi bir heyhula dahi yanarak atmosferde kayboluyordu.

NASA 1970'lerde bu kavramı bir kez daha ele aldı. Uzay Mekiği projesinin senede 120 civarı uçuş yapması planlanıyordu. Ama teknik buna imkan vermedi. Kısmen yeniden kullanılabilen, katı yakıtlı booster'lar eklendi. Yakıt deposu yandı gitti. Mekik sadece kendini geri getirecek halde, ama yeniden uçuşu için çok pahalı ve uzun servis süreçleri gerektirir bir halde 1981'de ilk kez uçtu. Bu sırada halen uzaya erişimin asıl yükünü tek kullanımlık füzeler çekiyordu.

Daha sonra Venture Star ve bunun "test bed"i X-33, paralel olarak X-34 gibi kısmen yeniden kullanılabilir projeler üzerinde çalışıldı. X-33 olmadı, X-34 ise bir yükü geri getirebilme kabiliyeti ile halen kısmen hizmet veriyor.

2000'lerde ise bir kaç girişimci yeniden kullanılabilir roket konusunda yatırım yaptı ve Elon Musk'ın SpaceX'i NASA'dan ve USAF'tan fırlatma kontratları dahi kazandı.

Yani; Bu an elimizdeki teknolojinin buna izin vermesi ayrı bir şey, füze savunması konusunda, tehdit belirli yerlere konsantre olmuşken, coğrafya ve geometri ve ve teknoloji buna izin verirken, eskiden pek mümkün gözükmeyeni farklı bir yaklaşımla yeniden denemeye çalışmak, ya da çalışmamak ayrı bir şey.

Amerikalılar "boost phase intercept" konusunda deli gibi çalıştılar. ABL dediğimiz kimyasal lazer projesi bunun içindi. Yaptılar, oldu olmadı o ayrı. Eninde sonunda gidilmeye çalışılacak yer "boost phase intercept" olacak. En azından "mid course intercept". Yani, tehdit füze yavaş, daha "iri", belki başlığını ve "decoy"larını ayırmamış iken.

Kuzey Kore'Nin ICBM tehditine karşı G. Kore'de konuşlu yeni nesil bir "boost phase interceptor" çalışabilir mi? Çalışabilir. Artık teknolojik olarak buna yeniden bakmakta fayda var. Ancak burada iki sorun var:
- Amerika'nın aslında bu konuya ayırdığı para çok az ve bir taraftan SM-3'ler, SM-6'lar, EPAA, GBI'lar, yeni nesil KV'lar, ilave THAAD temini, TPY-2 modernizasyonu, Patriot modernizasyonu vs vs vs için de çalışması ve parayı bölüşmesi gerekiyor.
- G. Kore ile işler hiç iyi gitmiyor. (İran için konuşursak; Türkiye ile işler hiç iyi gitmiyor).

Bu iki engel aşılabilecek olsa idi muhtemelen şu sıralar bir "boost phase interceptor" için proje duyardık. Bu da Çin için vs için olmaz, Kuzey Kore, İran gibi karşlılıklı tartmanın zor olduğu ülkelere karşı "ucuz" ve "çok adetli" temin edilebilen bir sistem olurdu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2017, 13:05 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

NASA 1970'lerde bu kavramı bir kez daha ele aldı. Uzay Mekiği projesinin senede 120 civarı uçuş yapması planlanıyordu. Ama teknik buna imkan vermedi. Kısmen yeniden kullanılabilen, katı yakıtlı booster'lar eklendi. Yakıt deposu yandı gitti. Mekik sadece kendini geri getirecek halde, ama yeniden uçuşu için çok pahalı ve uzun servis süreçleri gerektirir bir halde 1981'de ilk kez uçtu. Bu sırada halen uzaya erişimin asıl yükünü tek kullanımlık füzeler çekiyordu.
İlgisini çekene şu video epey güzel küçük bir hap formatında sunuyor STS'in tarihini. İngilizce altyazı da mevcut.

https://www.youtube.com/watch?v=Ja4ZlswGvpE

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2017, 13:07 
Akıncılar

12 bin askerin katildigi müsterek ABD/Güney Kore, Vigilant Ace (Uyanik As) tadbikatinda 230 savas ucagi kullaniliyor. Düzinelerce F-16 ve B-1B yaninda, 6 adet F-22 ve 18 adet F-35'de var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2017, 16:08 
Üye
Kullanıcı avatarı

Vigilant Ace için daha yarıntılı haber

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2017, 11:33 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2017, 13:59 
Süvariler

Aklima birsey geldi. Balistik Fuze basligina gelen onleyici fuzeye karsi Karsi Tedbir (AKKOR filan) eklenemez mi. Fuze kendini savunacak ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2017, 17:32 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Aklima birsey geldi. Balistik Fuze basligina gelen onleyici fuzeye karsi Karsi Tedbir (AKKOR filan) eklenemez mi. Fuze kendini savunacak ?
1000km ötedeki jiroskobu hangi karşı tedbir ile engelleyeceksin. Dahası 5000m/s hıla ilerleyen füzenin içindeki Jiroskop için EM dahi işe yaramaz iken nasıl bir dalga göndereceksin?(AKKOR filan) AKKORun görevi radarı karıştırmak parazit oluşturmak aydınlatmak vs vs balistikteki radar hedefi netleştirmek için ki Eski Sovyet Kuzey Kore ve İran füzelerinde yok onlarda elektronik bile minimum.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 151 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: