TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 14 Ara 2017, 05:38

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 677 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 15 6 7 8 914 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2013, 22:11 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Yeni yelek daha bir oturmuş sanki. Sandığım kadar fena durmuyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2013, 22:19 
Site Başkanı

Yeni yelek daha bir oturmuş sanki. Sandığım kadar fena durmuyor.
Bunlar 8.ABMK üretimi yeni balistik yeleklerden değil, Jandarmanın uzun zamandan beridir yaygın olarak kullandığı Savar üretimi Molle sistemli balistik yeleklerden. Yeni kamuflaj ve eski Woodland türevi olmak üzere iki temel modeli var hatta...

[spoiler]Resim

Resim

Resim[/spoiler]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2013, 22:22 
Süvariler

Cepler dogru dürüst (daha işlevsel) yerleştirilse fena değil aslında.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2013, 22:24 
Site Başkanı

Hocam yelek Molle sistemli, kullanıcı kendi isteiğine göre dışarıdan aldığı cepler ile yeleği istediği gibi konfigüre edebilir ki ediyorlarda...

Örnek olarak aynı yelek kullanıcı tarafından Anafata'dan tedarik edilen cepler ile modifiye edilmiş...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2013, 22:27 
Süvariler

Bunlar 8.ABMK üretimi yeni balistik yeleklerden değil, Jandarmanın uzun zamandan beridir yaygın olarak kullandığı Savar üretimi Molle sistemli balistik yeleklerden. Yeni kamuflaj ve eski Woodland türevi olmak üzere iki temel modeli var hatta...
Yeni yelek diye de sevinmiştim. Tüh... :cry:

Resim
Resim

Bu yelekler yenilere çok benziyor ya da ben benzetiyorum; bunları örnek alarak da tasarım da değişikliğe gidememiş mi 8. ana bakım. Hadi arazi tecrübesinden bi haberler, ihale sürecinde ve öncesinde diğer firmaları hiç mi görmezler?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2013, 22:28 
Akıncılar

Resim
Konu disi olacak ama arkadaki demir yığınının ismi modeli nedir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2013, 22:30 
Site Başkanı

Alıntı:
Resim
M-60A3 TTS tankı, fotoğraftaki modele karakol savunmasında kullanılmak için top üstüne ikili silah podları ile 12.7x99mm M-2 Browning makineli tüfekleri kurulmuş. Ecnebiler bunlara "Moving pillbox" diyorlar :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2013, 22:33 
Akıncılar

Alıntı:
M-60A3 TTS tankı, fotoğraftaki modele karakol savunmasında kullanılmak için top üstüne ikili 12.7x99mm M-2 Browning kurulmuş. Bunlara ecnebile "moving Pillbox" diyorlar :)
Aynısını benim binanın alt katındaki döküm labında dökerler 1 aya. Bu ne yahu...

Neyse konudan devam...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2013, 22:35 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Beyler konu dışı bir uyarı yapıyorum ama verdiğiniz fotoğraflardaki yüzleri karartın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2013, 22:39 
Süvariler

Alıntı:
Hocam yelek Molle sistemli, kullanıcı kendi isteiğine göre dışarıdan aldığı cepler ile yeleği istediği gibi konfigüre edebilir ki ediyorlarda...

Örnek olarak aynı yelek kullanıcı tarafından Anafata'dan tedarik edilen cepler ile modifiye edilmiş...

Resim
Demek istedigim o zaten ustad.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2013, 23:11 
Genel Yetkili

Alıntı:
Alıntı:
M-60A3 TTS tankı, fotoğraftaki modele karakol savunmasında kullanılmak için top üstüne ikili 12.7x99mm M-2 Browning kurulmuş. Bunlara ecnebile "moving Pillbox" diyorlar :)
Aynısını benim binanın alt katındaki döküm labında dökerler 1 aya. Bu ne yahu...

Neyse konudan devam...
Sayın DENO'nun söylediklerine ek olarak bu alıntıyı ve resimleri eklemeden edemedim.
Alıntı:
Çoğu karakol mevzilerinde , olası bir terörist saldırısına karşı kullanılmak için yerleştirilen M-48T1/T2 ve M-60 tipi tanklar görmek mümkündür , hatta M-60 ların kulesinin üzerine 2 li 12.7mm M-2 Browning makineli tüfek sistemleri yerleştirilir , ateş üstünlüğünü ele geçirmek için , onun dışında çoğu karakolda 2 li ve 4 lü M-2 Browning silah podlarının kullanıldığını da görmek mümkündür , Bu silah podları M-113 lere yerleştirilmiş şekilde de kullanılmaktadır ,hatta bazı karakollarda nişangahlarına gece görüş dürbünü takılmış olarak kullanılan 40mm Bofors uçak savar topları bile vardır , aynı zamanda çoğu karakolda 40mm Mk-19 tam otomatik bomba atarlar da var bunlarda gece görüş aparatları ile kullanılıyor

Resim

[wimg]http://i.imgur.com/gbakZ.jpg[/wimg]

Anafarta molle yelek ise fiyatı 220 TL civarı modifikasyona göre fiyat değişiyor.. Rütbeli personel kendine göre bunları ayarlayıp kullanabilir. İç güvenlikte olağan durumlar.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2013, 18:09 
Genel Yetkili

Bu soru sohbet bölümünde sorulmuştu fakat konuyu buraya taşıdım.
Alıntı:
Dikişli ve dikişsiz bosna beresi arasındaki fark nedir? Dikişli olup olmaması dışında... :) Hangileri kullanılır personel arasında?
Kuvvet istihkak olarak erbaş erlere dikişli model dağıtımı yapıyor. Rütbeli personel ise dikişsiz model olan bosna tipi bere satın alıyor. Fiyatı 10-15 TL civarında. Bazı yerlerde komando birliklerinin toplu alım ile dikişsiz bosna tipi bere satın aldıklarını da çok gördüm.
Dikişsiz olan model kafaya kalıp gibi oturuyor. Dikişli model ise kafada çanak anten gibi her bir tarafı şekilsiz duruyor. Erbaş erlerde genelde bir kenarını içe kıvırıp biraz daha yana yatırmak suretiyle kafalarına ayarlamaya çalışsa da hiç hoş durmuyor.

Türkiye de bosna beresi ise Isparta Eğirdir'de bir terzi tarafından imal ediliyor.Bere kullanan birlikler arasında en çok "URBAM" askeri terzisi tarafından imal edilen bu berelere rastlarsınız.

Dikişli bere:
Resim

Resim

Dikişsiz bere:
Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2013, 18:33 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2013, 20:03 
Süvariler

http://www.hilalav.com.tr/default.asp?git=9&urun=3080

http://www.hilalav.com.tr/default.asp?git=9&urun=5718

Bu ürünler gerçekten -10 dereceye kadar dayanıklı mı? Bizim kullandıklarımız 0'ın altına bile inmeden üşümemize neden oluyordu...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2013, 01:58 
Akıncılar

O sıcaklıklarda gerçekten rahat etmek için ya çok pahalı fiberler ya da kaz tüyü gerekir. Çadır mı bivak mı vs.. O da önemli..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2013, 03:54 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

2. Mumya tipi polyster yada kuş tüyü dolgulu tulum alıyorsun. Konfor derecesine dikkat et. Kullanacağın ortamda ne piş ne de üşü.
4. İyi tip bir mat alıyorsun, thermarest'ler bu konuda iyi. Uyku tulumunun ve kendinin zeminle bağlantısının kesilmesi önemli bir konu.
3. Uyku tulumunu da su geçirmez goretex bir torbada saklıyorsun ve kesinlikle ISLATMIYORSUN.
4. Acil bir durum için ek olarak bivak torbası da taşıyabilirsin.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2013, 09:02 
Genel Yetkili

Alıntı:
[spoiler]Resim[/spoiler]
Tankın içinden mi kontrol ediliyor bu sistem?
Evet, kurma kolları dahil içeriden kontrollü bir sistemdir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2013, 14:29 
Süvariler

O sıcaklıklarda gerçekten rahat etmek için ya çok pahalı fiberler ya da kaz tüyü gerekir. Çadır mı bivak mı vs.. O da önemli..
Alıntı:
1. Yüksek irtifa çadırı alacaksın
2. Mumya tipi polyster yada kuş tüyü dolgulu tulum alıyorsun. Konfor derecesine dikkat et. Kullanacağın ortamda ne piş ne de üşü.
4. İyi tip bir mat alıyorsun, thermarest'ler bu konuda iyi. Uyku tulumunun ve kendinin zeminle bağlantısının kesilmesi önemli bir konu.
3. Uyku tulumunu da su geçirmez goretex bir torbada saklıyorsun ve kesinlikle ISLATMIYORSUN.
4. Acil bir durum için ek olarak bivak torbası da taşıyabilirsin.
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bazı birliklerin internetten Savage marka aldıklarını duymuştum, bu yüzden sorma gereği hissettim. TSK tarafından temin edildiğini düşünüyordum, personel kendisi niye alma gereği hissetmiş acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2013, 14:37 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2013, 18:10 
Genel Yetkili

Uyku tulumlarının asıl görevi vücudunuzun yaydığı ısı enerjisini içerisinde tutmak ve sizi sıcak tutmaktır. Ancak bunu yaparken terleme yolu ile dışarı atılan su buharını da dışarı atmalıdır, aksi takdirde içerisinde sırılsıklam olmanız kaçınılmazdır. Uyku tulumları temel olarak sentetik veya kaz tüyü dolgu malzemesi kullanılarak üretilir. Bu dolgu malzemelerinin hem avantajları hem de dezavantajları bulunmaktadır. Bunlara yazının ilerleyen kısımlarında değineceğiz.

Bir uyku tulumunda dolgu malzemesinin kalitesi ve miktarı havayı tutma kabiliyeti ile doğrudan ilişkilidir. Bunun için tulumların üzerinde yazılan ısı derecelerine bakmak büyük oranda fikir verebilir.

Uyku tulumlarının üzerine baktığınız zaman üç tabir görürsünüz;

Comfort
Limit
Extrem
Bu tabirlerin yanında bazı rakamlar vardır. Bu rakamlar +10’dan başlayıp -40’a kadar gitmektedir.

Peki nedir bu değerler?

Bir tulum ele alalım.

Bir uyku tulumunun verimliliğini anlamanın en kolay yolu tulumun ısı derecesine bakmaktır. İşte yukarıda listelediğimiz üç kelime bu değerleri ifade eder.

Comfort değeri : Tulumda rahat bir şekilde uyuyabileceğiniz ısı,
Limit değeri : Uyuyabileceğiniz limit değer
Extrem değeri : Ekstrem derecesi yani tulumda geceyi geçirebileceğiniz ve vücut ısınızı koruyabileceğiniz maksimum değerdir.

Ancak şunu göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır; tulum içerisindeki konforunuz ve uyku kaliteniz tulumun özellikleri yanında kendi metabolizmanız (kadın ve erkek için farklılık gösterir), yorgunluk durumunuz, tuvaletinizi yapıp yapmamanız ve aldığınız sıvı miktarına göre değişiklik gösterecektir. Ayrıca dış etkenler (nem, rüzgar, kar vb.) de yine uykunuzu etkileyecektir. Ayrıca tulumun içindeyken giyeceğiniz fazladan bir kıyafet daha sıcak bir uyku çekmenizi sağlayacaktır. Tabii ki buna güvenip kat kat giyinmek de çözüm değildir.Zira yapılan testler tulumun içindeki ısının en fazla 11°C olabileceğini göstermiştir.

Tulumun tipi

Alacağınız tulumun mumya tipi olması sıcak havanın tutulması açısından çok daha faydalı olacaktır. Özellikle ayaklar daha çabuk üşüdüğü için alt kısımın daha dar olması önemlidir.

Tulumun boyu

Tulumlar normal ve uzun olmak üzere iki çeşit olarak üretilirler. Normal (regular) tulumların boyları 200-210cm iken uzun (long) tulumların boyları 230-240cm aralıklarında olmaktadır. Bu değerler tulumun içine tamamen girdiğinizde baştan aşağı olarak verilen ölçülerdir.

Tulumun dolgu malzemesi

Uyku tulumunda göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şey dolgu malzemesidir. Dolgu malzemesi bir kaç açıdan önemlidir. Yalıtımı iyi olmalı, sıkıştırıldığı zaman az yer kaplamalı ve tulum içinde topak topak olmamalıdır.

Temel olarak baktığınızda dolgu malzemeleri sentetik (elyaf) ve kaz tüyü olarak ikiye ayrılır. Bu ayırım hem yalıtım hem fiyat hem de boyut olarak farklılık gösterir.

Her ne kadar kaz tüyü dense de tulumların içerisinde ördek tüyü de kullanılmaktadır Kaz tüyü ördek tüyüne göre çok daha iyidir. Kaz tüyü kendi içerisinde “feather” ve “down” olarak ikiye ayrılır. Aslında ikisi de tüydür ama feather bildiğimiz şekli ile kuş tüyüdür, down ise kaz ve ördeklerin göğüslerinden çıkan ve bilinenden daha farklı bir türdür. Down tüyün hafa tutma oranı feather’a göre çok daha iyidir bu yüzden de makbul olanı downdır. Tulumların üzerine baktığınızda %70-%30 (her tulumda farklılık gösterebilir) gibi bir oran görürsünüz. Bu oran tulum içerisinde ne kadar down ne kadar feather olduğunu gösterir. Yani bu örnekte %70 oranında, kaliteli tüy olan, down ve %30 oranında feather vardır. Down oranı ne kadar çoksa dolgu malzemesinin kalitesi de o kadar iyi olur.

Kaz tüyü uyku tulumuna baktığınızda görebileceğiniz başka bir değer dolgu değeri yani “fill”dir. Fill ölçeği tüylerin kabarma kalitesini gösteren bir ölçüdür. Dolgu malzemelerinde ısı yalıtımını sağlayan şey durağan hava yani tüyün kabarma miktarı olduğu için bu rakam ne kadar yüksek ise tüy o kadar kalitelidir. Amerika`da kullanılan ve tüyün bir ounce`ının (28.5 gr.) belli bir basınç altında ne kadar yer kapladığını ölçen sistem diğer sisteme göre çok daha kesindir. Bu sistemde 28.5 gr. tüyün kapladığı hacim inch küp (1 inç küp = 16.38 cm.3) cinsinden belirtilmektedir ve günümüzde kullanılan tüylerde standart 550 inç küptür. Bu rakam günümüzde 900`e kadar çıkarılabilmiştir ki bu o tüyün 28.5 gramının 13104 cm.3 yer kapladığını belirtir.

Kaz tüyü tulumlar yalıtım açısından ne kadar iyi olsalar da ıslandıkları anda bütün yalıtım özelliklerini yitirirler. Bunun için bu tulumların kuru tutulması çok önemlidir. Temizlenmeleri ve eski haline getirilmeleri (ıslandığında tüyler birbirine yapışır) zaman alır. Ayrıca yıkaması da meşakkatlidir.

Sentetik uyku tulumları hem daha ucuz hem de çok daha kolay temizlenir. Ayrıca ıslansa da yalıtım özelliklerini düşük oranda kaybederler ancak kapladıkları yer ve ağırlık açısından kaz tüyü uyku tulumlarının neredeyse iki katıdırlar.

Uyku tulumları tercihen 2 tane olmalı. Bir tanesi yazık ve diğeri de kışlık. Yazlık uyku tulumunun sentetik olmasında hiç bir sakınca yoktur. Ancak kışlık uyku tulumunun kaz tüyü olması hem yer hem de yalıtım açısından önemlidir.

PRATİK BİLGİ: Soğuk havalarda tulumunuzun dibine atacağınız bir polar ceket veya sweatshirt, ayaklarınızı soğuktan koruyacağı için, rahat bir gece geçirmenizi sağlayacaktır

Kaynak bilgi: EDOSK Edirne Doğa Sporları Kulübü

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2014, 15:59 
Süvariler

Nasıl bir özelliği varsa YDS bile şu yeleklerden üretiyor:
http://www.ydsshop.com/?urun-132-hucum-yelegi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Oca 2014, 13:01 
Süvariler

Yurtiçinde bulamadıklarımı yurtdışı web sitelerinde buldum:

Ebay'da lastcavalry nickli kullanıcı TSK'ya ait pek çok eski-yeni ekipmanı satıyor. Güzel olmuş...

http://www.ebay.co.uk/usr/lastcavalry

Bir kaç örnek:
Modüler Plaka Taşıyıcı Yelek:
Resim
http://www.ebay.co.uk/itm/Heavy-Duty-co ... 3cda586067

SAS Şapkası
Resim
http://www.ebay.co.uk/itm/S-A-S-team-of ... 3cda84b60f

Özel Kuvvet Üstsubay Şapkası
Resim
http://www.ebay.co.uk/itm/Special-Force ... 3cdaf138e4

Yeni Tip Fört Şapka
Resim
http://www.ebay.co.uk/itm/DIGITAL-CAMOU ... 3cdb3daaf7

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Oca 2014, 16:05 
Süvariler

ebay aracılığı ile doğrudan satıcı arkadaşa ulaşırsanız irtibata geçin Türkiye üzerinden alalım :mrgreen: ben Türkiye'de sadece bunları bulabildim , hemen arşivime koydum para geçerse elime alacağım.

http://www.askermekani.com/military-scr ... o-pmu14735

http://www.askermekani.com/ozel-kuvvetl ... irt-pmu961

http://www.askermekani.com/sas-kisa-kol ... u-pmu15314

http://www.askermekani.com/us-composite ... n-pmu14738

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Oca 2014, 17:00 
Süvariler

ebay aracılığı ile doğrudan satıcı arkadaşa ulaşırsanız irtibata geçin Türkiye üzerinden alalım :mrgreen: ben Türkiye'de sadece bunları bulabildim , hemen arşivime koydum para geçerse elime alacağım.

http://www.askermekani.com/military-scr ... o-pmu14735

http://www.askermekani.com/ozel-kuvvetl ... irt-pmu961

http://www.askermekani.com/sas-kisa-kol ... u-pmu15314

http://www.askermekani.com/us-composite ... n-pmu14738
Askermekani.com'u bir kaç kategori dışında tavsiye etmiyorum sn. Leviathan. Fiyatlar çok tuzlu. Aynı ürünü yarı fiyatına farklı adreslerde bulmak mümkün. Bulamadınız mı? Açın Aliexpress ve Alibaba'yı oradan ücretsiz kargo ile alın. Gelmesi biraz uzun sürer tabii...

Edit not: Ebay'da satış yapan şahıs zaen TR'den gönderim yapıyor. Ama TR'deki web sitesini bulamadım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2014, 01:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

1-) Nato ordularında bizdeki çavuş veya onbaşıya denk gelen rütbelerede tabanca istihkakı sağlanıyor. Galiba bir iki resimde PFC denilen kıdemli muharip erleredende tabanca taşıyanı gördüm. Hazır memlekette tabanca üretimi de patlamışken böyle bir şey sizce nasıl olur. ?

2-) Neden mavi bere ? Amerikan ordusunda takan yok. Kamuflaja zıt gibi . Ama bilmiyorum nedense takılıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2014, 01:47 
Site Başkanı

1-) Nato ordularında bizdeki çavuş veya onbaşıya denk gelen rütbelerede tabanca istihkakı sağlanıyor. Galiba bir iki resimde PFC denilen kıdemli muharip erleredende tabanca taşıyanı gördüm. Hazır memlekette tabanca üretimi de patlamışken böyle bir şey sizce nasıl olur. ?

2-) Neden mavi bere ? Amerikan ordusunda takan yok. Kamuflaja zıt gibi . Ama bilmiyorum nedense takılıyor.

Amerikan ve çoğu NATO ordularının yapılanması tamamen profesyonel askerliğe dayanıyor hocam, o kıdemli erde askerliğini meslek olarak yapıyor, o yüzden tabanca gibi daha çok kişisel kullanıma kayan askeri teçhizat profesyonel oldukları için erlere de veriliyor. Bizim zorunlu askerlik kafasına göre düşünmemek lazım..

Arazide bere kullanan yok artık, anca eğitim, tören üs içinde ve dışarıda kullanıyorlar. Ayrıca ABD kara kuvvetlerinde de standart olarak her asker siyah bere kullanırken, paraşütçüler ve hava kuvvetleri arama kurtarma ekipleri bordo bere, hava kuvvetleri pilotları koyu mavi ve gri bere, ordu özel kuvvetleri yeşil bere ve Ranger lar da ten rengi bere kullanır, aynı şekilde arazide kullanmazlar...

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2014, 01:51 
Akıncılar

1-) Nato ordularında bizdeki çavuş veya onbaşıya denk gelen rütbelerede tabanca istihkakı sağlanıyor. Galiba bir iki resimde PFC denilen kıdemli muharip erleredende tabanca taşıyanı gördüm. Hazır memlekette tabanca üretimi de patlamışken böyle bir şey sizce nasıl olur. ?.

Bizdeki uzman onbaşı ve çavuşlar da silah taşıyor zaten. Tabi bazıları ağırlık yapıyor diye taşımaz o ayrı konu. Bizde ere silah vermek istemeyen komutanlar var tabanca olmaz. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2014, 13:22 
Uzaklaştırıldı

Resim

Resim

Sarı botlu askerimizin teçhizatı gözlük ve ped ve silah eklendiği takdirde ve uygun çanta günümüz şartları için yeterli gibi standart için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2014, 13:38 
Akıncılar

Sümerbank ın uyku tulumlarında yatardık leş gibi ter kokardı . Ama sıcak tutardı yalan yok.Telleri birleştirerek kampet kurardım sırtıma kıçıma batardı o teller. Ahh gençliğim ahh yine o günlere dönseydim valla güzel günlerdi :|

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2014, 02:32 
Akıncılar

En son resimdeki askerde kompozit başlığındaki kamujlaj kılıf ne kadar güzel takılmış,yanındaki askerde büyük ihtimalle don lastikli kılıflardan,şu başlık kılıflarında birtürlü standardı yakalayıp,don lastikli kılıflardan kurtulamadık,taktım bu işe...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2014, 03:31 
Üye

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=W0yY4DCShog[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2014, 11:39 
Üye

Bizim Miğfer ler bu kadar dayanıklımı sorusu aklıma geldi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2014, 19:20 
Süvariler

Sarı bot bizim kamuflajlara kesinlikle uyuyor.
Şurdaki personelin kullandığı keplerin modeli nedir,bizim diğer standart kullandığımız keplere göre daha iyi duruyor.

En son Misafir tarafından 18 Eki 2014, 19:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Fotoğraflar Personel Güvenliği Nedeniyle kaldırılmıştır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2014, 22:33 
Site Başkanı

Bizim Miğfer ler bu kadar dayanıklımı sorusu aklıma geldi ?
Malzemesi aynı, eğer kalıplanma aşamasında bir yanlışlık yapılması ve kaskın kullanım ömrü dolmadı ise herhangi bir farkı olmaz. Lakin Amerikalı arkadaşlar artık pedsiz kask kullanmıyor bizimkilerin sönümleme aksamı o kadar yeni değil, bir yerlerde bir zamanlarda uzun uzadıya yazmıştım ama...

Bu örnekte olduğu gibi kask üzerine gelen mermiyi sert yüzeyi sayesinde sektirebiliyor, yoksa kaskın daha merkezine gelen tüfek mermisine karşı bir şansı olmaz, yine atış menzili ve mühimmat kalitesi gibi parametreler de etkili...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2014, 23:08 
Süvariler

Şu an erler hangi marka ve modelde bot giyiyor?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2014, 23:12 
Site Başkanı

Marka model yok yahu. Standart olarak ordu ve ordu ile anlaşmalı dikim evlerinde üretilen botları kullanıyorlar...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2014, 23:26 
Süvariler

Alıntı:
Marka model yok yahu. Standart olarak ordu ve ordu ile anlaşmalı dikim evlerinde üretilen botları kullanıyorlar...
Özelliklerini ve resmini paylaşabilir misiniz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2014, 00:42 
Site Başkanı

Özelliklerini ve resmini paylaşabilir misiniz?
Kışlık modelleri deri & naylon malzemeden yapılmakta ve kauçuk tabana sahip. yazlık modellerinde yan taraflarında havalandırma için polyester kısımlar mevcut ayrıca iç astarından da yoksun oluyorlar. Ayrıca bir görsel paylaşmayı düşünmüyorum zira site içinde ve dışında TSK personeli ile alakalı bulacağın fotoğrafların %99.9 unda personel bu botlardan giymekte...

İlla ele almak istiyorsan her ilin asker pazarlarında rahatlıkla bulabilirsin

Bu arada daha önce forumda tartışıldığı üzere 1.ABMK da YDS ortaklığı ile geliştirilen botlar yeni dönemde bütün askerlerde standart olarak kullanılmaya başlayacak

viewtopic.php?f=4&t=4420

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2014, 01:28 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

DENO hocam bu askeri malzemelerin askeriyede sirkülasyonu nasıl oluyor.Yeni gelenler askerliği bitenlerin eskilerini mi giyiyor,yoksa yeni askere yeni üniforma, kamuflaj,bere,eldiven, bot,uyku tulumu vs. mi veriliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2014, 02:07 
Site Başkanı

DENO hocam bu askeri malzemelerin askeriyede sirkülasyonu nasıl oluyor.Yeni gelenler askerliği bitenlerin eskilerini mi giyiyor,yoksa yeni askere yeni üniforma, kamuflaj,bere,eldiven, bot,uyku tulumu vs. mi veriliyor.
Birlikten birliğe değişebiliyor o...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 13:04 
Süvariler

[pdfview]http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/du ... KT_BID.pdf[/pdfview]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2015, 00:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu operasyon tişörtlerinde rütbe olayı nasıl oluyor? Kol kısmında cırt bulunan tişörtleri gördüm, hatta astsubay rütbesi takılmış şekliyle fotoğraf da gördüm ama subaylarda durum nasıl bilgim yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2015, 18:56 
Süvariler

Kompozit başlıklarımız hepinizin malumu . Yeni kamuflajımıza çokta uymayan yeşil kompozit başlıklarımız için youtube da gezinirken bulduğum , maliyeti etkin , kademeler sevıyesinde bile sonuca ulaşabilecek bir çözüm gibi ....

https://www.youtube.com/watch?v=yitIBX4oIxI

Askeri kullanımı ve dayanıklılığı nasıldır bilemiyorum ....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2015, 21:02 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kompozit başlıklarımız hepinizin malumu . Yeni kamuflajımıza çokta uymayan yeşil kompozit başlıklarımız için youtube da gezinirken bulduğum , maliyeti etkin , kademeler sevıyesinde bile sonuca ulaşabilecek bir çözüm gibi ....

https://www.youtube.com/watch?v=yitIBX4oIxI

Askeri kullanımı ve dayanıklılığı nasıldır bilemiyorum ....
Kaskın yüzeyi çok parlak bi hal alıyor bu yüzden kamuflaj için pek uygun değil sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2015, 00:27 
Süvariler

Bu EGM'nin yeni balistik plaka taşıyıcısı eğer yanlış görmüyorsam.

Firma: uppa.com.tr

Web sitesinde farklı yerlerden alınma görseller var. Bu yelekler gerçekten bu firmaya mı ait yoksa kaynaksız kullanım mı bilemedim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2015, 00:34 
Site Başkanı

Resim

Bu EGM'nin yeni balistik plaka taşıyıcısı eğer yanlış görmüyorsam.

Firma: uppa.com.tr

Web sitesinde farklı yerlerden alınma görseller var. Bu yelekler gerçekten bu firmaya mı ait yoksa kaynaksız kullanım mı bilemedim.
En alt-sağ daki duran Jandarmanın 2013 yılında 10.000 adet aldığı MOLLE balistik yelek. Yozgat'a konuşlu Garanti Giyim Sanayi tarafından üretiliyor şu anda da. Pek beğenilmemişti ama hala kullanılıyor. Sol üst-alt takiler de Polis tarafından kullanılan ve MAK Savunma tarafından tedarik edilmiş PTS Giyim Sanayi üretimi MOLLE balistik yelekler. Üst ortadaki de aynı firmanın başka bir modeli ama ANAFARTA üretimi MOLLE cepler ile modifiye edilmiş....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2015, 00:38 
Site Başkanı

Eklemiş olayım, bu ürünlerin çoğu anlaşma dahilinde taşeron firmalara da üretildiği için aynı yeleğin Türkiye üzerinde bir kaç üreticisi olabiliyor. Polis e satılan üstteki yeleği üreten 3 farklı firma gördüm mesela şu ana kadar....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2015, 00:42 
Süvariler

Birkaç yerli firmanın daha modüler yelek denemişliği vardı fakat aralarında başarıyı yakalayabilmiş olanları oldukça az.

Ünlü bir ihracatçımız Raff:

Resim

Ülke olarak tekstilde ciddi bir başarıyı yakalayabilmişken askeri tekstilde bir sürü saha tecrübesine rağmen geri kalmak...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2015, 00:49 
Site Başkanı

Teşekkürler.

Birkaç yerli firmanın daha modüler yelek denemişliği vardı fakat aralarında başarıyı yakalayabilmiş olanları oldukça az.

Ünlü bir ihracatçımız Raff:

İşte herkes deniyor ama herkes yapamıyor...

Bu örnekte plaka kısmı çok aşağıda, yukarıda aort damarları açıkta kalıyor ki buda yeleği giymenin amelelikten başka bir şey olmaz. Artı bu devirde ön tarafında MOLLE aksamı olmayan yeleğe modüler demeyelim lütfen. Elin Amerigalısı 90 lardan beridir uyguluyor yeleklerine. Malzeme kalitesine girmiyorum bile...

Tekstil sanayisi güçlü bir ülke olan Türkiye'de askeri tekstilin de çeşitli ve geniş olması şaşırılmayacak bir şeydir elbet. Lakin bu işi kaliteli eli-yüzü düzgün ve mantıklı olarak yapan 2-3 firma sayabilirim ancak. Bu firmalar da ordunun tamamına yetecek üretim kapasitesini hedeflemiyor zaten gerisi tamamen taktik uygulaması olmayan, bilgisiz kişiler tarafından yapılmış yada sağda-solda gördüklerinden çarpılmış kalitesiz imitasyon ürünleri...

Burada biraz-arz talep ilişkisi de etkili, alan merci belli maliyette belli adet aldığı için bu maliyete ayak uydurmak için imalat masraflarını kısmaya gidiyor üretici...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2015, 00:52 
Süvariler

Öndeki ceplerin aralarında açıklıklar görüyorum sanki. Kısmi olarak tak-çıkar/molle sistem olabilir umudu ile yazdım. Ki böyle bile olsa statik ceplerin olması (ÖzKK'lerin yeni yeleğinde olduğu gibi) tüm yeleğin neredeyse çöp olmasına sebebiyet verebiliyor söylediğiniz gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2015, 01:37 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kaliteli üretim yapanları da gördük. Koca piyasada milletin işi gücü imitasyonculuk klonculuk, kötünün iyisi olan ürünleri askere iteleme telaşı. Yurtdışından ürünü al, bire bir kopyala. Beğenilirse ne âla. Beğenilmezse başka ürünü çarp. İşin komedi yanı sahadaki asker de ne istediğinden habersiz. İnovasyon denilen bir şey yok. ARGE desen hiç yok. Malzeme teknolojisinden kimsenin haberi yok. Dayanıklı olsun diye basıyorlar 1000D Corduradan ürünleri. Yelek mi ceset mi belli değil. Zaten TSK'nın dağıtmış olduğu diğer ekipmanlar ağır. İşin yoksa taşı.

TYR Tactical'ın çok güzel bir sloganı var. "Innovate or Die" Yenileş yada Öl. Amerika'da bu gibi kloncu ve yenilik yapamayan firmalar tutunamıyor. Tutunabilen tüm şirketlerin kendine has belli bir konsepti var. Her yıl kendi konseptlerinde saha tecrübesi olan kişiler ile piyasaya yeni ekipmanlar sunuyorlar ve bu yeni ürünler özel kuvvet birimlerince beğenilip mutlaka alınıyor. Velhasıl piyasaya biraz Amerikan Ekipmancısı zihniyetinde şirket lazım. Bekleyin az kaldı. ;)

HUN Taktik

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 677 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 15 6 7 8 914 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: