TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Haz 2017, 15:19

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 55 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2013, 15:49 
Üye

Son günlerde yaşanan intihar saldırıları ve bu olaylara Türkiyenin cevabı nedir? ne olmalı,nasıl bir yol izlemeli Türkmen kolluk gücü Türkiyenin desteği ile kurulabilir mi ?Bu ve bunun gibi çeşitli konuları merak ediyorum şimdiden teşekkürler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2013, 15:54 
Uzaklaştırıldı

Bir yanlış konu daha... Açılan konuların yeterli ilgiyi toplayabilmesi için mutlaka Arap milletinin konuyla yakınen ilgisi olmalıdır. Ağızlarına Türküm lafını alamayan bir iktidar ve onun yardakçıları bu ülkede oldukça Türklük diye bir gerçekten kime ne. Alsın getirsinler Arapları beslesin beslesin rahat ettirsinler. Hala kamplarda yaşayan Karabağ göçmenlerine mezhepleri farklı diye yardım akıllarına gelmesin. Başınıza Arap kadar taş düşsün. Ne milletmiş be.

Soytarıların ömrü, kralarınınki kadardır. (Fransız ata sözü)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2013, 16:20 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kuzeyi zaten itler kontrol ediyo.Malesef kaybedeli çok oldu oraları......Aslında ıraktaki araplar işimize yarayabilir.
Kuzey yönetimini onlarda istemiyor biliyorum.İranda pek sıcak bakmıyo.Ama Hacı İlbeyin dediği gibi hükümet milliyetçi olsa iş bu noktalara varmazdı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2013, 13:49 
Üye

Yazik kardeslerimizi bu forumda bile iki kisi anmis.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2013, 14:16 
Üye

İktidarın görüşü yada kendisi değişmeden resmi olarak Gazze, Şam, Fas, vs. gibi Dış Politika için popülaritesi, ilgisi ve bütçesi yüksek konular sebebiyle sıra TÜRK'lerle ilgili konulara gelemeyecektir.

Ancak Türk'ler şu yada bu şekilde onları yok sayan, geri plana atan, sindirme politikaları yürüten başbakanlarının istediği gibi çaresiz ve elleri kolları bağlı bir durumda olacaklara rıza göstermeyeceklerdir, bunu söyleyebilirim...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2013, 14:32 
Süvariler

Ben Musul ve Kerkük'ten vazgeçenlerin kolaylıkla Diyarbakırdan da vazgeçeceklerine inanıyorum. Bu milletin o topraklarda dökülmüş kanı ve hakkı vardır. İte köpeğe teslim edilmemeleri gerekirdi ta en baştan beri. Şu Gazzeye gösterilen, Suriye'ye gösterilen hassasiyetin %1 i gösterilmiyor. Ama gün olur devran döner elbet. Bu millet günlük olaylarda balık hafızalı olsa da gerektiğinde hakkına sahip çıkmayı bilecektir.

Eğer gerçekten bu denli gücümüz yetmiyorsa oralara sahip çıkmaya, çok radikal olacak biliyorum ama kesinlikle mübadele yapılmalıdır. Hem de en katı hali ile. Boşalan köylere öncelikle Iraktaki Türkmen kardeşlerimiz, boş kalan köy ve mezralara gelmek isteyen Azerbaycanlı kardeşlerimiz, Türkmenistanlı, Özbekistanlı kardeşlerimiz yerleştirilmedir. Burası Türk toprağıdır ve her şekli ile onların da hkları ve vatanlarıdır. Bu insanlarımıza orada toprak ve devlet desteği verilmelidir. Bakın 10-15 seneye nasıl gelişip ihya oluyor oralar. Ne it köpek kalır dağlarımızda ne şehirlerimizde hain. Ne kaçak elektrik, ne toprak talebi, ne kancıkça pusuya düşürülen Türk gençleri ne de ağzından salyalar saçan katile kul olmuş vatan haini milletvekilleri.

Üslubum için özür dilerim ancak söylediklerim düşüncelerimin yarısı dahi değil. Yazdıklarım da söylediklerimin.

Saygılarımla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2013, 18:28 
Uzaklaştırıldı

Türkmenlere Değil Çapulculara Sahip çıkıyorlar

Türk Dünyası yine acılar içinde.Irak'ta Türkmenler , Doğu Türkistan'da Türkler yine zulüm görüyor , kahpelik görüyor, ihanet görüyor. Türkiye'nin başında Türklere sahip çıkacak bir zihniyet olmayınca Türk'ün yalnızlığı, kimsesizliği her yerde kendini gösteriyor.

Bu iktidar, Türkmenlerin katili çapulcubaşı Barzani'yi "Türkiye seninle gurur duyuyor" diye karşılarsa , bu çapulcuyla sazlı-sözlü ortamlarda yan yana gelirse , her fırsatta onu kucaklarsa , onun köpekistan emellerine destek verirse zaten Türkmenlerin korunmasını ,hakkını savunmak mümkün olur mu?

Türkiye'de Türk düşmanlarını baş tacı eden ,onları kendine yol arkadaşı eden ,"Türk" dendiği vakit tüyleri diken diken olan AKP iktidarının sahip çıkma ,destek verme tercihi Barzani'den , bölücü terör örgüt'dan yanadır.

Irak işgali gerçekleştiği günden bu yana Türkmenler her türlü saldırıya uğruyor, Türkmen liderler şehit ediliyor ,tapuları gasp ediliyor, siyasi,kültürel hakları elinden alınıyor ve bunlar yaşanırken AKP iktidarı bunları yapan ABD'nin, Barzani'nin , Talabani'nin ve bölücü terör örgüt'nın yanında yerini almaktadır.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve sözde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Barzani ve Talabani'ye sarılırken, kucaklarken gördüğünüz gibi Irak'ta bir Türkmen lidere sarılırken , kucaklarken gören olmuş mudur?

Irak'taki Türkmenler işte bu yalnızlığın, kimsesizliğin bedelini ödemektedir. Türkmenlere yönelik saldırıların artması , sözde köpekistan'a giden yolda kararlı adımları göstermektedir.

AKP ,Diyarbakır'da "Kuzey köpekistan" yapılmasına yol veriyor, Suriye ve İran'dan toprak parçası alınıp köpekistan'a katılması için çanla başla çalışıyor , Irak'ta ise bu görevini yıllardır başarıyla yürütüyor. Türkiye'de "Çözüm Süreci" dedikleri de zaten bu hedefin bir parçasıdır.

AKP ,Türkmenleri sözde köpekistan yolunda kurban vermektedir.

Korkumuz Irak'taki Türkmenlere saldırıların artması yönündedir.Peşmerge ve bölücü terör örgüt sürüleri ,Türkmenleri sırtlan gibi kuşatmış durumdadır. Bu kuşatmada AKP sırtlan besiciliği yapmaktadır.

Türkmenlere yönelik Irak'ta başlayan saldırılar yanında Doğu Türkistan'da Türklere yönelik saldırılar acımızı ikiye katlamıştır.

AKP zihniyetinden sıyrılmış Türk Devlet kurumları (Kaldıysa tabi) Türkmenlere ve Doğu Türkistan'a sahip çıkma noktasında üzerine düşeni acilen yapmalı ve soydaşlarımıza yönelik zulümlere son verdirmelidir. AKP gibi bir iktidar tarafından yönetilen Türk Devletinin bunu yapması da nasıl olacak bunun cevabı da elbette çok zordur.

Türklere ve Türk Dünyasına sahip çıkmak için ,Türk Milletinin düşmanlarıyla kolkola yürüyen AKP'den kurtulmak gerekmektedir. Aksi halde Türkiye'de Türkler, Irak'ta Türkmenler ,işgal altındaki Doğu Türkistan'da Türkler acılar çekmeye devam edecektir.

Türk olmayı adeta suç haline getiren ,Müslüman olmayı da ABD ve İsrail'e hizmet gibi algılayan AKP'ye Türk milleti sandıkta bir darbe indirmezse bu manzaralar asla değişmeyecektir.

Yıldıray Çiçek- Ortadoğu Gazetesi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2013, 19:12 
Akıncılar

dünyanın hiçbir ülkesinde Türkiye deki kadar değişken bir dış politika göremezsiniz,şimdi 15 sene önceki dış politikamıza tam ters bir durum sözkonusu,barzaniden bölücü terör örgüt dan icazet alan başbakan Türkmenlerin sorunu ile ilgilenir mi sizce

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Haz 2013, 12:27 
Uzaklaştırıldı

MHP İstanbul İl Başkanı Abdurrahman Başkan başkanlığındaki bir heyet ve çok sayıda vatandaş Irak'ın Selahaddin kentinin Tuzhurmatu ilçesinde gerçekleştirilen bombalı intihar saldırısı sonucunda şehit olan Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu ile Selahaddin kenti Vali Yardımcısı Ahmet Koca için Fatih Camii'nde cuma namazı sonrası gıyabi cenaze namazı kıldı. Burada bir konuşma yapan MHP İstanbul İl Başkanı Abdurrahman Başkan, ''Bugün burada, Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Ali Haşimi Muhtaroğlu'nun yanı sıra bombalı saldırıda hayatını kaybeden Selahattin Kenti Vali Yardımcısı Ahmet Koca ve şehit olan tüm Türkmen kardeşlerimizin Gıyabi Cenaze Namazını kılmak için toplanmış bulunuyoruz. Şahsım ve MHP İstanbul İl Teşkilatım adına şehadet şerbeti içerek, Hak'ka yürüyen Türkmen kardeşlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet , yaralı kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum. Türk Milletinin ve Türk dünyasının başı ağolsun.Irak'ta ve Doğu Türkistan'da yaşayan ve kaderi kan ile yazılmış soydaşlarımıza karşı yapılan saldırılar gün geçtikçe artmakta, canımızdan can kopartılmaktadır'' dedi.

HÜKÜMET KULAKLARINI TIKIYOR

Başkan şunları söyledi: ''Irak'ın Selahaddin kentinin Tuzhurmatu ilçesindeki eylem çadırına yapılan bombalı intihar saldırısı sonucunda; çadıra taziye için giden Sayın Ali Haşim Muhtaroğlu ile Sayın Ahmet Koca'nın yanı sıra çok sayıda Türkmen kardeşimiz hayatını kaybetmiştir.

Bu olay, Türkmenlere yapılan ilk saldırı olmadığı gibi acil önlem alınmazsa son da olmayacaktır. Barzani'nin Peşmergeleri tarafından, Kekrük'te son 10 yıldır, 6 bini aşkın Türkmen kardeşimiz kalleşçe katledilerek şehit edilmiş, 100 bin Türkmen kardeşimiz ise uygulanan yıldırma politikalarıyla evlerini terk etmek zorunda bırakılmışlardır.

Irak'ın Eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin döneminde dahi, baskı ve asimilasyon politikalarına direnen Türkmen halkı, öteden beri yapılan tüm saldırı ve yok etme operasyonlarına karşı kutlu direnişi sürdürerek, topraklarını asla terk etmemişler ve etmeyecektirler de.

Barzani'nin eli kanlı Peşmergelerinin ve bu katliamlara destek veren küresel güçlerin amacı Türkmen halkını topraklarından söküp atmaktır. Mevcut İktidar, Barzani ile kolkola yürümesine bir son verip, soydaşlarımıza olan sorumluluklarını hatırlayarak, Iraklı Türkmen kardeşlerimize karşı yapılan zulmü uluslararası arenada dile getirmesi ve soydaşlarımıza sahip çıkması artık zaruri hale gelmiştir.

Filistin söz konusu olduğunda Türkiye'yi ve dünyayı haklı olarak ayağa kaldıran bugünkü İktidar sahipleri, 7 yılı aşkın bir süredir, Türkmen kardeşlerimizin çığlıklarına neden kulak tıkamakta, duymazdan, görmezden gelmektedir?

Şu anda Kerkük'te yapılan, sistemli bir bezdirme ve sindirme politikasıdır. Kerkük'ten Türkmen varlığını silmek amaçlanmakta, daha da ötesi soykırım yapılmaktadır. Irak yönetimi asimile edilmek istenen, uluslararası platformlarda ise sürekli görmezden gelinen Türkmenlerin güvenliği, huzuru ve refahı, Türk Hükümeti için hem ahlaki hem de politik bir sorumluluktur. Türkmenlerin davalarını, haklı mücadelelerini ve yaşadıkları zulmü uluslar arası gündeme taşımak hepimizin boynunun borcudur.

Irak Hükümetine de buradan sorumluluklarını bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Yaşanan bu vahşete seyirci kalmamalı ve acil önlem planlarını hayata geçirmelidir. Olabilecek diğer hain saldırılara engel olmak için, Irak Hükümeti Türkmen kardeşlerimiz için belirli ve güvenli bir bölge oluşturmalı, bu bölgenin korunması da Irak Ordusu'na bağlı Türkmen askerleri tarafından yapılmalıdır.

''HER ZAMAN ACILARI ACIMIZ, HÜZÜNLERİ HÜZNÜMÜZ OLACAKTIR''

Bizler Milliyetçi Hareket Partisi mensupları olarak, Türkmen kardeşlerimizin her zaman yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz, Türkmen kardeşlerimiz için her platformda desteğimizi sürdüreceğiz. Barzani güçlerinin insanlık dışı saldırılarına rağmen, emellerine kavuşmaması için üzerimize düşeni yapacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

23 Ocak 2013'te yine benzer bir bombalı saldırıdan yaralı olarak kurtularak ülkemize getirilen, Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Ali Haşimi Muhtaroğlu'nu, MHP İstanbul İl Teşkilatı olarak ziyaret etmiş, Muhtaroğlu'nun, tedavisi süresince kendisini yalnız bırakmamıştık.

Türklere yapılan zulüm sadece Kerkük ile sınırlı değildir. Bugün bizler, sıcak yataklarımızda uyurken Doğu Türkistanlı 14 kardeşimiz daha idam edilerek, seherle birlikte şehadete ermişlerdir.

Bu gerçeği bütün dünyanın duymasını istiyorum; Milliyetçi Hareket Partisi, olarak Doğu Türkistan ve Irak'taki Türkmen kardeşlerimizin ne şartlarda olursa olsun arkasında çelikten bir siper olacak ve her zaman acıları acımız, hüzünleri hüznümüz olacaktır.

Duy hele

Kimliğim değiştirilmiş

El-Temim olmuş Türkmen Kerkük

Hafızalardan kazınmışam…

Baas Baas bağırmışlar partizanca

Kin kusmuşlar yüzüm barabarı

Evimden yurdumdan göçe zorlanmışam…

Böyük devletlerin böyük oyunu

Yok etmek Türk'ün soyunu

Çoraplar örülmüş

Çuvallar geçirilmiş başıma

Aslanım; kediye boğulmuşam…

Bayrağım göğün mavi gülü, ay yıldızım sen…

Yurdum Türkmen eli, can özüm sen…

Soyum sopum Türkoğlu, yüzüm sürdüğüm izim sen…

Oy men ölmüşem gavim gardaş, nerdesen…neredesen.''

Konuşmanın ardından temsili tabutlarla Edirnekapı Şehitliği'ne yürüyüş yapıldı.

http://www.ortadogugazetesi.net/haber.php?id=29465

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2013, 00:04 
Üye

Turkmenlerimize yonelik dis politikamiz neden yok hala anlamakta gucluk cekiyorum. Yoksa AKP avrasyaci damgasi yemekten mi korkuyor? Yada vaad edilenleri yerine getirmeye mi calisiyorlar.

Sorunlu oldugumuz Suriye ve Irak'ta yanilmiyorsam birkac milyon Turkmenlerimiz yasiyor.
500.000 kadarini silahlandirip egitmek(yapi olusturmak) cok zor olmasa gerek.

Suriye de krizin patlak verdigi ilk gunden beri soyluyorum, ulke'nin kuzeyine neden Turkmenlerimizin goc etmelerini saglamiyoruz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2013, 01:57 
Süvariler

Resim

Irak hükümeti, Tuzhurmatu’ya yönelik son saldırıların ardından Türkmenlerden oluşan bir güç oluşturulmasını kararlaştırdı.

Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani, 750 kişiden oluşacak silahlı güçle amacın Tuzhurmatu’da Türkmen bölgelerinin korunması olduğunu söyledi. Bağdat’daki merkezi yönetim, saldırılarda zarar görenlere tazminat ödemeyi, Tuzhurmatu’yu da yeniden imar etmeyi planlıyor. Ancak Tuzhurmatu’nun bağlı olduğu Selahaddin eyaletinin yerel yönetimi, Türkmenlerden oluşacak silahlı güce karşı çıktı. Sürekli saldırıların hedefi olması nedeniyle 40 bin kişinin Tuzhurmatu’yu terkettiği belirtiliyor.

Şii lider Mukteda es-Sadr, merkezi hükümet ve meclisten, Türkmenler’in korunması için acil önlemler alınmasını istedi. Türkmenler ise, saldırıları protesto amacıyla Kerkük ve Tuzhurmatu’da sivil itaatsizlik eylemi başlattı. Geçtiğimiz Salı günü Irak’ın Selahaddin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesinde düzenlenen intihar saldırısında Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu öldürülmüştü.

ntvmsnbc.com

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2013, 22:45 
Üye

Bölgede su bitecek, bu itler hala soykırım peşinde. Türk milleti bu işi daha önce çok gördü. Zulme, soykırıma fazlasıyla uğramış bir toplumuz. Anadolu'nun nüfusu cumhuriyet kurulduğunda 13 milyon iken, bu 13 milyonun 5'i göçmendi.

Ama sonra olanlara bakınız; bize hazırlanan tabutu milletçe tabutçuların başına geçirdik. Ermeniler şu anda landlock + ambargo altında. Yunanlılar da biraz destekle palazlandı, kapasiteleri bize yine yetmedi. Bunlar bugünkü ülkemizin yarısında hak iddia ediyorlardı. Layıklarını buldular.

Lakin, bu demek değildir ki biz bunun gibi hakaretleri sineye çekeceğiz. Türk Milleti yıllardır almış olduğu imparatorluk terbiyesinden ve bozkırlı kökeninden dolayı sabırlıdır. Sabrının bittiği yerde de önüne geçilemez bir azim vardır.

Devlet başa geçmezse, kuzgun leşe yaklaşmaya başlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2013, 00:17 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

mesaj silindi.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2013, 16:28 
Süvariler

Biri bana açıklasın.
Suudi Arabistan,Katar,Birleşik Arap Emirlikleri niye Mısır'daki darbeye bu kadar hoş sempatizan yanaşıyor?
Ben Tayyip Bey'den Arap dünyasına bunu anımsatan bir çıkış bekliyorum.
Tayyip Bey şu Araplara hadlerini bildirsene ?
:)

Büyük Millet Meclisi sizin yiğitlik çevrenizde korkusuzca bağımsızlık mücadelesine devam edebilmiştir. Bu nedenle Ankaralı hemşehrilerimin, bu vatanı kurtarma mücadelesinde ayrı bir şeref hissesi vardır.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2013, 18:41 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Sudi Arabistan ve BAE, ABD sıçma dese sıçmayacak tipte yönetime sahiptirler. Bu yüzden ABD emir verdiyse yardım etmişlerdir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2013, 19:30 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Alıntı:
Bir yanlış konu daha... Açılan konuların yeterli ilgiyi toplayabilmesi için mutlaka Arap milletinin konuyla yakınen ilgisi olmalıdır.

Hocam ne bekliyordunuz ki başımızdakiler Türk değil ki Türklük ile ilgili bir soruna ilgi gösterilsin,onlar ancak arapların k...çlarını yalasınlar.
Yaptığınız bu hakaretin ispatını yaparmısınız?
Eğer kulaktan dolma konuşuyorsanız söyleyin bilelim,ispatı varsa buradan açıklayın bilelim.
Arkadaşlar burası aklınıza her gelene hakaret edebileceğiniz,veya 'çamur atta tutmazsa izi kalır' mantığıyla laflar söyleyebileceğiniz bir yer değil diye düşünüyorum.
Forum sahipleri/moderatörler açıklasınlar, eğer öyle bir yerse artık gına geldi ben kendi forumuma dönüyorum ve benim gibi düşünen tüm arkadaşlarıda oraya davet ediyorum.

Başbakanı., Potamya' ya ( Başbakanın Güneysu Köyünün eski Rum adı) hoşgeldin Pankartıyla karşılayanları unuttunuz galiba. Ben Gürcüyüm eşim Arap diyen başbakanıda unuttunuz. Balık hafızalı milletim için doğal hepsi. Ağzına Türk Milleti lafını almaya çekinen, Türk Milliyetçiliği ayaklarımın altındadır diyen birini, biz unutturmayacağız. Siz unutmaya devam edin. Bu ülke bölündüğünde, ABD vatandaşlığı ve Wiki skandalında ortaya saçılan İsviçre banka hesablarına güvenmeyen Türk Evlatları hariçinde memlekette kimse kalmayacak zaten. Kalanlar olursa da biz bu memlekette bırakmayacağız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2013, 20:08 
Süvariler

Alıntı:
Sudi Arabistan ve BAE, ABD sıçma dese sıçmayacak tipte yönetime sahiptirler. Bu yüzden ABD emir verdiyse yardım etmişlerdir.
Çok şükür bizde böyle bir durum yok.
Yalnız bizimkilerin zamanlaması hep kötü hep kötü.
Misal Libya:)

Büyük Millet Meclisi sizin yiğitlik çevrenizde korkusuzca bağımsızlık mücadelesine devam edebilmiştir. Bu nedenle Ankaralı hemşehrilerimin, bu vatanı kurtarma mücadelesinde ayrı bir şeref hissesi vardır.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2013, 16:57 
Akıncılar

biz kendi ülkemizde ikinci sınıf vatandaş durumuna düşmüşüz ıraktaki Türkmenlerle bu hükümetin ilgileneceğini hiç sanmam ,orada bir ermeni ,arap ,kürt ,ölmeli ki burda ileri demokrasi uzmanları salya sümük ağlasınlar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2015, 13:11 
Süvariler

Irak Türkmen Cephesi lideri Erşad Salihi ile Savunma Bakanı İsmet Yılmaz görüşmüşler.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 May 2015, 22:23 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2015, 00:34 
Süvariler

Türkmen kardeşlerimizin aralarında mezhepçilik yaptığını okuyoruz görüyoruz gerçekten yazık...

Bunun önüne geçmemiz lazım Türkiye olarak...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2015, 00:36 
Süvariler

Türkmen kardeşlerimizin aralarında mezhepçilik yaptığını okuyoruz görüyoruz gerçekten yazık...

Kaynak varsa yazabilir misiniz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2015, 01:04 
Süvariler

Sahiden yahu Erşad Salihi bas bas bağırmıyor mu bizim aramızda mezhep kavgası yok diye?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2015, 01:09 
Süvariler

Sanki Türkiye'de mezhepçilik yok muş gibi konuşmuşsunuz.

Demek ki Ümmetçilik, Türkçülüğün önüne geçmiş.

Muhtaç Olduğun Kudret;
Damarlarında ki Asil Kanda Mevcuttur.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2015, 15:14 
Akıncılar

Irak, Suriye ve İran Türkmenlerinin durumu, Türkiye'de ve yurtdışında mezhepçi politikalar yürütenleri, "Türk milliyetçiliğini ayaklarımın altına aldım" diyenleri destekleyenlere ders olmuyorsa başka ne ders olur bilemem...

Hayır, sanıyorlar ki mesele basitçe Sünni-Alevi meselesidir... İçimizdeki "yaramaz" Aleviler "Sünni" çizgiye çekilirse bütün dertler hallolur!... Bu konuda diyeceklerim:

1- Adamlar bin küsur yıldır mezhep değiştirmemiş, şimdi mi değiştirecek? Ne gerek var böyle boş işlerle uğraşmaya? Neye, nasıl inandıklarından sana ne?

2- İşte Suriye'de Nusayrilerin nüfusa oranı %18... %18'i küçük görenler bunca yıldır nasıl direnebildikleri üzerinde düşünmesi gerekir...

3- Suriye İç Savaşı gösterdi ki bir çatışmanın görünürdeki gerekçelerinden biri din olunca, çatışma basitçe Sünni-Alevi gibi geleneksel olarak birbiriyle uyuşamayan mezheplerin mensuplarının çatışmasıyla sınırlı kalmıyor.. Bir düre sonra aynı mezhepten olmakla beraber, "dinin hası bende" diye ortaya çıkanlar mezheptaşlarını tekfir edip, onlarla da çatışabiliyor. Aslında bunun böyle olduğunun anlaşılması için illa Suriye İç Savaşı'nın çıkması gerekmiyordu. 30 Yıl Savaşları'nda da benzer gelişmeler olmuştu...

Oysa, temele milliyetçiliği koydunuz mu kıyamet kadar sorun aşılıyor... Elin Macarıyla bile ortak nokta bulabiliyorsunuz... Tabi o zaman da Kürt derdimiz oluyor ama bana göre alternatifinin (ümmetçiliğin) zararlarından evladır milliyetçiliğe tutunmak...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2015, 15:36 
Akıncılar

Şunu söylemek gerekir, Türkmenler esasda din temelli ayrışmıyor. Türkmenler kimin yanında ve ne şekilde durulması gerektiği konusunda anlaşamıyor. Din işini abartan Türkiye'de Sünni ve Alevi kesimin akıllı geçinenleridir. Gerçekte Türkmenlerin ayrıldığı noktalara bakarsanız din yada mezhep bunlardan en ufak sorunu teşkil edendir. Zaten Türkmenlerin içindeki aşırıcılar çoktan IŞİD Terör Örgütü yada Şii gönüllüler safına katıldı. Hala bu işi din yada mezhep üstünden incelemek sizi sadece yanlışa götürecektir. Hükumet bile anladı bunu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2015, 23:44 
Süvariler

Şunu söylemek gerekir, Türkmenler esasda din temelli ayrışmıyor. Türkmenler kimin yanında ve ne şekilde durulması gerektiği konusunda anlaşamıyor. Din işini abartan Türkiye'de Sünni ve Alevi kesimin akıllı geçinenleridir. Gerçekte Türkmenlerin ayrıldığı noktalara bakarsanız din yada mezhep bunlardan en ufak sorunu teşkil edendir. Zaten Türkmenlerin içindeki aşırıcılar çoktan IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü yada Şii gönüllüler safına katıldı. Hala bu işi din yada mezhep üstünden incelemek sizi sadece yanlışa götürecektir. Hükumet bile anladı bunu.
Üstat kusura bakma ama, yapmış olduğun değerlendirme kendi içinde çelişkiler barındırıyor. Hem diyorsun ki; Türkmen aşırıları zaten ya İşid'e yada Şii gruplara katıldı diyorsun, ondan sonra da bu işin mezheple ne alakası var demeye getiriyorsun. Orta Anadolu'da bu tip tezatları ifade edebilmek için '' altı kaval üstü şaval '' derler !

Türkmenler kimin yanında saf tutulması gerektiği konusunda anlaşamıyor demek, kendi içlerinde ki farklılıkların ifadesidir. kimin hangi gruba yakın olacağı-saf tutacağı meselesi ise; inançlarının, tehdit algılarının ve kişilerin gelecek projeleri ile doğru orantılıdır. Orta Doğu'da din temelinde mücadele yaşandığına göre, mezhep mücadelesi yoktur demek gerçek dışı olmuyor mu ! Adamlar kıtır kıtır kelle kesiyor. Bunu gören adam tabii olarak kendini koruma refleksi ile hareket edecektir.

Ülkemizde bile bu mezhepçiliğin örnekleri çoktur. Reyhanlı' da patlama oluyor, zat-ı şahaneleri !!!! '' Benim 52 Sünni yurttaşım öldü ''diyebiliyor. Bu yaşa geldik ömrümüzde böyle bir ifade biçimi görmedik. 12 Eylül'de bile hiç bir siyasi ''benim Sünni yurttaşım'' diye milleti kategorize etmemiştir. Aksine bu siyasiler yalandan da olsa cümbür cemaat Hacı Beştaş'ın huzuruna giderlerdi. Niye peki; işte milli birlik beraberlik dalgasına vurgu yapmak için. Ha kimse de siyasilerin samimiyetine inanmazdı, orası da ayrı mevzu. Maksat millet alışverişte görsün.

Muhtaç Olduğun Kudret;
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 May 2015, 00:01 
Akıncılar

Siz yazdıklarımı yanlış yorumladınız. Zaten Türkmenlerin içinde din ve mezhepe önem verenler taraflarını seçti. Radikal Şii olanlar İran ile birlikte hareket ediyor, radikal Sünniler ise IŞİD Terör Örgütü'e katıldı. Bu 2 kısımda ne bizi nede Türkiye'yi ilgilendirmiyor. Bu adamlar için kafa yormaya, yorum yapmaya gerek yok. Bizim üstünde durmamız geren bu adamlar çıktıktan sonra geriye kalan kısımdır.

Ve tekrarlıyorum bu işi dini veya mezhebi göstermeye çalışan herkes yanlış yolda, bilerek yada bilmeyerek bunu yapıyor. Bu grupları çıktığımızda geriye;

1. Kendi başlarına bağımsız ve Türkiye'den yardım alarak hareket edilmesi gerektiğini düşünenler.
2. İran ile hareket edilerek merkez Irak hükumetine destek verilmesini isteyenler.
3. Türkiye'nin tavsiyesi ile K. Irak bölgesel yönetimi ile birlikte hareket etmek isteyenler.

Bu 3 grup kalıyor. Türkiye, Türkmenlerin yeterli sayıda olmadığını ve çok dağınık bulunmalarından dolayı Türkmenleri, İran etkisinde kalmayacak şekilde K. Irak bölgesel yönetimi çatısı altında toplamaya çalışıyor. Zira merkez Irak yönetimi Türkiye'nin Türkmenlere ne şekilde olursa olsun yardım etmesine karşı. K. Irak bölgesel yönetimi tek dostu olan Türkiye'yi memnun etmek için Türkmenler ile olan ilişkisini sıcak tutuyor. Benim şahsi görüşüm Türkmenlerin merkez Irak yönetimi etrafında toplanması lakin, İran etkisinde olan merkez Irak yönetimi bu olaya tamamen karşı. Geriye sadece K. Irak bölgesel yönetimi kalıyor. Burada Türkmenler toparlanıp birlik içinde kalabilirse ileri ki dönemlerde bu birliktelik bize çok avantaj sağlayabilir. Fakat sağlam bir siyaset ve diplomasi gerekecek bakalım bu hükumet bunun altından kalkabilecek mi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 May 2015, 00:20 
Süvariler

Fakat sağlam bir siyaset ve diplomasi gerekecek bakalım bu hükumet bunun altından kalkabilecek mi.
Hükümetin Türkmen hassasiyeti hiç bir zaman olmadı. Şayet öyle olmuş olsaydı Türkmen şehri Kerkük Peşmerge'ler tarafından talan edilirken müdahale ederlerdi. Adamların Kerkük'e sürü halinde akın ettikleri gün halen hafızalarda ki tazeliğini korumaktadır. Siyasetin Türkmen hassasiyeti araştırılacaksa şayet ilk etapta Türk kavramına bakış açıları sorgulanır. ''Zaten babanı da sevmezdim'' mantığıyla hareket edenlerin çocuğuyla ilgileneceklerini zannetmem.

Muhtaç Olduğun Kudret;
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 May 2015, 01:11 
Akıncılar

Alıntı:
Fakat sağlam bir siyaset ve diplomasi gerekecek bakalım bu hükumet bunun altından kalkabilecek mi.
Hükümetin Türkmen hassasiyeti hiç bir zaman olmadı. Şayet öyle olmuş olsaydı Türkmen şehri Kerkük Peşmerge'ler tarafından talan edilirken müdahale ederlerdi. Adamların Kerkük'e sürü halinde akın ettikleri gün halen hafızalarda ki tazeliğini korumaktadır. Siyasetin Türkmen hassasiyeti araştırılacaksa şayet ilk etapta Türk kavramına bakış açıları sorgulanır. ''Zaten babanı da sevmezdim'' mantığıyla hareket edenlerin çocuğuyla ilgileneceklerini zannetmem.

Hükumetin Türkmen siyaseti üstünde izlediği politikada size katılıyorum yetersiz kaldı. Fakat ABD'nin Irak işgaline destek sözü ile ABD'den Ankara'ya inip tezkere onay alamayınca ABD'nin bütün işgal planı gecikti, sözler tutulamadı. Bu olay bize Bush dönemi boyunca gizli bir ambargo ve siyasi baskı olarak döndü. Bu dönemde hatırlarsanız ABD'den AB'ye dönerek siyasi alan açmaya çalıştık. İşte bu siyasi ambargonun en büyük kurbanı Türkmenler oldu. Orijinal plana göre ABD ve Türk ordusu K. Irak'a birlikte girecek, Türkiye buradaki Türk ve Kürt nüfusun güvenliğini sağlayıp btö nü baskılayacaktı. Neyse de olmadı ve buradan başlayan beceriksizlik bu günlere geldi. Hala düşünürün eğer tezkere geçse işler nasıl olacaktı diye.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 May 2015, 02:05 
Süvariler

Hükumetin Türkmen siyaseti üstünde izlediği politikada size katılıyorum yetersiz kaldı. Fakat ABD'nin Irak işgaline destek sözü ile ABD'den Ankara'ya inip tezkere onay alamayınca ABD'nin bütün işgal planı gecikti, sözler tutulamadı. Bu olay bize Bush dönemi boyunca gizli bir ambargo ve siyasi baskı olarak döndü. Bu dönemde hatırlarsanız ABD'den AB'ye dönerek siyasi alan açmaya çalıştık. İşte bu siyasi ambargonun en büyük kurbanı Türkmenler oldu. Orijinal plana göre ABD ve Türk ordusu K. Irak'a birlikte girecek, Türkiye buradaki Türk ve Kürt nüfusun güvenliğini sağlayıp btö nü baskılayacaktı. Neyse de olmadı ve buradan başlayan beceriksizlik bu günlere geldi. Hala düşünürün eğer tezkere geçse işler nasıl olacaktı diye.
1 Mart 2003 tezkeresi çok tartışma götürmüştür. Evvela o dönemin siyasi iradesi mecliste ki parmak üstünlüğüne güvenerek milli menfaatlere aykırı siyaset gütmemeliydi. HA... bazı paşalar sonradan çıktılar ve keşke girseydik dediler. Bazı paşalar ise aynen 1.Körfez Savaşında ki gibi tutamlarına devam ederek muhalif çizgilerini devam ettirdiler. Sonradan girelim diyen paşalar yüzünden milletin kafası karışmıştır. Bu konuda benim düşüncelerim ise son derece nettir.

İlk önce 2003 yılı Türkiye'sinin konumunu hatırlayalım. 98'de terörist başı derdest edilmiş, örgüt pasifize edilerek bekleme odasına alınmıştı. Genel Kurmaydan üst üste açılamalar yapılıyordu. Bizler teröristin belini kırdık şimdi ki iş siyasilerdedir şeklinde. Hükümetin elinde onca imkan varken hiç birini kullanmadı en sonunda teröristler Dağlıca ve Ak tütün Karakollarına 90'lı yıllarda yaptığı taktikle baskın düzenler hale geldi. Orda bile müdahale edilmemiştir. Kuzey Irak'a operasyon yapan askeri paldır küldür geri çektiler. Aklımdan çıkmıyor Yaşar Büyükanıt Paşa mealen çıkıp dedi ki; operasyonlarda ricat da önemlidir, zayiat vermeden geri çekilmek başarıdır gibisinden ! sanki gerçekten operasyon yapılmış gibi...Milletin gazını almak için vesaire vesaire.... Siyasi baskılar yada bizim bilemediğimiz her neler, dayatmalar oluşsa artık olanlar oldu orasını bilemeyiz. Şimdi burada ki samimiyet nerede, gerçekleri toplumla paylaşma iradesi nerede, milli menfaatler nerde. Topluda ki genel kanı odur ki, hükümetin kendine mahsus ikinci bir ajandası vardır.

Irak'a girseydik ne olurdu sorusunun cevabı ise Arap Baharında yatıyor. Ne olacaktı, biz Irak'a girdik diye Arap Baharı olmayacak mıydı ! Mevcut durumda çatışmanın merkezinde olacaktık. Amerika'nın koç başı olacaktık. Amerikan askeri savaşmayacaktı da Türk askeri savaşacaktı, artı Türkiye Cumhuriyeti toprakları Amerikan birliklerine sonuna kadar açılacaktı. Bir daha da ne zaman çıkıp giderlerdi Allah bilir !

Kafası karışık olanlar için söyleyelim. Temel ilke şudur: Bir ülkenin topraklarında menfaatleri birbiriyle çatışan iki tane ordu olmaz. Olursa şayet günün birinde çatışırlar. 60.000 Amerikan askerinden hangisi ne yapıyor diye peşine adam takamazsınız ki ! Şurada 4 tane CIA görevlisini bile denetleyemeyenler 60.000 Amerikan askerini nasıl denetleyecekti ! Üstelik Çekik Güç diye bir garabetin mustaribi oldukları halde ! Aklı başında olan bir zat aynı hatayı iki kere üst üste yapmaz. Yapıyorsa şayet ya aptaldır yada kötü niyetlidir. Başka bir açıklaması var mı !?

Muhtaç Olduğun Kudret;
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 May 2015, 12:54 
Akıncılar

Alıntı:
Irak'a girseydik ne olurdu sorusunun cevabı ise Arap Baharında yatıyor. Ne olacaktı, biz Irak'a girdik diye Arap Baharı olmayacak mıydı ! Mevcut durumda çatışmanın merkezinde olacaktık. Amerika'nın koç başı olacaktık. Amerikan askeri savaşmayacaktı da Türk askeri savaşacaktı, artı Türkiye Cumhuriyeti toprakları Amerikan birliklerine sonuna kadar açılacaktı. Bir daha da ne zaman çıkıp giderlerdi Allah bilir !

Kafası karışık olanlar için söyleyelim. Temel ilke şudur: Bir ülkenin topraklarında menfaatleri birbiriyle çatışan iki tane ordu olmaz. Olursa şayet günün birinde çatışırlar. 60.000 Amerikan askerinden hangisi ne yapıyor diye peşine adam takamazsınız ki ! Şurada 4 tane CIA görevlisini bile denetleyemeyenler 60.000 Amerikan askerini nasıl denetleyecekti ! Üstelik Çekik Güç diye bir garabetin mustaribi oldukları halde ! Aklı başında olan bir zat aynı hatayı iki kere üst üste yapmaz. Yapıyorsa şayet ya aptaldır yada kötü niyetlidir. Başka bir açıklaması var mı !?
Orijinal plana göre Türkiye tüm Irak'a değil sadece K. Irak'a girecekti. Bölge zaten peşmergenin elinde olduğu için savaşa boyunca ve savaştan sonraki direniş zamanında Irak'ın en sakil bölgesi oldu. Türkiye'nin planda hiçbir etkin rolü yoktu zira ABD'nin Türkiye'den beklentisi kuzeyin tutulması idi. Asıl çatışmanın olduğu güney bölgesi ABD ve İngiliz Milletler topluluğu tarafından saldırılacak ve denetlenecekti.

Sizin varsayımlarınız Türkiye'nin tezkereyi kabul ettiremediği için ABD'nin uyguladı politika yüzünden böyle olumsuz. Eğer Türkiye tezkereyi geçirmiş olsa idi, şuan herkesin rahatsız olduğu K. Irak bölgesel yönetimi büyük ihtimal ile ya olmayacaktı yada bizim istediğimiz bir şekilde olacaktı. Zaten ABD ile ortak çalışmanın karşılığını Türkiye btö yok ederek ve K. Irak'daki istediği unsurları kontrol etmesi ile sağlayacaktı. Bu da tabi ki doğal olarak Türkmenler oluyor.

Hatırlarsınız tezkere zamanı bütün Kürtler tezkerenin geçmemesi için ellerinden geleni yaptılar. Çünkü hepsi peşmergenin ABD ile yaptığı yedek planı biliyordu. ABD peşmergenin kendisi ile Türk ordusu yerine yapacağı yardımlaşma karşılığı onlara özerklik verdi. Bizde oturup izledik. Hiç kimse btö karşı yardım etmedi, aksine göz yumdular, tezkere geçirmemenin karşılığı bu idi. O tezkereye karşı olan paşalarda bir taraflarına kına yaksın şimdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 May 2015, 13:35 
Süvariler

Orijinal plana göre Türkiye tüm Irak'a değil sadece K. Irak'a girecekti. Bölge zaten peşmergenin elinde olduğu için savaşa boyunca ve savaştan sonraki direniş zamanında Irak'ın en sakil bölgesi oldu. Türkiye'nin planda hiçbir etkin rolü yoktu zira ABD'nin Türkiye'den beklentisi kuzeyin tutulması idi. Asıl çatışmanın olduğu güney bölgesi ABD ve İngiliz Milletler topluluğu tarafından saldırılacak ve denetlenecekti.

Sizin varsayımlarınız Türkiye'nin tezkereyi kabul ettiremediği için ABD'nin uyguladı politika yüzünden böyle olumsuz. Eğer Türkiye tezkereyi geçirmiş olsa idi, şuan herkesin rahatsız olduğu K. Irak bölgesel yönetimi büyük ihtimal ile ya olmayacaktı yada bizim istediğimiz bir şekilde olacaktı. Zaten ABD ile ortak çalışmanın karşılığını Türkiye btö yok ederek ve K. Irak'daki istediği unsurları kontrol etmesi ile sağlayacaktı. Bu da tabi ki doğal olarak Türkmenler oluyor.

Hatırlarsınız tezkere zamanı bütün Kürtler tezkerenin geçmemesi için ellerinden geleni yaptılar. Çünkü hepsi peşmergenin ABD ile yaptığı yedek planı biliyordu. ABD peşmergenin kendisi ile Türk ordusu yerine yapacağı yardımlaşma karşılığı onlara özerklik verdi. Bizde oturup izledik. Hiç kimse btö karşı yardım etmedi, aksine göz yumdular, tezkere geçirmemenin karşılığı bu idi. O tezkereye karşı olan paşalarda bir taraflarına kına yaksın şimdi.
Bu düşüncenize katılmamız mümkün değil, bakınız neden; Eğer Amerika isteseydi 1'nci Körfez Savaşında Bağdat'a girip 12 sene sonra yapacağı işi daha o günlerde yani 1991 yılında yapabilir miydi !? '' elbette yapabilirdi '' dediğinizi duyar gibiyim... peki niye yapmadı da Bağdat'a girmek üzereyken geri vitese takarak gerisin geriye manevra yaptı !? Sonrasında ne yaptı peki; güya Saddam tehlikesine karşı 36'nci paralel'in kuzeyini uçuşa yasak bölge ilan etti ve İncirliğe geldi çöreklendi. Şayet 1991 yılında Saddam Hüseyin'i devirmiş olsaydı, kaos ortamı yaratamayacağından bahisle yaratamadığı kaos ortamından da beslenemeyecekti. Saddam var diye 36'nci paralel var oldu, Saddam var diye İncirlik üssüne çöreklendiler ! geçen zaman zarfında ise sonradan müdahil olacağı şartların olgunlaşmasını beklemiştir. Şartlar olgunlaştıktan sonrada güya yarım kalan işini bitirmek için uyduruktan bir bahaneyle tekraren bölgemize karabasan gibi çökmüştür.

Şimdi bu gerçeği atlatığınız vakit yaptığınız değerlendirmelerin tamamı havada kalır. İşin evveliyatını çözümlemeden, sonrasını idrak edebildiğinizi iddia edemezsiniz. Hulesa şartları olgunlaştıran ABD tekraren bölgeye çöreklenmek istemiştir.

Peki şartylar neydi ! döneme tanıklık edenler hatırlayacaktır ki, BTÖ'nün zirve yaptığı yıllar 1991 Körfez Harbinden sonraki yıllardır. Hatırlayınız 93-95 arası Türkiye için kabus gibi geçti. Türk Ordusu tehdit değerlendirmesini bu dönemde değiştirmiştir. ''Güya dost '' kazığı yediğimizi tespit ederek Saddam ile anlaşma yapmak suretiyle, Irak topraklarında sınır ötesi operasyon yapabilme yetkisi kazanmıştır. Yani Hukiki boyutta. Madem ki sen 36'nci paralelin kuzeyini denetleyemiyorsun o zaman benim terörsitleri sınır ötesinde de takip etmeme müsaade et denilmiştir. Buna istinaden Amerika ne yaptı peki, dağ başında kıstırılan töröristleri defalarca incilirken kalkan hava araçlarıyla desteklemiştir. Bunlar tarihi vakaalardır ve sabittir.

Ezcümle 1 Mart Tezkeresinin reddi ile Türk Ordusu Amerika'nın ayak oyunlarını da engellemiş oldu. Acısını Süleymaniye'de çıkarttılar orası ayrı ! Eğer Türk Ordusunun başında o dönem için Hilmi Paşa değil de Hüseyin Kıvrıkoğlu Paşamız olaydı seyreyleyin siz gümbürtüyü ! Türk askerinin başına çuval geçirmeye kim cesaret edebilirdi ki !?

Muhtaç Olduğun Kudret;
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 May 2015, 15:24 
Akıncılar

Peki şartylar neydi ! döneme tanıklık edenler hatırlayacaktır ki, BTÖ'nün zirve yaptığı yıllar 1991 Körfez Harbinden sonraki yıllardır. Hatırlayınız 93-95 arası Türkiye için kabus gibi geçti. Türk Ordusu tehdit değerlendirmesini bu dönemde değiştirmiştir. ''Güya dost '' kazığı yediğimizi tespit ederek Saddam ile anlaşma yapmak suretiyle, Irak topraklarında sınır ötesi operasyon yapabilme yetkisi kazanmıştır. Yani Hukiki boyutta. Madem ki sen 36'nci paralelin kuzeyini denetleyemiyorsun o zaman benim terörsitleri sınır ötesinde de takip etmeme müsaade et denilmiştir. Buna istinaden Amerika ne yaptı peki, dağ başında kıstırılan töröristleri defalarca incilirken kalkan hava araçlarıyla desteklemiştir. Bunlar tarihi vakaalardır ve sabittir.

Ezcümle 1 Mart Tezkeresinin reddi ile Türk Ordusu Amerika'nın ayak oyunlarını da engellemiş oldu. Acısını Süleymaniye'de çıkarttılar orası ayrı ! Eğer Türk Ordusunun başında o dönem için Hilmi Paşa değil de Hüseyin Kıvrıkoğlu Paşamız olaydı seyreyleyin siz gümbürtüyü ! Türk askerinin başına çuval geçirmeye kim cesaret edebilirdi ki !?
Belli ki konuya duygusal yaklaşıyorsunuz. Hayal ürünü hikayeler ile ciddi ithamlar yapıyorsunuz. Kim ne derse desin Türkiye'nin terörle mücadelesine en büyük destek ABD'den gelmiştir. Belli dönemlerde destek olmamış hatta köstek olmuşsa da genele baktığımızda ABD açık ara öndedir. Bizim milletin sorunu bu her konuya duygusal yaklaşıyor. Eğer birşeylerin yapılmasını istiyorsan kendin yapacaksın. K. Irak'a girip terörü bitireceksin, yoksa ben girmem ABD girsin terörü bitirsin dersen olacağı bu işte. K. Irak'a tek başına girmek isteyip tezkereyi geçirtmeyen ondan sonrada ne yapacağını bilmeyip iç güzerlık yapan kişilere buradan selam olsun. K. Irak bölgesel yönetimi onların eseridir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 May 2015, 15:41 
Süvariler

Belli ki konuya duygusal yaklaşıyorsunuz. Hayal ürünü hikayeler ile ciddi ithamlar yapıyorsunuz. Kim ne derse desin Türkiye'nin terörle mücadelesine en büyük destek ABD'den gelmiştir. Belli dönemlerde destek olmamış hatta köstek olmuşsa da genele baktığımızda ABD açık ara öndedir. Bizim milletin sorunu bu her konuya duygusal yaklaşıyor. Eğer birşeylerin yapılmasını istiyorsan kendin yapacaksın. K. Irak'a girip terörü bitireceksin, yoksa ben girmem ABD girsin terörü bitirsin dersen olacağı bu işte. K. Irak'a tek başına girmek isteyip tezkereyi geçirtmeyen ondan sonrada ne yapacağını bilmeyip iç güzerlık yapan kişilere buradan selam olsun. K. Irak bölgesel yönetimi onların eseridir.
Hayal ürünü hikaye kısmını biraz daha açar mısınız? Bir de Türk Silahlı Kuvvetleri hangi bölgeye yerleşecekti eğer savaşa girilseydi? Kuzey Irak TSK'nın mı denetimine bırakılacaktı? Yoksa başka bir bölge öneriliyordu da, asıl anlaşmazlık oradan mı çıkmıştı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 May 2015, 17:55 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 May 2015, 17:58 
Akıncılar

Barzani boşuna ABD'nin kapısını aşındırmıyor. Irak merkezi yönetiminden önce ABD'yi ikna etmeye çalışıyorlar anlaşılan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2015, 22:40 
Süvariler

Türk Kızılay’ı, Erbil’deki Bahirka Kafaar köyündeki Türkmen ve Yezidilere yardım ulaştırdılar. Fotoğraftaki takım elbiseli kişi ise Irak Türkmen Cephesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Erbil Milletvekili Aydın Maruf Beyefendi.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2015, 01:01 
Uzaklaştırıldı

Ben yukarıda konuşulanlardan bağımsız olarak biraz askeri tarafına yoğunlaşmış durumdayım yani bence Türkiye Türkmenlere büyük oranda askeri yardım vermeli ve Türkmenlerin kendilerine bir güvenlik gücü kurmasına öncülük etmeli belliki Irak Ordusu artık koruyamayacak Türkmenlerin yaşadığı bölgeleri en azından bir ciddi anlamda bir polis gücü bile olsa faydalı olur diye düşünüyorum.Eğitimlerini Türkiye verse teçhizatlarınıda Türkiye verse kötümü olur en azından bölgede sözümüzün geçtiği biryer daha edinmiş oluruz.Bir İran kadar ''karakol''cu olamasakta en azından ilerleme kaydederiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2015, 01:21 
Süvariler

Ben yukarıda konuşulanlardan bağımsız olarak biraz askeri tarafına yoğunlaşmış durumdayım yani bence Türkiye Türkmenlere büyük oranda askeri yardım vermeli ve Türkmenlerin kendilerine bir güvenlik gücü kurmasına öncülük etmeli belliki Irak Ordusu artık koruyamayacak Türkmenlerin yaşadığı bölgeleri en azından bir ciddi anlamda bir polis gücü bile olsa faydalı olur diye düşünüyorum.Eğitimlerini Türkiye verse teçhizatlarınıda Türkiye verse kötümü olur en azından bölgede sözümüzün geçtiği biryer daha edinmiş oluruz.Bir İran kadar ''karakol''cu olamasakta en azından ilerleme kaydederiz.
http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera- ... lahlaniyor

Ayrıca İran da Türkmenleri eğitmekle alakalı bir programdan bahsediyordu. İran’ın eğitim programı başladı mı onu bilmiyorum ancak biz Türkmenlere eğitim veriyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2015, 01:32 
Akıncılar

http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera- ... lahlaniyor

Ayrıca İran da Türkmenleri eğitmekle alakalı bir programdan bahsediyordu. İran’ın eğitim programı başladı mı onu bilmiyorum ancak biz Türkmenlere eğitim veriyoruz.
Yalnız üstat İran'ın bahsettiği askeri eğitim, Türkiye'nin eğitimine pek benzemiyor. Onlarınki daha ziyade 1-2 hafta yarım yamalak birşeyler gösterip cepheye göndermek üstünde. Sizin verdiğiniz linkteki gibi Türkiye'nin ve diğer yabancı ülkelerin verdiği eğitim ciddi ve disiplin içinde geçiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2015, 01:40 
Süvariler

Ayrıca şu haber de var. Videoyu izlemeden geçmeyiniz.

http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera- ... usul-kampi

Kabardey üstadım inşallah yüzümüz kara çıkmaz. İran temelli birliklerin hem Suriye hem Irak’ta sıkıntı yaşadıklarını görüyoruz. Eğitilen Türkmenlerle alakalı da bilgi edinmeye çalışacağım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2015, 17:07 
Süvariler

"Türkiye Irak'taki Türkmenlere hep sahip çıktı”

Türk Kızılayı, ramazan ayı öncesi Irak'ta evlerinden olan Türkmen ailelere gıda yardımı yaptı. Gıda dağıtımına katılan Irak Türkmen Cephesi (ITC) Milletvekili Aydın Maruf da Türkiye'nin Irak'taki Türkmenlere çatışmaların başından beri sahip çıktığını söyledi.

Kızılay ekibi, ilk olarak Kerkük'ün 25 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Yahyava Çadır Kampı'nda 440 sığınmacı aileye gıda kolisi dağıttı. Kerkük şehir merkezinde ise evlerde ikamet eden 200 Türkmen aileye gıda yardımında bulundu.

Türk Kızılayı Irak Yardımları Sorumlusu Şafak Lostar yaptığı açıklamada, ramazan ayında ailelerin mağdur olmaması için söz konusu yardımı organize ettiklerini söyledi. Diyala iline bağlı Hanekin ilçesinde 300 aileye, Selahaddin ilinin Tuzhurmatu ilçesinde ise 400 aileye daha gıda yardımı yapacaklarını bildiren Lostar, ramazan boyuncada evlerinden uzakta olan aileleri yalnız bırakmayacaklarını dile getirdi.

Gıda dağıtımına katılan Irak Türkmen Cephesi (ITC) Milletvekili Aydın Maruf da Türkiye'nin Irak'taki Türkmenlere çatışmaların başından beri sahip çıktığını söyledi. Maruf, Türkiye'nin insani yardım noktasında Ortadoğu'da ve dünyada zirveye çıktığını ve örnek ülke olduğunu kaydetti.

ITC Telafer Sorumlusu Hazım Devlet ise kampta 4 bin ailenin kaldığına işaret ederek daha fazla yardıma ihtiyaçlarını olduğunu belirtti. Devlet, bunun için diğer ülkelerden de insani yardım beklediklerini ifade etti.

Gıda kolisinden alan kamp sakini Telaferli Ömer Ayad, hayırsever Türkiye halkına ve Kızılay ekibine teşekkür etti. Ayad, kamptaki en önemli sıkıntılarının içecek su ve elektrik kesintileri olduğunu, Irak hükümetinden bu sorunlarını çözmesini istediklerini kaydetti.

Bir başka kamp sakini Musullu Raid Dannun ise "Türkiye olmasaydı perişan olurduk. Allah Türkiye hükümetinden ve halkından razı olsun" dedi.

Türkiye, çatışmaların başladığı 2014 Haziran'ından beri Irak'ta insani yardım çalışması yürütüyor. Türkiye'den Irak'a insani yardım taşıyan tır sayısı 800'ü geçti. Türk Kızılayı, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) insani yardımlarıyla Irak'ta yaraları sarıyor.

trtturk.com

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2015, 20:42 
Süvariler

Türkmenler, IKBY anayasası taslağından memnun değil.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2015, 02:07 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yalnız bu konuya bir değişik açıdan bakalım . Acaba Kıbrıs benzeri bir durum olmasın ? Biz istiyoruzda ama onlarda istiyormu ?

Sonra demesinler işgalci şuncu buncu . Kıbrıstaki gibi şapa oturmayalım . Kıbrısa yavru vatan diye gittik. Bir dünya kahramanı şehit verdik . Şimdi diyorlarki sizi bizmi çağırdık ? . 1998 de Londra Kıbrıs lı olduğunu ama aslında kendisinin British olduğunu söyleyen bir sürü kişi gördüm .Üzüldümde yani. British gibi İngilizin veled-i zinası olan bir kavrama yakınlık kurmak .

Bir emin olmak lazım neyin istendiğine.Şimdi Irak ve Suriye Türkmenlerinin durumu yeni değil yani. En azından 90 senelik bir baskı tarihi var. Şimdiye kadar bir kuvvetli yakınlık kurulmadıysa bir durum olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2015, 12:18 
Üye

Musti bireysel örneklerden yola Çıkıyorsun. Londra da Kıbrıs Türklerinin çoğu iyidir.Sayelerinde Türk radyosunda var. Türkçe dil okullarıda var Çoğu iyidir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2015, 15:21 
Akıncılar

Yalnız bu konuya bir değişik açıdan bakalım . Acaba Kıbrıs benzeri bir durum olmasın ? Biz istiyoruzda ama onlarda istiyormu ?
Kıbrıs ile bölgenin "saha" farklılıklarının başında, Suriye'deki bölgede üç etnik unsurun bulunması.. Türkmenler, Araplar ve Kürtler.. Türkmenler bölgede "blend" durumdalar aslında.. Mevzu Arap ve Kürtler arasında.. Bugünün saha mücadelesindeki, "günlük" sayılabilecek cephe kazanımları ya da kayıpları ne olursa olsun, en büyük gerilim zaten var olan Kürt-Arap nefreti.. Yahudi-Arap çatışmalarından çok da farkı yok bunun..

E bize ne?.. Kıbrıs'a girip, Kıbrıslı Türkler için Rum'a karşı bir alan olşturduk, oldu bitti.. Burada Türkmen için de bir bölge oluşturmak neredeyse mümkün değil.. Ayak bastığın yer ister istemez Arap ve Kürdün de alanı.. Türkiye'nin de ta Ayn El Arab'den beri en büyük açmazı, Kürt'e karşı Arap'ı, Arap'a karşı Kürt'ü kolluyormuş gibi görünmeme, birine "rağmen" bir şey yapmama zorunluluğu..

Kırk tilki demek bu..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2015, 17:59 
Üye

Yahu Hds,bölücü terör örgüt,pyd kuzey suriyede milleti goc ettirirken,kendine uygun bir kusak yaratmak icin arablari,turkmenleri kovarken ,bu dediklerin ndemislemiyor.o adamlar haydutluk yaparken okeyde,biz bir toplulugu (turkmenleri)bir bolgeye toplarken niye OK degil?illede bizmi milletin dogrucusu olacagiz.

Gidip kimseyi topragindan atin kovun dedigim yok ama her mesajda sanki onlar yapinca ok biz yapinca olmaz gibi bir hava seziyorum.

Yanlis hatirlamiyorsam,,zamanindq sen bölücü terör örgüt nin bu surecden sonra ayni gucunde olmayacagina dair birseylersoylemisdin(gucsuzlesecek anlaminda)?ironi filanmi yapiyordun?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2015, 22:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Musti bireysel örneklerden yola Çıkıyorsun. Londra da Kıbrıs Türklerinin çoğu iyidir.Sayelerinde Türk radyosunda var. Türkçe dil okullarıda var Çoğu iyidir.

Genelleme olarak anlaşılmasın . Tabiki hepsi öyledir denmez. Çok mükmmel Kıbrıslı Türkleride tanıdım. Gayet asil , onurlu . köklerine bağlı çok değerli kişiler.

Amai ben konuya vakıf değildim. Gerçi türkiyenin alayı öyle düşünüyordu. Yani bizim kafamızdaki imaj şuydu.

Kıbrıs yavru vatandı bizde büyük ağabey olarak fedakar kurtarıcısıyız , balız böreğiz canız ciğeriz. Falan filan.

Tabi hepsi için asla böyledir söylenmez. Ama bazı adam ve bayanlar tutupta TSK ya işgalci diyince bir ufak ambole oluyorsun .
Nasıl yani dedim :?

Kardeşim biz niye işgalci olalım. Biz sizi oraya sizi kurtarmaya gittik. Bir dünya şehit verik . Ambargolardan anamız ağladı.
Ama 1 adım geri atmadık dedim. 7 düvele dedikki Kıbrıstan asla vazgeçmeyiz. Yavru vatanınımız .Falan filan.

Derken. Yok siz oraya bizim için değil kendiniz için geldiniz . Uzuyor gidiyor bu tatsız sıkıcı muhabbet.

Yani film başka kitaptaki hikaye başkaymış. Türkiyedeki gösterimde uyarlama acaip farklıyımış.

Neyse. Şimdi Türkmenlere karşı devletimiz ilgisiz gibi bir algı var. Acaba bu ilgiyi Türkmenlerde bizden taleb ediyormu ? 100 senedir vatan toprağının dışında kalmış kardeşlerimiz acaba bir şeyler taleb ediyormu ? Yani ben bunu bilemiyorum . Bu bir açıklığa kavuşsa.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2015, 00:07 
Üye

Ne yazarsak yazalım, hükümetin tutumu içeride Türk'e karşı ne ise dışarıda da Türkmene karşı bir iki fazlasından ibaret...

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 55 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: