TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 20 Oca 2018, 09:51

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Taktik Eldiven Seçimleri
MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2017, 19:02 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Taktik eldiven seçimleri konusunda bilgisi olanlar, eldiven alırken nelere dikkat etmemizi, koşulara uygun eldiven çeşitlerini söyleyebilir ve önerilerde bulunabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Taktik Eldiven Seçimleri
MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2017, 19:21 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

-Standart kullanım
-Aşırı Soğuk İklim
-Helikopter Halatlı Tahliye eldivenler

Bu 4 başlık altında incelenebilir. Ağır iş ve standart kullanım eldivenleri içerinde gore-tex kaplama barındıranları vardır. Yalıtılmış(insulated) olarak geçerler. Kış koşullarında bu yalıtılmış eldivenler rahatlıkla kullanılabilir(+5,-15). Bunlara ek olarak birde yanmaz malzeme ile üretilmiş çeşitler de vardır. Yine standart, ağır iş ve halatlı tahliye eldivenleri nomex ve kevlar gibi malzemeler ile yanmaz özellik kazanır.

Ağır iş tipi eldivenler sahada silah kullanmaktan görece daha zor malzeme taşıma, makineli tüfek görevleri, onarım işleri gibi konularda kullanılabilir.
Silah kullanırken hatta spor yaparken standart eldivenler rahat rahat işinizi görür.
Aşırı soğuk iklim eldivenleri arktik koşullarda elleri donmaktan korumaya yöneliktir. Kalındırlar, fakat bazı şirketler getirdikleri çözümler ile silah kullanmaya elverişli modelleri çıkarmıştır.
Helikopter Halatlı tahliye eldivenleri bu görev yapılırken ortaya çıkan sürtünme ve ısıyı yenmek için kevlar malzemeden yüksek sertlikte üretilir. Bu eldivenler ile silah kullanmak mümkün değildir. Helikopter inişi sonrası hemen çıkartılır ve karabina ile kemer veyahut yeleğe sabitlenir.
En iyi eldiven markaları; Blackhawk, Outdoor Research, Oakley, Mechanix.

Devamı bir kaç saate.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Taktik Eldiven Seçimleri
MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2017, 22:03 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Benim şimdiye kadar elimden 4 tane eldiven geçti. Bunlardan en pahalı olanı Outdoor Research Overlord. Yanmaz ağır iş eldiveni. Eldiven dikilirken malzeme olarak nomex ve kevlar kullanılmıştı. Bu yüzden oldukça pahalı.
https://military.outdoorresearch.com/go ... loves.html

Paylaştığım fotoğrafta en sağdaki olan Mechanix Original diye geçen olabildiğine basit standart eldiven. Firma bunun gore-tex versiyonunu da üretiyor. Ben sağdan 3 soldan 2 parmağı kestim. Böylece ince işleri yapmak daha rahat oluyor. İlk aldığım eldivenim tam bir emektar.

Ortadaki Multicam Mechanix M-Pact. Ağır iş eldiveni. Parmakları ve eli çalışırken oldukça güzel koruduğunu söyleyebilirim. Özellikle metal ve ağır yükler ile uğraşırken hiç bir olumsuz durum ile karşılaşmadım. Bunun da yine sağda 3 soldan 2 parmak kesik.

Soldaki ise bizim asker ve polisin çok kullandığı çinçançon üretimi blackhawk hellstorm kopyası eldiven. Tam bir fiyasko. Kullanılan sentetik deri nedeniyle eli pişiriyor. 15 dakikadan fazla giydiğimi hatırlamıyorum.

Ufak tavsiyeler:
-Eldivenin parmaklarını kesecek olursanız yanlardan ayrılmaması için mutlaka bir terziye götürüp buraları diktirin.
-Outdoor Resarch Overlord gibi yanmaz ağır iş eldivenleri özellikle makineli tüfek kullanımında oldukça iyidir. Namluyu direk bunlar ile değiştirebilirsiniz. Sıcaklık hissedebilirsiniz ama iş görür.
-Kevlar takviyeli ağır iş eldivenlerini acil durumlarda halatlı helikopter tahliyesinde kullanabilirsiniz. Biraz aşınır fakat yine de iş görür.

Şimdilik benden bu kadar. Farklı tipte eldiven kullanan üyeler yazarsa konuyu genişletebiliriz.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Mar 2017, 19:59 
Üye

İnternette şöyle bir şeye denk geldim.Tam bilmiyorum sanırım bir amerikan donanma askeri reklamını yapmıştı bıçak falan kesmiyor siteyi de çözemedim loftactical.com adresinde oldukça hoş gözüküyor resmini de atayım.

Resim

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz