TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 16 Ara 2017, 12:10

Tüm zamanlar UTC+03:00


LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 31 May 2016, 10:22 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Merhabalar,

Mermi çekirdeklerinin penetrasyon olarak tabir edilen delme gücüne, çekirdeğin, hızı, yapısı, geometrisinin yanında pek sözü edilmeyen mermiminin stabilizasyonundan kaynaklanan bir takım faktörler de söz konusudur. Mermiler stabilizasyonunu kendi etrafında dönerek sağlarken statik olarak ve dinamik olarak ta stabilize olmak zorundadırlar.

Mermiler namludan çıkınca ve namlu ya yakın mesafelerde ingilizce yaw, precession ve Nutation denilen, Türkçesi yalpa, presesyon ve nutasyon olan bir takım salınımlar yapar. Bunu açıklamak gerekirse yalpa mermi burnunun uçuş hattından çıkacak şekilde bir döngüye sahip olması, aynı yunuslama hareketi gibi, presesyon merminin kütle merkeze etrafında salınım yapması,nutasyon ise merminin uç kısmının ufak dairesel hareketler yapmasıdır. yalpa ve presesyon merminin kendi etrafında döngü hareketinin vermiş olduğu rotasyon ile namludan uzaklaştıkça azaluır ve bir süre sonra dengeye otururarak mermi stabilizasyonunu kazanmış olur. Böylece mermi statik olarak satbilize olmuş olur. Uçuş yolu boyunca kendisini burnu ileride olacak şekilde aynı eksende tutması durumunda da dinamik olarak stabilizasyonunu kazanmış olur.

Peki bu stabilizasyonun mermilerin delme gücü ile olan ilişkisi nedir?

Sanal ortamın en çok tıklanan ve silah severlerin takip ettiği popüler kişiliklerinden olan Hitchcock45 amcanın masasının altına koyduğu mermi sandığından tabancasına maşrapa maşrapa mermi doldurmasından, mp38/40 ile su dolu varili çay süzgecine çevirip, ince rotuşları glock tabancasıyla yapmasından çok çok önceleri general Hatcher bu konuyla ilgili bir takım araştırmalar yapmıştır. Bu araştırmalar ve deneyler günümüzde de devam etmesine rağmen en azından benim bildiğim en erken yazılı kaynak Hatcher'ın yapmış olduğu bu deneydir.

Deneyde 82 santimlik meşe tahtasında 820mt/sn ilk hıza sahip 150 grainlik 30-06 mermisi ile 190 metre mesafeden atış yapılmış, mermi düzügün bir çekilde mermi ucu ileride olacak şekilde meşe tahtasını delmiştir. Daha sonra 45 metre mesafeden atış yapılmış, mermi stabilizasyonunu tam sağlayamadığından dolayı direnç ile karşılaştığında yalpalamaya başlamış, daha sonra taklalar atarak tüm enerjisini penetrasyonun erken safhalarında bitirmiştir. Uzak mesafelerde delme takatinin daha fazla olması daha düşük hızına rağmen merminin dönme hızının verdiği kuvvetle stabilizasyonunu tam sağlamasından ve bir kuvvetle karşılaşmasına rağmen burnu ileride hareketine devam etmesinden kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı 190 metre mesafeden yapılan atışın delme miktarı 45 metre mesafedekinden fazla olmuştur. Bu bir bakıma mermi namludan çıktıktan sonra hızlanmasına devam ederek uzak mesafelerde daha fazla deler efsanesine getirilecek bir açıklama da sayılabilir. Barut gazının mermi arkasındaki basıncı sıfırlandığı anda ,mermi, hava direnci ile yavaşlamaya başlayacaktır.

Ecnebi memleketlerde meraklı dimağlar bu araştırmaları yaparken ülkemizde ki experler, mermi penetrasyon değerlerine etki eden kuvvetleri incelerken tıkalı ketçap şişesi silkeleme tekniğini geliştirmişlerdir. Bu teknikte experler, tabancanın ateş etmeden önce sanki ağzında tıkalı bir şey varmış ve onu çıkartmak için silahı yukarı kaldırıp aşağı hızla silkeleyip, tam aşağı noktada tetiğin çekilmesiyle merminin daha fazla işlediğini iddia etmektedirler. Çok tehlikeli bir yaklaşım olan tıkalı ketçap şişesinin silkeleme tekniği kesinlikle tavsiye edilen bir uygulama olmayıp bu konuda kendini yetiştirmiş kişileri mümkünse duvar arkasından kafayı çıkarmadan takip edilmesi dikkat edilmesi gereken en önemli husustur.

Saygılarımla

Resim
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 31 May 2016, 16:07 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 17 Tem 2012, 16:48
Mesajlar: 839
Konum: Merzifon
Yaş: 43
Alıntı:
Bundan dolayı 190 metre mesafeden yapılan atışın delme miktarı 45 metre mesafedekinden fazla olmuştur. Bu bir bakıma mermi namludan çıktıktan sonra hızlanmasına devam ederek uzak mesafelerde daha fazla deler efsanesine getirilecek bir açıklama da sayılabilir. Barut gazının mermi arkasındaki basıncı sıfırlandığı anda ,mermi, hava direnci ile yavaşlamaya başlayacaktır.
45 Metredeki penatrasyonun 190 metreden az olmasının nedeni, muhtemelen, mermi çekirdeğinin ilk 45 metre içerisinde tam stabil şekilde dönmüyor olmasındandır. Mermi nasıl hızlanacak? Roket mi bu! Belki ilk 1 metrede falan cüzi miktarda hızlanıyordur.

"Tıkalı ketçap şişesi silkeleme" olayına diyecek laf bulamıyorum. Allah akıl fikir versin...


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 31 May 2016, 17:54 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Sayın merzifonlu,

Resimde görüleceği üzere merminin gidiş yolunun açısı ile mermi ekseninin arasındaki açı, benim yalpa açısı olarak adlandırdığım , ancak Türkçe karşılığını bilmediğim yaw of repose yada yaw angle olarak yabancı literatürlerde geçen açının büyüklüğü penetrasyon karakterisitiğine etki eder. Aşırı bir misal olarak eğer o açı 90 derece olursa mermi yanlamasına vuracaktır. Seyahat açısı ile mermi ekseni Aradaki açı ne kadar düşük ise mermi o kadar denge durumuna gelmiş demektir. Normal durumlarda mermi namludan uzaklaştıkça aradaki açının daralması ve denge durumuna gelmesi gerekmektedir. Mermi dönüş hızı değişmemekte, dönüş hızının etkisi ile mermi denge durumuna geçmektedir. Merminin çarpma anındaki eğilimi aynı çiviyi tam dik olarak değilde hafif yanlamasına tutup üzerinden dik olarak vurarak çakmaya çalışmamıza benzer şekilde, darbenin yönüne değilde farklı yönlere gitmeye çalışmasına benzetilebilir. Çivi ya yamulacak yada yanlamasına gidecektir.

Saygılarımla

Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2016, 13:17 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 29 Mar 2015, 23:00
Mesajlar: 206
Yaş:
Resim

Topaçlar da çevrilmeye başlandıktan belli tur sonra yalpa yapmayı bırakır ve stabil bir hal alır.

Ama bir elden çıkan topaçla bir mermi arasında çok fazla fark var, topaç kontrolsüzce elden çıkar ve zamanla toplar ama doğrusal bir namludan çıkan mermi de bu yalpanın oluş sebebi ne olabilir? Acaba merminin namludan ayrılışı esnasındaki o muazzam basınç mermiye az da olsa yalpa yaptırarak yolun başında bu sorunlara sebep olabilir mi?Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2016, 18:30 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Sayın Desert Storm,

Maalesef paylaştığınız linki açamadım.

Mermiler yivlere oturma, aerodinamik yapı, namlu ağzından çıktığı anda serbet kalan ve önüne geçen basınçlı gazların etkisi, fiziksel yapısının havaya karşı gösterdiği direnç vs. gibi bir çok faktörün etkisi altındadırlar. Bu etkiler yüksek hız sebebiyle güçlüdürler. Fişek yatakları, mermilerin kendileri,yivsetler bir takım toleranslar dahilinde imal edilirler. Tolerans dahilinde olan bu değerler kullanma yada yıpranmaya bağlı olarak tolerans dışına da çıkabilirler. Fişek yatağındaki mermi çok sıkı bir şekilde yerine oturmaz. Yine merminin ateşlenmesi ve yivsetler tarafından kavranması arasında çok kısada olsa merminin seyahat ettiği bir mesafe vardır. Çok kısa bu mesafeler ve tolerans aralıkları olsa dahi, Yivlerin mermiyi kavraması esnasında Mermi ekseni ile namlu ekseni bir kaç derecelik farklar gösterebilir. Yada merminin namludan çıktığı anda kendisinden kaynaklanan yapısal bozukluklar yada üzerindeki ufak darbecikler, yiv setlerin açmış olduğu kanallar gibi faktörler karşılaştığı hava direnci sebebiyle dengesini bozabilir. Marlin firması mermi üzerinde daha az deformasyon yaptığı ve atış hassasiyetine katkıda bulunduğu düşüncesiyle ile 40 yılı aşkın süre mikro yivli namlular üretmiştir. Merminin namluyu terketmesi esnasında bir tarafının daha erken namludan ayrılması, belkide gözle görülmeyen milimetrenin binde biri mertebesinde sayılabilecek bir mesafe olsa dahi bu esnada oradan erken çıkan basınçlı gazlar mermi üzerine asimetrik etkide bulunabilir. Kendi etrafında dönme hareketi hem namlu ağzına yakın mesafelerde yalpalama tabir edebileceğimiz salınımların elimine edilmesini sağlar , hemde uzak mesafelerde hızının düştüğü aşamalarda tekrar maruz kalmasını önler.

Bu etkilerin gözlenmlenebilmesi için çok hassas ve sofistike cihazlar gerekmektedir. Zira kurşunlar çok hızlı hareket etmekte ve bu hareketin belirli mesafelerde ölçülmesi yada fotoğraflanması için ciddi para tutan elektronik techizat yanında bu bilgileri yorumlayabilecek eğitmili kişiler de lazımdır. Bu konu ile ilgili ayrıntılı görsel ve bilgileri aşağıdaki iki linkte bulabilirsiniz. Linkte araştırma laboratuvarının ve techizatlarının resimleride bu tazr araştırmaların nasıl yapıldığı hakkında fikir verecektir. Eğer matematik ve formulasyonlara aşina iseniz tüm bu hareketlerin matematiksel katsayılarını ve formülleri de mevcuttur. Ancak bizim gibi merak seviyesinde ilgililler için bu formüller oldukça ağır olmasına rağmen genel içerik olarak merminin hareketlerinin anlaşılması için yeterlidir.

http://ffden-2.phys.uaf.edu/212fall2001 ... m#Contents
http://enu.kz/repository/2009/AIAA-2009-310.pdf


Saygılarımla


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye