TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 22 Oca 2018, 19:07

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.

Resim
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 20 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2017, 19:51 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Biliyorsunuz hem Fırat hemde Dicle nehirlerinin kaynağı Türkiye'de, ama Irak, Suriye ve İran 1 kuruş bedel ödemeden bu nehirlerden istifade ediyorlar.

Milliyetçi bir Türk olarak milli su kaynaklarımızın başka millet ve ülkelere bedelsiz kullanımından dolayı rahatsızım. Burada akıp giden Türk milletinin suyudur, bize petrol gibi yer altından çıkan üzerine hiç bir emek eklemeden enpahalı fiyatla dolarla satanlara su gibi değerli bir kaynağı beleşe vermek zoruma gidiyor. 80 milyon vatan evladının hakkı gasp ediliyor.

Türkiye'nin su üzerine hakimiyeti tartışılmazdır. O halde istifade eden ülkeler Türk milletine ve devletine bedel ödemelidir. Tıpkı gaza petrole bedel ödediğimiz gibi. Türkiye'yi bağlayıcı hiçbir anlaşma yok. Su tamemen insiyatifmizle beleşe kullnılmaktadır.

Milletimizin hakkı Araplara peşkeş çekilmektedir.

Bu konuda fikirlerinizi merak etmekteyim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2017, 20:33 
Süvariler

Sınır aşan sular antlaşmasını imzaladığımız için böyle bir şey yapamayız. Antlaşmada ne kadar su bırakacağımız bile belli. Saddam zamanında bile sorunlar çıkıyordu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2017, 20:34 
Üye

Yıllık 50 milyar m3 lük suyu nereye akıtacaksınız?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2017, 20:44 
Üye

Zamanında Suriye devleti Güneydoğu da Fırat nehrine kurduğumuz barajlar için bile bize sıkıntı çıkarıyordu.
Bazı düşünce kuruluşları, gelecekte su kaynaklarının azalacağından dolayı Suriye ve Türkiye’nin su yüzünden savaşacağına dair tezler ortaya koydular.
Yani su önemli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2017, 20:54 
Süvariler

Türkiye´nin Sınır Aşan Sular Politikasının Ana Hatları / T.C. Dışişleri Bakanlığı
http://www.mfa.gov.tr/turkiye_nin-sinir ... ri-.tr.mfa

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2017, 22:51 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Geçen ay evime 21 m3 için 122 TL faturası geldi. Dükkanıma sadece 2 m3 için 40 küsür TL geldi. Kendi vatandaşına suyu para ile satıp oda oldukça kazık bir fiyattan elin Arabına milyarlarca m3 suyun peşkeş çekilmesini makulmudur ? Makul galiba.

Arabın suyunu keselim demedim ayrıca. Kalpsizlik olur o. Araplardan su için bir bedel istenmesi fikridir bu. İlkönce bunu sudan istifade eden ülkelere bir iletelim. Benim kaynağımı bugüne kadar beleş kullandın. Bu bir doğal kaynaktır. Bana aittir. Bundan istfade için bir bedel kesinlikle haktır.
Adamı susuz bırakmak diye bir şey olmaz. Elbet su verilir. Aması var.

Türkiye eskisinden daha güçlü bir ülke. Ordumuzdaki gelişmeleri adım adım burda görüyorsunuz. Asarım keserim alayına ters teper.
Suriye zaten bitik bir ülke. Irak desen aynı. Bir tek İran kalıyor onunda pili bir yere kadar.

Bu bedelin nakit olmasına gerek yok. Taraftar ülkeler petrol zengini. Petrolü Türkiye'ye TL ile satabilriler. Yada belli ürünler için kaynak ülke Türkiye tespit edilebilir. Mesela otomobil, mobilya, beyaz eşya, alt yapı inşaatları vb. Bir sürü yöntem var bundan kazanç çıkarmak için.

Ha adam bedeli kabul etmem herşey eskisi olsun derse derse o zaman oturulur ne yapılır ne edilir o düşünülür. Su Konya'ya aktarılır , Güneydoğu'nun değişik ovalarına aktarılır olmadı istanbul'a izmir'e taşınır gibi bir sürü alternatif mühendislik düşünülür. Zaten oda gündeme gelsin . Başlığı onun için açtım.

Hatta Akdeniz'den borularla S. Arabistan'a, Ürdün'e falan satılır. İcabında İsrail'e satılır. Susuzluktan kıvranan ülkeler bunlar. Tatlı suyu alacak bence çok ülke çıkar.

G. Kıbrısa su satma olayı gündemde mesela.

Şunu da unutmayın suyun kaynağı deniz seviyesinden epey yüksektir. Ana tüketim merkezlerine transferi için pompalamaya bile gerek kalmayabilir. Yani bir sürü mühendislik düşünülebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2017, 00:34 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar.

Geçen ay evime 21 m3 için 122 TL faturası geldi. Dükkanıma sadece 2 m3 için 40 küsür TL geldi. Kendi vatandaşına suyu para ile satıp oda oldukça kazık bir fiyattan elin Arabına milyarlarca m3 suyun peşkeş çekilmesini makulmudur ? Makul galiba.

Arabın suyunu keselim demedim ayrıca. Kalpsizlik olur o. Araplardan su için bir bedel istenmesi fikridir bu. İlkönce bunu sudan istifade eden ülkelere bir iletelim. Benim kaynağımı bugüne kadar beleş kullandın. Bu bir doğal kaynaktır. Bana aittir. Bundan istfade için bir bedel kesinlikle haktır.
Adamı susuz bırakmak diye bir şey olmaz. Elbet su verilir. Aması var.

Türkiye eskisinden daha güçlü bir ülke. Ordumuzdaki gelişmeleri adım adım burda görüyorsunuz. Asarım keserim alayına ters teper.
Suriye zaten bitik bir ülke. Irak desen aynı. Bir tek İran kalıyor onunda pili bir yere kadar.

Bu bedelin nakit olmasına gerek yok. Taraftar ülkeler petrol zengini. Petrolü Türkiye'ye TL ile satabilriler. Yada belli ürünler için kaynak ülke Türkiye tespit edilebilir. Mesela otomobil, mobilya, beyaz eşya, alt yapı inşaatları vb. Bir sürü yöntem var bundan kazanç çıkarmak için.

Ha adam bedeli kabul etmem herşey eskisi olsun derse derse o zaman oturulur ne yapılır ne edilir o düşünülür. Su Konya'ya aktarılır , Güneydoğu'nun değişik ovalarına aktarılır olmadı istanbul'a izmir'e taşınır gibi bir sürü alternatif mühendislik düşünülür. Zaten oda gündeme gelsin . Başlığı onun için açtım.

Hatta Akdeniz'den borularla S. Arabistan'a, Ürdün'e falan satılır. İcabında İsrail'e satılır. Susuzluktan kıvranan ülkeler bunlar. Tatlı suyu alacak bence çok ülke çıkar.

G. Kıbrısa su satma olayı gündemde mesela.

Şunu da unutmayın suyun kaynağı deniz seviyesinden epey yüksektir. Ana tüketim merkezlerine transferi için pompalamaya bile gerek kalmayabilir. Yani bir sürü mühendislik düşünülebilir.
Yahu vallahi bilerek mi yapıyorsunuz anlamıyorum. Elin Araplarına suyu parayla satınca daha mı az fatura ödeyeceğinizi sanıyorsunuz?
Bu kadar yüksek fiyatlar ödemenizin sebebini bilmiyor olamazsınız diye tahmin ediyorum. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2017, 01:11 
Süvariler

Petrolü TL veya USD harici herhangi bir para birimi ile satmaya kalkan bir şekilde yok edilir, Sarraf davası güncel bir örnektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2017, 01:15 
Üye

İtalyanların ne lan bu herkes latin alfabesi yazıyor deyip millete telif atması gibi bir durum olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2017, 01:20 
Süvariler

O nehrin yatağı yolu başka ülkelerden de geçiyor. Onların da hakkı var. Ayrıca senin nehrinin başka yerden çıkan kaynaktan geldiğini düşün ne yapacaktın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2017, 02:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Maşallah diyim . Milletimizi ülkemizi değilde elin Arabı için adeta yanan bir CB'miz vardı. Şimdi daha iyi bir farkettim bu adam neden hala tepede diye.

Kalkıpta bizim hariciye böyle bir siyaset kursa hiç Araba gerek yok. Belki ondan hiç denenmedi. Bir yerli birde milli olma meselesi. Hep lafta.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2017, 03:20 
Süvariler

Elin Arabı suya para vermek istemeyecektir biz de derenin bütün suyunu kullanamayacağımız için mecbur vereceğiz. Fakat temiz su sözü verdiğimizi zannetmiyorum pekala su evsel ve sanayi atıklarla kirletilebilir. Aynısını Suriye Asi nehrinin suyu ile bize yapmıyor mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2017, 03:28 
Süvariler

Bu konu Alman ve Fransizlar tarafindan cok yakindan takip edilmekde !

90 yillarin ortalainda Alman TV sinde Dicle ve Firat nehirlerini konu alan 3 -4 belgesel bakmistim. Aslinda konu bölücü terör örgüt idi ama Alman TV sinde komsu ülkelerimiz Irak ve Suriye Dicle ve Firat nehirlerine kurdugumuz barajlardan ve sulama projelerinden rahatsizligi dolaysiyla bölücü terör örgüt ya yardim ve yataklik yapdiklarini anlatiyordu.

O zamanki reportajlarda devrin Cumhurbaskani Süleymn Demirel de konusturulmusdu .
Ilk defa orda bizim bu konulara farkli bakmaya basladim.

Gecmisde bende ayni fikirdeydim , bu nehirlerdeki su icin Arablardan para talep etmemiz gerektigini düsünüyordum.

Uluslar arasi sözlesmelerde saniyede 500 metreküp su birakmamiz gerekiyormus, fakat Suriye ve Irak' in o zamanki idaasi bizim daha az su biraktigimiz yönünde olusu bu nedenle onlarda bze bölücü terör örgüt kartini kullandigi söylenmekteydi.

Aslinda biz bu sulari yeterince kullandigimizi düsünüyorum teknik olarak galiba bütün suyu kesip ic andoluya aktarma imkanimizda varmis.
GAP projesi.
Asagidaki Link den bir alinti:
"İşletmeye alınan HES’lerle Bölge’de yılda 20,6 milyar kilovat-saat elektrik üretimi kapasitesi oluşturulmuştur. Hidroelektrik santrallerinin işletmeye alınışından 2015 yılı sonuna kadar 416,2 milyar kilovat-saat elektrik enerjisi üretilmiş olup, üretilen bu enerjinin parasal değeri 25 milyar dolardır (1 kWh=6 cent). 2015 yılında ülke genelinde üretilen 25,9 milyar kilovat-saat hidrolik enerji içinde GAP’ın payı 11,5 milyar kilovat-saat ile %44,4’tür."

https://www.google.de/url?sa=t&rct=j&q= ... SNO2FEA2go

Bu sular üzerinde 22 baraj kurup muazam sulama ve Elektrik üretimi zaten elde edilmekte ayrica bu sular Dünyanin en uzun iki 26,2 km ve yaklasik 8 metre gensliginde tünellerle suyun bir kismini geri cevirmekteyiz.

Iste bunun bir bedeli var ve bunuda biz ödüyoruz malesef.

Suyu tamamen kesersek evimizde bulunan 4 milyona yakin ortadogu mültecisine bir 10 kati daha eklenir !

Uzmanlar aslinda ortadogudaki kargasanin asil kaynaginin su oldugunu söylüyorlar.

Yillar önce Tuncay Özkan kurmus oldugu Kanaltürk televizyonunda bir programda sunu söylemisdi;

"Yakin bir gelecekde ortadogu ve Afrikadan batiya su ve aclik nedeniyle insanlar batiya ve Türkiyeye göc edecek.
Ya sinirlarimiz boyunca Duvar örüp otomatik ates eden tesisler kuracagiz yada her üc kisiden birinin göcmen komusumuz olmasini kabullenin " demisdi.
Galiba bir konuda yanildi.
O zamanlar daha Suriye savasi yokdu, duvarlari kurduk fakat komslarimizda ortadogulu olmaya basladi.
Ne ironik degilmi :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2017, 17:28 
Üye
Kullanıcı avatarı

Fırat ve dicle için yeni nehir yatakları hazırlayıp Ege Denizine dökmeliyiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2017, 21:50 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2017, 02:16 
Süvariler

DSİ verilerine göre ülkemizde akan suların toplamı 186 Milyar metreküp olarak veriliyor. Tarım yapılabilir alanlar toplamı 210.000 Hektar, bu arazinin yağmur suyu haricinde sulama yöntemiyle ihtiyaç duyabileceği azami su miktarı 6 Milyar metreküp olarak hesaplanmış. 2015 verilerine göre DSİ 45.000 hektar tarım arazisi için akarsularımızdan toplamda 40 Milyar Metreküp su çekmiş ve bu şekilde tarım arazilerini sulamıştır. Aşırı sulama sonucunda bereketli topraklar yıkanarak çoraklaşmış ve tuzlanma meydana gelmiştir. Kısacası aşırı sulama nedeniyle tarım arazilerimizi kaybediyoruz. Bunun sonu açlık, sefalet ve dışarıya bağımlılıktır.

Dünyanın pek çok ülkesi Afrika' nın sanayi atıklarıyla kirlenmemiş bereketli topraklarını kiralamaya çalışıyor. Bizler de Sudan' da 99 yıllığına 500.000 Hektar tarım arazisi kiralamışız. Bazı Türk yatırımcılarının Etiyopya' da tarım arazisi kiraladığı da gazetelerde yazmıştı.

Su bütün canlıların hayat kaynağıdır. Bu itibarla, çeşitli nedenler kontrol altına almanız gereken akarsular olduğu kadar dokunamayacağınız sular da vardır. Bu miktar Türkiye için ortalama 60 Milyar Metreküp olarak hesaplanmış. Bu suyu doğaya salı vermeniz lazım ki; kurtlar-kuşlar su içsin, ağaçlar-çiçekler yeşersin, böcekler-balıklar bayram etsin. Yani tabiatın dengesini bozmaya kesinlikle hakkımız yoktur. Çünkü bozulan denge, insanoğluna yağlı kazık olarak gere dönecektir. Ayrıca diğer insanların da suya ihtiyaçları var. Aşağıda ki insanlarla kavga etmek istemiyorsanız, ihtiyaç kadarını vermek lazımdır.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2017, 19:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Araplar aklının binde biri ile Türkleri düşünmez sevmez saymaz iken bu toplum neden Arapları bu kadar çok düşünüyor onların derdi ile üzülüyor çözebilmiş değilim.

Atatürk bile yıkmamış silememiş bu toplumun Arap sevdasını . Milli cumhuriyet bile Türk kimliğinin oturtamamış milletin zihnine . Türk Kızlıay'ından "Türk" ibaresi kaldırılır , Ne mutlu Türküm diyene yazısı kaldırılıyor vatan topraklarından. Başlık içinde sonuç şaşırtıcı değil.

ki Osmanlı bile bu ezikliğin bu tuhaflığın altında Türk olduğunu kabul etmez birde üstüne hakaret ederdi. Demek ki gayet boşuna açtığımız faydasız bir başlık olmuş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2017, 19:37 
Süvariler

Sayın musti önce sakinleşip daha sonra sizin gibi düşünmeyenleri neyle suçladığınızı kontrol edermisin. Kabul etmezseniz en yakın sağlık kuruluşuna baş vurmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2017, 19:44 
Üye

Alıntı:
Araplar aklının binde biri ile Türkleri düşünmez sevmez saymaz iken bu toplum neden Arapları bu kadar çok düşünüyor onların derdi ile üzülüyor çözebilmiş değilim.

Atatürk bile yıkmamış silememiş bu toplumun Arap sevdasını . Milli cumhuriyet bile Türk kimliğinin oturtamamış milletin zihnine . Türk Kızlıay'ından "Türk" ibaresi kaldırılır , Ne mutlu Türküm diyene yazısı kaldırılıyor vatan topraklarından. Başlık içinde sonuç şaşırtıcı değil.

ki Osmanlı bile bu ezikliğin bu tuhaflığın altında Türk olduğunu kabul etmez birde üstüne hakaret ederdi. Demek ki gayet boşuna açtığımız faydasız bir başlık olmuş.
Musti hocam sen neden tribe girdin :D
Başlığı bir daha okudum kimse Arapları çok seviyoruz suyu kesmenize gönlüm razı değil demedi.
İmzaladığımız uluslararası anlaşmalardan bahsedilmiş, zaten suyu yeterince sömürdüğümüz hatta dahada sömürebileceğimiz anlatılmış.
Su kaynaklarının gelecekte Suriye ve Irak ile savaş sebebi olabileceği, Suriyenin bölücü terör örgüt bu yüzden desteklediği falan. Ha birde Araplara artık suyu parayla vereceğiz dediğin zaman hadi ulan ordan deme ihtimalleri.

Fikrinize gelince bence çok mantıklı, evet parayla satalım suyu, ama uluslararası hukuka bunu nasıl uyduracağız onuda söyleyiverin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2017, 22:22 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Fikrinize gelince bence çok mantıklı, evet parayla satalım suyu, ama uluslararası hukuka bunu nasıl uyduracağız onuda söyleyiverin.
Birileri bunu söyler umuduyla açmıştım başlığı, amaç oydu. Zaten bileydim ben onuda yazardım herhalde. Nasıl derler beyin fırtınası malesef olduverildi dürüm söğüş. Fayda yoksa gölgede olmasaydı bari. Birşeyler çıkarırdık belki umudum oydu. Akıl hastanesi ödülümüz oldu. Boş faydasız muhabettlerle çakıldı kaldı güzelim konu.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 20 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: