TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Eki 2017, 21:30

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 25 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2014, 00:01 
Yeni Üye

Savunma Sanayi bir firmaya Zırhlı Hafif silahlı bir araç tasarlayacağım.Genel olarak arkadan açılmalı ve 2+6 kişilik bir perssonel sığacak araç hem operasyon,toma,ambulans ,polisler için uyarlanabilecek bazı kıkımları araçtırıyorum palet kısmı vs mekanik çizimde yer alacak nasıl birşey olursa iyi olur siz bu tür araçları kullanıyorsunuz .6x6 Arma gibi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2014, 00:24 
Süvariler

Biraz daha açık yazsanız? Ben tam olarak anlayamadım da.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2014, 00:41 
Yeni Üye

Resimdeki araç tarzında olacak ,6 kişi arka kısımda 2 kişi ise ön kısımda olmalı ,bu araç hem toma şeklinde uygulanabilir olacak hem ambulans hem hafis silahlı operasyon aracı şeklinde olacak şimdi şu sistemler isteniyor aracı kullanan personel her yönden kullanım kolaylığı olmalı ,araç uzaktan kontrol edilmeli bomba imha etmeli sedye olmalı ,teker olmalı karda ,yağmurda normal çok sıcakta gitmeli , göl akarsu gibi derelerden girip çıkmalı bir araçtan ayriyetten şunlar gerekli Yenilikçilik:Gereksinimlere Cevap Verme:Estetik katkı Geliştirme ve detaylandırma düzeyi yani araç 4 faklı pozisyonda çalışacak siz bu araçları kullanıyorsunuz veya hep içindesiniz böyle birşey için ne gibi önerileriniz olurdu yani kardeşim dış tasarım şu şekilde olursa palet böyle olursa kapaklar böyle olursa silah sistemi böyle olursa ,acil çıkış ,camlar ,tekerler ne dersiniz bu konuda önerileri bekliyorum .Yani Toma aracında örneğin önde bir demir olacak yanda bir korumlalık olacak yani sen çiz bu aracı bizim işimize tam anlamıyla yarar dediğiniz yerler .Bizi koruur dediğiniz yerler vs

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2014, 02:25 
Uzaklaştırıldı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2014, 02:43 
Akıncılar

Valla harika yardımcı olurum ama adını leventt koyarsan :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2014, 14:12 
Yeni Üye

Evet Bir firmaya olacak yaklaşık 4-5 ay sonra burada yayınlarım ismi Gökbörü olarak düşündüm , Mavi Kurt demek ,çok isim önerisi geldi , Malkoç
Kurtuluş,Tatu,Tosbağa,Vaşak,Yılkı,Ciren,Akıncı,cemca,Karatay,Fare,Yıldız , Hilal , Turan,Tuğra, Tokmak , topuz,Sansar gibi isim örnekleri geldi Leventte olabilir :) Yorumlarınızı bekliyorum

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2014, 15:21 
Süvariler

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2014, 15:25 
Süvariler

Arapça bir isim koymayın da ne koyarsanız koyun , Tinki Winki bile koysanız olur kabuldür ama Arapça kökene sahip bir ismi asla ama asla kullanmayın.

Bleda - Tuğrul - Evren ( Türk mitolojisinde ejderha demektir ) hatta ejderha adı taşıyacaksa mesela yardım araçlarına Bükrek ( iyi ejderha ) yok edici ve öldürücü araçlara Sangal ( kötü ejderha ) Ebher ( boynuzlu ejdarha ) - Üre ( yılan ) - Vere ( yılan ) - Ece - Törünge

Aklıma çok fazla isim geliyor ama buraya yaz yaz sayfalar dolusu şey çıkar ;

Ben direkt şöyle yönlendireyim /

Eski Türk Mitolojisi
http://www.kitapyurdu.com/kitap/default ... =176912170

Türk Mitolojisi
Oğuzların- Anadolu, Azerbaycan ve Türkmenistan Türklerinin Mitolojisi

Tarihte ve Bugün Şamanizm / Materyaller ve Araştırmalar
http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=449770

Türk Mitolojisi 1.Cilt
Türk Mitolojisi 2.Cilt
http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=131773

Türk Mitolojisi Ansiklopedik Sözlük

Vallahi baştan diyorum bir araca isim koymak size kalmış ancak Arapça kökene veya Farsça bir kökene sahip olursa çok ağır eleştiririm şimdiden söyleyeyim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2014, 16:45 
Yeni Üye

Yani araç çok işlevsel olmalı diye düşünüyorum Yorumlar için şimdiden teşekkürler .İşte siz bu araçları kullnıyorsunuz nasıl olmalı yani bana şu yarar dediğiniz nedir

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2014, 16:56 
Uzaklaştırıldı

Yani araç çok işlevsel olmalı diye düşünüyorum Yorumlar için şimdiden teşekkürler .İşte siz bu araçları kullnıyorsunuz nasıl olmalı yani bana şu yarar dediğiniz nedir
yaaaa
hepimizin garajında var bir tane. hafta sonları dolaşıyoruz

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2014, 17:23 
Süvariler

Toma tarzı bir şey tasarlama kafi.
Toma deyince nasıl da sempatik oluyor.

Büyük Millet Meclisi sizin yiğitlik çevrenizde korkusuzca bağımsızlık mücadelesine devam edebilmiştir. Bu nedenle Ankaralı hemşehrilerimin, bu vatanı kurtarma mücadelesinde ayrı bir şeref hissesi vardır.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2014, 12:40 
Yeni Üye

hepimizin garajında var bir tane. hafta sonları dolaşıyoruz[/quote]

üslübün çok kötü kardeşim , biraz duyarlı olabilirdin forumda bu tarz araçları kullananlar var diye söylemek istemiştim . Yanlış anladın herhalde

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2014, 13:10 
Uzaklaştırıldı

Bence çok futuristik bir şey önerme derim ben
Resimdeki örnek çok işe yarar bir şey değil bunlar karşılık bulmuyor pek
Hatta iç hacimi daraltan açılı yüzeyler yerine içerde yaşam alanı sunan daha düz dik kenarlı tasarım öner. Karavan gibi olsun neredeyse hatta. Bu açılı yüzeyin hedeflediğin koruma düzeyine bir katkısı pek yok forumda yazıldı bu
Şimdi silahlı unsurlar bu tür kapalı araçlara doluştukları için onlara daha işe yarar biraz ferahllığı olan özel amaçlar için konfigre edilebilecek bir hacim gerek. Birazda yüksek olsun öyle boynu bükük oturmasınlar araçta.
Ön tekerlekleri şöferden uzağa koyabildiğin kadar koy mayına karşı bu çok değerli

Bu mesela çok doğru bir araç. ama seksi değil bunu kimse çizipte patrona vermez cesaret edipte. Ama en faydalı olan bu tasarım. Basit geniş hacimli kafi derecede zırhlı. Görüyoruz her kez dönüp dolanıp bu aracı seçiyor yerli yabancı.
Ben olsam buna benzer bir şey tasarlar ve bunu iyi izah ederdim onlara. Üretmesi kolay pazarı çok geniş çok faydalı bir tasarım. Askerinde polisinde kullanabileceği bir tasarım üstelikte.
Resim

Mesela ben şu tasarımı çok beğeniyorum bu bakış açım ile.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2014, 14:02 
Akıncılar

2+6 kişilik bir perssonel sığacak araç hem operasyon,toma,ambulans ,polisler için uyarlanabilecek
Böyle her derde deva araç olmaz. Önce tanımı doğru yapmak lazım.
Alıntı:
palet kısmı
?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2014, 16:08 
Süvariler

Böyle her derde deva araç olmaz. Önce tanımı doğru yapmak lazım.
Ben yapayım tanımı :)

1.1. Genel Tanım:
İnsanlı ve uzaktan komutalı, balistik korumaya sahip, modüler yapıda, askeri kara aracı kavramsal tasarımı

1.2. Kullanım ve Kontrol:
Sürücü, zırh koruması altında araç içerisinden, azami durumsal farkındalıkla aracı kullanabilmelidir. Diğer operasyonel amaçları yerine getirecek personeller de azami durumsal farkındalığa sahip olmalıdır. İhtiyaç halinde aracın tüm sürüş ve operasyon kontrolları, uzaktan da yapılabilmelidir. Araç, buna uygun elektronik donanım ve teçhizatları da barındırmalıdır.

1.2.1. Uzaktan kontrol edilebilme yeteneğinin, kullanıcıya ve operasyonel durumlara kazandırdığı avantajlar, olası senaryolar ve kurgusal sunumlarla anlatılmalıdır.

1.3. Modülerlik

1.3.1. Göreve Yönelik:
Baz araç, görev gereksinimleri gereği, ihtiyaç halinde farklı konfigürasyonlara dönüştürülebilmelidir (Ör: Personel Taşıyıcı, Ambulans, Mayın Temizleme, Kurtarma Bakım, Komuta Kontrol).

Katılımcı, araç varyantlarını tasarlamakla sorumlu olmamakla beraber, fikir verici, farklı ve özel senaryolara hitap eden özellikleri vurgulayabilir, örnekler sunabilir [Baz Araç: Aracın hareket, koruma ve yük taşıma kabiliyetlerini en yalın şekilde barındıran hali (Balistik gövde + Güç Grubu +Güç Aktarma Organları)].

1.3.2. Yeteneğe Yönelik: Baz araçta, kullanılacağı şartlara göre, özellikler değiştirebilmeli ve/veya yeni özellikler eklenilebilmelidir (Karada ve suda hareket kabiliyeti, balistik koruma, durumsal farkındalık vs.).

1.4. Hareket yeteneği:

1.4.1. Karada Hareket: Araç, zorlu arazi ve iklim koşullarında hareket edebilmelidir.

1.4.1.1. İklim Koşulları: Tropik, çöl ve soğuk kuzey iklimlerinde operasyon yapabilmelidir.

1.4.1.2. Zemin Koşulları: Araç buzlu, karlı, çamurlu, kayalık, yumuşak zeminlerden geçebilmelidir.

1.4.2. Suda Hareket (yüzme): Araç, akarsu ve göl gibi iç sulardan yüzerek geçebilmelidir.

Katılımcılardan, haracın areket kabiliyeti özelliklerinin araç tasarımını nasıl şekillendirdiğini anlatması beklenmektedir.

1.5. Dış ölçüler:
Aracın dış ölçüleri en fazla aşağıdaki gibi olacaktır:

Uzunluk: ≤ 8m
Genişlik: ≤ 3m
Yükseklik: ≤ 2.5m

http://www.fnssmildesign.com/tr/yarisma-sartnamesi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2014, 17:14 
Yeni Üye

Barboros Tam olarak tanımı yazdı :) İşte öyle birşey Kazanan araç protip veya üretime doğru yol alacak ,Derece alırsam yazarım buraya tekrar yorumlarınızı bekliyorum .Forum sitenizle yöneticilerlede tanışmak isterim bilginize

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2014, 17:18 
Yeni Üye

BurakZ teşekkür ederim Çalışmalara başladım ben daha önce otomobil vs tasarladım , sizin yorumlarınızda iyi geldi asıl amacım mesela buradan halka sormak yani birinini yorumunu almak iyidir senin görmediğin yeri görür :) diye düşünüyorum .Dediğin hacimde büyüklüğü uygulayacağım .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2014, 17:21 
Yeni Üye

Leviathan İsim anlamları konusunda gönderdiğin linkler için teşekkür ederim tek tek uğraşmışsın .Allah razı olsun

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2014, 21:28 
Akıncılar

Yarışma araç tanımı geniş yelpazede tutulmuş ama karagözmü istiyorlar hacivatmı belli değil. Şaklabanlık yapmışlar, şaklabanlıkların gerçek hayatta yeri yok satmazda, ciddi bir alan bu basit adanmış araçlar dünyası.

Ne istediğini neye adadığını bilerek yap, çölse çöl karsa kar. V gövde olsun mayın için nerede ise standart artık, ek zırh takılabilsin. Bunun haricinde neye adadı isen belirgin olsun öne çıksın. Amfibik olmasın, reel dünyada hiç bir karşılığı olmayan dünyanın en büyük kazığıdır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2014, 22:07 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

M113'den bahsediyorsunuz. Her işi yapar. Personel taşır. Hasta taşır. Üstüne silah sistemleri koyarsınız onu da taşır. Toplumsal olaylarda kullanırsınız. Nereye çekersen oraya gider.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2014, 11:48 
Yeni Üye

örnek olarak 2011 de bu araç 1. olmuş bunu zerinden konuşalim ilk sizce nasıl orada bu aracı 5 kişi değerlendirdi fakat burada 100 kişiye sormakta fayda var

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2014, 19:21 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

100 kişiden destek alırsanız bu araç nasıl sizin tasarımınız olacak? Ödülü kim kazanacak? Şahsınız mı yoksa forum üyeleri mi?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2014, 21:27 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Hocam sen ciddi olarak bu yarışmaya katılacaksan yenilikçi bir dizayn ve fikirle çık. Klasik araçların çoğu ırakta ve suriyede görüleceği üzere meskun mahalde cortluyorlar. Bir çatıdan yada bir pencereden gelen rpg yada araç geçerken köşe başına yerleştirilmiş bir bomba ile havaya uçuruluyorlar. Bu konuya kafa yor.

Şahsen ben yukarıdaki 6#6 modeli beğendim. Böylece daha fazla ağırlık kaldırabilir. Mesela meskun mahal için eklenebilecek ekstra modüler zırh, artı öne ve kenarlara eklenecek kafes zırh modülüne sahip olmalı.

Yenilikçi olacak ise ağ harbi kabiliyetide olmalı. Bir insansız araçtan gelen (hava aracı yada kara aracı) görüntü komuta aracı ile diğer araçlara iletilebilmeli. Sürücü ve araç komutanı sensörler ve kameralar ile 360derece görebilmeliler.

Polis özel timi için yanlara açılacak kanatlar ile araçtan çıkacak ekibe ekstra koruma sağlanabilir.

Aracı yalın, birde riskli bölgeler için ekstra zırhlandırılmış (modüler zırh artı öne ve yanlara eklenmiş kafes zırh) hali ilede modelle.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2014, 21:39 
Akıncılar

Resim

örnek olarak 2011 de bu araç 1. olmuş bunu zerinden konuşalim ilk sizce nasıl orada bu aracı 5 kişi değerlendirdi fakat burada 100 kişiye sormakta fayda var
Fütüristik çizgilerle fütüristik araç yapılmaz ancak fütüristik görünen bir araç yapılabilir. Bu aracı birinci seçende bu aracı çizende porschesi olsun isteyen adamdır ve aynı tezgahdan çıkmışdır. Bizim ZPT ler bile bundan daha işlevsel ve realist araçlardır. En azından basitliğin lüksünü ve kolaylığını yaşar. Zırhlandırması falani filanı çok kolaydır.

Ha seçici kurul böyle ister dersin, o nabza şerbet verirsin. Senin bileceğin iştir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2014, 21:53 
Uzaklaştırıldı

Aracın yan yüzeylerinin açılarını daraltabilirsiniz. Yok üstüne tırmanacaklar falan derdi de kalmaz. /\ böyle değil de \/ böyle.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 25 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: