TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Kas 2017, 10:30

Tüm zamanlar UTC+03:00


LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2016, 10:21 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Merhabalar,

Değişik tur sayısına sahip olabilen namlu içi setlerin çapı, içinden geçecek çekirdekten bir miktar daha küçük yapılır. Böylece mermi namludan geçerken setler içine gömülen mermiyi ezerek döndürürken, çekirdeğe uyguladığı zorlama ile barut gazının yanma esnasında yeterli basınç oluşturmasını sağlarlar. Helezonik çıkıntılar şeklinde olan setler mermi üzerinde belirgin izler bırakır. Bu izlerin merminin aoerodinamik yapısını bozduğu teorisinden hareketle yine mermiye dönme hareketini veren ancak üzerinde derin izler bırakmayan poligonal yiv setli namlular geliştirilmiştir. Bu teoriye göre mermi daha az deformasyona uğrayacağı için atış hassasiyeti artacaktır. Poligonal namluların en önemli dezavantajı ceketsiz kurşundan yapılmış çekirdeklerin kısa sürede namluda birikerek namluyu kirlettiği teorisi olduğu söylenmektedir. Çekirdek ile namlu arasında ki yivlerde hiç boşluk olmamasından dolayı ve sürtünme alanının büyüklüğünden dolayı kirlenmeye daha fazla meyilli olduğu söylenebilir. Bu iki namlu arasındaki fark aşağıdaki şekilden de görülebilir. Poligonal namlu aslında sanıldığının aksine av tüfeklerinde olduğu gibi tam düz değildir. Dönme hareketini sağlayan helezonik yapının oluk ve çıkıntıları arasındaki geçişler yumuşaktır ve mermi çekirdeğinin tüm yüzeyini kavrar. Mermi üzerinde namlu ile temas halinde olan yüzeylerin izi çıkar. Normal yiv setli mermilerde, çekirdek ile temas halinde olan çıkıntı şeklinde olan setlerin açılı çizik şeklindeki izleri mermi çekirdeğinin üzerine oyulur.


Resim
Soldaki namlu normal yiv setli namludur. Sağdaki ise poligonal yiv setli namludur.

Resim
Soldaki mermi poligonal namluya sahip tabancadan ateşlenmiş 9mm parabellum mermisidir, sağdaki ise standart yiv setli namludan ateşlenmiş kısa 9 tabir edilen mermidir.

İlave: Poligonal namlunun diğer bir önemli özelliği olan barut gazı kaçağını en aza indirmesidir. Atım yapılmış mermi üzerindeki izlerden de anlaşılacağı üzere normal yiv setli namlularda mermi çekirdeği ile yivlerin arasında kalan çok küçük boşluktan basınçlı barut gazı sızıntıları olmaktadır. Bu barut gazları mermi daha namlu içinde iken sızarak çekirdeğin önüne geçerler. Poligonal namludan ateşlenmiş çekirdek üzerindeki izlerden anlaşılacağı gibi namlu çekirdeğin tüm yüzeyi ile temas halinde olduğundan, çekirdek ile namlu arasında hiç boşluk kalmaz dolayısyla barut gazının sızmasını engeller. BArut gazı daha verimli kullanılacağından teorik olarak da daha fazla ilk hız demektir. Karşılaştırmalı tabanca atış testlerinde, poligonal yiv sete haiz namluların geleneksel namlulara oranla ortalama 3-4mt/sn daha fazla ilk hız verdiği pratik olarak da kanıtlanmıştır.

Saygılarımla


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2016, 19:45 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 01 Kas 2015, 01:12
Mesajlar: 1141
Yaş:
Merhaba Sayın çoti;

Poligonal namluların yapılış amacının isabetlilik değil de, hız için olduğunu hatırlıyorum. Hatta başka yerlerde isminin aksine "Polygonal" namlunun "poligon" için olduğu değil, geometrik yapısından dolayı bu ismi aldığı belirtiliyordu.

Saygılar.

_________________
Resim
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2016, 01:23 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Sayın AVCI,

Hafızanız sizi yanıltmıyor. Poligonal namlulular barut kaçağını en aza indirdiğinden daha fazla ilk hız da sağlamaktadır.

Poligonal namlunun kayda değer ilk örneklerinden biri olarak, metrik ölçü sisteminin yanında withworth vida ölçü sistemini geliştiren, vidaya diş açma konusunda uzman olan sir Joseph Withworth efendinin bu yeteneğini namlu içine yiv açma şeklinde pratiğe dökme çabalarının bir sonucu olarak ortaya çıkan withworth tüfeği gösterilmektedir. Poligonal namlulu toplarının gerekli ilgiyi görmemesi üzerine aynı prensipte poligonal yiv setli namlulu tüfeklerin o zamanda kullanılmakta olan 1853 Enfield tüfeklerinden daha hassas atışlar yapabileceğini iddia etmiştir. Vida dişi açmadaki yeteneğini namlu içine yiv açmada da göstermiştir. Yapılan denemelerde Withworth efendinin iddiasının altını doldurur nitelikte olduğu görülmüştür. 1:20 yiv set tur oranının tüfeğine en uygun oran olduğunu deneme yanılma yöntemleri ile bulmuştur. Ozamana kadar olan en iyi mermi grupmanı 450 metre mesafede 70 cm iken Withworth tüfeği 12cm grupman yapmayı başarmıştır. Ancak üretiminin zor olması, ateşleme sistemi ile ilgili sıkıntılar yaşanması büyük miktarlarda üretilmesini ve orduların donatılmasına engel olmuştur. Yapılan penetrasyon testlerinde aynı barut hakkıyla 1853 Enfield'tan neredeyse iki kat fazla işleme gücüne sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bu barut gazının daha verimli olarak kullanıldığının dolayısıyla hıza olan katkısının da kanıtıdır. Atış hassasiyeti ile namlu kalitesinden, isabet kolaylığı ile hızın yakın ilişkisinden bahsedilebilir. Zira iyi bir namlu hassas atışlar verirken, yüksek hız atış yörüngesini daha yatık kılacak dolayısıyla mesafe uzadıkça yapılması gereken yükselişi azaltarak mesafe tayin hatalarından kaynaklanan alt yada üst vurma problemlerini minimuma indirecektir. Withworth tüfeği değişik namlu ve kurşun yapısı ile bu iki avantajıda bünyesinde barındırmıştır.
Poligonal zaten Türkçede çokgen anlamındadır.

Orduları donatacak büyüklükte sipariş almamasına rağmen uzak mesafelerden hassas atış ihtiyacının olduğu yerlerde talep görmüştür. Amerikan iç savaşında konfedere ordusu Withworth keskin nişancı takımları çok uzak mesafelerden "yankee" leri bu tüfekler ile avlamıştır. Çok meşhur olan ölmeden önceki son sözü capslerinde sıkça karşılaşılan gerçek bir olay olan yankee generali John Sedwick'in yaklaşık 1 km mesafeden yapılan atışlardan sakınmak için tam siper yatan askerlerine kızarak" korkaklar bu kadar mesafeden bir fili bile vuramazlar" deyip siperlerin üzerine ayağa kalkıp sağ gözünün hemen altına yediği mermiyi de yine poligonal namlulu bir withworth tüfeği ateşlemiştir. Wİthworth tüfeklerinin 1500 metrelere kadar isabetli atışlar yapmaya muktedir olduğu söylenmekte, 2000 metre mesafelerde bile istikrarlı atışları olduğu belirtilmektedir.

Saygılarımla


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2016, 01:51 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 01 Kas 2015, 01:12
Mesajlar: 1141
Yaş:
Sayın çoti,

O zaman bu namlu kesme tekniğini bir mucize olarak nitelendirebilir miyiz?

Saygılar.

_________________
Resim
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2016, 02:04 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Sayın AVCI,
Mucizeden ziyade beceri ve beyin eforu daha öne çıkmış gibi duruyor.

Saygılarımla


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2016, 23:10 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 11 Eyl 2015, 16:02
Mesajlar: 201
Yaş:
Sayın Çoti, üstün özelliklerine rağmen günümüzde tercih edilmemesini hangi sebeblere bağlayabiliriz acaba?


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2016, 00:54 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Sayın Azap5555,

Poligonal namlular ikinci dünya savaşında imal edilmeye başlanan MG42'de, günümüzde Glock, Heckler Koch, Desert Eagle, Kahr gibi markaların bazı modellerinde, G3 mekanizması üzerine şekillendirilen PSG1 keskin nişancı tüfeğinde de kullanılmaktadır. Dövme metoduyla üretilmesi gereken namlular için pahalı ekipman, oluşan stresin giderilmesi için özenli ısıl işlem gerektirmesi gibi hassas ve maliyetli üretim teknikleri ekonomik nedenlerden dolayı büyük ölçekli imalatlar haricinde rantabıl görülmemiş olabilir.

Yiv setleri her seferinde tek tek kesme yöntemi, çok fazla yatırım gerektirmediğinden, ufak ölçekli imalatçilerin bile çok fazla para harcamadan kurabileceği ekipmanı ile özel sipariş yüksek kaliteli namluların imalatinde halen ön sırada yer alırken, hepsini tek seferde kesme yöntemi de kullanılmaktadır. button rifling denilen düğme çekme yada itme yöntemi ile yapılan namlu imalatleri daha hızlı ve ekonomik olmaktadır. Hamsi pilavi ile ünlü coğrafyanın bireysel müteşebbisleri de benzer uygulamayı 2 kg lik çekiç ve kısa bir mil yatırımı ile gerçekleştirebilmektedirler. Yivler üzerine her bir çekiç darbesinin düğmeyi itip durması esnasında bıraktığı enine izler bu üretim sisteminin alameti farikası sayılabilir.

Saygılarımla


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2016, 01:20 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 01 Kas 2015, 01:12
Mesajlar: 1141
Yaş:
Sayın çoti;

İkinci paragrafta klasik (konvensiyonel) namludan bahsediyorsunuz değil mi?

Saygılar.

_________________
Resim
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2016, 23:20 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Evet sayın AVCI klasik yiv set açma metodlarının ekonomik olarak en cok tercih edilenleri.

Saygılarımla


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 13 Haz 2016, 10:23 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Merhabalar,

Namlu hassasiyeti konusunda değişik kaynaklarda değişik fikirler beyan edildiği görülmektedir. Müsabakalarda kullanılacak namlular genellikle özel imalat olarak yaptırılmaktadır ve en önemli faktör namlu hassasiyetidir. Özellikle uzun mesafe atışlarında başarının yakalanabilmesi için namlunun kalitesi ön plana çıkmaktadır.2013 Precision Rifle Series (PRS) Final müsabaka atışlarına katılan sprocular arasında yapılan bir araştırmada kullandıkları namluların imalat şekilleri şöyle çıkmıştır. 56 sporcunun 50 sinin namlusu kesme yöntemi ile, 5 inin düğme çekme yöntemiyle, 1 tanesinin de düğme itme yöntemi ile yapıldığı görülmektedir. Kesme yöntemi ile yapılan namlu imalatlarının profesyonel sporcular tarafından açık ara tercih edildiği görülmektedir. Mutlaka bir bildikleri vardır. Ancak bu veri ile diğer yöntemlerin daha kötü olduğu varsayımına gitmek biraz haksızlık olacaktır. Zira namlu imalatında kullanılan tekniğin yanında kullanılan hammadde kalitesi, ustalık, namlunun dış profili, ekipman toleransları, dipçik arkasındaki vatandaş gibi bir çok değişken de mevcuttur. Örneğin David Tubb, Camp Perry ulusal yüksek güçlü tüfek atış şampiyonasını 11 kez kazanmış , o zamana kadar yapılmış en iyi skoru da düğme çekme yöntemiyle yapılmış schenider marka namlusuyla yapmıştır. Genellikle kesme yönteminin daha hassas namlular verdiği söylenirken, önemli şampiyonluklar daha farklı bir yöntemle yapılmış namlularla da kazanılabilmektedir. Bu ve buna benzer durumlar bir takım keskin genellemelerin yapılmasını zorlaştırmaktadır.

Saygılarımla


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye