TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 17 Ara 2017, 16:53

Tüm zamanlar UTC+03:00


LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2014, 16:57 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 18 Oca 2013, 13:48
Mesajlar: 1553
Yaş:
Dostlar hele zaman bulup, çoktandır yazmak istediğim İmroz ve Mondros Deniz Savaşları'nın hikayesini aktarma fırsatı buldum. Zamanım oldukça, iyi dokümante edilmiş savaşlarımızın hikayelerini yazacağım. Tabi iyi dokümante edilmiş olanlar genellikle gerileme devrine ait olduğu için, bir çoğu yenilgi hikayesi olacaktır ama ders almak açısından yenilgiler zaferlerden daha kıymetlidir anlayana... İmroz ve Mondros Deniz Savaşları için yararlandığım ana kaynak Nejat Gülen'in "Şanlı Bahriye" adlı eseridir.

Aslında Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan belliydi. II. Abdülhamit donanmamızı mahvetmişti. Donanmamız köhne gemilerden oluşuyordu. Gemilerimizin ateş kontrol sistemleri, denizcilerimizin eğitim durumları ve deniz subaylarımızın yeterlilikleri hiç iç açıcı durumda değildi. II. Abdülhamit döneminde deniz tatbikatları bile nadiren yapılırdı. Donanma subayları bazılarının güvertesini sebze bahçesine çevirdikleri gemilerde ömür tüketerek, torpil durumlarına göre rütbe alıyorlardı.

Yunanlılar dönemin en hızlı ve kudretli gemilerinden Averoff'u alınca, 2. Meşrutiyet Yönetimi'nin kurduğu Donanma Cemiyeti halktan bağış topladı. Kampanyaya vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Kısa süre içinde satın alınabilecek yeni zırhlı bulunamayınca 1910 yılında ikisinin de yaşı 20'ye yaklaşmış olan Barbaros ve Turgut Reis zırhlıları alındı. İngiltere'ye sipariş edilen iki kudretli dretnotun hikayesi ayrıdır. Onlar Balkan Savaşı'na yetişemedi... Zaten 1. Dünya Savaşı patladığında İngiltere bu gemilerimize el koydu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Greek_crui ... ios_Averof

http://tr.wikipedia.org/wiki/Barbaros_H ... rhl%C4%B1)

http://tr.wikipedia.org/wiki/Turgut_Rei ... rhl%C4%B1)

İki zırhlının da tonajı Averoff kadardı. Fakat Averoff 23,5 knot hız yapabiliyorken, bizim zırhlılarımız 17 knot hıza çıkabiliyordu. Ayrıca donanmamız için 4 yeni muhrip alınmıştı. Bunların tonajları düşüktü fakat motorları güçlüydü.

İmroz Savaşı 16 Aralık 1912'de, Mondros Savaşı 18 Ocak 1913'te cereyan etti. Donanmamız Barbaros ve Turgut Reis'in yanı sıra eski Mesudiye ve Asar-ı Tevfik zırhlılarından, yeni Hamidiye ve Mecidiye kruvazörlerinden, Berk-i Satvet küçük kruvazöründen, ayrıca 8 muhrip ve 8 torpidobottan oluşuyordu. Yunan donanması, hızı, ateş kontrol sistemleri bizimkilerden çok üstün olan Averoff'un yanısıra, 3 adet eski zırhlı, 4 muhrip, 8 torpidobottan oluşuyordu. Averoff'un topları da bizimkilerden seriydi. Averoff'un topları dakikada 3 mermi atabilirken, bizimkiler 3 dakikada bir mermi atabiliyordu.

Donanmamızın başında Albay Ramiz Numan vardı. Rauf Bey 4 muhribe kumanda ediyordu. Donanma Çanakkale'den çıktıktan kısa süre sonra Yunan donanması ile temas sağlandı ve saat 9:39'da Barbaros ateşe başladı. Averoff donanmanın diğer gemilerinden ayrıldı ama kısa sürede gemilerimizin ortak hedefi haline geldi. 8400 metreden başlayan atışlar, 3500 metreye indi. Mesafenin kısalması Averoff için büyük dezavantajdı. Kısa sürede isabet aldı. Averoff'un atışları ise pek etkili değildi. Sadece Barbaros'a iki önemsiz isabet kaydedebilmişti. Saat 10:20'de Ramiz Numan anlaşılamayan bir nedenle filoya sancağa dümen kırma emri verdi. Böylece Averoff sıkıştığı kapandan kurtuldu. Savaş saat 10:50'de bitti. Bu noktada bir tartışma daha vardır. Mesafe 3500 metreye düştüğü halde Ramiz Numan neden Rauf Bey'e savaşa katılma ve Averoff'u torpilleme emri vermedi? Ramiz Numan iki kere emir verdiğini Rauf Bey'in görmezden geldiğini iddia etmiştir. Ancak ne Barbaros'un ne de Rauf Bey'in bulunduğu Muavenet-i Milliye'nin işaret jurnal defterlerinde böyle bir kayıt görülememiş. Bu noktada Rauf Bey'e getirilen bir eleştiri ise, velev işaret verilsin ama dumandan, mesafeden ötürü görülemesin velev işaret hiç verilmemiş olsun, kendi insiyatifini kullanarak savaşa girmemesidir.

Bu olaydan bir ay kadar sonra Mondros Muharebesi cereyan etti. Savaşın başında Averoff daha üçüncü atışında Barbaros'a isabet kaydetti. Hem de 9000 metreden!.. Birinci muharebeden dersini almış olan Averoff bu savaşta hızından yararlanarak hep 6800 - 9000 metre arasında kalmayı başardı. Ve önceki savaşta atışları pek başarılı değilken, bu savaşta uzun menzile rağmen son derece başarılıydı. Sonradan öğrenildiğine göre Averoff'un başarısının nedeni aradaki süre içinde çok yüksek ücretler karşılığı kiraladıkları İngiliz ateş kontrol subaylarıymış. Averoff'un atışları sonucu Albay Ramiz Numan geri çekilme emri verdi. Averoff, Yunan donanmasından ayrılıp, gemilerimiz Çanakkale Boğazı'na yaklaşana kadar ateş ederek takip etmeyi sürdürdü. Barbaros'a 30'a yakın mermi isabet etmiş, 11 kere yangın çıkmıştı. Komutan hızı düşen Barbaros'u kurtarmak için Averoff'u oyalama görevini Turgut Reis'e verdi. Fakat Turgut Reis'in ağır hasar alması da uzun sürmedi. Donanmamız prova nizamında çekildiği için bazen Turgut Reis'i aşan mermiler Barbaros'a isabet ediyordu. Donanmamızı çok daha kötü bir akıbetten kurtaran, Bozcaada açıklarına gelindiğinde Averoff'un mermilerinin namludan çıkınca kısa sürede patlamaya başlaması oldu. Ellerindeki yeni cephane bittiği için eski cephaneyi kullanmaya başlamışlardı ve o cephane bozuktu.

Savaşlar bitince Albay Ramiz Numan hakkında soruşturma açıldı. Ramiz Numan iki savaşta da gösterdiği çekingenliği donanmanın malum haline bağlıyordu. Savunma Bakanı Nazım Paşa en çok Ramiz Bey'in raporuna şehit sayısıyla başlamasına (ilk savaşta 18, ikincisinde 190) kızmıştı. Şöyle yanıt verdi:

"Biz de (karacı askerleri kastediyor) binlerce şehit verdik. Bulgarlar bile 100.000 ölü verdiler, önemli olan muharebeyi kaybetmemektir. Ben muharebe emrini donanma mükemmel durumdadır diye vermedim, memleket böyle bir özveri yapılmasını istediği için verdim. 40 şehit değil, gerekirse donanmanın bütün mürettebatı şehit olabilir, bir kişi kalıncaya kadar muharebe yapmak borçtur".

Soruşturmanın sonunda Albay Ramiz Numan görevinden alındı...


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2014, 23:08 
Çevrimdışı
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Eki 2012, 01:14
Mesajlar: 14
Konum: İzmir
Yaş:
Güzel ve ucu oldukça açık bir konuya değinmişsiniz. İlgi gösterilirse bu konu çok su götürür gibime geliyor. Korkarım gerçekleri tam olarak hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz...

_________________
Mevzubahis olan vatan ise, gerisi teferruattır. Mustafa Kemal Atatürk

Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2014, 23:30 
Çevrimdışı
Genel Yetkili

Kayıt: 19 Tem 2012, 00:36
Mesajlar: 2659
Yaş:
Tesekkurler, ilgiyle okudum.

Çanakkale savaşında bir denizaltı tarafından batırılan barbaros ve 50lerde sökülüp yok edilen turgut reis..

Barbaros ve benzeri akıbeti yaşayan mesudiye'ye dalış izni var mı acaba. Bir aralar dalışa yasak bölgeydi ama?

_________________
"Savaş için değil, barış getirmek için gidiyoruz..."
https://m.youtube.com/watch?v=wrDQW66jWoo


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2014, 23:46 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:00
Mesajlar: 1506
Yaş:
Mesudiye'ye dalarsın hocam.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 05 Tem 2014, 14:20 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 29 Tem 2012, 14:27
Mesajlar: 607
Yaş: 27
Güzel bir paylaşım teşekkürler.
Benim en çok ilgimi çeken Hamidiye Kruvazörüdür.Savaş olurken aradan sıyrılıp akdenizde bir çok harekat yapmış.Batıdaki birliklere ikmal yaptığını yazıyordu.Mondros savaşında aradan kaçıyor.(Rauf bey komutasında)
Filmi çekilse yeridir Hamidiyenin.Gerçekten harika olurdu.İmroz savaşında ise fırsatı tepmişiz gerçi.

_________________
Bize de derler Çakıcı
Yar fidan boylum
Yakarız konakları...

Resim


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye