TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Oca 2018, 14:19

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.

Resim
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 23 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Balistik Koruyucu Yelek Projesi
MesajGönderilme zamanı: 16 Eyl 2015, 13:05 
Akıncılar

Balistik Koruyucu Yelek Projesi.Yatın, yatın şimdi aklınız başınıza gelsin.... :?

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/du ... Y_BID.aspx

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eyl 2015, 13:24 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Şunun isterlerinin ne olduğuna ilişkin bir doküman var mı ?

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eyl 2015, 13:29 
Akıncılar

Sabah SSM'de ilgili daire başkanı ile görüştüm. Ellerinde bu işlerden anlayan uzman olmadıği için isterleri toparlayamamışlar. "Tanıdığım bir ciciş var, ondan danışmanlık alın" dedim. "Değerlendireceğiz" dedi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eyl 2015, 13:40 
Süvariler

Alıntı:
Sabah SSM'de ilgili daire başkanı ile görüştüm. Ellerinde bu işlerden anlayan uzman olmadıği için isterleri toparlayamamışlar. "Tanıdığım bir ciciş var, ondan danışmanlık alın" dedim. "Değerlendireceğiz" dedi.
Bilmediğinden soruyorum, bölgede görev yapan astsubaylardan,uzmanlardan görüş alınsa daha iyi olmaz mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Eyl 2015, 13:42 
Süvariler

Alıntı:
Bilmediğinden soruyorum, bölgede görev yapan astsubaylardan,uzmanlardan görüş alınsa daha iyi olmaz mı?

Hafif olsun ama kurşun geçirmesin, ucuz olsun, semiz olsun ama temiz olsun. Başka ne diyecekler?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2015, 10:43 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:

Hafif olsun ama kurşun geçirmesin, ucuz olsun, semiz olsun ama temiz olsun. Başka ne diyecekler?
Hangi kalibre mermiye hangi mesafeden ateşlendiğinde dayanacağı, STANAG kategorilerine uyumluluğu, belki mevcut techizat ile uyumu, vb.

Ellerinde en başta ÖKK, SAT, SAS, JÖH ve komando birlikleri olmak üzere bir dolu muharebe tecrübesi olan birlik, PÖH ve JÖAK gibi meskun mahal tercübesi olan birim, yıllardır çeşitli balistik ekipman üreten ordonat, seramik plaka üzerine çalışan akademisyenler var.Dünya piyasasının durumunu takip eden sivil şirketler ve bunların danışmanları var.

İstenirse harika ürünler çıkar da; şu son yeleğin tasarımı için 'görüş soruldu, bizim tarif ettiğimizin tam tersini yapmışlar.' diyen, yukarıda saydığım ahaliden insanlar var. Bakalım bu sefer ne olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2015, 11:58 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Hangi kalibre mermiye hangi mesafeden ateşlendiğinde dayanacağı, STANAG kategorilerine uyumluluğu, belki mevcut techizat ile uyumu, vb.

Ellerinde en başta ÖKK, SAT, SAS, JÖH ve komando birlikleri olmak üzere bir dolu muharebe tecrübesi olan birlik, PÖH ve JÖAK gibi meskun mahal tercübesi olan birim, yıllardır çeşitli balistik ekipman üreten ordonat, seramik plaka üzerine çalışan akademisyenler var.Dünya piyasasının durumunu takip eden sivil şirketler ve bunların danışmanları var.

İstenirse harika ürünler çıkar da; şu son yeleğin tasarımı için 'görüş soruldu, bizim tarif ettiğimizin tam tersini yapmışlar.' diyen, yukarıda saydığım ahaliden insanlar var. Bakalım bu sefer ne olacak.
İster belirlemek ayrı bir konu, ona teknik şartname hazırlamak ayrı bir konu. İsterleri zaten belirtilmiştir, hatta belirtilmişti diye hatırlıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2015, 11:59 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2015, 04:06 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim şöyle bi yelek gördüm ama bilgisi olan varmı ilk defa rastladım türkiyede bunlara

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2015, 23:45 
Site Başkanı

şöyle bi yelek gördüm ama bilgisi olan varmı ilk defa rastladım türkiyede bunlara
Jandarma her yıl belli miktarda balistik yeleği bünyesine katıyor. İhale usulü alım yaptığı için de alınan ekipman çeşitli tipte olabiliyor. Bu yelekte aynı şekilde adını bilmediğim yerel bir üreticinin. Jandarmadan önce DzKK ya da bunlardan tedarik edilmişti yaklaşık 2 yıldır fotolarını görüyorum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2015, 23:53 
Akıncılar

şöyle bi yelek gördüm ama bilgisi olan varmı ilk defa rastladım türkiyede bunlara
Askerde kullandım bunlardan. Sabit mevzi yeleğidir kendileri. Çok ağır, hareketi çok kısıtlayan ve nefes almanızı neredeyse %50 oranında kısıtlayan lanet bir yelektir. Boyu 1.80m'den küçük olan herkese büyük gelir. Bu boy yüzünden bir hafta boyunca geceleri 12 saatlik nöbetler tutmuşluğum var. Gerçi sanırım buradaki yelek artık bir ders alınıp küçük bir kalıbı da alınmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2015, 00:11 
Site Başkanı

Askerde kullandım bunlardan. Sabit mevzi yeleğidir kendileri. Çok ağır, hareketi çok kısıtlayan ve nefes almanızı neredeyse %50 oranında kısıtlayan lanet bir yelektir. Boyu 1.80m'den küçük olan herkese büyük gelir. Bu boy yüzünden bir hafta boyunca geceleri 12 saatlik nöbetler tutmuşluğum var. Gerçi sanırım buradaki yelek artık bir ders alınıp küçük bir kalıbı da alınmış.
TSK daki çoğu yerel üretim balistik yeleğin genel sorunu bu. Koruma alanı geniş olsun diye kevlar paneli neredeyse dizlere kadar indiriyorlar lakin bu mevzi konumu dışında hareket kabiliyetini azalttığı ve ağırlığı arttırdığı için arazide kullanımı sıkıntılı oluyor. Halbuki balistik yelek palaskadan aşağı inmez, gerek kemere takılan ekipmanın rahat kullanılması, gerek hareket kolaylığı gerekse dar alan/ araç içi oturup kalkmada sıkıntı yaşanmaması için. Balistik yelekler kullanıcının hayati organlarını korumayı amaçlar, tüm vücudu değil. tüfek mühimmatı durduran plaka zaten böbreklerden aşağıya inmez/inemez. Gerisi şarapnel ve düşük kalibre silah mühimmatlarına karşı koruyan esne kevlar materyaldir...

Bizimkiler Türk erkeğinin ortalama boyunu 1.85 olarak hesap ediyor galiba. Halbuki bu yelek ve plakalarında kıyafetler gibi farklı boyda olanları vardır...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2015, 01:13 
Akıncılar

Hadi ben 1.84 boyundayım bana tam oluyor, sabit yerde nöbet tutuyorduk 12 saate de olsa bir şekilde bitiyordu. Yanımdaki çocuğun boyu 1.65 filandı. Miğferi de takınca çocuk kayboluyordu. :D Komutandan izin alıp yarım saate bir çıkartıp 5-10 dakika dinlendirirdik. :D Bunu aldırana bir gün giydirselerdi rütbesi neyse ney böyle olmazdı işte.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2015, 02:32 
Süvariler

Nöbet tutarken giymek zorunda olduğumuz çelik yelek, hakikaten çelik yelekti.
Kaç kiloydu bilmiyorum ama, iki saatlik nöbet sonunda mecalimiz kalmıyordu yani.
Üstüne G-3 ve şarjörleri de cabası.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2015, 08:59 
Süvariler

Mevzi koruma/nöbet ve operasyonel kullanım amacıyla farklı tipte yeleğe ihtiyaç yok aslında. Nurolun yaptığı gibi eklenebilir balistik parçalardan oluşan daha kompakt(Nurol'un ki de pek kompakt değildi ama...) yelek tüm birimlerce iş görür. Fazla koruma isteyen omuzlara, boyna ve kasıklara ek korumalık takar. Bu şekilde bir-iki firmamızın daha yeleği vardı sanırım Nurol'un dışında.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2015, 17:00 
Akıncılar

Mevzi koruma/nöbet ve operasyonel kullanım amacıyla farklı tipte yeleğe ihtiyaç yok aslında. Nurolun yaptığı gibi eklenebilir balistik parçalardan oluşan daha kompakt(Nurol'un ki de pek kompakt değildi ama...) yelek tüm birimlerce iş görür. Fazla koruma isteyen omuzlara, boyna ve kasıklara ek korumalık takar. Bu şekilde bir-iki firmamızın daha yeleği vardı sanırım Nurol'un dışında.

Bilakis habit mevzi/araçlı devriye tipi bir yelek ile dağ bayır dolaşan adamın kullanacağı yelek, buna 'plakalık' diyelim, arasında fersah fersah fark olmasında avantaj vardır.

Bir tanesi denildiği gibi modüler olur, ancak ek olarak yapısı plakanın arkasına, yanına, etrafına kevlar pedler konulmasına, fazladan katmanlar ile balistik korumanın arttırılmasını mümkün kılar, personel azami derecede korunmuş olur. Duruma göre omuzluk, yaka vb. ile koruma daha da artırılabilir.

Göreve giden adama diyaframdan yukarısını koruyacak plaka yeter, bunun yeleği de yalnızca bu plakayı istediği şekilde ayarlayabileceği bir askı sisteminden ibaret olmalıdır. Kamuflaj bütünlüğü ve kütüklük, fişeklik, MOLLE/PALS gibi özellikler istenirse plaka bir kumaş katmanına sarılabilir. Yerli üreticilerden Anafarta'nın yalnızca plaka tutan kayışlardan plaka cepli - MOLLE kayışlı yeleklerine kadar pek çok farklı modeli var ikinci türde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2015, 17:34 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Balistik yeleğin dağ bayırda gezen için olanı yada sabit mevzi için olanı diye bir şey yoktur. Çatışma dinamiği dağ bayır için de sabit mevzi içinde aynıdır. Hareketi kısıtlayan yelekler askere kalkan olmaktan çok askeri hedef haline getirir.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2015, 18:44 
Süvariler

Alıntı:

Bilakis habit mevzi/araçlı devriye tipi bir yelek ile dağ bayır dolaşan adamın kullanacağı yelek, buna 'plakalık' diyelim, arasında fersah fersah fark olmasında avantaj vardır.

Bir tanesi denildiği gibi modüler olur, ancak ek olarak yapısı plakanın arkasına, yanına, etrafına kevlar pedler konulmasına, fazladan katmanlar ile balistik korumanın arttırılmasını mümkün kılar, personel azami derecede korunmuş olur. Duruma göre omuzluk, yaka vb. ile koruma daha da artırılabilir.

Göreve giden adama diyaframdan yukarısını koruyacak plaka yeter, bunun yeleği de yalnızca bu plakayı istediği şekilde ayarlayabileceği bir askı sisteminden ibaret olmalıdır. Kamuflaj bütünlüğü ve kütüklük, fişeklik, MOLLE/PALS gibi özellikler istenirse plaka bir kumaş katmanına sarılabilir. Yerli üreticilerden Anafarta'nın yalnızca plaka tutan kayışlardan plaka cepli - MOLLE kayışlı yeleklerine kadar pek çok farklı modeli var ikinci türde.
Standart, çekirdek bir model olur. Yeterli modüler yetenek sağlandıktan sonra yelek istenildiği şekilde genişletilir. Yani Guard/Sentry ve Combat şeklinde yelek tiplerini ayırmaya gerek yok. Personel kendisi yeleğe korumalık ekler ve dediğiniz aşamaya ulaşmış olur. Böylece, yelek personele boşuna şişmiş şekilde intikal etmez.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2015, 11:50 
Akıncılar

Shock.wave, hareketi kısıtlayan yeleğin personeli hedef haline getireceği konusunda mutabıkız.

emre.arslan, benim tecrübem, modülerlik sağlamak adına ekleyeceğiniz her düğmenin, dikeceğiniz her kayışın ekipmanı şişirdiği, karmaşıklaştırdığı, ağırlaştırdığı. Hafif ve sade ürünler tasarlamak adına kumaşın dokuması değiştirilir, pahalı laminasyonlar yapılıp malzemeler lazerle işlenirken bahsettiğiniz şekilde bir tasarımın sıkıntılı olacağını düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2015, 12:42 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Tek parça koruyucu hareket kabiliyetini olumsuz etkiliyor. Bana kalırsa yeleğin içine konulan kompozit kenarlarından üst üste gelecek şekilde, parça parça yerleştirilirse esneklik kazandırılabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2015, 12:59 
Akıncılar

Balistik yeleğin dağ bayırda gezen için olanı yada sabit mevzi için olanı diye bir şey yoktur. Çatışma dinamiği dağ bayır için de sabit mevzi içinde aynıdır. Hareketi kısıtlayan yelekler askere kalkan olmaktan çok askeri hedef haline getirir.
Vardır canım neden olmasın. Mevzideki nöbetteki adama el bombası atarlar. Roket atarlar. Dağ bayır gezen adam bir tek mermiden korkar ama insanoğlunu boynuna gelecek yarım santimlik şarapnel parçası öldürebildiği için mevzideki adamın başka şeylerden de korkması lazım gelir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2015, 13:55 
Süvariler

MOLLE, kayış gibi sistemlerle bağlanıyorlar. Bağlantı aparatları çok yer kaplamıyor olsa gerek..

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2015, 14:25 
Site Başkanı

MOLLE, kayış gibi sistemlerle bağlanıyorlar. Bağlantı aparatları çok yer kaplamıyor olsa gerek..
Kevlar kasık, Omuz ve boyun koruma aparatları yeleğin MOLLE kısmına değil iç taraftaki ve genellikle velcro yüzeyli kayışlar ile yeleğe bağlanıyor

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 23 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: