TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 22 Kas 2017, 11:57

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 251 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 5 6 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 11:33 
Akıncılar

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler ... rojeID=415
Alıntı:

B (BORA) Füzesi ve B (BORA) Silah Sistemi Projesi

Amaç : Uzun menzilli karadan karaya füze ve silah sisteminin tasarımı, kalifikasyonu, gerekli altyapının kurulması ve seri üretimi amaçlanmaktadır.

Kapsam : KKK.lığı'nın ihtiyacı olan B füze ve silah sisteminin tedariki.

Proje Modeli : Yurt içi Tasarım ve Üretim

Ana/Alt Yüklenici : Roketsan A.Ş.

Sözleşme İmza Tarihi : 23.11.2009

Mevcut Durum :
Teslimatlar proje takvimine uygun olarak devam etmektedir.

Son Güncelleme Tarihi : 23.01.2017 17:13

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 11:39 
Üye
Kullanıcı avatarı

Detayli bir bilgi yok ama teslimatlar basladığına gore artık uzun menzilli balistik bir füzemiz var envanterde... Birde şu geliyor aklıma 7 yıl sonra halka açıklandığına göre daha uzun menzilli füzeler de test aşamasında olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 12:42 
Süvariler

Ahaaa.... :)

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler ... rojeID=415
Alıntı:

B (BORA) Füzesi ve B (BORA) Silah Sistemi Projesi

Amaç : Uzun menzilli karadan karaya füze ve silah sisteminin tasarımı, kalifikasyonu, gerekli altyapının kurulması ve seri üretimi amaçlanmaktadır.

Kapsam : KKK.lığı'nın ihtiyacı olan B füze ve silah sisteminin tedariki.

Proje Modeli : Yurt içi Tasarım ve Üretim

Ana/Alt Yüklenici : Roketsan A.Ş.

Sözleşme İmza Tarihi : 23.11.2009

Mevcut Durum :
Teslimatlar proje takvimine uygun olarak devam etmektedir.

Son Güncelleme Tarihi : 23.01.2017 17:13
Destuur... Bu nerden çıktı şimdi, şu 500km+ denilen füzemi bu? Warrior?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 13:12 
Uzaklaştırıldı

Bora ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 13:26 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İnşallah menzil bilgisiyle beraber deneme görüntülerini de görürüz. :D :lol: :lol: Envanter sayfasında en kısa sürede görmek dileğiyle. 30 Ağustos'ta da göremeyiz ki. :cry:

İsmail Demir dün Pakistan'ın denizaltından fırlattığı seyir füzesi atış anını paylaşmıştı. :D Yeni güzel güzel sürprizler yaşarız.

En son İstiklalFM tarafından 30 Oca 2017, 13:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 13:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bora ?
Yanılıyorsam üstadlar düzeltir. Yıldırım 3 füzesine Bora deniliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 13:28 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Geçen başka bir forumda biri çıktı aniden +1000 bfmiz var, İran bizimle yarışamaz falan filan yazdı. Sonuna da benimle dalga geçiyorsunuz ama açıklanınca beni anarsınız gibi bir şeyler yazmıştı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 13:31 
Süvariler

Alıntı:
Bora ?
Yanılıyorsam üstadlar düzeltir. Yıldırım 3 füzesine Bora deniliyor.
Ayrı bir füze değil yani?! Doğrumu anladım. Peki menzil konusunda herhangi bir bilgi, yada teyitli bir bilgi varmı bilinen? İnternette 900KM gibi bilgiler yazıyor ama?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 13:32 
Süvariler

Geçen başka bir forumda biri çıktı aniden +1000 bfmiz var, İran bizimle yarışamaz falan filan yazdı. Sonuna da benimle dalga geçiyorsunuz ama açıklanınca beni anarsınız gibi bir şeyler yazmıştı.
Anmak ne demek, ismine hayır duaları dahi okuruz... :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 13:33 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
O baya dalga konusu oldu twitter da da. Çok dalga geçtiler şans mı gerçekten bilgisi varmı acaba. Forumda duruyormu dur?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 13:42 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
O baya dalga konusu oldu twitter da da. Çok dalga geçtiler şans mı gerçekten bilgisi varmı acaba. Forumda duruyormu dur?
Dalga geçilen kısım BF sahibi olmamız değil de İran bizimle yarışamaz kısmı. BF konusunda İran'ın gerisindeyiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 14:20 
Süvariler

Yanlisim varsa duzeltin ama 1500+ km menzilden itibaren uzun menzile girmiyor mu? Haberde uzun menzilli diyor kafam karisti cok. Ayrica haberlerde 2 sene önce 2000 2500 km fuzeler yolda diye haberler dolasiyordu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 14:33 
Üye

Nedense dün Gkurmay Başkanı'nın Kardak ziyareti, bugün uzun menzilli füzelerimizin varlığının resmi kabulü. Sanki komşuya mesaj mı gidiyor?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 14:41 
Akıncılar

Alıntı:

Dalga geçilen kısım BF sahibi olmamız değil de İran bizimle yarışamaz kısmı. BF konusunda İran'ın gerisindeyiz.

İranın CEP oranı %3 seviyesinde olması gerek bunu hesaba kattınız mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 14:50 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Haklısınız ancak menzili kastetmiştim üstadım.

BF füzeler nedense bizleri daha çok heyecanlandırıyor. Aslına bakarsanız Bora füzesinin tahmini menzili kadar, daha stratejik bir SOM seyir füzemiz hali hazırda zaten var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 14:59 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Yanlisim varsa duzeltin ama 1500+ km menzilden itibaren uzun menzile girmiyor mu? Haberde uzun menzilli diyor kafam karisti cok. Ayrica haberlerde 2 sene önce 2000 2500 km fuzeler yolda diye haberler dolasiyordu.
Uzun menzil deniyor ama balistik denmiyor. Bende anlayamadım bu menzil konusu büyük bir soru işareti.
_________
Daha önce twitter'da dolanan resim. Yıldırım II olarakta paylaşılmıştı.
Resim

En son İstiklalFM tarafından 30 Oca 2017, 15:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 15:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Balistikler uzun menzilli olmuyor mu zaten?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 16:27 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

İranın tüm füzeleri %3 CEP oranına sahip diye kim diyorsa yanılıyor. Daha 2016 yılında 2000km menzil 8 metre CEPe sahip balistik füze denediler.

Ayrıca şöyle bir cruise füzesi var.

https://missilethreat.csis.org/missile/soumar/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 16:45 
Üye

Alıntı:
Alıntı:

İranın tüm füzeleri %3 CEP oranına sahip diye kim diyorsa yanılıyor. Daha 2016 yılında 2000km menzil 8 metre CEPe sahip balistik füze denediler.

Peki bu söylenenlerin ne kadarı gerçek?Özellikle CEP oranları ve crusie füzesi'nin gerçek olma ihtimali olmama ihtimalinden daha düşük gibi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 17:11 
Üye

Şu "çok gizli emeriganın gıskandığı" oyuncaklar bunlar mı? :D :D

Goygoyu bir kenara bırakırsa proje ile ilgili daha önce yapılan bir bilgilendirme var mı? Bora isminin zikredildiğini hatırlamıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 17:27 
Üye

https://en.m.wikipedia.org/wiki/B-611
İnternette füze budur diyenlere rastladım. Bu füze nedir ne değildir bilgim yok. Geliştirilmiş bir versiyonu falan olabilir mi? :?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 17:34 
Akıncılar

Eldeki veriler ve Sinop'ta yerel gazetelerde cikan fotograflardan cift lancerli, 250-300km arazi menzile sahip Cin B611M sisteminin bir benzerini isaret ediyor. Benim beklentim bu Cin sistemi benzeri MAN 6x6 Kamyon uzerinde bir sistem. Hatta mavi serti boyali bir tatbikattan alinmis fotograflarida cikti bu sistemin. Oyle 1000km veya 2500km menzili bir sistemi yaparken yabanci ulkelerden ve yayin organlarindan saklananiz mumkun degil. NOTAM yayinlarini takip edin bu test atislarinda. Atis testlerini nerede yapacaksiniz? Karadeniz'e dogru 1000km menzili bir balistik fuze atisini yaptiginiz anda saklananiz mumkun degil. Simdilik 250-300km menziller Sinop sehrimizdeki tesisler icin uygun.
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 17:39 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Üstadım affınıza sığınarak SSM'nin uzun menzilliden kastının 300 km olması pek mantıklı gelmedi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 17:39 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:

Peki bu söylenenlerin ne kadarı gerçek?Özellikle CEP oranları ve crusie füzesi'nin gerçek olma ihtimali olmama ihtimalinden daha düşük gibi
30 senelik bir füze programına sahip bir devlet için az bile.

Bora konusunda sayın Robusta katılıyorum. Muhtemelen taktik seviyede kazanılan kabiliyetleri bir adım öteye taşıyacak bir füze. Burada taktik balistik füze veya kısa menzilli balistik füze sınıfında bir füzeden bahsediliyor. Menzilin 500km altında olacağını düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 17:47 
Üye

Alıntı:
@robust

Üstadım affınıza sığınarak SSM'nin uzun menzilliden kastının 300 km olması pek mantıklı gelmedi.
Bana da menzili mantıklı gelmedi ama geliştirilmiş olabilir mi diye düşündüm.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 17:57 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
@robust

Bana da menzili mantıklı gelmedi ama geliştirilmiş olabilir mi diye düşündüm.
Menzili 300 km civarı olan Yıldırım 2 füzeleriydi. Yıldırım 3 füzesine de Bora denildiğini okumuştum. Yani daha gelişmiş versiyonda menzilin aynı kalması olası değil. Ki zaten SSM'nin uzun menzilli demesinin altında 300 km yatıyorsa bu işte bir gariplik olmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 19:30 
Süvariler

Uzun menzil denilmesine takılmayın. Taktik (TBM) veya kısa menzil sınıfında (SRBM), bunun da en üst limiti 1000km zaten. Çıkıpta 3000km menzilli füze yaptık aha burada diyecek değiller. Bunun espiyonajı var, denemeleri var. Fizanda bile yapsanız denemeleri dış basına birşeyler sızar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 19:52 
Akıncılar

Arkadaslar, fuzecilikte atis testleri mutlaka yapilir, 1 tane degil, bir cok atis testi yapilmasi gerekir. Bu isler sadece labaratuvarda veya yerde roket motorunu test ederek olmaz. Bahsettiginiz cok uzun menzili fuzelerin test atisi saklayamazsiniz. Ancak baska bir ulkenin bir test sahasinda, baska bir isimler yaparsiniz belki. Bora sistemi acik verilere gore benim yukaridaki tahminim gibi. Yildirim sistemine gore oldukca farkli bir proje oldugundan isminin Bora olmasi garip degil. Tahmin ettigim gibi cift lancerli, Cin B611M gibi bir sistem uretildi ise, bence cok dogru bir is yapilmstir. Menzil olarak 250-300km arasi iyi bir menzil ve CEP degeri 100m altinda taktik silah olarak kullabilabilir.

Diger yandan bu sistemlerde menzil uzadikca taktik (konvansiyonel savas) anlamda degeri duser, ancak NBC(nukleer, biyolojik ve kimyasal ) baslik kullanilirsa genis alanlarda etki yapacagindan bir anlami olur. Turkiye'nin savunma stratejisini NBC harp basligi kullanacak kadar degistrdigini sanmiyorum. En azindan simdilik. Sonuc olarak taktik baslitik fuzeler bize askeri anlamda deger katar ama cok uzun menzilliler farkli bir savunma stratejisine gecis gerekir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 20:09 
Süvariler

Arkadaslar, fuzecilikte atis testleri mutlaka yapilir, 1 tane degil, bir cok atis testi yapilmasi gerekir. Bu isler sadece labaratuvarda veya yerde roket motorunu test ederek olmaz. Bahsettiginiz cok uzun menzili fuzelerin test atisi saklayamazsiniz. Ancak baska bir ulkenin bir test sahasinda, baska bir isimler yaparsiniz belki. Bora sistemi acik verilere gore benim yukaridaki tahminim gibi. Yildirim sistemine gore oldukca farkli bir proje oldugundan isminin Bora olmasi garip degil. Tahmin ettigim gibi cift lancerli, Cin B611M gibi bir sistem uretildi ise, bence cok dogru bir is yapilmstir. Menzil olarak 250-300km arasi iyi bir menzil ve CEP degeri 100m altinda taktik silah olarak kullabilabilir.

Diger yandan bu sistemlerde menzil uzadikca taktik (konvansiyonel savas) anlamda degeri duser, ancak NBC(nukleer, biyolojik ve kimyasal ) baslik kullanilirsa genis alanlarda etki yapacagindan bir anlami olur. Turkiye'nin savunma stratejisini NBC harp basligi kullanacak kadar degistrdigini sanmiyorum. En azindan simdilik. Sonuc olarak taktik baslitik fuzeler bize askeri anlamda deger katar ama cok uzun menzilliler farkli bir savunma stratejisine gecis gerekir.
Ortaligi karisitiran bu "uzun menzilli " adlandirilmasi. 250-300KM konvansiyonel olarak pek de uzun sayilmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 20:12 
Genel Yetkili

Cep mesafesi (oranı demiyorum) <50 metre civarında, termobarik başlıklı, >500 km menzilli kafidir.

Test için yabancı ülkeler ve okyanuslar da kullanılabiliyordur.. g.afrika , pakistan vb...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 20:50 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 21:12 
Süvariler

Alıntı:
Buna katılmıyorum. Zira gelişen teknolojiyle beraber neredeyse cruise füzesi seviyesinde CEPi olan balistik füzeler piyasada. Artık uzaya ve gelişmiş hedef tespit olanaklarına erişimimiz olduğu için örneğin İranın derinliklerindeki bir hedefe kısa bir sürede atış çözümü yapılabilir. özellikle sabit tesislere yapılacak saldırılarda çok etkili silahlar olabilir balistik ve quasi-balistik füzeler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 22:27 
Site Başkanı

Balistikler uzun menzilli olmuyor mu zaten?

Balistik füzeler fırlatıldığı platform, boyutu ve görev amacına göre değişik menzillere sahip oluyor. Bu açıdan her balistik füze uzun menzilli demek yanlış olur, yada "uzun menzil" den ne kast edildiğine bakılması lazım. Sınıflandırma kısmına girecek olursak:

SRBM = Short Range Ballistic Missile = Kısa Menzilli Balistik Füze (Menzili 1,000 km den az olan balistik füzeler örnek J600T, Iskander, ATACMS)

MRBM = Medium Range Ballistic Missile = Orta Menzilli Balistik Füze (Menzili 1,000-3,000 km arası olan balistik füzeler)

LRBM = Long Range Ballistic Missile = Uzun Menzilli Balistik Füze (Menzili 3,000-5,500 km arası olan balistik füzeler)

ICBM = Inter Continental Ballistic Missile = Kıtalar Arası Balistik Füze (Menzili 5,500 km ve üzeri olan balistik füzeler örnek Topol-M, Minuteman, DongFeng-5)

SLBM = Submarine Launched Ballistic Missile = Denizaltı Konuşlu Balistik Füzeler (Denizaltından fırlatılan ve menzilleri genellikle 3,000-5,500 km arası olan balistik füzeler)

Bu kategoriye göre J600 Yıldırım I/II kısa mesafe balistik füze kategorisine girmekte. Bora ise belki orta mesafe bir balistik füze olabilir eldeki kesin olmayan bilgilere bakacak olur isek...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 22:52 
Süvariler

Bir roket mühendisin notlari yazilarinda Cagri bey yazinin sonunda bir konuya dikkat çekmişti

TR-122 Mızrak roketinin babası DRTP (Demonstrasyon Roketi Tasarım Projesi)
Zaman : 90 ların sonu.

Son söz bu çalışma için; bize sonradan dendi ki, ABD Genelkurmayı bir hafta sonra bizim Elmadağ’ında ne halt karıştırdığımızı resmi yazı ile bizim Genelkurmay’a sormuş. Sebebi hikmeti şu; tüm Kuzey yarıküreyi izleyen IRIS kodlu ve herhangi bir olası balistik füze ateşlemesini takip eden NORAD (Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı) uyduları DRTP’nin denemesin görüp kaydetmiş. Nokta.

Okumayanlara diger yazilarini da siddetle tavsiye ederim

https://www.linkedin.com/pulse/bir-roke ... l-g%C3%BCl

Bırakın 1000km yi 100 km menzilli fuzeyi bile fark ettirmeden test etmek mumkun gorunmuyor. Uzerinden 20 sene zaman gecmis bugün nasıl takip ediyorlardir hayal dahi edemiyorum.

En son Pacific tarafından 30 Oca 2017, 22:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 22:53 
Akıncılar

@SM, eger askeri bir degeri olsun, bir hava ussundeki muhimmmat deposunu vuralim diyorsak, o zaman payload olarak cok gelismis, akilli, harp basliklari yapabilirsek ancak mumkun. Radar gudumlu felan bir sistem gerekir. Iran orneginden gidersek en az 1500km menzilli balistik fuze gerekiyor. O menzile ulasmak icin gelistirecegimiz fuze 500-600kglik bir uyduyu uzaya gonderebilecek seviye hassas ucabilmesi, belki 2 kademeli olmasi, payload olarak gudumlu harpbasliklarina sahip olmasi ve kendilerine verilen hedefe cok yuksek cok yuksek hassasiyet ile vurmasi gerekiyor. Reentry yapan harp basliginin Mach 7-8 hizlarda kanatlar ile kontrol edilemeyecgine gore, kontrol icin minik roketler ile balistik rotasinin duzeltmesi gerekiyor. Boyle bir sistem ciddi teknolojik birikim gerektiriyor ve bize birim maliyeti ne olur acaba? Sonucta ayni isi 500 bin dolarlik bir cruise fuzesine isini yaptirabilirsiniz. Hani Cin'in ucak gemileri gibi cok cok degerli hedefleri vurmak icin gelistirdigi DF-21 gibi bir sey olursa olsun, benim icin bir sakincasi yok.

Illaki 1500km menzil balistik fuze yapalim, konvansiyonel amacli kullanalim, gerekirse ilerde nukleer caydiricilik icinde bir kenarda dursun diyorsak Pershing-II fuzesinin teknolojisini guncelleyerek uretmeyi deneyelim derim. Cok amacli kullanabilecegimiz bir cozumdur benim icin. Ben sahsen henuz o seviye balistik fuze gelistirebilecek bilgi birimine sahip oldugumuzu sanmiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 23:03 
Süvariler

@SM, eger askeri bir degeri olsun, bir hava ussundeki muhimmmat deposunu vuralim diyorsak, o zaman payload olarak cok gelismis, akilli, harp basliklari yapabilirsek ancak mumkun. Radar gudumlu felan bir sistem gerekir. Iran orneginden gidersek en az 1500km menzilli balistik fuze gerekiyor. O menzile ulasmak icin gelistirecegimiz fuze 500-600kglik bir uyduyu uzaya gonderebilecek seviye hassas ucabilmesi, belki 2 kademeli olmasi, payload olarak gudumlu harpbasliklarina sahip olmasi ve kendilerine verilen hedefe cok yuksek cok yuksek hassasiyet ile vurmasi gerekiyor. Reentry yapan harp basliginin Mach 7-8 hizlarda kanatlar ile kontrol edilemeyecgine gore, kontrol icin minik roketler ile balistik rotasinin duzeltmesi gerekiyor. Boyle bir sistem ciddi teknolojik birikim gerektiriyor ve bize birim maliyeti ne olur acaba? Sonucta ayni isi 500 bin dolarlik bir cruise fuzesine isini yaptirabilirsiniz. Hani Cin'in ucak gemileri gibi cok cok degerli hedefleri vurmak icin gelistirdigi DF-21 gibi bir sey olursa olsun, benim icin bir sakincasi yok.

Illaki 1500km menzil balistik fuze yapalim, konvansiyonel amacli kullanalim, gerekirse ilerde nukleer caydiricilik icinde bir kenarda dursun diyorsak Pershing-II fuzesinin teknolojisini guncelleyerek uretmeyi deneyelim derim. Cok amacli kullanabilecegimiz bir cozumdur benim icin. Ben sahsen henuz o seviye balistik fuze gelistirebilecek bilgi birimine sahip oldugumuzu sanmiyorum.
Ustadim bu seviye BF nin yon tayini icin bilmem kac adet uydudan yararlanmasi gerekmiyor mu? Bu konu eskiden de tartışılmış sn Harzemsah yerli bir cozumumuz var demişti uydu olmadan. Daha da başka bir şey öğrenemedik :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2017, 01:22 
Süvariler

@Robust cruise füzesinin birçok kısıtlamaları var. En önemlisi sürat. Taktik ölçekte Rus İskender balistik füzesi (İskender-M) çok ciddi bir tehtid olarak görülüyor. Çin hem stratejik ölçekte , hem taktik ölçekte balistik füzelerden faydalanıyor. Zaten bizim uydu projeleri için reentry olayına girip RCS işine iyice dalmamız gerekli.

https://en.wikipedia.org/wiki/Prompt_Global_Strike

Şunu da bırakayım. ABD modifiye ettiği minuteman III füzelerini dünya çapında stratejik vuruş kabiliyeti için düşünmüş. ICBM cidden çok pahalı bir opsiyon ancak 2000km menzilli bölgesel bir füze çok değerli hedefleri çok süratli bir biçimde ateş altına almamızı sağlayıp herhangi bir savaşın daha ilk saatlerinde stratejik bir etki yaratabilir. Cruise füzelerine alternatif değilde tamamlayıcı olarak görmek lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2017, 21:17 
Süvariler

30 ağustosta bir de bakmışız ki tören geçitinde..ya da ne olduğunu sadece tahmin etmeye devam edeceğiz galiba

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2017, 21:52 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

30 Ağustos töreni olur mu ki acaba ? İhtimal vermiyorum.

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 01:26 
Akıncılar

@Robust cruise füzesinin birçok kısıtlamaları var. En önemlisi sürat. Taktik ölçekte Rus İskender balistik füzesi (İskender-M) çok ciddi bir tehtid olarak görülüyor. Çin hem stratejik ölçekte , hem taktik ölçekte balistik füzelerden faydalanıyor. Zaten bizim uydu projeleri için reentry olayına girip RCS işine iyice dalmamız gerekli.

https://en.wikipedia.org/wiki/Prompt_Global_Strike

Şunu da bırakayım. ABD modifiye ettiği minuteman III füzelerini dünya çapında stratejik vuruş kabiliyeti için düşünmüş. ICBM cidden çok pahalı bir opsiyon ancak 2000km menzilli bölgesel bir füze çok değerli hedefleri çok süratli bir biçimde ateş altına almamızı sağlayıp herhangi bir savaşın daha ilk saatlerinde stratejik bir etki yaratabilir. Cruise füzelerine alternatif değilde tamamlayıcı olarak görmek lazım.
Hocam yukarida belirmistim, bu bahsettiginiz gibi 1500-2000km menzilli ve hassas vurus imkanina sahip bir sistemin maliyeti ne olur sizce? Kucuk 400-500kg uydugu uzaya gonderecek kadar gelismis bir sistemi biz yerdeki bir hedefi vurmasi icin kullanmak isiyoruz. Cin belki maliyetlerini cok dusuk tutabildigi icin yapar o isi ama son yillardaki gelismelere ve taktik kullanimdaki avantajlarina gore seyir fuzeleri hala en maliyet etkin cozum. Gemiden, denizaltinda, ucaklardan ve karadan kullanabilme avantaji var. Turkiye ozelinde bakarsam deniz kuvvetlerimizin hala konvansiyonel anlamda kullanmak yerine, artik derinligine nokta vurus yapabilecek sistemler ile donatmanin vakti geldi ve geciyor. Turkiye cografi olarak denizler ile cevrili ulke olmasina ragmen herseyini, butun sstratejik vurucu gucunu, hava kuvvetlerine baglamis. Yanlislik burada. Deniz kuvvetlerimizin 127mm, 76mm toplarindan baska kara uzerindeki hedeflere atis kabiliyeti yok. Harpoon-II diyenler cikabilir ama onlarinda sadece "kiyi" konuslu hedefleri vurabilecek seyrusefer ve gudum kabiliyetine sahipler. Ben en azindan SOM'larin Gabya sinifi gemilerden booster yardimi ile derinligine kara hedeflerine atilmasi ile bu ise baslamalarini beklerdim. Gezgin bekleniyor sanirim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 17:21 
Süvariler

Sayın StrategyMaster,
Ben İran'ın 8 m CEP mesafesi olan bir füze denediğini hiç duymadım. Malumunuzdur belki İran füze tehdidi ve BF/BMD sistemleri ilgi sahalarımın içinde ilk sırada.Yabancı kaynaklar da da rastlamadım. Bilgiyi veya kaynağı paylaşabilir misiniz?

Çünkü benim bildiğim İran 2500-3000 km menzili yerli üretim ile zorlasa da (resmi kabul edilmeyen Kuzey Kore'den direk satın alma ile BM-25 Musudan 4000 km ye yakın menzil 19 adet, hariç) CEP mesafesine gelince hala 50 m'lerde geziyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 20:44 
Üye

Anlayamadığım bu adamlar daha uçaktan atacakaları bombayı hassas güdümleyemiyorken 2000km de nasıl hassas vuracaklar?Yine ürettikleri ne varsa dandik çıkan bi ülkeden bahsediyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 21:04 
Süvariler

Yahu 2000km+ menzili olan bir balistik füze kaç yüz kilo savaş başlığı taşıyor? 50 metre cep değeri çokta sıkıntılı bir değer mi? Özellikle İran gibi bir ülkenin cep değerini bir kaç metreye düşürmeye çalıştığını hiç düşünmüyorum bile. TNT+RDX bir savaş başlığı o cep değerinde istenilen infiali yaratır. Bir askeri tesis, karargah yada kritik tesislere atılacak bir düzine taktik balistik füze yada SRBM azımsanacak bir tehdit değildir. 50 metre cep değeriyle yeterde artar bile. Hakan beyin makalelerinde bahsettiği gibi hava savunma şemsiyesini kurmamız şart. Önümüzdeki bir kaç on yılımızı alacak ama o birkaç on yıllık emek olmazsa bu ülkenin 100 yıllık emekleri, birikimleri o 50şer metrelik cep değerli füzelere kurban gider.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 22:02 
Üye

8 metre CEP değerine bu 30 yıllık füze sistemi programı olan ve über teknolojilere sahip Farsi arkadaşlar hangi güdüm sistemi ile ulaşmışlar?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2017, 22:20 
Üye

Birkaç sene önce bir tarlaya İran yapımı 180 km menzilli BF düşmüştü 150-200 metre saptığı söylenmişti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 01:48 
Süvariler

BF için 50 metre CEP çok değil dünyada bir sürü var. Hele KİS taşıyorsa hiç önemi yok. Ancak iran daha çok konvansiyonel başlık düşündüğünden (nükleer ileride) CEP önemli ama sandığınız kadar değil. BF ise karargah bine vs vurmak için kullanılmaz
Kısaca BF’lerin savaşlarda veya kısa süreli kriz zamanlarında kullanım amaçlarını birkaç başlık altında toparlayabiliriz. Bunlar;
-Caydırıcılık veya güçlü bir kuvvet çarpanı olarak kullanım,
-Uzun menzilli topçu roketi
-Gözdağı vermek,
-Şehirlerde terör amaçlı,
-Politik olarak güçlü görünmek,
-İntikam almak,
-Medyayı kullanarak propaganda/psikolojik harp amaçlı olarak kullanım
Yani çıoğunlukla sizin mahalleye hedeflenmişse mahalleye düşsün yeter:)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 05:00 
Süvariler

Alıntı:

Sayın StrategyMaster,
Ben İran'ın 8 m CEP mesafesi olan bir füze denediğini hiç duymadım. Malumunuzdur belki İran füze tehdidi ve BF/BMD sistemleri ilgi sahalarımın içinde ilk sırada.Yabancı kaynaklar da da rastlamadım. Bilgiyi veya kaynağı paylaşabilir misiniz?

Çünkü benim bildiğim İran 2500-3000 km menzili yerli üretim ile zorlasa da (resmi kabul edilmeyen Kuzey Kore'den direk satın alma ile BM-25 Musudan 4000 km ye yakın menzil 19 adet, hariç) CEP mesafesine gelince hala 50 m'lerde geziyorlar.
http://www.iranwatch.org/our-publicatio ... -1985-2016

http://www.aljazeera.com/news/2016/05/i ... 54220.html

Gözünüzden kaçmış sanırım. 2016 senesinde denendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 06:01 
Süvariler

Alıntı:
BF için 50 metre CEP çok değil dünyada bir sürü var. Hele KİS taşıyorsa hiç önemi yok. Ancak iran daha çok konvansiyonel başlık düşündüğünden (nükleer ileride) CEP önemli ama sandığınız kadar değil. BF ise karargah bine vs vurmak için kullanılmaz
Kısaca BF’lerin savaşlarda veya kısa süreli kriz zamanlarında kullanım amaçlarını birkaç başlık altında toparlayabiliriz. Bunlar;
-Caydırıcılık veya güçlü bir kuvvet çarpanı olarak kullanım,
-Uzun menzilli topçu roketi
-Gözdağı vermek,
-Şehirlerde terör amaçlı,
-Politik olarak güçlü görünmek,
-İntikam almak,
-Medyayı kullanarak propaganda/psikolojik harp amaçlı olarak kullanım
Yani çıoğunlukla sizin mahalleye hedeflenmişse mahalleye düşsün yeter:)
Gelişen teknolojiyle balistik füzeler ve kullanımları evrim geçiriyor. Bahsettiğiniz şekilde kullanımları devam ederken bir yandan da hem taktiksel hem stratejik ölçekte çok değerli hedeflere "süratli ve hassas" saldırılar için kullanılıyorlar.

İsrail Lora balistik füzesi.
https://en.wikipedia.org/wiki/LORA_(missile)
Rus İskander-M
https://en.wikipedia.org/wiki/9K720_Iskander
Çin B-611MR
http://aviationweek.com/defense/new-wea ... show-china

Hint Shaurya
https://en.wikipedia.org/wiki/Shaurya_(missile)
Çin DF-15
https://en.wikipedia.org/wiki/DF-15
Çin DF-21
https://en.wikipedia.org/wiki/DF-21
Çin DF-16
https://en.wikipedia.org/wiki/Dongfeng_ ... ongfeng_16

Son nesil balistik füzeler çok düşük CEP oranları ve çeşitli kaçınma manevraları yaparak balistik yörüngelerini (quasi-balistic) değiştirebiliyorlar. Yüksek hızları da hesaba katınca bu durum özellikle hava ve füze savunma sistemlerine karşı kullanım imkanlarını arttırıyor.

İranda da birçok sistem kullanılmakta. Shahab 3 füzelerinin B versiyonunda bile RCS sistemi var. İranın diğer programlarını bilmem ama füze programı çok ciddi tarihi olan bir program. Ciddi bir yol katettiklerini düşünmemek için hiçbir sebep yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2017, 18:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş'ı kaynak göstermişler ve 300Km menzilli demişler. SSM'nin Uzun menzil anlayışını merak ediyorum.

"2009 yılında Çin ile imzaladığımız ortak füze yapım projesinin Kasırga ve Yıldırım’dan sonraki üçüncü fazı olan Bora Silah Sistemi Projesi tamamlandı. Teknoloji transferi yöntemiyle üretilen füzenin 300 kilometre menzili bulunuyor. Türkiye ve Çin işbirliği ile ROKETSAN’ın yükleniciliğinde üretilen satıhtan-satıha füzeler, Lazer GPS (?)gibi önemli üstünlükler taşıyor."
https://www.aydinlik.com.tr/turkiye/201 ... zcu-mimari

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2017, 01:03 
Akıncılar

Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş'ı kaynak göstermişler ve 300Km menzilli demişler. SSM'nin Uzun menzil anlayışını merak ediyorum.

"2009 yılında Çin ile imzaladığımız ortak füze yapım projesinin Kasırga ve Yıldırım’dan sonraki üçüncü fazı olan Bora Silah Sistemi Projesi tamamlandı. Teknoloji transferi yöntemiyle üretilen füzenin 300 kilometre menzili bulunuyor. Türkiye ve Çin işbirliği ile ROKETSAN’ın yükleniciliğinde üretilen satıhtan-satıha füzeler, Lazer GPS (?)gibi önemli üstünlükler taşıyor."
https://www.aydinlik.com.tr/turkiye/201 ... zcu-mimari
GPS destekli lazer ring teknolojisi kullanan INS sistemi demek istemistir. Lazer ring eski mekanik donulu (gyroscope) sistemlerine gore daha guvenilir ve hassas cihazlar. Dolayisiyla fuzenin ve ucagin hassas seyrusefer yapmasini sagliyor. GPS destekli oldugundan fuzenin CEP degerini 50 metre altina indiriyor olabilir. Benim Bora'nin Cin muadili B611M fuzesi olabilecegini soylemistim. Beyazit Karatas'in aciklamasida o yonde olmus. Gorsel basinda cikan fotograflarda bunu dogruluyordu.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 251 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 5 6 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Alptunga, swat ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: