TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 18 Oca 2018, 08:43

Tüm zamanlar UTC+03:00


Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 17:37 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 11 Tem 2012, 23:16
Mesajlar: 236
Yaş:
Herkese merhaba,

Güvenlik Enstitüsü olarak ABD seçimlerinin sonuçlarını ve Donald Trump'ın olası politikalarını, kabinesini ve diğer ülkelerle ilişkilerini incelediğimiz bir yazı dizisi hazırladık/hazırlamaya devam ediyoruz. Yazıların ilk paragraflarını ve yazılara linkleri aşağıda bulabilirsiniz. Yorumlarınız ve eleştirileriniz bizim için önemlidir.

İyi okumalar

ABD Seçim Sonuçları Serisi I: Donald Trump ve Yeni Amerikan Yönetimi

http://guvenlikenstitusu.com/amerika-se ... -yonetimi/
Alıntı:
Yazan: Onur Kara

Bu sabah itibariyle ABD başkanlık seçimlerini kazandığı kesinleşen Donald Trump Washington’un içinden gelen biri değil. Clinton’un aksine Trump ve ekibinin kamu kurumlarında çok sayıda müttefiği de bulunmuyor. Bu nedenle özel sektörden yöneticiler ve muhafazakar aktivistlerden oluşan bir grubun hükümete yapılacak dışarıdan atamalarla görev başına getirilebileceği birkaç aydır konuşuluyordu.

Elbette, bütün kabinenin yeni isimlerden seçilmesi mümkün değil. Cumhuriyetçi Parti yönetimi bazı deneyimleri isimlerin de Washington’da kalması gerektiğini savunuyor. Muhtemelen bir müzakere sonucu son derece eklektik bir kabine ile karşı karşıya kalacağız – ancak şu aşamada Trump çok tartışmalı isimlere büyük görevler verecek gibi gözükmüyor.

ABD Seçim Sonuçları Serisi II: Donald Trump ve Güvenlik Politikaları

http://guvenlikenstitusu.com/abd-secim- ... itikalari/
Alıntı:
Donald Trump neredeyse tüm beklentileri ve tahminleri saf dışı bırakarak 8 Kasım günü gerçekleştirilern ABD Başkanlık Seçimleri sonucunda ABD’nin 45. Başkanı oldu. Adaylığını açıkladığı günden bu yana oldukça tartışmalı bir figür olarak görülen Trump, özellikle Washington’daki politik çevrelerden işadamı kimliği ve siyasete yakın olmaması sebebiyle başarılı bir başkan olamayacağı eleştirilerine maruz kaldı. Buna ek olarak Meksika sınırına duvar örme ve bu duvarın parasını Meksika hükumetine ödetme ve aynı zamanda tüm Müslümanların ülkeye girmesini yasaklama gibi vaatler onun kredibilitesini iyice düşürdü.

Peki tüm eleştiriler ışığında Donald Trump’ın güvenlik politikalarından neler bekleyebiliriz? Bu yazıda Trump’ın savunma harcamaları, NATO, Rusya ve Çin ile ilişkileri gibi konularına eğilerek önümüzdeki dört yılda bizleri neler bekliyor olabileceği hakkında birkaç yorumda bulunmaya çalışacağım.
ABD Seçim Sonuçları Serisi III: Popülizmin Yeni Devri ve Uluslararası İlişkiler

http://guvenlikenstitusu.com/abd-secim- ... iliskiler/
Alıntı:
9 Kasım 2016 tarihi itibariyle, Amerikan halkı, beklenin aksine, statükoyu korumak yerine, popülist ve özellikle dış politika konusunda oldukça deneyimsiz Cumhuriyetçi aday Donald J. Trump’ı başkan olarak seçti. Analistler, gazeteciler, bu seçimin, Amerikan iç politikasını ve özellikle ülkede git gide artan ırk ve cinsiyet gerginliklerini nasıl etkileyeceğini tartışa dursun, Donald Trump ile beraber, Amerikan dış politikasının alacağı/alabileceği yeni yön ise ayrı, ancak bir o kadar önemli bir tartışma konusu.

Trump, şimdilik ekonomik ve stratejik olarak izolasyoncu bir tavır çizecek gibi gözükse de, uluslararası ilişkilerin tahmin edilemezliği ve dinamik yapısı, Trump dış politikasını beklenmedik çizgilere çekebilir. Obama’nın sekiz yıllık statükocu pasif-agresif dış politika doktrininden sonra, Trump’ın yeni vizyonu, bu sebeple, bazısı tehlikeli, bazısı merak uyandırıcı, bir sürü yeniliğe gebe. Rusya,Türkiye ve ABD arasında oluşacak gibi gözüken yakın ilişkiler, bu noktada herkesin dikkat etmesi gereken bir mevzu olarak ortaya çıkıyor.

_________________
http://guvenlikenstitusu.com - Uluslararası Güvenlik üzerine web platformu, 1 Ekim günü yayında


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 19:20 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 11 Tem 2012, 23:16
Mesajlar: 236
Yaş:
Serinin dördüncü yazısı;

ABD Seçim Sonuçları Serisi IV: Donald Trump ve Siyasetin Yeni Dili

http://guvenlikenstitusu.com/abd-secim- ... yeni-dili/
Alıntı:
Dani Rodrik’in üç önermeli küreselleşme teorisine göre uluslararası ekonomilerin son yüzyıl içerisinde evrilmesi üç değişik denge üzerinde gerçekleşmiş, ama her aşamada bu üç dengeden sadece iki tanesi aynı anda etkili olabilmiştir.

Rodrik’e göre bu üç denge hiper-küreselleşme, demokratik özgürlükler ve ulusal egemenlik olup,20. yüzyılın ilk çeyreğinde küreselleşme ve ulusal egemenlik dengeleri ön plana çıkmış, daha sonra İkinci Dünya Savaşı’nın sonuçlanması itibariyle ulusal egemenlik ve demokratik özgürlükler ve son olarak soğuk savaşın bitimi ile tekrar küreselleşme ve demokratik özgürlükler ile ulusal egemenlik dengeleri arasında sıkışmış bir dünya ile karşı karşıya kalmışızdır. Bu üç önermeli durumda siyasi karar vericilerin bu kadar önemli bir dengeyi ustalıkla yönetiyor olabilmeleri güvenlik politikaları için de çok önemlidir.

_________________
http://guvenlikenstitusu.com - Uluslararası Güvenlik üzerine web platformu, 1 Ekim günü yayında


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2016, 16:29 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 03 May 2015, 17:32
Mesajlar: 582
Yaş:
Washington Post (WP) gazetesinin CIA’in gizli bir değerlendirmesine dayanarak bugün yayınladığı haberde, Rusya’nın Cumhuriyetçi Donald Trump’ın kazanması için seçimlere mücadele ettiği öne sürüldü.

WP adı açıklanmayan üst düzey bir ABD yetkilinin şu sözlerine haberinde yer verdi:
“İstihbarat ajanları, Rus hükümetiyle bağlantısı olan ve WikiLeaks’e John Podesta’nın da aralarında bulunduğu başkaca şahısların binlerce e-postasını WikiLeaks’e gönderen kişileri teşhis etti.”
Söz konusu yetkili, ABD’li senatörlere yaptığı sunumda, “İstihbarat camiasının değerlendirmesi şudur ki Rusya’nın buradaki amacı bir adayı diğerine karşı desteklemek, Trump’ın seçilmesini sağlamaktı. Bu ortak görüş” dedi.

NYT: CUMHURİYETÇİLERE DE SIZDILAR AMA…

New York Times (NYT) gazetesinde yayınlanan bir haberde de istihbarat servislerinin siber saldırılarda Rusya parmağı bulunduğundan emin olduğu belirtildi.
Haberde, ABD yönetiminden üst düzey yetkililer, Rus hacker’ların Demokratik Parti’nin yanı sıra, Cumhuriyetçi Ulusal Komite’nin bilgisayar sistemlerine de sızdığını, fakat Cumhuriyetçilerin ağlarından toplanan bilgileri yayınlamadıklarını düşünüyor.
Seçim öncesi gerçekleşen hack saldırıları, Demokratik Parti e-postalarını ve Hillary Clinton’ın en önemli yardımcılarından birini hedef alıyordu.
Ekim ayında ABD yönetimi, saldırılarla ilgili Rusya’yı işaret etmiş ve Moskova’yı ABD Seçimlerini karıştırmakla suçlamıştı.

TRUMP İDDİALARI KESİN BİR DİLLE YALANLADI

Trump’ın geçiş ekibi, WP’nin iddialarını yalanladı. Yapılan açıklamada, “Bunlar Saddam Hüseyin’in kitle imha silahlarına sahip olduğunu söyleyen aynı insanlar” ifadesi yer aldı. Rusya da hack suçlamalarını reddetmişti.
Trump, bu hafta Time dergisine verdiği mülakatta konuya ilişkin şunları söylemişti: “Onların seçime müdahale ettiğine inanmıyorum. Hack’i Rusya yapmış olabilir. Çin de yapmış olabilir. Hatta New Jersey’de evinde oturan bazı gençler de yapmış olabilir” demişti.

KÜÇÜK FİKİR AYRILIKLARI VAR, ÇÜNKÜ…

CIA’nin Rusya’nın niyetleriyle ilgili senatörlere sunduğu değerlendirme, 17 istihbarat servisinin verdiği bilgilerle hazırlandı. Fakat ABD’nin resmi görüşü olmak için yeterince güçlü değil. Zira istihbarat yetkilileri arasında bazı ufak görüş farklılıkları bulunuyor.
Haberde görüşü bulunan ikinci bir yetkilinin bu konudaki görüşü şöyle: “Örneğin; istihbarat sevisleri, Demokratların e-postalarını WikiLeaks’e ileten kişilerin Kremlin’deki yetkililer tarafından yönlendirildiğini gösteren spesifik bir istihbarata sahip değiller.”
WikiLeaks Kurucusu Julian Assange, bir televizyona verdiği röportajda, e-postaların kaynağının Rusya olmadığını söylemişti.

OBAMA SORUŞTURMA EMRİ VERDİ

Tüm bu bilgiler ışığında ABD Başkanı, seçim kampanyası süresince Rusların hack saldırılarıyla ilgili “bütünlüklü bir inceleme” yapılması talimatını verdi.
Obama’nın Terörle Mücadele ve İç Güvenlik Danışmanı Lisa Monaco, “Yeni bir eşiğe geçtik ama bunu enine boyuna değerlendirmek ve incelemek, ne olduğunu anlamak ve alınan dersleri açıklamak bize düşer” dedi.
Monaco, Obama’nın 20 Ocak’ta görevi bırakmadan hazırlanan raporu masasında görmek istediğini söyledi. Rapor ise Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper liderliğinde hazırlanacak.

Kaynak:Sözcü

_________________
''Birnam ormanı dunsinane'e gelmiş, gelsin;
hasmım bir kadından doğma değilmiş, olmasın;
dövüşeceğim sonuna kadar!''

William Shakespeare/ Macbeth


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2016, 17:55 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 03 May 2015, 17:32
Mesajlar: 582
Yaş:
Yeni seçilen Başkan Donald Trump, Exxon Mobil’in yöneticisi Rex Tillerson’u Dışişleri Bakanı adayı olarak açıkladı. Trump, Tillerson’u küresel operasyon yöneten başarılı uluslararası anlaşmalara imza atan biri olarak niteledi.

Ancak Tillerson’un Rusya ile ilişkileri soru işaretlerine neden olmuş durumda.

Trump yaptığı açıklamada, Tillerson’ın, “Amerika’nın hayati çıkarlarını güçlü bir şekilde savunacağını ve Amerika’nın güvenliğini ve prestijini yıllardır zayıflatan hatalı dış politikaları ve adımları tersine çevireceğini” söyledi.

Trump gibi daha önce hiçbir resmi görevde bulunmayan Tillerson, yeni seçilen başkanın “Amerika’nın dış ilişkilerdeki itibarını yeniden sağlama” vizyonuna katıldığını söyledi.

Trump, 64 yaşındaki Tillerson’ı bazı Cumhuriyetçi isimler destekledikten sonra aday gösterdi. Eski Dışişleri Bakanları Condoleezza Rice, James Baker ve eski Savunma Bakanı Robert Gates, Tillerson’ı destekleyen isimler arasında. Ayrıca eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney de Rex Tillerson’a destek veriyor.

Rice ve Gates Tillerson için Salı günü desteklerini açıkladı. Destekler önemli, zira Senato onay sürecinde Tillerson’ın Rusya ile ilişkileri sorun yaratabilir. Senato’da Cumhuriyetçiler yalnızca iki üyeyle çoğunluğa sahip, ancak önde gelen senatörler John McCain ve Lindsay Graham, Tillerson’a destek vermiyor. Bu noktada Senato’nun asli üyesi olarak yeni Başkan Yardımcısı Mike Pence Tillerson lehine oy kullanarak Senato’daki oy eşitliğini bozabilir.

2013’te Putin, Tillerson’a enerji sektöründe işbirliğini güçlendirdiği için devlet ödülü vermişti. Tillerson ayrıca 2011’de ExxonMobil ve Rus devlet petrol şirketi Rosneft’le Kuzey Kutbu’nda petrol arama çalışmaları başlatmak üzere o dönem başbakan görevindeki Putin’le yarım trilyon dolar getirisi olması beklenen dev bir anlaşmaya imza atmıştı.

Senatör John McCain, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Endişelerim var, Putin ile çok yakın ilişkileri olduğu biliniyor” dedi.

Rusya’nın internet korsanları kullanarak 8 Kasım’daki Başkanlık yarışına Trump lehine müdahale etmeye çalıştığı yönünde suçlamalar bulunuyor. Amerika Merkezi İstihbarat Dairesi (CIA) geçen hafta bu iddiaları doğrulayan bir raporu Kongre üyelerine sunmuştu.

İş dünyası Trump’ın Tillerson seçeneğini memnuniyetle karşıladı. Ulusal İmalatçılar Birliği açıklamasında, “Rex’in Dışişleri Bakanlığı’na işveren perspektifi getirecek olmasından memnunuz” denildi.

Kaynak:VOA (Voice Of America)

Trump başkanlık koltuğuna oturduktan sonra da düşüncelerinde (özellikle Rusya ve Orta Doğu politikaları) pek çark etmeyeceğe benziyor.

_________________
''Birnam ormanı dunsinane'e gelmiş, gelsin;
hasmım bir kadından doğma değilmiş, olmasın;
dövüşeceğim sonuna kadar!''

William Shakespeare/ Macbeth


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 14:03 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 28 Tem 2012, 02:03
Mesajlar: 403
Konum: Ankara
Yaş: 24
Trump'ın şu dediklerine kim yanlış diyebilir ki ?

https://www.youtube.com/watch?v=6wojm7t ... u.be&t=383


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 20:39 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 05 Ağu 2012, 14:49
Mesajlar: 3727
Yaş:
Anlasilan Trump soguk savas yerine kazan kazan modeli yapmak istiyor. Putin'in de isine gelir. Beraber tum dunyayi enerji uzerinden somurup para kazanirlar. Aslinda is adamlari dunyayi yonetse belki savaslar olmaz.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 17:49 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 03 May 2015, 17:32
Mesajlar: 582
Yaş:
Trump kabinesini belirlemeye devam ediyor.

Yeni kabine üyelerini belirlemeye devam eden Donald Trump, son olarak içişleri bakanlığına resmen Montana milletvekili Ryan Zinke’yi aday gösterdi.

Kendisi de eski bir Deniz Kuvvetleri komandosu olan Zinke, Donald Trump’ın kabinesindeki dördüncü eski asker oldu.

Amerika’da İçişleri Bakanlığı yalnızca aralarında ulusal parkların da bulunduğu federal arazilerin yüzde 20’sinden sorumlu. Bakanlığın 70 bin personeli bulunuyor.

Trump ayrıca İsrail’e büyükelçi olarak da David Friedman’ı atadı. Yeni Başkan, Amerika’nın Telaviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma sözü vermişti.

Milyarder emlakçı Donald Trump, 15 Aralık’a kadar tüm işleriyle bağlantılarını keseceği sözü vermiş ancak bu kararını başkanlık görevini devralacağı 20 Ocak tarihi öncesine ertelemişti.

Kaynak: Voice Of America (Amerika'nın Sesi)

_________________
''Birnam ormanı dunsinane'e gelmiş, gelsin;
hasmım bir kadından doğma değilmiş, olmasın;
dövüşeceğim sonuna kadar!''

William Shakespeare/ Macbeth


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 19:04 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 09 Eyl 2015, 01:28
Mesajlar: 841
Yaş:
Bir yeri fethedicek heralde.

_________________
I am a human being capable of doing terrible things.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 19:30 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 18 Tem 2012, 16:01
Mesajlar: 93
Yaş:
Bizim Filistin meraklıları ne yapacak bu durumda? Adamın atadığı isimlerin çizgisi belli. Filistin için yorgan yakmayız umarım.

_________________
Resim
Panthera Tigris Altaica


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 19:33 
Çevrimdışı
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 20 Tem 2012, 20:07
Mesajlar: 597
Yaş:
Ben İran ve Rusya'nın oldukca problem yaşayabileceğini düşünüyorum.

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2016, 19:55 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 03 May 2015, 17:32
Mesajlar: 582
Yaş:
Trump'ın kabînesi bu gidişle ufak bir emekli askerler takımı olacak :)

_________________
''Birnam ormanı dunsinane'e gelmiş, gelsin;
hasmım bir kadından doğma değilmiş, olmasın;
dövüşeceğim sonuna kadar!''

William Shakespeare/ Macbeth


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 11:35 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 18 Haz 2014, 01:21
Mesajlar: 390
Yaş:
Çoğu kişi Trump'ın 4 yıl içinde savaşa gireceğini düşünüyor. Dünyanın en sıcak savaşı Suriye,ancak Esad bu kadar işin ucuna gelmişken, Trump Putin'le iyi geçiniyorken ABD'nin saldıracağı nokta Suriye olmayacaktır.

Aklıma Kuzey Kore ve İran geliyor.

Çin'den ekonomik insiyatifi alıp ülkesinde yeni iş imkanları yaratmak isteyen Trump pasifikte bir savaşa sıcak bakabilir. Çin'in son filipinler hamlesine karşılık olarak, Kuzey Kore üzerinden Çin'i zayıflatmış olur.

Asya borsaları güvenlik endişeleriyle sarsılırken, amerikan sermayesini iyi bir zamanlama ile Çin'den kaçırabilirse, Çin'e yatırım yapmış alternatif sermaye gruplarını bir anda istikrarsızlığa iterek, Amerikan sermayesine bir avantaj sağlar.

Dahası Kuzey Kore hükümeti çökerse görece kötü şartlarda yaşayan ve dini motivasyonları olmayan Kuzey Koreliler bir süre yatırımlarla hoş tutularak, intikam saldırıları vs. yapmak yerine, zamanla Güneylilerin hayatına entegre olacak hale getirilebilirler.

İran saldırısı ise daha karmaşık dengelerin üzerine kurulacaktır.İhtimaller özetlenemeyecek kadar çok.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 00:54 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 11 Tem 2012, 23:16
Mesajlar: 236
Yaş:
Amerika ve Rusya ilişkileri hakkında bir süre önce yayınladığımız bir yazı;


http://guvenlikenstitusu.com/abd-rusya- ... artismasi/
Alıntı:
Obama yönetiminin yakında Trump’ a devredeceği başkanlık koltuğu ve dolayısıyla dış politika üzerindeki tartışmalar son aylarda ivme kazanmış durumda. Bazı analistlerin ‘Soğuk Savaş 2.0 sürümü’ olarak nitelendirdikleri bu süreç pek çok açıdan incelenmeye değer. Önce başkanlık seçimlerine Rusya’nın dolaylı olarak müdahale ettiği tartışılırken, sonrasında 35 Rus diplomatın sınır dışı edilip 2 Rus temsilciliğinin kapatılmasıyla başlayan ‘Soğuk Savaş’ söylemi, ABD’nin son olarak ‘Atlantik Çözüm Operasyonu’ kapsamında NATO üzerinden Avrupa’daki askeri varlığını artırma girişimiyle güçlendi. 2016 yılının son yarısını ele alırsak dijital alandaki mücadelenin diplomatik sürece sıçradığını ve bunun iki ülke arasındaki ilişkileri gelecekte nasıl şekillendireceğini hepimiz birden merak ediyoruz. ABD ve Rusya arasındaki gerginliğin Soğuk Savaş’la ilişkilendirmek için daha çok vakte ihtiyaç var. Ancak, olayların başlangıcına bakıp incelenirse bir yol alınabilir.

_________________
http://guvenlikenstitusu.com - Uluslararası Güvenlik üzerine web platformu, 1 Ekim günü yayında


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2017, 20:20 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Haz 2014, 13:36
Mesajlar: 859
Yaş:
Halkbank GMY ABD de tutuklandı diye bazı tweetler dolaşıyor. Eğer doğru ise ilişkiler çok ciddi etkilenebilir.


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye