TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 21 Oca 2018, 15:13

Tüm zamanlar UTC+03:00


Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.

Resim
LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 64 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2013, 13:08 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Tem 2012, 02:38
Mesajlar: 5406
Yaş:
Resim

Ortadoğu coğrafyasının en önemli ve güçlü bölgesel aktörlerinden biri olan İran İslam Cumhuriyeti’nde 14 Haziran Cuma günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini, seçimlerin henüz ilk turunda gerekli olan yüzde 50 oranının üzerine çıkan (% 50,71) reformcuların desteklediği Şii din adamı Hasan Ruhani kazandı. En yakın rakibi olan ve sertlik yanlısı muhafazakarların desteklediği Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf’ın üç katından fazla oy alan Ruhani, böylelikle açık ara farkla ilk turda sürpriz bir zafer kazanmış ve İran İslam Cumhuriyeti’nin 7. Cumhurbaşkanı seçilmiş oldu. Bu yazıda size kısaca Hasan Ruhani’yi tanıtacak ve kendisinin seçilmesinin İran dış politikası üzerine olası etkileri hakkında Türkiye ve Batı basınında yazılanları özetlemeye çalışacağım.

Resim
Seçim Sonuçları

12 Kasım 1948 tarihinde Simnan yakınlarındaki Sorkheh şehrinde dünyaya gelen Hasan Ruhani, ailesi otoriter Şahlık rejimine karşı mücadele vermiş bir kimsedir. Önce Simnan, daha sonra İran’ın dini eğitim merkezlerinden olan Kum şehrinde klasik medrese eğitimi alan Ruhani, dini eğitiminin yanında 1972 yılında Tahran Üniversitesi’nde Hukuk bölümünden mezun olmuştur. Genç yaşlardan itibaren Ruhullah Humeyni’nin takipçilerinden biri olmuş olan Hasan Ruhani, İran’ı dolaşarak Şah rejimi aleyhinde vaazlar vermiş ve bu nedenle pek çok tutuklanmıştır. Ruhani’nin özgeçmişinde dikkat çekici bir husus, 1977 yılında İslami hareketin sürgündeki lideri Ruhullah Humeyni’ye “İmam” denilmesi için minberde açıkladığı önerinin tüm devrimci kesimlerce benimsenmesi ve o günden itibaren Humeyni’ye “İmam Humeyni” denilmeye başlanmasıdır. 1979 yılındaki İslami devrim sonrası Ruhani ilk olarak rejime istikrar kazandırmak için düzensiz haldeki İran ordusunu ve askeri üsleri düzenlemekle işe başlamıştır. İlk kez 1979 yılında gittiği İskoçya’daki Caledonian Üniversitesi’nde hukuk alanında master derecesini 1995, doktora derecesini 1999 yılında alan Ruhani, her iki derecesinde de tez konusu olarak İran siyasal sistemi ve şeriat hukukunu seçmiştir. 1980’de 20 yıl boyunca görev yapacağı ve daha sonraları sözcülüğünü (Meclis Başkanlığı) üstleneceği İslam Danışma Meclisi’ne seçilen, yıllar süren İran-Irak Savaşı sırasında üst düzey komutanlıklarda ve hatta Genelkurmay Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Ruhani, rejime bağlılığı nedeniyle bir grup İran Ordusu ve İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanıyla birlikte ikinci derece Zafer Madalyası ile de ödüllendirilmiş bir isimdir. İddialara göre Ruhani, 1989 yılında rejimin kendisine uygun gördüğü İstihbarat Bakanlığı görevini reddetmiştir. Bu teklifin ardından yine aynı yıl kurulan Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi’nin sekreterliğini üstlenen Ruhani, bu görevi 2005 yılına kadar sürdürmüştür. Ruhani’nin dünya kamuoyunda tanınması daha çok 2003-2005 yılları arasında Nükleer Başmüzakereci sıfatıyla dünyada pekçok yabancı yetkili ve devlet adamının katıldığı toplantılarda İran’ı temsil etmesiyle olmuştur. Ruhani bu dönemdeki anılarını 2011 yılında “Ulusal Güvenlik ve Nükleer Diplomasi” adlı 12 bölümden oluşan bir sözlü tarih kitabında anlatmıştır. Din adamlığından gelmesine karşın diplomasideki tecrübeleri nedeniyle Ruhani’ye “diplomat şeyh” lakabı da takılmıştır.

Resim
Ruhani’nin “Ulusal Güvenlik ve Nükleer Diplomasi” kitabı

Rejime yıllarca sadakatle hizmet ettikten sonra Haziran 2013’te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylığını koyan Ruhani, bu son dönemde ülkedeki reform yanlısı kesimlerin sempatisini kazanmış ve hem diğer adaylara göre daha ılımlı görüşleri, hem de dini liderlikle (Ayetullah Ali Hamaney) olan yakın bağları nedeniyle adaylar arasında favorilerden sayılmıştır. Seçim kampanyası döneminde 8 yıl boyunca Cumhurbaşkanlığı yapan Mahmud Ahmedinejad’ı fevri ve sorumsuz açıklamalar yaparak İran’a büyük zarar vermekle suçlayan Ruhani, dünya kamuoyunda da muhafazakarlara kıyasla daha iyi bir alternatif olarak görülmüş ve seçimleri büyük farkla kazanmıştır. Seçim kampanyası döneminde Ruhani’nin söylediği “aşırılıkları sona erdirelim, ılımlılıktan başka çaremiz yoktur” sözü dikkat çekmiştir. Ruhani’nin geçmişine bakıldığında ise güler yüzü ve son dönemdeki yumuşak üslubuna karşın bazı olaylarda oldukça radikal ve sert tepkilerinin olduğu görülmektedir. Örneğin, Ruhani 1999 yılında reformcu bir gazetenin kapatılmasını protesto için öğrencilerin yaptığı eylemler sırasında son derece sert bir yaklaşım sergilemiş ve devlet malına zarar vermekten suçlu bulunanların idam edileceğini açıklamıştır. Bu sert geçmişine karşın Ruhani seçim kampanyası döneminde ılımlı mesajlar vermeye gayret etmiş, seçimi kazanırsa siyasi mahkumların serbest bırakılacağı, insan haklarının güvence altına alınacağı ve ülkeye itibarının yeniden kazandırılacağı sözlerini vermiştir.

Resim
Genç Ruhani (soldan ikinci) Humeyni’nin arkasında saf tutuyor.

Ruhani’nin özel hayatıyla ilgili bilinenler son derece sınırlıdır. Tüccar olan babası Haj Asadollah Feridun 2011 yılında vefat etmiş, annesi Sakine ise halen sağ ve Simnan’da yaşamaktadır. 20 yaşında evlenen Ruhani’nin 4 çocuğu bulunmaktadır. Çocuklarından bir tanesinin 1992 yılında intihara kalkıştığı iddia edilmektedir. Ruhani’nin kardeşi Hüseyin Feridun da İran’da önemli görevler üstlenmiş ve halen üstlenmeye devam eden üst düzey bir devlet adamıdır. Ruhani’nin çoğu Farsça, bazıları İngilizce Arapça olarak yayınlanmış birçok bilimsel kitabı bulunmaktadır. Bu kitapların çoğu İslami düşünce tarihi, Şii imamları tarihi, İran devlet yapısı ve Şeriat hukuku üzerinedir. Ancak Ruhani’nin Şeriat hukuku üzerine yazılı doktora tezi ve kitabının Şeriat hukukunun esnekliği üzerine olması dikkat çekicidir. Ruhani’nin akıcı biçimde 5 dil (İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça ve Arapça) konuştuğu ifade edilmektedir.

Resim
İlk turda gelen zafer sonrası Ruhani’nin yüzü gülüyor.

Hasan Ruhani seçim sonrasında yaptığı ilk açıklamalarla ”sivil özgürlükler beyannamesi” hazırlayacağını ve siyasi tutsakları cezaevlerinden çıkaracağını yinelemiştir. Politika-Doğu bilimcisi ve İran sorunları uzmanı Yelena Dunayeva’ya göre Ruhani güçlü, parlak ve nüfuz sahibi bir şahıs olmasına ve siyasette ılımlılıktan yana bir reformist olmasına karşın, kendisinden sorunların hemen çözülmesine yönelik bir mucize beklenilmemelidir. Zira Dunayeva’nın da belirttiği gibi İsrail ve ABD’nin tepkisini çeken İran’ın nükleer programı İran’ın hükümetler ve Cumhurbaşkanları üstünde konumlandırdığı bir devlet projesidir. Bu nedenle, bu noktada Ruhani’nin atabileceği en ileri adımlar programı erteleme, daha fazla şeffaflık ve daha ileri ölçüde uluslararası denetime izin vermekle sınırlıdır. Bunların İsrail’i tatmin edip etmeyeceğini ise önümüzdeki haftalar belirleyecektir. Gazi Üniversitesi öğretim üyesi ve İran uzmanı Doç. Dr. Mehmet Şahin’e göre ise Ruhani’nin görevi devraldıktan sonra ilk amacı dünyaya olumlu bir mesaj vermek olacak ve bir anlamda 8 yıllık Ahmedinejad döneminde dünyayla kopan ilişkileri tekrar kurma yönünde adımlar atılacaktır. İran’ın bugün karşı karşıya kaldığı en temel sorunun nükleer programı nedeniyle uygulanan ambargonun ciddi bir ekonomik krize yol açması olduğuna dikkati çeken Şahin, burada temel noktanın İran’ın nükleer programı yüzünden Batı ile bozulan ilişkilerini düzeltilmesi yönündeki çaba olabileceğini ifade etmiş ancak bu çabanın sadece söylem düzeyinde kalacağına inandığını belirtmiştir. Şahin’e göre zira bu konularda karar veren esas merci dini liderdir.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sWo-glIA0JI[/youtube]

Ruhani’nin seçilmesine dünyadan farklı tepkiler gelmiştir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri Ruhani’ni seçen İran halkını, bu seçimin yaşanan nükleer kriz ve ekonomik yaptırımların aşılmasında bir umut olabileceğini işaret eder şekilde kutlamıştır. Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney tarafından yapılan açıklamada Obama yönetiminin, İran halkının seçimine saygı duyduğunu bildirilmiş, ancak seçimin demokratik kriterlere tam olarak uygun olmadığı da vurgulanmıştır. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ise seçim sonrasında uluslararası toplumun İran’ın nükleer programı konusunda gevşememesi gerektiğini dile getirmiştir. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ise Netanyahu’dan daha farklı bir pozisyon alarak Ruhani’nin radikal politikalar izlemeyeceğini ve nükleer program konusunda değişiklikler yapabileceğini belirtti.

Sonuç olarak ekonomik ve siyasal olarak son yıllarda köşeye sıkıştırılan İran İslam Cumhuriyeti’nde, İsrail’i haritadan sileceği ve benzeri sert söylemlerde bulunan Mahmud Ahmedinejad’ın ardından Hasan Ruhani’nin seçimi kazanması rejimin uluslararası kamuoyu ile uzlaşma konusunda bir ileri adımı olarak görülmelidir. Ancak birçok uzmanın belirttiği gibi İran siyasal sisteminde Cumhurbaşkanı’nın en yetkili makam olmaması sebebiyle Ruhani’nin ne ölçüde reformlar yapabileceği meçhuldur. Bu noktada Ruhani’nin öncelikle yapması gereken dış dünyayı tatmin etmek kadar, rejimin baskıları nedeniyle kendi ülkelerinden soğuyan insanları özellikle de İranlı gençleri kazanmak yolunda adımlar atmak olmalıdır.

Dr. Ozan ÖRMECİ

politikaakademisi.org


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2013, 13:51 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 17 Ağu 2012, 01:28
Mesajlar: 217
Yaş:
İran büyük bir politik tecrübe. Ambargo altında sıkıntıları görünce hemen makas değiştirdiler.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2013, 16:17 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 12 Tem 2012, 19:09
Mesajlar: 184
Yaş:
Ambargonun sebebi olan Nükleer Enerji üretimine yönelik çalışmalara devam edileceğini söyledi Ruhani. Daha şeffaf olacağız dedi orası ayrı.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2013, 01:17 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 11 Tem 2012, 18:00
Mesajlar: 1473
Yaş:
Dr. Ruhani devrimden once ve devrimden sonra tecrubeli diplomatlardan biri ve onun icindir ki Diplomat Seyh olarak adlandirilmistir...

Ben kendisinin onumuzdeki surec icerisinde cogu acidan ozellike dis politika ve ic politikada basarili olacagi kanatindeyim.

Kendisi ayrica Iran - Irak savasi sirasinda da Savas komutan yardimcisiydi:
Resim

Askerlik zamanindan:
Resim

Ve gunumuzden:
Resim

_________________
Bu Sitedeki Yazilarim Ikinci Bir Duyuruma Kadar Sahsim Tarafindan Durdurulmustur, Yazilarin Devami Hakkinda Twitter Hesabindan Bilgi Edinebilirsiniz:
Resim@GercekIran


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2013, 03:53 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Tem 2012, 02:38
Mesajlar: 5406
Yaş:
Sn. Ice Man, Hasan Ruhani reformcu birisiymiş. Rejim ve muhalefet için aydınlık olarak görülüyor. Peki halk ve mollaların bu olaya duruşu nedir?

K.Kore'de devlet başına Kim Jung-Un gelince bazı üst düzey generaller, rejim elden gidiyor diye endişenlenmişlerdi.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2013, 04:10 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:37
Mesajlar: 1154
Yaş:
Sayın İceman;

Önceleri size bir soru sormuştum… Kimlerin seçime katılıp katılmayacağı henüz belli olmadığı için sorumun yanıtını alamamıştım… Seçimler bitti, İran Halkı için hayırlı olur umarım… Bu aşamada ;

Nükleer Müzakereler Konusunda
Batı ile uyum çalışmaları altında (Ambargo)
Bölgesel olarak (Özellikle Suriye)
Hazarın durumu ile ilgili
Ve diğer Bölgesel konular hakkında nasıl bir yol izlenecek ? Ya da sizin düşünceleriniz nedir Yeni Cumhurbaşkanı hakkında ?

Zamanınızın kısıtlı olduğunu biliyorum, zaman ayırıp cevaplarsanız sevinirim...
Saygılar…


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2013, 13:27 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 11 Tem 2012, 18:00
Mesajlar: 1473
Yaş:
Alıntı:
Sn. Ice Man, Hasan Ruhani reformcu birisiymiş. Rejim ve muhalefet için aydınlık olarak görülüyor. Peki halk ve mollaların bu olaya duruşu nedir?

K.Kore'de devlet başına Kim Jung-Un gelince bazı üst düzey generaller, rejim elden gidiyor diye endişenlenmişlerdi.
Evet Dr. Ruhani daha cok reformcu kanatin destegi ile secimi kazandi, Eski CB Hateminin birinci yardimcisi Aref bir diger aday di ki Ruhani lehine cekildi, Hem Reformcu hem Ortacilarin liderlerinin tumu Ruhaniyi destekledi ki bunlarin en onemlisi Eski CB`lari Hatemi ve Ayetullah Rafsanjani ve Imam Humeyninin Kizi ve En siyasi Torunu Hasan da Onlarin basinda geliyordu.

Halk nezdindeki oyu ve taraftarlari ortada.

Kendisi de zaten bir molla ve ayrica hukukcu ve bilim adami, ilk iletideki yazida da calismalarindan bazilari yaziliyor, her sey bir tarafa iyi bir diplomat.

Son cumleniz hakkinda da sunu soyleyebiliriz ki Rejimi degistirmek veya dagitmak Cumhurbaskanimakami ve gucunden ote bir sey, diger taraftan da Cumhurbaskanligi icin adayliklari teyid edilenler hepsi rejimi kabul edenlerdir.
Alıntı:
Sayın İceman;

Önceleri size bir soru sormuştum… Kimlerin seçime katılıp katılmayacağı henüz belli olmadığı için sorumun yanıtını alamamıştım… Seçimler bitti, İran Halkı için hayırlı olur umarım… Bu aşamada ;

Nükleer Müzakereler Konusunda
Batı ile uyum çalışmaları altında (Ambargo)
Bölgesel olarak (Özellikle Suriye)
Hazarın durumu ile ilgili
Ve diğer Bölgesel konular hakkında nasıl bir yol izlenecek ? Ya da sizin düşünceleriniz nedir Yeni Cumhurbaşkanı hakkında ?

Zamanınızın kısıtlı olduğunu biliyorum, zaman ayırıp cevaplarsanız sevinirim...
Saygılar…
Merhaba

Nukleer muzakerelerde onemli gelismeler bekliyorum, Bildiginiz gibi Dr. Ruhani daha onceden Nukleer basmuzakereci ve Ulusal yuksek guvenlik sekreteriydi, Secim oncesi Tv tartismalarinda Hem Ruhani hemde diger adaylardan Velayati (Dini liderin dis politika danismani) ve Rezayi (Devrim Muhafizlarinin eski komutani) Simdiki Basmuzakereci Jelilinin Siyasetlerini ciddi sekilde elestirdiler.
Tabi bu o anlama gelmiyor ki Iran nukleer calismalarindan vazgecsin ama orta yol bulunmakta umitliyim, Ruhaninin ilgi goren kitaplarindan biri de zaten ust yazida gelen Ulusal Güvenlik ve Nükleer Diplomasi ki 2003 - 2005 muzakerelerini ele aliyor:
Alıntı:
Resim
Yine Bati ile iliskilerde Onemli gelismeler bekliyorum ve Hatemi doneminde oldugu gibi Ozellikle AB ile iliskiler muhtemelen yine yuksek duzeylerde gelisecek, Dikkat ederseniz AB ulkelerinin tumu Ruhaninin secilmesinden dolayi positif mesajlar verdiler.

Bolgesel olarak bolge ulkelerile iliskilerin gelisecegi (Arabistan, Turkiye vs) Ruhaninin kendisi tarafindan da vurgulandi ama Suriye konusunda ciddi bir U donusu beklemiyorum cunku o konu daha cok Dini Liderin yuruttugu siyasetlere bagli.

Hazar konusu olsun, Fars korfezi konusu ve diger konular milli konular ve Cumhurbaskani tek basina bu konuda calisma yapamaz, O konularda Iran haklarindan taviz verecegini asla dusunmiyorum, Hazar konusu bu uyumsuluk ile gidecek.

Bende sahsen Bu secimlerde Ruhaniye oy verdim, Cunku Devrimin birinci neslinden hala sistemde kalan kisilerden biri, hemde iyi bir diplomat, ayrica degisik kanatlari da bakanliklari icinde toplayarak Iran`i daha butunlestirecek.

_________________
Bu Sitedeki Yazilarim Ikinci Bir Duyuruma Kadar Sahsim Tarafindan Durdurulmustur, Yazilarin Devami Hakkinda Twitter Hesabindan Bilgi Edinebilirsiniz:
Resim@GercekIran


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2013, 22:17 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Tem 2012, 02:38
Mesajlar: 5406
Yaş:
İran’dan ABD’ye ilk davet

İran’da cumhurbaşkanlığı koltuğunu Ahmedinecad’dan 4 Ağustos tarihinde devralacak Ruhani’nin yemin törenine ilk kez ABD ve AB liderleri davet edildi.

Resim


İran, süpriz bir şekilde ABD ve Avrupa Birliği (AB) yetkililerini ülkenin yeni seçilen ılımlı lideri Hasan Ruhani’nin yemin törenine çağırdı. Yarı resmi haber ajansı olma niteliği taşıyan ISNA’nın haberine göre, dışişleri bakanlığı dünyanın dört bir tarafındaki liderlere yemin töreni için davetiye gönderdi.

Batı ile yumuşama

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü olan Abbas Araghchi, Amerikalı ve Avrupalı devlet yetkililerinin de davetliler arasında olduğunu söyledi. Araghchi, hangi ülkelerin davet edildiğine dair bir açıklama yapmasa da İran’ın devlet olarak tanımadığı İsrail’e davetiye göndermediği tahmin ediliyor.
14 Haziran’da süpriz bir şekilde seçilen Ruhani, bundan sonra ülkenin dış politikasında daha ılımlı bir çizgi izleyeceklerini açıklamıştı. İran’ın attığı bu adım, Ruhani’nin yeni politikasının işareti olarak algılanıyor. İran’ın nükleer programı nedeniyle başkent Tahran ve Batı arasında gerilimli seyreden ilişkilerin yumuşatılması adına bu kararın alındığı belirtiliyor. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, yemin törenine katılacağını açıklayan ilk lider oldu.

‘ABD’ye güvenilmez’

Eski cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, İran’ın daha fazla “dünyaya kızgın kalamayacağını” söylerek yeni lideri destekledi. Ancak İran siyasetinde son sözü söyleyen dini lider Ayetullah Ali Hamaney ise ABD’ye güvenilemeyeceğini söyleyen sözleriyle Ruhani’ye aksi bir tutum takındı. Ruhani ve koltuğunu 4 Ağustos’ta devredecek Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın katıldığı iftarda Hamaney, “ABD ile müzakerelere karşı iyimser olmadığını ve ABD’nin dürüst olmadığını” söyledi.

dunya.milliyet.com.tr


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2013, 01:42 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 16 Ara 2012, 21:39
Mesajlar: 208
Yaş:
Alıntı:
Herkes öpüsür barisir biz ortada dipdizlak kaliriz.
NEDEN öyle bir kanıya vardınız sayın KAFKASYA
Bu işilerin piri Stratejik Derinlik uzmanımız varken açıkta filan kalmayız.Siz meraklanmayın.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2013, 01:46 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 01 Ara 2012, 02:06
Mesajlar: 161
Yaş:
Alıntı:
Herkes öpüsür barisir biz ortada dipdizlak kaliriz.
Sebebini açıklarmısınız sayın KAFKASYA?


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2013, 02:01 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 01 Ara 2012, 02:06
Mesajlar: 161
Yaş:
Bizim devlet tecrübemiz yok mu?İranin var yani bizim yok :lol:


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2013, 02:16 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 01 Ara 2012, 02:06
Mesajlar: 161
Yaş:
Sayın KAFKASYA İranın bir tecrübesi varsa bizimde bir tecrübemiz ve planımız vardır değil mi?Sallamakla olmaz bu işler.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2013, 04:18 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Tem 2012, 02:38
Mesajlar: 5406
Yaş:
Alıntı:
Yahu yukardaki habere baksaniza adamlar batiya öpücükler yolluyor.

Iran Suriyeye benzemiyor, hem Devlet tecrübesi, hem Askeri imkanlari (atomada ulasdilarmi ) hemde maddi imkanlari olan bir ülke .

Coktandir Israili yok edicez diyende yok, bu adam basa geldimi Komuta kademesindede degisiklige giderler oldu bitdi.

ABD yanar döner bir memleket , heryeri oynak istedigi tavizi aldimi el SIKISIR barisirlar.

Kiminle isbirligi yapmiyorlarki.
Ruhani, Cumhurbaşkanı seçilince Erdoğan aramış tebrik etmiş.

Ayrıca Abdullah Gül ile de 1 saat kadar Gezi Parkı olaylarını telefonda konuşmuşlar. Hani Ruhani'nin bir Türkiye ziyareti olur mu olur.

Bizimkiler de 'din kardeşiyiz' der, barışır en 'standart' yoluyla.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2013, 14:34 
Çevrimdışı
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 19 Tem 2012, 11:49
Mesajlar: 3293
Yaş:
Alıntı:

Tecrübesi olan Devlet terörle pazarlik yapar mi ?
Konu dışı olacak ama yukarıdaki mesajınıza istinaden yazıyorum.

Hocam siz de gazete okumuyorsunuz galiba ;)

IRA (terörist bir örgüt kabul ederseniz) komutanlarından Martin McGuinness kraliçenin yeğenini öldürmüştü sanırsam. Sonrasında Kraliçe elini de sıkmıştı bu teröristin!

İngiltere terörizm konusunda (İngiltere'nin sabıkası çoktur bu konuda) çok usta bir devlettir.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2013, 14:46 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 01 Ara 2012, 02:06
Mesajlar: 161
Yaş:
Sayın KAFKASYA ben sizin amacınızı anladım diğer üyelerde anlamıştır heralde fakat o konuya gelmeyeceğim konuyu daha da sulandırmaya gerek yok.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2013, 15:23 
Çevrimiçi
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Tem 2012, 22:24
Mesajlar: 4498
Yaş: 40
Kafkasya gezegenleri karıştırdın sanırım,Jupiter olmasın.

_________________
Resim

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2013, 18:48 
Çevrimdışı
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 19 Tem 2012, 11:49
Mesajlar: 3293
Yaş:
Gereksiz bir bilgi olacak ama şimdi bir bakayım dedim Saturn I roketine. Boyutu 12 katlı bina yüksekliğinde :shock: 55 metre. İlk hizmete giriş tarihi 1961. Saturn V ise 1968 tarihli ve 110 metre boyutunda.

Aşağıdaki grafikte açıklayıcı olur sanırım. Bizim Saturn V tam ortada.

Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2013, 01:21 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:00
Mesajlar: 1506
Yaş:
Yahu ''pardon dalgınlığa geldi Satürn demişim'' dersiniz olur biter. Dertmi, düzeltilir.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2013, 01:21 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 15 Tem 2012, 18:43
Mesajlar: 1141
Yaş:
İran'ın başına daha ılımlı birinin geçmesi insanlık için iyi birşey.

Her ne olursa olsun savaş en son seçenek olmalı ve aşırı insanlar her zaman savaşı ilk seçenek olarak görürler, aslında güçlerini de buradan alırlar.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2013, 12:06 
Çevrimdışı
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 19 Tem 2012, 11:49
Mesajlar: 3293
Yaş:
Harzemşah hocam,

Saturn I ve Saturn V bilgilerini ben paylaşmıştım. Yukarıdaki mesajlarda tekrar verildi mi bilmiyorum. Amacım sadece resimlerde paylaşılan "Türk Atom füzeleri" ile Saturn roketleri arasındaki boyut farkının masum bir çocuk tarafından bile kolayca anlaşılabileceğini ummaktı :D

Son olarakta İran'a hayırlı uğurlu olsun yeni Cumhurbaşkanları.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2013, 12:15 
Çevrimiçi
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Tem 2012, 22:24
Mesajlar: 4498
Yaş: 40
Değerli arkadaşlar konuya dönebilirseniz memnum olurum.

_________________
Resim

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2013, 05:21 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Tem 2012, 02:38
Mesajlar: 5406
Yaş:
İran'dan ABD'ye müzakere mesajı

Ruhani, "Milletimin çıkarları için tüm ülkelerle diyaloğa hazırım" dedi.

İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, halkının çıkarları için tüm ülkeler ile diyaloğa hazır olduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı olarak ilk basın toplantısını gerçekleştiren Ruhani, yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ruhani, ABD ile doğrudan diyalog ve Temsilciler Meclisinin son yaptırım kararıyla ilgili sorulara, "Dünyayla diyalog için İran halkının seçimlerde kullandığı oyun kendisi başlı başına ciddi bir girişimdir. Ancak henüz ABD makamlarından bu girişime uygun bir cevap verilmiş değil.

Karşı tarafın verdiği mesajlar ile davranışlarının birbiriyle uyumlu olmadığını görüyoruz. Maalesef şahit oluyoruz ki ABD politikalarında bir başka dış ülkenin çıkarlarını gözetiyor ve bu ülkeden direktif alıyor. Temsilciler Meclisinin yaptırımların arttırılmasıyla ilgili aldığı karar da yine bu ülkenin dayatmasının sonucudur. Bizim için önemli olan ABD'nin söylemleri değil icraatlarıdır. İran, ABD'nin tavrını dikkatle inceliyor. Uygun bir davranış sergilendiği taktirde bizim cevabımız da uygun olacaktır" şeklinde cevap verdi.

İran'ın nükleer konusundaki tavrının aynı şekilde sürdürüleceğini belirten Ruhani, "İran halkının barışçıl nükleer faaliyet hakkını savunacağız. Ama aynı zamanda ciddi ve yapıcı müzakerelere de her zaman açığız. Eğer müzakerenin karşı tarafı da buna hazır olursa iki tarafın da endişeleri giderilerek en kısa zamanda çözüm yolu bulunacağına emin olunuz" diye konuştu. "Batının İran'ın açık mesajını anlamadığına ihtimal vermiyorum. Aynı şekilde yaptırımlarla bir yere varabileceklerine inandıklarını da düşünmüyorum" diyen Ruhani, "İran cumhurbaşkanı olarak, ülkemin halkının çıkarlarını koruyarak ve aynı zamanda karşılıklı endişeleri bertaraf ederek bu sorunları çözebilecek ciddi siyasi iradeye sahip olduğunu ilan ediyorum. Karşı tarafın da aynı iradeye sahip olduğunu ümit ediyoruz" ifadesini kullandı. Müzakerelerde şimdiye kadar bir sonuç elde edilememesinin nedenlerinden birini ABD'nin ikili oynaması olarak değerlendiren Ruhani, "ABD Başkanı bir şey, kongresi başka bir şey söylerse bir sonuca varmak mümkün olmaz" açılamasında bulundu.

Ruhani bir başka gazetecinin New York ziyaretinde ABD Başkanı Obama ile görüşüp görüşmeyeceği sorusu üzerine, "Henüz New York'a gitme kararı almış değilim. Bu seyahati inceleme aşamasındayız. Ama şunu belirteyim ki, önemli olan milli menfaatlerimizdir ve gerisi teferruattır. Milletimin çıkarları için uygun zeminler oluşturulduğu takdirde tüm ülkelerle diyaloğa açığım. Bu zemin elbette ki iyi niyet, karşılıklı saygı ve eşit şartlarda diyalog ortamıdır. Bakış açımız gerçekçi olmalı. Tehdit diliyle değil diyalog diliyle konuşmalıyız.

trthaber.com

Ruhani'nin gelmesiyle; müzakereler, batı ile sıfır sorun gibi politikalar güdülüyor ama Molla faktörü unutuluyor burada. Zira Netanyahu geçenler de yaptığı açıklama da İran'la görüşmeler de bir sonuca varılamayacağı Mollaların bir nevi engelleyici faktör olduğunu söylemişti. Ayrıca Haaretz gazetesi şimdiden nükleer programlar konusunda ümidi kesmiş durumda.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2013, 14:30 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 11 Tem 2012, 18:00
Mesajlar: 1473
Yaş:
Iran`in yeni Onemli Bakanlari:

Resim

Sag: Mohammad Javad Zarif - Yeni Disisleri bakani
Eski Iran BM daimi temsilcisi
Uluslararasi iliskiler ve hukuk Doktorasi - Denver Uni.
Uluslararasi ilislikiler yuksek lisansi - San Fransisco Uni.

sol: Ali Akber Saligi - Eski Disisleri bakani ve Yeni Iran Atom Enerji kurumu baskani

Nukleer Muhendislik Doktorasi - MIT Uni.


Resim

Bijan Namdar Zanganeh - Yeni Petrol bakani

Tahran Uni. Mezunu

22 Yin Enerji ve Petrol Bakani Oldugundan Bakanlar Seyhi diye biliniyor.


Resim

Eski Tuggeneral Huseyn Dehgan - Yeni Savunma bakani

Devlet yoneticilik Dr - Tahran Uni.

Eski Devrim Muhafizlari Komutanlarindan.
Suriye ve Lubnan Devrim Muhafizlari Kollarinin eski Komutanlarindan

_________________
Bu Sitedeki Yazilarim Ikinci Bir Duyuruma Kadar Sahsim Tarafindan Durdurulmustur, Yazilarin Devami Hakkinda Twitter Hesabindan Bilgi Edinebilirsiniz:
Resim@GercekIran


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2013, 18:39 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Tem 2012, 02:38
Mesajlar: 5406
Yaş:
Alıntı:
Iran`in yeni Onemli Bakanlari:

Resim

Sag: Mohammad Javad Zarif - Yeni Disisleri bakani
Eski Iran BM daimi temsilcisi
Uluslararasi iliskiler ve hukuk Doktorasi - Denver Uni.
Uluslararasi ilislikiler yuksek lisansi - San Fransisco Uni.

sol: Ali Akber Saligi - Eski Disisleri bakani ve Yeni Iran Atom Enerji kurumu baskani

Nukleer Muhendislik Doktorasi - MIT Uni.


Resim

Bijan Namdar Zanganeh - Yeni Petrol bakani

Tahran Uni. Mezunu

22 Yin Enerji ve Petrol Bakani Oldugundan Bakanlar Seyhi diye biliniyor.


Resim

Eski Tuggeneral Huseyn Dehgan - Yeni Savunma bakani

Devlet yoneticilik Dr - Tahran Uni.

Eski Devrim Muhafizlari Komutanlarindan.
Suriye ve Lubnan Devrim Muhafizlari Kollarinin eski Komutanlarindan
Dıger bakanlar atandı mı yoksa atanacaklar mı?


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2013, 18:54 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 11 Tem 2012, 18:00
Mesajlar: 1473
Yaş:
Alıntı:
Dıger bakanlar atandı mı yoksa atanacaklar mı?
Mejlis Onerilen 18 bakandan 15`e guven oyu verdi ve hepsi de calismalara basladi.

Bunlar onemli oldugunu dusundugum bakanlar, isterseniz digerlerini de kisaca tanitirim.

_________________
Bu Sitedeki Yazilarim Ikinci Bir Duyuruma Kadar Sahsim Tarafindan Durdurulmustur, Yazilarin Devami Hakkinda Twitter Hesabindan Bilgi Edinebilirsiniz:
Resim@GercekIran


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2013, 21:16 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Tem 2012, 02:38
Mesajlar: 5406
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
Dıger bakanlar atandı mı yoksa atanacaklar mı?
Mejlis Onerilen 18 bakandan 15`e guven oyu verdi ve hepsi de calismalara basladi.

Bunlar onemli oldugunu dusundugum bakanlar, isterseniz digerlerini de kisaca tanitirim.
Tabi, iyi olur.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2013, 21:37 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 13 Tem 2012, 18:37
Mesajlar: 1005
Konum: Kadıköy
Yaş: 40
Gravat takmamak için giyiliyor diye biliyorum.

_________________
Eski kullanıcı adım asade


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2013, 21:54 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Eyl 2012, 15:20
Mesajlar: 1464
Yaş: 36
Alıntı:
Alıntı:

Resim

Murat Bardakcinin Gömlekleri gibi giyiyor bunlarda.

Bardakcinin gömleklerinin ve bunlarin yakalarinin neden böyle oldugunu bilen varmi ?
Ortadoğuya özgü bir yaka tarzıdır. Kravat takmadıkları için genelde bu tarz gömlekler giyerler.

_________________
Ne Mutlu Türküm Diyene...


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2013, 18:27 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Tem 2012, 02:38
Mesajlar: 5406
Yaş:
Ruhani: İran asla nükleer silah yapmayacak

Resim

İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerikan NBC televizyonuna yaptığı açıklamada, asla nükleer silah yapmayacağım' derken, İran'ın aralarında tanınmış insan hakları avukatı Nesrin Sutude'nin de bulunduğu 11 siyasi mahkumu serbest bıraktığı belirtildi.

Serbest bırakılan sekizi kadın, üç erkek mahkumlardan birinin reformcu politikacı Muhsin Eminzade olduğu söyleniyor.

Siyasi mahukmlar, İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin BM Genel Kurul toplantıları için New York'a gitmesinden birkaç gün önce serbest bırakılmış oldu.

Ruhani, Amerikan NBC televizyonuna verdiği mülakatta, ABD Başkanı Barack Obama'nın geçtiğimiz günlerde kendisine yolladığı mektubun 'olumlu ve yapıcı' olduğunu söyledi.

Ruhani, ülkesinin tartışmalı nükleer programı konusunda Batı'yla bir uzlaşmaya varmak üzere müzakereler yapmak için tam yetkiye sahip olduğunu belirtti.

Ruhani ayrıca, ülkesinin hiçbir zaman nükleer silah geliştirmeyeceği yönündeki tutumunu da tekrarladı.
Hasan Ruhani, 'Bu çok önemli bir geleceğe doğru atılan incelikli ve küçük adımlar olabilir' dedi.

Bu arada Beyaz Saray da Başkan Barack Obama ve İran Cumhurbaşkanı arasında mektuplaşma olduğunu açıkladı.
Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, 'Başkan mektubunda ABD'nin İran'ın nükleer programının tamamen barışçıl amaçlı olduğunu gösterecek bir şekilde çözümüne hazır olduğunu söyledi. Mektupta ayrıca konunun acilen çözüme kavuşturulması gereği vurgulandı. Uzun süredir söylediğimiz gibi, çözüm için diplomasi penceresi hala açık, ama sonsuza kadar açık kalmayacak' dedi.
BBC İran Muhabiri James Reynolds, Ruhani'nin önde gelen bir Amerikan kanalına konuşmayı seçmesinin, hükümetinin
Washington'la uzlaşmaya ne kadar önem verdiğini gösterdiğini söylüyor.

Ruhani seçim kampanyasında, siyasi mahkûmları serbest bırakma sözü vermişti.

Nesrin Sutude, ulusal güvenliğe aykırı davranma suçlamasıyla 2010'da tutuklanmış ve altı yıl hapis cezası almıştı.
Eşi Rıza Handan, Sutude'nin dün akşam saatlerinde hapishane yetkilileri tarafından eve getirildiğini söyledi.

Tanınmış avukat

Handan, eşinin serbest bırakılacağından haberi olmadığını kaydetti.
Rıza Handan, 'Çok mutluyuz, ama diğer mahkûmlar serbest bırakıldığında daha da mutlu olacağız' dedi.
Sutude ve diğer mahkûmların serbest bırakılmasıyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Geçen yıl Avrupa Parlamentosu'nun Sakarov Düşünce Özgürlüğü ödülüne layık görülen Sutude, kamuoyunda çok tartışılan siyasi davaları üstlenmesiyle tanınan, saygın ve sözünü sakınmayan bir avukat olarak biliniyor.
Tahran'daki Evin hapishanesinde yatan Sutude, hapishane koşulları ve ailesine uygulanan kısıtlamalar nedeniyle açlık grevi yapmıştı.

Sutude cumhurbaşkanlığı yarışını kaybeden Mir Huseyin Musavi'nin önde gelen destekçilerinden biriydi.

Ruhani'nin seçilmesinden bu yana, siyasi mahkûmların serbest bırakılması çağrıları artıyor. Guardian gazetesine göre, İran'da 800'e yakın kişi siyasi ya da dini inançları nedeniyle hapiste. Bunlar arasında, gazeteciler, avukatlar, insan hakları eylemcileri, blog yazarları, feministler, Hristiyan ve Sünni din adamları ve Bahai inancının tüm lider kadrosu bulunuyor.

bbc.co.uk/turkce


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2013, 02:00 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 11 Tem 2012, 18:00
Mesajlar: 1473
Yaş:
35 yildan sonra...

Rouhani, Obama hold telephone conversation

Resim
President Barack Obama talks with President Hassan Rouhani of Iran during a phone call in the Oval Office, Sept. 27, 2013. (Official White House Photo by Pete Souza)

Iranian President Hassan Rouhani and his American counterpart Barack Obama have held a telephone conversation as the Iranian president was wrapping up his visit to New York for the 68th annual session of the UN General Assembly.


Rouhani received the call from Obama on Friday as he was in a car heading to the John F. Kennedy International Airport to fly back to Tehran, IRNA reported.

The two heads of state stressed Tehran and Washington’s political will to swiftly resolve the West’s dispute over Iran’s nuclear energy program, and exchanged viewpoints on various topics, including cooperation on different regional issues.

During the telephone conversation, Rouhani and Obama also assigned Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif and US Secretary of State John Kerry to quickly set the stage for cooperation between the two counties.

The phone conversation is the first direct communication between the Iranian and US presidents since Iran's Islamic Revolution of 1979.

It came following a Thursday meeting between Iran and the six major world powers in New York over Tehran’s nuclear energy program.

Kerry called the talks as “constructive," saying, "We've agreed to try to continue a process that would try to make concrete and find a way to answer the questions that people have about Iran's nuclear program."

Zarif also praised the talks as "very good and substantive" and said the result would have to include "a total lifting" of all sanctions against Iran.

“We hope to be able to make progress to solve this issue in a timely fashion [and] to make sure [there is] no concern that Iran's program is anything but peaceful," the Iranian foreign minister added.

The United States, Israel, and some of their allies have repeatedly accused Iran of pursuing non-civilian objectives in its nuclear energy program.

Iran rejects the allegation, arguing that as a committed signatory to the nuclear Non-Proliferation Treaty (NPT) and a member of the International Atomic Energy Agency (IAEA), it has the right to use nuclear technology for peaceful purposes.

In addition, the IAEA has conducted numerous inspections of Iran's nuclear facilities but has never found any evidence showing that the Iranian nuclear program has been diverted toward military objectives.


Press TV

_________________
Bu Sitedeki Yazilarim Ikinci Bir Duyuruma Kadar Sahsim Tarafindan Durdurulmustur, Yazilarin Devami Hakkinda Twitter Hesabindan Bilgi Edinebilirsiniz:
Resim@GercekIran


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2013, 03:24 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Tem 2012, 02:38
Mesajlar: 5406
Yaş:
Alıntı:
35 yildan sonra...

Rouhani, Obama hold telephone conversation

Resim
President Barack Obama talks with President Hassan Rouhani of Iran during a phone call in the Oval Office, Sept. 27, 2013. (Official White House Photo by Pete Souza)

Iranian President Hassan Rouhani and his American counterpart Barack Obama have held a telephone conversation as the Iranian president was wrapping up his visit to New York for the 68th annual session of the UN General Assembly.


Rouhani received the call from Obama on Friday as he was in a car heading to the John F. Kennedy International Airport to fly back to Tehran, IRNA reported.

The two heads of state stressed Tehran and Washington’s political will to swiftly resolve the West’s dispute over Iran’s nuclear energy program, and exchanged viewpoints on various topics, including cooperation on different regional issues.

During the telephone conversation, Rouhani and Obama also assigned Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif and US Secretary of State John Kerry to quickly set the stage for cooperation between the two counties.

The phone conversation is the first direct communication between the Iranian and US presidents since Iran's Islamic Revolution of 1979.

It came following a Thursday meeting between Iran and the six major world powers in New York over Tehran’s nuclear energy program.

Kerry called the talks as “constructive," saying, "We've agreed to try to continue a process that would try to make concrete and find a way to answer the questions that people have about Iran's nuclear program."

Zarif also praised the talks as "very good and substantive" and said the result would have to include "a total lifting" of all sanctions against Iran.

“We hope to be able to make progress to solve this issue in a timely fashion [and] to make sure [there is] no concern that Iran's program is anything but peaceful," the Iranian foreign minister added.

The United States, Israel, and some of their allies have repeatedly accused Iran of pursuing non-civilian objectives in its nuclear energy program.

Iran rejects the allegation, arguing that as a committed signatory to the nuclear Non-Proliferation Treaty (NPT) and a member of the International Atomic Energy Agency (IAEA), it has the right to use nuclear technology for peaceful purposes.

In addition, the IAEA has conducted numerous inspections of Iran's nuclear facilities but has never found any evidence showing that the Iranian nuclear program has been diverted toward military objectives.


Press TV
Bu konuyla ilgili İran'daki son durum nedir?


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2013, 22:02 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 24 Tem 2012, 09:23
Mesajlar: 704
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
35 yildan sonra...

Rouhani, Obama hold telephone conversation

Resim
President Barack Obama talks with President Hassan Rouhani of Iran during a phone call in the Oval Office, Sept. 27, 2013. (Official White House Photo by Pete Souza)

Iranian President Hassan Rouhani and his American counterpart Barack Obama have held a telephone conversation as the Iranian president was wrapping up his visit to New York for the 68th annual session of the UN General Assembly.


Rouhani received the call from Obama on Friday as he was in a car heading to the John F. Kennedy International Airport to fly back to Tehran, IRNA reported.

The two heads of state stressed Tehran and Washington’s political will to swiftly resolve the West’s dispute over Iran’s nuclear energy program, and exchanged viewpoints on various topics, including cooperation on different regional issues.

During the telephone conversation, Rouhani and Obama also assigned Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif and US Secretary of State John Kerry to quickly set the stage for cooperation between the two counties.

The phone conversation is the first direct communication between the Iranian and US presidents since Iran's Islamic Revolution of 1979.

It came following a Thursday meeting between Iran and the six major world powers in New York over Tehran’s nuclear energy program.

Kerry called the talks as “constructive," saying, "We've agreed to try to continue a process that would try to make concrete and find a way to answer the questions that people have about Iran's nuclear program."

Zarif also praised the talks as "very good and substantive" and said the result would have to include "a total lifting" of all sanctions against Iran.

“We hope to be able to make progress to solve this issue in a timely fashion [and] to make sure [there is] no concern that Iran's program is anything but peaceful," the Iranian foreign minister added.

The United States, Israel, and some of their allies have repeatedly accused Iran of pursuing non-civilian objectives in its nuclear energy program.

Iran rejects the allegation, arguing that as a committed signatory to the nuclear Non-Proliferation Treaty (NPT) and a member of the International Atomic Energy Agency (IAEA), it has the right to use nuclear technology for peaceful purposes.

In addition, the IAEA has conducted numerous inspections of Iran's nuclear facilities but has never found any evidence showing that the Iranian nuclear program has been diverted toward military objectives.


Press TV
Bu konuyla ilgili İran'daki son durum nedir?
Ruhaniye yumurta yagdirdilar..


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2013, 04:36 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 14 Nis 2013, 15:22
Mesajlar: 1541
Yaş:
Alıntı:
Tepelerine tomahawk yağasa hoşlarına gidecek demek ki.yumurta yagdırmakta ne demek cahiller.
Sayın AsilTürk09

Ruhani bu hamlesiyle hem ülkesini saldırıdan kurtardı hem de henüz belli olmasa bile ambargoyu kaldırma yolunda ilerliyor. Bütün bunlar bir yana İran'da bulunan muhafazakar kesimi köşeye sıkıştırdı bu hamlesiyle , yıllardır ambargo altında eli kolu bağlanmış İran'ı bir nevi düzeltiyor sayılır ve bu kıvrak hamlesinde başarılı olursa o adamın ayağını hiç bir muhafazakar kaydıramaz üstüne İran'da belli reformlar çıkmaya başlar.

Yumurta atan adamlar zaten Ruhani'ye rakip olarak seçimlere girmişlerdi başarısız oldular ve yine adamın icraatlarını kabullenemeyip saldırıya devam ediyorlar. Şu zeka dolu hamleleri dış politikada Teyyep yapsa oy vermesem sevmesem bile ayakta alkışlardım. İran'da ve dünya genelin de molla beyinlilerin ömrü pek fazla değil en azından 21.yy bu adamları kabul etmez.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2013, 06:42 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 11:07
Mesajlar: 797
Yaş:
21.yy Körfez ülkelerini , Kuzey Kore'yi ve bilimum sömürge artığı diktatörleri de kabul etmez idi..

Amma lakin, her şey global dünyaya ve özellikle batıya entegre olabilme meselesi galiba...

Canı sıkılmadıkça ya da çıkarı zedelenmedikçe adam ''oranın kültürü öyleymiş nabalım şimcik'' deyip geçebiliyormuşta in this kalleş world'te... :roll:


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2013, 19:04 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Tem 2012, 02:38
Mesajlar: 5406
Yaş:
Ruhani için çal.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=A9bc4KgRcZw[/youtube]


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2013, 01:02 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 17 Ağu 2012, 01:28
Mesajlar: 217
Yaş:
Twiter'da sayın ruhani filistin sorununu gündeme getirirken iranlı takipçileri ona iran'daki sorunları/insan hakları ihlallerini hatırlattı. Kendi ülkesindeki soruna sağır başkalarının sorunlarına duyarlı bir lider.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2013, 02:40 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Tem 2012, 02:38
Mesajlar: 5406
Yaş:
Alıntı:
Twiter'da sayın ruhani filistin sorununu gündeme getirirken iranlı takipçileri ona iran'daki sorunları/insan hakları ihlallerini hatırlattı. Kendi ülkesindeki soruna sağır başkalarının sorunlarına duyarlı bir lider.
Bir çok lider böyledir.

Ama en iyisi Kim Cong-ın. Adam kendi ülkesindeki sorunları değil diğer ülkelerin sorunlarına da bakmıyor mesela. Kafa rahat.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2014, 16:06 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 14 Nis 2013, 15:22
Mesajlar: 1541
Yaş:
Şunların rejimini sevmesem bile bu adamın laflarının arkasında durmasını hep takdir etmişimdir , ABD-Suud ve İsrail'e karşı söylemleri sert olsa bile İran için çok değerli bir adamdır kendisi '' en azından ben böyle düşünüyorum '' dönemin gerektirdiği şartlar ve ekonomik çıkmazdan ötürü uzlaşmacı imajı olan birini yerine getirdiler belki böyle gerekiyordu ama yinede bu adama duyduğum saygıyı hiç birisine duymuyorum , düşmanım olacaksa bile böyle düşmanım olsun.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=B6xiDBHpFl8[/youtube]


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2014, 19:19 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Tem 2012, 02:38
Mesajlar: 5406
Yaş:
Ruhani Umman'a gitti

Resim

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, beraberindeki kalabalık heyetle birlikte Umman'a gitti, Ruhani Umman'da ikili ilişkileri geliştirmek için görüşmelerde bulunacak.

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bu sabah iki günlük bir ziyaret gerçekleştirmek üzere Umman'ın başkenti Maskat'a gitti.

İran'ın resmi haber ajansı İRNA'nın paylaştığı haberde, bu ziyaret sırasında iki ülke ilişkileri, bölgesel konular ve uluslararası meselelerin görüşüleceği ifade ediliyor. Ruhani bu ziyaretiyle birlikte, Uluslararası toplantılar dışında ilk resmi ziyaretini Körfez ülkelerinden biri olan Umman'a yapmış oldu.

Ruhani'nin beraberindeki heyetin içinde, Dışişleri Bakanı, Petrol Bakanı, Ulaştırma Bakanı, Çalışma Bakanı, Merkez Bankası Başkanı, Resmi Haber Ajansı Genel Müdürü, Çevreden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Turizmden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı bulunuyor.

Ruhani'nin beraberindeki heyetin içinde bulunan kişilere bakıldığı zaman, İran'ın Umman'la birçok alanda işbirliğine gideceği ifade ediliyor. İşbirliği yapılacak alanlar arasında, Körfez sorunları, bankacılık hizmetleri, petrol meselesi gibi meselelerin olacağı tahmin ediliyor.

Umman, İran ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında yürütülen gizli görüşmelerde arabuluculuk yapmıştı. Bu açıdan Umman ile İran arasındaki ilişkilerin önümüzdeki süreçte de güçlenerek devam edeceği yorumları yapılıyor.

Mehrebat havalimanında basın mensuplarına yaptığı açıklamada Ruhani, İran'ın Müslüman ülkelerle özellikle de körfez ülkeleriyle kuracağı ilişkilerin son derece önemli olduğunu vurguladı. Ruhani, Fars Körfezinde bulunan ülkelerin ve Hürmüz Boğazının ise özel bir öneme sahip olduğunu dile getirdi.

Umman ile İran'ın petrol, doğalgaz, bankacılık ve kültürel alanlarda çeşitli işbirliği anlaşmaları imzalayacakları ifade ediliyor. İran ile Umman arasındaki ticaret hacminin içinde bulunduğumuz yıl itibariyle 1 milyar dolar civarında olduğu ifade ediliyor. Bu rakamın önümüzdeki yıl 10 milyar dolar seviyesine yükselmesi hedefleniyor.

Diğer taraftan İran dışişleri Bakanı Cevad Zarif de perşembe günü Türkiye'ye geliyor. İran, Türkiye ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlarının, perşembe günü Van'da biraraya gelmeleri bekleniyor. Toplantı da ikili ve üçlü ticari ilişkiler ve bölgesel stratejik işbirliğinin konuşulması bekleniyor.

dunyabulteni.net


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 25 Haz 2014, 12:49 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Tem 2012, 02:38
Mesajlar: 5406
Yaş:
İRAN-TÜRKİYE: STRATEJİK ORTAKLIK VE MEVCUT SORUNLAR

Resim

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani`nin Türkiye gezisine dünya çapında ilgi büyüktü. Son 18 yılda ilk defa olarak İran Cumhurbaşkanı geniş heyeti ile Ankara’ya yolculuk ediyordu. Ayrıca, Ruhani reformcu lider olarak biliniyor. Onun Türkiye ile ilişkileri hangi düzeye götürebileceği uzmanların dikkatini çekmektedir. Görüşmeler gösterdi ki, iki devlet ilişkilerini genişletmek niyetindedir. Bununla birlikte, onların bölgede yaşanan jeopolitik süreçlere yaklaşımları farklıdır. Şimdi oluşan bu durumdan Ankara ve Tahran’ın stratejik ortaklık adına nasıl çıkacakları düşündürücüdür.

Tahran Yönetimi: Kötü Geleneğe Son!

Hasan Ruhani siyasi sürprizlerini sürdürüyor. Onun Türkiye’ye ziyareti tüm dünyada yankı uyandırdı. Son 18 yılda ilk defa, İran’ın Devlet Başkanı Ankara’ya yolculuk ediyordu. Doğrudur, İran Başkanı Anıtkabir`i ziyaret etmedi. Ancak Recep Tayyip Erdoğan da İran seferinde Ayetullah Humeyni`nin mezarını ziyaret etmemişti. Anlaşılan, Tahran ve Ankara bölgede gözlenen jeopolitik hassasiyet yanında bu kurala önem vermemeyi karara almışlardır. Her halde, Türkiye ve İran yönetimi yüksek düzeyde görüşmeler yaptılar. Hatta onlar üst düzey stratejik ortaklık mekanizmasını kurma konusunda mutabakata vardılar, genel olarak 10 belge imzalandı.

Anlaşmalar, esasen ekonomi, enerji, turizm, çevre alanlarını kapsamaktadır. Taraflar bu yönlerde ilişkileri geliştirmek hakkında anlaştı. Genel olarak iki ülke arasında ticaret hacmini 2015 yılında 30 milyar ABD doları seviyesine yükseltmek amacı vardır.

Uzmanlar düşünüyorlar ki, Türkiye ve İran ekonomi ve enerji alanında işbirliğini derinleştirmeden yanalar. Bu, onların her ikisine yararlıdır. İran Batı’nın yaptırımlarının neden olduğu zararı telafi etmeye çalışıyor. Şimdi Tahran’ın imkanları biraz genişledi – Washington onunla ilişki yaratmaya sıcak bakıyor. H. Ruhani yurtdışı gezilerinde niyetinin samimi olduğuna politikacıları ikna etmeyi başardı. Bekleniyor ki, İran bu açıdan ilişkileri yeni bir seviyeye yükseltebilecek. Bu nedenle, Batı’nın da Tahran’a karşı önceki sertliği ve düşmanlığının erimeye başladığı duyuluyor. Böyle bir ortamda İran-Türkiye ilişkilerinin hangi düzeyde olacağının önemi büyüktür.

Türkiye için de İran’la ekonomik-ticari ve enerji alanındaki ilişkileri güçlendirmek elverişlidir. Ankara’nın daha çok gaz konusunda İran’a bağımlılığı vardır. Fakat Tahran Ankara’ya bu enerji kaynaklarını çok pahalıya, bir metreküpünü 480 ABD dolarına satıyor. Şimdi Türkiye bu rakamı 360-380 dolara düşürmeye çalışıyor. Son bilgiye göre, taraflar bu konuda ortak sonuca ulaşamamışlardır. Ancak görüşmeleri sürdürme konusunda mutabakata varıldı.

İran’ın şartı daha fazla gaz almaktan ibarettir. Bu mesele sıradan miktar faktörü ile bağlantılı değildir. Anlaşılan Tahran’ın, Ankara’dan Rusya ve Azerbaycan`la enerji alanında işbirliğiyle ilgili talepleri vardır. Burada Ermenistan faktörü de rol oynayabilir. Bunlara rağmen, mümkündür ki, İran taleplerinde sonuna kadar ısrar etmesin. Çünkü meselenin bir tarafı da, bölgesel ölçekte yaşanan siyasi ve jeopolitik süreçlere bağlıdır.

Üst Düzey İşbirliği: Jeopolitik Gerçeklik Düzleminde

Aslında, küresel jeosiyaset ve bölgesel çıkarlar açısından işte bu nokta çok daha ilginçtir. Burada birkaç faktör vardır ki, onlar İran’la Türkiye’nin işbirliğinde zorluklar yaratır. Her şeyden önce, Suriye ve Mısır meselesini vurgulamak gerekir. İran Cumhurbaşkanı Ankara’da açıkça Beşar Esad’ı seçimleri kazanması münasebetiyle tebrik etti. Türkiye ise ABD ve Avrupa ile birlikte Suriye’deki seçimi tanımıyor. Bu gösteriyor ki, Ortadoğu’nun jeopolitik geleceği ile ilgili Ankara ve Tahran arasında ciddi görüş ayrılığı mevcuttur.

Mısır’la ilgili de yaklaşık aynı durum vardır. General Sisi yemin törenine Türkiye’yi davet etmemişti. İran’la ise onun yakın ilişkileri oluşmuş durumda. Bazı uzmanlar Sisi`ye Tahran’ın destek vermesi ve Batı’ya yaklaşması ile “Sünni kampı”nı böldüğü fikrini ileri sürüyor. Bu, aslında Ankara’nın jeopolitik çıkarlarına karşı çıkmaktır. Onu söylemek gerekir ki, Türkiye yönetimi İslam’a dayanan siyasi partilere öncelik verdiğinden, “Sünni kampı bölenle” hangi seviyeye kadar dost olabileceği net değildir.

İki ülke için hassas olan diğer konu, radikal dini gruplara yaklaşımdır. İran Cumhurbaşkanı Ankara’da ilginç bir konuşma yaptı. O, “mutedil İslam”a destek için iki ülkenin çabalarını birleştirmesi gerektiğinden konuştu. Fakat H. Ruhani`nin radikal İslami gruplar deyince somut hangi kurumları kastettiğini de dikkate almak gerekir. Örneğin, “mutedil İslam”dan konuşmak mümkündür, ancak Suriye’de Hizbullah’ın savaşması için ona her türlü yadım etmenin buna nasıl hizmet ettiğini söylemek zordur. Veyahut İran’ın belli çevrelerinin Ortadoğu’da birçok terörist grubu desteklemesi olgusunu gizlemek mümkün değildir.

Bu durumda radikal dini gruplara karşı iki ülkenin birlikte hareket etmesi meselesi o kadar da net olmuyor. Fakat bu demek değildir ki, Tahran`ın genellikle, Ortadoğu’da istikrarın oluşmasından çıkarı yoktur. Aksine, İran için bunun büyük önemi vardır. Bu nedenle Tahran’ın Irak, Suriye, Mısır ve başka hassas konularda Ankara ile birlikte faaliyet göstermeye çalışması doğaldır. Mümkündür ki, ekonomi ve enerji faktörleri ile birlikte, işte bu gibi bir faktörü de kastederek Cumhurbaşkanı Gül, “Ruhani`nin ziyareti bir dönüm noktasıdır” fikrini söyledi.

Nihayet, her iki ülke için güncel olan diğer mesele terör ve bölücülüktür. Ankara’da bu yönde işbirliğiyle ilgili anlaşmaya varıldı. Terörün tüm biçimlerine karşı eşit hareket etmek gerekliliği vurgulandı. Aynı şekilde, bölücü terör örgüt’ya karşı İran ve Türkiye ortak mücadele etmeliler. Bununla birlikte, İran’ı rahatsız eden terör gruplarına Türkiye de olanak vermemelidir. Burada her iki devlet için Vehhabilik, Selefilik tehdit olabilir.

Bunun son işareti olarak “Irak ve Şam İslam Devleti” (IŞİD Terör Örgütü) grubunun Irak’ta etkinliğini güçlendirmesini göstermek mümkündür. IŞİD Terör Örgütü`in Musul’da ilk işi 28 Türk sürücüyü rehin alması oldu. Bu örgütün temsilcisinin dediğine göre, onların esas düşmanı Nuri Maliki`dir ve Türklerin onunla ilişkisinin olmadığı ortaya çıkarsa, serbest bırakılacaklar.

Böyle anlaşılıyor ki, artık Ortadoğu’daki bazı çevreler Türkiye-İran yakınlaşmasına olumsuz tavırlarını belirttiler. Bunların Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar`a bağlı olması muhtemeldir. Her halde böyle görünüyor ki, bölgede çatışmayı keşkinleştirmek için bir takım güçlerin faaliyeti azalmamış. Bu bağlamda İran’la Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesini engellemek girişimlerinin devam etmesi ihtimalinin olduğunu da kabul etmeliyiz.

Bütün bunlar gösteriyor ki, Hasan Ruhani`nin Ankara ziyareti tam manasıyla tarihi bir önem taşımaktadır. İki Müslüman ülkenin yönetimi üst düzeyde işbirliğine ihtiyaç olduğunu kabul etmiş oluyorlar. Onlar arasında ilkesel jeopolitik konularda tutum farklılığı olsa da, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın bir fikrinin özel önemi vardır. Abdullah Gül Türkiye ile İran’ı, Fransa ve Almanya ile karşılaştırarak dedi ki, Avrupa’nın bu iki büyük ülkesi birbirleriyle işbirliği yapmayı başardılar. Aynı şekilde Türkiye ve İran ortak bir dil bulmalılar.

Onu dikkate alalım ki, artık İran ve Türkiye arasında ilişkilere ciddi katkı verebilecek Üst Düzey İşbirliği Konseyi kuruldu. Anlaşılan, tüm çelişkili noktaları uzlaştırmak için taraflar ciddi kararlılık sergilerler. Bu nokta, Ortadoğu’nun ve bütün Müslüman dünyasının iki büyük devletinin ilişkilerde yeni bir sayfa açtığını belirtiyor. İşin doğrusunu ise zaman gösterecek.

politikaakademisi.org


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2015, 21:21 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Tem 2012, 02:38
Mesajlar: 5406
Yaş:
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2015, 01:35 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 02:28
Mesajlar: 5603
Yaş:
Yau bıraksınlar allahaşkına..


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2015, 13:06 
Çevrimiçi
Süvariler

Kayıt: 05 Ağu 2012, 14:49
Mesajlar: 3744
Yaş:
Bence propaganda ve diger hususlarda inanmislar ve etkililer.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2015, 13:20 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Eyl 2012, 15:20
Mesajlar: 1464
Yaş: 36
Alıntı:
Resim
Farkına varmadan öz eleştiri yapmış... Adam resmen kendisini kınamış...

_________________
Ne Mutlu Türküm Diyene...


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 10 Oca 2015, 13:22 
Çevrimiçi
Süvariler

Kayıt: 05 Ağu 2012, 14:49
Mesajlar: 3744
Yaş:
Ozelestiri iyidir :)


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 19 Oca 2015, 19:02 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Tem 2012, 02:38
Mesajlar: 5406
Yaş:
A short time ago in a Sharia, near country...

Journey with Rouhani

Episode 1: In Subway

Resim
Resim
Resim
Resim


En son dalamper tarafından 20 Oca 2015, 04:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 19 Oca 2015, 19:39 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 11 Tem 2012, 13:58
Mesajlar: 991
Yaş:
Metroda da haremlik selamlık varmış.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 19 Oca 2015, 19:44 
Çevrimdışı
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 03:06
Mesajlar: 7346
Yaş:
Ben de başta öyle sandım ancak sağ tarafta kapının önünde ceketli kısa saçlı bir adam var. Ruhani'nin yakın koruması da olabilir tabi.

_________________
It is the duty of the patriot to protect his country from it's government.
-Thomas Paine


Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 20 Oca 2015, 04:06 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 11 Kas 2013, 14:36
Mesajlar: 54
Yaş:
Tahranda iç ulaşımda kullanılan bizim Metrobus olarak tabir ettiğimiz toplu taşıma sisteminde bu şekilde camla olmasa da bariyerle haremlik selamlık ayrımı var, zira eşlerin ya da yakın ailenin beraber oturup gittiğini gördüm çokta takılan bir şey değil. tabi benim gibi lap diye arka kapıdan hanımların bölümüne girerseniz kibarca ön tarafa naş canım çekiyolarlar :)

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 20 Oca 2015, 13:39 
Çevrimiçi
Süvariler

Kayıt: 05 Ağu 2012, 14:49
Mesajlar: 3744
Yaş:
Alıntı:
Tahranda iç ulaşımda kullanılan bizim Metrobus olarak tabir ettiğimiz toplu taşıma sisteminde bu şekilde camla olmasa da bariyerle haremlik selamlık ayrımı var, zira eşlerin ya da yakın ailenin beraber oturup gittiğini gördüm çokta takılan bir şey değil. tabi benim gibi lap diye arka kapıdan hanımların bölümüne girerseniz kibarca ön tarafa naş canım çekiyolarlar :)
Siz de çok zorlamışsınız ama :D


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 64 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye