TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 17 Oca 2018, 09:55

Tüm zamanlar UTC+03:00


Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Silahlarda geri tepme kuvveti
MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2016, 12:26 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Merhabalar,

Silahların geri tepmesi, değişik atıcılar tarafından bir takım kişisel fiziki farklılıklar dan dolayı farklı derecelerde hissedilebilir yada farklı doluların ateşlenmesi ile hissedilen tepmenin şiddeti değişebilir. Eğer elimizdeki silah ve merminin özelliklerini biliyor isek bu şiddetin enerjisini matematiksel olarak hesaplayabiliriz. Kendi fişeklerini kendileri dolduranlar farketmişlerdir. Eğer barut hakkı sabit olup saçma ağırlığını yada kurşun ağırlığını arttırırsak hissedilen tepme artar, saçma yada kurşun ağırlığını sabit tutup barut miktarını arttırırsak hissedilen geri tepme yine artacaktır.

Silahın ağırlığı, barut hakkının ağırlığı mermi ağırlığı ve hızı biliniyor ise geri tepme enerjisini hesaplayabiliriz. Bu değerler ayrıca geri tepmenin bağlı olduğu faktörlerdir aynı zamanda. Bu değerlerden herhangi birinin değişmesi geri tepme enerjisini de değiştirecektir. Namlu içinde koşar adım çıkışa doğru ilerleyen merminin oluşturduğu geri tepmeye istinaden ikincil olarak, merminin namluyu terk eder etmez serbest kalan yüksek basınçlı gazların aynı roket misali silahı geri itmesi ile oluşan bir geri tepme kuvveti de vardır. Bu tepme şiddeti birincisinin aksine namlu ağzuna monte edilen, namlu ağız freni denilen ve genleşen barut gazlarının yönünün değiştirilmesi ile azaltılabilir niteliktedir.

Bir fizikçi muhtemelen newton kanunlarına işaret ederek , Momentum korunması yasasına göre ileri doğru ivmelenen merminin momentumu geriye doğru ivmelenen silahın momentumu ile eşit olmalıdır diye olayı açıklayacak, bizim gibi amatörlerin kafasını daha çok karıştıracak, anlamak için eğer atılmadı ise lise fizik kitaplarını karıştırmak zorunluluğu ortaya çıkacaktır. Fizikçileri bu çalışmalarından dolayı takdir ve tebrik ederek bulmuş oldukları formülleri son hali ile kullanmak, bizim seviyemizdeki meraklılar için en kestirme, basit ve akılcı yol olacaktır.

G.T.E.=Geri tepme enerjisi Kg -Mt
Mermi ağ.= Mermi ağırlığı tapa vs dahil olarak
Tüf.Ağ. =Tüfek ağırlığı
Nam. ç.h.= namlu çıkış hızı
Barut h.a.=Barut hakkı ağırlığı
9,8 rakamı sabit değerdir
1,5 rakamı barut gazının hızlarıyla alakalı olduğu için değişkendir.
Yüksek güçlü tüfeklerde 1,75
Av tüfeği Ortalama namlu boyu 1,50
Av tüfeği uzun namlu 1,25
Tabanca ve revolver 1,50 olarak alınır. Bu değerler 1929 yılında “British Text Book of Small Arms” kitabında açıklanan ve daha sonra yoğun deneylerle kanıtlanmış olan rakamlar olduğu söylenmektedir.

G.T.E=(tüf. Ağ./2x 9,8)[(Mermi ağ.xnam. ç. h.+barut hakkı ağ.xnam. ç. h.x1,5) /tüf.ağx1000] ²

3,5kg lik bir av tüfeği ile ateşlediğimiz 32 grlık bir dane 2 gramlık tapası ile beraber, 1,80gram barut hakkı ile namluyu 400mt sn hızla terk ediyor ise bunun geri tepmesi ne olacaktır.

G.T.E.=(3,5/2x9,8)[(32X400+1,80x400x1.5) /3,5x1000] ²
G.T.E.=(0,178)(12800+1080/3500) ²= 2,79 Kg-mt

Bunu da joule çevirdiğimizde 27.36 joul yapar (internet çevirici kullandım)

Yuıkarıdaki formül SAAMI’nin teknik yayınlarının içinde yer almasına rağmen Formülde kullanılan 1000 rakamı yayında eksik olarak gözüküyor. Bu rakamın metrik sisteme çevrilirken atlandığını düşünüyorum.

Bir diğer başka formüle göre enerjisini Joul olarak hesaplamak istediğimizde önce silahın geri tepme hızını bulmamız daha sonra enerji formülünün içine dahil etmemiz gerekiyor.

Silahın hızı= (Mermi ağ.xnam. ç. h.) + (barut hakkı ağ.xnam. ç. h.x1,5) / 1000xtüf. Ağ.
Silahın hızı= (32x400+ (1,80.x400x1,5) / 1000x 3,5
Silahın hızı= (12800+ (1080) / 3500=3,96Mt/sn

Silahın hızı elimizde olduğuna göre rakamları enerji formülüne yerleştirebiliriz.

Silahın enerjisi=0,5Xsilah ağırlığıx silah hızı²
Silahın enerjisi=0,5X3,5x 3,96²=27,44 J olarak çıkar

Her iki formülde de değerler hemen hemen yakın çıkmıştır. Yuvarlamalar yapılmamış olsa idi tam aynı rakamların çıkması gerekirdi.
Aynı tüfekte değişik hızlarda yada gramajlarda dolular kullanıldığı taktirde tüfeğin geri tepme esnasında çıkartacağı enerji değerleri hesaplanarak aradaki fark rakamsal olarak ifade edilerek sübjektif yapılacak yorumlar bertaraf edilmiş olur.
Bu enerjinin dağılımının yarı otomatiklerde uzunca bir süreye yayılarak hissedilen tepmenin azaldığı araştırmacılar tarafından ifade edilmektedir.

Saygılarımla


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2016, 22:28 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 17 Tem 2012, 16:48
Mesajlar: 841
Konum: Merzifon
Yaş: 43
Geri tepme konusuna önemli bir ilavede bulunayım: Namlu ile dayanak noktası arasındaki dik mesafe, aslında geri tepme enerjisi kadar ve belki daha bile önemlidir. Sanırım tabanca jargonunda buna "namlu ekseninin düşük olması" deniyor.

Hissedilen tepmede bu husus, geri tepme enerjisi kadar önemlidir.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 20 Haz 2016, 18:16 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Sayın merzifonlu,

İlginiz için teşekkürler.

Namlu ekseni ile kabzeyi kavrayan el arasında dikey mesafe , manivela etkisi ile hissedilen geri tepme kuvvetini artıran bir husustur.
Yukarıdaki metinde ifade edildiği üzere hesaplamalar tüfek yada silah aynı olmak üzere değişik hız ve ağırlıkta ki doluların oluşturacağı geri tepme sonucu oluşan enerji değerlerini rakamsal olarak ifade edebilmek için gerekli formüller örneklendirilmiştir. Namlu ekseninin değişmesi aynı enerji değerlerinde hissedilen tepmeyi de değiştirecektir.
Formüllerin orjinal kaynağına http://www.saami.org/PubResources/GunRecoilFormulae.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye