TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 21 Kas 2017, 00:11

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 237 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2013, 22:12 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Bazı ülkelerin birliklerinden daha iyi kamufle olmuşuz hatta! :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2013, 23:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Puantiyeli kıyafet de olurdu tabi.

Afganistan'daki Türklerin amacı korku yaymak değil ki oldukça güzel karşılanır Türkler sanıyorum. Hem çöl kamuflajlarını giyince, haçlılarla karıştırılmasın Taliban tarafından ? Böyle daha iyi.
Orada Turkiye NATO müttefiki olarak bulunuyor. Taliban gözünde ABD veya İsveçten 1 gram daha iyi olduğumuzu sanmıyorum.
Müslümanız ayağı boş numara .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2013, 23:24 
Süvariler

Alıntı:
Puantiyeli kıyafet de olurdu tabi.

Afganistan'daki Türklerin amacı korku yaymak değil ki oldukça güzel karşılanır Türkler sanıyorum. Hem çöl kamuflajlarını giyince, haçlılarla karıştırılmasın Taliban tarafından ? Böyle daha iyi.
Orada Turkiye NATO müttefiki olarak bulunuyor. Taliban gözünde ABD veya İsveçten 1 gram daha iyi olduğumuzu sanmıyorum.
Müslümanız ayağı boş numara .
Ben, bölge insanının Türk Askerlere farklı yaklaştığını duymuştum.
Helikopterden kaçırılan Türk iş adamlarının bulunması konusunda Taliban ile zıt düşen pek çok yerel aşiret olmuştu hatırlarsanız. Taliban bu konuda çok zora düşmüştü ve kendi içlerinde ikiye ayrılmışlardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2013, 18:15 
Süvariler

Afganistan arazisine videolu bir örnek daha verelim hazır bulmuşken.

http://www.youtube.com/watch?v=tsJ0O69q5vE

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2013, 19:02 
Süvariler

Hadi Kamuflaj ucundan kenarından tutturmuşlar da bari postalı değiştirin be arkadaş...
Al Yds den ver afganistandaki birliklere , toplasan kaç kişi var ki orada....
TSK'da alımların bürokrasiden dolayı çok yavaş ilerlediğinden bahsedilmişti. Bu yüzden ufak tefek şeylere pek yanaşmıyorlar. Ancak kritik bir şey olması gerekiyor sanırım. Ya da bu konuda kararlı, inatçı bir komutan. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2013, 03:36 
Üye

Resim
ASK-ye satılan kamuflajlar TSK-dakinden daha koyu gördüğüm kadarıyla.TSK-nınki daha solgun.

Resim
Resim
Birde bu kamufulajın adı tam olarak nedir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2013, 16:14 
Akıncılar

Evet bende onu sorucam her şeyi güzel yapmaya başladıkta isim nerde?

İmaj pazarlamada önemli bir silahtır bizim de bunlar diğer ülkeler gibi satmamız gerek bence.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2013, 19:21 
Süvariler

Galiba Azerbaycan kamuflajın üzerinde biraz değişiklik yaptı yanılmıyorsam yine Azerbaycan'da üretiliyor isme gelince Türk Tipi Kamuflaj işte :) yalnız koyu kamuflajı DENO'nun gönderdiği fotoğraflarda da görmüştüm.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2013, 19:50 
Site Başkanı

Galiba Azerbaycan kamuflajın üzerinde biraz değişiklik yaptı yanılmıyorsam yine Azerbaycan'da üretiliyor isme gelince Türk Tipi Kamuflaj işte :) yalnız koyu kamuflajı DENO'nun gönderdiği fotoğraflarda da görmüştüm.
Koyu tonlu model bizde genellikle termal montlarda ve personelin kendi tedarik ettiği teçhizatta kullanılmakta...

Örnek olarak ortadaki personelin giydiği mont koyu kamuflaj tonuna sahip iken diğerleri standart kullanım modeli...

Resim

Onun dışında şu ana kadar gözlemlediğim kadarı ile kamuflajımızın 6 temel renk tonuna sahip modeli var...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2013, 20:03 
Site Başkanı

Sayın Deno, verdiğiniz fotoda bile 3 farklı ton görüyorum ben. bunların dışındaysa bahsettiğiniz 6 ton, fotolarını paylaşır mısınız?

1- Standart Kullanım Modeli
Resim

2- Karlı arazi modeli: (Kış teçhizat ve pançolarında kullanılıyor)
Resim

3-Yeşil ton ağırlıklı modeli: (Yukarıda fotoğraflarda görüldüğü üzer Azerbaycan ve bizde az miktarda kullanılan model)
Alıntı:
Resim

4-Koyu yeşil modeli: (Hava Kuvvetleri yer birimleri Hava-Erler ve azda olsa ÖSO da bile kullanımı görülmekte)
Resim
Resim

5-Kullanıma girmeyen Hava Kuvvetleri modeli: (Hava Kuvvetleri siyah-gri-mavi tonları ile tasarlanmış woodland türevi modelinin aynı renk tonları ile yeni kamuflaj desenimiz ile tasarlanması, kullanıma girmedi)
Resim

6-Çöl modeli: (Bu modeli henüz TSK yada başka bir ordu kullanımında görmedim henüz sivil kullanım ile sınırlı)
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2013, 21:59 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Camelback tipi su sisteminin kullananımı var mı bizde .?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2013, 22:02 
Site Başkanı

Camelback tipi su sisteminin kullananımı var mı bizde .?
"Camelbak" (back değil) tipi su taşıma üniteleri Komando tugaylarında Yakupoğlu'nun MAH takımı ile birlikte standart olarak kullanılıyor. Onun dışında, Jandarma'da JÖH taburları ve JÖAK, ÖKK birlikleri, SAT-SAS personeli ve amfibiler de kullanmakta. Personel kendisi de tedarik edebiliyor TSK da oldukça geniş bir kullanım alanı var...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eki 2013, 01:08 
Site Başkanı

Ben bu Hava Kuvvetlerini anlamıyorum...
Bazı personele bakıyorsun palaska yok üst kamuflaj dışarıda..
Bazı personel bizimm komando kamuflaj stilinde pantolonun içine sokuyor üstü...

Hee bi de bazısına bakıyorsun bildiğin bizim mavi komando beresi takıyor...

ÖSO gibi ne bulursa giyiyorlar mı ben anlamadım ki.... :cry:

Hava Kuvvetleri personelinin üst üniformaları pantolon içine sokma zorunluluğu yok. Fotoğraflardan anlaşılacağı gibi üzerinde 4 cep olanları pantolonun içine sokmaz iken 2 cepli olanları pantolonun içine sokuyorlar, standart yok gibi...

Mavi bere sadece komandolar için değil, Hava kuvvetleri yer personeli de mavi bere takar, bunda yadırganacak bir şey yok...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eki 2013, 01:24 
Üye

Sayin DENO bu pantolonun Botun altina mi giyiyorlar, Bunun Standardi nedir acaba, Bazilarinda pantolon botun yarisina kadar dusiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eki 2013, 01:49 
Site Başkanı

Sayin DENO bu pantolonun Botun altina mi giyiyorlar, Bunun Standardi nedir acaba, Bazilarinda pantolon botun yarisina kadar dusiyor.
Pantolonun paçaları lastikten ve botun içine sokulur, zaten fotoğraflarda da pantolonu paçalarının içine sokmuşlar ama bazıları sarkmış..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eki 2013, 01:52 
Üye

Alıntı:
Pantolonun paçaları lastikten ve botun içine sokulur, zaten fotoğraflarda da pantolonu paçalarının içine sokmuşlar ama bazıları sarkmış..
Tesekkurler.

Resimlerden de oyle oldugu ihtimalini vermistim, Iran`da Pantolun Iceriye dogru veriliyor ve Bota sokulmiyor, Anlasildigi gibi her biri ayri bir dert...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eki 2013, 02:18 
Akıncılar

Alıntı:

Fotoğraflardan anlaşılacağı gibi üzerinde 4 cep olanları pantolonun içine sokmaz iken 2 cepli olanları pantolonun içine sokuyorlar, standart yok gibi...
İki cepli "gömlek" pantolonun içine sokuluyor, dört cepli "ceket" (ya da ne haltsa) sokulmuyor, bir standart var aslında. Ne törensel ne işlevsel kullanımı olmayan palaska göbekte olasın zaten.

Bu kadar parça kıyafete ne gerek var, malzemenin kalitesi nasıl, kesimi rahat mı, önemli olan bunlar bence.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2013, 02:06 
Site Başkanı

Yeni kamuflajımızın özel bir tekstil firması tarafından şehir içi çatışmaları düşünülerek uyarlanmış "urban" modeli. üretici firma bu modeli Irak Polis güçlerine satmakta imiş...

Resim

Bu model ile beraber kamuflajımızın 7 farklı modeli olmuş olmakta...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2013, 13:15 
Süvariler

Yeni kamuflajımızın özel bir tekstil firması tarafından şehir içi çatışmaları düşünülerek uyarlanmış "urban" modeli. üretici firma bu modeli Irak Polis güçlerine satmakta imiş...

Resim

Bu model ile beraber kamuflajımızın 7 farklı modeli olmuş olmakta...
Şehir için açık renkli değil mi? Bilhassa Irak için?

Bu şehir kamuflajının daha koyusunu Irak'a verdiklerini tahmin ediyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2013, 13:33 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Fotoğraflardan anlaşılacağı gibi üzerinde 4 cep olanları pantolonun içine sokmaz iken 2 cepli olanları pantolonun içine sokuyorlar, standart yok gibi...
İki cepli "gömlek" pantolonun içine sokuluyor, dört cepli "ceket" (ya da ne haltsa) sokulmuyor, bir standart var aslında. Ne törensel ne işlevsel kullanımı olmayan palaska göbekte olasın zaten.

Bu kadar parça kıyafete ne gerek var, malzemenin kalitesi nasıl, kesimi rahat mı, önemli olan bunlar bence.
sayın hocam 4 cep 2 cep diye ayırmayalım da, şöyle diyelim biz ona.

Sizin tabiriniz ile 2 cepli dediğiniz gömlektir. Yazın kısa kollu ve ince; kışın ise uzun kollu ve yazlık gömleğe göre nispeten biraz daha kalın gömlek. bunlar pantalonun içine sokulur ve pantalonun kemer olarak kullanılan palaskasından başka birşeyde takılmaz üzerine.

4 cepli dediğiniz ise kışlık kalın mont diyebileceğimiz ''parka'' dır. ve istesenizde pantalonun içine sokamazsınız çünkü oldukça uzundur standart uzunluğu dizin 20 cm üzerine (yani yaklaşık bir karış üzerine) kadar uzanmalıdır. Parkalar içeri sokulmaz ve parka giymiş bir asker parkanın üzerine birde ekstradan bir palaska takmak zorundadır. standardı budur ama birlik komutanlarının insiyatifine göre palaska takılmayabilir. (Bence takılmadığında palaçor bir görüntü verir)

Bu noktada karıştırılan sanırım 2 cepli dediğiniz uzun kollu kışlık kalın gömlek ile 4 cepli dediğiniz kışlık parka. Parka ayrı uzun kollu kışlık gömlek ayrı. Parkanın içine uzun kollu kışlık gömlek giymek zorunludur.

Ayrıca pantolonun paçaları lastiklidir. standardı, lastiğin asker ayakta iken botun üstten 2. ip deliğine ya da ip çengeline gelecek şekilde uzanmış şeklidir. Tabi bu biraz kişisel bakım ile ilgilidir, üstüne başına pek önem vermeyen asker ya da komutanların paçalarında bolluk ve uzunluk sebebi ile sarkmalar meydana gelirki buda bence hoş durmaz palaçor görüntüsü yaratır...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2013, 18:58 
Site Başkanı

DENO, montun ya da gömlek veya parkanın ton farkı kullanılan kumaştan kaynaklanıyor. Yoksa ayrı bir tasarım, tonlama yok.

3 tip mevcut. Standart, Hava kuvvetleri, soğuk iklim.
Hocam TSK tarafından kullanılan 3 temel model var evet ama sivil tekstil şirketlerinin tasarlayıp ürettiklerinide sayınca 7 temel modeli var.

Dediğiniz gibi koyu tonlu olanlar kullanılan kumaştanda kaynaklanıyor ama Azerbaycan da kullanılan modelleri kontrol ederseniz standart modeln bir koyu tonu daha olduğunu anlayabilirsiniz...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2013, 16:43 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Buradaki kar kamuflajını ilk kez görüyorum askerimizde. Bilgi alabilir miyim. Bir de Cumhurbaşka'nın yanındaki komutan'nın niye kamuflajı eski + Silahtaki bez kamuflaja dikkatli bakarsak şarjör kısmı kapalı gözüküyor o da enteresan

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2013, 18:37 
Süvariler

Alıntı:

Hava Kuvvetleri personelinin üst üniformaları pantolon içine sokma zorunluluğu yok. Fotoğraflardan anlaşılacağı gibi üzerinde 4 cep olanları pantolonun içine sokmaz iken 2 cepli olanları pantolonun içine sokuyorlar, standart yok gibi...

Mavi bere sadece komandolar için değil, Hava kuvvetleri yer personeli de mavi bere takar, bunda yadırganacak bir şey yok...
Konuya şöyle açıklık getirelim, uçakbakım sınıfı gibi daha teknik birimlerde görev yapan HvKK yer personeli üst üniformasını pantolonun üzerine salar. Bunun iki nedeni vardır; hem palaskanın aksamlarının uçak üzerinde çalışırken fiziki bir zarar vermesinin istenmemesi, hem de yine uçak üzerinde çalışırken personele hareket serbestisi sağlamak.

Mavi bere takan ve üst üniformasını pantolonunun içine sokan personel ise Hava Piyade, Hava Savunma vb sınıflarına mensup olup daha çok AJÜ'lerde Güvenlik Tabur K.lıklarında görev yapan personeldir. Hava Piyadelerin dışında mavi bere kullanımı yoktur.

Uçucu personel zaten uçuş tulumu giyer, buna AJÜ revirlerinde çalışan uçuş doktorları da dahildir.

Parkalar ise zaten doğal olarak pantolon üzerine salık vaziyette giyilir.

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2013, 16:53 
Süvariler

Resim

Edit// Hayvanı bölgeye de koyup, kamuflaj üzerinde aldığı renkler ile eşleşme yapılarak daha doğru bir tonlama için sonuç elde edilebilir(?)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2013, 17:02 
Süvariler

Alıntı:
Buradaki kar kamuflajını ilk kez görüyorum askerimizde. Bilgi alabilir miyim. Bir de Cumhurbaşka'nın yanındaki komutan'nın niye kamuflajı eski + Silahtaki bez kamuflaja dikkatli bakarsak şarjör kısmı kapalı gözüküyor o da enteresan

[spoiler]Resim[/spoiler]
Şarjör kısmı benim de dikkatimi çekti.
Muhtemelen orası lastikli gibi bir şey. Şarjörle birlikte çıkıyor olmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2013, 20:31 
Site Başkanı

Muhtemelen orası lastikli gibi bir şey. Şarjörle birlikte çıkıyor olmalı.
Resim

Değil, bildiğin beyaz yatak örtüsünü G3 ün üzerine sarmış sarmalamış, sadece şarjör değil kurma kolu ve kovan tahliye oluğu da kapalı kalmış...

Üzerindeki de beyaz ghille suit modeli. Başta keskin nişancılar olmak üzere TSK da 2-3 farklı tür ghille suit kullanımı var

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2013, 20:47 
Süvariler

Değil, bildiğin beyaz yatak örtüsünü G3 ün üzerine sarmış sarmalamış, sadece şarjör değil kurma kolu ve kovan tahliye oluğu da kapalı kalmış...
Beyaz kamuflaj bantları var... Olmadı her bölüm için ayrı ayrı kesilebilir de bu "yatak örgüleri" ki benzerini başka ordular yapıyor(yatak ötrüsünden mi bilmiyorum :roll: Ama bez ile farklı farklı yerleri: kundak, dipçik vs. sarıyorlar.) Böyle bir hatayı nasıl yapmış bu personel(ler)... :shock:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2013, 20:52 
Site Başkanı

Alıntı:
Beyaz kamuflaj bantları var... Olmadı her bölüm için ayrı ayrı kesilebilir de bu "yatak örgüleri" ki benzerini başka ordular yapıyor(yatak ötrüsünden mi bilmiyorum :roll: Ama bez ile farklı farklı yerleri: kundak, dipçik vs. sarıyorlar.) Böyle bir hatayı nasıl yapmış bu personel(ler)... :shock:
Yatak örtüsü olayını şaka maksatlı söylemiştim, gerçi beyaz ortamda gayette işe yarar, neyse...

Beyaz kamuflaj bantları çıkarıldıktan sonra sarılan noktaları (özellikle el kundağı, kabza vs) yapış yapış bıraktığı için tercih edilmiyor. Silah kamuflajı tek parça kumaştan değil dediğiniz gibi hareketli noktalara göre ayarlanmış birden çok kumaştan yapılmalı. Gerçi başka konularda da dediğim gibi sprey baya ile her silah ortam coğrafyasına uygun hale getirilebilir artık bezdir vs. pek gerek kalmadı ama...

Doğru uygulama örneği;

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2013, 17:53 
Süvariler

Daha farklı bir çöl kamuflajı tasarımı yapılmış:

Resim

Firma:
http://www.ersav.com/index.php/product/detail/50/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2013, 19:25 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Güzel, çölde tutar bu. Biraz açık yeşil katmaları da iyi olmuş. Seyrek olan bitki örtüsüne çok güzel uyum sağlayacaktır.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2013, 22:58 
Site Başkanı

Daha farklı bir çöl kamuflajı tasarımı yapılmış:

Resim

Firma:
http://www.ersav.com/index.php/product/detail/50/
Bir önceki sayfada örneğini verdiğim çöl modeli bu işte. 2 yıl kadar önce piyasaya çıkmıştı, bir kaç avcı kullanıyordu...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2013, 12:23 
Süvariler

Bir önceki sayfada örneğini verdiğim çöl modeli bu işte. 2 yıl kadar önce piyasaya çıkmıştı, bir kaç avcı kullanıyordu...
Biraz karşılaştırma yaptım ama pek benzetemedim. Fotoğraf çekiminden olabilir mi o zaman? Çünkü yeşil tonları göremiyorum. Farklı firmaların diye düşünüyorum. Daha önce Raff da üretmişti çünkü ama şuan tüm desenleri kaldırmışlar web sitelerinden.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2013, 18:41 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Çok merak ediliyordu buyrun burdan karşılaştırabilirsiniz.
Multicam Crye Precision 50/50 NYCO ripstop'dır
Resim

HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2013, 12:57 
Süvariler

Arkadaşlar bizim de kendimize ait bir Multicam çalışmamız var mı?Bu arada bukalemun on numara olmuş :)

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2013, 13:20 
Uzaklaştırıldı

Bu yeni nesil kamuflajlar askerdeyken deyim yerindeyse ömrümü yedi yıkamaya gelmiyor rengi atıyor,bozarıyor ayrıca pekte sağlam değil hemen yırtılıyor artı dikişte tutmuyor :).15 aylık askerliğim süresince 3 kez kamuflaj değiştirdiğimi bilirim :)

Düşsün çeleng-i Rumün, eğilsün ser-i Frenk Vur Türk'ü gönderen yed'i takdir aşkına Son savletinle vur ki açılsın bu surlar Fecr-i hücum içindeki tekbir aşkına!

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2013, 17:37 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Multicam bir konsept değil kamuflaj patter'idir.Multicam'in bir konsept olduğu kanısına nereden vardığınızı çok merak ediyorum doğrusu...

[spoiler]Resim[/spoiler]

HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2013, 20:43 
Site Başkanı

Bu yeni nesil kamuflajlar askerdeyken deyim yerindeyse ömrümü yedi yıkamaya gelmiyor rengi atıyor,bozarıyor ayrıca pekte sağlam değil hemen yırtılıyor artı dikişte tutmuyor :).15 aylık askerliğim süresince 3 kez kamuflaj değiştirdiğimi bilirim :)
Bahsettiğiniz sorunlar kamuflajın tasarımı ile değil dikim ve kullanılan malzeme kalitesinden kaynaklanmakta. kalite dikim evinden dikim evine değişmekle birlikte genellikle daimi personelin kullandığı daha kaliteli oluyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2014, 13:47 
Akıncılar

4-Koyu yeşil modeli: (Hava Kuvvetleri yer birimleri Hava-Erler ve azda olsa ÖSO da bile kullanımı görülmekte)
Resim
Resim
Yeni celp döneminde er ve erbaşa bu kamuflaj dağıtılmaya başlanacak. Dağıtım şubat ayından sonra yapılacak. 353 KD 'e elde kalan son mavi kamuflajlar verildi. Hatta bir kısım erin parkasında subay apoletleri vardı onlar söktürüldü. Eski celpler terhis olana kadar mavi kamuflajları görmeye devam ederiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Oca 2014, 19:53 
Yeni Üye

Türk Silahlı Kuvvetleri renginden ve tipinden önce vereceği kamuflajların kalitesine bir baksın. Bu kadar kalitesiz bir malzeme görmedim ben. Sözde nano teknoloji ile üretilmişler. Su geçirmezmiş. 3 kere yıka ne renk kalıyor ne şekil. 2 ay giydimi bir erbaş ve er yırtılıyor. Ha keza komuta kademesine gelen ile alt tabakalara gelen kamflajdan tutunda botuna kadar o kadar kalite farkı varki. Bu yüzden ordumuz maalesef düzgün bir kamuflaj sahibi olamaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Oca 2014, 21:06 
Yeni Üye

Türk Silahlı Kuvvetleri renginden ve tipinden önce vereceği kamuflajların kalitesine bir baksın. Bu kadar kalitesiz bir malzeme görmedim ben. Sözde nano teknoloji ile üretilmişler. Su geçirmezmiş. 3 kere yıka ne renk kalıyor ne şekil. 2 ay giydimi bir erbaş ve er yırtılıyor. Ha keza komuta kademesine gelen ile alt tabakalara gelen kamflajdan tutunda botuna kadar o kadar kalite farkı varki. Bu yüzden ordumuz maalesef düzgün bir kamuflaj sahibi olamaz.

Üzürlerekte olsa size katılıyorum. Şuan kullanılmakta olan kamuflajların kumaş kalitesi çok kötü, bu hem renk yönünden hemde dayanıklılık yönünden. Sadece erler için değil hareketli birliklerde görev yapan tüm personelin kamuflajlarında kısa sürede yırtılmalar başlıyor. Bir diğer konuda kamuflajlarda kısa kollu / yazlık gömleklerin kullanılması çok gereksiz ( bana başka bir ordurda kısa kollu gömlek denk gelmedi.).

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 May 2014, 10:34 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Merhaba arkadaşlar şu Kryptek hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz desenleri çok farklı ve ütopik duruyor kullanan ülke falan var mı bunu benim çok hoşuma gitti doğrusu :D
http://www.kryptek.com/kryptek-camo-patterns/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 May 2014, 10:44 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Müsadenizle bir soru daha sormak isterim dünya donanma ve hava kuvvetleri neden genelde mavi ve maviye yakın tonlar kullanmaktadır ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2014, 13:27 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kryptek Amerikan kamuflaj ihalesi için çıkartıldı fakat ihaleden elendi. Fakat sivil piyasada iyi tuttu.

Mavi kamuflaj deniz ve karanlık ortamlar için bire bir fakat havacıların mantığını bilemeyeceğim.

HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2014, 14:54 
Uzaklaştırıldı

Kryptek Amerikan kamuflaj ihalesi için çıkartıldı fakat ihaleden elendi. Fakat sivil piyasada iyi tuttu.

Mavi kamuflaj deniz ve karanlık ortamlar için bire bir fakat havacıların mantığını bilemeyeceğim.
Hava alanlarının tepeden bakınca görüntüsü bu rengi uygun kılıyor olmalı
Betonun rengi gökyüzünden bakınca buna yakın görünür.
Uçaklarında üstü mavimtırak olur onlarda tepeden hava alanına saldıran bakınca görünmesin isteniyordur mutlaka.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2014, 15:35 
Akıncılar

Amerikan Hava Kuvvetleri'nin kamuflajına bakarsak;

Vietnam'da kullanılan ve başarılı olduğu kabul edilen "Tiger Stripe" deseni
Gri/Mavi - Haki renk
"Dijital tasarım" kullanılmış

Hava üstlerinde kullanılan asvalt, beton, metal grisi gibi renklerle uyumlu, personelin seçilmesini güçleştirecek bir kamuflaj istenmiş.

Resim

Sonuç fena görünmüyor, ortalama arka plana uygun bir kamuflaj.

Araziye çıkacak personel, gerektiğinde multicam kullanıyor zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2014, 22:37 
Site Başkanı

Kamuflajın resmi adı ABU (Airmen Battle Uniform- Havacı Savaş Üniforması) Hava alanı koruma ve eskort ekipleri olarak tanımlayabileceğimiz birliklerde ABU kullanıyor yalnız hocam. Hava Kuvvetleri bünyesinde Multicam kullananlar daha çok araziye çıkan ve CCT/PJ/CRO olarak ayrılan özel kuvvet birimleri AFSOC...

[spoiler]Resim

Resim

Resim

Resim[/spoiler]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 May 2014, 14:13 
Akıncılar

Alıntı:

Kamuflajın resmi adı ABU (Airmen Battle Uniform- Havacı Savaş Üniforması) Hava alanı koruma ve eskort ekipleri olarak tanımlayabileceğimiz birliklerde ABU kullanıyor yalnız hocam. Hava Kuvvetleri bünyesinde Multicam kullananlar daha çok araziye çıkan ve CCT/PJ/CRO olarak ayrılan özel kuvvet birimleri AFSOC...

[spoiler]Resim

Resim

Resim

Resim[/spoiler]
Haklısınız hocam, araziye çıkan birliklerden kastım STS personeli idi zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 May 2014, 15:06 
Akıncılar

Arkadaşlar;

Kamufulaj işini özellikle havacılarda tektipleştirmek büyük bir hata olur. ABD uygulaması olan Havacı kamufuljı pist personeli için uygulanabilir. Ama pist personeli dışı için bölgesel kamuflaj renklerine göre uygulama yapılmalıdır. Diyarbakır 8. AJÜ ve İzmir 2. AJÜ de görev yapan pist personeli için tektip uygulanabilirken yine Diyarbakır 8. AJÜ ve İzmir 2. AJÜ de görev yapan destek ve muhafız birlikleri için bölge renklerine hakim kara kamuflajı uygulamasının bölgesel farklılıklar göz önüne alınarak ayrı ayrı değerlendirilmesinin daha isabetli olacağını düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2014, 19:38 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2014, 13:44 
Yeni Üye

Yeni bir kamuflaj tasarlaması varmı bizim ordu için ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2014, 01:02 
Yeni Üye

Alıntı:
Yeni bir kamuflaj tasarlaması varmı bizim ordu için ?
[/spoiler]
Sn.İstiklal Hali hazırda TSK'de 5-6 yıldır aşağıdaki kamuflaj modelini kullanılmaktadır;
Resim
Resim
Ondan öncede bunu kullanıyordu
Resim
Buda karşılaştırma için
Resim

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 237 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: