TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 17 Oca 2018, 09:55

Tüm zamanlar UTC+03:00


Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Kara Barut
MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2016, 13:40 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Merhabalar,

Kara barut ateşli silahlarda kullanılan ve bilinen en eski sevk barutudur. Aslında odun kömürü, kükürt ve güherçile diye de bilinen potasyum nitratın belirli oranlarda karıştırılarak öğütülmesiyle yapılır. Odun kömürü ve kükürt yanmayı sağlarken güherçile ise yanma için gerekli olan oksijeni sağlar. Kara barutun varlığı ile ilgili belgeler 9. Yüzyıla kadar gitmekteyse de formülasyonu ile ilgili ilk yazılı belgeler 1044 yılına tarihlendirilmiştir. Daha sonraları savaşlar ve ticaret yolları vasıtasıyla dünyanın diğer yerlerine yayılmıştır. Çinliler kara barutu ilk önceleri havai fişeklerde kullanmışlardır. Daha sonra yine bambu çubuklarından yapmış oldukları ve ucunda sivri oklar bulunan basit roketleri düşmanların üzerine uzak mesafelere atmak için kullanmışlardır. Ateş okları (fire arrows) denilen bu oklarda bambudan yapılmış bir roket oku uzak mesafelere atmak için kullanılmaktaydı. Düşman üzerine bir seferde binlercesi ateşlenen bu basit silahlar günümüzün modern topçu roketlerinin ilk örnekleri sayılırlar. Kara barut delikli demirin icat edilmesiyle birlikte ateşli silahlarda mermilerin sevkinde kullanılmaya başlanmış ve günümüzde de halen kullanılmaktadır.

Kara barutun günümüzde eski silahların güvenli bir şekilde kullanılması yada yeni yapılmış ancak kara barut ile çalışmak üzere dizayn edilmiş silahların eğlence amaçlı kullanımında daha çok karşımıza çıkar. Ağızdan dolma silahların hepsi, metal kovan kullanan silahların ise küçük bir kısmı yada ilk örnekleri kara barut ile kullanılmak için dizayn edilmişlerdir. Kara barutlar nitroselülöz esaslı dumansız barutlarla kıyaslandıklarında çok yüksek basınç ve erken pik noktası oluşturmazlar. O yüzden kara barut kullanmak için imal edilmiş ya da kara barut dönemlerinden kalma silahlarda dumansız barut kullanmak çok tehlikelidir. Kara barut ve dumansız barutun farklı basınç zaman eğrileri vardır. Kara barutun yanma hızı çok yavaştır ve namlu boyunca yanmaya devam ederler. Çekirdek ilerledikçe açılan hacimde yanarlar ve basınç açılan hacim sayesinde çok yüksek seviyelere ulaşmaz. Dumansız barut ise ateşlenmeyi müteakip büyük bir oranda yanarak mermi çekirdeği daha namlunun başlarında iken basıncın tepe noktasına ulaşır. O yüzden hem zamanın metalürjik teknikleri hem de namlu kalınlığı bakımından kara barut için dizayn edilmiş bir silahta dumansız barut kullanmak namlunun yada topun bir anda ortaya çıkan basıncı kaldıramayarak parçalanma yada yarılma riskini de beraberinde getirir. Artık avcılık kulüplerinin duvarlarında asılı duran kapsüllü ağızdan dolma çiftelerin namlu ucuna baktığımızda namlu ağzının neredeyse kağıt kadar ince olduğunu görebiliriz. Her ne kadar namlu başlangıcı daha kalın olsa da bu tip silahlar kara barutun oluşturmuş olduğu basınca göre imal edilmişlerdir ve dumansız barutla kullanılmaları tehlikelidir.

Kara barut ile çalışan tabanca ve tüfeklerin kullanımı, fişeklerinin kapsüllerinin kullanımı ile ilgili bir düzenleme ülkemizde bildiğim kadarıyla yok. Mesela toptan doldurmalı bir revolverin edinilmesi, taşınması, bunun ateşlenmesi için gerekli kalıp kapsül vs. gibi takım taklavatının üretilmesi bulundurulması satılması vs gibi detayları düzenleyen bir mevzuatın olmaması büyük bir eksikliktir. Örneğin bazı ülkelerde toptan ya da ağızdan dolmalı tabancalar normal tabancalar gibi sıkı bir takip denetlemelere tabi tutulmamakta, kullanımı alımı ve satımı daha basit düzenlemeler ile kontrol edilmektedir. Bu düzenlemenin eksikliğinden dolayı kara barut ile çalışan silahların edinilmesi yada sporda kullanımına Türkiye’de pek rastlanmamaktadır yada en iyimser yaklaşımla vardır ama ben görmemişimdir.

Kara barutlu silahlar yurtdışında spor ve eğlence maksatlı yoğun olarak kullanılmaktadırlar. Özellikle Amerika’da Kara barutlu silahlar için bir çok dernek ve kuruluşlar vardır ve bunlar çeşitli organizasyonlar düzenlemektedirler. Hatırı sayılır sayıda üyeleri ve meraklıları vardır. Bunu zevk olarak yaptıkları gibi atalarının anılarını da yad etmek için yaparlar. Tetiğin çekilmesiyle, gök gürlemesini andıran tok ve yüksek bir ses ile beraber namludan kızılımsı kıvılcımların eşlik ettiği bembeyaz yoğun bir duman çıkar. Eğer hava rüzgarsız ise ikinci atışı yapmak için yoğun dumanın dağılması ve hedefin tekrar görülür hale gelebilmesi için birkaç saniye beklemek gerekebilir. Atış alacakaranlıkta ya da gece yapılıyorsa namlu ağzındaki büyük alev topu rahatlıkla görülebilir.

Kara barut ile çalışan silahları çakmaktaşlı, kapsüllü, metal kovanlı olarak üzere 3 kategoriye ayırabiliriz. Fitilli olarak ateşlenenler pek popüler değildirler. Çakmak taşlı ve kapsüllüler ağızdan dolmalı olurlar. Revolver tarzı toplular ise toptan dolmalıdırlar. Metal kovanlı olanlar ise bildiğimiz modern mühimmata benzer ve sevk barutu olarak karabarut kullanılır. Çekirdeklerinde ise kanallar vardır ve bu kanallar kara barutun oluşturduğu kirlenmeyi azaltmak için bir çeşit yağla doldurulmuştur. Bu yağlı kısım ekseri üzerine kir ve toz birikmesini önlemek için kovanın içinde kalır.

MKE de bir süre kara barut imal etmiş ve eski tüfeklerde kullanılmak üzere bayilere bu baruttan vermiştir. Bildiğim kadarıyla artık bayilerde bu MKE barutu pek bulunmuyor. Rahmetli avcı Muzaffer eniştem fişek doldururken bıçağın ucuyla kapsülün üzerine biraz karabarut döker daha sonra üzerine dumansız barut doldururdu. Böylece barutun daha iyi yandığını söylerdi. Bundan 20 yıl kadar önce avda ağızdan dolma tüfeklerin yasaklandığını duymuştum. Tapa olarak kullanılan pamuklu bezlerin yada gazete kağıtlarının için için yanarak kuru otların arasına düştüğünde yangına sebep oluyormuş diye söylemişlerdi. MKE nin yapmış olduğu barut tek tip toz şekeri formunda küçük granüller halindedir. Aslında kara barut kullanım amacına göre değişik kalınlıkta olur ve sınıflandırılır. 19. Yüzyılda bu standart haline gelmiştir. Fg av tüfeklerinde, FFg orta ve küçük çap tüfeklerde, FFFG küçük çap tüfeklerde ve tabancalarda, FFFFg çok küçük kalibreli tabancalarda, kısa namlulu tabancalarda ve çakmaktaşlı tüfeklerde yemleme barutu olarak kullanılırlar. Kara barut ne kadar ince olur ise yanma hızı o kadar yüksek olur. Kalibre ve namlu küçüldükçe en ince formdaki kara barut kullanılır.

Ağızdan dolma bir tüfekte barut hakkı namludan boşaltılarak dipçik yere birkaç kez vurularak barutun oturması sağlanır. Daha sonra üzerine tapa vazifesi görecek bir parça paçavra yada tapa konularak harbiyle sıkıştırılır. Üzerine saçma dökülür ve saçmanın namludan dökülmemesi için tekrar bir tapa sıkıştırılır. Eğer ateşleme mekanizması çakmak taşlı ise falya çanağına bir miktar yemleme barutu dökülerek kapatılır. Eğer kapsüllü ise kapsül memesine kapsül takılarak horoz istinada alınır. Bu durumda tüfek ya da tabanca atışa hazırdır ve horozun kurulup tetiğin çekilmesiyle silah ateşlenir.

Ağızdan dolmalı tüfeklerin genelinde yuvarlak bilye şeklinde tek kurşun kullanılır. Eğer tek kurşun atılacaksa namlu çapından küçük olan kurşun ufak bir bez parçasına sarılarak namludan aşağıya sürülür. Böylece kurşun namluya sıkı sıkıya girer ve daha hassas atış sağlar. Yivli namluya sahip olan dolma tüfeklerde ise minie tarzı arkası oyuk olan ve barut gazının basıncıyla genleşen mermi çekirdekleri kullanılır. Bunlar çok daha hassas atışlar yaparken menzilleri de daha uzundur.

Toptan dolmalı revolverlerde ise her top ayrı ayrı doldurularak her topun arkasındaki memelere birer tane kapsül takılır. Tabancanın üzerinde yer alan manivela vasıtası ile küre şeklinde ya da konik olan kurşunlar sıkı bir şekilde topun içine oturtulur. Daha sonra haznenin üzeri yağ ile kapatılır. Bu yağ namlu içi kirlenmeyi azaltırken, ateşleme esnasında çıkan kıvılcım ve ateşin topun diğer haznelerindeki barut hakkını ateşlemesini önlemektir. Bu yağ balmumu ve zeytin yağının eşit oranlarda kaynatılarak karıştırılmasıyla da yapılabilir.

Normal metal kovanlı fişeklerde ise dumansız barut yerine kara barut konulur. Çekirdeğin kanalları yağ ile doldurularak kovanın içine oturtulur. Çekirdekler sıcak yağ içine konularak yağın biraz donması beklenir çekirdekler çıkartılarak üzerindeki fazla yağ silinir böylece yağ sadece kanalların içinde kalır. Yada barut hakkının üzerine bir karton konur bu kartonun üzerine yuvarlak şekilde boş bir kovanla kesilmiş yağ parçası konularak çekirdek üzerine oturtulur. Karton parçası yağ ile barut hakkının temas etmesini önler.

Karabarut yandığı zaman çok fazla kurum ve artık bırakır. Bu artıklar namlu içine yapışır. Kullanılan bu yağ namlu içi kirlenmeyi engellemese bile azaltır. Kara barut ile çalışmak üzere tasarlanmış silahların yiv ve setleri daha derin yapılır. İnce yiv ve setler kısa sürede dolarak işlev görmez hale gelirler. Ayrıca kirlenen namlu kurşunun çıkışını engelleyerek namlu içi basıncın tehlikeli seviyeye çıkmasına sebep olurlar. Yiv ve setsiz ağızdan dolma tüfek ve tabancalarda bu çok büyük problem olmaz iken yiv setli toptan dolmalı yada metal fişekli silahlarda önemli bir konudur. Zira silahın parçalanması kullanıcıya ve yanındakilere zarar verme riski vardır.
Kara barut için yapılmış tüfeklerde genellikle yüksek çaplar ve uzun namlular göze çarpar. Çünkü kara barut çok yüksek hızlar sağlayamaz. Barut hakları genelde çok fazla miktarda olur. Bu kadar barutun verimli yanması içinde çok uzun namlulara ihtiyaç vardır. Enerjinin uzak mesafelere taşınması ise ancak ağır ve yüksek çaplı kurşunlar ile mümkündür. Mesela bizde Aynalı Martin olarak bilinen Osmanlı tarafından da kullanılmış olan 11,43x60mm martini fişeği 5,5gram karabarut barut hakkı ile 31 gramlık çekirdeği 84 cm boyundaki uzun bir namludan ancak 410mt/sn bir hızla dışarıya sürmektedir.

Orijinal olarak kara barut dolusu olarak dizayn edilmiş 38 special mermisi 10,2 gramlık (158 grain) mermi çekirdeği ile 1,36 gram (21 grain) FFg kara barut hakkıyla 260 mt/sn (850 fps) hızı yakalarken, aynı çekirdek ağırlığında 0,32 gramlık (5 grain) dumansız barutla (unique) 260 mt/sn (850 fps) hıza ulaşabilmektedir. Ağırlık olarak baktığımızda aradaki fark ağırlık olarak 4,25 kattır. O yüzden 38 special mermisinin boyuna ve içindeki barut miktarına baktığımızda kovanın büyük kısmı boştur.

1896 tarihli bir yayında yer alan kara barutla çalışan av tüfekleri için barut ve saçma hakkı miktarları aşağıdaki şekilde verilmiştir.

Kalibre Kara Barut Miktarı Saçma miktarı
12 5,75 gram 32 gram
16 4,42 gram 28 gram
20 4,42 gram 21 gram

Karabarutlu silahları kullanmak zevkli olduğu kadar aynı zamanda biraz pis bir iştir. Kara barutun artıkları çok kolay sağa sola bulaşırlar. Eller kurumdan siyaha döner. Yanan kükürtün kokusu elbiselere siner. Namlunun içi çam çırası yanmış soba borusu gibi olur. Temizliği en iyi sıcak su altında olur. Bildiğiniz namluyu yıkamak daha sonra kurulayarak yağlamak gerekir.

Bu tarz silahlarla ilgili mevzuat düzenlemesi yapılır ise heveslilerinin ve meraklılarının çok olacağını, kısa sürede yaygınlaşıp sevileceğini düşünüyorum. Bu emektar sevk barutunun sadece ramazan ayına, oruç açmak için atılan top namlusuna sıkıştırılması hakkettiği değer değildir. Bu tarz silahlar, hele hele antika özelliğine sahip belirli bir geçmişe sahip ise atışına doyum olmayacak şekilde zevklidir. Yukarıda bu tarz silahlarla ilgili mevzuat eksikliğinden bahsederken aklıma gelen bazı şeyleri yazmadan geçemeyeceğim. Amerika da atalarının vahşi batıya gelirken yaşadığı maceraları yad etmek için kovboy kıyafeti giyip onların kullandığı silahlarla atış yapan, ülkenin her yerinde bu işi organize eden bir çok kurum ve kuruluşu düşünürken, Çanakkale’de yedi düvele diz çöktüren topların kiloyla hurdaya satılmasını organize eden yöneticilerimizin bu tarz bir mevzuat düzenlemesini yapması bir yana akıllarına bile getireceklerini düşünmemekle beraber iğneyi de biraz kendimize batırmamız gerektiğini düşünüyorum. Örneklendirmek gerekirse, Amerika’da National Rifle Association (ulusal tüfek derneği ) 1874 yılında kurulmuş, o günden hu yana silah severlerin hakkını savunan kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Günümüzde 250 milyon dolar cirosuyla silah severlerin hakkını savunmaktadır. Ülkemizdeki eksiklik kanarya sevenlerin, akvaryum sevenlerin bile bir araya toplanıp organize olabildiği Türkiye’de, kanunlara saygılı, vatanını milletini seven, silahı bir spor ve hobi olarak gören silah severlerin sosyal ve politik arenada haklarını savunacak, sorunlarını gündeme getirecek, sorunların çözümü için yönlendirme ve yol gösterme misyonunu üstelenecek, bürokraside lobi faaliyeti gösterecek bir yapı oluşturamamış olmasıdır. Kendimiz çalıp kendimiz oynadığımız ve bu yapı oluşturulmadığı sürece 500 dolarlık tabanca ya da tüfeğe 5000 dolar öder, 200 tane istihkak mermisiyle antremanmı yapalım tüfekmi sıfırlayalım, avamı gidelim diye kendi aramızda daha çok konuşuruz.

Saygılarımla


En son çoti tarafından 14 Tem 2016, 14:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Kara Barut
MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2016, 14:06 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 22 Tem 2012, 11:17
Mesajlar: 893
Konum: ANKARA
Yaş: 41
Çok güzel bir yazı olmuş Sayın Çoti.Elinize sağlık.

_________________
Büyük Millet Meclisi sizin yiğitlik çevrenizde korkusuzca bağımsızlık mücadelesine devam edebilmiştir. Bu nedenle Ankaralı hemşehrilerimin, bu vatanı kurtarma mücadelesinde ayrı bir şeref hissesi vardır.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye