TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 22 Eyl 2017, 11:16

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 11 May 2017, 23:00 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Helikopter için: Dikuçak/Dikuçar

Hazarın doğusundaki Türk dillerinde kullanılıyor, Kazak Türkçesi: Tikuşak / Özbek Türkçesi: Tikuçar.
Alıntı:
Helikopter kelimesi Latince Helix ve Copter kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşmuş birleşik bir kelimedir. Helixi, Pervane (ki bu da Farsça'dır, bunun yerine Dönmek, Döner kullanılır) Copter ise Kanat demektir. Çoğu yerde Helikopter için Dönerkanat denmektedir zaten.
Sayın memogianni benim de yazmak istediğimi geçmiş. Teşekkür ediyorum. Ben de dönerkanat dendiğini biliyorum ve şimdiye dek hep bu sözü kullandım. Ancak bunun burada bek uygulandığını görmedim. Burada buna dikkat çekelim. Geçerlikte bu deyim var iken, sanırım en doğrusu bunu olduğu gibi bırakmak olacaktır, doğruca çeviri olsa da. Benim, buna ayrıca şöyle bir katkım/eklentim olacaktı.

''Uçak'' bizde anladığımız anlamda kullanılsa da, uç-an her araç, uçak/uçar'dır. Buradaki yapıya bir kezinde bir sapık/sapak örneğini vermiştim. Her iki ek de ayrıdır ve ilki bir şeyin ''doğru olmadığını'' anlatır iken, ikincisi ''sapılabilen bir yer''i, çatallamayı vb. anlatır. sokak gibi. batık/batak. çatık/çatak.

Böyle olduğu için soydaşlarımız dikuçar/dikuçak demişlerdir. Sözün özü, her türlü durumda bu eylemden kullanım sağlanabilir. Bu bağlamda da yaptıkları söz(ler)i çok akıllıca buluyorum. Dilde, İşde, Fikirde Birlik ülküsü şiarı doğrultusunda kullanılabilir. Bir şeyler söylemde kalmamalı. Kalmayacak da.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 21:48 
Süvariler

Dikuçak/Dikuçar sözü,kişide uçan aracın dik uçtuğu ya da kalktığı anlamını doğuruyor doğal olarak. Ama biliyoruz ki dikey havalanan jet uçaklar da var. Onlar literatürde 'helicopter' olarak geçmiyor. Bence dönerkanat daha uygun.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: