TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 23 Kas 2017, 06:30

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 24 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Mühimmat ikmal uçağı
MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2012, 15:53 
Uzaklaştırıldı

Uzak mesafelere daha etkili saldırı düzenlenmesine olanak sağlayabileceğini düşünüyorum .
Bir uçağın binlerce km gidip bir kaç hedefi vurduktan sonra savaş dışı kalması büyük bir kayıp , bu yolla saldırıların daha uzun ve daha fazla olabilme şansı var .

[wimg]http://i.imgur.com/Ws2vN.png[/wimg]

[wimg]http://i.imgur.com/54PlD.png[/wimg]

Mühimmat uçağının üzerinde amortisörlü bir platform bulunacak.

Platformun üzerin deki yakalayıcı kanallar yardımıyla uçağın hafif bir temasıyla uçak platforma sabitlenecek.

[wimg]http://i.imgur.com/CE2sZ.png[/wimg]

[wimg]http://i.imgur.com/mPVXC.png[/wimg]

Kilitlenme meydana geldikten sonra platform Taşıyıcı uçağının içine doğru çekilecek ve ardından savaş uçağına mühimmat yüklenecek

[wimg]http://i.imgur.com/wHNYq.png[/wimg]

[wimg]http://i.imgur.com/jMqXc.png[/wimg]

[wimg]http://i.imgur.com/3HNNb.png[/wimg]

Ardından platform tekrar yükselecek ve uçak yakalayıcılar dan kurtulup görevine dönecek

[wimg]http://i.imgur.com/dBh6l.png[/wimg]

Uçak olarak bir rus uçağını kullanmam büyüklüğünden ve kuyruk yapısından ötürüdür .f16 yerine daha sağlam f 18 de kullanılabilinir .

Bunu ilk ben düşündüm gibi bir şey demiyorum sadece böle bir şey düşündüm ve biraz zaman harcadım bunlar oluştu, mutlaka birileri de bu tarz şeyler çizmiş olabilir yada olmayabilir. Benim kisi sadece bir hayal..

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Mühimmat ikmal uçağı
MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2012, 16:30 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Şahsen düşüncelerinizi beğeniyorum. An-225 kullanma fikriniz de hoş.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2012, 20:50 
Uzaklaştırıldı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2012, 21:18 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2012, 21:37 
Üye

Bence çok riskli bir operasyon olur.
aynen çok riskli uçağı platforma kitlemek bir dert birde ona havada (x ft'de) ikmal yapmak var çok zor görünüyor ama güzel düşünce ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2012, 22:08 
Uzaklaştırıldı

Bunun için zaten uçak gemileri yok mu?
Uçak gemisine sahip olamayacak ülkeler için düşünürsek, yine uçak gemisi kadar pahalı olabilecek bir uçak.
Uçak gemilerinin maliyetleri ancak süper güçlerin karşılayabileceği boyutlarda ve sadece tek bir geminin maliyeti olarak düşünmeyin, bu uçak ise orta büyüklükte bölgesel güç iddiası olan devletlerin eksiğini giderecek ve tehdit mesafesini arttıracak bir sistem.

Avantajları
-Maliyeti , operasyonel hızı, kara hedeflerine daha derinlemesine bir saldırı imkanı vs. vs..

Dezavantajları
-Bir uçak gemisi gibi dünyanın diğer ucuna operasyon yapamaması vs. vs.

En hassas ve riskli noktası havada kilitlenmesi onuda gelişmiş sensörler yardımıyla yada uçağın altındaki operatörün hamlesiyle olabilir diye düşünüyorum.

Bir diğer engel de uçağın yaratacağı türbülans olabilir o nedenle uçaklar belli bir aralıkta kilitlenmesi gerekebilir, platformun sabit olmaması da bu amaçladır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2012, 22:10 
Akıncılar

Alıntı:
Bunun için zaten uçak gemileri yok mu?
Uçak gemisine sahip olamayacak ülkeler için düşünürsek, yine uçak gemisi kadar pahalı olabilecek bir uçak.
Uçak gemilerinin maliyetleri ancak süper güçlerin karşılayabileceği boyutlarda ve sadece tek bir geminin maliyeti olarak düşünmeyin, bu uçak ise orta büyüklükte bölgesel güç iddiası olan devletlerin eksiğini giderecek ve tehdit mesafesini arttıracak bir sistem.

Avantajları
-Maliyeti , operasyonel hızı, kara hedeflerine daha derinlemesine bir saldırı imkanı vs. vs..

Dezavantajları
-Bir uçak gemisi gibi dünyanın diğer ucuna operasyon yapamaması vs. vs.

En hassas ve riskli noktası havada kilitlenmesi onuda gelişmiş sensörler yardımıyla yada uçağın altındaki operatörün hamlesiyle olabilir diye düşünüyorum.

Bir diğer engel de uçağın yaratacağı türbülans olabilir o nedenle uçaklar belli bir aralıkta kilitlenmesi gerekebilir, platformun sabit olmaması da bu amaçladır.
Ayrıntıya girersek çok detay var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2012, 22:39 
Üye

Havada yakıt ikmali bile büyük riskler taşırker boyle bir ikmal gerçekten buyuk riskler taşır. Ama ileride buna benzer bir sistem olurmu olur zamanın ne getireceği belli olmaz 1903 de ki ilk uçaktan buyana ki gelişmeleri dikkate alırsak

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2012, 23:13 
Akıncılar

Bunu yapana kadar gövdeyi biraz daha genişletir uçan jet üssü yaparım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2012, 00:43 
Süvariler

Aslında benimde üstüne kafa yorduğum bişeydi .Ancak ben hep geniş gövdeli bir kargo uçagı tasarlayıp f-16'yı kargo uçağının içine bir asansör yardımıyla indirmeyi düşünmüştüm böylece sabitlenmiş uçak gövde içine alınırsa el yordamıyla yakıt mühimmat takviyesi alıp hatta yeni bir pilotla yola devam edebilecekti.Yakıttan tasarruf,zamandan tasarruf sağlar ama pilotunda kapasitesi var veya ihalar için falan yapılabilir.Hem ihalar daha küçük aletlerde olabiliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2012, 15:40 
Akıncılar

Çocukken oynadığımız after burner isimli bir oyunda bir uçaktan başka bir uçağa silah yükleme olayı vardı. Fakat sanki havada yakıt ikmali yapıyor gibi bir işlemdi. Havada silah ikmal yakıt ikmal kadar game changer bir durum olmasada önemli bir kabiliyet artışı olacaktır. Özellikle silahlı insansız hava araçlarında bu tip bir gelişmenin ciddi bir avantaj doğuracağını düşünüyorum. Hatta jet motorlu bir uçağa oranla, turboprop motorlu bir iha ya silah yüklemenin havada daha az karışık olacağını tahmin ediyorum. Tabii en önemli sorun bu iş nasıl güvenli bir şekilde yapılacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2012, 18:37 
Uzaklaştırıldı

Bunu yapana kadar gövdeyi biraz daha genişletir uçan jet üssü yaparım.

Sen öyle diyorsan öyle de olabilir üstat .
Alıntı:
Aslında benimde üstüne kafa yorduğum bişeydi .Ancak ben hep geniş gövdeli bir kargo uçagı tasarlayıp f-16'yı kargo uçağının içine bir asansör yardımıyla indirmeyi düşünmüştüm böylece sabitlenmiş uçak gövde içine alınırsa el yordamıyla yakıt mühimmat takviyesi alıp hatta yeni bir pilotla yola devam edebilecekti.Yakıttan tasarruf,zamandan tasarruf sağlar ama pilotunda kapasitesi var veya ihalar için falan yapılabilir.Hem ihalar daha küçük aletlerde olabiliyor.
Bu tarz düşünceler de mümkün olduğunca kullanılan sistemlere yakın şeyler tasarlamak gerekir , aksi düşüncelere mühendislik fizik kuralları ve bir ton şeyler mani olur.

Ama insansız hava aracının ikmal yapmasını gelecek de görebiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2012, 01:06 
Akıncılar

İlginç bir fikir olmakla beraber, gerçekçi bir uygulama için mühimmatların uçaktan bırakılma yöntemini tümden değiştirmeniz gerekecektir.

Mevcut sistemde, mühimmatı uçaktan itmeye yarayan alete "salan" adı verilir. Bu salan, mühimmatı bırakma tuşuna bastığınızda, kullandığınız mühimmatın ebadına göre (2000 lb sınıfı, 1000 lb sınıfı gibi) tek veya çift pistonla mühimmata tepesinden vurur. Pistonları harekete geçiren ise salan içerisinde gerçekleşen kontrollü bir patlama sonucu oluşan gazlardır. Dolayısıyla, mühimmat bırakıldıktan sonra salanın tekrar kullanılabilmesi için bu kontrollü patlamayı yaratmakta kullanılan kartuşları da değiştirmek gerekir. Askı kancalarının kilitlerini, tespit dikmelerinin mühimmata uygun şekilde basmalarını sağlamak da ayrı mücadele gerektirir. Son olarak, (akıllı mühimmatlar için yazıyorum) mühimmat ile uçağın konuşmasını sağlayan konnektörü, konnektörün mühimmattan ayrılmasını sağlayan lanyard telini de düzgün bir şekilde salana takmak gerekir.

Şahsen, mevcut sistem düşünüldüğünde, uçağı kargo uçağının üzerine oturtmak mühimmatları kanat altına yerleştirecek sistemi tasarlamaktan sanki (çok) daha kolaymış gibi bir hisse kapıldım. Ne var ki, İsrail İran'ı uzun uzadıya vurmak için böyle bir sisteminin olmasını muhtemelen çok iserdi diye düşünmekten de alamıyorum kendimi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2012, 21:55 
Üye

güzel bir fikir bu fikri türkiye içinmi ortaya attınız savaş ucagını 15 20 sene üretmeyi düşünen türkiye için bir hayalden öteye gitmez bu preje

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ağu 2013, 23:58 
Süvariler

Resim

Resim

http://thefutureofthings.com/articles/2 ... rming.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2013, 02:52 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Amerikada ses hızını aşmak için benzer şekilde test uçaklarını yukarıdan başka uçakla bırakıyordu.Aslında öyle platformlar iyi olur.Bu işte işe yarar uçakları F-16 taşıyacak hale getirip kullanma imkanını kazandırmak iyi olurdu.
Gerek olsaydıda modifiye eder takardık f-16 ları altlarına :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2013, 02:59 
Süvariler

Bu ilkinden daha riskli geldi bana nedense gerçekten çok milimetrik bir iş çıkartmak lazım gibi duruyor.Yakıt ikmalinde bile uçakları birleştirmek kenetlemek videolarda falan nekadar zor görünüyor.Bu daha zor olur gibi.
Birşey sorayım kanatları tak çıkart olacak bir uçak tasarlanabilirmi acaba böylece kanadı değiştirerek yerde veya havada zamandan tasarruf sağlanabilirmi.Mesela gövde üstünden tek parça bir kanat/ları olan bir uçak olup bu kanat takıp çıkartımı kolay bir şekilde tasarlanabilirmi.Böylece hazır kanat yedek yakıt tankları ve önceden hazırlanmış mühimmat çeşidiyle uçağa takılabilirmi.Mühendislik açıdan yapılabilirse belki zamandan falan tasarruf sağlayabilir.Tabii sadece savaş zamanı işe yarar olur gerçi.Birde ilk tasarım gibi uçağa kenetlenip eski kanadı alttan üste çıkartır önden ikmal uçağının içine alınırken.Jetin arkasından yedek kanat ikmal uçağından çıkıp öne doğru getirilip jetin üstünden yerine oturtulur.Böylece hem yakıt hem mühimmat yüklemiş olur.Buda hem jetin hemde ikmal uçağının sıfırdan tasarlanmasını gerektirir gerçi.Yani iki seçenekte maliyet etkin bir çözüm sunarmı çok tartışmalı gibi ama belki mühendislik açıdan daha kolay olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2013, 12:09 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Farklı bir fikir olacak ama böyle havadan mühimmat ikmali için başka bir alternatif sunayım:

Manyetik kilit. Mühimmat sizin kızak sistemi gibi uçaktan çıkar, yükleme yapılacak savaş uçağına yaklaşır (tabii üstten değil alttan desteklenerek) yaklaşma tamamlandığında uçaktaki mühimmat pilonundaki elektro-mıknatıs devreye girer -aynı şekilde mühimmat üzerindeki zıt kutup mıknatısta devreye girer- enerji açıldığında kenetlenme tamamlanmış olacak ve ray sistemi geri çekilecek.

Tabi bu işin de zorluğu olacak. Elektro-mıknatıs özelliği ile kararsız bir yaklaşma ve kenetlenme yaşanabilir ama çözülmeyecek bir sistem zorluğu değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2013, 13:02 
Üye

Tasarımınız için tebrik ediyorum. Havada mühimmat ikmali esnasında oluşabilecek riskleri bertaraf etmek için (flareler yordamıyla) belli sayıda savaş uçağı eskortluk yapabilir aslında.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2013, 13:07 
Akıncılar

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2013, 13:21 
Süvariler

Benim gönderdiğim görseller benim tasarımım değil. Dikkat ederseniz resimlerin altında internet sitesi mevcut.
Yanlış anlaşılma olmasın

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Mar 2014, 05:16 
Yeni Üye

Bence gayet güzel bir fikir fakat bunun yapılabilmesi biraz zor gibi geldi.Ayrıntıya girilirse işin içinden çıkılmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2014, 22:42 
Akıncılar

bana böyle bir ihtiyaç tanımlayıp yap deselerdi...

birden çok mühimmatı içinde taşıyabilen podlar yapardım. stealth uçakların mühimmatı gövde içinde taşıması misali.
bu podların üstüne bir kanca koyardım.
uçak aynı yakıt ikmalinde olduğu gibi usulünce yanaşıp özel kanat altı yuvalarını kancaya takardı.
kanca yuvaya tutundu mu uçak makara misali podu kendine çekmeye başlardı.
bir kancada iki çelik ip koyardım ki çekerken denge bozulmasın.
ikinci celik ip otomatik olarak kanat altı yuvanın arkasına gidecek şekilde.
en sonunda podu kitler ve data linkleri kurardım.

amma velakin şunu demeden edemezdim:
böyle bir sistem kurulacak ise tayyarenin de buna göre dizayn edilmişi çok makbul olur...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2014, 02:43 
Uzaklaştırıldı

Havada büyük bir uçağa kenetlenecek kadar yaklaşacak her uçak ciddi anlamda aerodinamik sıkıntılar yaşayacaktır. Bence riskli bir seçenek. Özel tasarlanmış uçaklar ile ne kadar risk azaltılabilir bir fikrim yok.

Modaltesting beyin yolladığı resimlere baktığımda yine aynı sıkıntıyı gördüm. Sol kanada gelen temiz hava çok ciddi anlamda bozulacak ve sıkıntı yaratacaktır.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 24 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: