TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Kas 2017, 01:08

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 237 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 5 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 22 Oca 2013, 19:29 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu kamuflaj bizde kullanılıyor diye biliyorum...
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Oca 2013, 20:10 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

ACU mu?
üste: Yahu biliyorum. Hatta kuyruğa da ilginç bir şekilde TurAF roundeli yapmış arkadaş. Ama kamuflaj ACU :)
Coniler bizim helikopteri çalmış, pikniğe gidiyor :D

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Oca 2013, 20:18 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
ACU mu?
üste: Yahu biliyorum. Hatta kuyruğa da ilginç bir şekilde TurAF roundeli yapmış arkadaş. Ama kamuflaj ACU :)
Kamuflajı bizim kamuflaja benzettim,kamuflaj şekil olarak ACU ile bizim üniformayı aynı görmekteyim...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Oca 2013, 20:22 
Site Başkanı

Alıntı:
Alıntı:
ACU mu?
Kamuflajı bizim kamuflaja benzettim,kamuflaj şekil olarak ACU ile bizim üniformayı aynı görmekteyim...
Halbuki ACU tasarım itibarı ile "dijital" bir kamuflaj ,bizimki kareler ile bölünmüş açık kumaşa herhangi bir simetrisi olmadan kahverengi-koyu desenlerin nakşedilmesi ile oluşturulmuş daha "egzotik" bir şey...

Hazır konusu açılmış iken bizde yeni kamuflajın fotoğrafta görülen standart kullanım modeli ,koyu yeşil tonu ve beyaz-gri desenler ile geliştirilen kar versiyonu dışında ,çoğu ÖKK vb. birim Woodland ve türevleri kullanmakta ,PÖH ler kahverengi-siyah desenler ile tasarlanmış modellerini giyer iken Hava Kuvvetleri yer ekipleri ve Hava-erlerde mavi-gri-siyah tonları ile tasarlanmış modelleri kullanmaktalar ,bazı Jandarma birlikleri ise hala yatay çizgilere ve temelde 2 renk tonuna sahip ERDL leri kullanmakta...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Oca 2013, 20:30 
Akıncılar

Halbuki ACU tasarım itibarı ile "dijital" bir kamuflaj ,bizimki kareler ile bölünmüş açık kumaşa herhangi bir simetrisi olmadan kahverengi-koyu desenlerin nakşedilmesi ile oluşturulmuş daha "egzotik" bir şey...
Bizimki dijital eğil miymiş? Teessüf ederim...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Oca 2013, 20:32 
Site Başkanı

Alıntı:
Tasarımına ve desen tonlarına bakacak olur isek dijital değil hocam ,ki her yeni kamuflaj dijital olacak diye bir kaide de yok ,eğer son çıkan modellere bakarsanız onlar da dijital değiller Multicam gibi A-Tachs gibi mesela...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Oca 2013, 20:33 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Tasarımına ve desen tonlarına bakacak olur isek dijital değil hocam ,ki her yeni kamuflaj dijital olacak diye bir kaide de yok ,eğer son çıkan modellere bakarsanız onlar da dijital değiller Multicam gibi A-Tachs gibi mesela...
Dijital nedir ki? Lazer priterden yazdırılarak mı yapılıyor dijital kamuflaj?..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Oca 2013, 20:34 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bölgenin uzaydan çekilmiş fotoğraflarındaki renklerinin karıştırılması ile elde edilen kamuflaj diye biliyorum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Oca 2013, 20:40 
Akıncılar

Bölgenin uzaydan çekilmiş fotoğraflarındaki renklerinin karıştırılması ile elde edilen kamuflaj diye biliyorum...
Bu saçmalığı da kim uydurduysa :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Oca 2013, 20:44 
Site Başkanı

Dijital nedir ki? Lazer priterden yazdırılarak mı yapılıyor dijital kamuflaj?..
Dijital kamuflajlarda şekillendirme kareler ile olur yani piksellidir ,farklı renk tonlarına sahip kare desenleri kullanılır ,ki ilk başta bakınca net olarak anlayabilirsiniz

Bir kaç dijital kamuflaj örneği:

Resim
ACU

Resim
Marpat-Woody

Resim
NWU

Resim
Ve işte bizimkisi ,bu kamuflaj desenlerini birbirleri ile karşılaştırır isek aradaki farkı az çok bulabiliriz sanırsam...

Alıntı:
Alıntı:
Bu saçmalığı da kim uydurduysa :D
En son baktığımda Tubitak uydurmuştu ama :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Oca 2013, 20:49 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Eski üniforma ile ACU'yu karıştırmışlar gibi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Oca 2013, 20:52 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Oca 2013, 20:57 
Akıncılar

Dijital olması için mutlaka piksel piksel olması gerkiyormuş, yani bizim kamuflaj dijital değilmiş. Olsun, ben onun dijitalden havalı durmasını sevdim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Oca 2013, 20:59 
Site Başkanı

Şimdi hocam ,eski üniforma kamuflajımız Woodland türevi idi ,Woodland'ın dijital modeli ise Marpat ın koyu modelidir ,aynı şekilde NWU-3 gibi piyasada 2-3 tane daha dijital Marpat modeli vardır ,lakin bizimkine bakınca gerek tasarım ,gerekse renk tonları bakımından bir benzeri olmadığını anlayabiliriz ,yani bizimki kendi alanında ayrı bir kategori ,ne dijital ,ne surpat ,ne de Multicam...
Alıntı:
Dijital olması için mutlaka piksel piksel olması gerkiyormuş, yani bizim kamuflaj dijital değilmiş. Olsun, ben onun dijitalden havalı durmasını sevdim.
Sonunda anlatmak istediğimi anlatabildim ,ne mutlu bana :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Oca 2013, 21:03 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

forum/viewtopic.php?f=25&t=1712

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Oca 2013, 21:05 
Site Başkanı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2013, 03:58 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Şimdi hocam ,eski üniforma kamuflajımız Woodland türevi idi ,Woodland'ın dijital modeli ise Marpat ın koyu modelidir ,aynı şekilde NWU-3 gibi piyasada 2-3 tane daha dijital Marpat modeli vardır ,lakin bizimkine bakınca gerek tasarım ,gerekse renk tonları bakımından bir benzeri olmadığını anlayabiliriz ,yani bizimki kendi alanında ayrı bir kategori ,ne dijital ,ne surpat ,ne de Multicam...
Alıntı:
Sonunda anlatmak istediğimi anlatabildim ,ne mutlu bana :D

Dur bakayım hele. Digi1-2 vardı onlar AOR1 ve AOR2(renk marpatlardan farklı) oldu. NWU-2'y AOR1den NWU-3'ü AOR2 den yaptılar Marpat 2 tane. Desert ve Woodland. Frog suitler hem desert hemde woodland marpat kullanır kesimleri farklıdır. Ruskilerinki dursun şimdilik bir köşede onlarla işim yok. Birde yeni çıkartılan OCIE var. 4 desende arid, PPE, transitional ve woodland diye. Bütün piyasadaki dijilerin neredeyse yarısını üretmiş hayvanatlar.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Mar 2013, 20:00 
Süvariler

iyi bir kamuflaj örneği gelecekken kötü bir resim yükleme örneği geliyor iptal edemedim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Mar 2013, 18:36 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Nedense benim en çok hoşuma giden şu kamuflajlar. çok hoşuma gidiyor yahu.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2013, 20:50 
Site Başkanı

Yukarıdaki kamuflaj zaten mevcut güncel olarak kullanılan kamuflaj zaten.
Başlıkta anlamadığım birşey var o kamuflajın ACU'mu olması gerekiyordu.Burasını anlayamadımda.?
İlk fotoğrafta olanı diyorsanız evet zaten o standart kullanım kamuflajı halihazırda.

efsane çavuş'un verdiği "Eagean Spot" kamuflajı ise ABD Deniz Piyadelerinin 2.Dünya savaşında "M1942 reversible spot pattern " modelinin Anadolu coğrafyasına uyanmış hali. Kamuflaj şekilleri aynı lakin tonları farklı. 1980 lerden itibaren standart komando kamuflajı buydu. 1990 larda ise yerlerini yatay çizgili ERDL ve Woodland kamuflajlarına bıraktılar. Jandarma ise daha koyu yeşil tonajlı modellerini 2000 başlarına kadar kullandı.Artık kullanımları yok

Başlık başka bir konuda başlamış bir tartışmadan ayrıldı. O yüzden bir uyuşmazlık var. ama genel olarak kamuflaj hakkındaki fikir ve tartışmalarımızı buradan devam ettiriyoruz...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2013, 21:20 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Şunu ilk defa görüyorum ben. Benim dikkatsizliğim de olabilir tabi.

Resim
http://camopedia.org/index.php?title=Fi ... eysnow.jpg

camopedia sitesi, başlıca güzel bir kaynağa benziyor.
http://camopedia.org/index.php?title=Turkey

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2013, 21:21 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Dijital ve normal kamuflajların birbirlerine kıyasla avantajı veya dezavantajları nelerdir? Birde Fransız askerleri Mali'de hangi kamuflajları kullanıyor veya Mali çöllerine hangi kamuflaj uygundur ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2013, 00:04 
Site Başkanı

Şunu ilk defa görüyorum ben. Benim dikkatsizliğim de olabilir tabi.

Resim
http://camopedia.org/index.php?title=Fi ... eysnow.jpg

camopedia sitesi, başlıca güzel bir kaynağa benziyor.
http://camopedia.org/index.php?title=Turkey
Hocam ,bu yeni bir fotoğraf değil ,bu forum üzerinde daha önce de yayınlanmıştı. Hatta MP'de camopedia'dan bir yetkiliyle koymaları için ben konuşmuştum :D
Alıntı:
Dijital ve normal kamuflajların birbirlerine kıyasla avantajı veya dezavantajları nelerdir? Birde Fransız askerleri Mali'de hangi kamuflajları kullanıyor veya Mali çöllerine hangi kamuflaj uygundur ?
Fransa Mali müdahalesinde kendi Woodland ve çöl Woodland kamuflaj türevlerini kullanıyor. Şahis fikrimce Mali çöl ve kayalık dağlarına en uygun kamuflaj Multicam'dir

Dijital kamuflajı sorarsanız ,2000 başlarında ABD ile birlikte moda oldu. Basitçe söylemek gerekir ise dijital kamuflajda kamuflaj tonlamaları piksel şeklinde yapıldığı için buna "dijital kamuflaj" diyorlar. Ama son 5 yılda çıkan kamuflajlara bakarsanız A-Tachs gibi Multicam gibi bizimki gibi dijital olmadıklarını görürsünüz. Dijital kamuflajlar daha alana göre ,ama bu saydığım "evrensel" kamuflajlar yeşil olsun ,çöl olsun hemen hemen her alanda askerin optimum seviyede uyum sağlamasını sağlıyor

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2013, 02:19 
Site Başkanı

Hocam teşekkürler.Sizi iyi anladim. Tekrar ediyorum TSK nın kamuflaj'ı ACU' mu olmasi gerekiyordu. Bunu soruyorum.
++
Bu arada son fotodaki kamuflaj kar kamuflajı. Çok beyendim,daha öncede hiç görmemiştim. Artik TSK kar kamuflaj'ını bunlar ile degistirse sanirim daha iyi olur.
TSK nın kamuflajının ACU falan olması gerekmiyordu. Şu anda kullanılan kamuflaj gayet güzel bir şekilde Anadolu'nun çorak bozkır yapısına uyum sağlıyor. Bir eksiği yok. Bir tek kesim ve dikim evlerinden gelen bir kalitesizlik ve standardizasyon sorunu var onlarda kamuflajın tasarımından değil ,üreticiden gelen hatalar...

Bu kar kamuflajları 2011 sonlarından beridir kullanılıyor. Panço şeklinde mont + tozluk + yine kamuflaj renginde bereden oluşuyor. Doğudaki birliklerin çoğu bunlardan kullanmaya başladı...

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2013, 06:02 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Halen TSK nın bir çöl kamuflajı eksiği var. Yunanistan bile çöl kamuflajıyla Afganistanda .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2013, 11:23 
Yeni Üye

Belik Türk askeri Afganistanda bilerek tanınmak için çöl kamuflajı kullanmıyordur. Şunu eklemek isterim
eski kullandığımız kamuflaj dan çok çekmiş biri olarak tam kelime anlamıyla REZALET ti kelimesi cuk oturuyor.
Şu an kullanılan kamuflajı bilemem ama inanın cebimden verip adam gibi kamuflaj almak isterim o vatan evlatlarına..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 May 2013, 16:42 
Site Başkanı

Yeni kamuflajın Hava Kuvvetleri yer ekipleri ve Hava-Piyadeler için Konrad Olav tarafından tasarlanan versiyonu. Halihazırda Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan ve Mavi-Gri-Siyah tonlarının ağır bastığı modelin tonları baz alınarak ve ordu standart kullanım modeli kamuflaj desenleri ile tasarlanmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2013, 15:45 
Süvariler

Ben bu mavili kamuflaji giymis bir askeri gecen pazar besiktasta gordum. Tam sormak icin giriyordum ki resmini gordum. Buymus demek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2013, 21:06 
Süvariler

Kamuflajın üniformaya uygulanması yanında silaha uygulanmasının da örneği var mı Tsk'da?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2013, 21:12 
Site Başkanı

Kamuflajın üniformaya uygulanması yanında silaha uygulanmasının da örneği var mı Tsk'da?
SAT/SAS takımlarının kamuflajlı tüfekleri var. Kamuflaj boyalı M-82 ,SSG-300 ve M-727 Karabina modelleri gördüm onlarda. Öte yandan komando güçleri ve ÖKK silahlarını daha çok fileli kamuflaj bezleri ile sarıyor. Aynı şekilde kışında tüfekler beyaz bantlar ile kaplanıyor...

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Gibi ,gibi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2013, 20:23 
Süvariler

Resim,

Ne yani askeriyede olmayan çöl kamuflajını polisler mi giyiyor ? Burası Türkiye . :evil:
Askere "almayın" diyen mi var? Yeni tip TSK kamuflajlarının çöl versiyonları üretildi. Eğer gerek duyulsa temin ederler ki zaten kişisel olarak temin ediyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2013, 20:29 
Akıncılar

EOD'cilerin, hele ki polisin ne ihtiyacı var ki jamuflaja?..

Hoş;
Üniversitedeyken Ankara'da, bir gün bir yolu kapatmıştı polis. Yerde sahipsiz bir çanta varmış, şüphelenmişler. "Bomba imha gelecek.." falan deyip durdular..

5 dakika sonra bir beyaz Toros süratle geçti.. Çantanın yanında durdu.. İçinden siyah deri ceketli bir kirli sakallı polis indi.. Çantayı kapıp bagaja savurdu, yine aynı hışıma gazladı gitti..

Patlamadı herhalde o adam.. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2013, 20:41 
Akıncılar

EOD'cilerin, hele ki polisin ne ihtiyacı var ki jamuflaja?..
Fiyaka?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2013, 20:50 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Araziye uymuşlardır. Bomba onları fark etmesin diye. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2013, 21:02 
Site Başkanı

Kamuflaj deseni DCU yani -Desert Combat Uinform- pek bir esprisi yok temel olarak Woodland ın çorak çöl ortamını temel alan açık tonlu 2 ana renk tonu ile elden geçirilmiş modeli. ABD güçleri 1995 yılında bu kamuflaja adapte edildi Irak ve Afganistan işgalinde falan kullanıldılar. Lakin 2006 itibarı ile bütün ABD birimleri kullanmayı bıraktı, Deniz Piyadeleri MARPAT a Kara Kuvvetleri de ACU ve aşamalı olarak MultiCam e geçti...

Bizim şu anki standart servis kamuflajı gerek tasarım gerekte desen teknolojisi olarak bundan daha başarılı ve yeni bir kamuflaj.Hem çorak araziye de gayet başarılı bir şekilde uyum sağlıyor. Mukayese bile kabul edilemez.Ayrıca "çöl modeli" temin etmeye falan lüzum yok

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2013, 21:14 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Gülmekten midem kasıldı . :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2013, 21:31 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kamuflaj d Mukayese bile kabul edilemez.Ayrıca "çöl modeli" temin etmeye falan lüzum yok

Nasıl yok. Büyük itibarlı bir orduyu temsil zaafiyetidir. Allahın Yunanistanı bile diyorum Afganistana çöl kamuflajı ile gitti. Bizimkilerde heryeri çöl olan bir ülkeye dere kurbağları gibi yemyeşil woodland larla gittiler. Merter de bile Çin ordusununa yetecek tekstilin 150 katı vardır. Ama işte bu zaafiyettir. Polis bile 1 adım önde yani.

[wimg]http://www.nato.int/pictures/2004/040426/b040426w.jpg[/wimg]

Resim

Ahanda Norweç. Bu ülkede 1 metrekare çöl yok.

Resim

Almanlar.

Resim

İsveçliler. Tüfek bile kamuflajlı.

Resim

Bunlarda Danimarkalılar.

Resim

Vede bizimkiler.

Eski kamuflajlar.
Resim

Buda güya yenisi.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2013, 21:48 
Site Başkanı

Alıntı:
Kamuflaj d Mukayese bile kabul edilemez.Ayrıca "çöl modeli" temin etmeye falan lüzum yok

Nasıl yok. Büyük itibarlı bir orduyu temsil zaafiyetidir. Allahın Yunanistanı bile diyorum Afganistana çöl kamuflajı ile gitti. Bizimkilerde heryeri çöl olan bir ülkeye dere kurbağları gibi yemyeşil woodland larla gittiler. Merter de bile Çin ordusununa yetecek tekstilin 150 katı vardır. Ama işte bu zaafiyettir. Polis bile 1 adım önde yani.

Hocam woodland lar için konuşmuyorum, şu anda yeni kamuflajımız da gayet çöl ortamında kullanılmaya el verişli ve bir sıkıntı yaratmayacak bir yapıda. Örnek verdiğiniz ülkelerin hepsi Avrupa ülkeleri ve ana kamuflajları bölge operasyonlarında çok koyu kaldığı için ayriyeten ana kamuflaj desenlerinin açık tonlu çöl modellerini kullanmaktalar..

Ama bizim kamuflaj deseni itibarı ile çöl ortamına da uyum sağlayabilen bir yapıda. Ki gelecek her türlü ortama optimum seviyede uyum sağlayan tek tip kamuflajlarda yatıyor. Misal MultiCam başlıca ABD olmak üzere Avrupa ve Asya'da da çoğu ülke tarafından her tür iklim ve topografik ortamda kullanılabiliyor.

Herhangi bir uyumsuzluk görebiliyor musunuz???

Resim

Resim

Resim

MultiCam ile karşılaştırırsak kamuflaj tonlarının bir farklılık görünmediği açık

Resim

Alıntı:
İsveçliler. Tüfek bile kamuflajlı.

Resim
Ayrıca bu İsveç değil Çek ordusu özel kuvvetleri 601. SFR ye bağlı bir asker

http://601skss.cz/fotogalerie-2009.html

http://601skss.cz/english/index_en.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2013, 00:05 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Naçizane bildiğim kadarıyla yeryüzünde üniversal kamuflaj diye bir şey henüz namevcuttur . Türkiye başka bir ülkedir. Afganistan bambaşka bir ülkedir (henüz gitmedim ama resimlerden videolardan edindiğim intiba odur) . Başka bir iklim başka bir toprak görüntü renk hava söz konusudur.

Askeri kamuflajın amacı askeri hakim olan arazi yapısı iklimi ve görüntüsü içinde en çok saklanmayı sağlamaktır.
Buda uyumla mümkündür. Türkiye koşulları için dizayn edilmiş ( mütevazı fikrim başarısız ) bir kamuflajın takdir edersiniz ki başka farklı bir iklime renge ortama uygunluğu diye bir şey herhalde mantıken epey tutarsızdır .

Bugun ISAf kuvvetlerimize dağıtılan kamuflaj bölgedeki hakim nitelikli özgün bir çöl kamuflajı olmayıp standart Türkiye için ortalama dizayn edildiği söylenen bir kamuflajdir.

ISAF bugun bir uluslararası podyumdur . Silahınızla aracınızla ekipmanınızla ve de kamuflajınızla ordunuzun ülkenizin itibarını ve seviyesini teşhir edersiniz. Silahlara ve araçlara diyeceğim herhalde olamaz. Ama kamuflaj konusunda malesef kesinlikle hemfikir değiliz. Çöl çöldür. Bir rengi havası vardır .Ama genel olarak Türkiye çöl değildir.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2013, 00:17 
Site Başkanı

Sayın Deno.

Naçizane bildiğim kadarıyla yeryüzünde üniversal kamuflaj diye bir şey henüz namevcuttur . Türkiye başka bir ülkedir. Afganistan bambaşka bir ülkedir (henüz gitmedim ama resimlerden videolardan edindiğim intiba odur) . Başka bir iklim başka bir toprak görüntü renk hava söz konusudur.

Bugun ISAf kuvvetlerimize dağıtılan kamuflaj bölgedeki hakim nitelikli özgün bir çöl kamuflajı olmayıp standart Türkiye için ortalama dizayn edildiği söylenen bir kamuflajdir.

Çöl çöldür. Bir rengi havası vardır .Ama genel olarak Türkiye çöl değildir.

Saygılar.
Hocam siz Afganistan'ı Irak ile karıştırıyorsunuz. Afganistan, dağlık yapısı itibarı ile Türkiye'ye özelikle Doğu ve Güney Doğu bölgelerimizin coğrafik yapısına çok benzemektedir. Afganistan'da Irak'taki gibi sınırsız düz çöller yoktur engebeli ,bol kayalık ve çorak bir bitki örtüsüne sahiptir. Hatta bazı dağlarında hatırı sayılacak kadar sık ormanlık alanlar bile mevcuttur. Afganistan coğrafyasını "çöl coğrafyası" olarak değerlendirmek şahsi fikrimce doğru olmaz.

Örnek teşkil etmesi için bir kaç fotoğraf:
Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Halihazırda her türlü bitki ve ortam yapısında optimum seviyede gizlenme performansını yakalamış bir kaç kamuflaj vardır. hem Afganistan'da hem ana karamız da tek tip kamuflaj kullanan sadece biz değiliz.Burada adlarını saymaktan sıkıldım ama basit internet araştırmaları ile karşınıza çıkabilir.

Başka bir etkende Türk ISAF birlikleri bölgede Kabil'de devriye görevlerine çıkmaktan başka operasyonel faaliyet düzenlemiyor. Onun dışında Gazi kampında Afgan askerlerini eğitmek ve Afgan halkına sağlık-eğitim ve benzeri yardımlar yapmaktalar. Bölgedeki Türk güçleri şu ana kadar hiç bir çatışmaya girmemiş ve çok şükür ki hiç bir askerimizi çatışmada kaybetmemişizdir (Helikopter kazası teknik arıza nedeni ile oldu) Anlayacağınız biz orada pasif konumdayız o yüzden piyademizin kamuflajı uymuyor vs gibi nedenler pek önemli değil. Ki tekrar söylüyorum fotoğraflardan anlayabileceniz gibi şu an için kamuflaj konusunda bir sıkıntımız yok

Son olarak Afgan Ordusunun standart servis kamuflajına bakmanızı öneririm. Karşınıza çıkacak şey sizi şaşırtabilir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2013, 00:36 
Akıncılar

Öte yandan şu gözlem de doğru; Biz ISAF'a taka gibi Shortland'larla, Amerikan'ın abuk kamuflajının badana boya kumaşıyla, düdük gibi gittik.. Sonra Kobra'larla, yeni kamuflajla, vs biraz kaportayı düzelttik..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2013, 01:13 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Naçizane bildiğim kadarıyla yeryüzünde üniversal kamuflaj diye bir şey henüz namevcuttur .
Ona bakılırsa, Anna Nicole Smith'in de aşk evliliği yaptığı söyleniyor. Konumuza dönecek olursak, genel olarak her kamuflaj deseninde bir tane de multi terrain çıkarmak artık farz.

Multi Terrain pattern'lerde amaç zaten her yerde mükemmel kamuflaj sağlamak değildir. Her arazi ortamına belli bir uyum yakalayabilmektir.

Aşağıda farklı arazi ortamlarına uyan kamuflajlara bakabilirsiniz

MultiCam

Resim

US4CES Transitional

Resim

Kryptek Highlander

Resim

Beyond Tactical'ın AOR familyasından multi terrain kamuflajı

Resim

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

En son Hun_Alpha tarafından 22 Ağu 2013, 01:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2013, 01:26 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başlık biraz amacından saptı ama napalım. Taşın gediği burdaymış. ;)

Alıntı:
Afganistan coğrafyasını "çöl coğrafyası" olarak değerlendirmek şahsi fikrimce doğru olmaz
.

Yani oraya giden o kadar ülke askeri yanılıyor ki sarı kahverengi temalı modeller geliştirmişler.

Alıntı:
Doğu ve Güney Doğu bölgelerimizin coğrafik yapısına çok benzemektedir.
Sanırım bu sebeble bomba polis ekibi BİLE Türkiye nin güney doğusunda çöl kamuflajı giyiyor.

Alıntı:
Başka bir etkende Türk ISAF birlikleri bölgede Kabil'de devriye görevlerine çıkmaktan başka operasyonel faaliyet düzenlemiyor
Yunanistan da çatışmalara katılmıyor. Ama onlar bile özgün çöl kamuflajı geliştirmiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2013, 01:39 
Site Başkanı

Alıntı:
Afganistan coğrafyasını "çöl coğrafyası" olarak değerlendirmek şahsi fikrimce doğru olmaz
.

Yani oraya giden o kadar ülke askeri yanılıyor ki sarı kahverengi temalı modeller geliştirmişler.
Hocam, açık topografik ve çorak yapı sadece çöllerde mi var? Veya açık renkli üniforma sadece çöllerde mi giyilecek diye temel bir kural mı var? Yukarıdaki fotoğrafları gördünüz işte herkes bölge yapısı ile az-çok uyumlu bir kamuflaj geliştirmiş onu kullanıyor. Ha, şöyle bir şey de var İngiltere ve ABD de dahil olmak üzere katılımcı ülkelerin çoğu ISAF birliklerine MultiCam veriyor.

Alıntı:
Alıntı:
Doğu ve Güney Doğu bölgelerimizin coğrafik yapısına çok benzemektedir.
Sanırım bu sebeble bomba polis ekibi BİLE Türkiye nin güney doğusunda çöl kamuflajı giyiyor.
Kamuflaj giyme nedenleri tam bir muamma ama yukarıdaki mesajda yazdığım gibi bölge yapısı ile uyumlu kamuflaj kullandıktan sonra istediğini giyersin ister bu TSK nın kamuflajı olsun -ki oda arazide gayet iyi performans sağlıyor- ister diğerleri olsun. Boş yele laf kalabalığı yapmaya gerek yok...

Alıntı:
Alıntı:
Başka bir etkende Türk ISAF birlikleri bölgede Kabil'de devriye görevlerine çıkmaktan başka operasyonel faaliyet düzenlemiyor
Yunanistan da çatışmalara katılmıyor. Ama onlar bile özgün çöl kamuflajı geliştirmiş.
[/quote]

Konu sidik yarışına dönmeye başladı. Hocam size başından beri şu anda kullanılan kamuflajın Afganistan ın topografik yapısı için yeterli olduğunu ve ayriyeten başka bir kamuflaj geliştirilmesine gerek olmadığını söylemekte ve bunu gerek görsel gerekse teknik mevzuatlar ile açıklamaktayım ama siz hala ilk mesajınızda yazdığınız şeyi ısrarla devam ettiriyorsunuz...

Afgan ordusunun standart servis kamuflajına, yukarıda attığım fotoğrafalara veya "evrensel" kamuflaj çalışmalarına baktınız mı? Birbirlerinden pek aykırı olmamakla beraber hepsi kamuflajımızın Afganistan arazisi için yeterli olduğunu gösteriyor çünkü...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2013, 01:49 
Site Başkanı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2013, 01:55 
Süvariler

TSK'nın orada saklanmak, gizlenmek gibi bir derdi yoktu ki ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2013, 10:45 
Süvariler

"Saklanma gibi bir amacımız yok" diyerek tedbir almadan gitmek de yanlış; zaten bölgeye uyumlu bir kamuflajımız varken yeni bir kamuflaj üretmek de yanlış. Sn. DENO'un dediği gibi TSK Yeni Tip Kamuflajı(Tam/orjinal ismi de ne ki bunun?) bölge için uyumlu. Afganistan Alp-Himalaya kıvrım kuşağından yer aldığı için dağlık arazi çok fazla. Bizim Doğu Anadolu'dan daha beter bir durum var orada. Dağ biyomu(çayırlar, otlar), Karışık Ormanlar(vadi tabanları ve yeterli ılıman iklimin girebildiği dağların orta kesimleri), bozkırlar ve çöl biyomu mevcut. Genel olarak Doğu Anadolu'daki karasal iklim etkili. Bu yüzden bitki ve toprak yapısı çok çok benzer. Google Earth'dan Doğu Anadolu ve Afganistan'daki fotoğraflara ve dağ oluşumlarına bakabilirsiniz. Benzerliği hemen fark edeceksinizdir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2013, 15:09 
Süvariler

Afganistan'daki Türklerin amacı korku yaymak değil ki oldukça güzel karşılanır Türkler sanıyorum. Hem çöl kamuflajlarını giyince, haçlılarla karıştırılmasın Taliban tarafından ? Böyle daha iyi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2013, 19:21 
Site Başkanı

Puantiyeli kıyafet de olurdu tabi.

Afganistan'daki Türklerin amacı korku yaymak değil ki oldukça güzel karşılanır Türkler sanıyorum. Hem çöl kamuflajlarını giyince, haçlılarla karıştırılmasın Taliban tarafından ? Böyle daha iyi.
Arada muntazam bir fark görebildin mi hocam???
Alıntı:

MultiCam ile karşılaştırırsak kamuflaj tonlarının bir farklılık görünmediği açık

Resim
Afganistan arazisinden fotoğraflar:

Resim

Resim

Resim

Desert Flecktern ve MultiCam ile kıyaslamak için:

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2013, 22:12 
Süvariler

Bazı ülkelerin birliklerinden daha iyi kamufle olmuşuz hatta! :D

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 237 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 5 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: