TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 18 Eki 2017, 14:24

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 18 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: BIÇAKLAR
MesajGönderilme zamanı: 06 Nis 2017, 21:45 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Sayın forum ahalisi. Bu konuda bıçakları ve çakıları tartışıyoruz. Görelim bakalım envanterde neler var.

Taktik kullanıma uygun çakı, bıçak ,multitool, balta gibi her türlü ekipmanı sergileyebiliriz, yapıları, üretim yöntemlerini tartışabiliriz.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: BIÇAKLAR
MesajGönderilme zamanı: 06 Nis 2017, 22:06 
Yeni Üye

Hocam güzel bir konu seçmişsiniz tebrik ederim. Fotoğraf eklemeyi beceremedim yardım edebilir misiniz acaba ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Nis 2017, 22:14 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Üst üste mesaj atarak konuya giriyorum. Şuan kullandığım 3 tane taktik bıçak var. Birisi orijinal Victorinox, diğerleri Çin üretimi düşük fiyatlı ama sağlam ürünler.

S&W oldukça hafif ve sert çelikten. Fırlatma çalışıyorken bir kaç defa yerden kıvılcım atarak sekmesine rağmen hasar görmedi. Metal
kütlesi oldukça az olduğu için ayarlı olmayan dedektörleri atlatabiliyor. Kabzesinin arkası cam kırmak için sivri.

Gözdem Mtech. Hem SAS hançeri gibi hemde yüzüklü. Kaydırmaz plastik kabzeli. Ayrıca Molle boşluğuna sığabiliyor ve böyle bir bıçak için UCUZ. 440 paslanmaz çelikten yapıldığı yazıyor. Dengesi güzel. Fırlatılabilir diye düşünüyorum. Henüz deneme fırsatım olmadı.

Victorinox. Her derdime deva. Tek el ile açılabilir ucu sivri olmayan, ip ve kemer kesici tırtıklara sahip bir bıçağı var. 3cm kadarı düz bıçak. Kurtarma işleri için bire bir. Bunun haricinde testere, yıldız ve düz(kalın ve ince) tornavida, kazıma ucu, konserve ve şişe açacağı var. Plastik kısımlarına stippling denilen havya ile şekillendirme işlemi uyguladım. Kavraması oldukça iyi bir hale geldi.

Resim

HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Nis 2017, 00:55 
Akıncılar

Sayın ShockXK1' e en eski ve hala güncel olan ilk bireysel silah olan bıçakları gündeme getirdiği için teşekkürler. Bende silahların yanında bıçaklarıda çok sever ve kendi kanaatimce ve gücüm yettiğince en hoşuma gideni ve sağlamını kullanmaya çalışırım. Bıçak olarak kullandığım kendim döverek yapmış olduğum 20mm çelik vinç halatından bıçaktır. Kestane kömüründe ısıtıp döverek yekpare hale getirdim. Daha sonra bıçak formuna getirip wengeden kabzasını yaptım. Taktik kullanıma pek fırsat ve imkan olmadığından dolayı daha çok mutfakta ve keskinmi diye bakanların ellerini kesmekte iş görüyor. Oldukça sağlam ve kullanışlı. Diğer bir çok bıçağın yanında kendi alınterim ile yapmış olmamdan dolayı en severek kullandığım bıçak. Umarım resimleri yüklemeyi başarabilmişimdir.

Saygılarımla

Resim
Resim
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Nis 2017, 01:58 
Üye

Güzel bıçak, çelik bıçak değildir.
Bu konuda sanırım ilk olarak bunu yazmak gerekir :) Genel inanışa göre bir kişi çelikten yapılma, taş gibi bir bıçak ister ama iyi bıçak sert bıçak değildir. Bıçakların uluslararası standartlarda sertliğini belirten bir oran vardır. 40-50-60 gibi değerler alır. Bıçağın genelde kalitesi de sertliğinE göre değişir, fiyatı da.
Bu bıçak işini en iyi japonlar yapıyor sanırım. Bir katanayı yapmak geleneksel yöntemlerle birkaç ay alır, şöyle ki.
Bıçağın çeliği bir iş.
Bıçağın işlenişi bir iş.
Bıçağın bileylenmesi bir iştir.
Bıçağon çeliğinden konu açmak gerekirse;
Çelik ağır bir metaldir, her bıçağın bütün mevcudiyeti çelik olmasa da içinde hep biraz çelik barındırır. Genelde çelik-hafif çelik-demir gibi belirli yüzdeler içerir bıçaklar. Bunun 2 nedeni vardır. Birincisi ağırlığı azaltmak, maliyeti de. İkincisi ise bıçağı çok sert yapmamaktır, çünkü çok sert bıçak kırılmaya müsaittir, biraz esnemeli.
Genelde malzeme seçilirken iç kısım çelik, dış kısım ise daha hafif olan demirden, genelde siyah olan en dış kısım ise karbon kaplama denilen şekilde yapılır. Hem bu kaplama korozyon, paslanma vs. den korur.
İkinci durum ise bıçağın işlenişidir. Elbette daha yavaş ısıtılan ve işlenen metal, varlığı daha çok enerji soğurup daha kararlı hale geleceğinden iyidir, fakat bıçak işlemede gördüğüm en önemli kavram "folding" yani katlamadır. Evet bıçak dövülürken hamur gibi defalarca katlanır, yoğurulur. Yoğurulmalıdır. Yorucu bir işlemdir.
Üçüncü kısım ise blieyleme.
Bileyleme 2 kısımdır, birincisi ilk bileyleme, ikincisi ise sürekli bileylemedir.
İlk bileyleme çeşitli katmanlardan oluşur. Genelde parmak büyüklüğündeki meteorit taşlarla defalarca biley yapılır. Önce demirin tamamı kat kat inceltilir, inceldikçe demir parlar. Daha sonra ağır bileylemeye geçilir ki önemlidir. Belirli bir miktar ağız verilir, burada seçilen demir çelik karışımı çok etkilidir. En uca yeterli derEcede ağır metal ve dışında bu kesimi devam ettirecek kadar hafif metal ağzI verilmelidir ki biley uzUn süre gitsin.
İkinci kısım ise sürekli bileylemedir. Bu kısım genelde 2 şekildedir.
Birincisi, bıçağın kabzasında kendi biley taşı olur ve her sokup çıkardığınıZda bıçağı bileyler. İkincisi ise kullanıcının su taşıyla bileylemesidir. Su taşı satılan bir biley taşıdır, önce suda ıslanıp gözenekleri kapatılır, daha sonra sert ve yumuşak olmak suretiyle çift taraflı biley yapılır. Bir biley uzun süre gider.
Ayrıca biley sırasında tek taraf ya da iki taraf bileylenir. Tek taraflı biley daha düz ve keskin katlar ortaya çıkarır. Çift taraflı biley ise kullanımı daha kolaydır fakat tek taraf kadar keskin değildir.
Ayrıca karbon kaplaması olmayan bıçaklar kesinlikle yağlanmalıdır, yoksa pas tutabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Nis 2017, 02:09 
Yeni Üye

Merhabalar , sayın ShockXK1 in açmış olduğu konu benimde hem kullanmaktan hemde toplamaktan çok keyif aldığım bir konu. Hal böyle olunca bende sahip olduğum bazı bıçaklarımı paylaşmak istedim. Gününüz her ne kadar teknoloji devri olsa da iyi bir bıçağın hayat kurtardığı fikrini pek değiştirmiyor. Bıçaklar geçmişten günümüze kullanım alanlarına göre farklı türde ve yapıda üretilmiştir. Günümüzde en çok mutfak bıçaklarını saymazsak askeri, outdoor, edc (günlük kullanım ) şeklinde üretimi yapılmaktadır. Dünya genelinde bu alanda kendini ispatlamış birçok firma bulunmakta ve iş hacimlerini incelediğimizde gerçekten büyük bir sektör olduğu göze çarpmaktadır. Maalesef yerli firmalarımız her alanda olduğu gibi bu işe girmekte de oldukça geç kalmışlardır. Son yıllarda ülkemizde de giderek ivme kazanan sektör umarım hak ettiği değeri bulur.

http://i.hizliresim.com/4P94nq.jpg
http://i.hizliresim.com/O0aglA.jpg
http://i.hizliresim.com/yEjQDN.jpg

Envanterime gelecek olursak üst sıra soldan sağa; Bora karambit , Ontario rat 3, Puma av bıçağı, Gerber bg, Cold Steel kobun, Zonguldak yöresi yaprak bıçağı (el işi), Esee junglas, Cold steel kukri.

Alt sıra soldan sağa; Gerber multi-tools, Spyderco dragonfly2, Bir arkadaşımın Afganistan görev dönüşü getirdiği muhtemelen Çin yapımı Bado marka bıçak, Spyderco tenacious, Spyderco manix 2, Spyderco endura frn, Cold Steel ti-lite .

En son şaman tarafından 13 Nis 2017, 00:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Nis 2017, 08:02 
Süvariler

Bıçağın kalitesi tamamen çeliğin kalitesi ve işçilikle alakalı bir durum. Bazen değişik tipte çelikler kombinleniyor. Bıçak kılıç yapımını merak edenler için buradaki abiler hem gerçekçi hem fantazi silahlar yapıyorlar. Üstelik bazen tamamen tarihi metodları kullanarak üretiyorlar.

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... CSdQdFEslx

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Nis 2017, 16:35 
Üye

Osmanlıda meşhur, çeliğe çifte su verme hikayesi var bunu bilen var mı? İddiaya göre kılıçlar yay gibi esnetilip uc uca getirilse bile kırılmadığı gibi bırakınca eski halini alabilmekte ve ağızları gayet dayanıklı, zırhları yarabiliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2017, 11:09 
Üye

Bicaklarin bileylenmesi icin benim kullandigim Lansky marka sistem var. Gercekten de standart kullanicinin isini cok iyi goruyor.

http://lansky.com/index.php/products/dl ... ne-system/

ABD fiyati 50 USD. 5 ayri sertlikte bileyi taslari var ve bileyleme acisini ayarlayabiliyorsunuz.

Bicak olarak ise Buck Hunter en iyi fiyat/kalite oranina sahip bicaklardan biri bence. Tek sorun cizmeye kiyamayip kullanamamak. :D

SV-30 ve benzeri egzotik alasimlar kullanilarak uretilen Custom bicaklara henuz sahip olamadim. Ileride artik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2017, 11:38 
Süvariler

Aklımın bir köşesinde hayal meyal kalan bir konu vardı. Bir haçlı birliğinin Suriye civarında sanırım Selçuklu müfrezesiyle çatışmasında Şam çeliği kılıç, temren ile acı tanışması vardı. Hatırlayan var mı yoksa ben mi uydurdum?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2017, 16:05 
Akıncılar

Hobi olarak bıçak yapımıyla ilgilendiğim için bu konuda bilenleri epeyce dinleyerek kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bursa zaten geleneksel bıçak yapım merkezi olduğu için iyi ustalarda mevcut. Kısaca değinmek gerekirse çeliği sertleştirmek için tipine göre belirli bir sıcaklığa kadar ısıtılıp aniden soğutularak sertleştiriliyor. Su verme işlemi denilen bu işlem genellikle yağ ile yapılıyor. Ancak bu şekilde bırakılan çelik çok sert ama kırılgan oluyor. Daha sonra çeliğin gerilimini gidermek sertlik ve tokluk arasında ideal değerleri yakalamak için ustalar arasında menevişleme endüstride tavlama denilen ikinci bir işleme daha tabi tutulması gerekiyor. aksi halde bıçak en ufak zorlamada cam gibi kırılıyor. bu çeliği istenilen son sertlik değerine ve tipine göre ekseri 250-300 derece arasında olan sıcaklıklara tekrara ısıtmakla yapılıyor. Dışarıdan bakıldığında iki kez su verme işlemi gibi gözüken bu işlem iki kez su verme gibi algılanabilir. Kılıç gibi uzun çeliklerde ise çeliğin yay gibi esneyebilmesi için biraz daha yumuşak olması gerekiyor. Aksi halde kılıcın kırılması kaçınılmaz olur. Aynı osmanlıda olduğu gibi eski usul imalat yapanlar hala mevcut. sertliği 54 HRC civarlarında tuttuklarını söylüyorlar. İki ucun dan tuttuklarında aynı yay gibi esneterek eğiyorlar bıraktıklarında ise eski haline geliyor.

Kendim yaptığım bıçakları endüstriyel vakum altında sulamaya gönderiyorum. ilk önce 63 HRC sertleştiriliyor daha sonra tavlanarak 60 hrc ye düşürülüyor. Bu bıçağa sertlik ve tokluk kazandırıyor. Agzı açılmadan çiviyi rahatlıkla ikiye bölüyor. daha sonra keskinlenerek kullanıma hazır hale geliyor.Bu benim kullanım şartlarım için yeterli. 58HRC civarıda bıçağımı balta gibide kullanacağım derseniz iyi iş görüyor.

Maalesef seri üretim yapan adı duyulmuş yerli firmaların performansı bireysel küçük imalatçılar kadar iyi değil. internette bu şekilde imalat yapan bir çok meraklı usta var ve emin olun yüksek meblağlarda alınan yabancı markalardan hiç aşağı kalır yönleri yok ve çok güzel bıçaklar yapıyorlar.
Bir yerde başıma gelen olayı anlatayım. Markalı bir bıçağı öve öve bitiremeyen bir arkadaşın yorumları iyice irrite edici olmaya başlayınca yanımdaki bıçakla bir demir parçasını alıp ahşap oyar gibi ince çapaklar alıp talaş kaldırdım. Aynısını çok methettiği bıçakla yapmayı teklif ettim. ilk talaşı kaldırmaya çalışırken keskin ağzı yan tarafa dönünce bayağı bir bozuldu.

Damascus, N695, D2, O1, 52100 çeliklerden ortalama iki günde 1 yada günde bir bıçak üreten bu ustaların bıçakları ölmeden eskitmek mümkün değil. Bu bakımdan hem işini iyi yapan bu ustaların desteklenmesi hemde iyi bir bıçağa sahip olmak için bunların tercih edilmesi benim şahsi kanaatimdir. Fiyatlarıda öyle uçuk kaçık değil fabrikasyon bir bıçağa 200tl vermektense el yapımında verilmesini tercih ederim. Facebookta bu şekilde imalat yapan oldukça fazla iyi ustalar var.
internet ortamında bu konuda çok yoğun bir bilgi alışverişinin olduğu sitelerde mevcut.

saygılarımla

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2017, 20:05 
Süvariler

Sayın çoti, siz çelik halattan yapmışsınız; aşağıda ki videoda ise çelik rulmandan yapıyorlar. Belki izlemişsinizdir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2017, 22:07 
Akıncılar

Aynisi olmasada benzer videolari izledim. Benimde rulman celiginden yapma niyetim var. Buyuk rulmanlar hazir ancak pek vaktim yok. Eğedende guzel bicaklar oluyor. Ancak bu tarz celiklerin tek dezavantaji islak birakildiklarinda kisa surede paslanmalari.

Saygilarimla

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2017, 22:48 
Üye

Yıllarca sushi yaptım. Eğer bir kesici aleti kullandıysanız kesinlikle günün sonunda yağlamanız gerekir. Kaplamalı bıçaklar pas tutmaz ama tabiki çıplak bıçak kadar iyi değiller bence.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Haz 2017, 15:07 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Benimle geçirdiği ilk günden canlı çıkmayı başardı. Denemelere devam.

HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2017, 03:25 
Yeni Üye

Benimle geçirdiği ilk günden canlı çıkmayı başardı. Denemelere devam.
Sayın Şok, ürünü nereden temin ettiniz acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2017, 11:37 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

İlk mesajın yeri tanışma isimli başlıktır. Burası değil.

HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2017, 13:56 
Üye
Kullanıcı avatarı

Meraklıları için hemen hemen her gün saat akşam 8'de History Channel'da "Ateşten Doğan" (Forged In Fire) isimli yarışma programı yayınlanıyor. Üç adet demir ustası atıl parçalardan kendi bıçaklarını yapıyorlar. En son turda ise jürinin istediği bir bıçağı sıfıdan imal ediyorlar. Ben her gün izlemeye çalışıyorum çok kaliteli programdır. Tavsiye ederim.

Resim

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 18 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz