TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Oca 2018, 12:57

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.

Resim
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 260 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 6 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2014, 01:02 
Yeni Üye

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

[spoiler]
Alıntı:
Yeni bir kamuflaj tasarlaması varmı bizim ordu için ?
[/spoiler]
Sn.İstiklal Hali hazırda TSK'de 5-6 yıldır aşağıdaki kamuflaj modelini kullanılmaktadır;
Resim
Resim
Ondan öncede bunu kullanıyordu
Resim
Buda karşılaştırma için
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2014, 02:43 
Site Başkanı

Yeni kamuflajın standart hali alması 2008 yılında oldu.Şu an için TSK da yeni tip olanın standart model dışında 3 değişik modeli kullanılıyor (Azerbaycan ın standart olarak kullandığı yeşil tonu ağır model-kış ortamına uygun beyaz tonlu model ve hava kuvvetlerinin kullandığı tamamen yeşil tonlarına sahip model)

Onun dışında eski olarak gösterilen model "Anatolian Woodland" diye geçiyordu, klasik Amerikan M81 woodland ın koyu kahverengi ağırlıklı tonlar ile yeniden tasarlanması ile 2000 başlarında piyasaya çıktı. Hala bazı birimler bu modelden kullanmakta. Onun dışında 90 larda ERDL üzerinden devşirme yatay desenlere sahip ve gri-yeşil-kahverengi renk tonlarına sahip "squashed leaf" olarak adlandırılan modeller de vardı. Bu modellerde Jandarma bünyesinde uzun süre kullanıldı, yine HvKK ya bağlı MAK çılar için woodland ın yeşil tonları ağır bir model ürettiler, hava-erler ve bakım birlikleri içinde mavi-siyah-gri renk tonlu woodland modelleri üretildi PÖH ve bazı Jandarma birlikleri için "Black Woodland" olarak bilinen tamamen koyu kahve tonlarında modeli bile üretildi. DzKK nın SAT/SAS birlikleri ve amfibiler için turuncu ağırlıklı bir modeli dahi üretildi. Herhalde zamanında Woodland üzerinde en çok oynama yapan ülke biz olmuşuzdur...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2014, 02:46 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hocam bir de bizim yeni kamuflajda kareler yok muydu? Ben göremedim üstte.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2014, 02:49 
Site Başkanı

Hocam bir de bizim yeni kamuflajda kareler yok muydu? Ben göremedim üstte.
O kareler Ripstop dokumanın özelliği hocam, bu dokuma tekniğinde naylondan yapılma şeritler ile kullanılan kumaş yüksek derece dayanıklı yapılabiliniyor. Aslında eni üretilen modellerde çizgiler o kadar belli olmuyor ama biraz aşınan ve yıkanan modellerde daha belirginleşebiliyor. Biraz kalite ile alakalı bu..

Ayrıyeten ripstop olmayan cordura ya da yazlık kullanım için üretilen düğmeli ve kısa kollu modellerde bu çizgiler yok..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2014, 11:42 
Yeni Üye

Sn.İstiklal Hali hazırda TSK'de 5-6 yıldır aşağıdaki kamuflaj modelini kullanılmaktadır;
Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için bi kaç sorum daha olcak bu kendi tasarımımız mı yoksa başka kamuflajardan devşirmemi ? birde kamuflaj yeteri kadar iyimi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2014, 01:03 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Nereden tasarlandı bilmem ama, eğer anadolu coğrafyasına uyum diyorsanız gerçekten başarılılar. Onun haricinde kamuflaj kalitesi olarak okuduğum kadarıyla büyük şikayet var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2014, 01:09 
Site Başkanı

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için bi kaç sorum daha olcak bu kendi tasarımımız mı yoksa başka kamuflajardan devşirmemi ? birde kamuflaj yeteri kadar iyimi
Devşirme falan değil. Türkiye ve bölge topografyasının uydu görüntülerinden alınan bilgiler sonucu sonucunda en baskın renk tonlarına uygun olarak Tubitak tarafından tasarlandı. Şu anda TSK tarafından standart olarak kullanılan dikim modeli ise ünlü moda tasarımcısı Arzu Kaprol tarafından tasarlandı...
Alıntı:
Nereden tasarlandı bilmem ama, eğer anadolu coğrafyasına uyum diyorsanız gerçekten başarılılar. Onun haricinde kamuflaj kalitesi olarak okuduğum kadarıyla büyük şikayet var.
Ordu dikim evleri tarafından üretilen kalitesiz modellerden geliyor o şikayetler. Kaliteli malzeme ve dikim teknikleri ile üretilenlerde bir sıkıntı yok ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2014, 09:37 
Akıncılar

Kamuflaj konuşurken, desen ile dikimi birbirinden ayırt etmek gerekiyor, aksi takdirde malzeme kalitesi ile alakalı eleştiriler, kamuflaj deseni ile ilgili gibi algılanabiliyor.

Deno belirtmiş, kamuflaj deseninin genel olarak başarılı olduğu düşünülüyor. Üniformanın genel tasarımı ve dikimi konusunda bazı iyileştirme çabaları da var, YDS'nin "combat shirt" tarzı gömleği, ÖKK'nın yeni kesimli üniforması, vb.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2014, 12:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hocam orada dikkat ederseniz "anadolu coğrafyasına uyum olarak gerçekten başarılılar" cümlesini yazdım. Yoksa tabii ki kamuflaj demek sadece deseni yap piyasaya sür demek değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2014, 20:34 
Site Başkanı

Deno belirtmiş, kamuflaj deseninin genel olarak başarılı olduğu düşünülüyor. Üniformanın genel tasarımı ve dikimi konusunda bazı iyileştirme çabaları da var, YDS'nin "combat shirt" tarzı gömleği, ÖKK'nın yeni kesimli üniforması, vb.
YDS nin operasyon shirt ünü o kadar beğenmiyorum ben hocam, kullanılan tencel malzemesi (belki tencel bile değildir) o kadar kaliteli değil ayrıyeten erkekler soğuğu en çok enselerinde hisseder. Bunun nedeni kılcal damarların vücut üzerinde deriye en yakın olarak enseden geçmesidir, yakalı olması şart yani, hem daha nizami duruyor...

Bu nedenle malzeme ve tasarım olarak ANAFARTA nın combat shirt leri daha başarılı buluyorum, bir tek kol kısımlarındaki Velcro kesimleri çok küçük ki bazı modellerde çok geniş tutularak kumaşın kıvrılmasını engelliyor.Yani o kadar büyük bir önemi yok...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2014, 20:53 
Akıncılar

Alıntı:
YDS nin operasyon shirt ünü o kadar beğenmiyorum ben hocam, kullanılan tencel malzemesi (belki tencel bile değildir) o kadar kaliteli değil ayrıyeten erkekler soğuğu en çok enselerinde hisseder. Bunun nedeni kılcal damarların vücut üzerinde deriye en yakın olarak enseden geçmesidir, yakalı olması şart yani, hem daha nizami duruyor...

Bu nedenle malzeme ve tasarım olarak ANAFARTA nın combat shirt leri daha başarılı buluyorum, bir tek kol kısımlarındaki Velcro kesimleri çok küçük ki bazı modellerde çok geniş tutularak kumaşın kıvrılmasını engelliyor.Yani o kadar büyük bir önemi yok...
Yaka konusunda haklısınız hocam, YDS'nin koltuk altlarının gövde kumaşından olmaması da bence sıkıntılı, Anafarta'nınki bu konuda daha iyi tasarlanmış gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2014, 12:15 
Süvariler

Afedersiniz ama Tsk b.k sarısından bir türlü vaz geçemedi gitti.Yakında tekneleride bu renge boyayacaklar diye korkuyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2014, 12:43 
Süvariler

Resim

Afedersiniz ama Tsk b.k sarısından bir türlü vaz geçemedi gitti.Yakında tekneleride bu renge boyayacaklar diye korkuyorum.
Yanlis Bilmiyorsam Guney dogudaki Doga uygun oldu icindi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2014, 12:55 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Paralel askerler Cobralarımız çirkin görünsün de etkisi azalsın(?!) diye bu rengi kullanıyormuş.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2014, 13:17 
Süvariler

Paralel askerler Cobralarımız çirkin görünsün de etkisi azalsın(?!) diye bu rengi kullanıyormuş.
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2014, 11:47 
Süvariler

Yahu anladık çirkin olunca 'etkisiz' olmuyor,herkese zır cahil muamelesi yapmaktan vazgeç.Gelgelelim çirkin işte,bi halta da yaradığı yok o kamuflajın.Kamuflajı bu renk tercih eden zihniyet balistik yeleği mama önlüğü,kaskı meyve kasesi olarak tercih ediyor.Bu ne biçim helikopter diyen mi var?!B.k sarısı seviyorsan ayrı...Beni bile dellendirdiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2014, 12:09 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Resim

Yanlis Bilmiyorsam Guney dogudaki Doga uygun oldu icindi
İyide bu tür kamuflajlar düşmanın hava-yer saldırılarına karşı bir önlem. ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2014, 14:02 
Akıncılar

Mirliva hocam, SEA desenindeki haki tonun daha uygun olduğunu düşünsem de "b.k sarısı" kamuflaj başarısız sayılmaz. Aşağıdaki fotograflarda, farklı arazilerde Kirpi'nin araya kaynadığını görebilirsiniz. T129'da da aynı kamuflaj kullanılıyor ve son derece başarılı görünüyor. KKK'nın farklı araçlarında kullanıldığını biliyoruz.

Resim
Resim
Resim
Resim

Alıntı:
İyide bu tür kamuflajlar düşmanın hava-yer saldırılarına karşı bir önlem. ;)
Musti, helikopterlerin kamuflajlı olmasının amacı kara üzerinde uçarken seçilmelerini güçleştirmek. Bu aletler görevleri sırasında vadilerin vb. içinden geçiyor, zaman zaman oldukça alçaktan uçuyorlar.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2014, 14:38 
Süvariler

Mirliva hocam, SEA desenindeki haki tonun daha uygun olduğunu düşünsem de "b.k sarısı" kamuflaj başarısız sayılmaz. Aşağıdaki fotograflarda, farklı arazilerde Kirpi'nin araya kaynadığını görebilirsiniz. T129'da da aynı kamuflaj kullanılıyor ve son derece başarılı görünüyor. KKK'nın farklı araçlarında kullanıldığını biliyoruz.
Üstad Eyvallah öyledir muhakkak.Ben çirkin olduğunu söyledim sadece;hiç bir işe yaramaz bu aletler aman ne kadar da eziğiz demedim!Hiç de o kafa yapısında biri değilim.Sanchez üstad iyi hoş da elinde iğne kime batırsam diye dolaşıyormuş izlenimi oluşturdu artık bende.İsyanım ondan :)

Ayrıca KKK'nın araç kamuflaj boyalarında değişiklik yapacağı ile ilgili bir şeyler yazmıştı üstadlardan biri... Tunkgunner veya Zırhlısüvari olabilir,olmayadabilir.O yüzden 'hala vazgeçemediler şu kamuflajlarda' dedim.B.k sarısı bile aklımda ordan kaldı.Bir de çok merak ediyorum, haki-kahverengi tonlarında, renk geçişlerinin daha yumaşak olduğu veya tek renk bir kamuflaj kullanılsa ne gibi bir eksisi olur?Üstad bence paylaştığın fotoğraflardakinden daha kötü olmaz.

Hepimiz fotoğraflarına baktığımız tankların,uçakların,gemilerin,kaskların,tüfeklerin vs. görüntüsüne önem veriyoruz, niye öyle değilmiş gibi yapıyoruz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2014, 14:57 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Yahu anladık çirkin olunca 'etkisiz' olmuyor,herkese zır cahil muamelesi yapmaktan vazgeç.Gelgelelim çirkin işte,bi halta da yaradığı yok o kamuflajın.Kamuflajı bu renk tercih eden zihniyet balistik yeleği mama önlüğü,kaskı meyve kasesi olarak tercih ediyor.Bu ne biçim helikopter diyen mi var?!B.k sarısı seviyorsan ayrı...Beni bile dellendirdiniz.
İşini düzgün yapıyorsa o kamuflaj, sıçtın mavisi de olabilir rengi. Ne farkedecek? b... sarısı kamuflaj kullanıyor diye dalga mı geçecek Yunan veletleri?

Bu araçların amacı güzel görünmek değil ki yahu işe yaramak.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2014, 15:58 
Süvariler

Üstad elbette işlevsellik görüntüden,estetikten daha önemli ama daha iyi olabilir ve işlevselliği de en az bunun kadar iyi olabilir.İyi görüntü bazen estetik algıları tatmin etmekten daha fazlasını da sağlayabilir.Hani illaki güzel gözükmek değil ürkütücü,tehditkar, vs.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2014, 17:40 
Akıncılar

Paratrooper hocam, işin enteresan tarafı T129'lar aynı desende, bazıları "b.k sarısı" bazıları haki olacak şekilde boyanmış.
Resim

Ayrıca sizin beğendiğiniz haki de S-70 ve AH-1W'lerdeki haki ile aynı değil, biraz daha açık gibi görünüyor. Desen de tam olarak aynı olmayabilir.
Resim

Mirliva "b.k sarısı" olarak bahsedince renkten, tırnak içinde alıntıladım, amacım sansürlemek değildi.

Mirliva hocam, şüphesiz görüntü önemli. Balistik yeleğe, kaska veryansın etmiyor muyuz hepimiz? Kızgın bir ton görünce, kamuflajı savunmak istedim. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2014, 17:44 
Süvariler

^Yok üstad ne kızgınlığı...Belki de ben fazla takıyorum ama çirkin yani napiyim :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2014, 18:00 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Niye kafamıza göre kamuflaj atmakla uğraşıyoruz ki direk Multicam atıp kurtulalım. Desenleri de mikro değil çok fazla uğraştırmaz...
Taş kuyuda tamam :D

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eyl 2014, 19:27 
Süvariler

^Üstad tabiki komfor,işlevsellik ön planda daha doğrusu amaç bu zaten.Ama işte demek istediğimde bu kamuflaj rengi,deseni,doğru ekipman,doğru kullanım;bunları hemen hemen aynı zihniyet belirliyor.O da kask bu da kask ikisi de aynı koruma seviyesine sahip deyip geçmek yerine şöyle bi iki adım geri gidip baksalar 'ulan yaptık ama oludu mu?' diye...Yani psikolojik olarak bile çok önemlidir.Yoksa yalan değil mora da boyasan aynı tank hakiye de...

Velhasıl kamuflaj rengine,görüntüye belki de gereğinden fazla önem veren bu fakiri hor görmeyin :oops:
Malumat alırsanız lütfen paylaşın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Mar 2015, 11:55 
Üye

http://www.21yyte.org/tr/fikir-tanki/91 ... gizleniyor

IŞİD Terör Örgütü'çilerin kamuflaj çözümü ilginç

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Mar 2015, 19:10 
Süvariler

T-129 lardaki ton farki ile beraber kamo dizayni da farkli. Dikkat ederseniz soluk b.k renginde :) kokpit boyali fakat cirt b.k renginde kokpit koyu yesil ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2015, 02:07 
Uzaklaştırıldı

Sn. DENO, TSK'da kullanilan tüm kamuflajlari toplu olarak paylasir misiniz? Yani bir yerde derli toplu, istenildigi zaman hepsi ayni yerde bulunsun diye diyorum.

Sanirim bir yerde "7 tane" ibaresi geciyordu. Gercekten cok merak ettim.

Saygılarımla,

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2015, 09:24 
Üye

aynen. SN DENO kamuflajları paylaşırsanız sevinirim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2015, 18:53 
Site Başkanı

Sn. DENO, TSK'da kullanilan tüm kamuflajlari toplu olarak paylasir misiniz? Yani bir yerde derli toplu, istenildigi zaman hepsi ayni yerde bulunsun diye diyorum.

Sanirim bir yerde "7 tane" ibaresi geciyordu. Gercekten cok merak ettim.

Saygılarımla,
Yeni kamuflajın 7 fakrlı türevi mevcut ön sayfalarda teker teker paylaşmıştım ama bunların hepsi TSK tarafından kullanılmıyor. Şu anda TSk da standart dağıtımda olan standart modeli dışında HvKK modeli ve kış kamuflajlı modeli mevcut genellikle kar pançosu ve tozluk şekline yapılan.

Burada şöyle bir internet ansiklopedisi var gayet detaylı ve bilgili koleksiyoncular tarafından yapılmış. Türkiye sayfasını benim desteğim ile güncelliyorlar. Buradan bakın işte...

http://camopedia.org/index.php?title=Turkey

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2015, 01:55 
Uzaklaştırıldı

SN. DENO, bu kamuflajları üreten şirketin veya şirketleri adı nedir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2015, 02:13 
Site Başkanı

SN. DENO, bu kamuflajları üreten şirketin veya şirketleri adı nedir?
Tek bir şirket yada şirket grupları yok çoğu ordu ana ikmal fabrikalarında ve ordunun belirlediği kalıpta taşeron dikim haneler tarafından üretiliyor. Onun dışında bilimum teçhizat firması tarafından üretiliyor. Sonuçta kumaş bu, evinde dikiş makinesi olan ve kafası işe az basan adamda toptan kumaş alıp üretici olabilir ki çoğu büyük firmasının doğuşu da öyle oldu...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2015, 02:17 
Uzaklaştırıldı

[spoiler]
Alıntı:
Sayın Deno, verdiğiniz fotoda bile 3 farklı ton görüyorum ben. bunların dışındaysa bahsettiğiniz 6 ton, fotolarını paylaşır mısınız?

1- Standart Kullanım Modeli
Resim

2- Karlı arazi modeli: (Kış teçhizat ve pançolarında kullanılıyor)
Resim

3-Yeşil ton ağırlıklı modeli: (Yukarıda fotoğraflarda görüldüğü üzer Azerbaycan ve bizde az miktarda kullanılan model)
Alıntı:
Resim

4-Koyu yeşil modeli: (Hava Kuvvetleri yer birimleri Hava-Erler ve azda olsa ÖSO da bile kullanımı görülmekte)
Resim
Resim

5-Kullanıma girmeyen Hava Kuvvetleri modeli: (Hava Kuvvetleri siyah-gri-mavi tonları ile tasarlanmış woodland türevi modelinin aynı renk tonları ile yeni kamuflaj desenimiz ile tasarlanması, kullanıma girmedi)
Resim

6-Çöl modeli: (Bu modeli henüz TSK yada başka bir ordu kullanımında görmedim henüz sivil kullanım ile sınırlı)
Resim[/spoiler]
Anladım, peki bu resimlerden üçüncüsü görünmüyor, elinizde varsa atabilir misiniz?

Bir de bu kamuflajı firma mı tasarladı, ordu mu yoksa tek bir kişi mi?

Teşekkürler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2015, 02:22 
Site Başkanı

Alıntı:
[spoiler]
Alıntı:
Sayın Deno, verdiğiniz fotoda bile 3 farklı ton görüyorum ben. bunların dışındaysa bahsettiğiniz 6 ton, fotolarını paylaşır mısınız?

1- Standart Kullanım Modeli
Resim

2- Karlı arazi modeli: (Kış teçhizat ve pançolarında kullanılıyor)
Resim

3-Yeşil ton ağırlıklı modeli: (Yukarıda fotoğraflarda görüldüğü üzer Azerbaycan ve bizde az miktarda kullanılan model)
Alıntı:
Resim

4-Koyu yeşil modeli: (Hava Kuvvetleri yer birimleri Hava-Erler ve azda olsa ÖSO da bile kullanımı görülmekte)
Resim
Resim

5-Kullanıma girmeyen Hava Kuvvetleri modeli: (Hava Kuvvetleri siyah-gri-mavi tonları ile tasarlanmış woodland türevi modelinin aynı renk tonları ile yeni kamuflaj desenimiz ile tasarlanması, kullanıma girmedi)
Resim

6-Çöl modeli: (Bu modeli henüz TSK yada başka bir ordu kullanımında görmedim henüz sivil kullanım ile sınırlı)
Resim[/spoiler]
Anladım, peki bu resimlerden üçüncüsü görünmüyor, elinizde varsa atabilir misiniz?

Bir de bu kamuflajı firma mı tasarladı, ordu mu yoksa tek bir kişi mi?

Teşekkürler.

Kamuflajın standart TSK kullanımında olan modeli TUBİTAK tarafından Türkiye coğrafyasının uydudan elde edilen topografik görünümü göz önüne alınarak oluşan en yaygın renk tonları ile tasarlandı. Şu anki standart üniforma kalıbının tasarımını da Arzu Karpol yaptı ki askeri nitelikte bir kesim olmadı orası ayrı...

Daha sonra yapılan tasarımları kullanıcı isteğine bağlı olarak değişik kurum ve kuruluşlarca yapıldı. Şu anda HvKK nın yer personeli ve piyade sınıfının giydiği modeli Hava Lojistik Komutanlığı tasarladı mesela. Geriye kalan modellerini de aynı kamuflaj deseni ve farklı renk tonları ile özel firmalar kullanıcı isteğine bağlı olarak farklı kesimler ile tasarladı ve tasarlamaya da devam ediyor...

Ehe buda 3. görsel..
http://i.imgur.com/bhKd2aZ.jpg

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2015, 02:46 
Uzaklaştırıldı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2015, 21:39 
Yeni Üye

DZKK ile ilgili haberler kısmında şu soruyu sormuştum burası için uygun oluyor sorum sanırım.

Deniz Kuvvetleri nde kullanılan, eğitim kıyafetlerinin değişimine yönelik dedikodular dolaşıyordu en son gelişimi hakkında bilgisi olan var mı? :geek:

http://www.dzkk.tsk.tr/data/icerik/235/ ... yafeti.gif bu üniformanın değişimine yönelik yani...

Sahil Güvenlik konulu tartışmada şöyle bir fotoğraf var:
http://i.imgur.com/0hP60O2.jpg

Bu şekilde mavi olacağı konusunda görüşler vardı.? Saygılar...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2015, 22:07 
Süvariler

bence kamuflaj konusu askeri açıdan çok önemli bir konudur. neden askerler,askeri araçlar ışığı yansıtmasın-parlamasın diye haki
renk kullanır..? burada kamuflaj'ın askeriyede uzay görüntüsünün son şeklinin en son bu görüntü olduğundan öte; asıl önemli olan askeri personelin ve silahının karşındaki düşman tarafından tesbit edilememesi dir.. bu boya'mı olur, görünmezlik mi olur.. olurda olur.. kamuflaj elbisesine harcanan para kadar( belkide kat be kat fazlasını) bizim aselsan'ın gizlilik-görünmezlik ve düşn atarafından tesbit edilememe üzerine araştırma ve geliştirme olmalıdır;çünkü sen düşmanı göreceksin ama o sana bakıyor olsa bile seni göremeyecek ve bu bizim açımızdan ordumuzun üstünlük sağlaması olacaktır....

motorların sesleriii aks eder dağa taşa..; ordumun çelik kolu... ŞANLI EJDER SEN ÇOK YAŞA....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ağu 2015, 19:28 
Yeni Üye

DZKK ile ilgili haberler kısmında şu soruyu sormuştum burası için uygun oluyor sorum sanırım.

Deniz Kuvvetleri nde kullanılan, eğitim kıyafetlerinin değişimine yönelik dedikodular dolaşıyordu en son gelişimi hakkında bilgisi olan var mı? :geek:

http://www.dzkk.tsk.tr/data/icerik/235/ ... yafeti.gif bu üniformanın değişimine yönelik yani...

Sahil Güvenlik konulu tartışmada şöyle bir fotoğraf var:
http://i.imgur.com/0hP60O2.jpg

Bu şekilde mavi olacağı konusunda görüşler vardı.? Saygılar...
Konu hakkında bilgim yok.

Ancak, iki sene önce (altını çizmekte fayda var),
Gölcük Üssün'de bir grup denizaltıcının, ABD Deniz Kuvvetleri'nin SHM ve denizaltılarda görev yapan personelinin giymiş olduğu uniforma ile bir kere gördüm daha da görmedim geresi hem kulaktan dolma bilgiler. Bu uniforma sizin yukarıda sahil güvenlik VBSS timlerinin üzerinde görmüş olduğunuz tulum. DZKK personelinin fiziki ortalaması, platform koşulları da göz önünde bulundurulduğunda şahsi düşüncem aşağıdaki gibi bir modelin uygulanması. Örnek Danimarka Donanması;

Resim

DZKK'da bütün anlamda üniformalarda tabir caizse geniş çapta üniforma reformu yapılmalı. Soğuk Savaş döneminden kalma Amerikan subaylarının bizzat dayattığı konsept bizimkileri seksenlerin USN personelinden farklı kılmıyor, çalışma kıyafeti gibi aradaki tek tük farklar dışında tabii.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2015, 06:28 
Yeni Üye

HvKK yazlık eğitim elbisesinin üstü tişört (rütbeler sol göğüste), karacıların o garabet gömleğinden daha iyi en azından.. Benim gördüğüm bazı farklar da var;

KKK eğitim elbisesinde cepler vs. hep düğmeli, pantolonun bel kısmında da düğmeyle ayarlama var. Kışlık gömlekte sırt ve koltuk altında hava delikleri (?) var, kollar kıvrılamıyor.

HvKK eğitim elbisesinde cepler velcro ve gömleğin önü fermuar (kışlıkta), sırtta hava delikleri (?) var koltuk altında yok, kollar kıvrılabiliyor. Pantolonun bel kısmında düğme yok içinde lastik var. Keplerin önü de biraz daha dik içinde de astar var, arka kısmı delikli olan keplerden yok.

Her ikisini de giymiş biri olarak; yazlık açısından havacıların eğitim elbisesi daha rahat, karacıların o garabet yazlık gömlek mantığını cidden anlamış değilim. Millet boşuna o gömlek yerine haki fanila giymeye çalışmıyor.

Bana denk gelenlerin kumaş kalitesi iyiydi. Kara eğitim elbisesinin pantolonu daha kaliteli gibi.

40 derecenin üstünde yıkayınca kamuflajlar heke çıkma yoluna giriyor..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2015, 00:46 
Süvariler

Foster-Shoes ürettiği bir botta siyah tonlu yeni tip kamuflaj baskısı kullanmış:
Resim

Edit// Çözünürlükten kaynaklı olarak resim doğru gözükmeyebilir. Resim linkini ayrı bir sekme/pencerede açınız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2015, 01:16 
Süvariler

Resim

Üniforması da bu imiş, gözden kaçırmışım...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2015, 01:24 
Site Başkanı

Bu hatırlamıyorsam 2 yıl kadar önce Irak'ta bir polis birimine satılmıştı, hatta başlık üzerinde de paylaşılmıştı daha önceden. Bizim standart servis kamuflajının yeni renk tonları ile tasarlanmış şehir muharebe modeli...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2015, 11:01 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu PÖH kamuflajlarını biz arazide oldukça koyu ve başarısı az olduğu için sevmiyorduk. Şimdi de tamamen farklı siyah beyaz bir şehir kamuflajı koydular önümüze.

Şehir kamuflajı çok mu başarılı ki bunu kabul ettiler? Şehir dediğimiz alan sadece beton bloklarla ve çakıl taşları ile oluşturulmuş bir alan değil ki. Böyle olduğu için şehir kamuflajından ne gibi bir fayda bekliyorlar? Yoksa sadece görüntü olsun diye mi aldılar?

Keşke yapsalardı şöyle hardal/kahve/yeşil tonlarında A-TACS benzeri bir kamuflaj, tadından yenmezdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2015, 00:13 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Aslında yeni kamuflajı yeni takdir etmeye başladım . Geçenlerde ilginç bir belgelesel seyrettim.

1. dünya savaşında askerler çokça dost ateşinde ölmüşler. Sebebi düşman askeri ile dost askerinin birbirine yakın kıyafetler giymesi olduğu anlaşılmış.

Mesela yine ilginç bir örnek Almanların stahlheim dedikleri meşhur yandan etekli sayılabilecek mğiferleri. ABD de savaşa girmeden önce benzer bir modeli geliştirmiş. Daha sonra yetkililer bunun savaşta ciddi karışlıklığa yol açıcağına uyarmışlar.
Bunun üzerine epey farklı meşhur M1 miğferi geliştirilmiş.

Yoğun gergin stresli savaş ortamında erler düşmanı fark etmekte gerçekten zorlandıkları bilinen bir durum.

Şun anki kamuflajdan önce TSK da yaygın olarak woodland desenli modeller hakimdi. Yine Iran iran Suriye Ermenistan Bulgaristan hatta Rusya bile woodland temelli modeller hakimdi. Gerçek tep tip standrt yoktu . allah korumuş gerçek harpte neler yaşardık. İnanıyoumki gerçek bir savaşta dost ateşi ile kayıplarımız çok olurdu.

Resim

Türk( eski)

Resim
Bulgar (eski)

Resim

Ermeni

Resim
İran

Resim
Suriye .

Resim
Yunan ordusu.

Tabi bunlar güncel kamuflajlar değil. Bazı ülkeler değiştirdi . Türkiye de dahil ne mutluki.

Değişen bütün kamuflajlar içinde Türk deseni epey farklı hissetiriyor. Yani biraz isabet olmuş. Harp durumunda dostu düşmanu ayırt etmek elbette çok lazım.

Tek sorun şu anda faal 2si çelik 2 i kevlar 4 çeşit miğfer. Kalimerodaki üretim hızını bilmiyorum ama oda dilerim en kısa sürede tek tipe iner.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2015, 00:23 
Site Başkanı

Tek sorun şu anda faal 2si çelik 2 i kevlar 4 çeşit miğfer. Kalimerodaki üretim hızını bilmiyorum ama oda dilerim en kısa sürede tek tipe iner.
Değişik üretici ve kaynaklardan alınan 4 tipten çok daha fazla kask var şu anda kullanımda olan. Zamanında İsrail ve G.Afrikadan bile alınmış PASGT modelleri var orduda halen. Ama piyade seviyesinde kullanılan eski D. Alman çelik kaskları (çokta yaygın değil artık) ve eski tip Hırvat BK6 kopyası 8.ABMK ve yeni 8.ABMK üretimi balistik kasklar. Bu kaskların tek tipe inmesi de üretim hızı ile alakalı bir şey değil, kaskların servis ömrü ile ilgili. Kevlar kaskların ortalama aktif ömrü 5-6 yıldır, (en azından ordumuzda öyle) eski modeller ömrünü dolduracak ki yeni modeller hizmete girecek. Sürekli devam eden bir sirkülasyon söz konusu yani...

Şimdi bütün kamuflajlar woodland ve türevi demek biraz hatalı olur. Benzer renk tonları ile tasarlanmış demek çok daha isabetli olacaktır. Aşağıdaki linklerden ülke ve kullanımlarında olan eski/yeni tip kamuflajlar görülebilir...

Ermenistan
http://camopedia.org/index.php?title=Armenia

Bulgaristan
http://camopedia.org/index.php?title=Bulgaria

İran
http://camopedia.org/index.php?title=Iran

Suriye
http://camopedia.org/index.php?title=Syria

Yunanistan
http://camopedia.org/index.php?title=Greece

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2015, 00:25 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bizim kamuflajda da bazı problemler yok değil. 1 adet açık ve 1 adet daha koyu renk olsaydı daha fazla ortama uyum sağlardı. Kamuflajın tekrar aralığı 45x35cm gibi bir rakamdı. Kamuflajı tekrarsız olarak 150 cm genişliğe yayarak basılan kumaşlar kamuflaj performansı olarak daha iyi ürünler alınmasını sağlar. Ayrıca kamuflajda hiç dikine desen yok. Bu da ormanlık araziye uyum sağlayamaması anlamına geliyor. Tam bir bozkır kamuflajı. :mrgreen:

HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2015, 00:41 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kamuflajda kusur vardır mutlaka. Şöyle baktım bizimkine çok benzer kamuflaj komşu ülkelerde yok. Yani genel harp durumunda işe yarar bir yaklaşım olmuş. Dost düşmanı ayırt etmede mantıklı olmuş. İnşallah desen tekniği ve tonlama ilerler.

Ama 3-5 yıkamayla tonlamada anlmasız oluyor.Askeri kumaş boyasına biraz kafa yorulmalı.

Bizim kalimeroya benzer miğferde yok. Zannedersem belli bir taktik takip ediliyor. Sivri tepesi eteksiz yapsıs hemen fark ediliyor.

Neden israil yıllardır bir desen kullanmaz derdim.Ki askeri malzemeye çok kafa yoran admlardır. Düz yeşimlimtrak bir giyim bütün birimlerinde standart. İsayeret dediykleri özel birimler bile bunu giyiyor. Maksat dost ateşi ile kaybı minimize etmekmiş.

Çünkü mısır suriye ürdün ırak vb. değişik kamuflajlar giyiyor. Kafa karşıklığına en iyi çözüm desensiz tek tip giyim. ;) Tanklarında bile kamuflaj deseni yok.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2016, 18:23 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Buyrun cenaze namazına.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2016, 13:33 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yukarıdaki görseli bambaşka bir nedenle paylaşmıştım ama ceplerin yeri, boyutlar vs daha önemli kalmış. Bir ürünün iyi olmasını sağlayan şey temel niteliği değil midir? Kamufle eden bir şeyin asli görevinden uzaklaştığı halde konforlu ve kullanışlı ceplere sahip olması ne işe yarar? Tonlar uçmuş gitmiş, nur topu gibi gri, soluk bir şey gelmiş. Karşılaştırma için de çok iyi bir örnek o görsel, aynı ışıkta, aynı anda çekildiği için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2016, 14:14 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Konu düzenlendi, başlıkla alakasız üniforma konusu mesajları gerekli başlığa taşındı.

HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Şub 2016, 00:08 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Resim

Buyrun cenaze namazına.
Ben bu görseli kamuflaj başlığına ton farkından dolayı attım ama yakası şöyle, cebi böyle tartışması arasına kaynayıp buraya gelivermiş.

Yetkili bir abiye benzeteceğim birileri el atıp ilgili başlığa taşısa çok makbule geçer.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 260 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 6 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: