TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 27 Tem 2017, 01:33

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 165 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2014, 23:29 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Özellikle

"İran'a gelince, füze teknolojisi dünyada en ileri olan ülkelerden biridir. Verdiği füzelerle Hizbullah ve Hamas gibi gruplar İsrail'in hava savunma sistemini kağıt gibi yırtmıştır." ve "Kimyasal başlıklı füzelerle tüm İsrail'i ateş ve gaz çemberine çevirirler."

cümleleriniz için somut kanıtlar istemek en doğal hakkımız sanırım. Eğer yoksa yeni yıl sizi fena çarpmış..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2014, 23:50 
Akıncılar

İsrail tipik bir "Batı" ordusudur. Ve Batı tipi orduysa yok etmeye yönelik değil felç etmeye yöneliktir. Ancak istediği kadar hava gücü vs. olsun, savaşlar hava gücüyle kazanılmaz. İsrail hava kuvvetleri sivil hedefleri bombalamayı iyi bilirler, ama gerçek bir hava kuvvetiyle karşılaştıklarında ne yapabileceklerini kestirmek güç. İran'a gelince, füze teknolojisi dünyada en ileri olan ülkelerden biridir. Verdiği füzelerle Hizbullah ve Hamas gibi gruplar İsrail'in hava savunma sistemini kağıt gibi yırtmıştır. Ayrıca İran'ın olası bir savaşta bu örgütleri İsrail'e karşı kullanması kaçınılmazdır. İsrail sadece ABD'ye güvenmektedir. Nükleer silaha gelince, İsrail dahi bunu kullanmaya cesaret edemez ayrıca Tahran'ı yok ettiklerini varsayalım. İran'ın cevabı çok ama çok sert olacaktır. Kimyasal başlıklı füzelerle tüm İsrail'i ateş ve gaz çemberine çevirirler. Evet İran'da 20 milyon kişi ölebilir İsrail'de ise 7 milyon kişi ölebilir ama unutmayalım ki İsrail'in nüfusu 7 milyondur :D
Tek basina kucucuk ulkesi ve nufusu ile 150 milyon Arabi diz cokturmeyi basarmis, bunu tek basina defalarca tekrarlamis ve ispat etmis, dunyanin en entegre ordularindan birine sahip bir ulkeyi nasil da kolay siliverdiniz.

Unutmayiniz ki savaslari nicelik degil, nitelik ve akil kazanir. Yukarida bahsedilen gibi olsaydi dunyayi batili devletler degil tavsan gibi uremekten baska bir ise yaramayan Araplar yonetiyor olurdu, biz de Ingilizce, Fransizca, vs degil Arapca konusuyor olurduk.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2014, 00:06 
Akıncılar

İsrail tipik bir "Batı" ordusudur. Ve Batı tipi orduysa yok etmeye yönelik değil felç etmeye yöneliktir. Ancak istediği kadar hava gücü vs. olsun, savaşlar hava gücüyle kazanılmaz. İsrail hava kuvvetleri sivil hedefleri bombalamayı iyi bilirler, ama gerçek bir hava kuvvetiyle karşılaştıklarında ne yapabileceklerini kestirmek güç. İran'a gelince, füze teknolojisi dünyada en ileri olan ülkelerden biridir. Verdiği füzelerle Hizbullah ve Hamas gibi gruplar İsrail'in hava savunma sistemini kağıt gibi yırtmıştır. Ayrıca İran'ın olası bir savaşta bu örgütleri İsrail'e karşı kullanması kaçınılmazdır. İsrail sadece ABD'ye güvenmektedir. Nükleer silaha gelince, İsrail dahi bunu kullanmaya cesaret edemez ayrıca Tahran'ı yok ettiklerini varsayalım. İran'ın cevabı çok ama çok sert olacaktır. Kimyasal başlıklı füzelerle tüm İsrail'i ateş ve gaz çemberine çevirirler. Evet İran'da 20 milyon kişi ölebilir İsrail'de ise 7 milyon kişi ölebilir ama unutmayalım ki İsrail'in nüfusu 7 milyondur :D

Üstat, gaza gelerek değil de biraz gerçekler üstünden yazsanız daha iyi olacak. İsrail'i hala küçümsüyorsanız, bilim ki ya yeterince konulara vakıf değilsiniz yada gazla yazıyorsunuz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2014, 16:56 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
ABD, çıkardığı acil bir yasa ile Onur Air’in ABD’ye iki adet jet motoru satışını engellemiş. Böylece Onur Air İran sermayesi tarafından satın alındıktan sonra geleceği kararmış gibi görünüyor. Yazık olacak bunca yıllık hava yoluna…
Üstad, kırmızı ile işaretlenmiş yerde bir yanlışlık var mı?
Bu arada ben bu kararı, Türkiye aracılığı ile İran' a motor parçaları satılmasına karşı alındı diye duymuştum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2014, 17:28 
Üye

Gunumuzde normal olan ama bir yil once hayli ses getirebilen goruntu.

Resim
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2014, 22:50 
Süvariler

Ben diyorum İran'ı NATO'ya alacaklar diye kimse inanmıyor :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2014, 23:05 
Uzaklaştırıldı

İran dış politikası başarılıdır. İran nükleer enerji konusunda istediğini alacaktır. Bunun sonrasında bölgede farklı bir duruma gelecektir. Bizde bir güzel efeleniyoruz her şeye, uyuyoruz...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2014, 23:41 
Akıncılar

Ben diyorum İran'ı NATO'ya alacaklar diye kimse inanmıyor :)

Yahu niye inanmayalım böyle bir dünyada her şey mümkün.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2015, 22:16 
Yeni Üye

arkadaslar benim aklimda olan baska bir soru var.
biliyorsunuz iran'a yaptirimlar uygulaniyor. buna ragmen iran elinden geldigince birseyler yapmaya calisiyor.

iran'a karsi olan bunca yaptirimlar olmasa, iran bilimde ve sanayide hanki konumda olurdu ???
türkiye'yi rahatlikla sollaya bilir mi ?

yoksa gereksiz yere mi kafa yoruyorum ???

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2015, 22:27 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

İran'a bunca sene ambargo konulmasaydı ve şimdiki gibi baskıcı bir rejim olmasaydı bütün ortadoğuyu silindir gibi ezer geçerdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 00:14 
Süvariler

Ne kadar buraya haberleri paylaşmayı unutsam da İran, Batı’yla nükleer konusunda anlaşmaya yakın. John Kerry bu aralar İran’a gidecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 00:33 
Süvariler

Daha o kadar ileri gittiklerini sanmıyorum.Kerry ölse İran'a gitmez.Bu rejim yıkılana kadar Abdli herhangi bir siyasinin gideceğini de sanmıyorum.Daha iki gün önce Obama,İran'ın programını en az 10 yıl durdurması gerektiğini söyledi.Pekte bir ilerleme yok gibi.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 00:38 
Süvariler

Daha o kadar ileri gittiklerini sanmıyorum.Kerry ölse İran'a gitmez.Bu rejim yıkılana kadar Abdli herhangi bir siyasinin gideceğini de sanmıyorum.Daha iki gün önce Obama,İran'ın programını en az 10 yıl durdurması gerektiğini söyledi.Pekte bir ilerleme yok gibi.
Aklımda yanlış kalmış. Şimdi baktım da Suudi Arabistan’a, İran’ın nükleer durumu hakkında konuşmaya gitmiş. :)

İsviçre’de yoğun mesai sürüyor. Netanyahu’nun konuşması İran-Amerika görüşmelerini olumsuz yönde etkilememişe benziyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 00:50 
Süvariler

Alıntı:
Aklımda yanlış kalmış. Şimdi baktım da Suudi Arabistan’a, İran’ın nükleer durumu hakkında konuşmaya gitmiş. :)

İsviçre’de yoğun mesai sürüyor. Netanyahu’nun konuşması İran-Amerika görüşmelerini olumsuz yönde etkilememişe benziyor.
Ne kadar Obama yönetimi davetten hoşlanmamış olsada,Netanyahu'da biliyor ki,Abd ortadoğuda bir politika şekillendiriyorsa bu İsrail'den bağımsız olamaz.Bu zamana kadar İsrail bunun farkında olarak bazı kesimlerin tabiri ile şımarık çocuğu oynadı,bunun rahatlığını yaşadı.Şu IŞİD Terör Örgütü ve Suriye sorunu çözüldüğünde Abd hem İran'ın etkisini dengelemek,kırmak hemde oraları toparlamak için İsrail'i kullanacak,onunla çalışacak.İki sene sonra başa bir Cumhuriyetçi lider gelirse,işte o zaman İsrail-İran-Abd üçgenini görürüz :D

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 00:54 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İran : "nükleer silah yapma amacımız yok" . :D

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fWVovDKI080[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 01:27 
Süvariler

Resim

http://www.dailystar.com.lb/news/middle ... ce=twitter

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 18:18 
Süvariler

'Nükleer müzakerelerde teknik kısımda büyük oranda ilerledik’

İran yönetimi devam eden nükleer müzakerelerde, teknik meselelerle ilgili sorunların ABD ile yapılan görüşmelerde yüzde 90 oranında çözüldüğünü açıkladı. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, ABD ile yapılan görüşmelerde teknik meselelerin yüzde 90 oranında hallolduğunu söyledi. ABD yönetimi İran ile nükleer müzakerelerde varılacak olası bir anlaşma halinde, İran’ın nükleer faaliyetlerine getirilecek kısıtlamanın en az 10 yıl geçerli olması gerektiğini vurguluyor.

İran daha önce bunun 8 yılla sınırlanmasını istemişti.

Teknik anlamda görüşülen bir diğer konu da, uranyum zenginleştirici santrifüjlerin sayısı. İran aslında santrifüjlerin hepsinin kalmasını istiyordu. ABD ise sayısı 20 bin olan santrifüjlerin yüzlerle sınırlanmasını istiyordu. Gelinen son noktada, İran 9000 ABD ise en fazla 6 bin 500'de ısrar ediyor.

Tüm bölge yakından izliyor

Nükleer müzakerelerde siyasi bir anlaşma çerçevesi oluşturulması için son tarih 31 Mart. Nükleer müzakereler bölge ülkeleri arasında ilişkiler ve güç dengeleri açısından da büyük önem taşıyor. Ortadoğu'daki İran etkisi nedeniyle endişeli olan İsrail ve Suudi Arabistan, olası bir anlaşmanın Tahran'ın elini daha da fazla güçlendireceğini öne sürüyor.

Bu yüzden iki ülke, nihai anlaşmanın sağlanmaması için ABD yönetimine baskı yapıyor. İran ile nükleer müzakereler konusu ABD siyasetinde de Obama yönetimi ve Cumhuriyetçiler arasında hızla tırmanan bir gerilim yarattı. Nihai bir anlaşma sağlanması halinde İran'a yönelik yaptırımların kalkması da gündeme gelecek. Suriye'de Esed'i destekleyen, Irak'ta büyük etkiye sahip olan ve Yemen'de de etki alanını genişleten İran'ın yaptırımların kalkmasıyla rahat bir nefes alacak olması, Riyad ve Tel Aviv'de endişe yaratıyor. Bu sebeplerle 31 Mart tarihinin Ortadoğu'daki tabloyu da büyük oranda değiştirme ihtimali olduğunu söylemek mümkün.

aljazeera.com.tr

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Mar 2015, 15:32 
Süvariler

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2015, 18:53 
Süvariler

Taraflar arasında anlaşma sağlanmış. 1-2 saat sonra basın konferansı düzenlenecekmiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2015, 20:41 
Süvariler

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif attıkları twitter mesajlarında İran'la nükleer görüşmelerinde ana çerçeve üzerinde ulaşıldığını belirtti.

Ruhani mesajında "Nükleer programda ana çerçeve üzerinde uzlaşıldı. Anlaşma metni yazımı hemen başlayacak" dedi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabından atılan mesajda ise "Nihai anlaşma için çerçeve üzerinde anlaşıldı" ifadesine yer verildi.

Fransız Haber Ajansı (AFP), İran medyasının, uzlaşma kapsamında İran'ın santrifüj sayısını 19 binden 6 bine indireceğini aktardığını bildirdi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28631473.asp

"İran'ın nükleer silah edinmesi tehlikesine karşı askeri harekat da dahil tüm seçenekler masada"

İsrail İstihbarat Bakanı Yuval Steinitz, "İran'ın nükleer silah edinmesi tehlikesine karşı askeri harekat da dahil tüm seçenekler masada" dedi.

Steinitz, İran'ın 5+1 ülkeleriyle yürüttüğü nükleer müzakerelere ilişkin İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, tüm tehlikelere diplomasi ve istihbarat yoluyla karşı koymaya çalışacaklarını belirterek, "Başka seçeneğimiz kalmaması durumunda ise askeri seçenek de masada" diye konuştu.

ABD'nin, İran'a yönelik muhtemel bir askeri harekata karşı çıktığı yönünde soru sorulması üzerine, "İsrail'in, 1981'de Irak'taki Osirak Nükleer Santrali'ni tek taraflı vurmasını" hatırlatan Steinitz, "O operasyon ABD ile mutabakata varılarak yapılmamıştı. İran'ın nükleer silah edinmesi tehlikesine karşı askeri harekat da dahil tüm seçenekler masada" dedi.Steinitz, "Başbakan (Binyamin Netanyahu), İran'ın nükleer bir güç olmasına izin vermeyeceğini açıkça söyledi" ifadesini kullandı.

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin ile Almanya'dan oluşan 5+1 ülkeleri arasında, İsviçre'nin Lozan kentinde yürütülen nükleer müzakerelerin çerçeve anlaşması için belirlenen süre 31 Mart günü dolmasına rağmen görüşmelere ABD ve İran Dışişleri Bakanları ve iki ülke teknik heyetleri düzeyinde bugün de devam ediliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28630939.asp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2015, 22:21 
Süvariler

Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2015, 22:39 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Anlaşmada İran'ın çıkarına olan nedir? Ambargonun zayıflatılmasıyla ilgili maddeler vb. metinleri var mı internette?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2015, 22:48 
Süvariler

Anlaşmada İran'ın çıkarına olan nedir? Ambargonun zayıflatılmasıyla ilgili maddeler vb. metinleri var mı internette?
Valla İranlıların dans ettiği, Kerry’nin televizyonda alnından öpüldüğü fotoğraflar dönüyor. :)

Ayrıca şöyle 2 sayfa daha var:

Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2015, 23:02 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Benim gördüğüm, İran nükleer gelişimini(zenginleştirme vb.) yüzde 80'lere varan şekilde azaltacak, ambargolar yavaşça kaldırılacak. Batı'dan ambargo nedeniyle yaşadığı kayıpları için bir tür "yardım" alacak.

Gün sonunda, İran batılaşacak(westernize), küresel ekonomiye entegre olacak. Kısa vadede Türkiye için yararlı olacaktır. 15 yıl sonrasında ambargolardan kurtulmuş, 1 yıl içinde nükleer silaha sahip olabilecek bir İran pek "kolay" bir rakip olmayacaktır diye düşünüyorum.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2015, 23:07 
Süvariler

Benim gördüğüm, İran nükleer gelişimini(zenginleştirme vb.) yüzde 80'lere varan şekilde azaltacak, ambargolar yavaşça kaldırılacak. Batı'dan ambargo nedeniyle yaşadığı kayıpları için bir tür "yardım" alacak.

Gün sonunda, İran batılaşacak(westernize), küresel ekonomiye entegre olacak. Kısa vadede Türkiye için yararlı olacaktır. 15 yıl sonrasında ambargolardan kurtulmuş, 1 yıl içinde nükleer silaha sahip olabilecek bir İran pek "kolay" bir rakip olmayacaktır diye düşünüyorum.
Ruhani gittikten sonra anlaşmayı feshetmezler ise olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2015, 23:12 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Hani batı şeytandı? Yokedilmesi gerekiyordu. Hani her gösteride bayrak yakıyorlardı. Ne oldu şimdi? :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2015, 23:24 
Süvariler

Hani batı şeytandı? Yokedilmesi gerekiyordu. Hani her gösteride bayrak yakıyorlardı. Ne oldu şimdi? :D
Ruhani reformist. İyi ilişkiler peşinde ama muhafazakar kesim öyle değil. Bakalım Hamaney ne diyecek.

İran Dışişleri Bakanlığı önü:

Resim

Tahran sokaklarında da arabalarla kutluyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2015, 23:33 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

İnce bir gönderme yapmıştım ama fazla ince olmuş :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2015, 00:05 
Süvariler

İnce bir gönderme yapmıştım ama fazla ince olmuş :D
Hocam gayet anlaşıldı ne demek istediğiniz de ben yine dipnot niyetine yazayım dedim. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2015, 07:20 
Uzaklaştırıldı

Bölgede kazananlar Rusya,Çin,İran,ABD ve AB ülkeleri oldu. Kaybedenler ise S.Arabistan,İsrail ve Türkiye.

Ekonomik durgunluk yaşayan AB ülkeleri, uluslararası ambargonun sona ermesiyle artık 78 milyonluk canlı bir pazara kıyıdan köşeden dolaşmadan direkt girebilecek. ABD kongredeki cumhuriyetçilerin sayısal çokluğuna ve yahudi lobisinin önemli etkisine rağmen İran ile anlaşmayı başardı. Çin ve Rusya bölgedeki müttefiklerinin uluslararası sisteme tekrar girmesinden memnun.

İsrail'in anlaşmaya tepki olarak askeri harekat senaryolarını dillendirmesi, S.Arabistan' ın bu anlaşmaya itirazı ve hayal kırıklığı olarak açıklama yapması oldukça dikkat çekici. Türkiye ise Akp iktidarında dışardan pompalanan Osmanlı rüyalarıyla, Ortadoğunun yeni abiliğine soyunma iddiasında gittikçe sona gelmiş oldu. Ülkemizin dış politikası ve itibarı açısından, bölgede akp hükümetinin acemice politikaları sonunda yolunda gitmeyen işler artık daha da kötüleşecek. Çünkü artık bölgede kartlar yeniden dağıtılıyor ve karşımızda yeni bir Ortadoğu olacak. Hep beraber bekleyip göreceğiz.

Soytarıların ömrü, kralarınınki kadardır. (Fransız ata sözü)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2015, 09:34 
Süvariler

BATI için öncelikler 1...israilin güvenliği...2...petrol sevkiyatının dünya pazarlarına sıkıntısız ulasması...3....yönetim biçimi ister krallık ister demokrasi ne olursa olsun kendine biçilen dış politikten bir adım dahi uzaklasmayan yönetimlerin sürdürülebilirliği...4...burda olusan dengelerin hiç bir sekilde bir tarafa daha agır basmasını engellemek...Evet iran bugün batıyla aynı yataga girerek gelinliğe ilk adımını attı ama bu elin gavuru 10-15 sene sonra bir bakmıssınız iranı da üçe bölüvermiş: :lol: tam bu sırada israil irana tek basına silahlı mudahalede bulunabileceğini tekrar larkn arap ligi de yemende 1973 yılından sonra ilk defa bir araya gelerek hava ve belki de kara harekatı düzenliyor...kazananalar abd ve avrupa ittifakı çünkü hem iranla barıs imzalayıp ticaretini guclendirirken hemda araplara yürü arkandayız deyip irana sopa göstererek klasik havuc-sopa politikasını uyguluyor....Bence iran atom bombası hayalinden hiç bir zaman vazgecmeyecek...şimdilik (abd de neo-conlar gelenee kadar...2 seneye gelirler)boğazını sıkan eleri biraz gevsetmek için anlaşmış gibi yapıyorlar çünkü şu anda ırakta...suriyede...lübnanada...yemende ...bahreynde aynı anda savasıyorlar hem de hiç gizleme ihtiyacı duymadan...buna can mı dayanır?BARISIN dünyada son geleceği yer ortadoğudur...buralarda din iman falan yoktur sadec çıkarlar vardır...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2015, 13:55 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2015, 14:17 
Süvariler

İran ile anlaşmaya olumlu yaklaşıyoruz,saçmalık.İran ne kadar baskı altında olursa bizim için o kadar iyi.Ağır ambargolar altında belini doğrultamadığı için bize doğrudan bir tehdit oluşturamıyordu.Zaten yeterince karışıkken etrafımız birde daha rahat bir İran ile uğraşmak zorunda kalacağız.Netenyahu şimdi sözünü dinletemiyor lakin İran'ın üzerindeki bağlar gevşeyince bakalım alttan alttan iş yapmaya devam edecek mi etmeyecek mi İran ?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2015, 14:39 
Süvariler

İsrail, resmi olarak bu anlaşmayı reddettiğini açıkladı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2015, 14:49 
Süvariler

Iran ile antlasmanin bir baska yonu Turkiye yerine alternatif oyuncu olarak sokulmak istenmesi olabilir. Belki bir bakmisiz Turkiye ve Israil birbirine birden yaklasir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2015, 14:59 
Süvariler

Güzel. Milletin ve tarihin bir talihsizliği olarak devlet makamlarında bulunan kişiler petrolü, gazı gırla olan adamlar neden nükleerle uğraşır, doğru düzgün güdüm geliştiremeyecek adamlar neden uzun menzilli füzeyle uğraşır bunu da açıklayıverseydi keşke.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2015, 18:54 
Süvariler

İran'ın nükleer anlaşmasına olumlu bakmamız geleceğe yönelik stratejik seçeneklerimiz açısından oldukça faydalı olacak. İsrail gibi antlaşmayı reddedip yoksayıp eleştirmiş olsaydık , yarın bir gün Nükleer Santrallerimiz açılmaya başladığında aynı muamele bize karşı uygulanabilirdi ama artık elimizde bir koz var , falanca güçler Türkiye sen ne yapacaksın Nükleer enerjiyi dedikleri zaman İran'ı örnek göstereceğiz amacımız barışçıl diyebileceğiz. Aynı şekilde Suud ve geriye kalan ülkelerde İran'ı örnek gösterip nükleer güç olma yolunda emin adımlarla ilerleyecekler. Dünya artık daha güvenli diyen Obama İran'a izin vererek diğer devletlerin önündeki engelleri kaldırmış oldu , gelecek aylarda Çin-Suud Nükleer kapasiteli füze antlaşmaları birbir ardı arkası kesilmeden imzalanmaya başlarsa kimse şaşırmasın ve ne oluyoruz yahu demesin.

İsrail İran'ın realist bir devlet olduğunun farkında , Nükleer saldırı yapmayacak kadar zeki olduğununda farkında , İsrail'in bu kadar saldırganlaşmasının sebebi İran'ın silah sahibi olması değil , İran'da açılan Pandora kutusunun Suud-Türkiye-Körfez-Mısır-Ürdün gibi ülkelere sıçrayacak olmasıdır.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2015, 18:54 
Süvariler

Resim
Resim

Kaynak: Al Jazeera

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2015, 15:19 
Süvariler

İran Meclisi Dış Siyaset ve Güvenlik Komisyonu, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarifi Lozan Anlaşması nedeniyle meclise çağırdı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2015, 16:09 
Süvariler

İran Meclisi Dış Siyaset ve Güvenlik Komisyonu, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarifi Lozan Anlaşması nedeniyle meclise çağırdı.
İran'ın da LOZAN ANTLAŞMASI oldu .

Bizim ilham kaynağımız; doğrudan doğruya, Türk milletinin vicdanı olmuştur.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2015, 21:31 
Üye

Bizim basında bu konu hakkında İran lehine inanılmaz bir rüzgar esiyor. Gazetelerin geneli bu anlaşmadan sonra İran'ın ekonomik olarak şahlanacağı ve daha güçlü bir oyuncu hale geleceğini, batıyla ilişkilerin tamamen düzeleceği ve ticaret patlaması yaşanacağı yazılıyor. İran'ın belli bir miktarda rahatlaması ve ekonomik hareketlenme yaşaması kaçınılmaz ancak aynı Soğuk Savaş'ın ardından olduğu gibi etrafa beyaz karanfiller dağıtmak klasik liberal alışkanlığından başka bir şey değil. Adamların son 100 yılda kaç kez yanıldığını oturup hesaplasan işin içinden çıkamazsın, hala aynı hataları yapmakta ısrar ediyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2015, 15:51 
Süvariler

İran’ın dini lideri Hamaney, nükleerde varılan çerçeve anlaşmasıyla ilgili "Henüz nihai bir anlaşma yok. Şimdilik ne onaylıyorum, ne de karşıyım" dedi.

İran’da yayın yapan Press Tv’nin haberine göre, dini lider Ayetullah Ali Hamaney, "İran’ın nükleer müzakereleri konusunda henüz kesin bir tavrı bulunmuyor. Zira nihai bir anlaşma yok" dedi.

İran için bağlayıcı bir anlaşma olmadığına dikkat çeken Hamaney, daha anlaşmanın tamamlanmadığını söyledi. Hamaney varılan siyasi çerçeve anlaşmasıyla ilgili "Şimdilik ne onaylıyorum ne de karşıyım" dedi. Hamaney, nihai anlaşmanın detaylarının anahtar rolünde olduğunu söyledi.

ABD ile İran arasında tartışmalara neden olan yaptırımların kaldırılması veya askıya alınması konusuna da değinen Hamaney, "Anlaşmaya varıldığı andan itibaren tüm yaptırımların kaldırılması gerekiyor" dedi.

İran’ın dini liderine göre, "Nükleer anlaşmada ABD'nin sunduğu çerçevenin İran'ın algısıyla farklılık içermesi ABD’nin 'şeytani niyetlerini' ortaya çıkardı." Hamaney, İran’ın askeri bölgelerine ‘denetim gerekçesi’ ile girilemeyeceğini ifade etti.

Suudi Arabistan'a ağır suçlama

Hamaney, Yemen’deki gelişmelere de değindi. Dini lider, "Yemen’de masum insanları öldürmek büyük bir cinayet. Suudi Arabistan şüphesiz zarar görecek" dedi. Hameney'e göre, "Suudi Arabistan'ın Yemen'e hava saldırıları uluslararası mahkemelerde yargılanabilecek türden bir suç ve soykırım.”

'Yaptırımlar kalkmadan imza atmayız’

Nükleer faaliyetleri konusunda yürütülen müzakerelerde batı ülkeleri ile 'çerçeve anlaşma' sağlayan İran'ın Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, barışçıl nükleer çalışmalardan asla taviz vermeyeceklerini söylemişti. Ruhani, "Bize uygulanan yaptırımlar tamamen ve anlaşmaya varıldığı andan itibaren kaldırılmadan hiçbir anlaşmaya imza atmayacağız" demişti.

Nihai anlaşma 30 Haziran’da

Nükleer müzakerelerde İran ve Batı ülkeleri arasında ‘siyasi çerçeve anlaşması’ perşembe günü sağlandı. Anlaşmanın taslağı yazılmaya başlanacak ve tüm şartlar yerine getirilirse 30 Haziran’da nihai anlaşma imzalanacak.

ABD Başkanı Barack Obama varılan anlaşmayla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu iyi ve tarihi bir uzlaşmadır. Eğer nihai bir anlaşma sağlanırsa dünya daha güvenli bir hale gelecek. İran'ın artık nükleer silah elde etme fırsatı olmayacak. Eğer İran anlaşmaya uyarsa İran'a yönelik ABD ve BM yaptırımları aşama aşama kalkacak, aksi olursa yaptırımlar tekrar yürürlüğe girecek" demişti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, İran ile 5+1 ülkeleri arasında yürütülen nükleer müzakerelerde kilit konulara çözüm bulunduğunu ve taslak hazırlamaya başladıklarını duyurmuştu.

aljazeera.com.tr

İran’a uygulanan yaptırımlar:

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Haz 2015, 10:59 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Tem 2015, 15:37 
Süvariler

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı: ''İran ile saatler içerisinde nükleer konuda anlaşılabilir.’’ demiş.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2015, 11:09 
Süvariler

İranlı diplomat Reuters ajansına açıklamasında, görüşmelerin çok zorlu geçmesine değdiğini ve İran ile Batı arasında yürütülen nükleer müzakerelerde anlaşmaya varıldığını belirtti. Diplomat, “Anlaşmaya vardık. Allah halkımızı korusun” dedi. İkinci bir İranlı diplomat da taraflar arasında anlaşmaya varıldığını doğruladı.

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi beş ülkesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya'dan oluşan 5+1 grubu ülkelerinin dışişlerini bakanları ile İranlı yetkililer arasında Orta Avrupa Saati ile 10:30'da nihai bir toplantı yapılması bekleniyor. Toplantının ardından bir basın toplantısı düzenleneceği açıklandı.

Daha önce üzerinde müzakere edilmesi konusunda uzlaşılan 100 sayfalık taslak anlaşma metni, İran'ın nükleer faaliyetlerini sınırlandırması karşılığında, İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılmasını öngörüyordu.

Batı İran'ı atom bombası üretmeye çalışmakla suçlarken, İran nükleer enerjinin sivil amaçlar doğrultusunda kullanıldığını savunuyor.

dw.com

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2015, 11:54 
Süvariler

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile İran arasında imzalanan anlaşma.

Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2015, 12:00 
Süvariler

İran’ın silah ambargosu kademeli olarak kalkacak. İlk 5 yıl sınırlı sayıda savunma sistemi alabilecek. 2. 5 yılda ise ambargo kalkacak.

Netanyahu ise; ''Batı, İran’a teslim oldu.’’, ''Tarihi hata.’’ vs. dedi.

Bu arada İran bankaları da swift sistemine geçmiş. İran’a karşı olan bütün finansal yaptırımlar kaldırılmış.

İran’ın nükleer tesisleri kalacak. Kapatılmayacak.

Nükleer ve ilgili alanlarda engellenen İranlı öğrencilerin, engelleri tamamen kaldırılmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2015, 12:37 
Süvariler

Bir yandan Türkiye'yi Rusya'ya karşı güçlendirirken diğer yandan İran ile sınırlamak. Önümüzdeki yıllarda İran sosyetesi aynen araplar gibi İstanbul'u yağmalar artık. Marmaris filan güzel sahillerimizde İngilizi Amanı Arabı İranı villalarında keyfini sürerken biz Türkler de turist modunda halk plajında hayatımıza devam ederiz ... kendi memleketinde turist olmak aynen BAE gibi Mısır gibi ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2015, 12:56 
Süvariler

Yaptırımı kaldırılan kişiler arasında tanıdık bir isim; Kasım Süleymani.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2015, 22:48 
Süvariler

Resim
Resim
Resim

Bu arada sayın aloe’nin yazdıklarına destek olarak; Hamaney’in müzakere ekibini kutladığı söyleniyor. Bir kaç ay önce çıkan belgelerde CIA’in raporlarında aslında İran’ın nükleer silah yapmadığı ama CIA’in yanlış rapor sunarak Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nu kandırdığı, Mossad’ın da aynı şekilde İran’ın nükleer silah yapmadığını raporladığı ve ancak dile getirmediği ortaya çıkmıştı. Umalım da İran ile olan ticaretimiz gelişsin. Eğer İran, bu olaylardan sonra Türkiye karşıtı tavır takınırsa biraz sıkıntı. Zaten Erdoğan’ın Tahran’da ‘’En pahalı gazı biz alıyoruz. Biraz indirim.’’ dedikten bir gün sonra ‘’İndirim yok.’’ cevabını bir güzel almıştık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2015, 01:24 
Süvariler

Netanyahu muhalefet lideri Herzog ile görüştü.Nükleer anlaşmanın ardından güvenlik tehditlerine karşı ortak hareket etme kararı aldılar. Görüşmede Mossad Başkanı Tamir Pardo, Askeri İstihbarat Başkanı Herzi Halevi, Ulusal Güvenlik Danışmanı Yossi Cohen de bilgi verdiler.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 165 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: