TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Eyl 2017, 23:32

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017, 20:45 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Körfez Savaşı zamanından kalma bir gazete buldum köy evimizde, Paris'e kadar menzili var yazmışlar(!) o kadar yoktur tabi de yinede merak ettim. Nedir bu silah, nükleer başlık mı atabiliyordu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017, 21:07 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

O haberleri ben de hatırlıyorum.Hatta bazı parçaları Türkiye de ele geçirilmişti.Petrol rafinerisi parçası diye gümrükten geçtiğini yazardı gazeteler.

Kimileri elektromanyetik bir top diyodu.Kimileri normal Alman 2. Dünya savaşı topları gibi bi top.Iraklılar nükleer bomba yapabilselerdi onu atacakdı.Yanlış hatırlamıyosam çokda az kalmıştı yapmalarına.İsrail , Irak nükleer santralini zamanında bombalamıştı.

Topu yapacak biliminsanın soyadını Bull diye hatırlıyorum. 8-) Google amcaya sordum. 8-) Gerald Bull imiş tam adı.Bu adamla ilgili gerekli araraştırmaları yaparsanız bi sürü şey bulabilirsiniz cehennem topu ile ilgili.

SAVAŞ BARIŞTIR
ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR
BİLGİSİZLİK KUVVETTİR

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017, 22:03 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Genç kardeşim. Ogünleri iyi hatırlıyorum. Esas adı cehennem silahı değil adı. Supergun yani süper silah dendi. Aslında ıraklılar belki hiçte bu ismi bile vermedi.

2 tane tasarlanmış. Büyük olana ait bir segmenti IWM ( İmparatorluk savaş müzesi) Londra'da görmüştüm. 1 taneside Duxford havacılık fuarında görmüştüm. O zaman bazı namlu kısımları ingiltere'de fason olarak yaptırılmış ama makine parçası diye beyan edilmişti. Parçalar İngiliz gümrüğünde yakalanmıştı.

ABD Irak'ı hedef nişangahına koyunca iş kamuoyunu ikna etmeye gelmişti. TV de Saddam'ın çok tehlikeli bir silah yaptığı yönünde kamuoyunu korkutucu yayınlar yapılıyordu. Devamlı olarak haberlere konu ediliyordu. Hemen hergün aynı haber gazete ve TV de yer alıyordu. Gerçi bir TRT birde Magicbox ( Uzanların ilk TV kanalı) vardı.

Buda işte o ara "cehennem silahı" oldu TV' lerde. Açıkçası kimse ne olduğunu bile bilmiyordu. Tamamen psikoloijk olarak halkın korkutulması ve Çöl kalkanı harekatına halkın ikna edilmesiydi. Kısaca beyin yıkamaca.

Yıllar sonra Mehmet Ali Birand isimli TV programcısı silah hakkında bilgi verdi.Ne olduğunu biraz biraz anladık. Aslında temel prensipte bir top. Farkı namlusu uzun çapı büyüktü. Ama pek kullanışlı değildi. Büyüklüğünden dolayı hareketli ve tevcih edilebilir değildi. Bir tepenin yamacına rampası inşa ediliyordu.

Aynı taktik 2003 te Irakın işgalinde kullanıldı. Bu sefer ikna aracı olarak Irak'ın büyükçe bir kimyasal silah programı olduğu iddia edildi.
Hatta nükleer silah programı olduğu falanda söylendi. İşgalden sonra anlaşıldı ki; oda yalan olduğu ortaya çıktı.

İşte cehennem silahı o dönemden kalma bir propaganda ismi olarak kaldı.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017, 22:20 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

https://www.wikiwand.com/en/Project_Babylon
-

Projenin başındaki Kanadalı mühendis aynı zamanda Irak'ın Scud füzelerini de yeniliyordu. 1990'da Brüksel'deki apartmanından çıkarken suikaste uğramıştı. 30 yıl sonra bile hala suikasti İran'ın mı, İsrail'in mi yoksa mühendisin 40 yıllık kariyerinde üzdüğü bir başkası tarafından mı gerçekleştirildiği bilinmiyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017, 22:23 
Akıncılar

SAGE'de de bulunan uçuş mekaniği tüneli Gerard Bull'un bize kazandırdığı metotu kullanıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017, 22:53 
Akıncılar

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz