TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 18 Oca 2018, 16:33

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 26 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: PC Yardım
MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2014, 22:35 
Akıncılar

Üstatlar, bilgisayar toplama, cpu ve gpu konularından amatör veya profosyenel anlayan arkadaşlar acaba bana özelden ulaşabilir mi? PC toplama konusunda biraz yardıma ihtiyacım var. Teşekkürler.

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: PC Yardım
MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2014, 15:45 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Herkese kolay gelsin ayrı bir başlık açmaya gerek duymadım. SD kartımla ilgili bir sorun yaşamaya başladım. Daha önce usb belleklerimde benzer sorunlarla karşılaştım ama en sinir bozucu olanı bile halletmiştim. Bu sorunun aynısını yaşamış birinin internette yazısını buldu. Çok güzel anlattığı için aynen aktarıyorum.
Alıntı:
Merhaba arkadaşlar.

Yaklaşık olarak 1 yıl önce aldıgım SD Kartımdaki dosyaları silerken sorun yaşıyorum. Şöyleki;

Dosyaları SD Hafıza kartını telefondan veya bilgisayara takarak sildiğimde silinmiş olarak gözüküyor ve boş alan artıyor. Ancak sd kartı çıkartıp taktıntan sonra dosyalar tekrar kendi kendine geri gelmiş ve boş alan eski haline dönmüş oluyor. Biçimlendirmeyi denediğimde başarısız oldu. 3. parti yazılımlarla biçimlendirme yaptım ancak sonuç yine aynı. SD Kartı windowstan Hata Denetimi yardımıyla düzelt seçeneğini kullandıgımda Tamamlanamadı uyarısı veriyor.

Bu sorunu nasıl çözebilriim acaba ?

Sd Kart Adı: SanDisk SD Hafıza Kartı

Boyut:8GB
Yaşadığım problem birebir aynı. Neler denemedim neler. SD kartı taratmadan, biçimlendirmeye(Hemde çok çeşitli özelleşmiş programlarla dahil). Ama her denemenin ardından sanki bellekte değişiklik yapmamışım gibi başa sarıyor. Zaten biçimlendirme işlemi hep yarım kalıyor. Tamamlayamıyor. Virüs kaynaklı değil o anlaşıldı. Sorun SD kartın sisteminden kaynaklı gözüküyor. Güvenli çıkarma işlemini bir kez kullanmadım büyük olasılıkla ondan. Biçimlendirmeyi başarsam sorun çözülecek gibi ama bir türlü olmadı. Araştırırken hard format tool gibi bir program ismi geçti. Kullanan memnun kalmış ama programı bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2014, 16:01 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

İmkanınız var ise SD kartı bir Mac bilgisayara takıp öyle format atın. Mac'in dosya sistemi farklı olacağından SD kartta görünmeyen bir dosya varsa bile (o anda SD kartı pc'ye taktığınızda işlem yapan bir virüs bile olabilir) aktif olamayacağından kesin çözümü sağlarsınız. Daha sonra Mac formatlı SD kartı PC'ye taktığınızda (temiz olduğuna emin olduğunuz bir sistem) NTFS veya Fat32 formatı atabilirsiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2014, 16:03 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Üstatlar, bilgisayar toplama, cpu ve gpu konularından amatör veya profosyenel anlayan arkadaşlar acaba bana özelden ulaşabilir mi? PC toplama konusunda biraz yardıma ihtiyacım var. Teşekkürler.
Ne istediğinize göre bir sürü seçenek var. Kafanızda oluşturduğunuz net bir fikir varsa (oyun, iş, eğlence vs..) ona göre sistem toplamak daha mantıklıdır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2014, 16:05 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Sayın Teori,

İmkanınız var ise SD kartı bir Mac bilgisayara takıp öyle format atın. Mac'in dosya sistemi farklı olacağından SD kartta görünmeyen bir dosya varsa bile (o anda SD kartı pc'ye taktığınızda işlem yapan bir virüs bile olabilir) aktif olamayacağından kesin çözümü sağlarsınız. Daha sonra Mac formatlı SD kartı PC'ye taktığınızda (temiz olduğuna emin olduğunuz bir sistem) NTFS veya Fat32 formatı atabilirsiniz.
Öyle bir bilgisayar bulsam olurda şuan çevremde o türden bir makine mevcut değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2014, 16:08 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Şuan EaseUS Partition Master ile bir şeyler deniyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2014, 16:22 
Uzaklaştırıldı

Bütçeniz nedir ve ne ağırlıklı kullanacaksınız bilgisayarı? Bunlar önemli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2014, 16:40 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Çözümünüz burada. DOS komut satırında yeni bir partition table oluşturmalısınız. Diskpart ile bunu halledersiniz sanırım.

http://answers.microsoft.com/tr-tr/ie/f ... c1c1a5152e

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2014, 17:01 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

create partition primary komutundan sonra sıkıntı çıkarmakta.
Alıntı:
Belirtilen boyut ve uzaklıkta bölüm oluşturmak için boş alan yetersiz.
Farklı boyut ve uzaklık değerleri belirtin veya en büyük boyutlu bölüm oluşturmayı belirtmeyin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2014, 19:26 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Herkese teşekkür ederim. Bahsi geçen yöntem ve format programlar sorunu çözemedi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2014, 19:36 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Etrafınızda linux, unix kullanan birisi de mi yok?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2014, 19:46 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Elimde pardus mevcut. Ama kurmadım. Etrafta teknolojiye yakın adam yok ki linux olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2014, 19:52 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

SD kart kullanan tablet, telefon vs varsa onlarla da deneyebilirsiniz. Yoksa SD Card Recovery diye programlar var onunla da taratabilir, ya da windows altında hata denetimi yaptırabilirsiniz. Bir problemi (Bad sector) vs varsa belli olur o zaman. Genelde Nand belleklerde fabrika çıkışında dahi bad sector oluşabiliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2014, 20:23 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Gerekli hata denetimlerini yaptım. bad sector yok. Kartta herhangi bir sorunda gözükmüyor. Kartı yeni aldığım telefona takınca olan oldu aslında. Şuan içinde android_secure dosyasıda mevcut. İçinde subway surf asec dosyası var. Büyük olasılıkla androidin koruma yöntemi olmalı değişimleri engellemek için. Bu arada telefon içindende biçimlendirme ve silmeyi denedim yine aynı oluyor. Büyük olasılıkla oyunlarda ilerledikçe o dosyalara kayıt ediyor. Şimdi o uygulamaları silip sd uzantılarınında değişmesini umacağım. Umarım boşa silmem.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2014, 10:25 
Akıncılar

Sd kart dosya indexlemesinde bir sıkıntı var gibi, dosya uzantılarını belirleyemiyor, çok fazla güvenme gittigiyere kadar gitsin yenisini almanı tavsiye ederim. Piyasada ki SD kartların büyük kısmı sahte. En orjinal olanlara bile çok fazla güvenmeyin , çünki elemanlar fabrikadan çıkma chiplerle 2. kalite sd kart yapıyorlar. Aynı fabrikadan çıkıyor biri ürün biri çöp diye .

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2014, 10:27 
Akıncılar

PC almayı düşünen arkadaşlar benden de bir fiyat almadan almasınlar özelden mesaj atabilirler.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2014, 11:34 
Akıncılar

Elimde pardus mevcut. Ama kurmadım. Etrafta teknolojiye yakın adam yok ki linux olsun.
Pc yi direk kapatmışsın yada bir elektrik kesintisi falan olmuş. Bahsettiğin sorun bu durumlarda oluşur. Linux kurmana gerek yok, bir Ubuntu çalışan CD ile bilgisayarını açıp kartını formatlayabilirsin. partitionmanager var halleder o.
Kod:
 Alt + F2
 partitionmanager

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2014, 17:28 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Neler denemedim neler. SD kartı taratmadan, biçimlendirmeye(Hemde çok çeşitli özelleşmiş programlarla dahil). Ama her denemenin ardından sanki bellekte değişiklik yapmamışım gibi başa sarıyor. Zaten biçimlendirme işlemi hep yarım kalıyor. Tamamlayamıyor. Virüs kaynaklı değil o anlaşıldı. Sorun SD kartın sisteminden kaynaklı gözüküyor. Güvenli çıkarma işlemini bir kez kullanmadım büyük olasılıkla ondan. Biçimlendirmeyi başarsam sorun çözülecek gibi ama bir türlü olmadı.
Sorun sd kartta. Yapacak bir şey yok. Bilim henüz sd kartımı düzeltecek seviyede değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2014, 14:47 
Süvariler

Alıntı:
Sorun sd kartta. Yapacak bir şey yok. Bilim henüz sd kartımı düzeltecek seviyede değil.
Sayin TEORI, sorun telefonunuzun isletim sistemindede olabilir, SD kartinizi bilgisayarda bicimlendirdikten sonra cikarip tekrar bilgisayara takmayi denedinizmi? Bunu soylememin sebebi eger tekrar taktiginizda bos olarak gorunuyorsa hafiza kartinda sorun yok sorun telefona diyebiliriz. Karti telefona taktiginizda silmek istediginiz dosyalari tekrar kopyaliyor olabilir.

Bicimlendirme konusunda bende sorun yasamistim. Bir arkadasimin laptopuna isletim sistemi kurarken format atamiyorduk, sizdeki gibi surekli yarim kalip kapaniyordu. Diski cikarip harici disk kutusuna taktim, kendi laptopumdan usb araciligi ile formatladim 2 yildir sorunsuz kullaniyor.

Yada kullandiginiz bilgisayara VMware kurup, icine linux yada hackintosh kurup karti bicimlendirmeyi deneyebilirsiniz.

Ben sizin yerinizde olsam eger kendi bilgisayarimda bicimlendiremiyorsam, ve cevremde farkli isletim sistemi kullanan kimsede yoksa VMware kurup o sekilde bicimlendirmeyi denerdim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2014, 17:48 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Valla hepsini denedim. Akla hayale gelmeyecek tüm yöntemleri, farklı işletim sistemleri, farklı bilgisayarlar, farklı telefonlar, piyasadaki tüm format programları dahil. Şundan kesin eminim sd kartta virüs falan yok. Görünümünde fiziksel bozulmada yok. Her silmeden sonra sd kartı nereye takarsam takayım belli bir dönem yüklediğim ıvır zıvırlar yeniden çıkıyor, yeni yüklediklerim kayboluyor. Bilgisayarda biçimlendirmeyi her program gerçekleştiremiyor yarım kalıyor. Bazı program ve işletim sistemleri ile denediğimde biçimlense bile yeniden taktığımda eski haline dönüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2014, 18:08 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Hocam kesin çözümü yeni kart al. Kaybettiğin zamana değmez :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2014, 18:25 
Süvariler

Valla hepsini denedim. Akla hayale gelmeyecek tüm yöntemleri, farklı işletim sistemleri, farklı bilgisayarlar, farklı telefonlar, piyasadaki tüm format programları dahil. Şundan kesin eminim sd kartta virüs falan yok. Görünümünde fiziksel bozulmada yok. Her silmeden sonra sd kartı nereye takarsam takayım belli bir dönem yüklediğim ıvır zıvırlar yeniden çıkıyor, yeni yüklediklerim kayboluyor. Bilgisayarda biçimlendirmeyi her program gerçekleştiremiyor yarım kalıyor. Bazı program ve işletim sistemleri ile denediğimde biçimlense bile yeniden taktığımda eski haline dönüyor.
Anladim, bicimlendirdikten sonra karti baska bir bilgisayara takip bos mu dolumu oldugunu kontrol ettinizmi? Benim tahminim sizin telefonunuz sureki karta mudahale ediyor. Karti gozden cikardiysaniz karsi odemeli kargo ile bana gonderin bir bakayim cok merak ettim. :D
Alıntı:
Hocam kesin çözümü yeni kart al. Kaybettiğin zamana değmez :)
Bu is keyif isi hocam, araba yikamak gibi dusunun. Disarda 20 liraya yarim saatte yikarlar ama siz 2 saatte yikarken daha fazla haz alirsiniz. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2014, 02:06 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Her şeyi denedim. Kartın içine yüklediğim ıvır zıvır hep orada. Kartı gönderemem içinde şahsi bilgilerim mevcut. Zamanı gelince baktım olmuyor yakarım.

Kartın başına gelen olay Edge of Tomorrow olayı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2014, 02:14 
Akıncılar

TEORI Hocam linux bir makina kartını formatlar. Kartını önce ext3 veya ext4 olarak ''hızlı format'' seçeneği ile formatla. Akabinde NTFS olarak yine ''hızlı format'' seçeneği ile tekrar formatla. Düzelir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2014, 02:31 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/
(Sd Card formatter programı ile format atmak)

İkinci yöntem:

http://www.wikihow.com/Format-an-SD-Card
(Android üzerinden format atmak, 3 numaralı adım)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2014, 03:00 
Akıncılar

Android linux araçları kullanıyor galiba, ama hakkında pek bir fikrim yok. Win makinada ise formatlayamazsınız istediğiniz programı kullanın olmaz. Kartı ve dosya sistemini sana gösteren o. Dediğim gibi tek yol var önerdiğim yöntem, yerse yer, olmazsa geçmiş olsun.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 26 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: