TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 11 Ara 2017, 08:53

Tüm zamanlar UTC+03:00


LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Para Vakıfları
MesajGönderilme zamanı: 27 Ağu 2014, 11:57 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 18 Oca 2013, 13:48
Mesajlar: 1547
Yaş:
Muhteşem Yüzyıl dizisinde de ele alınan, Kanuni döneminde çok tartışılan bir uygulamadır. Basitçe izah etmek gerekirse, insanların paralarını belli ve meşru bir amaç için vakfetmeleridir. Genellikle para tek başına vakfedilmez. Bir gayr-ı menkulün akarına bağlı olarak vakfedilir. Vakfedilir vakfedilmesine ama hem paranın vakfedilmesinin caiz olup olmadığı, hem de vakfedilen paranın ihtiyacı olan insanlara faizle verilmesinin caiz olup olmadığı çok tartışılmıştır.

Şunu özellikle belirtmek isterim ki borç verilen para üzerinden elde edilen gelir hiçbir zaman "faiz" olarak tanımlanmamıştır. "Muamele-i şeriyye" denilen, bana göre "hile-i şeriyye"ye giren, bazı usullerle elde edilen gelirin faiz olmadığı iddia edilegelmiştir. Konu derindir, tartışmasına girmek forum konsepti dışına çıkmak olur. Sadece bazı kaynaklar refere edeceğim:

http://www.gefad.gazi.edu.tr/window/dos ... akelec.pdf

http://www.isam.org.tr/documents%5C_dos ... 31_041.pdf

Taha Akyol konuyla ilgili güzel bir yazı yazdı. Şurada:

http://sosyal.hurriyet.com.tr/Yazar/70/ ... 50205/Faiz

Kanuni'nin şeyhülislamlarından Çivizade para vakıflarına karşıydı. Ebussuud Efendi cevaz veriyordu. Sonunda Ebussuud Efendi'nin görüşü geçerlilik kazandı. Ve faiz oranı %12 olarak belirlendi. İlginç olan, Taha Akyol'un da belirttiği gibi o dönemde Avrupa'da faizler %4-7 arasında değişiyordu. Osmanlı'da faizin yüksek olmasının sebebi para kıtlığı idi. Daha önce de örnekleri olmasına rağmen, özellikle Fatih döneminde, paranın içindeki bakır miktarını arttırmak, eski, yüksek gümüş oranlı paraları halkın elinden zorla toplamak uygulaması defalarca yapılmıştı. Avrupa ise Amerika'dan, Hindistan'dan gelen gümüş ve altının bolluğundan faydalanıyordu. Para sıkıntısı Celali isyanlarının nedenlerinden biridir... Zamanım olduğunda özellikle Mustafa Akdağ Hoca'nın çalışmalarından yararlanarak konuyla ilgili bir başlık açacağım.

Taha Akyol'un yazısına buraya kadar katılmakla beraber, bir noktayı göz ardı ettiğini düşünüyorum: Altın ve gümüş yenmez, içilmez... Sonuçta onlar da paradır. Aşırı bol olur ve karşılığında üretim artmazsa enflasyon kaçınılmazdır. Hem de ayarıyla hiç oynanmamış altın ve gümüş paralar üzerinden!.. İspanya bu açıdan iyi bir örnektir. Amerika'dan kalyon kalyon gümüş ve altın getirdikleri halde, üretilen mallar yeterli olmadığından, mal fiyatları artmış ve pahalı Hollanda savaşlarının da etkisiyle imparatorluk önce bankerlere borçlanmış ve sonra iflas etmiştir. Şu kitap yaşanan gelişmeleri çok güzel anlatır:

http://www.idefix.com/kitap/buyuk-gucle ... 1LR5YJYG1U

Tabi altın ve gümüş madenlerinden büyük gelir elde eden bir ülkenin sadece kendi üretimine bağlı olmadığı düşünülebilir ki doğrudur. Böyle bir ülke üretimindeki açığı ithalatla kapatabilir. Nitekim Osmanlı fermanları incelendiğinde, buğday dahil bir çok malı almak için gelen Avrupa'lılara sayısız engel çıkarıldığını görüyoruz. Yani Avrupalılar ellerindeki bol parayla Osmanlı'nın ürettiği malları almak istiyorlardı. Osmanlı iki arada bir derede kalıyordu. Zira bir yandan ihracatta gelecek altın ve gümüşe ihtiyacı vardı ama diğer yandan buna göz yumarsa memlekette kıtlık ve enflasyon baş gösteriyordu.

İspanya'nın üretim açığını ithalatla kapatamamasının sebebi ise Yeniçağ şartlarında açığı tamamen kapatacak kadar ithalat yapmasının mümkün olmamasıydı. Düşük kapasiteli gemiler, deniz kazaları, korsanlık, malların uzun yolculuklarda korunmasının zorluğu, savaşlar, ambargolar vs...


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Para Vakıfları
MesajGönderilme zamanı: 27 Ağu 2014, 12:53 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 30 Ara 2013, 00:21
Mesajlar: 2090
Yaş:
Koskoca Osmanlı coğrafyasında altın gümüş bulamamışlarmı peki. Romalıların Mısırlıların buldukları altınlar nereden çıkıyordu.

_________________
Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Para Vakıfları
MesajGönderilme zamanı: 27 Ağu 2014, 13:03 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 18 Oca 2013, 13:48
Mesajlar: 1547
Yaş:
Osmanlı'da madencilik hakkında derin bilgim yok Sayın BurakZ. Sırbistan'da şimdi adını bir anda hatırlayamadığım bir bölgedeki madenden değerli metal çıkarıyorlardı. Başka yerler de vardır elbette. Belki de sorun aynı madenleri eski uygarlıkların da kullanmış olmasıydı. Sonuçta Romalılar dönemiyle Osmanlı dönemi arasındaki teknoloji farkı devasa değil. O günün teknolojisiyle nispeten kolay çıkarılabilen madenler büyük ölçüde tüketildiği için eski verim alınamıyor olabilir. Oysa Amerika'daki madenler pek dokunulmamıştı. Bolivya'da Potosi adında bir dağ vardır ki o dağdan çıkan gümüşün miktarı müthişti. Öyle ki Potosi kentine büyük katedraller, tiyatro binaları inşa ettiler, kaldırım taşlarının arasına gümüş döküldüğü bile rivayet edilir. Madenin tükenmesi ile birlikte kent de solup gitti..

Tabi nüfus da önemli bir faktör. Sanırım nüfus ve en az onun kadar önemli olmak üzere yerleşiklik oranı Romalılar zamanına göre çok daha yüksekti. Böyle olunca Romalılara yeten altın ve gümüş Osmanlılara yetmemiş olabilir. Keza Roma'nın Osmanlı toprakları dışında da geniş bölgeleri vardı.


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye