TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 12 Ara 2017, 05:31

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 677 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 19 10 11 12 13 14 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2016, 14:05 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Bir diğeri tank ve topların geç kullanılması. Drone ve robotların geç kullanılması ve tamkar'ın çoook geç kullanılması. Bu etmenler elimizde olup bizim beceriksizlik,öngörüsüzlük vs.. nedenlerle kullanıma geç aldığımız sistemler.
Yine arkadaşlara bunları beceriksizle boyamak çok kolay geliyor. Tankın şehre sokulup etkin kullanılması süreci, gerek operasyonel gerekse de hukuki tarafının çok iyi doldurulması ile bence epey başarılı ve "tastamam" bir "entegrasyon". Bence buna kulp takmak cesaret ister.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2016, 14:11 
Uzaklaştırıldı

Hocam tank,top ya kullanılır ya kullanılmaz. Sahadaki asker bas bas bağırdı -özellikle Sur'dan sonra- "Bu iş böyle olmaz, evler eyp dolu, barikatlara 7.62 mm hafif silahla angaje alamıyoruz diye" ondan sonra(onlarca şehitten sonra) sahadaki askerin baskısıyla oldu ne olduysa. Cumbabanın meşhur Cizre konuşmasıyla da fiiliyata geçildi.

Siyasiler ve mülki amirler neden ayak sürüdüler -özellikle Cizre valisi-; Esad için "Kendi şehirlerine tank,top ve ağır silahlarla saldırıp,katliam yapıyor" demeselerdi 2. gün tanklar Sura girerdi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2016, 14:18 
Akıncılar

..2. gün tanklar Sura girerdi...
İşte bunlar hep kendi söylediğine inanma hastalıkları.. :roll:
Kolaysama..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2016, 14:22 
Uzaklaştırıldı

Hocam sahadaki eş dosttan alınan geri dönüşler bunlar. Son bir kaç mesajdaki salt kendi görüşüm de değil maalesef... Buraya yazmaktan imtina ettiğim çok mevzu var daha...

Daha 2 gün önce Lice'de 45 derecede operasyon yapan Jöh'ün suyu bitti. Ben evde klimanın altında bile duramıyorum hocam aşırı sıcak var hem de Çanakkale'de. Asker 45 derecede it kovalıyor. Ve içme suyu temin edemiyoruz. Bunları buralarda konuşmaktan inanın ben utanıyorum artık...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2016, 14:28 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

2. Dünya Savaşında Sovyet Ordusu, Almanya karşısında savaşmayı öğreninceye kadar milyonlar kayıp verdi. Öğrendikleri her dersin ücretini kan ve malzeme kaybı olarak ödediler. Bu sürecin sonunda Alman'larla başa çıkabilecek bir güç ortaya koyabildiler. Hatta iş orada da kalmadı, tüm dünya için tehdit konumuna yükseldiler.

Demem o ki, gerçekten etkin bir ordu zaten bu şekilde ortaya çıkıyor. Sahada kazanılan tecrübelerin, derslerin birikimi orduyu şekillendiriyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2016, 03:05 
Süvariler

Şu videodaki askerlerimizin durumu hakkında ne düşünüyorsunuz? Kısaca geçmek isterseniz 10 - 12. dakikalar arasına bakınız.

Yorum yapmıyorum, sadece merak ediyorum acaba benim gibi düşünen var mı diye.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2016, 13:07 
Üye

@gunayd bu video hakkında uzun uzadıya konuşulmuştu forumda eski postlara bakarsanız bulabilirsiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2016, 14:00 
Uzaklaştırıldı

Şu videodaki askerlerimizin durumu hakkında ne düşünüyorsunuz? Kısaca geçmek isterseniz 10 - 12. dakikalar arasına bakınız.

Şöyle söyleyim benim nazarımda , genel kanıda herkesin aklında modern bir asker tipi var.(ökk için değil) Bu tip üstlerine giydikleri oitv ve onun üstüne giydikleri kütüklükle belkısmından kabarık ve ggg aparatlı kaskları ve acog'lu m4'leriyle klasik amerikan askeri az çok şöyle birşey;

Resim

Bu görüntü ve duruşun dışına çıkan her asker bize biraz idealden ve modernlikten ve profesyonellikten uzak kaçıyor. Ama bence faydacı bir bakış açısıyla yaklaşırsak illa asker böyle olmak zorunnda değil. Bu ordu stratejisi,görev bölge coğrafyası,asker fizik yapısı ve kullanışa göre değişir. Emin olun resimdeki askerlerin teçhizatını bizim askerlere verin bizimkilerde öyle modern ve avrupavari durur. (Ki bazı tatbikatlarda giydiler ve durdu . Deno belki atar)

Ama Türk piyadesi tarih boyunca hafif olmuştur. Bu açıdan mesela anafarta taktik'in file bazlı yelekleri dahili veya harnes plaka taşıyıcılarıyla geleneksel Türk piyade teçhizat geleneğinin modern birer yansıması bence. Bu plaka kısmında kaymalar rahatsızlıklar olabiliyor diyorlar ama oda üstünde çalışılarak geliştirilebilir.

Resim

Şu bence (gerekli plaka çalışmalarıyla) daha doğru bot ve silahla bizim için daha mantıklı. Her zaman daha ağır ve korumalı piyade daha iyi piyade değildir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2016, 14:09 
Üye

viewtopic.php?f=55&t=694&p=237273#p237163

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2016, 18:00 
Site Başkanı

Şöyle söyleyim benim nazarımda , genel kanıda herkesin aklında modern bir asker tipi var.(ökk için değil) Bu tip üstlerine giydikleri oitv ve onun üstüne giydikleri kütüklükle belkısmından kabarık ve ggg aparatlı kaskları ve acog'lu m4'leriyle klasik amerikan askeri az çok şöyle birşey;
Belki 4-5 yıl önce öyleydi ama ABD artık piyadesine IOTV gen 4 olarak tanıtılan ve başka bir firmanın tasarımı olan yeleklerden vermeye başladı. Yine MultiCam varyantı olan Scorpion un standart kamuflaj yapılması kararlaştırıldı. M4 ler için ise free float tek parça ön ray ve benzeri yükseltmeler içeren bir modifiye programı için kolları sıvadılar. Standart tabanca olarka kullanılan Beretta M9 ları değiştirmek için ihale açtılar ve en son kask olarak ise ops-core aparatları ile modifiye edilmiş ACH tip ve sonunda tamamen ops-core tip kasklara geçmeleri çok olası

Resim

Bu açıdan bakacak olursak artık batı kanadının da ağır ve koruma alanı daha geniş yeleklerden ise personeli yormayan daha hafif ve kompakt yeleklere doğru yol aldığını görüyoruz. Peki bizim bu konuda yapmamız gereken ne ? ilk olarak balistik yelek ve plaka taşıyıcı kavramını ayırmamız lazım. Bir ordunun farklı birimlerinde kullanmak üzere bu iki zırh sistemine de ihtiyacı vardır. Bunlardan ayrı olarak balistik olmayan mühimmat yeleği ihtiyacı da mevcut (isteyen harneslede kullanır) bu etapta:

Jandarma ihtiyaçlarına göre özel olarak üretilmiş balistik yelek

Resim Resim

Atilla Taktik plaka taşıyıcı

Resim

Ve benzeri Modern MOLLE bir mühimmat yeleği işi görecektir

Resim

Bu çözümler halihazırda piyasada olan ve TC de üretilen ürünler olduğu için böyle örnekledim. Uzun vadede bu ürünlerin üzerinden kullanıcı isteğine ve görev yapısına göre değişik çözümler de devşirilip çeşitlendirilebilir. Ve bu işin sadece yelek kısmı, bunun daha birden çok bileşeni mevcut. Mesela bu devirde modern bir piyade birliğine standart olarak verilmesi gereken teçhizatı listeler isek:

- Günlük kullanım için yanma dayanımlı drifire ve coolmax özellikleri olan ve IR yalıtkanlığı arttırıcı işlemden geçirilmiş modern kesim ribstop bir üniforma
- Fötr ve klasik kep tipi şapka
- 3" karabinalı taktik kemer
- Arazi kullanımı için operasyon tişörtü
- Kışlık kullanım için goretex astarlı yazlık kullanım içinse kısa bileklikli hafif tip birer bot
- Baklava desenli ince kapüşonsuz mont ve standart kullanım için klasik kesim (KEMERDEN AŞAĞI İNMEYEN) parka
- Kış muharebesi için en az ECWS seviye IV/V tipi goretex materyalden yapılma su geçirmez muharebe suiti (askılı pantolon ve kalın parka)
- Termal içlik ve çorap (Mümkünse tiftik tüyü), tozluk, balaklava/bere ve goretex kış harekat eldiveni
- Yağmur pançosu (yeleğe ulaşımı sağlayacak fermuarlı cepleri olan) ve çanta bonesi

Buraya kadar yazdıklarım personelin her türlü muharebe koşulunda kendini idame etmesi için gereken ekipmanıdır ve birden çok eksiği mevcuttur. Muharebe görevi için gerekli olan ekipman ise:

-Yelek (yukarıda uzun uzadıya yazdım)
-Kask (Ped sistemi ve 4 noktadan ayarlı kayışı mevcut olan) + Velcro yüeyli 330D corduradan imal kask kamuflajı
-Taktik eldiven (mechanix, oakley, blackhawk, outdoor resarch vb. personel kendi tercihine göre alabilir)
-Ağır kullanım tipi (fast rope / dağcılık / topçu unsurları ve istihkam görevleri vb.) ısı dayanımlı nomeks eldiven
-Goggle tip polikarbonat koruyucu gözlük
-Klasik tip polikarbonat koruyucu gözlük (siyah ve şeffaf renkli lensleri ile)
-MOLLE uyumlu cordura Tabanca kılıfı ve MOLLE bacak platformu
-Dizlik / dirseklik (Tercihen üniforma üzerinde darbe pedleri ile)
-Tercihen 50-80 lt arasında alüminyum şaseli cordura 330D ve üzerinden imal edilmiş su dayanımlı uzun süreli operasyon çantası
-1 günlük olarak tabir edilen 15 lt civarı ve MOLLE ile yeleğe bağlanabilen günlük operasyon çantası
-5lt ve üzeri hidrasyon pedi
-Gerber benzeri bushcraft olarak tabir eden çok amaçlı çakı/bıçak

Silah üzeri ve elektronik ekipman:
-Kullanıcı ve operasyon gerekliliğine göre tüfek üstü:
.Holografik nişangah
.4x ve üzeri yakınlaştırmalı ELCAN tipi dürbün
.Bomba atar ve benzeri spesifik silahlar için gerekli özel optik ekipmanı
.Termal dürbün
.Kızılötesi dürbün
.Tüfek üzeri kızılötesi ışık kaynağı ve lazer işaretleyici
.Tüfek üzeri ışık kaynağı
.Bipod / gripod ve / veya herhangi bir dikey / yatay tutuş aparatı
.3/2 nokta kavramalı taktik pedli tüfek askısı

.Kask üzeri monoküler GGG

Bu listeye eklenecek ve sıhhiye/telsiz operatörü gibi spesifik görev alanlarını yazmıyorum ama bunlar günümüzde en baz olarak bir piyadeye verilmesi gereken ve aklıma öncelikle gelen ekipmanlar.

Ek olarak lükse kaçar dediğim ve tuvaletten para ile çıkan sayılı ordunun standart olarak kullandığı top 1 eklentiler:

-Sordin/peltor ve benzeri ses perdeleme & yükseltme özelliği olan telsiz bağlantılı kulaklık ekipmanı
-Sordin/peltor ve benzeri kulaklık ekipmanına uygun tek ve iki kanallı PTT telsiz bağlantı aparatı
-MOLLE platformlu muharebe kemer sistemi
-Polimer dropleg/orta tip tabanca kılıfı
-Kask üzeri ekipman takma rayı
-Kask üzeri ışık kaynağı
-Kask üzeri kızılötesi flaşör
-Kask üzeri contour tip darbe daynımlı kamera
-Darbe sensörü
-Dürbün yakınlaştırması olan silahların üzerine gerektiğinde yakın mesafede de kullanılabilmeleri için MicroT1 ve RMR tipi mini refleks/red dot nişangahları
-Crye G3 tip entegre dizlikli pantalon
-Garmin tip personel bazı mini GPS sistemi
-Kızılötesi & termal hibrit GGG
-Tüfek modifiye kiti (değişik tip tutamak, kabza, dipçik, askı aparatı, ray aksesuarları ve boya kiti vb.)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2016, 18:34 
Uzaklaştırıldı

Edok'un nizamiyesinin önüne asmak lazım bu listeyi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2016, 19:52 
Üye
Kullanıcı avatarı

Kendimizi rezil etmekte üstümüze yoktur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2016, 01:11 
Uzaklaştırıldı

güzel anlatmışsın.Yelek konusunda benim kendi opsiyonum şu =

Balistik yelek = Interceptorun son modern lite versiyonları.

Resim

Basic hali çok güzel tutuyor birazda kısa olursa hem basit hem eklentileride kolay . Ayrıca allta belirticegim fermuarlı mühimmat yelegini üsyüne takarak amerikalı tarzı kullanabiliriz.

Plaka taşıyıcı = Atilla güzel ama bana biraz küçük gibi geliyor koruma alanını biraz daha arttırması ve dokuma ve tasarım kalitesini arttırdıgı bir versiyon çıkarırsa güzel . Ama ingiliz ospreylerde güzel.

Mühimmat ve genel maksat yeleği =

Resim

Önden fermuarlı molle yeleği operasyon tişörtüyle birlikte bu kahvehane hücum yeleğinin yerine geçebilir bence yeri geldiğinde basit interceptor tarzının üstüne takım oprasyonada çıkabilir askerler.

Ne diyosn mantıklımı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2016, 04:29 
Süvariler

Osmanlı Devleti ve T.C. Devleti'nden bu yana süregelen zaman dilimin de Türk askerinin kullanmış olduğu techizat vs. görselleri ile birlikte ve tek tek birimlere ayrılmış bir biçim de yıl yıl veya dönem dönem tasnifi mümkün müdür?
Halihazırda mümkün veya var ise nasıl ulaşabilirim?
Halihazırda yok ise bu konuya hakim üstadlar tarafından hazırlanabilitesi var mıdır?
Hazırlansa güzel olmaz mı?
Yoksa imkansızı mı istiyorum?
Saygılar...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2016, 10:22 
Uzaklaştırıldı

Osmanlı Devleti ve T.C. Devleti'nden bu yana süregelen zaman dilimin de Türk askerinin kullanmış olduğu techizat vs. görselleri ile birlikte ve tek tek birimlere ayrılmış bir biçim de yıl yıl veya dönem dönem tasnifi mümkün müdür?
Halihazırda mümkün veya var ise nasıl ulaşabilirim?
Halihazırda yok ise bu konuya hakim üstadlar tarafından hazırlanabilitesi var mıdır?
Hazırlansa güzel olmaz mı?
Yoksa imkansızı mı istiyorum?
Saygılar...
Öyle birşey için makale yazmak gerekir ki, benim yüksek lisans sonraası amacım böyle bir atlas yapmaktır.Onun dışında osmanlı kısmı için clive pointing'in osprey tarih dizisi kitaplarına bakabilirsin, modern türkiye kısmı içinde yine aynı yazarın kurtuluş savaşı kitapları var sonrası içinde internetten fotoğraflara bakarak teçhizatlara bakabilirsin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2016, 11:25 
Genel Yetkili

*Her sınıf okulunun müzesinde, kendi sınıfları için dönemlerine göre sergilenen kıyafet ve teçhizat görselleri ve mankenlere giydirilmiş olarak mevcut.

*Ayrıca dikimevlerinde yine dönemlere göre sergilenen ürünler mevcut,

*İlaveten pangaltı, beşiktaş deniz, yeşilköy hava müzelerinde de ayrıntılı sergiler mevcut.

*Atase başkanlığından da en azından cumhuriyet döneminde (5 yılda bir) yayınlanan kılık-kıyafet yönergelerini alıp inceleyebilirsiniz.

*Bir de hobi grubu vardı istanbulda Türk ordusu tarihi kıyafetlerini ve teçhizatlarını çalışan, bir ara tanışmıştık ama uzun zaman geçti.

Eğer bu konuya ayıracak zaman ve enerjiniz varsa, ilgili birimlerden müsaade alarak tek tek gezip bu sergileri fotoğraflayabilirsiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2016, 11:36 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Anlamamakta ısrar ettiğiniz konu, plaka haricinde hiç bir şey ne file ne de kumaş koruyucu özellik vermez. Sen istersen kumaştan tek parça elbise şeklinde yelek yap o koruyucu özellikte olmaz. Pazarcı filelerinin devri kapanalı yıllar oluyor. Siz hala burada ortaçağ kafasından gidiyorsunuz. Biraz yenilikçi olun günü kurtarmaktan ziyade geleceği düşünün. Tren kaçmış yakalamaya uğraşın. Pazarcı filesinden mühimmat taşıyıcı olayı kapandı. Hele ki balistik yelek işi hepten kapandı. Devir vasıfsız piyade için zırh taşıyıcıların, özelleştirilmiş birlikler için de plaka taşıyıcıların devri.

Kalite olarak bizden hafifi, NATO standartına en uygun ekipman yapanı, molle şeritlerini bizden daha hizalı atanı mezarda. 8-) Önce yerli ekipmancılar ne idüğü belirsiz, yerli corduramsı şeyler yenine renk kartelasına uygun tam lisanslı cordura kumaş kullanmayı öğrensin. 8-)

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2016, 01:21 
Süvariler

-Operasyon tişörtü yerine içilik üstüne veya askeri gömleğin üstüne giyilen hücum yeleği ve diğer ekipmanlar
-Başlık yerine kafaya takılan gece görüş sistemi
-Başlıklara takılan kamuflaj kılıfının yamuk yumuk,ite kaka takılmış gibi görüntü oluşturması
-Kamuflajın renk tonlarının kimi askerde açık,kimi askerde koyu olması durumu
-Sırt çantalarının kamuflaj rengi harici (siyah vs.yada Nike gibi spor çantalar) olması durumu

Ya artık şu yukarıda saydıklarımın çoktan düzeltilip bir standarta oturtulmuş olması gerekir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2016, 21:07 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Ordunun acilen yapılanması şarttır. Ordu'daki son saldırıda yemek molasında hazırlıksız yakalanan vatan evlatlarının eğitimleri ancak bu kadarına müsade ettiği için şehit olduklarını bilmek ve olay fotolarında bölgeye askeri zırhlı araçlarla intikal etmek yerine açık kasalı Ford Transit ile götürülmeleri askeri anlamda yetersizliğimizin en son örneklerinden birisidir. Artık silkinmenin zamanı gelmedi mi ? Askeri projelerin geciktirilmesi, birçok kaza ve baskın olayının yaşanması en basitinden askerlerimiz ile askeri araçların kamuflajlarında bile tutarsızlıkların yaşanması son olaylardan sonra tesadüflerin ötesine geçilmemişmidir ? Bu formda birçok kez tartışılan ordumuzla ilgili çeşitli haklı tartışmaları formdaşların görmesine rağmen bizi korumakla görevlilerin görememeside acaba tesadüften ibaretmidir. Artık ülke savunması için Atatürk Milliyetçiliği ışığında yola çıkmanın vakti gelmiştir. Bu konu hakkında bir bölümün formda açılması en büyük dileğimdir. Vakit durma vakti değildir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ağu 2016, 01:56 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Resim
Bu sanırsam ökk personeli ama emin değilim balistiğindeki kamuflaj sas a benziyo zaten asıl konuda o balistiğindeki kamuflaj tekniğin adını unuttum ama, o istediğimiz teknikle yapılmış gibi duruyor (soldaki)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2016, 15:20 
Üye
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 01:46 
Uzaklaştırıldı

cabatli_53 paylaşmış Aselsan ZAMBAK

Resim

Kaskın kenarına ray ve muhtemel kamera veya fener eklentileri olamazmıydı.

Birde tulumlarıda daha çok pilot tulumu gibi olması lazım. Şimdiki sanayi kalfası gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2016, 23:23 
Site Başkanı

Kaskın kenarına ray ve muhtemel kamera veya fener eklentileri olamazmıydı.

Birde tulumlarıda daha çok pilot tulumu gibi olması lazım. Şimdiki sanayi kalfası gibi.

Zırhlı birlik personelinde de çok eksik var lakin şu anda kullandıkları tulumların TSK kamuflajından imal edilmiş yeni modellerinin üretilmesi bile büyük bir sıçrayış olarak nitelendirilebilir ordu için. Yine bu söz konusu elbiseler aynı pilotların kullandığı CWU-27P tulumları gibi ısı dayanımı olan nomeks materyalden üretiliyor.

Tasarım konusunda bunları sadece araç içinde oturan mekanize piyade değil garajdaki bakım & idame personeli de aynı bir iş tulumu gibi kullandığı için tasarımı daha farklı oluyor. Burada yapılması gereken bakım & idame personeline özel bir iş elbisesi tasarlanması ve verilmesi, tankçı tulumu değil

Kaskta eksiklikler mevcut, ray ekipmanı ve ggg ayağı artık tankçı kasklarında bile tek tük olsa da kullanılan ekipmanlar. Hoş aynı rayları pilot kasklarına bile koyacaklar ileride. Lakin daha piyadesine o tip modern kasklar veremeyen ordudan mekanize piyadesine bu tip kask tasarlamasını beklemek biraz hayalperestlik olur. Bu kaskta personelin ihtiyacı olan koruyucu gözlük, dahili iletişim ekipmanı ve kulaklık gibi temel ekipmanlar mevcut zaten.

Bu arada mekanize birliklerimizde gözlemlediğim çok temel bir eksiklik var ki araç içinde görev yaparken kask dışında herhangi bir balistik koruyucu yelek giymiyorlar. Aracın zırhının delinmesi halde gelecek şarapnel ve benzeri cisimleri durdurmasında ve bir yere çarpma/savrulma durumunda darbe önleyici görevi görmesi açısından çok hayati bir ekipman.

Amerikan mekanize birlikleri bu iş için standart piyade kullanımında olan IOTV ve MTV balistik yeleklerini kullanıyor.

Resim

Rus ve İsrail örneklerinde de araç içi hareketi çok zorlaştırdığından olacak ki bu iş için özel olarak üretilmiş sadece şarapnel koruyucu esnek kevlar/aramid katmana sahip daha hafif ve kompakt yelekler kullanılıyor. Rusların tankçı personeli tarafından kullanılan 6B15 "Kovboy" yeleği mesela

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2016, 14:23 
Süvariler

En son Hun_Alpha tarafından 24 Ağu 2016, 17:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Personel Güvenliği...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2016, 20:57 
Site Başkanı

Bu arada pilot botları da değişmeye başlanmış sanırım. Fotoğraf HvKK komutanı Org. Abidin Ünal ve beraberindeki kurmay heyetinin Malatya üs ziyaretinden. Diğer pilotlardan farklı olarak folaj yeşili ve farklı bir tasarıma sahip bot giydikleri görülüyor. Plastik tabanının kalınlığından anlayabileceğim kadarı ile de pilot için olmaz ise olmaz olan statik yalıtkan tabana sahip olduklarını düşünüyorum...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2016, 16:53 
Süvariler

Resim
Suriye'deki zırhlı birlikler bunu kullanıyor sanırım,gördüğüm görsellerde bunun neredeyse aynısı takılı askerlerde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2016, 18:06 
Akıncılar

Alıntı:

Resim
Suriye'deki zırhlı birlikler bunu kullanıyor sanırım,gördüğüm görsellerde bunun neredeyse aynısı takılı askerlerde.

Sanırım bu proje iptal edildi. Fakat teslim edilen 300 mü 500 mü öyle bir miktar var. Sanırım onlar sahada görünenler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2016, 18:08 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

Resim

Sanırım bu proje iptal edildi. Fakat teslim edilen 300 mü 500 mü öyle bir miktar var. Sanırım onlar sahada görünenler.
Niye iptal edildi yahu :( Güzel duruyordu...

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2016, 18:30 
Genel Yetkili

Zambak kasklar iptal edilmedi dağıtım devam ediyor. Öncelikle doğu/g. Doğu birliklerine verildi. Şu an üs bölgelerinde her tank için dağıtıldı. Toz gözlüklerine kadar gerçekten beklentinin çok üzerinde kalitede bir ürün.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2016, 18:39 
Akıncılar

Zambak kasklar iptal edilmedi dağıtım devam ediyor. Öncelikle doğu/g. Doğu birliklerine verildi. Şu an üs bölgelerinde her tank için dağıtıldı. Toz gözlüklerine kadar gerçekten beklentinin çok üzerinde kalitede bir ürün.

Bir arkadaş, üretimi durduruldu, önceden üretilmiş olanlar dağıtılıyor ama yenisi üretilmeyecek babında birşeyler söylemişti. Üretim devam ediyor mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2016, 20:16 
Süvariler

Sorumu cehaletime veriniz : Tank personelimizin muharebe esnasındaki kıyafetinin yüksek ısıya yahut tank içindeki olası bir yangına karşı mukavemet derecesi nedir ?

Büyük Millet Meclisi sizin yiğitlik çevrenizde korkusuzca bağımsızlık mücadelesine devam edebilmiştir. Bu nedenle Ankaralı hemşehrilerimin, bu vatanı kurtarma mücadelesinde ayrı bir şeref hissesi vardır.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2016, 13:38 
Site Başkanı

Sorumu cehaletime veriniz : Tank personelimizin muharebe esnasındaki kıyafetinin yüksek ısıya yahut tank içindeki olası bir yangına karşı mukavemet derecesi nedir ?
Konuda aynı sayfada da yazmıştım. Eski tip yeşil ebiseler bir nevi "iş tulumu" olarak düşünüldüğü ve zırhlı birlikler dışında bakım ve idame personeli tarafından da kullanıldığı için böyle bir şeye gerek görülmemiş. Ama dağıtımları geçen sene başlayan yeni kamuflaj renkli tulumlar ısı dayanımı olan materyalden imal edilmiş. En azından IDEF15 te konuşma fırsatını bulduğum ve bu tulumu giyen bakım subayı bana bu şekilde bilgi vermişti...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2016, 22:25 
Genel Yetkili

Abi biraz abartmış..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 02:02 
Uzaklaştırıldı

Minimum 25 senelik bir meslek hayatı ve 12 adet bröve...!
Maşallah.

Görebildiğim kadarı ile ;

Muharebe Harekat Brövesi
Komando İhtisas Brövesi
Komando Hizmet Brövesi
Serbest Paraşüt Brövesi
İç Güvenlik Harekatı Kursu Başarı Brövesi
Bomba İmha Brövesi
Kıt'a Hizmet Brövesi

Olmayanlar (Gördüğüm kadarı ile )

Özel Kuvvetler Brövesi (Bu kadar kursa katılıp ÖKK kursuna gitmemesi ilginç )
Arama-Kurtarma Eğitim Brovesi
Keskin Nişancı Brövesini ( yaka spoletinin altında kalan bröve bu olabilir belki.)
JÖAK Brövesi ( Abimiz Jandarma sınıfı ve bu bröve de bence olması lazımdı )
Koruma Brövesi ( Bizim zamanımızda vardı. Koruma kursu alan personel takardı belki şimdi kalkmıştır )
Hudut Brövesi ( Eskiden vardı da şimdi göremiyoruz belki bu da kalkmış olabilir )
Balık Adam Brövesi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 02:16 
Akıncılar

Minimum 25 senelik bir meslek hayatı ve 12 adet bröve...!
Maşallah.

Görebildiğim kadarı ile ;

Muharebe Harekat Brövesi
Komando İhtisas Brövesi
Komando Hizmet Brövesi
Serbest Paraşüt Brövesi
İç Güvenlik Harekatı Kursu Başarı Brövesi
Bomba İmha Brövesi
Kıt'a Hizmet Brövesi

Olmayanlar (Gördüğüm kadarı ile )

Özel Kuvvetler Brövesi (Bu kadar kursa katılıp ÖKK kursuna gitmemesi ilginç )
Arama-Kurtarma Eğitim Brovesi
Keskin Nişancı Brövesini ( yaka spoletinin altında kalan bröve bu olabilir belki.)
JÖAK Brövesi ( Abimiz Jandarma sınıfı ve bu bröve de bence olması lazımdı )
Koruma Brövesi ( Bizim zamanımızda vardı. Koruma kursu alan personel takardı belki şimdi kalkmıştır )
Hudut Brövesi ( Eskiden vardı da şimdi göremiyoruz belki bu da kalkmış olabilir )
Balık Adam Brövesi

Olmayanlar listesindeki broveleri yer olmadigindan takamamistir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 02:31 
Uzaklaştırıldı

Kıt'a hizmet brövesi yerine daha geçerli bi şey takabilirdi mesela...
Kıt'a hizmet için herhangi bir şey yapmaya gerek yok, belli bir yılı doldurunca takmaya hak kazanıyor personel.

Bence olmayan brövelerden birini almış olsaydı Kıt'a hizmet yerine onu takardı diye düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 12:23 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 13:13 
Yeni Üye

Askerimizi böyle ekipmanlarla görmek güzel. Ancak hala ekipman konusunda bir standartizasyon yok. Sanki herkes bulduğunu takmış gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 15:18 
Genel Yetkili

Göğüste 4 bröveden fazlası abartı. En önemli 4 tanesi tak yeter. Mesela ökk brövesi tek başına 8 bröveye bedel. Komando ihtisas takıyorsa, komando temel takmasına gerek yok. Kıta hizmeti komutanlık kadrolarında en az 5 yıl çalışmış olanlar takar. Kıbrıs, hudut, iç güvenlik gibi bunlara da gerek yok herkes oralarda görev yapıyor zaten. Baççavuşumuza emekleri için helal olsun ama kendi kendini alay konusu yapar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 21:51 
Site Başkanı

Alıntı:
Askerimizi böyle ekipmanlarla görmek güzel. Ancak hala ekipman konusunda bir standartizasyon yok. Sanki herkes bulduğunu takmış gibi.
Aynı şekilde kamuflaj konusunda da standart yok galiba Woodland bile mevcut o fotoğrafta.
Bunun nedenini daha önce birkaç kez anlattım bir daha anlatayım; kullanılan Woodland kamuflaja sahip gördünüz mont ve alt tulumların çoğu gore-tex astara sahip su geçirmez ECWS kış muharebe suitleri. Standart kullanım parkalar gibi olmadıkları ve özel malzemeden yapıldıkları için de kullanım ömrü dolmadan tamamen yeni kamuflajlı olanlar ile hemencecik değiştirilmiyorlar. Hepsinin emekli olmasına biraz daha var, bekleyelim biraz göreceğiz.

Ayrıca askerlerin üzerinde de TSK da kullanımı yeni sayılabilecek çok über süper ekipmanlar yok. Hatta kötü bile denilebilir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 23:07 
Yeni Üye

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Aynı şekilde kamuflaj konusunda da standart yok galiba Woodland bile mevcut o fotoğrafta.
Bunun nedenini daha önce birkaç kez anlattım bir daha anlatayım; kullanılan Woodland kamuflaja sahip gördünüz mont ve alt tulumların çoğu gore-tex astara sahip su geçirmez ECWS kış muharebe suitleri. Standart kullanım parkalar gibi olmadıkları ve özel malzemeden yapıldıkları için de kullanım ömrü dolmadan tamamen yeni kamuflajlı olanlar ile hemencecik değiştirilmiyorlar. Hepsinin emekli olmasına biraz daha var, bekleyelim biraz göreceğiz.

Ayrıca askerlerin üzerinde de TSK da kullanımı yeni sayılabilecek çok über süper ekipmanlar yok. Hatta kötü bile denilebilir...

Sayın DENO bu ekipmaların über süper olmadığını ben de biliyorum. Ama en azından " hücüm yeleği+dandik başlık veya kep " kombinasyonundan iyidir. Ki daha hala bu resimdeki seviyede olmayan birliklerimiz var yanlış bilmiyorsam. Güncel durum hakkında aydınlatırsanız sevinirim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 23:12 
Uzaklaştırıldı

Göğüste 4 bröveden fazlası abartı. En önemli 4 tanesi tak yeter. Mesela ökk brövesi tek başına 8 bröveye bedel. Komando ihtisas takıyorsa, komando temel takmasına gerek yok. Kıta hizmeti komutanlık kadrolarında en az 5 yıl çalışmış olanlar takar. Kıbrıs, hudut, iç güvenlik gibi bunlara da gerek yok herkes oralarda görev yapıyor zaten. Baççavuşumuza emekleri için helal olsun ama kendi kendini alay konusu yapar.
Aynen katılıyorum... Bu şekilde Kuzey Kore Ordusundaki sünnet çocuğu gibi çeşit madalya takan subaylar gibi oluyor ...

ÖKK brövesi , Komando İhtisas , Jumpmaster,JÖAK,Keskin Nişancı brövesi gibi bröveler biraz daha alınması zor , fedakarlık gerektiren çalışma gerektiren bröveler bence...

Kıt'a hizmet , Hudut , İç güvenlik gibi bröveler için zaten bi çaba sarf etmeye kursa gitmeye gerek yok kendi kendine geliyor zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 00:01 
Site Başkanı

Sayın DENO bu ekipmaların über süper olmadığını ben de biliyorum. Ama en azından " hücüm yeleği+dandik başlık veya kep " kombinasyonundan iyidir. Ki daha hala bu resimdeki seviyede olmayan birliklerimiz var yanlış bilmiyorsam. Güncel durum hakkında aydınlatırsanız sevinirim.
Herhangi bir piyade birliği olsa idi bende benzer şekilde düşünürdüm lakin bahsettiğimiz adamlar Komando. TSK nın en ön safta kullandığı ve eğitim olarak tugay seviyesindeki naçizane elit piyade birliklerinden. Eğer bu hallerine şükrediyor isek durum cidden vahimdir....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 00:10 
Yeni Üye

Alıntı:
Alıntı:

Herhangi bir piyade birliği olsa idi bende benzer şekilde düşünürdüm lakin bahsettiğimiz adamlar Komando. TSK nın en ön safta kullandığı ve eğitim olarak tugay seviyesindeki naçizane elit piyade birliklerinden. Eğer cidden bu hallerine şükrediyor isek durum cidden vahimdir....
Bu askerlerimizin dediğiniz gibi komandolarımız olduğunu düşününce haklısınız. Ben onların komando olduklarını dikkate almamıştım. Gerçi bu ekipman çorbası içinde bu askerlerimizin ne olduklarını anlamak da hak verirsiniz ki pek kolay değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2016, 22:45 
Site Başkanı

Fotoğraftan anlaşılacağı üzere yeni tip üniformanın yazlık-kışlık olarka iki modeli varmış eskisi gibi. Zekai paşanın giydiği ÖKK kullanımı için YDS tarafından üretilen modeli ayrı tutuyorum sözüm ona değil. Fotoğraf milli savunma bakanı Fikri Işık'ın Kilis'teki sınır hattı gezisinden

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2016, 23:20 
Süvariler

Bu aralar tacticool + pec olayi iyi yayilmis durumda ama bunun icin belirli kurallar ortaya koyulsa iyi olmazmi?
Ozellikle BDU/Combat shirt tarzi techizatlarda cok karisim var, kimisi komando/joh brovesini takiyor, kimisi uzm cavus, kimisi kan grubu etc.
Birde combat shirt degilde su standart verilen giysilerde uzerlerine basilmis birlik peci/isim/kan grubu yazili. Ayrica Opscore kasklarda aynisi mevcut.

Ornegin sol omuzunda birlik peci ve kan grubu, sag tarafta ise bayrak + kisisel pec gibi kisitlama gelse?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2016, 16:50 
Akıncılar

Trijicon firmasinda makinali tufekler icin yeni reflex optik gorus sistemi tanitimi yapilmis. Machine Gun Reflex Sight (MGRS) adi verilen sistem, tek gozu kapatmadan nisan alinabiliyormus.
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2016, 21:54 
Site Başkanı

Trijicon firmasinda makinali tufekler icin yeni reflex optik gorus sistemi tanitimi yapilmis. Machine Gun Reflex Sight (MGRS) adi verilen sistem, tek gozu kapatmadan nisan alinabiliyormus.
Resim
Bu konsept pek yeni bir şey değil. Nereden baksan 5-6 yılı vardır Bizde de aselsan & 3EEOS lisansı ile üretilen modeli M134 minigunların üzerinde kullanılmakta

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2016, 23:35 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Resim
Bu konsept pek yeni bir şey değil. Nereden baksan 5-6 yılı vardır Bizde de aselsan & 3EEOS lisansı ile üretilen modeli M134 minigunların üzerinde kullanılmakta

Resim

Resim

Peki bu optikler korsan vizörüyle nişancının gözüne direk yansıtılsa daha yararlı olmaz mı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2016, 02:09 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Gerek var mı ki? Kaç sistem getekecek, maliyeti ne olacak?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2016, 20:44 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Fotoğraftan anlaşılacağı üzere yeni tip üniformanın yazlık-kışlık olarka iki modeli varmış eskisi gibi. Zekai paşanın giydiği ÖKK kullanımı için YDS tarafından üretilen modeli ayrı tutuyorum sözüm ona değil. Fotoğraf milli savunma bakanı Fikri Işık'ın Kilis'teki sınır hattı gezisinden

Resim
ÖKK farklı kamuflajmı kullanıyor ? Aynı değilmiydi ya :)

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 677 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 19 10 11 12 13 14 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: