TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 21 Eki 2017, 11:21

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 19156 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1380 381 382 383 384 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Sohbet
MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2017, 00:38 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Türkiye'nin coğrafi konumu palavrasını da artık bir kenara bırakmak lazım.
Tamam ''palavrayı'' bıraktım! Ne yapalım ölelim mi? Kusura bakma arkadaşım ama iletinde hiç bir pozitif düşünceye rastlayamadım. Eleştirel ve yapıcılıkla alakası olmayan bir yaklaşım içerisindesin. Oysaki yapıcı olacağını ifade ediyordun.

Bir takım yanlış uygulamalar varsa; politika değiştirirsin ve ona uygun yatırım projelerini devreye sokarsın. Muhasebe kötü, Maliye kötü, karlılık düşük, iş gücü şöyle... Tamam. O halde -ABD dahil- herkes tasını tarağını toplayıp çeksin gitsin!

Yaklaşımın bu şekilde olmaması lazım.

Kısacası Çin ile ticaret yapılamaz, çünkü adamlar gelmek istemez mi demek istiyorsunuz?

ABD' ye mahkumuz yani, öyle mi!?

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2017, 01:00 
Süvariler

Bu çok önemli bir şey. Bu konuda birçok rapor var. Özellikle TMF grubun yaptığı araştırma durumun vehametini ortaya koyuyor. Son birkaç senedir öyle yasalar ve kararnameler çıkıyor ki, işin çözümünü bakanlıklar bile bulamaz durumda. İtalyan vergi sistemi çok karışıktır normalde Eğer Türk vergi sistemini çözebilirseniz, İtalyan sistemi basit aritmetik haline geliyor...
O konu uzmanlık alanım olur. ''Türk Vergi Sisteminin'' genel hatları bir hafta içinde itinayla öğretilir! Mevzuatın sürekli olarak değiştirilmesi vakaa olmakla birlikte; Türk vergicilerinin altından kalkamadığı hiç bir mevzuat görmedim. Örneğin en son 2012 yılında Türk Ticaret Kanunu değiştirilmişti; 2 hafta içinde ezberlemeyen kalmadı. İlk defa 2005 yılında Enflasyon Muhasebe uygulandı, millet eyvah nasıl olacak falan derken bir de bakmışsın sular seller gibi işler çözüldü.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2017, 01:49 
Üye

@PARTİKÜL hocam valla beni aydınlat. Çok basit şekilde konuyu aktarayim. Bu olayı elin ecnebisine nasıl anlatacağımı bilmiyorum daha kendim anlamış değilim...

Hocam Avrupa'dan mal alıyorum. Yurtiçinde satmak için. Aynı şekilde farklı ülkelere de satabilme şansım var.

Fabrika çıkışı 1.000 Euro'luk mal satın aldım. Fatura yazan maliyet 1.000 Euro. Bu malı ülkeme getirirken 100 Euro nakliye bedeli, 100 Euroda sigorta parası ödedim.

Dünyanın her tarafında yurda giriş vergilendirmesi 1.000 Euro'luk fatura üzerinden yapılır. Türkiye'ye girişte ise proforma fatura üzerinden yani 1000 Euro artı 200 yani 1.200 Euro üzerinden işlem yapılıyor.

Mal gümrüğe geldi. ÖTV ile başlıyoruz. Oran %40.

1200 Euro üzerinden 1680 Euro ya yükseldi işin maliyeti. FOB üzerinden hesaplansa 1.400 Euro olacaktı.

Arasından KDV ödüyorum 1.900 kusur oldu bana malın maliyeti. Buna beyanname ve diğer bürokrasi işlemleri dahil değil. 2.000Euro maliyetim şu an.

Daha malı satmamisim malın fatura bedeli kadar para devlete vergi ödedim.

Aynı malı Dubai veya BAE de satmak istersem %5 gümrük vergisi ödüyorum. 50 Euro vergiyi ödeyip malimi çekip rafima koyuyorum. Sattığım zaman verginin ödüyorum.

Azerbaycan a aynı mal gittiğinde 150 Euro vergimi ödeyip malimi rafa koyuyorum vergimi de malı satınca ödüyorum.

Örnekleri cogaltirim. Çok basit bir ticari faaliyetin vergilendirmesi bu şekilde. Daha satış yaptığım zaman vergi konusuna gitmedim. Tablo bu iken bu memlekette iş yapmanın mantığı nedir hocam.

Kendimize anlatamiyoruz olayı yabancı ortağımıza ne anlatacağız... Al sana vergilendirme sistemi... Mantığı nedir buyur anlat öğrenelim...

Konuyu anlattığımız zaman adamlar 1 mali Türkiye'ye vergisi ile sokacağım maliyet ile 1 adet malı Azerbaycan'a bir tanesini de BAE ye koyabiliriz. Her iki ülkede birer şirket açacak daha mantıklı olur diyor. Eh doğru deyip onu yapıyoruz bizde.

Hocam bırak Çin'in memlekete yatırım yapmasını aklı olan tüccarın bu memleketten kaçması lazım maalesef.

İlk mesajınızı istinaden de, ben yapıcı olayım da neye faydası var. Devletin yapıcı olup yatırımın ticaretin önünü açması lazım hocam.... Tablo kabak gibi meydanda...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2017, 02:10 
Süvariler

Gümrükte vergi ödemek istemiyor musunuz? Ne tür ürünler ithal ettiğiniz bilmemekle beraber; O halde sipariş üzerine mal getirin ve KDV 16/1-C kapsamında Antrepoda ürünleri teslim edin. Bu şekilde İthalde ödenen KDV ' yi alıcıya yüklemiş olursunuz. Yani tahsil etmediğiniz ürünün KDV' sini ödememiş olursunuz.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2017, 02:14 
Üye

Alıntı:
Gümrükte vergi ödemek istemiyor musunuz? Ne tür ürünler ithal ettiğiniz bilmemekle beraber; O halde sipariş üzerine mal getirin ve KDV 16/1-C kapsamında Antrepoda ürünleri teslim edin. Bu şekilde İthalde ödenen KDV ' yi alıcıya yüklemiş olursunuz. Yani tahsil etmediğiniz ürünün KDV' sini ödememiş olursunuz.
Toptancı firmayim... Hâli ithal ediyorum diyelim. Vergi niye ödemek istemeyeyim hocam. Ticaret yaptığımız yerde tabii ki vergi verilecek. Ama Azerbeycan orneginden gidersek 1150 Euro maliyet nere bizdeki 2.000 Euro yu aşan maliyet nere...

Azerbaycan da yüzde 40 kazanarak tüketiciye 1900 Euro ya sunabilirler Türkiye'de aynı mal aynı kar oranı ile 3.300 Euroya müşteriye sunuluyor. Ki Türkiye'de aynı kar oranı ile satmak mantıklı değil. Mal maliyeti kadar vergi ödediğimiz icin malı satana kadar yediğimiz valorun hadde hesabı yok.

En son HakanC tarafından 11 Eki 2017, 02:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2017, 02:30 
Süvariler

Toptancı firmayim...
O zaman Antrepodan malı çekebilmek için mecbur Gümrük Vergilerini ödeyeceksiniz. Şimdi şöyle, hiç vergi ödemeden kazanç elde edeyim diye bir uygulama yok. İthal' de uygulama böyle.

Şimdi elbette sizin sektörün detaylarını bilmek lazım. Sektör nedir, ne değildir? falan... Sektöre uygun mevzuat uygulamaları olabilir, istisnalar, vergi muafiyetleri falan olabilir. Onlara açıp bakmak lazım.

Kazanç elde edebilmek için maliyetleri ürüne yansıtmak gerekiyor. İstediğiniz fiyattan pazar bulamaya da bilirsiniz! Ticaret böyle bir şey. Sektörü bilmek lazım, detaylarını araştırmak lazım falan...

Vergiyi peşin ödeyip, sonradan tahsil etmenin maliyetini değişik vergi teşviklerini takip ederek kapatabilirsiniz. KOSGEB kredilerini iyi takip etmek lazım. Dönem dönem sıfır faizli kredi uygulamaları yapıyorlar. O şekilde gümrükte ödediğiniz peşin vergiyi finanse edebilirsiniz. Ya da malın maliyetine yansıtacaksınız. Başka türlü çözümler de bulunabilir tabi ki... Çözümsüz hiç bir şey.

Şunu da unutmamak lazım ki, tacir risk alan kişidir. Aynı zamanda tacir basiretli davranmak zorundadır. TTK öyle diyor. O halde gümrükçünüzle, Mali Müşavirinizle veya Yeminli Mali Müşavirinizle oturup meseleyi enine boyuna analiz edeceksiniz. Öyle inanıyorum ki en uygun yolu göstereceklerdir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2017, 02:47 
Üye

@PARTİKÜL hocam basit dediğin sistem bu mu Allah'ını seversen. Bakin size çok basit bir tablo koydum ortaya. Nerelerden nerelere gelindi. Bu basit dediginiz sistemi yabancı yatırımcıya anlatabilmek mümkün değil.

Bu yazışmaya konu olan ürünleri gerçekten BAE Dubai Azerbaycan da da satıyoruz. Valla bu kadar ithalat yaptık gümrük musavirine ihtiyacımız olmadı. Oyle bir kurum var mı bilemiyorum. Daha yakın zamanda Estonya ya benzer ürünler için yatırım yapma kararı aldık. Daha ulkeye girmeden şirketimizi açıp ithalat yaptık ya. Internetten her türlü işlem yapılabiliyor Estonya da, şirket açmaktan ithalat yapmaya kadar...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2017, 07:46 
Üye

Alıntı:
İnternette bunu buldum. İşine yarar mı bilmem.
http://www.imo.org.tr/resimler/dosya_ek ... pdf?tipi=2

Ayrıca bir kimyasal var. Duvara sıkıyorsun ve patlamaya dayanıklı hale geliyor. Efsane avcılarında denemesini yapmışlardı. Fakat videosunu bulamadım.
Bunu okumuştum teşekkür ederim yine de.:) yabancı kaynaklardan bulamadım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2017, 09:29 
Süvariler

@PARTİKÜL hocam basit dediğin sistem bu mu Allah'ını seversen. Bakin size çok basit bir tablo koydum ortaya. Nerelerden nerelere gelindi. Bu basit dediginiz sistemi yabancı yatırımcıya anlatabilmek mümkün değil.
Tamam da, sizin verdiğiniz örnek doğru bir örnek olmamış. Biz ne diyoruz; Türkiye' de yatırımı özendirecek projeler üretmek lazım diyoruz. İthalatı kolaylaştırırsanız; hangi ülke Türkiye' de yatırım yapmak ister ki? Zaten adam malını bir şekilde satıyor. Niye gelsin de Türkiye' de tesis kurusun (!) Bu kapsamda İthalatı zorlaştıran, İhracatı kolaylaştıran sistemler üzerinde çalışmak gerekir.

Anladığım kadarıyla sizin yurt dışından getirdiğiniz ürünler, aynı zamanda Türkiye' de üretilebilecek ürünlerdir. Türkiye' yi ithal ürün cenneti yapmaya ben de karşıyım. Mümkün mertebe ithalatı zorlaştırarak, Türkiye' de yatırım yapmayı özendirmek lazım. Elbette ki üretim zor bir süreç. Bu kapsamda ticaret insanlara daha kolay geliyor. Falanca ülkede ürettirip, Türkiye' de satmak...! peki biz ne diyoruz, üretmeyen ekonomiler ayakta kalamaz diyoruz. Sürekli cari açık vereceksiniz ve sıcak paraya ihtiyacınız olacak.

Ayrıca BAE, Dubai, Azerbaycan gibi ülkelerin üretim gücü nedir ki! İhtiyaç kalemlerine daha çabuk ulaşabilmek adına elbette ki İthalatı kolaylaştıracak tedbirler alacaklardır. Düşünelim... diyelim ki BAE' leri ithalatı zorlaştırdı; bu adam ayakta kalabilir mi? Ülkesinde hangi ürünü üretebiliyor muş? Üretemediğin ürün için İthalatı kolaylaştırırken, Türkiye' de üretilebilecek ürün için İthalatı zorlaştırmak bir devlet politikası olması lazım. Aksi taktirde, Türkiye ithal ürün cenneti olur ki; sürekli olarak açık verirsiniz.

Cinnik, boncuk, küçük ev aletleri, tencere-tava, elektrikli motorlar, tekstil ürünleri gibi; Türkiye' de üretilmesi son derece kolay olan ürünler için gümrük vergilerini yükseltmenin neresi kötü? O şekilde diye bilirsiniz ki, gelin Türkiye' de yatırım yapın! Türkiye' de üretmenin maliyeti, İthal etmekten daha kolaydır -diyebilirsiniz. Sizin işine gelmeyebilir lakin; bana kalsaydı, Gümrük Mevzuatını daha da zorlaştırırdım. Bunda anlaşılmayacak hiç bir şey yoktur. Üretimi teşvik etmek gerekiyor; ithalatı değil.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2017, 20:10 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir akupunturcu doktor tanıdığımdan ilginç bir tavsiye aldım. Akşamları eve geldiğinizde, yorulduğunuzda veya stresliyseniz 528 hz dalga boylu müzikler var youtube ta. Gayet dinlendirici ve huzur verici. Tavsiye ediyorum.

Cep telefonuna yükleyeceğim. Fırsat buldukça dinlerim artık. Rahatlatıcı bir müzik. Söylendiğine göre 528 hz evrenin frekansıymış. Ne demekse artık fizikçi arkadaşlara bırakıyorum .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2017, 21:02 
Süvariler

Sn. yazarlar.

Bir akupunturcu doktor tanıdığımdan ilginç bir tavsiye aldım. Akşamları eve geldiğinizde, yorulduğunuzda veya stresliyseniz 528 hz dalga boylu müzikler var youtube ta. Gayet dinlendirici ve huzur verici. Tavsiye ediyorum.

Cep telefonuna yükleyeceğim. Fırsat buldukça dinlerim artık. Rahatlatıcı bir müzik. Söylendiğine göre 528 hz evrenin frekansıymış. Ne demekse artık fizikçi arkadaşlara bırakıyorum .

Hocam bir link falan var mi? Cok merak ettim dinlemek istiyorum.

Edit: Buldum, gercekten enterasan su sesleri falan cok hosuma gitti. Farkli videolar var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2017, 21:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Youtube 528 hz(hertz ) diye aratın. Doktor hanım öğle araları en azındn 10 dk. dinlerim bunu dedi. Hatta güzel uykuda yaparmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2017, 21:14 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sn. yazarlar.

Hocam Amarika'nın bir oyunu olmasın. :mrgreen:

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2017, 21:15 
Süvariler

Youtube 528 hz(hertz ) diye aratın. Doktor hanım öğle araları en azındn 10 dk. dinlerim bunu dedi. Hatta güzel uykuda yaparmış.
Buldum hocam gercekten insan gevsiyor. Bunu dinliyorum suan.

https://m.youtube.com/watch?v=7IN071w7F00

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2017, 21:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Rus atıyım size gözünüz gönlünüz açılsın öylede rahatlanılıyo.

https://www.youtube.com/watch?v=kdJhzLo8Z4s

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2017, 18:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2017, 21:00 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kabak Sig Sauer'in başına neden patladı?

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2017, 21:47 
Üye

Alıntı:
Kabak Sig Sauer'in başına neden patladı?
Sig Sauer CB Korumalarının silah ihalesini iptal etmişti.

Dışarısı dinamit, dışarısı enkaz!

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eki 2017, 03:29 
Üye

Alıntı:

Unesco'nun bütçesinin 5/1'ni karşılayan bir ülkenin örgütten çıkması Unesco'nun tüm çalışmalarını etkiler. Neyse süper güçler Rusya ve Çin eksik olan parayı karşılar nasıl olsa. ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eki 2017, 22:03 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eki 2017, 23:03 
Üye
Kullanıcı avatarı

İnguşetya'da 4 cihatçının kaldığı eve operasyon yapmaya BTR ile gelip camdan içeri RPG sallayan. Üstüne üstün bu operasyonda 1 adet SPETSNAZ askeri kaybeden adam gibi adamlar Ruslar.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2017, 14:04 
Süvariler

Bu Defencepk'de tam bir çomar yuvasıymış,yurtdışında yaşayıp Türkiye süper ucuz yaşadığımız yer pahalı diyenlerle dolu.İki hafta takıldım tam kanser olmalık yer.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2017, 15:30 
Üye

Sayın forumdaşlar acil yardımınıza ihtiyacım var. Çeşitli zamanlarda sık sık yurtdışına çıkıyorum ve bazen prosedür gereği formaliteden bir rezervasyon yaptırmam gerekiyor, rezervasyon işini Booking.comdan hallediyordum. Ancak Bulgaristana çıkarken rezervasyon kağıdında isim soyisim yazmadığı için polis afra tafra yaptı. İsim Soyisim gibi bilgilerin gözüktüğü bir rezervasyon kağıdını nereden alabilirim ?

Dışarısı dinamit, dışarısı enkaz!

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2017, 17:18 
Yeni Üye

Alıntı:
Sayın forumdaşlar acil yardımınıza ihtiyacım var. Çeşitli zamanlarda sık sık yurtdışına çıkıyorum ve bazen prosedür gereği formaliteden bir rezervasyon yaptırmam gerekiyor, rezervasyon işini Booking.comdan hallediyordum. Ancak Bulgaristana çıkarken rezervasyon kağıdında isim soyisim yazmadığı için polis afra tafra yaptı. İsim Soyisim gibi bilgilerin gözüktüğü bir rezervasyon kağıdını nereden alabilirim ?
Hotels.com , Expedia.com sitelerinde rezervasyon sirasinda otelde kalicak kisinin adi soyadi ile birlikte iletisim bilgilerini giriyorsunuz, sonrasinda bu sayfanin ciktisini alabilirsiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2017, 17:56 
Üye

20 yıldır İstanbul'da yaşayan biri olarak İstanbul'dan sıkıldım. Üniversite bittikten sonra Eskişehir yada Ankara'ya taşınmak istiyorum. Bilgisayar mühendisi için iş olanakları nasıldır? Alışabilir miyim?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2017, 18:38 
Süvariler

İş imkanını bilmem ama eskişehire çok çabuk alışacağını garanti ederim.
Şehrin havası bir başka

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2017, 22:54 
Üye

İş imkanını bilmem ama eskişehire çok çabuk alışacağını garanti ederim.
Şehrin havası bir başka
Haklısınız. Ben de çok beğeniyorum. Önceliğim ODTÜ-Hacettepe'de yüksek lisans fakat iş bulabilirsem Eskişehir'de yaşamayı ciddi anlamda düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2017, 10:05 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Video eski ama konu sürekli güncelliğini koruyor.

Sakallı Nurettin Paşa”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2017, 17:41 
Akıncılar

Haklısınız. Ben de çok beğeniyorum. Önceliğim ODTÜ-Hacettepe'de yüksek lisans fakat iş bulabilirsem Eskişehir'de yaşamayı ciddi anlamda düşünüyorum.
Düşünecek bir şey yok, yanıt belli: Eskişehir. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2017, 17:43 
Süvariler

Eskisehirde Evler 2 senede 2 katina cikti. Izmirde öyle... ne is :roll:

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2017, 17:53 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Aklı yolan, yolunu bulabilen kaçıyor İstanbul'dan; asıl sebebi o olsa gerek.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2017, 19:40 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İzmir'de evleri patlatan İstanbullular oldu. İzmir'in yerlisinde o güç yok. Oturmak için değil yatırım için 3-5 alan çok. Doktorlar, avukatlar, eczacılar, mühendisler. Biraz iyi paran yapan bütün orta sınıfı alıyor. İstanbul firmaları bile İzmir'de ev yapıyor.
Neredeyse Mavişehir'in 1/3'ü İstanbullu deniliyor. Haliyle bir çeşit piramit şirketi gibi. Bir yerde patlar ama nerde.

Bütün İstanbullularda bir İzmir hayali var sanki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2017, 20:23 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

İş gereği bir dünya il gezdim,geziyorum bana göre yaşanılabilecek iller sıralamam şu şekilde olur;

1.Eskişehir, 2.Aydın, 3.Denizli

Sakallı Nurettin Paşa”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2017, 20:54 
Üye

İş gereği bir dünya il gezdim,geziyorum bana göre yaşanılabilecek iller sıralamam şu şekilde olur;

1.Eskişehir, 2.Aydın, 3.Denizli
Hocam Balıkesir'i de bu illerden sayabilir misiniz? yoksa 10 yıl evvelindeki gibi koca bir köy mü hala?
Nezihlik/varoşluk oranı ciddi manada iyi. Çok pahalı değil, trafiksiz. Yeni otobanıyla filan 1.5 saatte Bursa/İzmir, 1 saatte Edremit körfezi yapılabilir. Çocuk yetiştirmek için iyi gibi geliyor bana. Sağlık, eğitim altyapısı da vasat üzeri ve çok kalabalık değil.

Çanakkaleyi de sevmiştim, her yere sapa olması dışında.
Eşim İzmirli, her gittiğimde tiksinerek kaçıyorum, otopark parası, trafiği, suriyelisi, barzosu, travestisi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2017, 21:04 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Hocam Balıkesir'i de bu illerden sayabilir misiniz? yoksa 10 yıl evvelindeki gibi koca bir köy mü hala?
Nezihlik/varoşluk oranı ciddi manada iyi. Çok pahalı değil, trafiksiz. Yeni otobanıyla filan 1.5 saatte Bursa/İzmir, 1 saatte Edremit körfezi yapılabilir. Çocuk yetiştirmek için iyi gibi geliyor bana. Sağlık, eğitim altyapısı da vasat üzeri ve çok kalabalık değil.

Çanakkaleyi de sevmiştim, her yere sapa olması dışında.
Eşim İzmirli, her gittiğimde tiksinerek kaçıyorum, otopark parası, trafiği, suriyelisi, barzosu, travestisi...

Balıkesir de tabi eklenebilir fakat ben listeyi birazda hem yaşanabilirlik hem de sanayi gelişimi yönünden değerlendirmiştim.

Tabi bu kriterlere uyan bir kaç il daha var(Manisa,Sakarya vb.) ama ben bu üç ilde de yaşamak isterdim.

Sakallı Nurettin Paşa”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2017, 22:53 
Üye

Balıkesir de tabi eklenebilir fakat ben listeyi birazda hem yaşanabilirlik hem de sanayi gelişimi yönünden değerlendirmiştim.

Tabi bu kriterlere uyan bir kaç il daha var(Manisa,Sakarya vb.) ama ben bu üç ilde de yaşamak isterdim.
Sakarya'yı iyi bilen biri olarak önerebilirim. İş imkanları iyi. Gelişmiş bir şehir.

Eskişehir'de karar kıldım. Bir aksilik olmaz ise mezun olur olmaz taşınacağım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2017, 23:26 
Süvariler

En mantıklı seçim bence de Eskişehir. Büyükerşen başkan şehri yaşanabilir hale getirmiş. Ayrıca kavşak noktasında, Ankara' ya hızlı treni var. Bursa, Balıkesir, İzmir, Kütahya, Afyon, Uşak, Denizli, Bilecek, Adapazarı... en fazla 2 saatlik ulaşım mesafesinde. Ayrıca yaşayan bir şehir. Geçen yaz Eskişehir' i gezeyim dedim; gerçekten hoşuma gitti. Oradan Bursa' ya gittim. Yahu Bursa ne kadar değişmiş! Gözlerime inanamadım. Aşırı büyümüş, cazibesinden almış götürmüş.

Balıkesir' in cazibesi ise Kaz dağlarından geliyor. Tertemiz bir hava, her taraf zeytin ağaçları. Zeytin' in başkenti. Yalnız denizine girmek imkansız. Ağustos sıcağında bile buz gibi. Az kalsın Ağustos sıcağında zatürreden gidiyorduk:) Kent yaşamı anlamında elbette Eskişehir ile mukayese edilemez. Fakat doğa gezmesine bire bir.

Öyle anlaşılıyor ki, arkadaşımız huzurlu bir hayatı tercih ediyor. Kent yaşamı anlamında Eskişehir' i tercih ederse -ki etmiş; hayatına anlam katmak için de çevre kentlere giderek, huzurlu bir hayat sürebilir.

Ankara' ya gelince; Neredeyse İstanbul' dan farkı kalmamış diyebilirim. Allah' a şükürler olsun ki, Melih Gökçek' ten kurtuluyoruz. Böyle bir adamı düşmanımın başına vermesin. Adeta şehri mahvetti. Buralara gelme kardeşim. Zaten ben de kaçmıştım lakin daha berbat yere: İstanbul.

Bazı arkadaşlar Adapazarı demiş... Eskiden halkı çok tutucuydu, şimdi de öyle mi bilemiyorum. Eski günleri yad etmek anlamında, ıslama köfte yemek için halen giderim.

Son tahlilde Eskişehir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2017, 00:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Deniz Baykal hayatını kaybetmiş. Allah rahmet eylesin.

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2017, 00:39 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

"Deniz Baykal'la ilgili iddialara CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel yanıt verdi: Tamamı asılsızdır "
Kaynak ; Hürriyet

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2017, 12:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim
:?:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2017, 20:30 
Üye

https://www.youtube.com/watch?v=25ywDfhzv7c

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2017, 21:36 
Süvariler

Alıntı:
İçlerinden bir densiz, Tarihimizin en büyük kahramanlarından Osman Paşa ve Plevne destanı ile dalga geçiyor..... Yazık sizin ne faydanız varki Memlekete değerlerimizi küçümsüyorsunuz :(

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2017, 21:51 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Sakallı Nurettin Paşa”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eki 2017, 01:18 
Üye

En mantıklı seçim bence de Eskişehir. Büyükerşen başkan şehri yaşanabilir hale getirmiş. Ayrıca kavşak noktasında, Ankara' ya hızlı treni var. Bursa, Balıkesir, İzmir, Kütahya, Afyon, Uşak, Denizli, Bilecek, Adapazarı... en fazla 2 saatlik ulaşım mesafesinde. Ayrıca yaşayan bir şehir. Geçen yaz Eskişehir' i gezeyim dedim; gerçekten hoşuma gitti. Oradan Bursa' ya gittim. Yahu Bursa ne kadar değişmiş! Gözlerime inanamadım. Aşırı büyümüş, cazibesinden almış götürmüş.

Balıkesir' in cazibesi ise Kaz dağlarından geliyor. Tertemiz bir hava, her taraf zeytin ağaçları. Zeytin' in başkenti. Yalnız denizine girmek imkansız. Ağustos sıcağında bile buz gibi. Az kalsın Ağustos sıcağında zatürreden gidiyorduk:) Kent yaşamı anlamında elbette Eskişehir ile mukayese edilemez. Fakat doğa gezmesine bire bir.

Son tahlilde Eskişehir.
Eskişehir de çok karasal hani. Yerdeki karı savururken bıçak gibi kesiyor hava.
Aynen Bursa konusunda haklısınız, arap kolonisine dönmüş ve turizmin dejenere ettiği art niyetli insanlar oldukça sinir bozucu.

Şehir seçimi kişinin beklenti ve ihtiyaçları ile değişebilir. kişi beyaz yakalı özel sektör çalışanıdır, büyükşehir vazgeçilmez olur tabi ki. Kendi adıma 5 yıl önce "canlılık" en önemli kriterken şimdi, devlet memuru olarak, henüz toplu kürt/suriyeli göçü almamış orta boy bir şehirde ekonomiklik ve nezihlik arıyorum. Azıcık ukalalık yapacak olursam ekonomik olarak büyükşehire bağı olmayan ve benim gibi 30+ olmuş çoğu kişinin meyli bu yöndedir derim. Karasi rulez:)

Bu arada Körfezde ılık yer arıyorsanız ayvalık duba plajını(cundaya giderken eğitim otelinin altında) tavsiye ederim, çevreye göre ılık oluyor. hele lodosta çarşaf gibi, poyrazsa karşı yakada altınkum dalgasızdır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eki 2017, 08:56 
Üye
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eki 2017, 13:29 
Üye

İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman yayılmacılığının temel düşünsel altyapısını oluşturan "lebensraum" hayat sahası kavramını inceleyen Türkçe-İngilizce makale veyahut kitap önerisinde bulunabilir misiniz ? Şimdiden teşekkür ederim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eki 2017, 16:23 
Üye

Rahmetlinin programları çok güzeldi. Bir davar yüzüne insanın aklına gelmeyecek şekilde vefat etti. Mekanı cennet olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eki 2017, 16:54 
Akıncılar

Barkın'ın kendi silah, silahları da vardı. Son bir Steyr almıştı. Uzun süre bekleyip.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eki 2017, 17:03 
Üye
Kullanıcı avatarı

Barkın'ın kendi silah, silahları da vardı. Son bir Steyr almıştı. Uzun süre bekleyip.
Steyr'dan başka nelere sahipti bilginiz var mı ?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eki 2017, 17:08 
Akıncılar

Galiba F92'leri vardı iki tane. Hatırlayamadım şimdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eki 2017, 19:32 
Süvariler

Galiba F92'leri vardı iki tane. Hatırlayamadım şimdi.
Arkadaşınız mıydı hocam ?

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 19156 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1380 381 382 383 384 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: