TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 21 Kas 2017, 06:00

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 676 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 514 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2012, 23:00 
Uzaklaştırıldı

Arkadaşlar sözlüğün önceki hali ve şimdikinde de askerimizin genel teçhizatı konusunda bir sürü başlıkta çeşitli tartışmalar oldu. Ama hepsi bölük pörçük. Siteye her gelen kişi askerin son halini vs merak ediyor. Altayın son durumunu nasıl tek başlıktan takip edebiliyorsa bu tip tartışma ve gelişmeleri de tek balıktan götürelim. Tekrar tekrar aynı tartışmaları başlıklarca tekrarlamayalım istedim.

Tek-er projesi rafta olabilir fakat şirketlerimizin ürünleri silah,optik,zırh(mke-aselsan-nurol) projeyi meşrulaştıracak nitelikte. Kısacası Tek-er ve proje modeli hakkındaki ve askerimizin teçhizat durumundaki son gelişmeleri ve tartışmaları bu başlık altında sürdürelim. Bir birikim olsun. Görevli arkadaşlarda ister şimdi ister sonra bu başlığı sabitlerlerse güzel olabilir.

Arkadaşlar son olarak sizden rica edeceğim. Artık askerimiz eğitimsiz bunları kullanamaz veya bunlar şurda burda iş görmez muhabbetlerini geçip madem bunlar olmaz şunu şunu kullanabiliriz tarzı yapıcı tartışmalar yapalım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2012, 23:38 
Site Başkanı

Öncelikle güncel durumu özetlemek gerekiyor kanımca...

Son 5 yıldır piyade teçhizatını iyileştirme yönünde ,özellikle g.doğuda terörle mücadele eden personelinin teçhizatının iyileştirmesi yönünde bir dizi adım atıldı ,en basitinden G.doğuda görev yapan piyadesinden ,subayına hemen hemen her personele iyi-kötü bir balistik yelek bir balistik kask verilmekte. JÖH birlikleri gibi operasyonel birimlerinde teçhizatı yenilenmekte ,genellikle JÖH taburları topluca yapılan alımlar ile holografik nişangah ,karbon gözlük ve taktik hücum yeleği gibi kendi teçhizatlarını temin etmekte...

Kullanılan balistik koruma ekipmanlarını özetlemek gerekir ise:

-KKK 8.Ana Bakım Merkezi Komutanlığı yapımı Balistik Yelek:
Bu yeleğin değişik versiyonları olmak ile beraber ,2008 yılından beri üretilmektedir ,gerek komando güçleri ,gerek diğer piyade birimleri ve gerekse ISAF güçleri olsun TSK içinde en çok kullanılan balistik yelektir. Temel olarak önlü arkalı paralel olarak yerleştirilmiş 2 kompozit plaka ve kevlar omuz ve boyun korumalarına sahip yeleğin yaklaşık ağırlığı 7-8 kg civarıdır.Koruma kabiliyeti plaka aparatları için Stanag Seviye-III (7.62x51mm ye kadar) ve kevlarda ise Stanag Seviye-IIIA (5.56x45mm ve şarapnel koruması dahilinde) dır...

Resim
[wimg]http://i.imgur.com/FoXky.jpg[/wimg]
[wimg]http://i.imgur.com/aVVrb.jpg[/wimg]

-Interceptor tarzı balistik yelekler:
Şekil ve yapı itibarı ile ABD kökenli Intercopter yeleklerine benzeyen yelek türü ,büyük olasılıkla yurt dışından tedarik edilmekle beraber Jandarma güçlerine az miktarda bulunmakta...
Resim

-Savar yapımı balistik yelek:
Savar koruma tarafından Jandarma güçleri için geliştirilen yelek ,temel olarak önlü arkalı ardışık 2 kompozit plaka ile koruma sağlar iken kevlar aparatlardan muaftır ,bu nedenle diğer yeleklere göre daha hafiftir...
[wimg]http://i.imgur.com/2gBc3.jpg[/wimg]

-Molle tarzı Plaka Taşıyıcı yelekler:
JÖH ve ÖKK birimleri tarafından yaygınca kullanılan bir yelek türüdür ,ardışık iki plaka ile koruma sağlanır ,diğer yeleklerden daha hafif ve daha kompakt yapısı sayesinde hareket halinde personeli yormaz ve hareket kabiliyetini kısıtlamaz. Bazıları plakadan yoksun sadece mühimmat yeleği olarak ta kullanılır...
Resim
Resim

-Flackvest kevlar yelekleri:
sadece Amfibi Piyadelerde bulunan bu yeleklerde plaka aparatı yoktur ,koruma yeleğin çevresini saran kevlar sayesinde sağlanır. bu sayede yelek esnek ve hafif yapıdadır lakin koruma kabiliyeti kısıtlı ve daha çok şarapnele odaklıdır.
Resim

-Nurol yapımı Balistik yelekler:
Bu yelekleri sadece ÖKK timleri kullanmaktadır ,eklenebilen omuz ,boyun , kalça ve kasık korumaları ile koruma alanı geniş bir yelektir. bu koruma alanları ile yeleğin ağırlığı 8 kg iken bu koruma alanları dahil edilmeden yeleğin ağırlığı 5 kg ya kadar düşmektedir ,gelişmiş ve modüler bir yelektir..
Resim

Bunların dışında bir kaç istisna örnekte mevcut ,aynı zamanda g.doğuda görevli personel taşıyıcı kayışlar ile hücum yeleklerinin altlarına da balistik plaka monte edebilmekte...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2012, 23:47 
Uzaklaştırıldı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2012, 02:23 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bunlar da önemli tabi ama, Tek-Er dendiğinde aklımıza tek gelen şeyin kask ve yelek olması ne kadar doğru? Durumsal farkındalığı arttıracak, piyadeyi, savaş alanın F-35'i yapacak aletleri merak ediyorum ben. Korsan var mesela. Başka ne var?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2012, 02:46 
Uzaklaştırıldı

Bunlar da önemli tabi ama, Tek-Er dendiğinde aklımıza tek gelen şeyin kask ve yelek olması ne kadar doğru? Durumsal farkındalığı arttıracak, piyadeyi, savaş alanın F-35'i yapacak aletleri merak ediyorum ben. Korsan var mesela. Başka ne var?
Aselsanın taktik pda el bilgisayarları var. Eski forumda fotoğrafları vardı. Sonra aselsan atlas var.A100 var. Öncü ve Gözcü var. Gırtlak telsizi ve mikrofonu var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2012, 02:51 
Genel Yetkili

Bu resimde görünen balistik koruyucu yeleğin önden kasıkları koruyan kısmı uzun yürüyüşlerde faydadan çok zarar sağlamakta. Kasıkları tahriş etmekten başka bir halta yaramıyor. Sabit nöbetçiler için düşünülebilinir. Yürür-koşar-zıplar birlikler için gereksiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2012, 02:54 
Süvariler

Boğaz kısmına takılıp gırtlaktan konuşulan bir telsiz sistemi vardı sanırım, adı aklıma gelmedi şimdi. Ne durumdadır bilmiyorum ama tek er için lafı geçmişti..

Tabii optik sistemleride ekleyebiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2012, 02:56 
Akıncılar

Alıntı:
Boğaz kısmına takılıp gırtlaktan konuşulan bir telsiz sistemi vardı sanırım, adı aklıma gelmedi şimdi. Ne durumdadır bilmiyorum ama tek er için lafı geçmişti..

Alıntı:
Gırtlak mikrofonu;
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2012, 03:08 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

SIVI ZIRH İLE ÜRETİLMİŞ HAFİF YELEK GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ
Alıntı:
SIVI ZIRH İLE ÜRETİLMİŞ HAFİF YELEK
GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ İMZA TÖRENİ (22
MART 2012)
Personeli mermilerin balistik etkisinden ve patlayıcıların
şarapnel etkisinden koruyan, personelin
hareket kabiliyetini sınırlamayan, vücudu
saran ve mevcut balistik koruyucu kompozit
yeleklerden daha hafif sıvı zırh ile üretilmiş
balistik koruyucu yelek geliştirilmesi amacıyla
22 Mart 2012 tarihinde Barış Elektrik Endüstrisi
A.Ş. ile Sıvı Zırh İle Üretilmiş Hafif Yelek Geliştirilmesi
Projesi Sözleşmesi imzalanmıştır.
(Kaynak:SSM Dergisi Temmuz 2012 Sayfa 99)
Hey dostlar şöyle birşeyler de var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2012, 03:33 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
SIVI ZIRH İLE ÜRETİLMİŞ HAFİF YELEK GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ
Alıntı:
SIVI ZIRH İLE ÜRETİLMİŞ HAFİF YELEK
GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ İMZA TÖRENİ (22
MART 2012)
Personeli mermilerin balistik etkisinden ve patlayıcıların
şarapnel etkisinden koruyan, personelin
hareket kabiliyetini sınırlamayan, vücudu
saran ve mevcut balistik koruyucu kompozit
yeleklerden daha hafif sıvı zırh ile üretilmiş
balistik koruyucu yelek geliştirilmesi amacıyla
22 Mart 2012 tarihinde Barış Elektrik Endüstrisi
A.Ş. ile Sıvı Zırh İle Üretilmiş Hafif Yelek Geliştirilmesi
Projesi Sözleşmesi imzalanmıştır.
(Kaynak:SSM Dergisi Temmuz 2012 Sayfa 99)
Hey dostlar şöyle birşeyler de var.
Şimdi bu balistik yeleklere asıl ağırlığı veren ikicilik. Yelek sadece kevlar olarak level IIIA koruması veriyor bu yeterince hantallaştırıyor. E birde adam 7.62 mm doğrudan dayanımlı levelIII koruma istediğinde birde ona ek plaka takması lazım. Onuda takınca yelek kazulete dönüyor. Ha sadece kevlar olmayan plaka taşıyıcı yelekler var. Ama plakalar pahalı şeyler genelde herkese vermek zor inşallah bu 7.62 mm ye doğrudan dayanımlı bir zırhtır ve maliyetide az dır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2012, 03:50 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Sözleşmesi imzalanan proje ile aynı malzemeyi mi içeriyor bilmiyorum ama İngiltere de d30 adında zırh olarak kullanılacak bir jel üretilmişti. İngiltere de üretilen malzeme ile ilgili kısa bir tanımlama linkte mevcut. http://tr.wikipedia.org/wiki/D3o

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2012, 03:52 
Genel Yetkili

Resim
Bu adamın ne tür bir palaska kullandığını çözemedim :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2012, 12:27 
Üye

Gırtlak mikrofanları biz 1991 senesinde güneydoğuda askerlik yaparken kullanmıştık. Kullanmıştık derken pekte başarılı olamadık ve normal telsizlere dönüş yaptık

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2012, 19:31 
Genel Yetkili

Gırtlak mikrofanları biz 1991 senesinde güneydoğuda askerlik yaparken kullanmıştık. Kullanmıştık derken pekte başarılı olamadık ve normal telsizlere dönüş yaptık
Sizin için uygunsa nedenini bizimle paylaşabilir misiniz? Kullanılan sistem yeterince tatmin edici değil miydi; yoksa personel kullanım sorunu mu çekti?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2012, 20:01 
Uzaklaştırıldı

Hocam 1991'in teknolojisiyle şimdiki bir mi arada 21 sene var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2012, 21:57 
Üye

Sn. Nart aradan uzun zaman geçti ama hatırladığım kadarıyla sağılıklı görüşme yapılamamıştı asker olarak bizde uyum sağlayamadık sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2012, 22:04 
Site Başkanı

Bu arada bu gırtlak telsizi olayı pek yeni veya bize özgü bir şey değil 1994 te Çeçen savaşında Rus birliklerinde bile vardı ,gerisini siz düşünün artık...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2012, 22:46 
Uzaklaştırıldı

Arkadaşlar senelerce bu teçhizat konusunda tartışmalar yaptık yorum yapan herkesin askerimizin olmasını istediği hal aşağı yukarı şudur(Silahlar ve tabanca kılıfı dışında onlar olmadan değerlendirin.) :

Resim

Yani şunu bütün askerlerimize sağlasalar zaten kasklar artık ordunun tüm fertlerine yetecek kadar var. Yelek balistik özelliği olmayan bir yelek ama arkalı önlü level III ve üstü plaka taşıyabiliyor ve level III yani 7.62 mm koruması veriyor. Yabancı sitelerde kazıklı hali 80 dolar olan yurt içinde yapıp kar maliyetini çıkarıp birde ordu tesislerinde seri üretimde yelek başı 50 lirayı geçmez. Ki bu asker başıda olmaz bu yeleği bir kaç devre rahat giyer. Bunu tüm askerlerine standart yaparsın kritik bölgelere de plaka yollarsın olur biter. Yoksa bütün yeleklerim plakasız level 3A plakalıda level 3 olacak dersen hem yelek ağırlaşır hantallaşır. Hem maliyeti rahat bir 10 kat artar belki dahada fazla tüm askerlerini donatamazsın imaj sorunu olur. Askerin yelekten soğur. olurda olur. Yani birde tekstil ülkesiyiz bunuda yapamıyorsak yuh ya.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2012, 22:52 
Akıncılar

Alıntı:
Arkadaşlar senelerce bu teçhizat konusunda tartışmalar yaptık yorum yapan herkesin askerimizin olmasını istediği hal aşağı yukarı şudur(Silahlar ve tabanca kılıfı dışında onlar olmadan değerlendirin.) :

Resim

Yani şunu bütün askerlerimize sağlasalar zaten kasklar artık ordunun tüm fertlerine yetecek kadar var. Yelek balistik özelliği olmayan bir yelek ama arkalı önlü level III ve üstü plaka taşıyabiliyor ve level III yani 7.62 mm koruması veriyor. Yabancı sitelerde kazıklı hali 80 dolar olan yurt içinde yapıp kar maliyetini çıkarıp birde ordu tesislerinde seri üretimde yelek başı 50 lirayı geçmez. Ki bu asker başıda olmaz bu yeleği bir kaç devre rahat giyer. Bunu tüm askerlerine standart yaparsın kritik bölgelere de plaka yollarsın olur biter. Yoksa bütün yeleklerim plakasız level 3A plakalıda level 3 olacak dersen hem yelek ağırlaşır hantallaşır. Hem maliyeti rahat bir 10 kat artar belki dahada fazla tüm askerlerini donatamazsın imaj sorunu olur. Askerin yelekten soğur. olurda olur. Yani birde tekstil ülkesiyiz bunuda yapamıyorsak yuh ya.
[/spoiler]

ESS almaya paraları yetmemiş mi :geek:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2012, 22:54 
Uzaklaştırıldı

[spoiler]
Alıntı:

Resim

[/spoiler]

ESS almaya paraları yetmemiş mi :geek:
Bilinmez. Ama askere ESS versen giderken yanında götürür. Ama bu ne işine yarayacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2012, 23:50 
Akıncılar

Aslında sılahlar hatta bılhassa tabanca kılıfı olarak degerlendırmek gerekır....Ayrıca Su anda tum askerlerımıze dagıtılan standart vucut zırhları malzeme olarak cok kotu hemen deforme olan yelekler..Ergonomı olarak da cok uygun oldukları soylenemez......Koruma sevıyesı olarak kuvvetlı olsalar da o korumayı saglayabılmesı ıcın saglam kalması gerekıyor oncelıkle Cok daha uygun ve dayanıklı olabılırdı...Buna ek olarak kamuflajımızın renk karması degıl de modelı de oldukca kotu buna ek olarak kalıtesı de....Ben bır askerı gıysıde manset ve yaka ne ıse yarar; cepler neden o sekılde hıza ıstıkamete bakacak sekılde olur hala anlayamadım anlatan varsa da berı gelsın....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2012, 22:35 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Alıntı:
Gırtlak mikrofonu;
Resim

aselsanın manga telsizlerinin mikrofon kulaklık setleri sağlam olsa çok daha güzel olacak.
kolay bozuluyolar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2012, 04:26 
Uzaklaştırıldı

Ukranyanın askerlerine vereceği yeni teçhizatlar.

http://ak-inzt.net/forces/1442-article7962

Bir buna bakıyorum. Bir askere kıytırık kalitesiz gömlek tipi yeni kamuflaj verdiğinde birşey yaptığını sananlara bakıyorum. Bir bunları veren orduya bakıyorum ve aktif bir çatışmadalarmı diye bakıyorum bize bakıyorum.

Neyse neyse birşey demiyorum artık diyemiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2012, 04:50 
Akıncılar

Ukranyanın askerlerine vereceği yeni teçhizatlar.

http://ak-inzt.net/forces/1442-article7962

Bir buna bakıyorum. Bir askere kıytırık kalitesiz gömlek tipi yeni kamuflaj verdiğinde birşey yaptığını sananlara bakıyorum. Bir bunları veren orduya bakıyorum ve aktif bir çatışmadalarmı diye bakıyorum bize bakıyorum.

Neyse neyse birşey demiyorum artık diyemiyorum.
Bu çok iyiymiş ya :geek:

Resim

Ya aslında hepsi çok iyi :shock:

Resim
Resim
Resim

Herşeyimiz dandik dundik
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2012, 05:29 
Akıncılar

Gorunce cok guzel ve de aslında acı ancak.....Bunların hepsını bır askere vermıyorlar sanırım..Parasutcuye komandoya ayrı techızatlar sanırım...Ancak tabıı kı ımrenıyoruz dedıklerınız de yabana atılacak seyler degıl...ne dıyım hasretle ızlıyoruz...umarın olur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2012, 06:45 
Genel Yetkili

Şu an Doğu/G.Doğuda görev yapan JÖH,ÖKK,Piyade,P/J.Komando vs. personel içerisinden ebay kanalı ile elbise/gereç getirten mevcut hiçte yabana atılır gibi değil. Yurtiçinde bu ürünler çok pahalı, örneğin Türkiye de Magnum bot 300TL ye yakın bir fiyattayken ebay de 30-40$ toptan getirten birlikler var. TSK istihkak olarak dağıttığı botların kalitesi de ortada, Kimileri YDS özel botlarından satın alıyor, kimileri de ebay kanalı ile bulmaya çalışıyor. Sonuçta bu iş gösteriş falan değil sağlık ile alakalı bir mecburiyettir. Kişiler ayak ve vücut sağlığı ile ilgili tedbirlerini almaz ise sonuçları dağ koşullarında gerçekten çok ağır oluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2012, 06:59 
Üye

Şu an Doğu/G.Doğuda görev yapan JÖH,ÖKK,Piyade,P/J.Komando vs. personel içerisinden ebay kanalı ile elbise/gereç getirten mevcut hiçte yabana atılır gibi değil. Yurtiçinde bu ürünler çok pahalı, örneğin Türkiye de Magnum bot 300TL ye yakın bir fiyattayken ebay de 30-40$ toptan getirten birlikler var. TSK istihkak olarak dağıttığı botların kalitesi de ortada, Kimileri YDS özel botlarından satın alıyor, kimileri de ebay kanalı ile bulmaya çalışıyor. Sonuçta bu iş gösteriş falan değil sağlık ile alakalı bir mecburiyettir. Kişiler ayak ve vücut sağlığı ile ilgili tedbirlerini almaz ise sonuçları dağ koşullarında gerçekten çok ağır oluyor.

çok doğru söylemişsiniz.

bu konuyla ilgili kötü bir anıya sahibim.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2012, 12:55 
Uzaklaştırıldı

Eğer biz tek er çalışmasında bu kamuflaj takımını kullanırsak cidden fail oluruz bence çünkü çok kalitesiz. Ve Suit formunda değil.Kepler desen köşeli değil amele kepi stayla botların hali zaten belli. Neyse neyse konuşmayacağım.

Ama tek-er çalışmasına ben daha kaliteli ekipmanla çıkacaklarını umuyorum. Bu yeni kamuflaj dağıtımının sadece kamuflaj pattern'i değiştiğinden dolayı olduğunu düşünmek istiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2012, 02:26 
Akıncılar

SAR hocam, bahsettiğiniz ürünler Arc'teryx tasarımı, "Arc'teryx LEAF" markası altında pazarlanan emniyet ve askeri ürünler serisi. Orijinal Arc'teryx ürünleri gibi çok güzeller, fiyatları da epey, (bayağı) tuzlu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2012, 02:37 
Akıncılar

Bu Arc'teryx urunlerını gorebılecegımız bir web sitesi var mı arkadaşlar....Türk sitesi bilhassa....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2012, 02:41 
Genel Yetkili

Bu Arc'teryx urunlerını gorebılecegımız bir web sitesi var mı arkadaşlar....Türk sitesi bilhassa....
http://www.arcteryx.com/Find-A-Store.aspx?EN
Maalesef Türkiye yetkili satış temsilcisi yokmuş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2012, 02:50 
Akıncılar

SAR hocam, bahsettiğiniz ürünler Arc'teryx tasarımı, "Arc'teryx LEAF" markası altında pazarlanan emniyet ve askeri ürünler serisi. Orijinal Arc'teryx ürünleri gibi çok güzeller, fiyatları da epey, (bayağı) tuzlu.
Öhö öhööhöhöhöhöhö :shock: :shock: :shock:
Alıntı:
Alıntı:
http://www.arcteryx.com/Find-A-Store.aspx?EN
Maalesef Türkiye yetkili satış temsilcisi yokmuş.
Türkiye'de hem bir spor cekete 2000 tl verebilecek hem de böyle dağ-taş dolaşacak kaç kişi var ki temsilcilik alınsın.Columbia,The North Face ya da Jack Wolfskin bunlar hep Arc'teryx'in bi alt sekmeni firmalar(mış).Daha önce duymamıştım adını Arc'teryx'in.Kaldı ki bu diğer firmalar bile pahalı.

Yani benim gibi öğrenci adama pahalı :?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2012, 13:03 
Üye

Açıkçası Tek-Er donatımı konusunda oldukça başarısız olduğumuzu düşünüyorum. Yani kendimizi kıyasladığımız ülkelerin Tek-Er donatımına bakıyorum ve bir de bize bakıyorum arada çok büyük fark gibi geliyor bana. Yanlış anlaşılmasını istemem ama bizim askerlerimiz daha çok özellikle savaş filmlerinde gördüğümüz 3. dünya ülkelerinin askerlerine çok fazla benziyor gibi geliyor bana :roll:

Elbette bir Amerika değiliz ve 600 bin küsür askeri son teknoloji bir şekilde donatamayız ama en azından biraz daha özen göstermeliyiz. (bence)

Tabi koca ordu bu forumdaki "bence" lere göre yönetilmiyor orası ayrı mesele :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2012, 02:26 
Üye

Türkiyeden Belleville marka Goretex su geçirmez,vibram tabanlı botu 180 liraya aldım.Türkiyede uygun fiyatta var ancak bir time yetecek kadar numara bulmak zor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2012, 02:49 
Genel Yetkili

Türkiyeden Belleville marka Goretex su geçirmez,vibram tabanlı botu 180 liraya aldım.Türkiyede uygun fiyatta var ancak bir time yetecek kadar numara bulmak zor.
İnsanlar da genel olarak bilmedikleri markalara pek yönelmek istemiyorlar, Yerli olarak YDS, yabancı olarak magnum ya da bates ön plana çıkıyor. Bunlar ait oldukları ülkelerde çok ucuz iken Türkiye'de çok pahalı. Ebay de karşılaşılan en büyük sorun ise bir çok ürün satıcısı nedense Türkiye'yi lokasyon dışı görüyor ve kargolamıyor. Mesela 20$ çok kaliteli mont,pantalon,bot vs. bulabiliyorsunuz fakat bu ürünü getirtemiyorsunuz. Bu da ayrı bir konu.
Şimdilik bu techizatlanma münferit olarak tim bazında bir şekilde bu yollarla halledilmeye çalışıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2012, 23:31 
Süvariler

http://ydsboots.com/tr/urunler/asker/operasyon/

fena görünmüyorlar..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 11:18 
Süvariler

Harika görünüyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2013, 16:24 
Uzaklaştırıldı

Pek bir alakası yok ama bizim bordo berelilerimizin giydiği ekipmanlar(Kask,Kamuflaj) komandolarla aynı değil mi ?
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 20:49 
Uzaklaştırıldı

Kendi çapımda bir Tek-Er Çözüm Paketi oluşturdum. Tabi Bu çözümün uygulanacağı askerler uzman-er veya uzman çavuş rütbesinde eğitimli,fiziksel olarak gelişmiş(Vücut geliştirme aletleriyle kalekollarda ve birliklerde çalışma imkanı olan ve çalıştırılan),bir takım tıbbi müdahelelere hakim, tokluk hapları ve hazır sahrada ısınabilen gıdalar verilmiş bir kısmi profesyonel ordu olurlarsa çözüm paketi dahada bir etkili olur. Neyse Fazla uzatmadan.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 20:56 
Akıncılar

Kendi çapımda bir Tek-Er Çözüm Paketi oluşturdum. Tabi Bu çözümün uygulanacağı askerler uzman-er veya uzman çavuş rütbesinde eğitimli,fiziksel olarak gelişmiş(Vücut geliştirme aletleriyle kalekollarda ve birliklerde çalışma imkanı olan ve çalıştırılan),bir takım tıbbi müdahelelere hakim, tokluk hapları ve hazır sahrada ısınabilen gıdalar verilmiş bir kısmi profesyonel ordu olurlarsa çözüm paketi dahada bir etkili olur. Neyse Fazla uzatmadan.

Üstat birde bu çözümünüze tahmini bir birim fiyatı ekleyin bakalım neler çıkacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 21:02 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:

Üstat birde bu çözümünüze tahmini bir birim fiyatı ekleyin bakalım neler çıkacak.

Eğer giyim dikim işlerini ordu dikim evleri optikleri de zaten lisans altı abmk ler yapıyor. Ve bu gereçler uzman askerin üstüne belirli bir kullanım süreliğine (atıyorum 5 yıl ) zimmetlenirse öyle çok büyük bir yük ve gider getireceğini sanmıyorum.Ki zaten bunların çogunu uzman çavuş ,astsubay ve subaylarımız kısacası maaşlı askerlerimiz maaşlarının bir kısmıyla toplu olarak sipariş edip alabiliyorlar zaten. Amaç standartı sağlamak zaten. Bir uzman çavuun astsubay ve teğmenden çok maaş aldığı düşünülünce.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 21:22 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Daha önce de yazmıştım sanırım, Tek-Er denildiğinde akla gelen nedense sadece askerin yok kamuflajı, yok kaskı, yok silahı.
Yukarıdaki mesajda da aynı mantalite var mesela. "Askerin üstü böyle olsun, kaskı böyle olsun, botu böyle olsun, bir de elektronik aletler için toplu resim atayım da boş geçmesin."

Bu Tek-Er projelerinin amacı askerin "güzel" görünmesini sağlamak mı? Fransa'nın FELIN ile yaptığı bu muydu mesela?

Asıl derdimiz, askerin kafasına ne taktığından ziyade, durumsal farkındalığını arttırmak değil mi?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 21:50 
Uzaklaştırıldı

Daha önce de yazmıştım sanırım, Tek-Er denildiğinde akla gelen nedense sadece askerin yok kamuflajı, yok kaskı, yok silahı.
Yukarıdaki mesajda da aynı mantalite var mesela. "Askerin üstü böyle olsun, kaskı böyle olsun, botu böyle olsun, bir de elektronik aletler için toplu resim atayım da boş geçmesin."

Bu Tek-Er projelerinin amacı askerin "güzel" görünmesini sağlamak mı? Fransa'nın FELIN ile yaptığı bu muydu mesela?

Asıl derdimiz, askerin kafasına ne taktığından ziyade, durumsal farkındalığını arttırmak değil mi?
Asker modernizasyon projelerinde Teçhizat,Giyim,Elektronik,Silah bunlar bir bütündür. Afedersiniz ama adamın bir tarafı donarken veya karnı açken veya kafası kasksız tehlikedeyken açıpta dur ya ben özel pda bilgisayarımdan bir bakayım kalp nabızlarım üsse ulaşıyormu vs demez.

Ben bu teçhizat işine kıl biriyim ve çok araştırıyorum. Diğer bütün devletlere baktığımızda hepsi teçhizatsal anlamda Amerikanın şu anki halini yakalamaya çalışıyor kişisel pda bilgisayarlar olsun yazılım tabanlı telsizler olsun magnifier olsun olsunda olsun. Siz hiç düşünebiliyormusun askerimizin üstünde fanila kendinden geçmiş bir hücum yeleği çıplak bir g-3 kafasında kep ama elinde pda bilgisayar lazer işaretleyici felan hiç düşünebiliyormusunuz bu manzarayı .

Biz ilk bir askerlerimize standart olarak kask,plaka taşıyıcı yelek,arazi botu,taktik operasyon tişörtü,pusu pantolonu,termal iç giyim,bulletproof gözlük verelim askerimizi güvenlik ve rahatlık açısından bir rahata kavuşturalım yani içmeye ayranımızı hazırlayalım sonra tahtirevalliyle gideriz bir yerlere.

Zaten en bariz örneği amerika bile gerek pasgt gerekse diğer güncellemelerle ilk askerlerini standart olarak güncellemiş sonrasında sizin bahsettiğiniz şeyleri yapmak için şu an çalışmalar yürütüyor.

Zaten Tek-Er'in anlamı Teknolojik Er değil Tek tip er'dir biliyorsunuzki. Ha yani Tek-er yazması bu kadar sorunsa siz Askerin teçhizati anlamda gelmesi gereken durum olarak farzedebilirsiniz orayı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 22:14 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

"Askeri anadan üryan belinde PDA ile sahaya çıkaralım." diye mi yazdım?

Mesajım sizi örnek gösterse de genele seslenmekteydi. Hepimiz biliyoruz ki, bu konu ne zaman açılsa, "Askerin kamosu bu olsun; Şu hücum yeleğini kullansın; Şu kask olsa bütün dertlerimiz bitecek." fikirleri havada uçuşuyor.

Tek-Er'in anlamı nedir? Ben programın amacının, her askeri(piyade eri) tek başına bir güç olarak almak olduğunu(individual infantryman) sanıyorum. Yani amaç, 700.000 askerin her birini bayramlık gibi tek örnek giyindirmek değil, "urban warfare" dediğimiz şehir savaşlarında askerin durumsal farkındalığını arttırmak, her bir piyadenin savaş alanında tek başına hayatta kalabilmesini sağlamak
olduğunu sanıyorum.

Tek-Er benzeri uluslararası programlar
ABD Ordusu'nun Land Warrior Programı
Alman Ordusu'nun IdZ Programı
İngiliz Ordusu'nun FIST Programı
Fransız Ordusu'nun FELIN Programı
Ayrıca,
http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/du ... ermod.aspx
Alıntı:
Zaten Tek-Er'in anlamı Teknolojik Er değil Tek tip er'dir biliyorsunuzki. Ha yani Tek-er yazması bu kadar sorunsa siz Askerin teçhizati anlamda gelmesi gereken durum olarak farzedebilirsiniz orayı.
Anlaştık.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 22:14 
Genel Yetkili

Bir uzman çavuun astsubay ve teğmenden çok maaş aldığı düşünülünce.
Bu cümleyi yazarken hangi uzman çavuştan bahsettiğinizi açıklar mısınız? Eğer bu üçlü aynı birlikte çalışıyorsa cinayet çıkar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 22:17 
Site Başkanı

Alıntı:
Bu cümleyi yazarken hangi uzman çavuştan bahsettiğinizi açıklar mısınız? Eğer bu üçlü aynı birlikte çalışıyorsa cinayet çıkar.
Herhalde arkadaş doğuda kritik bölgelerde görev aldıkları için maaşlarına görev yeri ek ücreti vb... uygulanan uzmanları örnek almış ama...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 22:27 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Alıntı:
Herhalde arkadaş doğuda kritik bölgelerde görev aldıkları için maaşlarına görev yeri ek ücreti vb... uygulanan uzmanları örnek almış ama...
Evet operasyon tazminatları felan. O adam o tazminatı alıyorsa o tazminatı güvenliğine ve rahatlığına harcamasından daha normal bir şey olamaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2013, 23:06 
Genel Yetkili

Evet operasyon tazminatları felan. O adam o tazminatı alıyorsa o tazminatı güvenliğine ve rahatlığına harcamasından daha normal bir şey olamaz.
İşte bu noktada (rahatlık) bizim uzmanların bilinçlenmeye ve yol gösterilmeye ihtiyaçları var, neyi nereden nasıl ucuza temin edeceklerini bilemiyorlar ve boşuna kat ve kat pahalıya malzeme temin etmek zorunda kalıyorlar, Bilinçlenmeden kastım ise bazıları herşeye para bulur(en pahalı sigara,telefon vs.) ama bu tip hayati techizatlar o kişilere çok pahalı gelir. Öncelikle bunları aşmak lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 21:50 
Uzaklaştırıldı

Ben şu anki 8. abmk balistik yelektense İnterceptorların güncel versiyonlarının yeni kamomuzla aynı renk olanlarının kullanılmasını tercih ederim.

Resim

Resim

Resim

Plakalı ağırlıkları aynı ama iba'nın ergonomik yapısı daha destekli oluşu ağırlık dağılımını daha orantılı oluşu yeleğin ağırlıgını daha alışılabilir kılar. Ayrıca iba daha iyi vücuda oturuyor hareket kabiliyeti daha iyi. Hem molle sistemli yani gözler istenildiği gibi modifiye edilebilir.

Hayır yani böyle iyi bir örnek varken neden gidilip böyle saçma büyüklükte kaba ve ahmak ceplere sahip bir yelek yapılır ki ?

Ve ben inanıyorumki üstteki yeleği yapsak bize 8.abmk yeleğinden çokta pahalıya maal olmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2013, 23:20 
Uzaklaştırıldı

Resim
Pek alakası yok gibi . Bana çok rahatlarmış gibi gözüküyor.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 676 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 514 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: