TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 23 Kas 2017, 01:20

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 67 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Haz 2017, 21:22 
Üye

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Üstadlar yine kızacaklar Niye karamsarsın bu kadar diye ama, şu MRE'yi bizim TSK'da yaygın hale getirdiysek kafadan 5 yıl ileri attık demektir.

Dışarısı dinamit, dışarısı enkaz!

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 00:06 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bana birz eksik gibi geldi. Diğer ülkelerin setleri ile karşılaştırdığınızda farkları görebilirsiniz. Örneğin İngiliz Ordusu'nun bir günlük paketinde kuru meyveden üç çeşit farklı meyve suyuna kadar her şey var. Hoş, yine de bir standardizasyon olduğunu görmek güzel ama eksikleri var.

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 02:05 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Geçmişte gıda işinden bir kişinin arazideki asker için bir düşüncesi olmuştu.

İncir kayısı ezmesi ile fındık, pekmez , bal, kakao, süt kaymağı karışımlı tam doğal 150 gr. lık barlar. Dedim bunu yiyen adam cepheye değil koşa koşa eve gider. :mrgreen:

Aslında işde yapardı. Asıl formül eskilerin şah macunu dedikleri bir mamuldü. Çıkış noktası hem doğal ürün olması hem yüksek kalorili enerji hem mineral vitamin destekli olması idi.

TSK olmasa bile oto böceğe para yağdıran ABD ordusu bence alırdı. Hemde bayağı yüklü satış olurdu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 10:09 
Üye

Onlar da olmalı ama koca adam doyuracak yetersiz kalır. Aynı zamanda sindirimi de yavaş olması lazım ki bildiğiniz gibi mide boş kalmaya gelen bişey değil. Ona varana kadar yenidoğan maması alsın o da her türlü içerik olarak zengin bir gıda :)
Bence kurutulmuş meyve çok güzel birşey, su ile birleştir herşey olur, içerik bakımından da çok zengin. Haylayf koycaklarına onu koyabilirlerdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 15:32 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bu yemek ısıtma işlemi nasıl oluyor anlamadım? Ambalajın içine poşet çay gibi o beyaz şeyi atıyor ve su ekliyor. Büyük ihtimalle ikisi kimyasal tepkimeye giriyor ve önce su ısınıyor, sonrada yemeği ısıtıyor. Daha ayrıntılı bilenler varsa, yazabilirlerse sevinirim. Mesela o beyaz şeyin adı ne? Hangi maddeden yapılır vs.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2017, 01:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ona alevsiz yemek ısıtıcı deniyor. Ben 2000 lerin başında Almanyada av mağazalarında görmüştüm. Aslında kullanımı bayağı eski. Bizde yeni sayılır. Yıllardır emektar reşolarlarla ısıtılan dardanel ton balığı yemekten gına gelmişlere bir yerde iyi hizmet.

İçeriğinde magnezyum, demir, birazda tuz varmış. Suyun içine atıldığında kendiliğinden 100 dereceye kadar kaynatıyor.

Aslında dağcılar avcılar içinde gayet ideal. Hatta deprem çantalarına konulması öneriliyor.

Yalnız ısıtılan gıdanın suyla çıplak temasına izin verilmiyor. Paketli gıdanın açılmaması suyla temas etmemesi lazım.

İngilterede kendinden ısıtmalı tek kullanımlık hazır kahve dolu konserveler vardı. Kahve önden hazırlanmış. İçinde bu ısıtıcıdan vardı. Arazide sıcak kahve manyağı ABD liler için düşünülmüş. Hatta çorbası yemek konvervelerie varmış ama ben görmedim.

Dünya fast food sektöründe yer bulan bir teknoloji.

Güzel teknoloji. :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2017, 02:54 
Üye
Kullanıcı avatarı

Anladım hocam, ismini söyleyince arattım. "Transheater" olarak ta geçiyor. Haberlere bile çıkmış. Tahmin ettiğim gibi kimyasal tepkime yolu ile ısıtma gerçekleşiyor. Cevap için teşekkürler.

Ayrıntılı bilgi için link buldum. http://www.transheater.com/transheater/ ... nimli-kit/

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2017, 10:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

B ndan 30 yıl kadar önce Tukaş kendi ısınan konserve yapmıştı. Konserve tenekesinin belli yerlerini deliğinden. Içindeki kimyasal yemeği ısıtıyordu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2017, 17:45 
Akıncılar

https://www.youtube.com/channel/UC2I6Et ... A/featured

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2017, 18:16 
Süvariler

Türkiye'de rasyon paketi hazırlayan firma.

[url=http://www.unifo.com.tr/ ]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2017, 18:42 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Neden marketlerdeki konserveler bu şekilde değilde kavanoz veya metal gibi daha zahmetli maliyetli şekiller deler. Bezelye konservesi, salça, ton balığı mesela bu şekilde olsa sonra onu basit bir karton kutuya koyup satsalar daha ekonomik olmaz mı üretici fabrikalar için. Isıtma kısmını demiyorum klasik konserve olarak neden plastik tercih edilmemiş acaba bana göre çok daha üretimi de kolaydır maliyeti de azdır gibi geliyor. Delinebilir diye endişe ile desek cephedeki askere yada dağda ki adama güvenle verilebilen şey markette neden sivile verilemesin çok daha güvenlidir sivil e sunmak. Ben markette bir tane bile numunelik bunu denemiş üretici göremiyorum sebep ne acaba dahamı maliyetli yoksa teneke konserveden. Aklıma gelen en mantıklı sebep tadını değiştiriyor olabilir şeklinde ama bence suyu plastikte satabilen ona da varsa da çare bulurdu
Tersine metal ambalajda konserve üretmenin maliyeti daha düşük. Soft pack konserve teknolojisi daha yeni ve daha pahalı; şimdilik. Bakın marketlerde dardanelin soft pack ton balığı var ve tenekelerden daha pahalıdır. Bunun sebebi hem ambalajı tenekeden pahalı olması hem de otoklavda pişirme ve sterilizasyon daha zahmetli oluyor. Bu yüzden daha pahalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2017, 13:42 
Süvariler

Konserve konusu acilmisken Israil ordusunun MRE paketine denk geldim. Adamlara ton baliktan baska birsey cikmiyor sanki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2017, 14:04 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kışlık erzak paketi olabilir. Balığın çok olması ve helva bana bunu düşündürdü

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2017, 14:37 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu arada bizim MRE'ler konusunda bir sorum olacak. Bu Unifo'nun rasyon paket incelemesini nerede görsem hep kavurma salsa soslu tavuk çıkıyor paketten. Tek menü verilmiyordur askere umarım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2017, 15:30 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bu arada bizim MRE'ler konusunda bir sorum olacak. Bu Unifo'nun rasyon paket incelemesini nerede görsem hep kavurma salsa soslu tavuk çıkıyor paketten. Tek menü verilmiyordur askere umarım.
Salsa soslu tavuk menü 1 isimli pakette var sanırım. Firma başka menüler de üretiyor muhtemelen fakat bunlar askerlere veriliyor mu bilemem. Bu arada ürünlerini inceleme yapıp Youtube'a atacak elemana 2 koli yemeği ücreti dahilinde göndermek de büyük bir profesyonellik örneği. :roll: Bu kadar kurumsalız işte. Yukarıdaki linklerde yer alan Steve falan da parayla alıyor bunları da en azından Ebay'den falan topluyorlar eski MRE'leri koleksiyonculardan. Bunun için ücret tabii ki ödenmeli. Fakat örneğin US ordusu için güncel MRE üreten her hangi bir firmayla kutu açılımı incelemenizi yapmak istiyoruz diye iletişime geçseler firmanın ücret talep edeceğini sanmıyorum.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2017, 11:58 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu Unifo'nun sivil ürünlerini nereden temin edebiliriz? Bilgisi olan beni aydınlatabilir mi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2017, 12:12 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bir kişinin değilde bir manganın tek bir öğünüdür bu. Bir kutu zeytin ne alaka yoksa
Öyle.
Alıntı:
4 Man 24 Hour Ration

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2017, 12:21 
Akıncılar

Bu Unifo'nun sivil ürünlerini nereden temin edebiliriz? Bilgisi olan beni aydınlatabilir mi ?
Firmayla temasa geçebilirsiniz. Web sitesinde gerekli bilgil var.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 67 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: