TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 29 Nis 2017, 04:43

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 111 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Güney ve Kuzey Kore Krizi
MesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2013, 12:13 
Üye

Güney Kore'de mi savaşsın Che anlamadım. Küba'da komünist Çapulcu savaşı sonucu amerikancı yönetimi yıkıp Kastro'yu iktidara getiren CHE.
K Kore de.Ezilen aclıktan kırılan.Halk içinde isime takılmayın Rejime karşı savaşacak birisi cıksa diye temenni ediyorum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2013, 13:47 
Akıncılar

Tabi G. Kore'de durum ne kadar iyi.. Refah içinde diye halkı ne kadar özgür, ne kadar ezilmiyor, ülkesinin içinde dünyanın sayılı Amerikan üssü varken ne derece mutlular, eşek gibi de çalışıp hayatta kalmaya çalışırken kuzeydeki hemşehrilerine göre ne derece iyi haldeler o da tartışılır..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2013, 15:24 
Üye

Tabi G. Kore'de durum ne kadar iyi.. Refah içinde diye halkı ne kadar özgür, ne kadar ezilmiyor, ülkesinin içinde dünyanın sayılı Amerikan üssü varken ne derece mutlular, eşek gibi de çalışıp hayatta kalmaya çalışırken kuzeydeki hemşehrilerine göre ne derece iyi haldeler o da tartışılır..
Nasıl tartışılır hocam, yapmayın. K. Korede daha özel mülkiyet hakkı yok. İnsanların oturduğu ev bildiğin devlet dairesi. Devletin sana verdikleri ile yaşamak zorundasın. Yollar 6-7 şerit ama araba yok. Her saniye beynin yıkanıyor. Bir insana tapmak zorunda bırakılıyorsun. Daha doğrusu beynin yıkandığı için bir süre sonra zaten o işi kendin yapıyorsun, bir nevi robot oluyorsun yani.

Bir belgeselde görmüştüm. İnşaat mühendisi olan bir adama devlet 2002 yılında kıç kadar televizyon vermiş. Televizyonda sadece 1 kanal var. O da 7/24 propaganda. Adamın 2-3 tane kız çocuğu var. Birisi çok iyi yemek yapıyormuş, direk orduya vermişler. Ötekisi dövüş sanatlarında çok iyiymiş orduya almışlar. (Kız bunlar) Ülke, normal insan hayatını bırakmış varını yoğunu orduya bırakıyor/bıraktırılıyor.

G.Koreliler, Kuzeydeki insanların dinden haberdar olması için balonlara din hakkında bilgiler yazıp yolluyorlar. Bazen de Güney Koreden yayınlanan radyo frekansları yakalanabiliyor K. Koreden. Din hakkında bilgler veriyor. Hatta bir ara K.koreden bunlara bir ses kaydı geliyor. Ufak bir Hristiyan grubu oluşmuş bu balon ve yayınlar sayesinde. Dua ediyorlardı galiba ses kaydında tam hatırlamıyorum. Daha sonraları 10.000 e yakın Hristiyanlığı seçmiş kişi idam ediliyor. 30.000e yakın rejim karşıtı veya farklı düşünenler ise hapishanede.

En son Tesla tarafından 05 Nis 2013, 15:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2013, 15:27 
Akıncılar

Tamam yahu.. Kuzey'in tutulur tarafı yok zaten.. Ben Güney de öyle dev bir iç rahatlığı içinde olmayabilir diyorum.. Onlar da bir bakıma esir sayılırlar..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2013, 16:09 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
En azından CHE gibi olmasa bile halk isyan başlatamazmı ben o halk'tan biri olsaydım şimdiye kadar isyan başlatmıştım orda.
Yıkanmış bir beyinle anca Kuzey Kore bayrağı sallarsınız.
Kuzey Kore yerine birleşik Kore bayrağı sallarım daha iyi zaten komünist rejim böyle giderse olacakları hiç düşünemüyorum.

En son bhgt tarafından 05 Nis 2013, 16:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2013, 16:24 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Nasıl tartışılır hocam, yapmayın. K. Korede daha özel mülkiyet hakkı yok. İnsanların oturduğu ev bildiğin devlet dairesi. Devletin sana verdikleri ile yaşamak zorundasın. Yollar 6-7 şerit ama araba yok. Her saniye beynin yıkanıyor. Bir insana tapmak zorunda bırakılıyorsun. Daha doğrusu beynin yıkandığı için bir süre sonra zaten o işi kendin yapıyorsun, bir nevi robot oluyorsun yani.

Bir belgeselde görmüştüm. İnşaat mühendisi olan bir adama devlet 2002 yılında kıç kadar televizyon vermiş. Televizyonda sadece 1 kanal var. O da 7/24 propaganda. Adamın 2-3 tane kız çocuğu var. Birisi çok iyi yemek yapıyormuş, direk orduya vermişler. Ötekisi dövüş sanatlarında çok iyiymiş orduya almışlar. (Kız bunlar) Ülke, normal insan hayatını bırakmış varını yoğunu orduya bırakıyor/bıraktırılıyor.

G.Koreliler, Kuzeydeki insanların dinden haberdar olması için balonlara din hakkında bilgiler yazıp yolluyorlar. Bazen de Güney Koreden yayınlanan radyo frekansları yakalanabiliyor K. Koreden. Din hakkında bilgler veriyor. Hatta bir ara K.koreden bunlara bir ses kaydı geliyor. Ufak bir Hristiyan grubu oluşmuş bu balon ve yayınlar sayesinde. Dua ediyorlardı galiba ses kaydında tam hatırlamıyorum. Daha sonraları 10.000 e yakın Hristiyanlığı seçmiş kişi idam ediliyor. 30.000e yakın rejim karşıtı veya farklı düşünenler ise hapishanede.
Tesla yazdığın yazıyı okudum ve şu kanaate vardım: Kuzey Kore'de yaşamak iğrenç ayrıca bu Komünist Kore'nin hristiyanları idam etmesi kabul edilemez ayrıca eğer Devlet herşeyime karışıyorsa isyan haktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2013, 19:30 
Süvariler

10 Nisan'dan sonra çatışma çıkarsa...

Kuzey Kore'nin, ülkesinde bulunan yabancı misyonlara tahliye olasılığını dikkate almaları yönünde uyarıda bulunduğu bildirildi.

Çin haber ajansı Şinhua'nın Pyongyang mahreçli diplomatik kaynaklara dayandırılan haberinde, tansiyonun artması durumuna karşı, ülkedeki elçiliklerin "tahliye olasılığını" düşünmesi gerektiğini söylediği belirtildi.

Şinhua, "tavsiyenin" Pyonyang'daki yabancı misyonlara Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı'ndan yapıldığını yazdı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da Kuzey Kore'den kendilerine "10 Nisan'dan sonra bir çatışma olması durumunda diplomatlarınızın güvenliğini sağlayamayız" diye bildirimde bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, "İngiltere'nin Pyongyang'daki büyükelçiliğine bu sabah Kuzey Kore hükümetinden bir not ulaştı. Notta, 'Kuzey Kore hükümeti 10 Nisan'dan itibaren ülkede çatışma olması durumunda büyükelçiliklerin ve uluslararası kurumların güvenliğini sağlayamayacaktır' yazıyor" denildi.

RUSYA: NEDENİNİ ANLAYAMADIK

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Kuzey Kore'nin ülkedeki yabancı misyonlara tahliye olasılığını dikkate almaları uyarısında bulunmasının nedenini anlamadığını ve Kore Yarımadası'ndaki yüksek gerilimden endişe duyduğunu söyledi.

Lavrov, Pyongyang'ın uyarısının nedenini anlamaya çalışmak için Çin, ABD, Japonya ve Güney Kore ile temasta olduğunu ifade ederek, "Şu anda lafta olan, aşırı derecedeki gerilimden çok huzursuz olduk. Bu önerinin nedenlerini öğrenmek istiyoruz" dedi.

Kuzey Kore ile Güney Kore arasında zaman zaman gerilen ilişkiler, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yapmasının ardından iyice gerilmiş, ABD'nin bölgedeki bazı üstlerini uçak ve füzelerle takviye etmesiyle savaş endişeleri artmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/22976113.asp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Nis 2013, 11:32 
Süvariler

Kuzey kore aslında emeklilikte yaşamak için ideal yer.Yaklaşık olarak kuzeyli işçi ayda 10 usd maaş alıyor.Sanıyorum üst düzey yönetici
maaşlarıda 100 usd civarında.Bizim emeklilerin en azı 400-500 usd ayda alıyorlar.Trafik yok,bisiklet var.Gdo'lu ürün yok.Sağlık hizmeti bedava.

Bence emeklilikte tam yaşanacak yer. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Nis 2013, 11:41 
Akıncılar

İnternet var mı acaba yaygın?.. Denize nazır kıyısı falan da var hakikaten.. Hani, Neden olmasın?..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Nis 2013, 12:42 
Süvariler

İnternet var mı acaba yaygın?.. Denize nazır kıyısı falan da var hakikaten.. Hani, Neden olmasın?..
60-65' ten sonra interneti ne yapacaksın.İki tane SPA bir tanede kayak tesisi var.Ben sana cennet diyorum. :lol:

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2013, 19:38 
Süvariler

Kore yarımadasında gerilim üst seviyede. Kuzey Kore, kısa ve uzun menzilli füze denemesi için hazırlık yapıyor. İstihbarat çalışmalarına hız veren Güney Kore de, ordudaki alarm seviyesini en üst noktaya çıkardı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25434762/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2013, 21:08 
Akıncılar

Kuzey kore aslında emeklilikte yaşamak için ideal yer.Yaklaşık olarak kuzeyli işçi ayda 10 usd maaş alıyor.Sanıyorum üst düzey yönetici
maaşlarıda 100 usd civarında.Bizim emeklilerin en azı 400-500 usd ayda alıyorlar.Trafik yok,bisiklet var.Gdo'lu ürün yok.Sağlık hizmeti bedava.

Valla bu benim aklıma yattı. Bir arkadaşım Hindistan'a gitti, buradaki evin kirası ile orada rahat yaşıyor. Tam emekli hayatı. Fakat Kore ilginç. Deniz de var daha ne olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2013, 21:38 
Akıncılar

Bizde ki emekliler, emekli maaşı ile Kore’ye gitse ve 4-5 yıl sabretse Forbes’e bile girebilir diyorsunuz yani…

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Nis 2013, 13:08 
Süvariler

Evet Kuzey Kore halkı sefil durumda bu su götürmez bir gerçek.Ancak 1970'lere kadar durum farklıydı.Kuzey Kore yıllık %10 büyüme yakalayıp,Japonlardan kalan güçlü sanayi yapısıyla,Çin-Sovyet desteğiyle gelişirken,ülkedeki baskı yönetimi sayesinde bile olsa asayiş berkemalken...

Güney Kore 35 yıl boyunca örfi idareyle yönetiliyor,grevler-toplumsal olaylarla sarsılıyor,kirletici sanayiden dolayı çevre felaketlerine uğruyor,ABD üslerine ülkesini açmak zorunda kalıyor,yoğun misyonerlik faaliyetleri sonucu ülkenin 15 milyonu hrıstiyan olmuş kalan kısmı Asya dinlerine inandığı-Ateist olduğu-yerel inançlara sahip olduğu için dinsel bölünmüşlük içinde,gelişmesi Kuzey Kore'nin altında kalıyordu.

Hepimizin hayranlıkla baktığı Hyundai fabrikası ilk özgün modeli olan excel i 1985 te,ilk özgün motoru olan alfa motoru 1991 de üretti,öncesinde tüm ülke gibi ucuz iş gücü kaynaklı lisans altı üreticisi-fasoncuydu.

Peki sonra ne oldu da Kuzey Kore bu duruma düştü.Demir perdeye ne olduysa Kuzey Kore'ye de o oldu.Rüya bitti,sistem çöktü.KHC dış desteklerinden kısmen yoksun kaldı.Eski yoldaşları kapitalist oldu.Ambargolar,ticari sınırlamalarla ekonomisi gerilerken Güney Kore şirketleri ABD pazarına rahatça girebilmelerinin ve çalışkanlıklarının sayesinde(yine Hyundai de ilk zamanlar 7 gün 16 saat çalışılırmış) gelişti,büyüdü.Ar-Ge'ye,tanıtıma muazzam kaynaklar ayırmaya-ayırabilmeye başladılar.

Eski demir perde ülkeleri dünya ticaretine entegre olurken KHC daha çok içine kapandı.Nükleer güçle,eski sovyet mirası füzeleriyle dünyaya kafa tutmaya başladı.Arıza çıkardıkça daha fazla yalnızlaştı.Hamisi Çin ABD ile pampa olurken KHC İran gibi,Afrika'da kalan diktatörlükler gibi(bknz Ruanda) sistemin dışına itilmişlerle ilişkilerini geliştirmek zorunda kaldı.

Kore savaşı boyunca yaşanan iki tarflı çok büyük acılar(Güney Kore'nin yaptığı katliamları araştırmanızı öneririm),her zaman babasının karizmasının gölgesi altında ezilmiş,silik karakterli 2. nesil diktatör Kim Jong-il'in dünyayı okuyamaması yada değişime gücünün yetmemesiyle KHC bu günkü durumuna geldi.

Diktatör sürüm 3.0 tosuncuk Avrupa'da okumuş az çok dünyayı bilen bir lider olarak aslında iktidarıyla umutlandırmış ancak ya değişime gücü yetmediğinden-içerideki muhafazakarları aşamadığından yada ne değiştircem ülkeyi,koçlar gibi ülkem var,1 milyonluk ordum var,dünyaya istediğim gibi kafa tutar,lüks tüketimin dibine vururum kimse sesini çıkartmayacağı gibi babam ve dedem gibi tarihe geçer yaşarken efsane olurum diye düşünüyor.

Her durumda Kuzey Kore halkına yazık oluyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Nis 2013, 13:31 
Süvariler

Evet Kuzey Kore halkı sefil durumda bu su götürmez bir gerçek.Ancak 1970'lere kadar durum farklıydı.Kuzey Kore yıllık %10 büyüme yakalayıp,Japonlardan kalan güçlü sanayi yapısıyla,Çin-Sovyet desteğiyle gelişirken,ülkedeki baskı yönetimi sayesinde bile olsa asayiş berkemalken...

Güney Kore 35 yıl boyunca örfi idareyle yönetiliyor,grevler-toplumsal olaylarla sarsılıyor,kirletici sanayiden dolayı çevre felaketlerine uğruyor,ABD üslerine ülkesini açmak zorunda kalıyor,yoğun misyonerlik faaliyetleri sonucu ülkenin 15 milyonu hrıstiyan olmuş kalan kısmı Asya dinlerine inandığı-Ateist olduğu-yerel inançlara sahip olduğu için dinsel bölünmüşlük içinde,gelişmesi Kuzey Kore'nin altında kalıyordu.

Hepimizin hayranlıkla baktığı Hyundai fabrikası ilk özgün modeli olan excel i 1985 te,ilk özgün motoru olan alfa motoru 1991 de üretti,öncesinde tüm ülke gibi ucuz iş gücü kaynaklı lisans altı üreticisi-fasoncuydu.

Peki sonra ne oldu da Kuzey Kore bu duruma düştü.Demir perdeye ne olduysa Kuzey Kore'ye de o oldu.Rüya bitti,sistem çöktü.KHC dış desteklerinden kısmen yoksun kaldı.Eski yoldaşları kapitalist oldu.Ambargolar,ticari sınırlamalarla ekonomisi gerilerken Güney Kore şirketleri ABD pazarına rahatça girebilmelerinin ve çalışkanlıklarının sayesinde(yine Hyundai de ilk zamanlar 7 gün 16 saat çalışılırmış) gelişti,büyüdü.Ar-Ge'ye,tanıtıma muazzam kaynaklar ayırmaya-ayırabilmeye başladılar.

Eski demir perde ülkeleri dünya ticaretine entegre olurken KHC daha çok içine kapandı.Nükleer güçle,eski sovyet mirası füzeleriyle dünyaya kafa tutmaya başladı.Arıza çıkardıkça daha fazla yalnızlaştı.Hamisi Çin ABD ile pampa olurken KHC İran gibi,Afrika'da kalan diktatörlükler gibi(bknz Ruanda) sistemin dışına itilmişlerle ilişkilerini geliştirmek zorunda kaldı.

Kore savaşı boyunca yaşanan iki tarflı çok büyük acılar(Güney Kore'nin yaptığı katliamları araştırmanızı öneririm),her zaman babasının karizmasının gölgesi altında ezilmiş,silik karakterli 2. nesil diktatör Kim Jong-il'in dünyayı okuyamaması yada değişime gücünün yetmemesiyle KHC bu günkü durumuna geldi.

Diktatör sürüm 3.0 tosuncuk Avrupa'da okumuş az çok dünyayı bilen bir lider olarak aslında iktidarıyla umutlandırmış ancak ya değişime gücü yetmediğinden-içerideki muhafazakarları aşamadığından yada ne değiştircem ülkeyi,koçlar gibi ülkem var,1 milyonluk ordum var,dünyaya istediğim gibi kafa tutar,lüks tüketimin dibine vururum kimse sesini çıkartmayacağı gibi babam ve dedem gibi tarihe geçer yaşarken efsane olurum diye düşünüyor.

Her durumda Kuzey Kore halkına yazık oluyor...
İki tarafında eksi ve artılarına değinmişsiniz. Doğru bir tavır.

Uydurması gereken tek manzume, üretmesi gereken tek sözcük, yazması gereken tek taş yok kendi kimliği için.

8 Nisan 2013. İnançlarımın gereğini yerine getirmeye gidiyorum. Bana göre Türk ordusunu korumak onu
Silivri zindanından çıkarmaktan başlar. Özellikle TSK nın onurlu personelinin fedakarlığına borç ödemeye
gidiyorum. Ben zorunlu asker değil gönüllü vatanseverim. Ağlayıp sızlamaktansa iş!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Nis 2013, 14:44 
Süvariler

Diğer yandan bakarsak ülkede cinayet, yaralama, gasp, tecavüz filan yok. Bu tür suçların cezası çok ağır, stadyumlarda binlere kişiyi idam ediyorlar.

Yeteri kadar yiyorlar, yeteri kadar okuyorlar. Kendilerini dünyada süper güç, liderlerini(!) dünyaya kafa tutuyor biliyorlar. Barınma, yiyecek, sağlık v.s devlet güvencesinde. Sadece 4. denemelerinde yörüngeye uydu oturttular, koskoca(!) Türkiye'nin yaptıkları ortada.

İnsan bilmediği şeyin ihtiyacını duymaz. Internet diye bi'şey bilmeyen adam onun ihtiyacını hissetmez. Ortalama bir Türk'ten çok çok daha mutlu ve huzurlular.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Nis 2013, 16:08 
Akıncılar

Diğer yandan bakarsak ülkede cinayet, yaralama, gasp, tecavüz filan yok. Bu tür suçların cezası çok ağır, stadyumlarda binlere kişiyi idam ediyorlar.Yeteri kadar yiyorlar, yeteri kadar okuyorlar. Kendilerini dünyada süper güç, liderlerini(!) dünyaya kafa tutuyor biliyorlar. Barınma, yiyecek, sağlık v.s devlet güvencesinde. Sadece 4. denemelerinde yörüngeye uydu oturttular, koskoca(!) Türkiye'nin yaptıkları ortada.
İnsan bilmediği şeyin ihtiyacını duymaz. Internet diye bi'şey bilmeyen adam onun ihtiyacını hissetmez. Ortalama bir Türk'ten çok çok daha mutlu ve huzurlular.
Yeteri kadar yiyorlar, Hayır yeteri kadar yiyemiyorlar her yıl yüzbinlerce ton BM gıda yardımı ve çinden gıda desteği ile açlık sınırında yaşayan bir halk var asker olmak beslenme garantisi veriyor. BM raporlarında her yıl açlıktan ölen insanlardan bahsediliyor.

yeteri kadar okuyorlar Hayır ülkede mühendislik fakülteleri çindeki tekniker okullarının eşdeğeri ki çindeki tekniker yüksek okulları bizdeki iyi endüstri meslek lisesi muadilidir. Sizinde yazdığınız gibi kendilerini geliştirecekleri bir imkan yok internet yok intranet var hükümet oraya ne koyarsa onu okuyabiliyorlar. Kısacası eğitim var ama içi boş bomboş.

Kendilerini dünyada süper güç, liderlerini(!) dünyaya kafa tutuyor biliyorlar. Evet, Doğru güney Koredeyken kuzeylilerin güneylilere anlattıkları hepsinin dünyanın en süper ülkesinde yaşadıkaları imiş. Evet ortalama bir Türk'ten hatta herkesden daha mutlular.

Sadece 4. denemelerinde yörüngeye uydu oturttular, koskoca(!) Türkiye'nin yaptıkları ortada. hocam yapmayın. Bizim mantığımızla İran'ın ve Kuzey Korenin mantığı bir mi. Hergün sizi vuracak bir İsrail Amerikan tehtidi olsa sürekli iki kıyınızda sizi bombalamak isteyen ABD uçak gemileri diğer sınırınızda sizi yok etmek isteyen güneyli kardeşlerimiz olsa bizde Gayrısafi milli hasılamızın yarısından çoğunu silahlanmaya ayırsak çoktan fezaya ulaşır orada çift kale nükleer top oynardık. Bu madde ile ilgili en az bir kaç sayfa yazı yazabilirim. yüksek Lisans konum "sürdürülebilir rekabetçi üstünlük" üzerine idi. Ne İran ne de Kuzey Kore bu üstünlükte değil. Evet Türkiye'de ki gelişim çok yavaş ama doğru adımlarla ilerliyor. İranı ele alalım İranın uzaya gönderdiği füze Gerard Bull'un Irak için tasarladığı birbirine ekleme ile menzili arttırılmış 3 lü SCUD füzesinden çok mu farklıdır? vs vs....

Benim görüşüm Güney koreliler Kuzeylileri hiç sevmez şöyle bir nefret skalaları var. En az çinliler sonra Japonlar Sonra Kuzey koreliler en çok da Amerikalılar. Ancak böyle Kriz zamanlarında nefret skalası şöyle oluyor. En az Japonlar sonra Çinliler Sonra amerikalılar En çok da Kuzeyliler oluyor. Ben oradayken de bir kriz olmuştu casus denizaltı filan yakalamışlardı yada Güney karasularında denizaltı bombalamışlardı hemen nefret yerleri değişmişti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Nis 2013, 08:06 
Üye

K_ Kore neden komşu G Kore den bu kadar nefret ediyor? sırtını ABD ye dayayıp geliştikleri icin mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Nis 2013, 15:26 
Akıncılar

O toprakları kendine ait görmesi yeterli sebep olabilir mi ? Hatta 1950-53 te neredeyse tamamen ele geçirmişlerdi son anda BM güçleri toparlandı.

Kuzey Kore - Güney Kore bizim için neden bu kadar önemli anlamıyorum. Bir arkadaş kuzey kore'ye Che bile yollamaya kalkmıştı. Ne oldu Libya'ya , Suriye'ye görsenize . Biz işimize bakalım.Kuzey Kore Amerika tarafından güneydoğu asya'ya silah satmak için bırakılmış bir tehdit. O olmassa Amerika Japonya'ya G.Kore'ye nasıl silah satacak. O ülkelerde ki üslerin kalmasına ne gerek kalacak. Hepsi bir oyun.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Nis 2013, 16:58 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Panda her geçen gün büyürken silah satmak için Kuzey Kore'ye ihtiyaç mı var?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Nis 2013, 17:30 
Uzaklaştırıldı

Panda her geçen gün büyürken silah satmak için Kuzey Kore'ye ihtiyaç mı var?
Doğru bir yaklaşım Kuzey Kore Panda kankisi büyüdüğü için atar yapıyor tabi Abd boş dururmu durmaz büyüyen Panda tehdidine karşı G.Kore ve Japonya'ya silah sağlama peşinde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Nis 2013, 17:35 
Süvariler

Çin'de K.Kore'den sıkılmak üzere. Çin'e güvenerek, K.Kore atar yapıyor yapmasına da Çin durumdan rahatsız. Çin ne kadar komünist bir rejime de sahip olsa, K.Kore ile aynı alt yapıyı paylaşsa da kapitalist bir devlet. Dostlukları çok uzun sürmeyebilir. Çin her an satış yapabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Nis 2013, 20:27 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Kuzey Kore'nin Çin'in sırtında bir yük olduğuna inanıyorum fakat Kuzey Kore kendine verilen görevi harika bir şekilde yerine getiriyor ve Çin'e zaman kazandırıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Nis 2013, 20:58 
Akıncılar

Ordular karşılaştırılmış ama ben, Kuzey'in Güney'den bu kadar üstün olduğunu bilmiyordum... (Tabii Doğru ise)

Kaynak;

[spoiler]http://haber.gazetevatan.com/dizginlenm ... 8/1/gundem[/spoiler]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Nis 2013, 21:01 
Süvariler

http://i.imgur.com/ArI0Kta.jpg
Ordular karşılaştırılmış ama ben, Kuzey'in Güney'den bu kadar üstün olduğunu bilmiyordum... (Tabii Doğru ise)

Kaynak;

[spoiler]http://haber.gazetevatan.com/dizginlenm ... 8/1/gundem[/spoiler]
Üstadım, forumdaki iki Kore'nin envanterlerini kontrol edin. Hangisi ne kadar teknolojikmiş oradan bakın. Nicelik nitelikten iyidir anlayışını Sovyetler bile terketmişti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Nis 2013, 21:55 
Üye

O toprakları kendine ait görmesi yeterli sebep olabilir mi ? Hatta 1950-53 te neredeyse tamamen ele geçirmişlerdi son anda BM güçleri toparlandı.

Kuzey Kore - Güney Kore bizim için neden bu kadar önemli anlamıyorum. Bir arkadaş kuzey kore'ye Che bile yollamaya kalkmıştı. Ne oldu Libya'ya , Suriye'ye görsenize . Biz işimize bakalım.Kuzey Kore Amerika tarafından güneydoğu asya'ya silah satmak için bırakılmış bir tehdit. O olmassa Amerika Japonya'ya G.Kore'ye nasıl silah satacak. O ülkelerde ki üslerin kalmasına ne gerek kalacak. Hepsi bir oyun.
Che yollamaya kalkan bendim. Rejime karşı isyan edicek onunla mucadele edecek birilerinin olmasını arzu ediyorum.Bunun tuhaf olan tarafı varmı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Nis 2013, 23:40 
Üye

Özellikle Kuzey'in elindeki Mig-29'lar dışında -ne kadarı operasyonel bilinmiyor- kalan hava kuvvetleri Güney için canlı hedef talimi dışında pek bir görev görebilecek durumda değil. Aynı durum deniz kuvvetleri için de geçerli Kuzey'in denizaltıları dışında su üstü gemileri Güney'in have ve deniz kuvvetleri karşısında savaş durumunda canlı hedef olur sadece.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Nis 2013, 12:43 
Uzaklaştırıldı

72 deniz altı :?: Bu kadar denizaltının hepsi aktif olamaz .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Nis 2013, 17:27 
Süvariler

72 deniz altı :?: Bu kadar denizaltının hepsi aktif olamaz .
Bu kadarının aktif olmama ihtimali her zaman var ama bu tabii ki bir ihtimal. Ancak Kuzey Korenin denizaltılarını bizimkiler gibi düşünmeyin. Onların birçoğu cep denizaltı da diyebileceğimiz, bir kaç personeli olan mini denizaltılar. Bu nedenle sayı biraz fazla görünüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Nis 2013, 20:47 
Süvariler

K.Kore ile Çin arasındaki stratejik ilişki fazla hafife alınmasın... Pasifik'de oyun dönüyor fakat kimin lehine belli değil... Çin K.Kore'yi kınamasına rağmen Hava Kuvvetlerinin bir kısmını ve önemli Radar'larını K.Kore sınırına konuşlandırdı... Bu Çin'inmi işine geliyor, yoksa Amerika'nın bu sayede pasifik'de daha çok silahlı unsur bulundurmasını sağlıyor görüceğiz ilerde... İş G.Kore, K.Kore savaş'ından ziyade güç oyunu var gibi bölgede şahsi kanaatimce...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Nis 2013, 21:09 
Uzaklaştırıldı

Nereden bulduğumu hatırlamıyorum ancak K.Kore ye ait bir denizaltı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Nis 2013, 21:22 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Nereden bulduğumu hatırlamıyorum ancak K.Kore ye ait bir denizaltı.
Kuzey Kore, Romeo Sınıfı denizaltılara sahip ancak resimdeki denizaltı Rus Donanması'na ait.
http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... 012_G1.jpg
http://www.flickr.com/photos/16118167@N04/6815353646/

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2013, 02:36 
Akıncılar

ASYA da kim kiminle savaş yaparsa - yapsın savaşın tek kazananı abd ve avustralya olur..

Ayrıca Çin, K.Kore'yi değil Abd'yi tercih eder.. Dolayısı ile sınırını şuan K.Kore kapatmış durum da..

K.K lideri halkına kendisini kanıtlamak, uzunca yıllar saltanat sürmek durumun da.. Ancak babasının boşluğunu bu şekil de doldurur.. Yoksa bi on yıl için de iskambil kağıdı gibi dağılıp gider..

K.kore'nin Çin'e giden yerli halkı dünya'nın nereye gittiğini görebiliyor... İnsanları uyanıyor.
Avustralya ne üretirse çoğunu Çin'e satıyorlar.ABD ile olan ekonomik ilişkilerin kat be kat büyüğüne Çin ile sahipler.Doğu Asya yıpranırsa onlar da yıpranır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2013, 18:29 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

ASYA da kim kiminle savaş yaparsa - yapsın savaşın tek kazananı abd ve avustralya olur..

Ayrıca Çin, K.Kore'yi değil Abd'yi tercih eder.. Dolayısı ile sınırını şuan K.Kore kapatmış durum da..

K.K lideri halkına kendisini kanıtlamak, uzunca yıllar saltanat sürmek durumun da.. Ancak babasının boşluğunu bu şekil de doldurur.. Yoksa bi on yıl için de iskambil kağıdı gibi dağılıp gider..

K.kore'nin Çin'e giden yerli halkı dünya'nın nereye gittiğini görebiliyor... İnsanları uyanıyor.
Katılmıyorum o bölgedeki olası bir Kuzey Güney veya Çin Japonya savaşında Abd kendini cephede bulucaktır buda Abd yi çok yıpratır eğer cephede yerini almazsa Japonya'nın düşme ihtimali olur Japonya'nın düşmesi bölgenin büyük ölçüde Çin'e kalması demektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2013, 20:36 
Akıncılar

Orta doğu ne kadar karışık bir denklem içinde ise Asya - Pasifik Bölgesi'de o kadar karışık denklem içerisinde...

1- Çin'in Hindistan ile su sorunu bulunmakta
2-Hindistan İle Pakistan arasında ki sorunlar (Pakistan'ı Çin'e, Hindistan'ı ise Batı'ya yaklaştırıyor)
3-Çin'in Vietnam ile arasında ki sorunlar (Vietnam'ı A.B.D'ye yaklaştırıyor)
4-Kuzey Kore ile Güney Kore'nin arasında ki sorunlar (Kuzey Çin'e, Güney A.B.D'ye yaklaştırıyor)
5-Japonya ile Çin arasında ki adalar sorunu
6- Rusya ile Japonya arasındaki sorunlar

Rusya nasıl bir tavır sergileyecek merak konusu ?

En son Koru tarafından 14 Nis 2013, 21:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2013, 21:11 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Saydığınız tüm ülkeler kendi anakarasın da savaşıp -yıpranırken, abd dim-dik ayakta kalacak tek ülke... Nukleer atarlar, füze atarlar flan-fistik.. abd de yıpranır gibi düşünce hayal ürünü kalır..

Abd, kendi anakarasına saldırı düzenleyecek her ülkeyi vatandaşları ile birlikte kazır dünya dan..

Çin olası bi savaş da vietnam, hindistan, japon, kore vs ile uğraşmaktan abd'nin anakarasına bulaşamaz.. her devletin kendine has çizgisi var ya işte.. abd'nin de çizgisi kendi anakarası... o anda film renkleni verir..

Ayrıca Japonya öyle Çin tarafın dan ham yapılıp yutulacak bir devletçik değil.. ki çin ile uğraşmak ve kafa tutmak için abd'ye ihtiyacı da yok. her zaman abd'nin desteğini de ister... o başka..

vietnam, tayvan, kore, japonya, hindistan koalisyon kurarsa çin'e iki beden büyük gelir..
Abd anakarasına saldırı yapılabiliceğini düşünmüyoum fakat yıpranma sadece silahla olucak iş değilki böyle bir savaş Abd'de çok ciddi ekonomik problemler yaratıcaktır tarihte ihtilale giden örnekleri dahi vardır. Abd'nin her önüne gelicek ülkeyi kazıyıcak gücü olmadığı inancındayım böyle bir şeye ihtimal dahi vermiyorum Çin'den bahsediyoruz Kongo'dan değil.Japonya tabiki ham yapılıp yutulucak bir ülke değil fakat bir çok şeyi dışarıdan alıyor bu yolların kesilmesi Japonya'yı güçsüz düşürücektir.Güney Kore'ye gelince Kuzey ile dalaşmaktan Çin'e çok fazla vakit ayıramıyabilir Hindistan ise yükselen bir güç geri planda kalmak isteyeblir vs vs.Kısaca anlatmak istediğim herşey Abd lehine sonuçlanmıyacaktır her şeyi lehine çevirecek bir gücüde olduğuna inanmıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2013, 23:07 
Üye

Ben işin ayrıca ekonomik olduğunuda düşünüyorum bölgenin bu şekilde kriz içinde olması yatırımları Çin'e değilde diğer Asya ülkelerinede yönelmesine sebep olabilir ABD Çin ekonomisini bir bakımada baskı altına alıyor gibime geliyor ayrıca Çin'in silaha yatırım yapıp ekonomik olarakta büyümesini engellemeye çalışıyorlar gibi benim şahsi görüşüm

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2013, 01:38 
Süvariler

Alıntı:

Katılmıyorum o bölgedeki olası bir Kuzey Güney veya Çin Japonya savaşında Abd kendini cephede bulucaktır buda Abd yi çok yıpratır eğer cephede yerini almazsa Japonya'nın düşme ihtimali olur Japonya'nın düşmesi bölgenin büyük ölçüde Çin'e kalması demektir.

Çin Halk Cumhuriyeti'ni fazla hafife almayın derim . Arkasında Amerika Birleşik Devletleri olmayan Japonya , Çin Halk Cumhuriyeti'ne uzun zaman direnemez .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2013, 02:31 
Akıncılar

Çin Halk Cumhuriyeti'ni fazla hafife almayın derim . Arkasında Amerika Birleşik Devletleri olmayan Japonya , Çin Halk Cumhuriyeti'ne uzun zaman direnemez .
Ezelde ABD bırak Japonya'nın arkasında olmayı,çin ile birlikte karşısındaydı da japonlar girip katliam yaptı çinlilere.

Kutuplar ne çabuk değişiyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2013, 11:15 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Çin bir çok alandaki ihtiyaçlarını anakarasından karşılayabilir fakat Tayvan,Japonya ve Güney Kore bunu yapamıyacak ve bu açığını ticaret yoluyla kapamaya çalışıcaktır buda büyük bir boşluk yaratır.Abd anakarasına bir saldırı olmadan halk Abd'nin savaşa girmesine sıcak bakmaz girse bile başkalarının savaşı olduğunu düşünerek maddi bakımdan zor durumda kalmayı istemezler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2013, 11:45 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Çin bir çok alandaki ihtiyaçlarını anakarasından karşılayabilir fakat Tayvan,Japonya ve Güney Kore bunu yapamıyacak ve bu açığını ticaret yoluyla kapamaya çalışıcaktır buda büyük bir boşluk yaratır.Abd anakarasına bir saldırı olmadan halk Abd'nin savaşa girmesine sıcak bakmaz girse bile başkalarının savaşı olduğunu düşünerek maddi bakımdan zor durumda kalmayı istemezler.
Kore ve Japonya'da binlerce ABD askeri var. Bu askerlere zarar gelmeden bu ülkeleri yenemezsiniz. ABD medyasında, Kuzey Kore'nin balistik füze kabiliyetleri, ana karayı vurması açısından değil, bu ülkelerdeki ABD askerlerini vurması açısından inceleniyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2013, 12:05 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Kore ve Japonya'da binlerce ABD askeri var. Bu askerlere zarar gelmeden bu ülkeleri yenemezsiniz. ABD medyasında, Kuzey Kore'nin balistik füze kabiliyetleri, ana karayı vurması açısından değil, bu ülkelerdeki ABD askerlerini vurması açısından inceleniyor.
Teşekkür ederim sn.Sanchez gözden kaçırmışım bunu.Haklısınız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2013, 10:44 
Uzaklaştırıldı

Kuzey Kore sınırında bir ABD Blackhawk helikopteri düşmüş. http://www.israelnationalnews.com/News/ ... spx/266379

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2013, 19:41 
Akıncılar

Kuzey Kore sınırında bir ABD Blackhawk helikopteri düşmüş. http://www.israelnationalnews.com/News/ ... spx/266379
Yonhap haber ajansı Blackhawk diye lanse etti.ABD sözcüsü CH-53 diye açıkladı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2013, 22:07 
Uzaklaştırıldı

Asya-Pasifik bölgesinde büyük resmi gösteren güzel bir çalışma. http://www.21yyte.org/arastirma/asya-pa ... -guvenligi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2013, 05:21 
Süvariler

http://www.hurriyet.com.tr/planet/23073838.asp

Kuzey Kore diyalog için şart koştu

Kuzey Kore Ulusal Savunma Komisyonu, görüşmelere yeniden başlamak için BM yaptırımlarının kaldırılmasını ve ABD ile Güney Kore'nin askeri tatbikatlara son vermesini şart koştu.

Açıklamada, "Diyaloğun hiçbir zaman savaş eylemleriyle yürümeyeceğine" işaret edildi.

Pyongyang geçen hafta Güney Kore'nin diyalog çağrısını "samimiyetten yoksun olduğu" gerekçesiyle reddetmişti.

ABD ve Güney Kore'nin "saldırı değil, savunma amaçlı" diye nitelediği Yavru Kartal tatbikatının ay sonunda sona ermesi bekleniyor.

Kuzey Kore'nin, 12 Şubat'ta tüm uyarılara rağmen üçüncü nükleer denemesini gerçekleştirmesi, Kore yarımadasında gerilimin tekrar tırmanmasına yol açtı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 7 Mart'ta Pyongyang yönetimine uygulanacak yeni yaptırım paketini kabul etmesinin ardından Kuzey Kore, ABD'ye karşı "önleyici nükleer saldırı" düzenleme hakkını kullanacağını ve Güney Kore ile "savaş durumuna" girdiğini açıklamıştı.

Çocuğun aklı başına geldi :lol: :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2014, 14:47 
Süvariler

Kuzey Kore Güney Kore'yi topçu bombardımanına tutmuş..
http://in.reuters.com/article/2014/10/1 ... =worldNews
http://www.bbc.com/news/world-asia-29568533

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2014, 15:25 
Süvariler

Arada bir yaparlar. Maksat komsu uyanik kalsin ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2016, 15:17 
Akıncılar

http://www.ntv.com.tr/dunya/guneyden-ku ... CNLU7x64nQ
Alıntı:
Güney Kore Birleşme Bakanı Hong Kong-pyo yaptığı basın toplantısında, Kuzey Kore'nin sınır şehri Kaesong'da bulunan ortak sanayi bölgesindeki çalışmalarını sonlandırmaya karar verdiğini söyledi.

Hong, "Sanayi bölgesinin tekrar faaliyete geçebilmesi için Kuzey Kore'den uluslararası toplumun nükleer programla ilgili duyduğu endişeleri gidermesini ve firmalarımızın bölgedeki faaliyetlerini sürdürebilmeleri için gerekli atmosferin sağlanmasını talep ediyoruz" dedi.

Faaliyete 2004 yılında geçen sanayi bölgesinin Kuzey Kore'ye 560 milyon dolarlık kazanç sağladığını vurgulayan Hong, Kuzey Kore'yi, buradan kazandığı parayı nükleer ve füze teknolojisine yatırmakla suçladı.

Hong, uluslararası toplum Kuzey'e yönelik daha sert yaptırımlar uygulanması için baskı yaparken, Kuzey Kore'nin bu bölgeyi kitle imha silahları geliştirmek için kullanamayacağını belirtti.

Güney Koreli şirketleri perşembe gününden itibaren sanayi bölgesinden çekmeye başlayacaklarını ifade eden Hong, Kaesong'da faaliyet gösteren şirketlere maddi tazminat ödeyeceklerini söyledi.

Kaesong sanayi bölgesi, iki taraf arasındaki son önemli işbirliği projesi olmuştu. Güney Kore'nin inisiyatifi, sermayesi ve teknolojisi, Kuzey Kore'nin ucuz iş gücüyle birleştirilmiş ve bu proje tekrar birleşme için bir emsal olarak görülmüştü.

Bölgedeki 100'den fazla Güney Koreli firmaya ait fabrikada binlerce Kuzey Koreliye iş imkanı sağlanmıştı.

Kaesong sanayi bölgesindeki firmalar, diğer ikili projelerin kesilmesine yol açan gerilimlerde ayakta kalmayı başarmışlardı. Sanayi bölgesindeki en büyük kesinti 2013 yılında Kuzey Kore, Güney Kore ile ABD arasında yapılan askeri tatbikatı protesto etmek amacıyla işçilerini geri çektiğinde yaşanmıştı.

ABD ve Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore’nin pazar günü sabah saatlerinde uzun menzilli roket fırlattığını bildirmişti.

Kuzey Kore ise denemesini "barışçıl bir uzay programı" şeklinde nitelendirerek, konuyu "uzun menzilli füze ile uzaya uydu fırlatıldığı" şeklinde duyurmuştu.

Kuzey Kore, daha önce de 2006, 2009 ve 2013'te ülkenin doğusundaki Kilju kenti yakınlarında yer alan Punggye-ri tesisinde 3 yer altı nükleer test yapmış, son olarak da 6 Ocak 2016'da hidrojen bombası denemesi gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Açıklamanın ardından acil toplanan BMGK üyeleri, bu ülkeyi "şiddetle" kınamış, deneme 1718, 1874, 2087 ve 2094 sayılı BMGK kararlarının açık ihlali olarak değerlendirilmişti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2017, 11:13 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kuzey Kore'den tehlikeli bir hamle daha... Japon ve Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore’nin Japon Denizi’ne doğru dört balistik füze fırlattığını duyurdu. Kuzey Kore geçen hafta, bölgede başlayan ABD-Güney Kore ortak askeri tatbikatını savaş hazırlığı olarak gördüğünü açıklamıştı.
Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore’nin Dongchang-ri bölgesinden yerel saatle 07.36’da (TSİ 01.36) dört adet balistik füze fırlatıldığını açıkladı. Açıklamada, Japon Denizi’ne doğru yaklaşık 1000 kilometre seyir mesafesi kat eden füzelerin türünün değerlendirilmekte olduğu belirtildi.
Tokyo merkezli haber ajansı Kyodo, füzelerin üçünün münhasır ekonomik bölge içine düştüğünü bildirdi. Münhasır ekonomik bölgeler, genel olarak bir ülkenin kıyı başlangıcından itibaren denize doğru 200 mil uzanıyor. Japon Denizi’ndeki münhasır ekonomik bölgesinde, Tokyo yönetimi 230 mil uyguluyor.

ABE: SON DERECE TEHLİKELİ EYLEMLER
Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Kuzey Kore’nin "yeni bir tür tehdit" teşkil ettiğini söyledi. Parlamento üyelerine hitap eden Abe, "Fırlatmalar, Güvenlik Konseyi kararlarının aleni ihlalidir; son derece tehlikeli eylemlerdir" dedi.
Güney Kore’de milli güvenlik kurulunu acilen toplayan Devlet Başkan Vekili Hwang Kyo-ahn ise toplantının başlangıcında yaptığı açıklamada, THAAD füze savunma sisteminin konuşlandırma sürecinin bir an önce tamamlanması için hızla hareket edeceklerini ifade etti.
ABD'ye ait THAAD sistemi (Yüksek İrtifa Son Aşama Alan Savunması), güçlü radarları nedeniyle Pekin’den şiddetli muhalefet görüyor.
Uzmanlar, Kuzey Kore’nin uydu fırlatmaları için kullandığı Seohae Üssü’nün Dongchang-ri bölgesinde yer aldığına işaret ederek, roketlerin harp başlığı taşıyabilen kıtalararası balistik füze kategorisinde yer alabileceğine dikkat çekiyor.

GÜNEYDE ORTAK TATBİKAT
ABD ve Güney Kore silahlı kuvvetleri, geçtiğimiz hafta ay sonuna kadar sürecek olan geniş çaplı ortak tatbikata başlamıştı. Kuzey Kore, yılda bir yapılan düzenli tatbikatlara her yıl tepki gösteriyor. Pyongyang yönetimi, tatbikatları kendisine karşı topyekûn savaş provası olarak algılıyor.
Kuzey Kore, Trump’ın Beyaz Saray’a oturmasının ardından ilk roket denemesini 12 Şubat’ta gerçekleştirmişti. ABD’yi ziyaret eden Başbakan Abe’nin Florida’da Başkan Trump ile birlikte bulunduğu sırada Japon Denizi’ne doğru ateşlenen roketin orta ve uzun menzilli Pukguksong-2 olduğu anlaşılmıştı.
Pyongyang yönetimi, Abe ve Trump’ın ortak basın toplantısıyla ortaya koyduğu tepkinin ardından, yeni stratejik silahlar denemeyi sürdüreceğini ilan etmişti.

KUZEY’DEN SİNYAL GEÇEN HAFTA GELDİ
Kuzey Kore İşçi Partisi’nin yayın organı Rodong Sinmun tarafından geçen hafta yayımlanan değerlendirmede, "Birleşik Devletler ile kukla rejim, işgal provasını sürdürdüğü müddetçe yalnızca Pukguksong-2 değil, yeni stratejik silahlar da ihtişamla gökyüzüne havalanacaktır" denmesi dikkat çekmişti.
Geçtiğimiz yıl iki nükleer deneme gerçekleştiren Kuzey Kore’nin kıtalararası balistik roket denemesinden endişe ediliyor. Pongyang’ın bu türden bir testi başarıyla icra ettiği takdirde, teorik olarak ABD kıyılarını vurma kapasitesine erişeceği varsayılıyor.
Trump yönetimine yakın kaynaklar, Kuzey Kore stratejisinin gözden geçirilmekte olduğuna dikkat çekiyor.

“GÜÇ KULLANIMI VE REJİM DEĞİŞİKLİĞİ”
Son olarak geçen hafta Wall Street Journal gazetesi, strateji revizyon sürecinde güç kullanımı ve rejim değişikliği seçeneklerinin değerlendirildiğini öne sürdü.
ABD Savunma Bakanı James Mattis’in geçen ay Seul ve Tokyo’ya yaptığı resmi ziyaretlerin ana gündeminde Kuzey Kore meselesi yer almıştı. Ziyaretler, Mattis’in ilk yurtdışı seyahatiydi.
Hali hazırda, Güney Kore’de 28 bin, Japonya’da ise 50 bin dolayında Amerikan askeri görev yapıyor.
http://www.kokpit.aero/asya-da-savas-canlari-caliyor

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 111 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: