TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 29 May 2017, 16:13

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 18 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: İdef İzlenimleri
MesajGönderilme zamanı: 13 May 2017, 19:19 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Sevgili forum ahalisi bu konu altında idefde gördüğüm kendi konularımla alakalı idef izlenimlerimi aktarıp, fuarda sergilenen farklı ekipmanları birbirleri ile kıyaslayacağım.

Öncelikle kendime neleri en çok beğendiğim konusunda ufak bir liste yaptım.

En beğendiğim tabanca Canik Tp9 SF Elite
En beğendiğim saldırı tüfeği MPT-717 ve Kale KCR-556
En beğendiğim muharebe tüfeği Knight's Armament SR25K
En beğendiğim yarı otomatik nişancı tüfeği MKE KNT 76
En beğendiğim keskin nişancı tüfeği SAKO TRG M10
En beğendiğim özel görev nişancı tüfeği Victrix Armament Tormentum

Fuarda Glock, Sarsılmaz, Baretta gibi farklı tabancalar sergileniyordu. Glock yeni bir ürün getirmemişti. Sarsılmaz ise SAR-9 modeli vardı. Baretta ise APX modelini getirmişti. Bu kadar ürün arasından neden tp9 Sf Elite ? Şöyle ki yerli ve yüksek kaliteli. Bu sebeple tüm yabancı firmaları elemiş oldum. Tabancalarda öğrenilmesi gereken en önemli ve en zor husus tetiktir. Tetiğin o en son kırılma sertliği arttıkça öğrenmesi ve öğretmesi oldukça zorlaşmaya başlar. Bu sebeple çift hareketli tetiklerde isabet sağlamak için daha fazla çalışmak gerekir. Gerek Sar-9 gerekse Glock tetiklerinin son kırılma sertliği itibarı ile birbirlerine oldukça yakın ürünler. TP9 Sf Elite ise bu konuda daha nazik bir tetik kullanıyor. Gerek son kırılma sertliği gerekse atış sonrası tetik tekrarı olsun rakip horozsuz tabancalara göre daha önde.

Gelelim saldırı tüfeklerine. Yine pek çok firma saldırı tüfeklerini sergilemekteydi. Örnekleyecek olursak, her zaman ki gibi Baretta ARX-160 serisi, KAC SR16, Zastava AK'leri, Polonya MSBS 5.56, Arsenal Ak'leri olarak liste uzayıp gidiyor. Polimer saldırı tüfeklerindeki problemleri hepimiz biliyoruz. Sıcağı gördükleri ve ısındıkları zaman karşımıza sorunlar silsilesi çıkartıyorlar. AK ise güncelliğini hızla kaybediyor. KAC ise direk gaz işletmeli tüfekleri var. Kısa darbe gaz piston olarak ise MPT-717 ve Kale KCR 556 karşımıza çıkıyor. İki tüfek de neredeyse birbirleri ile aynı. Biraz ufak detaya inecek olursak neden karar veremediğimi açıklayayım. KCR556 Regülatörlü Gaz Bloğa sahip.

Tüfeklere bastırıcı(supresör) taktığınız zaman namlu içi basınç kolay kolay düşmeyeceği için sisteme giden gaz miktarı da artar bu sebeple tüfek daha fazla tepmeye başlar, tüfeğinizin ömrü azalır. Gaz regülatörünü bastırıcı tarafına çevirdiğinizde ise bu fazla gazı keserek tüfeğin daha fazla tepmesine engel olur.

MPT-717 ise tamamen çift taraflı kontrollere sahip. Buna sürgü bırakma mandalı da dahil.

Çift taraflı kontrol içere tüfeklerde tetik parmağınız ile şarjör bırakma ve sürgü bırakma mandallarını kontrol edebilirsiniz. Şarjör değişimi sırasında sol el ile şarjör taktıktan sonra sol el ile sürgüyü bırakmaya göre sürgüyü tetik parmağınız ile sağ taraftaki kontrolden bırakmanız size 0.3 ile 0.5 saniye arası bir hız kazandıracaktır. Bu da bazı durumlarda ölüm ve yaşam arasındaki ince çizgi demek oluyor. Bu 2 parça nedeniyle tüfekler arasında seçim yapamıyorum maalesef. Biraz geliştirme ile oldukça güzel tüfekler olabilecek kapasiteleri var.

İlk mesaj için şimdilik bu kadar. Listedeki diğer ekipmanları vakit buldukça yazmaya çalışacağım.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.

Attila Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 May 2017, 21:39 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 May 2017, 23:16 
Süvariler

MPT-717 ve Kale KCR-556'ının resimleri idef konusunda varmıydı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 May 2017, 13:17 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Shock hocam Ritter&Stark'ın SX- MTR diye bir tüfeği vardı. Çok hoş görünüyordu bence. :D :D Siz ne düşünüyorsunuz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 May 2017, 13:23 
Süvariler

KNT-76 agirligi ne durumda ustadim? Kara kuvvetleri icin Dragunovlarin yerini alabilirmi?

Ayrica su MKEK anti-materyal tufegini baktinizmi? Biraz treni kacirdiktan sonra eh bizde yapalim demis gibi bir hal almis sanki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 May 2017, 16:02 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

@Gürbet

MKEK standındaki görevli, kuvvetten gelen istek doğrultusunda anti-materyal ürettiklerini ifade etmişti. Sebebi ülkemize uygulanan ambargolar.

KNT-76'nın ise ağırlığını bilmem ama üretim amacını SVD'lerin yerine geçmesiydi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 May 2017, 16:20 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

KALE .50
Resim

MKEK MAM-15
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 May 2017, 19:29 
Akıncılar

Bir kere Kale ürünleri MKEK'ten daha iyi kesinlikle. MPT-76 standart zaten yorum yok ama özellikle 5.56mm ürünlerde kesinlikle özel sektöre verilmeli ihaleler. Kale'de, SARSILMAZ'da, Tisaş'da, Canik'te çok güzel AR-15 türevi tüfekler geliştirmişler ve hepside gayet hafif, pratik, kompakt ve kullanışlı.

Bana yerli tabancalarımız çok sert geldi. Bir GLOCK veya Smith Wesson çok daha yumuşak kumandalara, kuruluma, anahtarlara sahip. Yani alıp eline incelediğinde, aradaki 1000-1500TL farkı verir yabancı tabancayı tercih edersin açıkçası, neden bu ayarda olamıyorlar anlamıyorum?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 May 2017, 23:51 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 15:18 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Geçen fuarların aksine, bu sefer makine kimyadan oldukça iyi bir yöneticiye denk geldim(yada o beni buldu o kadar insanın arasından). Sanırım pazarlama departmanındandı. Tüfekleri kurcalarken uzaktan incelemiş olacak ki yanıma geldi. Biraz muhabbet edip sorular sorma fırsatım oldu. şahsi olarak, barutlu mühimmatlarda küçülen çapları ve ara mühimmatları destekleyen birisi olarak, 40mm bombalar yerine 20 veyahut 25mm airburst yani havada paralanan mühimmatların muharebe ortamında kullanımının piyadeye çatışmayı kısa sürede bitirme, tespit edilen hedefin hızlıca yok edilmesi gibi bazı hızlı reaksiyon kaabiliyeti kazandırmakta. MKE öncelik olarak 35mm havada paralanan programlanabilir mühimmata yönelmiş durumda. Hem Aselsan Korkut hemde Aselsan Korhan'ın 35mm kulesinde kullanılacak olan mühimmatları üretecekler.
"KORHAN kulesinde kullanılacak olan mühimmatlar 2019 yılında seri üretime geçecek."

Gelelim piyade için havada paralanan programlanabilir mühimmata. 2020 yılında MKE'deki yöneticimiz bu teknolojiyi piyade sistemlerinde kullanılır hale getireceklerini iletti. XM25 tarzı tek başına mı olur. Yoksa piyade tüfeğine entegre mi olacak onu sormadım. Şahsi olarak ayrı bir silah olarak kullanılması taraftarıyım. Zira piyade tüfeği entegre airburst silahlarda silahı kullanmadığınız zamanlarda bile elinizde taşımanız gerekiyor. Karar mekanizması bir saçmalık yapmaz ise oldukça güzel bir teknolojiye sahip olacağız.

Not: Bu tarafımca hazırlanmış bir haber olup TRMILITARY FORUM KAYNAK GÖSTERİLMEDEN PAYLAŞILAMAZ!!!!!

Attila Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 16:04 
Akıncılar

@Şok, Adam tabi ki böyle teknolojik şeyleri sever ister.

35mm mühimmat projesi enteresan bir "öğretici" iş oldu bizim için. Bakma, bu teknolojinin asıl sahibi olan Avrupalı da buna muhakkak ki çok şaşırmıştır. Normalde bizden beklenen bunu elimize yüzümüze bulaştırmamız, sonra da bunu gidip parasıyla Avrupalı'dan almamızdı. Ama oldu bak. (Hatta IDEF-15'e adam biz çekili top modernizasyonunu beceremeyiz diye GDF-009 modernize bir topu bile getirdi..)

MKE için sevecen tarafı ise şu; 35mm gibi çok zor bir iş için bile, ne taş attı ne kolu yoruldu. Sistem mühendisliğini SAGE yaptı. Ürün tasarımını SAGE toparladı. Tapasını ve tapa kurma mekanizmasını Aselsan bitirdi. İçerisindeki parçacık optmizasyonu ve üretimini SAGE halletti. Özel sektör bu merminin tapa, parçacık dizilim ve bütünleme hatlarını kurdu.

Testler SAGE'ce tamamlandı. Aselsan işini yaptı. Özel sektör de hattını kurdu. MKE bu konuda sadece bütçe transferi yaptı. Hem bütçeden payını aldı, hem de kurdurduğu kattın işleticisi oldu.

Aselsan ve silahçılarımız zaten eldeki 35mm mühimmat kabiliyetini Korhan gibi bir sistemle görüldüğü gibi denizden karaya, havaya bir dolu yere uygulamak azminde. MKE de bu arada bir para sayma makinesi ve her yerde böbürlenebileceği bir ürüne sahip oldu.

Daha ne olsun.. :roll:

Buradan alınan motivasyon, bu iş modelinin çalıştığının da sınanması ile, artık envai çeşit garip mühimmat üretimine heves edecektir MKE. Güdümlü havanlar, top/obüs mermileri. Piyade için farklı evsaflı, dediğin gibi belki 20mm/40mm kurulabilir ve paralanabilir mühimmat. Farklı tipte atıcılar. Bu garip mühimmatın SARP gibi araçlar üzerinden de atılıp kurulabilmesi, vs vs.

Hatta şöyle diyelim; Olmazsa yuh zaten artık!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 16:16 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Benim konu ile alakalı tek çekincem, alıcının ve alıcıdaki karar vericilerin şusu şöyle busu böyle olsun deyip, ortaya mpt-76 gibi bir ucubenin çıkmasına sebep olmaları(BKNZ: kurma kolu,taşıma kolu, askı kayışı, el kundağı, dipçiği, kalibresi...).

Sonuç olarak ben işin aktif güdüm ve hedef takip sistemine sahip bir mühimmata kadar gidebileceğini düşünüyorum. Belki DARPA gibi 50 kalibreye sığmaz ama, neden 20 veya 25mm olmasın.

Attila Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 16:46 
Akıncılar

Ohooo. Bütün vitamini orada o işin. Biz Türk'üz, her şey her şeyi yapsın isteriz. ;)

Artık yapan da isteyen de epey öğrendiler proje yapmayı bakma. MPT-76'yı da çok takma. Bir şeyi bir kez yaptın mı, bizde adettir, defalarca da yapar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 16:46 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Benim konu ile alakalı tek çekincem, alıcının ve alıcıdaki karar vericilerin şusu şöyle busu böyle olsun deyip, ortaya mpt-76 gibi bir ucubenin çıkmasına sebep olmaları(BKNZ: kurma kolu,taşıma kolu, askı kayışı, el kundağı, dipçiği, kalibresi...).
Sonuç olarak ben işin aktif güdüm ve hedef takip sistemine sahip bir mühimmata kadar gidebileceğini düşünüyorum. Belki DARPA gibi 50 kalibreye sığmaz ama, neden 20 veya 25mm olmasın.
İşte tam bu kısımda krizlere yol açan iktidarın anlık sonuç odaklı politik yaklaşım tarzı yonetim biçimi fırsat oluyor. İş bitsin diye eskiden hayatta dokunulamayan konumlara baskı yapabilir hale geldikleri için ortaya milli über süper gerçek ürünler çıkartmak(ve nemalanma) amacıyla işleri hızlandırabilirler.
Güdüm olamasın belirtilen civarda paralansın o dahi büyük fayda sağlar. 7,62 merminin sıvaması dahi ciddi zarar verebilirken daha büyük kalibreler neler yapar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 18:39 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

MKE yeni nesil plastik gövdeli el bombaları yapmışmıydı? Gördünüz mü öyle yeni bir ürün?

*Resimler temsilidir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 18:50 
Üye
Kullanıcı avatarı

MKE standında bayağı bir zaman harcadım özellikle yeni 15 ile ama el bombası görmedim hatırlamıyorum hocam, belki gören arkadaşlar varsa beni de duzeltmiş olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 20:28 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

MKE yeni nesil plastik gövdeli el bombaları yapmışmıydı? Gördünüz mü öyle yeni bir ürün?

*Resimler temsilidir.
Sevgili musti...

İdef başlığında kaç sefer yazdım firmalara sorusu olan yazsın tek mesajda toplansın gidip soralım diye. Bor'un pazarı bitmiş siz böyle bir soru ile geliyorsunuz.

Attila Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 22:45 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yazınıza denk gelmemiştim. Kusura bakmayın görmedim.

Birde konu yeni. İran'ın MKE si DIO diye diye bir kurum var. Onlar bu tip bir plastik gövdeli el bombası yapıyormuş. Sormamım sebebi budur.

Resim

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 18 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz