TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 25 Mar 2017, 06:59

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 56 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Suudi-iran Gerilimi
MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2016, 01:10 
Akıncılar

Malum idamlardan sonra, İran Meşhed'te göstericiler Suudi Konsolosluğu'ndaki bayrağı indirdi.Bina ateşe verildi.

https://twitter.com/metesohtaoglu/statu ... 2353850371

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Suudi-iran Gerilimi
MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2016, 01:45 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Suudi Arabistan'da askeri üssümüz var mı ? Yoksa oraya bir askeri üst açmak İran'a çok güzel bir mesaj olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2016, 01:52 
Süvariler

İran ve Suudi Arabistan direk karşı karşı gelmeyecektir.
Dolaylı yoldan Suriye'de ve Yemende destekledikleri grublar vasıtasıyla birbirlerine diş göstereceklerini tahmin ediyorum.İran daha çok Rusya'ya yanaşır, Suudilerde Amerikaya yanaşıp destek arayacaklar bu sürtüşme için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2016, 02:07 
Süvariler

Suudiler, Nimr'i idam etmek için bayağı bekliyorlardı. 2015'in başı, ortaları gibi Bahreynli Şiiler sürekli Nimr'in bırakılması için protestolar düzenliyorlardı.

Nimr, Esad rejimi ve Sünni-Şii çatışmalarının karşıtıdır. Açıklamaları ve videoları o yönde. Tek idam edilen Şii ise Nimr'dir. El-Kaideciler tarafından çok hürmet edilen bir Faris Ez-Zehrani de infaz edilmiştir. Zaten geri kalan 46 kişi Suudi Arabistan'da terör eylemleri yürüten kişiler imiş. Fotoğrafları ve isimleri yayınlanmıştı.

Suud'un Nimr'i infaz etmesi, İslam dünyası içerisindeki mezhep eksenli çatışmaları daha da alevlendireceği malum. Bildiğiniz fitnedir bu. Suudlara yaptırılmış gibi duruyor sanki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2016, 02:51 
Süvariler

Suudiler, Nimr'i idam etmek için bayağı bekliyorlardı. 2015'in başı, ortaları gibi Bahreynli Şiiler sürekli Nimr'in bırakılması için protestolar düzenliyorlardı.

Nimr, Esad rejimi ve Sünni-Şii çatışmalarının karşıtıdır. Açıklamaları ve videoları o yönde. Tek idam edilen Şii ise Nimr'dir. El-Kaideciler tarafından çok hürmet edilen bir Faris Ez-Zehrani de infaz edilmiştir. Zaten geri kalan 46 kişi Suudi Arabistan'da terör eylemleri yürüten kişiler imiş. Fotoğrafları ve isimleri yayınlanmıştı.

Suud'un Nimr'i infaz etmesi, İslam dünyası içerisindeki mezhep eksenli çatışmaları daha da alevlendireceği malum. Bildiğiniz fitnedir bu. Suudlara yaptırılmış gibi duruyor sanki.
Sünni Şİİ ayrışmasını daha da körükleyecektir şüphesiz.Ben şiilerin Suudi Arabistan içinde protestolardan öteye geçecek bir eylem içinde olacaklarını sanmıyorum.Elkaide ve İŞİD'in eylem yapmasını olasılığı çok daha yüksek ki İŞİD daha geçen bir patlamada 13 Suudi özel kuvvet askerini öldürmüştü.
Suudi zindanlarında 40 bine yakın siyasi tutuklu olduğu söyleniyor bunların aileleri kabileleri göz önünde bulundurulduğunda Suudi Arabistan yönetiminde ki Al-i Suud ailesine düşman olanların kesimi azımsancak kadar az değildir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2016, 11:09 
Süvariler

Dün akşam Bağdat'taki Suudi Arabistan Elçiliği'ne de saldırı olmuş.

İran'da Tahran'daki elçilik baskını sonrası Suudi Arabistan, Riyad'taki İranlı diplomatların ülkeden alınması için 24 süre verdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2016, 14:55 
Süvariler

Alıntı:

Sünni Şİİ ayrışmasını daha da körükleyecektir şüphesiz.Ben şiilerin Suudi Arabistan içinde protestolardan öteye geçecek bir eylem içinde olacaklarını sanmıyorum.Elkaide ve İŞİD'in eylem yapmasını olasılığı çok daha yüksek ki İŞİD daha geçen bir patlamada 13 Suudi özel kuvvet askerini öldürmüştü.
Suudi zindanlarında 40 bine yakın siyasi tutuklu olduğu söyleniyor bunların aileleri kabileleri göz önünde bulundurulduğunda Suudi Arabistan yönetiminde ki Al-i Suud ailesine düşman olanların kesimi azımsancak kadar az değildir.
Benim anlamadığım İşid niye Suud'a saldırır ? Suud zaten Şii ile mücadele ediyor ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2016, 15:14 
Süvariler

Suudiler resti cekmis yalniz, idamlarin devami gelecekmis.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2016, 15:49 
Süvariler

Elçiliğe saldıranlardan 40 kişi tutuklanmış. Ruhani ise İçişleri, Adalet ve İstihbarat Bakanlıkları'ndan saldırganların tutuklanıp, yargı önüne çıkarılmasını istemiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2016, 17:59 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bu İran ne biçim bir devlet hiç bir diplomatik kaideye saygıları yok şu elçilik basılması hadisesi bu ülkenin aynı konudaki kaçıncı vukaatıdır? Benim bildiğim kadarı ile en az 4-5 olay var bu şekilde yani bir ülke kendisine canı malı emanet edilmiş durumda bulunan diplomatik misyonu nasıl koruyamaz yada korumaz bilmiyorum koca elçiliği yakmışlar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 00:02 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Son olay üzerine bende bir stratejik analiz yapmak istiyorum(hep istemişimdir) :)
Yıllardır forumda dahil birçok yerde Suudilerin silahlanmasının sebeplerinden biri olarak İran olduğu yazıldı. Ve Basra Körfezi dahil çatışma alanının Suudi Arabistan-İran olacağı öngörüleri var. Şii İran'ın Arap yarımadasında etkisi malum.
Türkiye-İran gibi bir çatışma ortamı hiç müsait değil aksine Türkiye lehine güçlü bir denge olur.
Türkiye-Rusya çatışması içinde hiç müsait bir ortam yok(uçak krizi bu denli bir sebep olamaz) aksine Rusya lehine güçlü bir denge, NATO gibi bir sebepten dolayıda küresel bir çatışma ortamına dünya hazır değil.
İki taraf Rusya ve ABD sahada savaştıracak iki oyuncu buldular biri İran'a olanca yardımı yapmaya hazırlanıyor ve sahada(Suriye müttefikler) yetişmesini sağlıyor.
Diğeri var olduğu günden bu yana petrol altyapısı ile Suudileri kolluyor, bir kalemde milyarlarca dolarlık silahı satabiliyor.
Bu iki eski dost( Dehşet dengesinin iki büyük oyuncusu Emperyal dostlarda denir) yine sahada oynayacak iki kişi buldular, Şii-Sünni olmaları ya da onları egemenlik alanlarında görmeleri sadece meşruiyet kaygısı olabilir, işin politik vitrini.
Çatışma ya da gerginlik Irak'ta, Suriye'de ve Yemen'de tarafların grupları arasında örtülü başladı, iş iki ülkenin doğrudan çatışmasına dönerse kısa vadede İran kaybedecek ama uzun vadede kazanacak olan da İran olacak. Çünkü kavmiyetçiliğin(milli şuur-bu kelimeyi eklemesem olmazdı) olmadığı Ortadoğu coğrafyasında kazanan kitlesi bütün halinde bulunan Şii kanat olacak, Şii farslar,Araplar önce Şiilik şuuru ile bütünlüklerini korumaya devam edecek. Sünni blok vahhabi/Selefilik ile dahada radikalleşecektir.
Not: Sıcak çatışmada Basra Körfezi,Hürmüz Boğaz'ı ve Petrol sevkiyatı nedeniyle dünyada yaşanacak Petrol krizini unutmuşum, bu durumda çatışma kısa sürer, Körfez ülkeleri petrol satışı gelirlerin mahrum kalırken, yükselen fiyatlar nedeniyle Rusya restorasyon dönemini atlatmış olur, böylelikle ABD dostuna bir iyilik daha yapmış olur. Bu duruma gelinmesi için şartlar olgunlaştı mı bu kısım beni aşar, hatta bu yazım bile beni aştı affola :)

En son since1923 tarafından 04 Oca 2016, 00:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 00:06 
Süvariler

Suudi Arabistan İran ile ilişkilerini kesti

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, İran ile ilişkilerini kestiklerini açıkladı.
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, İran’la ilişkileri kestiklerini ve Suudi Arabistan’da bulunan İranlı diplomatların 48 saat içinde ülkeden ayrılmasını istedi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 00:59 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu İran ne biçim bir devlet hiç bir diplomatik kaideye saygıları yok şu elçilik basılması hadisesi bu ülkenin aynı konudaki kaçıncı vukaatıdır? Benim bildiğim kadarı ile en az 4-5 olay var bu şekilde yani bir ülke kendisine canı malı emanet edilmiş durumda bulunan diplomatik misyonu nasıl koruyamaz yada korumaz bilmiyorum koca elçiliği yakmışlar

İranlılar değilsede acem mollaları tüm islam alemindeki en kanser ruhlu kişilerdir. Fitnenin yaşayan halidir.
Türkiye dahil bütün islam aleminde mezhep çatışması için ne gerekiyorsa yapıyorlar.

İnşallah İran bu kişilerden kurtulur. Hatta Türkiye de buna destek vermeli diye düşünüyorum artık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 01:40 
Akıncılar

Malum idamlardan sonra, İran Meşhed'te göstericiler Suudi Konsolosluğu'ndaki bayrağı indirdi.Bina ateşe verildi.
Biz de İran'daki Türkler'i gazlayabilir miyiz diyoruz. Adam bayrak taşıyanı belki de. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 01:55 
Akıncılar

Alıntı:
Biz de İran'daki Türkler'i gazlayabilir miyiz diyoruz. Adam bayrak taşıyanı belki de. :roll:

Ben şahsen İran'daki Türk/Azerbaycan Türkü/Türkmen artık ne derseniz, hiç birinin İran'a karşı gelebileceğine daha doğrusu gelmek istediğini veya gelmeye zorlanabileceğine bir türlü inanamadım. Bir gece ansızın Güney Azerbaycan kurulur filan demek bu yüzden bana çok mantıksız geliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 01:58 
Süvariler

Alıntı:
Biz gazlayamayız en ama Azerbaycan ilerde ayağındaki pragadan kurtulursa palazlanırsa onlar bunu yapabilir irandan toprak koparabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 03:06 
Akıncılar

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 03:34 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

hiç birinin İran'a karşı gelebileceğine daha doğrusu gelmek istediğini veya gelmeye zorlanabileceğine bir türlü inanamadım.or.
İran ın milli etnik bir kimliği yok . Hakim Acem ler ( farsiler ) bile net çoğunluk değil . İriler ama kas yok. bence kof bir ülke.

O yüzden durmadan salakça silah şovları yapıyorlar.

Tek şansları bugune kadar hiç kimse İranın içinde ayrımcılığı ciddi olarak provoke etmedi . Ama acem mollası denen kahpe

sürüsü bütün islam devletlerindeki şia azınlıkları durmadan provoke ediyor. Yemen Arabistan Pakistan Türkiyeyi bile karıştırmayı çok denediler.

Birileri bunları Tekmelerse Türkiyeninde destek vermesini isterim.

İran Azerileri uzun yıllardır baskı ve korkuyla sanki İran sever gibi algıalnıyor. O iş bir adam gibi karşı operasyona bakar.

Acem mollalarının Ermenistan aşkı boşuna değil. Ayaklarının altı nasıl kaygan gayet iyi biliyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 03:48 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Suudi Arabistan büyük alımlar gerçekleştirmeye hazırlanırken İran'ın böyle bir hazırlığı söz konusu mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 03:51 
Üye

Kabaca bir karşılaştırma yapılmış.

Resim

ABD basta olmak uzere Iran diasporasi ile her yerde karsilasan, dillerine iyi kotu hakim biri olarak cok hafife almamamiz gereken bir ulke Iran.
Karsilastirmaya ufak bir katki :)

Iranli karikatürist :
Resim

En sevdigim: :mrgreen:

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 04:12 
Akıncılar

@musti ben tam tersini düşünüyorum. İran Şii bağları ile birbirine bağlanmış bir ülke. Bu bağların kuvvetli olduğu İran-Irak savaşında kanıtlandı ki yine IŞİD Terör Örgütü'e karşı yapılan operasyona doğru düzgün eğitim almadan giden binlerce Şii'yi düşünürsen bugünde geçerli. İran'a yapılacak bir operasyon bu bağları güçlendirecektir.

@Alaricdhuman Çin ve Rusya'dan silah alabilir. Rusya zaten kendine yetemiyor. Çin ise fazla teknolojik olmayan birşeyler iteler ki zaten onları bu işidle mücadele altında satıyor. Uçak gemi gibi alımlar şu aralar IŞİD Terör Örgütü bahanesi ile yapılabilir mi bilmiyorum ama bunun dışında başta İsrail kavga çıkarır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 05:13 
Süvariler

@musti ben tam tersini düşünüyorum. İran Şii bağları ile birbirine bağlanmış bir ülke. Bu bağların kuvvetli olduğu İran-Irak savaşında kanıtlandı ki yine IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü'e karşı yapılan operasyona doğru düzgün eğitim almadan giden binlerce Şii'yi düşünürsen bugünde geçerli. İran'a yapılacak bir operasyon bu bağları güçlendirecektir.

@Alaricdhuman Çin ve Rusya'dan silah alabilir. Rusya zaten kendine yetemiyor. Çin ise fazla teknolojik olmayan birşeyler iteler ki zaten onları bu işidle mücadele altında satıyor. Uçak gemi gibi alımlar şu aralar IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü bahanesi ile yapılabilir mi bilmiyorum ama bunun dışında başta İsrail kavga çıkarır.
Aslında Şii bağ o kadar da kuvvetli değil ve ülkeyi bir arada tutmaya yetmiyor..

İran'ın kanışması muhtemel noktaları:
Ayrılıkçı Kürtler
Arap Ahvaz halkı
Azerbaycan Türkü
Belucistan Sünnileri.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 11:34 
Uzaklaştırıldı

Çağımızda yaşanan savaşların, ekseriyetle Din ve Mezhep Savaşları olması, hakikaten çok ilginç. Sanki Ortaçağ Avrupa'sını ya da İlk Çağ Mezopotamya'sını getirmişler de 21. yüzyıla monte etmişler ! Çok absürt bir olaydır bu. Bu devirde, hele hele Türkiye' de; din veya mezhepçilik üzerinden siyaset yapmayı, politikalar geliştirmeyi, analizler yapmayı veya taraf tutmayı bir tülü anlamıyorum. Sanki zaman makinesinde bin dört yüz yıl yıl geriye gitmişiz gibi geliyor.

Avrupa din savaşları dönemi; 30 Yıl Savaşları yada 100 Yıl Savaşları gibi savaşlar dizisiyle sonlandırmıştı. En sonunda dediler ki; '' bir birimizi din adına, mezhep adına boğazlamanın bir anlamı yoktur. Mesele, sen neye inandın ben neye inandım meselesi değildir. Kim özgür iradesiyle neye inanırsa inansın. Mesele, inanç meselesi değil; mesele müreffeh yaşayabilme meselesidir '' dediler. Dediler de demesine; bu sefer de daha iyi yaşaya bilmek için başkasının emeğini, mülkünü çalmak üzerine kurgulanmış Sömürgeciliği icat ettiler.

Müslüman aleminde bu kısır tartışmalardan kurtulabilen tek ülke bir zamanlar Türkiye idi. Anlamsız savaşların, anlamsız ayrılıkların yerine akıl ve ilim yolunu seçmiştik - dediğim gibi bir zamanlar ! Yazılıp çizilenlere bakıyorum, hayret etmemek mümkün değil. Suudi Arabistan ve İran için mezhep tartışması anlamlı olabilir. çünkü zaten bunlar din devletidir. Peki Türkiye' ye ne oluyor; biz de mi din devleti olduk yoksa ! Politikalarımızı mezhep temelinde mi geliştireceğiz, yoksa çıkar odaklı mı siyaset geliştireceğiz ? Ya da kim hangi meşreptense- takım tutar gibi kendi meşrebinin- söylemlerini mi sloganlaştıracaktır. Samimi olarak söylüyorum o kadar anlamsız geliyor ki...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 11:47 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Çağımızda yaşanan savaşların, ekseriyetle Din ve Mezhep Savaşları olması, hakikaten çok ilginç. Sanki Ortaçağ Avrupa'sını ya da İlk Çağ Mezopotamya'sını getirmişler de 21. yüzyıla monte etmişler ! Çok absürt bir olaydır bu. Bu devirde, hele hele Türkiye' de; din veya mezhepçilik üzerinden siyaset yapmayı, politikalar geliştirmeyi, analizler yapmayı veya taraf tutmayı bir tülü anlamıyorum. Sanki zaman makinesinde bin dört yüz yıl yıl geriye gitmişiz gibi geliyor.

Avrupa din savaşları dönemi; 30 Yıl Savaşları yada 100 Yıl Savaşları gibi savaşlar dizisiyle sonlandırmıştı. En sonunda dediler ki; '' bir birimizi din adına, mezhep adına boğazlamanın bir anlamı yoktur. Mesele, sen neye inandın ben neye inandım meselesi değildir. Kim özgür iradesiyle neye inanırsa inansın. Mesele, inanç meselesi değil; mesele müreffeh yaşayabilme meselesidir '' dediler. Dediler de demesine; bu sefer de daha iyi yaşaya bilmek için başkasının emeğini, mülkünü çalmak üzerine kurgulanmış Sömürgeciliği icat ettiler.

Müslüman aleminde bu kısır tartışmalardan kurtulabilen tek ülke bir zamanlar Türkiye idi. Anlamsız savaşların, anlamsız ayrılıkların yerine akıl ve ilim yolunu seçmiştik - dediğim gibi bir zamanlar ! Yazılıp çizilenlere bakıyorum, hayret etmemek mümkün değil. Suudi Arabistan ve İran için mezhep tartışması anlamlı olabilir. çünkü zaten bunlar din devletidir. Peki Türkiye' ye ne oluyor; biz de mi din devleti olduk yoksa ! Politikalarımızı mezhep temelinde mi geliştireceğiz, yoksa çıkar odaklı mı siyaset geliştireceğiz ? Ya da kim hangi meşreptense- takım tutar gibi kendi meşrebinin- söylemlerini mi sloganlaştıracaktır. Samimi olarak söylüyorum o kadar anlamsız geliyor ki...
Absürt değil hocam.Biz o süreçleri şimdi geçiriyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 11:57 
Uzaklaştırıldı

Geçiyoruz demeyelim de; öyle olması isteniyor diyelim.
Peki bunu kim istiyor !? Cevabı çok açık...

BOP' un ana hedefleri;

1- İsrail- Amerika ekseninde Kürt Devleti
2- İsrail' in hinterlandını; etnik ve mezhepsel olarak atomize etmek,
3- Tarihi Arap- İsrail mücadelesini; Sünni-Şii mücadelesine dönüştürmektir.

Kim ki, söylemlerini mezhep üzerinden geliştiriyor veya kurguluyorsa; bu tuzağa düşen kişidir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 12:41 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Geçiyoruz demeyelim de; öyle olması isteniyor diyelim.
Peki bunu kim istiyor !? Cevabı çok açık...

BOP' un ana hedefleri;

1- İsrail- Amerika ekseninde Kürt Devleti
2- İsrail' in hinterlandını; etnik ve mezhepsel olarak atomize etmek,
3- Tarihi Arap- İsrail mücadelesini; Sünni-Şii mücadelesine dönüştürmektir.

Kim ki, söylemlerini mezhep üzerinden geliştiriyor veya kurguluyorsa; bu tuzağa düşen kişidir.
Bunu dediğim için kızabilirsiniz bana ama BOP haritası- tarihte hiç olmamış Kürt devleti gibi şeyler hariç- büyük oranda doğru bir haritadır.ABD'liler olması gerekeni kendi menfaatlerine uygun şekilde dizayn etmek istiyorlar.Aynı aşiretin bir kolu Suriye'de,bir kolu Arabistan'da,bir kolu Irak'ta mesela.Bu cetvelle çizilmiş sınırlar elinde sonunda böyle bir kaosa evrilecekti.Tarihsel olarak bakarsakta zaten buralar kendi haline kalınca hep daha küçük yapılara bölünmüştür.Halep, Musul,Şam,Kudüs gibi şehirlerin kendi başlarına ayrı devletler olduğu zamanlar bile olmuş bir yer.Bizim bu kaostan kendimizi koruma şansımız eğer başımızdakiler saksıyı çalıştırırsa çok yüksektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 13:17 
Süvariler

İran, Avşar Hanedanlığı döneminden itibaren koyu Şii & Pers milliyetçiliği ekseninde örgütlenmeye çalışılmış ve başarılı da olunmuştur. İranlı kimliği mevcuttur. İran-Irak savaşında ölen Hıristiyan İranlılar, devlet tarafından 'şehit' ilan edilmiş ve hemen hemen her sene Hamaney, Noel'de 'Hıristiyan şehit' aileleri ziyaret eder ve Hıristiyanlar da Hamaney & Humeyni'ye de bağlıdırlar ancak bu bağlılık sahte mi gerçek mi onu bilmiyorum.

Acem mollası ne demektir? Hamaney, İran'ın ruhani lideri anne tarafından Türk'tür. Şehriyar'ın şiirlerini de çok iyi bilir. Meclis-i Hobregan'da sadece Farslar yoktur.

İran Türkleri içerisinde ayrılıkçı hareket edenler (grubun adını unuttum) Türkiye'den çok Amerika ile işbirliği yapıyorimiş. Bu konuyu daha araştırma fırsatı bulamadım ancak ara sıra Tebriz'deki Türkler protesto etseler de kendi başlarına 'bağımsızlık' zor.

Ahvaz'daki Arapların tamamiyle Suudi güdümünde iş yaptığını zaten bilmeyen yok.

Din savaşları meselesi;

Mesela İran-Irak savaşında Suriye, İran'ı destekledi. Niye? Nusayri-Şii bağıyla alakası yok. Arap ülkelerinde liderliği kovalamak için yapılan bir olaydı. İngilizlerin taht verdiği Arap kuzen krallar, 2. Cihan Harbi'nden sonra birbirleriyle liderlik mücadelesine tutuştular. (Irak-Ürdün-Suudi Arabistan)

Benim asıl çekincem ise Suriye'deki iç savaşın uzaması. Zor olsa da Viyana'da New York'ta bir şeyler ayarlanıp, barış ortamı zorlanmaya çalışıyordu ama İran-Suud olayı barış görüşmelerinin çöküşü gibi duruyor ama olmaz umarım. Bizimkiler Suud safında yer almak yerine arabulucu olup, barış getirmeye çalışırsa (ki hiç sanmıyorum. Mevlüt Bey'in işleri vardır.) uluslararası imaj için de önemli katkısı olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 13:23 
Süvariler

İran meselesi;

İran, Avşar Hanedanlığı döneminden itibaren koyu Şii & Pers milliyetçiliği ekseninde örgütlenmeye çalışılmış ve başarılı da olunmuştur. İranlı kimliği mevcuttur. İran-Irak savaşında ölen Hıristiyan İranlılar, devlet tarafından 'şehit' ilan edilmiş ve hemen hemen her sene Hamaney, Noel'de 'Hıristiyan şehit' aileleri ziyaret eder ve Hıristiyanlar da Hamaney & Humeyni'ye de bağlıdırlar ancak bu bağlılık sahte mi gerçek mi onu bilmiyorum.

Acem mollası ne demektir? Hamaney, İran'ın ruhani lideri anne tarafından Türk'tür. Şehriyar'ın şiirlerini de çok iyi bilir. Meclis-i Hobregan'da sadece Farslar yoktur.

İran Türkleri içerisinde ayrılıkçı hareket edenler (grubun adını unuttum) Türkiye'den çok Amerika ile işbirliği yapıyorimiş. Bu konuyu daha araştırma fırsatı bulamadım ancak ara sıra Tebriz'deki Türkler protesto etseler de kendi başlarına 'bağımsızlık' zor.

Ahvaz'daki Arapların tamamiyle Suudi güdümünde iş yaptığını zaten bilmeyen yok.

Din savaşları meselesi;

Mesela İran-Irak savaşında Suriye, İran'ı destekledi. Niye? Nusayri-Şii bağıyla alakası yok. Arap ülkelerinde liderliği kovalamak için yapılan bir olaydı. İngilizlerin taht verdiği Arap kuzen krallar, 2. Cihan Harbi'nden sonra birbirleriyle liderlik mücadelesine tutuştular. (Irak-Ürdün-Suudi Arabistan)

Benim asıl çekincem ise Suriye'deki iç savaşın uzaması. Zor olsa da Viyana'da New York'ta bir şeyler ayarlanıp, barış ortamı zorlanmaya çalışıyordu ama İran-Suud olayı barış görüşmelerinin çöküşü gibi duruyor ama olmaz umarım. Bizimkiler Suud safında yer almak yerine arabulucu olup, barış getirmeye çalışırsa (ki hiç sanmıyorum. Mevlüt Bey'in işleri vardır.) uluslararası imaj için de önemli katkısı olur.
İran gibi bir devlet için arabulucuk yapar mısınız artık ? Bugün evet der yarın ben öyle bir şey demedim der bir de arkadan bıçaklar. Bakınız Nükleer müzakereler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 13:26 
Akıncılar

İran meselesi;...
Biz çok bariz Suudi tarafı olacağız. Viagra şehidimizi verirken kuvvetle muhtemel bu tip konularda da desteğimizi belirtmiş olmalıyız ki Mevlüt bey Riyad'da oluşturulan islam gücünün her kısmında güçlülükle yer alacağımızı belirtti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 14:53 
Uzaklaştırıldı

Suudinin başını çektiği bir kaç ufak körfez ülkesi ve belki Mısırın desteklediği bir "Sunni İslam" gücü kuruluyor.. İşin ilginci İsrail, Abd'ye İranla fazla yakınlaştığı için kızarken Abd'nin kuklaları İrana cephe açıyorlar..

Bu iş bizim asalayı bitirince üzerimize bölücü terör örgüt'nın salınmasına benziyor.. Bir türlü rahat bırakmıyor "big brother"...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 16:43 
Üye

Kahrolasi dis mihraklar :) Malezya ve ozellikle BAE'nin Iran'a karsi tavir almasi sasirtici oldu
Alıntı:
#Iran's justice minister: Recent attack against #SaudiArabia embassy in #Tehran may have been planned & supported by "infiltration agents".

En son BGTN tarafından 04 Oca 2016, 16:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 16:45 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Suriye ve Yemen'de işler iyice kızışabilir, hoş zaten her iki tarafta elinden geleni ardına koymuyordu.Bahreyn'den böyle birşey bekliyordum, geç bile kaldılar aslında.Abileri uyarmıştır hoop kessenize sizde ilişkileri demişlerdir.İran şimdilik konsolosluk saldırıları ile işin tepki boyutunu sınırlı tutuyor gibi görünüyor.Bakalım Yemen'de Husi'ler içinde daha farklı şeyler taşıyan Scud vs. atabilir belki bugünlerde Suudilere.

William Shakespeare/ Macbeth

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 20:04 
Süvariler

İran gibi bir devlet için arabulucuk yapar mısınız artık ? Bugün evet der yarın ben öyle bir şey demedim der bir de arkadan bıçaklar. Bakınız Nükleer müzakereler.
Konu İran için değil. Bölgesel barışın sağlanıp, büyütülmek istenen mezhepsl savaşın önüne geçmek.

BM Suriye elçisi, Suudi Arabistan ve İran yolcusu. Rusya da arabulucu olabileceklerini söyledi.

İki ülkenin arasını bulup, Suriye'de barışı sağlayan ülke(ler) konumuna çıkıp, IŞİD Terör Örgütü'ne rotayı çevirdiğimiz vakit (olacağından değilde insan hayal ediyor işte) hem Türkiye'nin IŞİD Terör Örgütü ile olan bağ iddiası hem de kurulmak istenen Kürt devletine karşı çıkar, rahatça hareket edebiliriz. Bugün Batı basını güney doğu hakkında sesini çıkaramıyorsa üstadların da dediği gibi mülteci krizine el atmamız sebebiyledir bu.

Arabistan'ın geçen ay kurduğu Sünni ittifağınds yer alan ve yakın olan ülkeler hemen İran ile bağları kestiler.

Suudi Arabistan, İran'a olan uçuşları, ticari bağları & vatandaşlarının İran'a gitmesini engelledi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 22:13 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Konu İran için değil. Bölgesel barışın sağlanıp, büyütülmek istenen mezhepsl savaşın önüne geçmek.
.

Hiçbir sünni müslüman ülke İran ın içişlerine karıştırmıyor. Sünnileri provoke etmiyor.

Ya İranlı mollalar ? Karıştırmadığı zehrini akıtmadığı ülke var mı ? Yıllardır kendilerine tokat atılmadığı için şımarıklık havasındalar. İranlı hasta mollarlar dışında kimse bu çatışmayı istemedi . Halada tahrik eden onlar.

Acem mollarının ipinin çekilme zamanı geldi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2016, 23:42 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016, 00:25 
Süvariler

Ceyş'ül Adl, Halkın Mücahitleri gibi örgütler Sünni destekli örgütler. Sünni olmasa bile Vahabbiler destekliyor. Ahvaz Arapları en güzel örnek.

Sayın ismail1971

Basra üzerinden hacca gidebilirler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016, 00:59 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İranlı mollalar kadar zehirli olamazlar. Bütün islam ülkelerine durmadan mezhep çatışması ihraç ediyorlar.

Pakistan da bile onbinlerce kişi yok yere hayatını kaybediyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016, 01:08 
Süvariler

İranlı mollalar kadar zehirli olamazlar. Bütün islam ülkelerine durmadan mezhep çatışması ihraç ediyorlar.

Pakistan da bile onbinlerce kişi yok yere hayatını kaybediyor.
Aynen özelikle hizbullah modeli ile bir ülkede Şia topluluğu oluştumu hemen siyasi-askeri olarak örgütleniyorlar.
Geçen günlerde Nijerya ordusu ülkede Hizbullah modeli olarak örgütlenenlere operasyon yaptı Nijerya hizbullah liderini yaraladı birçok adamını öldürdü. Türkiye'de de bu örgütlenme doğu da kürtler üzerinde yapılmak istiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016, 01:18 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Allahtan şia inançlı nufus provoke edilemeyecek kadar çok düşük. Yoksa bizede ihraç ederlerdi o çatışmayı .

İnsanların din gibi salakça bir mevzu yüzünden çatışmaları gerçekten zeka özrüdür. Avrupa bunu bitireli neredeyese 500 sene olmuş. Hala müslüman ülkelerde devam ediyor. O yüzden el plütona ulaştı. Müslümanalrın bir kısmı hala birbirini katletme derdinde.

Laikliğin tüm ülkeler için önemi bir kere daha ortaya konuyor. Din ile siyaset aynı masada olmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016, 02:08 
Uzaklaştırıldı

Din ve mezhep çatışmaları dönemi aslına bakarsanız Ortaçağın ürünüdür. Çünkü dönem din-tarım devletlerinin dönemiydi. Sanayi devrimi ile birlikte tarım toplumlarının ürünü olan Din ve Mezhep Savaşları dönemi Avrupa için bitmiştir. Tartışmalar belli bir dönem devam etmiş olsa bile; savaş düzeyinde taşınmamıştı. Din savaşları sanayi devrimi ile bitmiştir desek daha doğru olacak galiba. Sonra ki dönem ise Sömürge Savaşları dönemidir. İslam toplumları hiç bir dönem Sanayi Devrimini yakalayamamıştır. Türkiye olarak bile sanayileşmiş bir ülke değiliz. En gelişmiş sanayileşmiş ülkeleri tarif eden G-7 + Rusya dışında, G-20 içerindeyiz falan. O da ayrı bir konu.

İslâm ümmeti için mezhep savaşları; halifelik dönemlerinden itibaren yaşandı ve yaşınıyor. Meseleyi o gün bu gündür çözebilmiş değiliz yani. Şu forum ortamında bile; '' yok Şii ekseniydi - yok Sünni bloktu'' tartışmalarına şahit olduk. Bunları tartışmak bile abestir yahu. Yukarda izah etmeye çalışmıştım. BOP projesi ile; geleneksel Arap- İsrail mücadelesini, Sünni-Şii çatışmasına dönüştürmek istiyorlar demiştik. Aslında bütün mesele budur. Tamam, BOP öncesinde de mezhepsel duyarlılıklar vardı lakin bu kadar saçmalık düzeyinde; neredeyse dünya savaşına taşınabileceğini de kimse düşünemezdi. Galiba İslam ümmeti aklın yolunu terk edeli çok zaman olmuş. Bu işin sonu inşallah bizim ülkemize de sıçramaz diyeceğim de; onu bile gönül rahatlığı ile diyemiyorum. Korkunç bir olay. Kim halife olacaktı mevzusu yüzünden; halen insanların kafa kesiliyor yahu. Akıl alır şey değil !

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016, 15:59 
Üye

Hasan Ruhani, Suudi Arabistan'ın Şii din adamı Şeyh Nemr'i idam etmesini kınayarak, "birisi eleştiri yaptı diye kafası kesilmemeli" demiş :D Bu açıklamayı duyanda Hasan Ruhani'yi demokrasinin Hüküm sürdüğü bir ülkenin cumhurbaşkanı sanacak . Halbuki Hasan Ruhani ahlak polisi tarafından kırbaçlanan kadınların yaşadığı bir ülke . Al birini vur öbürküne . İki Ülkede bir birinden farksız .

En son SÜVARİ tarafından 05 Oca 2016, 16:10 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016, 16:08 
Süvariler

Hasan Ruhani, Suudi Arabistan'ın Şii din adamı Şeyh Nemr'i idam etmesini kınayarak, "birisi eleştiri yaptı diye kafası kesilmemeli" demiş :D Bu açıklamayı duyanda Hasan Ruhani'yi demokrasinin Hüküm sürdüğü bir ülkenin cumhurbaşkanı sanacak . Halbuki Hasan Ruhani Kot pantulon giydi diye sokak ortasında ahlak polisi tarafından kırbaçlanan kadınların yaşadığı bir ülke . Al birini vur öbürküne . İki Ülkede bir birinden farksız .
İran'da iki kanat mevcut; Muhafazakarlar & Reformistler.

Ruhani ise Reformist. Amacı ise bu tür cezaları engellemek ama Muhafazkarları aşmak kolay olmadığı için eli kolu bağlı.

Suriye'deki savaş konusunda Ruhani ve Devrim Muhafızları derin ayrılıklar içerisinde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016, 18:33 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Suriye'deki savaş konusunda Ruhani ve Devrim Muhafızları derin ayrılıklar içerisinde.
İki tarafın görüşleri neler peki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016, 21:21 
Süvariler

Türk milleti ve Türk devleti Vahhabi-Şii kavgasında taraf olmamalıdır. Aralarında ki kavga bizim kavgamız değil.

Hatta ikisinin yıpranması çıkarımıza bile diyebiliriz...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2016, 21:26 
Süvariler

Alıntı:
Ruhani, İran'ın Suriye'deki savaşa dahil olmasına son derece karşı. Bu yüzden Suriye İç Savaşı'nda Moskova-Şam-Tahran hattında Suriye savaşı meselesi olduğu vakit Ruhani ve kurmaylarıyla değil Muhafazakarların tam desteğini alan ve destekleyen Devrim Muhafızları muhattap alınıyor. Savaşın yürütülmesiyle alakalı bütün kurumlar Devrim Muhafızları'nın elinde. Zaten bakıldığı vakit Cevad Zarifi, pek Şam'a, Beyrut'a ya da Moskova'ya Suriye meselesiyle ilgili gitmiyor. Bu görev Hamaney'in elçisi Ali Ekber Vilayeti'nin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2016, 00:30 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Aslında iran ın ne kadar kırılgan zayıf bir yapıda olduğunun ispatı. İranda aklı başında olan insanlar mollalardan nefret ediyor.

Çünkü din adamı ne siyasetten anlar ne ekonomiden.

Sadece bu kaşınsa bile gerisine karışma.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2016, 14:23 
Üye

Büyüğü Rusya ile biz uğraşıyoruz , küçüğü İran ilede Suudiler ve İsrail uğraşıyor. Bunlar neden oluyor Amerikanın bölgede pasif kalmasından .Amerika'da Obama'nın kafa yapısında yeni bir demokrat başkan seçilirse , Türkiye-Suudi Arabistan ve İsrail üçlüsü önümüzdeki bir kaç yıl içinde çok sıkı bir müttefiklik kurabilir , her ne kadar Suudiler İsrail ile perdenin önünde muhatap değiliz deselerde perdenin arkasında işi güzel götürebiliyorlar .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2016, 14:35 
Süvariler

Suudi uçakları, Yemen'deki İran konsolosluğunu vurdu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2016, 14:52 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

ABD'nin yıllardır Türkiye için biçtiği görev bu değil mi zaten?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2016, 14:57 
Süvariler

Suudi Arabistan Uçakları, Yemen’de İran Büyükelçiliğini Vurdu.

Iran, Yemen'in başkenti Sana'daki büyükelçiliğini Suudi Arabistan jetlerinin vurduğunu iddia etti.

Reuters’ın haberine göre İran’dan yapılan açıklamada, Suudi Arabistan savaş uçaklarının Yemen’de İran büyükelçiliğini vurduğunu açıkladı.

Suudi Arabistan, “İran’ın iddiasını araştırıyoruz” açıklamasını yaptı.

Ayrıntılar gelecek…

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 56 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz