TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 22 Tem 2017, 03:34

Tüm zamanlar UTC+03:00


Loading


Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Bilim Yartısı
MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2017, 18:50 
Çevrimdışı
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Şub 2016, 03:41
Mesajlar: 760
Yaş:
Yartı ''yazma tahtası'' demektir. Bildiğiniz diğer yartıda olduğu gibi aynı işleyişle bu yartı, bilim adına ayrılmıştır. Süre içerisinde olduğunca beslenecektir.

Bilim olduğu için ve derneğin diğer bir takım bölümlerinde bilim, bilmeklik, teknoloji yani diğer bilim alanları da yerli yerince işlendiği için, bölümümüz de Türk diliyle yani dilimizle ilgili olduğu için diğer bilim alanlarıyla ilgili deyimleri de buraya geçiyor ve süreç içerisinde geçeceğim. Genel bilgimize katkı olur.

*

akma. Bu söz ''akan yıldız''ı anlatıyor, bunu Ahmet Vefik Paşa'nın Lehçe-i Osmânî'sinde (19. yüzyıl; 1890da ikinci baskısı yapılmıştır) tanıklıyoruz. Akan bilindiği gibi bir yıldız değil (ve olamayacağından), bir uzay taşı olduğundan ilgili deyim bilimli olmayıp tanıkladığımız bu söz gerçekten çok değerli ağırlı olduğu gibi yerinde dolayısıyla bilimli bir addır ve bilimi gerçeği yansıtmadğından, bilimsiz bir deyim olmasından ''akan yıldız''ın yerine kesin surette geçmelidir.

zırhlı. Yad bir söz olmakla birlikte, günde silah ve savunma biliminde yerleşmiş ve geçerdedir, ayrıca, güzel de bir sözdür. Bilindiği gibi ana zırhlı (ASZ, Ana Savaş Zırhlısı) için sıklıkla ''tank'' deyimi kullanıla gelir. Bu söz, özünde ''(su) depo''sunu anlatır ve döneminde İngilizlerin güvenlik gerekçeleriyle imleme koydukları bir addır. Almanlar bugün, örneğin, su deposuna ''Wassertank'' derler. Yakıt doldurmaya ''(das) Tanken'' derler. Günümüzde bunu sürdürmenin bir anlamı yoktur. Alışkanlık huyu da genelde iyi olmayıp, bilimde de pek yeri olmayıp (bkz. Pluto olayı, 2006 yılı) bilimce hareket etmenin doğru ve güzel olmasından, bilimin ve doğruların ardından gidenlerin, bilimi bilmeği sevenlerin zihinlerinin her dem zinde ve bilgileri yenilenebilir olmaları gerektiğinden kötü alışkanlığı/bilgiyi atmak, çok büyük ve iyi bir erdemdir. Bu yüzden, ana amacı zırhlı olmak (ya da ana amaçlarını görebilmesi için zırhlı olan) ve bu doğrultuda gerekli görevleri üstlenmesi nedeniyle zırhlı olan araçları kısaca ''zırhlı'' diye tanımlıyoruz. Güdümlü için önerdiğimiz gibi (bk. güdümlü girdisi) her zırhlı türüne göre nitelenebilir. Örneğin, Ana Savaş Zırhlısı (ASZ, ''tank'', ana zırhlı), Hafif Savaş Zırhlısı/Hafif Muharebe Zırhlısı (HSZ/HMZ), Görevli Taşıma Zırhlısı (GTZ, ''personel'' zırhlısı), Silah Taşıyıcı Zırhlı/Silah Zırhlısı (STZ/SZ), ve benzer.

güdümlü. Drone. İlgili yazıya buradan ulaşabilir, ayrıca dilerseniz konuya katkı da sağlayabilirsiniz: viewtopic.php?f=104&t=6803

takım. Bu söz çok güzel. takmak yani ''birleştirmek, bir araya getirmek, eklemek'' anlamlı eyleminden gelir. Bir çok alanda kullanışlıdır. Kimi yerlerde neden bunca anlamsız iş yaparız, bunu bilmiyoruz, ancak, örneğin, battery sözü, ki bu söz Latince'ye gider, ''takım'' anlamındadır. Böylece örneğin birkaç atardan ve ilgili emir denetleme ortasından (Emir Denetleme Ortası, EDO, ''komuta kontrol merkezi'') oluşan bir hava savunma birimi de, bir takım olur. Biz buna kısaca HST diyoruz. Kolay ve çevik kullanım. Hava Savunma Takımı. Topçularda ise bir ''batarya (battery)'' birkaç takımdan ortaya geliyormuş. Buna da yine ''takım'' anlamında olan ''battery'' denilmesi, anlaşılan o ki, benzer ya da aynı anlamdaki bir sözün arayışını ya da bas bayağı kolaylığı gösteriyor. İlkiyse, böylesi bir şeye gerek yok. Böylesi bir yapı da, örneğin, bölük, bölme vb. diye çağrılabilir. Örnekler artırılabilir.


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye