TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Oca 2018, 00:47

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 53 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2017, 23:05 
Üye

Bu başlığın da açılma vakti geldi zira son 2 gündür İran da yaşanan olaylar artarak devam etmekte, olaylar büyür ve kontrolden çıkarsa ülkemize olumlu ve olumsuz ne gibi yansımaları olur.

Son günler de yaşanan İsrail-Suudi yakınlaşmasının ardından İran'a karşı bir hamle beklenmekteydi, bu beklenen hamlenin ayak sesleri gibi duruyor.

Bu ayaklanmaya İsrail yada Suudi'ler askeri bir destek verecekler mi bunu göreceğiz ama Türkiye'nin her zamankinden daha fazla dikkatli olması gerekecek, zira İran'ın kuzeyinde ki soydaşlara destek vermek ve genişleyen şii nüfuzunu zayıflatmak çıkarımıza gibi görünse de bölgede istikrarlı bir ülkenin daha istikrarsızlaşması ve parçalanması orta uzun vadede çıkarımıza görünmüyor... Üstelik İran da kürt ayrılıkçıları sahneye çıkmak için fırsat beklerken bu hamlenin sonrasındaki hedef Türkiye olacaktır.

Öte yandan bizi ilgilendiren doğalgaz boru hatlarının güvenliği konusu var, ihtiyacın üst seviye de olduğu bu günler de bir kesinti günlük hayatımızı etkileyecek seviyeye gelebilir.

Son dönemde İsrail ile stratejik yakınlaşma içerisinde olan Azerbaycan durumu var, Azerbaycan'ın bu gelişmelerdeki etkisi ve duruşu da önümüzdeki günler de daha net görülecektir.

Trump destek mesajlarına devam ediyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2017, 00:30 
Üye

İsyan dalga dalga büyüyor. İş iyice ciddiye bindi. Twetter’da bu tür hesaplar açılmaya başladı, ülkenin dört bir yanından protesto, çatışma, yaralı ve ölü fotoğrafları yayınlanıyor.

En son Greyjoy tarafından 31 Ara 2017, 00:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2017, 00:33 
Üye

Yakın zamanda İran civil war live map görecek miyiz acaba ?
Bu da isyanın haritası
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2017, 00:36 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İran rejiminden nefret eden birisi olarak söylüyorum, bu bizim için hiç iyi değil. İran'dan sonra sıra bize geliyor. Bu arada bazı protestocuların silahlandığı haberleri dolanmaya başladı.

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2017, 01:15 
Akıncılar

Zaten aynı terane bizim başımızdan bir kaç kere geçmedi mi? Hendekler filan? Irak gitti, Suriye gitti, Suudiler boyun eydi, kralı kukla yaptılar. Ürdün'ü karıştırıyorlar, Lübnan zaten ortada, Mısır desen adamların kuklası. Birileri bop tadında fakat, daha agresif bir planlar peşinde sanki. İran'ın da dayanıp dayanamayacağını göreceğiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2017, 02:29 
Akıncılar

Anlamadigim bir sey var. Surekli bati veya israil-suud destekli ayaklanma diye konusuluyor sosyal medyada, hatta forumda bu yonde bir egilim var. Iran rejiminin yillardir halkina uyguladigi baskici politikalari, ve halkin yillardir yasadigi ekonomik zorluklarini neden goz ardi ediyorsunuz? Bugun akilli sekilde yonetilmis olsaydi ilk 10-15 ekonomi icine girebilecek bir ulke, onca petrolune ragmen basini savaslardan kaldiramiyor. Herseyi gizli guclerin ulkeyi karistirmasina baglamak yerine Iran'in bir aynaya bakmasi gerekmez mi? Bir yerde bu kadar baskici yonetim bir yerden patlak verecektir. Isin dogasinda bu var. Ayrica, gosterilerde kalabaliklar oyle sokaktan gecenlerin toplandigi gruplar gibi gozukmuyor. Bolgedeki her catismanin icinden Iran'in parmagi cikiyor. Bir suru proxy orgute maddi kaynak, silah vs sagliyorlar. Bu kadar saga sola musallah olacaklarina, once kendi ulkesindeki insanlarin refahini dusunmeleri gerekir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2017, 04:02 
Süvariler

Bu işler hep böyle başlar, kıvılcım alev alır ve ateş buyur. Devlet halkına ateş açtığı anda da iç savas fiilen baslar. Suriye savaşında yaptığımız hataları inş yapmayız, sıra da biz varız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2017, 04:02 
Süvariler

En son bitliprens tarafından 31 Ara 2017, 04:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2017, 04:06 
Süvariler

İran'daki gösterilere terör örgütü bölücü terör örgüt'nın İran yapılanması PJAK destek verdi. Kürt nüfusun fazla olduğu Kirmanşah'ta bazı göstericiler bölücü terör örgüt lehine slogan attı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2017, 04:10 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2017, 06:59 
Üye

Iran halkı son 4 5 yılda yoksullasti. Son Suriye ve Yemen Savaşlarının da etkisi büyük. Gelir dengesizliği, yoksulluk, ambargolar, devlet baskısı derken bir noktada patlama yaşanması normal. İran'daki olaylar Tunus'ta Arap Baharının ilk gunlerinde yasananlara benziyor. Geçtiğimiz senelerde yasanan olaylardan sonra daha ılımlı bir yönetim işbaşına gelmisti ancak sular sakinlesmemis gibi gözüküyor.

Iran ekonomisini toparlayıp, daha fazla özgürlük tanımalı halkına. Isin kotu tarafi İran'ın dogal müttefiki Rusya su an icin ekonomik sorunlarla boğuşuyor. Cin devreye girer mi bilemiyorum. Bir miktar destekleyecektir İran'ı tahminen ama yeterli olur mu bilmem.

Umarim işler daha fazla karışmaz ve Suriye gibi olmaz Iran. Ulkemizinde bu konuda mumkun olduğunca tarafsız kalması, itidal çağrısı yapmasi lazım. Umarim gaza gelinip Tahran'da cuma namazı kılmak gibi iddialı işlere girilmez.

İran'ı iyi anlamak lazım. Gosterileri iyi okumak lazim diye düşünüyorum. Yasanacaklar bizim icinde bir projeksiyon.

Türkiye'nin de ic huzuru ve ekonomik durumu maalesef iyi gitmiyor. Iran sonrasinda sıranın Türkiye'ye geleceğini bende dusunuyorum. Olaylar iyi okunmalı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2017, 08:52 
Üye

5 milyon iranlı multecimiz hayırlı olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2017, 12:48 
Süvariler

İran, Suriye olmaz olma ihtimali yok çünkü mezhepsel bir mozaiği yoktur bu açıdan kendileri neredeyse monolit. Etnik temelli bir iç savaşın çıkma ihtimali neredeyse yok.

Olaylar üç beş hafta sürer Nevruz'da her şey unutulur imkanı olan herkes Antalya'ya tatile gelir. Ha bu arada İranlı hatunlar Antalya sokaklarında volta atıyor, ev alan-kiralayan İranlılar artmakta olup kasaplar en iyi müşterimiz onlar diyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2017, 21:00 
Üye

Bu doğru bir çıkarım değil. Coğrafya ve iklim nedeniyle nüfusun büyük bölümü batı tarafında yaşıyor. İran'da Türk etniğine dayalı hareketler beklememek lazım. İran'ın farklı şehirlerinde Türklerle bu konuları konuşma şansım oldu. İran'ı kendi devletleri, hatta Türk devleti olarak görüyorlar. Azınlık olarak hissetmiyorlar, aidiyet duyguları yüksek. Mollalardan Türk de, Fars da, Lur da şikayetçi. Eninde sonunda düşecekler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2017, 21:15 
Üye

Evet İranın en muhalif Türklerinin yanında İran’a bir söversin 2 söversin 3. ye sövdürtmez.
İrana büyük bağlılıkları var, özellikle dinci kısmı İran’ı safevilerin devamı olarak görüyor.
Hamaneyin, İran cumhurbaşkanlarının çoğunun ya ana tarafı ya baba tarafı Türktür.
İran Türkleri devlet kadrolarında çoklar, devletle çok iç içe geçmişler, çok sahiplenmişler İran’ı.

Yine ayrılıkçı olanları illaki var ama zannettiğiniz gibi çoğunluk değiller.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 04:12 
Süvariler

Ruhani'nin daha geçen hafta Türkiye'de yeni inşaa edilen barajlar için yaptığı konuşmayı unutmadık. Bu olayların en azından barajların bitimine kadar ve GAP'ın tamamlanmasına kadar sürmesi dileğiyle...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 07:27 
Süvariler

Bölgede bir karışık ülke daha bizim işimize gelmez. Benim anlamadığım hani iran ambargosu kalkıp iranın milyar dolarlarca parası serbest kalmıştı. İran son zamanlarda ülkemize çok turist gönderiyor. Sanki refahın arttığı biraz serbest kalmış gibi halleri var. Ticari olarak da gelişmeler vardı. Protesto eden kesimler daha alt ekonomik gruplar olabilir elbet. Ancak ambargoların olduğu zamanlarda sesini çıkartmayan halk iranın açılıp saçıldığı dönemde protestolara başlayınca garip geldi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 10:50 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İran güçsüzleşmeli, bölünmeli, parçalanmalı.

Bu bizim için olmazsa olmaz bir şey. Ben yanı başımızda bu kadar yüksek potansiyelli ( Nüfus, Yeraltı kaynakları, Jeopolitik konum, Kültür, Turizm ve Tarım potansiyeli oldukça yüksek ) ve aynı zamanda bu kadar antagonist bir komşu istemem. Türkiye' nin uzun vadeli planları için bu ülke mutlaka bölünmeli. Bu ülke yarın bir gün aklı başında, aydın, bilim ve sanayiye önem veren kişiler tarafından yönetilmeye başlanırsa bizim kabusumuz olur. Türkiye el altından sinsice bu olayları daha da kışkırtmalı. Hatta bu kaosu fırsata dönüştürüp zengin İranlılara konutlar satılmalı ki işler daha da kötüleşince Türkiye'ye yerleşsinler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 11:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İran zayıf olsun ama yok olmasın diye düşünüyorum. Irak'ın ve muhtemelen Suriye'nin tekrar karışacağını düşünürsek İran'daki kaos bizim için sıkıntı olur. Birde İran teneke bir devlet değil. Bir anda denklemden çıkması bizim için hayır mı şer mi olur pek belli değil, büyük kumar olur. Şu camdan saray mevzusunu unutmamak lazım. İran kendi bir ton sıkıntısı varken çevresini fethetme arzusuna sahip bir ülke, başkasının camına taş atarsan onlarda sana atarlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 13:50 
Süvariler

Böyle bir zamanda insan İceman ı arıyor . Şuan forumda olsa bu olaylar hakkında ki yorumu " ısınmak için toplanan 15-20 kişilik bir grubun ateş yaktığı ve hepberaber şarkı söyledikleri" falan olurdu galiba.

''Soruyorum size... Topyekün bir savaş mı istiyorsunuz? Eğer gerekirse, hayal edebileceklerimizden daha büyük ve daha radikal?.. O halde, şimdi, ayağa kalkın ve bırakın, fırtına kopsun!''
Joseph Goebbels

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 14:55 
Süvariler

İran' ı da bölerlerse bir sonraki hedef kesinlikle Türkiye olur bundan kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın...İş sadece güneydoğumuzla falan da bitmez maalesef....Bir iç savaşla kalanı da en az ikiye bölerler ....Çıkan en az iki devlet de 100 sene daha belini doğrultmadan emperyalistlerin kuklası olur vesselam..O yüzden kısa vadede iran'ın zayıflaması işimize gelirken orta vadede kesinlikle aleyhimize olur..İran'da ki olaylar da mutlaka ABD 'nin parmağı vardır ama suç da buna engellemeyen iran kuvvetleridir.Bu olaylardan bir şey çıkmayabilir de ..Daha evvel 2009 olaylarını hatırlarsanız sonuçta mollalar kaba güçle muhalifleri sindirmişlerdi...En büyük sıkıntı işler mollalar ile muhalifler arası sivil çatışmaya oradan iç savaşa giderse olur...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 17:29 
Üye

İran'ın zayıflaması kesinlikle bizim çıkarımıza,ancak baştakilerin kalmasının gerektiğine inanıyorum.Hangimiz yanı başında doğalgaz zengini olmuş Türkiye yerine batıya alternatif olabilecek, yüzünü batıya dönmüş, ordusunu modern silahlar ile donatmış bir İran ister. Bu olaylar büyür ve dallanıp budaklanırsa benim aklımdan geçen şu olur.Acaba yıllardır Türkiye'yi bölmeye uğraşan Batılı bazı ülkeler bunu yapamıyacaklarını anlayarak hedefi İran olarak değiştirmiş olabilir mi.Ben vazgeçtiler demiyorum ama buda bir düşünce işte...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 18:49 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ülkemizin bölünmesi için önce Doğu Karadenizi komple yok etmeleri lazım. Oda nükleer bomba harici çok ama çok zor. Bir karış toprak vermem kimseye. Hayal kurmayın. Kuracaksanız bölünecek İran'dan bize ne kadar toprak kalır onun hayalini kurun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 20:41 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Ülkemizin bölünmesi için önce Doğu Karadenizi komple yok etmeleri lazım. Oda nükleer bomba harici çok ama çok zor. Bir karış toprak vermem kimseye. Hayal kurmayın. Kuracaksanız bölünecek İran'dan bize ne kadar toprak kalır onun hayalini kurun.
Senle benle ne işi var allah aşkına, etrafından dolanır...

-
Kocaman bir Amerikan komplosu olmadığı ve büyük bir insani kriz olduğunu düşünerek, İran'da devlet yıkılır da bir iç savaş çıkarsa ne kadar mülteci gelir biliyor musunuz? Ben diyeyim 5, siz diyin 15.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 21:23 
Süvariler

Hayret ettim valla İran için karışıklık ve iç savaş isteyen arkadaşlara.

Ben de İran' ı sevmiyorum ama bizim için en iyisi Teknolojisi iyi yönetimi laik zengin bir ülke olması.

İrandan korkmamak için daha çok çalışıp rekabeti canlı tutmak.

Yoksa etrafımız yobazlarla dolunca sadece yobazlıkda yarışırız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 21:54 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İran'ın zayıflaması kesinlikle bizim çıkarımıza,ancak baştakilerin kalmasının gerektiğine inanıyorum.Hangimiz yanı başında doğalgaz zengini olmuş Türkiye yerine batıya alternatif olabilecek, yüzünü batıya dönmüş, ordusunu modern silahlar ile donatmış bir İran ister. Bu olaylar büyür ve dallanıp budaklanırsa benim aklımdan geçen şu olur.Acaba yıllardır Türkiye'yi bölmeye uğraşan Batılı bazı ülkeler bunu yapamıyacaklarını anlayarak hedefi İran olarak değiştirmiş olabilir mi.Ben vazgeçtiler demiyorum ama buda bir düşünce işte...
Olabilir tabi üstat, bu Türkiye'yi bölemedik beyler İran'a geçelim demeleri gayet mümkün.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 22:21 
Süvariler

İranı böldükleri gün türkiyeyide bölerler.
suriyedeki durumda ne hale geldiğimiz ortada
Türkiye gerekirse askeri yardım dahil her seçenekle iranın yanında olmalı.
kendi bütünlüğü için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 22:29 
Süvariler

İran parçalansın, iç savaş çıksın diyen arkadaşları anlamak mümkün değil. Jeopolitik gerçeklerden uzak yorumlar görünce, insan ister istemez şaşırıyor. İran' da iç savaş çıkmasını niye isteyelim ki? Yahu İran' ın yarısı Türk. Benim için Hakas, Altay, Çuvaş, Uygur, Kerkük Türk' ü ile hiç bir farkı yoktur. Türk, Türk' tür.

İran' ı düşman olarak görmek de neyin nesidir? İran bölgesel rakibimizdir fakat kesinlikle düşmanımız değildir. İran, Irak ve Suriye ile düşman olma lüksümüz yoktur. Arkayı sağlama alacaksın. Asıl cephe, batı cephesidir. Düşman gümbür gümbür geliyor.

İran' ı kendinize düşman yapınca elinize ne geçecek, söyler misiniz? Toprak mı (!)

Ayrıca, Büyük Atatürk' ün hedefi ''Muasır Medeniyetler Seviyesinin Üstüne Çıkmak'' değil miydi? Muasır Medeniyetler Seviyesine İran' a düşman olarak mı çıkacaksınız? Bu hedefe göre asıl rakibiniz Almanya, İngiltere, Fransa, Amerika... olması gerekirken; gariban milletlerle uğraşıp duruyorsunuz. Yahu bunlar MAZLUM MİLLETLER. İran' da öyledir, Irak da öyledir, Suriye' de öyledir, Türkiye' de öyledir. Yok efendim, geçmişte şu olmuş, bu olmuş...! Bırakın geçmişi kardeşim -olmuşsa olmuş. Olmuşla, ölmüşe çare bulunmaz.

Amerikan fitnesi bütün dünyayı sarmış sarmalamış; paçayı kurtarmak, düzlüğe çıkmak için bu devletlere ihtiyacımız var. Arkayı sağlama alacaksın. Ayrıca kapı komşumla niye düşman olayım ki? Bugün düşman olayım desen; en az 150 yıl mücadele ederek, bütün enerjini o tarafa kanalize etmen gerekecek. Halbuki asıl düşman batıda...! Ondan sonra, atı alan Üsküdar' ı geçmiş olsun; sende İran' la, Irak' la Suriye ile cebelleş dur (!) Mazlum milletlerle uğraşmayı bırakmak lazım.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 22:44 
Süvariler

İran'daki olaylar bizdeki gezi olaylarının daha şiddetli olanı fazla bir şey değil. İran gerek izlediği politikalar gerek ekonomik gerek siyasi ve askeri gücüyle orta doğunun en güçlü devletlerinden birisi. Suriye ve Irakla bir tutamayız. Pjak Amerika dan aldığı açık desteğe rağmen İran'la baş edemedi. Bizim için önemli olan bu iç karışıklıkta doğru politikalar izlemek.

Kahramanlık; saldırıp bir daha dönmemektir.

"Ben devletimi, yedi düvele karşı yokluk içinde savaşarak kurmuşum. Şimdi bana silah çekenin ağzına, o namluyu sokarım " Osman Pamukoğlu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 22:50 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Şimdi birileri çıkacak, "Gezi de amerikan oyunuydu" diye girecek lafa; silahlar çekilecek, TRM Havayolları ek sefer koyacak vb. derken hoş olmayacak.

Ben uyarımı yapmış olayım her şey bir anda kötü bir yere gelmeden.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 23:05 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Toplumumuzun genelinde, eğitimlisinden, eğitimsizine her olayı belli kalıplara indirgeme eğilimi var. Birisi demokratik halk ayaklanması der, diğeri Amerikan oyunu der. Ama bunların her ikisinin de aynı anda geçerli ve doğru olabileceği düşünülmez. Evet, hem haklı gerekçelere dayanan halk ayaklanmasıdır, hem de Amerika bunu desteklemektedir. Güçlü devletlerin hiçbir etkisinin olmadığı hiçbir siyasal mesele yoktur son 100 yılda. Her yerde bir tarafın destekçisi olarak vardır güçlü devletler. Zaten olmaması mantığa, eşyanın doğasına aykırıdır. En büyük tehdit olarak gördüğüm, baskıcı bir rejimle yönetilen ülkelerden birinde halk tepkisi olacak ve ben hiç karışmayacağım, daha da büyümesi için destek vermeyeceğim, böyle bir şey mümkün mü?

Umarım yobazlıkta çığır açıp, binlerce yıllık İran medeniyetini talan eden zihniyetin yok olmasına vesile olur. Kimin etkisi, desteği olursa olsun.

Ayrıca birilerinin sürekli pompalamaya çalıştığının aksine bizle İran arasında herhangi bir ciddi çıkar çatışması yoktur. İran'la bir sınır anlaşmazlığımız yok, birbirimizin toprakları üzerinde hak iddiası yok, düşman örgütlere açık, ciddi boyutta destek yok. Hiçbir ciddi bir şey yok. Osmanlı zamanındaki son savaştan beri hiçbir şey yok. O zamanlarda da doğu'da ciddi bir caferi, alevi nüfus vardı ve Safeviler bunların yaşadığı bölgeleri kışkırtıp ele geçirdi, Osmanlı tarafında kalanlar da sürgün edildi veya yok oldu. Mesele sınır anlaşmasından beri kapandı, tekrar açılmasının da zemini yok. Bitti yani. Olsa olsa başka topraklar üzerinde hegemonya mücadelesi olur ki, o konuda da bizim elimiz çok zayıf. İran Şiilerin en güçlü devleti olması, Arap kültürüne bizden daha yakın olması nedeniyle eli daha güçlü olan tekel bir ülke. Biz Ortadoğu'ya, Ortadoğu meselelerine genel olarak uzak bir ülkeyiz. Etki alanımız ve gücümüz de vasatın altında. Her şey bi yana Arapların veya Şiilerin meselelerinden bize ne. Bizle ekonomik bir ilgisi bile olmayan meseleler...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 23:28 
Üye

Bir sonraki hedef Türkiye denip duruyor. Türkiye her zaman hedefteydi.Artık aleni şekilde bu yapılıyor. Önceden vekalet savaşları yoluyla oluyordu. 1984 Eruh Dikboğaz baskınıyla başlayan dış destekli bölücü örgüt süreci bunlardan sadece biri. Son yıllarda yaşanan hendek olayları özellikle 15 temmuz süreci , suriye de yeniden isimlendirilen pyd ypg sgd denilen örgütler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 23:48 
Süvariler

1600'lü yıllardan beri savaşmadığımız doğal sınırla sınırımızı belirlediğimiz Eski düşmanın başına gelenleri normal bir konjektürde anlayışla karşılayabilirim,Ancak kontektür ve bölge coğrafyasında yaşananlar ortada iken bunu istemek biraz romantizim geliyor bana...

Btö'ye verdikleri desteği,mezhep bağını kullanıp Anadolu'da ki faaliyetlerini de unutmuş değilim,ancak İran parçalanırsa Bop'un mimarları tüm enerjisini bizi parçalamak için kullanacak...

Zaten ambargo altında izole ve dışa nispeten kapalı yasaları bize göre daha sert olan İran'dan tarihi bir ayar vermesini ümit ediyorum Rusya'nın örtülü desteği ile...

Biz ne yapabiliriz bu arada ona yoğunlaşmak lazım İran sınırına yapılacak duvar gibi...

İran ile beraber Kandile çökmek gibi...(İran'ın örtülü yönettiği Irak hükümeti ile )

Aslında referandum sonrası bulunmaz fırsat vardı değerlendiremedik şimdi bu olaylar 2. fırsat olabilir..Mayın eşekleri Suriye'de ki tuttukları alan yüzünden populasyonu orda tutmak zorunda oldukları bir dönemde bu operasyon için deyim yerindeyse zemin futbol oynamak için oldukça müsait...

Girdiğimiz Avaşin Basyan vb ana kamplardan aldığımız leş sayısı 50 li rakamlar civarında daha taze...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2018, 00:09 
Üye

Netanyahu: İran'da rejim düştüğünde İranlılar ve İsrailliler yeniden arkadaş olacak.

İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu, İran'da 5. gününe giren hükümet karşıtı protesto gösterilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. İHA'nın haberine göre Netanyahu, resmi Twitter hesabından yayınladığı videoda, "İran rejimi, İranlılar ve İsrailliler arasında nefret uyandırmaya çalışıyor. Başaramayacaklar. Bu rejim nihayet düştüğünde -ve bir gün olacak- İranlılar ve İsrailliler bir kez daha harika arkadaşlar olacak. İran halkının özgürlük arayışında başarılar dilerim" dedi.

Adamlar artık hiç saklama çabasıda göstermiyorlar. Açık açık yapıyorlar herşeyi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2018, 00:58 
Süvariler

İktidara yakın sosyal medya hesaplarına bakıyorum da; bir İran düşmanlığıdır gidiyor. Mesela şu hesap, gazeteci Ömer Turan; muhtemelen Trmilitary' i de takip ediyor veya yazarlarından birisidir...

Yahu arkadaş, nedir şu mezhepçi yaklaşımınız ya! Yanlışlar silsilesine bakınız; İran Müslümanları öldürüyor muş (!) Şiiler Müslüman değil mi yani? Allah katında Şiilik, Sünnilik diye bir ayrım var mı? Bırakın şu mezhep taassubunu yahu. Bu arkadaş düne kadar ABD' yi baş düşman olarak görüyordu; şimdi tutmuş ''İran rejimi yıkılsa da kurtulsak'' diyor.

Açıkçası değil İran' da -hiç bir çevre ülkede, dini referanslı rejimlerin olmasını istemem. Dinin devlet hayatında yeri yoktur ve olmamalıdır. Din tamamen gönül ve vicdan işidir. Allah kavramıyla, kişi arasında ki ilişkiler yumağıdır. Niye toplum hayatına sokmak istiyorsunuz? İnsanlığa mutluluk getirmediği gibi insanlığın başına bela olmuştur. Ne zaman ki Hristiyan dünyası Vatikan' ın taassubundan kurtulmuştur; İşte batı medeniyeti o zaman menzil almaya başlamış ve ilerleme kaydetmiştir. İslam dünyasında ise tam tersi olmuştur.

Bir de sanki Sünnilik Hak mezhepmiş de, Şiilik değilmiş gibi bir algı var. Yahu zaten bir şey mezhep olduğu zaman orijinali bozulmuş demektir. İçine kendi yorumlarını, anlayışını katmaya başlamışsın demektir. Mezhep demek zaten yol, ekol demektir. '' Dört Hak Mezhep'' kavramının nereden uydurulduğunu şimdi yazmanın yeri ve sırası değildir Lakin bir soru soracağım; Haşa, Allah Sünni mi? Cenab-ı Hak Sünni veya Şii olmadığına göre; siz neyin mücadelesini veriyorsunuz yav (?)

Kısacası herkesin saçmalama özgürlüğü olmakla birlikte; saçmalamanın yeri ve zamanı değildir. Düşman gümbür gümbür geliyor görmüyor musunuz ?

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2018, 02:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
İktidara yakın sosyal medya hesaplarına bakıyorum da; bir İran düşmanlığıdır gidiyor. Mesela şu hesap, gazeteci Ömer Turan; muhtemelen Trmilitary' i de takip ediyor veya yazarlarından birisidir...

Yahu arkadaş, nedir şu mezhepçi yaklaşımınız ya! Yanlışlar silsilesine bakınız; İran Müslümanları öldürüyor muş (!) Şiiler Müslüman değil mi yani? Allah katında Şiilik, Sünnilik diye bir ayrım var mı? Bırakın şu mezhep taassubunu yahu. Bu arkadaş düne kadar ABD' yi baş düşman olarak görüyordu; şimdi tutmuş ''İran rejimi yıkılsa da kurtulsak'' diyor.

Açıkçası değil İran' da -hiç bir çevre ülkede, dini referanslı rejimlerin olmasını istemem. Dinin devlet hayatında yeri yoktur ve olmamalıdır. Din tamamen gönül ve vicdan işidir. Allah kavramıyla, kişi arasında ki ilişkiler yumağıdır. Niye toplum hayatına sokmak istiyorsunuz? İnsanlığa mutluluk getirmediği gibi insanlığın başına bela olmuştur. Ne zaman ki Hristiyan dünyası Vatikan' ın taassubundan kurtulmuştur; İşte batı medeniyeti o zaman menzil almaya başlamış ve ilerleme kaydetmiştir. İslam dünyasında ise tam tersi olmuştur.

Bir de sanki Sünnilik Hak mezhepmiş de, Şiilik değilmiş gibi bir algı var. Yahu zaten bir şey mezhep olduğu zaman orijinali bozulmuş demektir. İçine kendi yorumlarını, anlayışını katmaya başlamışsın demektir. Mezhep demek zaten yol, ekol demektir. '' Dört Hak Mezhep'' kavramının nereden uydurulduğunu şimdi yazmanın yeri ve sırası değildir Lakin bir soru soracağım; Haşa, Allah Sünni mi? Cenab-ı Hak Sünni veya Şii olmadığına göre; siz neyin mücadelesini veriyorsunuz yav (?)

Kısacası herkesin saçmalama özgürlüğü olmakla birlikte; saçmalamanın yeri ve zamanı değildir. Düşman gümbür gümbür geliyor görmüyor musunuz ?
Sayın @Partikül Ömer Turan denen "dallama" (affınıza sığınarak söylüyorum) İktidar yandaşları tarafından da sevilmiyor. Seveninden kat kat sevmeyeni var, pek ciddiye alınacak bir herif değil. Benim gördüğüm iktidar taraftarları da kararsız, hem ABD desteklediği için karşılar, hemde Suriye ve Irak meselesi yüzünden İran yönetimine karşılar.
Şii'lik kısmına gelince Şii'lerin alim dediği bazı kimseler İran'da Aişe ve Ömerin torunlarını katletmek şereftir, en büyük sevaptır diye fetva veren kimseler, azımsanmayacak kadar çoklar. Ben Türkiye'de bu şekilde, Şii'ler katledilmelidir diye fetva veren (hoca veya üçkağıtçı) kimse duymadım. Bahsettiğiniz mücadele aslında karşı taraftan çıkıyor. Bizde karşılık buluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2018, 09:18 
Üye

İran bu işten sıyrılır sosyal medyada yayılan mesajların %75'i İran dışındanmış gerçek temellere dayanan suni bir kalkışma yaratmaya çalışıyorlar önlerinde bir Suriye örneği var Trump avcunu yalar insallah.

İran'daki 30 milyon Türk'ü bizim sakinleştirmemiz lazım bu adamların ipiyle bu kuyuya girilmez.

Basında çıkmıyor ama İsrail'de her gün çok büyük gösteriler oluyor, sırada bir israil baharı olmasın ne niyet neye kısmet hesabı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2018, 10:32 
Üye
Kullanıcı avatarı

Benim yaptığım kendi çapımda araştırmalarım sonucunda ulaştığım kanaatime göre olaylar ne halk ayaklanması, ne de Amariga'nın oyunu...

Şimdi bu İran'da bir takım çeşitli çeşitli gruplar var.
1. Evvela bir molla derin devleti var.
2. İktidarda 2009'dan beri yüzeyde ülkeyi yönetiyor görüntüsü veren Ruhaniciler veya diğer bir ifadeyle İran islamcılığının daha liberal yüzü var.
3. Çeşitli etnik gruplar var. Azerisi var kürdü var vesaire.
4. İçten içe "hem Ruhani'nin, hem mollaların canı cehenneme" diyen ve daha bastırılmamış bir yaşam tarzı isteyen bazı orta sınıf gruplar var.

Bu gruplaşmalara ek olarak bir de genel olarak refahtan nasibini alamamış genel bir halk var.
Çeşitli nedenleri şöyle:
1. Bir kere dünya 2008 yılında bir ekonomik krize girdi. O krizden de 10 yıl oldu hala çıkamadı. Hala 2008'in sancılarını yaşıyoruz dünyada. Ekonomik gidişatın bozulması ise dünyanın her yerinde klasik olarak şu tür sonuçlar getirir: İnsanların birbirlerine tahammülü azalır. Yabancı düşmanlığı artar. Irkçılık artar. (Mesela Avrupa'da artan Türk düşmanlığının en temel nedeni de budur). Etnik ayrılıkçı hareketler de artar. Pek çok ülkede bu unsurları görebiliriz. İran da farklı değil bu anlamda. Halk hem bozuk ekonomik gidişattan etkilendi, hem de bu tür sonuçlarından da ayrıca etkilendi.

2. Dünyada doğal gaz fiyatları da petrol fiyatları da son zamanlardaki toparlanmaya rağmen düşük. Haliyle İran'ın en önemli ihraç kalemi değersiz halde. Halk ister istemez fakirleşiyor böyle bir durumda.

3. Zaten geliri azalan devletin, parayı halkın refahı yerine bitmek bilmez vekalet savaşlarına gömmesi gibi bir durum da var.

4. Okuduğum bazı raporlara göre bu saydıklarıma bir de tarım ve hayvancılıktaki bir takım bozulmalar ve gıda fiyatlarının da bir anda bir hayli yükselmesi eklenmiş son zamanlarda...

Hasılı, halk fakir...

İşte İran'da böyle bir arka plan varken durduk yere şöyle garip bir durum gerçekleşiyor:

Şu birinci sırada saydığım molla derin devleti, ikinci sırada saydığım Ruhani'ye "sen bizim yörüngemizden son zamanlarda çok çıkmaya başladın, yörüngeye geri dön, aklını alırız" mesajı vermek ve Ruhani'yi biraz silkelemek amacıyla halkın bir kısmını sokağa döküyor. Göstericilerin bahanesi ise fakirlik oluyor ve fakirlikten şundan bundan şikayetçi söylemlerde bulunuyorlar. Olayların ilk günü Maşhad şehrinde (ki bu şehrin Türkiye'nin Konya ili gibi bir halkı var) olan gösterilerin nedeni tamamen bu. Başka hiçbir şey değil. Protesto görüntüsü adı altında molla derin devletinin Ruhani'ye ayar verme çabası. Bu ne halk ayaklanması ne Amariga'nın oyunu.

Sonra bu göstericilere İran'ın 2009'dan önceki haline dönmesini isteyen gruplar da katılıyor. Olaylar yayılmaya başlıyor.

Yüzeydeki devlet, yani Ruhaniciler olaylara hızlı tepki veremeyince yavaş yavaş herkes gaza gelmeye başlıyor Azerisi, kürdü falan da kısmen sokağa çıkmaya başlıyor.

O sıra şu yukarıda saymış olduğum dördüncü grup da boş durmasın diye batı en sonunda devreye giriyor. Yerel piyonlarını bir yandan interneti, twitter'ı falan diğer yandan devreye sokup şu yukarıda saydığım dördüncü grubu yönlendirmeye çalışıyor.

Hasılı, molla derin devleti küçük bir protestocu grup yoluyla Ruhanicilere kontrollü bir ayar vereyim derken protestocular üzerindeki kontrolünü kaybediyor. İşi eline yüzüne bulaştırıyor.

Bundan sonra ne olur? Görünen o ki, hiçbir şey olmaz. Ruhaniciler ve mollalar kendi aralarında anlaşırlar, sular bir süre sonra durulur. Zaten gerek Trump, gerek Netanyahu oradan bir şey çıkmayacağını gördüklerinden dolayı ardı ardına dostlar alışverişte görsün türüne giren açıklamalarda bulundu. Oradan bir şey çıkacağını görselerdi açıklama falan yapmazlardı. Sinsi şekilde gerekli icraatlere girişip, gerekli kaynakları ayırıp, olayların iyice büyümesini sağlamaya çalışırdı. Şu an yaptıkları açıklamalar yok etmek istedikleri rejime değil, göstericilere zararı olan açıklamalar.

Gözlemlediğim kadarıyla Putin ve rus basını da devreye girmiş. Meseleleri büyütmeyin, büyük olaylar çıkmasına izin vermeyin, göstericilere mümkün olduğunca aşırı sertlik yapmadan karşı koyun mesajı veriyor.

Elbette durumlar farklı da olabilirdi. Örneğin İran kolluk kuvvetlerinin arasına batılı ajanlar olur, başka türlü ajanlar (Suudi falan) olur, bir şekilde ciddi şekilde sızabilseydi, göstericileri otomatik silahlarla şöyle bir güzel tarasaydı, bir takım ciddi katliamlar olsaydı o zaman durumlar başka türlü olurdu orada. Ancak şu aşamada öyle bir şey de görünmüyor.

Eski kullanıcı adım Lathander

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2018, 11:34 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Türkiye, İran'da altıncı gününe giren protestogösterileriyle ilgili resmi açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yer alan açıklama şöyle:

"İran’da 28 Aralık tarihinde başlayan gösterilerin yayılarak sürdüğü ve çıkan olaylarda ölenlerin olduğu, ayrıca kamu binalarının zarar gördüğü yönündeki haberlerden endişe duyulmaktadır.

Türkiye, dost ve kardeş İran’ın toplumsal huzur ve istikrarının korunmasına büyük önem atfetmektedir. Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin halkın barışçıl gösteri yapmaya hakkı olduğu, ancak kanunların çiğnenmemesi ve kamu malına zarar verilmemesi gerektiği yolundaki açıklaması dikkate alınarak şiddetten kaçınılması ve provokasyonlara kapılınmaması lazım geldiğine inanıyoruz.

Biran önce ülkede sükunetin sağlanmasını ve sağduyunun hakim kılınarak olayların tırmanmasının önüne geçilmesini, gelişmeleri kışkırtıcı söylem ve dış müdahalelerden kaçınılmasını temenni ediyoruz."

Kaynak: Milliyet

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2018, 11:36 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Aslında güzel şeyler olacak.İran zorda kalırsa kobrayı salacaktır.Gözlerimde radyoaktif semboller çaktı şimdi.
Yesinler birbirlerini.
Çok saçma ve uzun açıklamalar yapmışız.Bahçeli gibi.
"Dış müdahalelerin oyununa gelmemek..." ile başlayabilirdi.

Kavgadan korkupda başta lafı dolandırıp sonda laf çakma taktiği bu.Net olmak lazım net.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2018, 13:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sıra bize geliyor, 1875 parçaya bölüneceğiz, iç savaş çıkacak edebiyatı yapanlar bir şeyi unutuyor. Uzun ölümsüz mü ? Allah mı bu adam ? Yaşı belli, sağlığı belli, aktif siyasete devam edebileceği zaman belli. Elbet gidecek. Bu zamana kadar beceremedi bundan sonra da bize bir halt olmaz. Yerine gelecek kişilerin bundan daha kötü bir dış politika benimseyemeyeceğinden dolayı ben bu ülkede her hangi bir iç karışıklık beklemiyorum. İran'a gelince. Gösterilerden sonuç çıkmayacak, ısınma turları bence ama İran'a çöküleceği kesin. 2020-2022 arası Suudlar ve Murica tarafından bir çökülme bekliyorum. O kadar silahı babasının hayrına alıp satmadılar değil mi bu ikili. Hele bi teslimatlar başlasın bakalım. Bir de İran ordusunun modernliği hepimizin malumu caydırıcı tek güçlerü nükleer füzeler. Sizce bu zamana kadar bu antikaların kodları çözülüp gerekli HSS'lere çoktan yüklenmemiş midir ? O füzelerle bir yerleri vurabileceklerini düşünenler var mı ?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2018, 13:30 
Süvariler

... Gösterilerden sonuç çıkmayacak, ısınma turları bence ama İran'a çöküleceği kesin. 2020-2022 arası Suudlar ve Murica tarafından bir çökülme bekliyorum.
Hocam şuna kısaca ''2021'' desenize! Komplo Teorilerinin baş mimarı, rahmetlik Aytunç Altındal; 2021 yılında Siyonistler tarafından 3. Dünya Savaşının çıkartılacağını, fakat bu savaşın Müslümanlar arasında olacağını; diğer ülkelerinse bu savaşa uzaktan müdahale edeceklerini söylüyordu. Bu savaş sonunda İslam dünyasının nicelik üstünlüğünün bitirileceğini, Hristiyan dünyasının ise etki alanının daraltılacağını söylemişti.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2018, 23:52 
Akıncılar

Daha dün "Şia Hilali bık bık" diyenler yine yanlış tarafa hamle yapmaya çalışıyor. Molla rejiminin çökmesi, olmadı İran'ın zayıflatılması Türkiye'nin yararına olacaktır. İster iç dinamikler isterse dış etkenler olsun biz kendimize bakalım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2018, 00:07 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Trump bugün İran ve Pakistan için sert twitter mesajları attı. Anlaşılan ABD İran için zamanın geldiğine inanmış. Sanırım İranla yetinmeyecekler Pakistan içinde bişeyler düşünecekller

Türkiye biran önce İran-Türkiye duvarını tamamlamalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2018, 00:21 
Süvariler

Daha dün "Şia Hilali bık bık" diyenler yine yanlış tarafa hamle yapmaya çalışıyor. Molla rejiminin çökmesi, olmadı İran'ın zayıflatılması Türkiye'nin yararına olacaktır. İster iç dinamikler isterse dış etkenler olsun biz kendimize bakalım.
Peki hocam İran ı şuan yöneten rejimin yıkılması ( ki çok zor görünüyor) sonrası yerine gelecek yönetim şeklini Şah Rıza döneminde olduğu gibi öngörsek bizim için daha kötü olmaz mı?
Malum islam devrimi öncesi sahip oldukları veya olamadıkları kuvveti düşününce bir acaba diyor.

''Soruyorum size... Topyekün bir savaş mı istiyorsunuz? Eğer gerekirse, hayal edebileceklerimizden daha büyük ve daha radikal?.. O halde, şimdi, ayağa kalkın ve bırakın, fırtına kopsun!''
Joseph Goebbels

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2018, 00:26 
Süvariler

İran rejimi yıkıldı, ABD istediği gibi orada bir rejim getirdi, bunlara petrol ve doğalgaz karşılığı eşşek yükü ile silah sattı ve Kürt'lerin bölgedeki koruyucusu sen olacaksın dedi, düşünün bakalım bu İran önce kime patlar ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2018, 01:36 
Süvariler

Suriye rejimi kötü idi fakat onca savaşa ve yıkıma rağmen yıkılmadı ayakta, öngörülemeyen riskler başımıza Pandora kutusuna parmak ısırtacak belalar açtı. İran rejimi iyi veya kötüdür fakat şuan öngörülebilir, sonuçta orada bir devlet düzeni ve kendi çapında sınırsız kaynağı var silahlı herhangi bir ayaklanmayı çok rahat bastıracak gücü vardır ki halkın silahlı bir mücadele ile can vermeye can attığını düşünmüyorum, Rusya ile Hazar denizinden bağlantı olması da cabası.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2018, 09:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İran'ın zayıflaması ama yıkılmaması bizim için en iyi seçenek olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2018, 09:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İran iç güvenlik ve istihbarat konusunda iyi bir devlet. Prostestoları bastırma ihtimalleri o kadar düşük değil. Pek bilgim yok ama Pakistan'ında öyle teneke bir devlet olduğunu düşünmüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2018, 17:45 
Süvariler

Komşu komşunun külüne muhtaçtır arkadaşlar. Bizden daha güçlü bir İran mı? Hayır, ama bölünmüş, parçalanmış bir komşuda istemem.

İran'ın bölünmesi demek köpekistan, daha doğrusu büyük itistan hayallerine bir adım daha yaklaşılması demek.

Buradan bazı arkadaşlarımıza da İran ile ilgili düşüncelerini tekrar gözden geçirmelerini rica ederim. Bunu yaparken de "BOP"u aklınızdan bir an bile çıkarmayın.

Plan olması gerektiği gibi ilerliyor. Bazen sendeliyor, bazen gecikiyor. Ama ilerliyor...

Ha bu işin bir de son ayağı var.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 53 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz