TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 17 Oca 2018, 11:44

Tüm zamanlar UTC+03:00


Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 18 Şub 2016, 12:55 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Merhabalar,

Yüksek bir süratle namludan çıkan ve kendi etrafında dönme hareketi ile stabilize olmuş konvansiyonel FMJ mermi çekirdekleri canlı dokuya çarptıkları zaman geldiği doğrultuda yoluna devam etme eğilimindedirler. Merminin geçtiği yol yara kanalını oluşturur ve bu yara kanalının genişliği ve yüksek hızla çarptığı anda oluşturduğu geçici kavitasyon merminin öldürücülüğüne doğrudan etkilidir. Özellikle düşük çaplı askeri mermilerin hızının ve enerjisinin büyük kısmını kaybettiği uzak mesafelerde öldürücülüğünü arttırmak için Lahey sözleşmesinin bağlayıcı maddelerine de uygun olma şartını da sağlayarak, balistik uzmanları mermi çekirdeklerinin iç kısmında bir takım değişikliklere gitmişlerdir.

Normal koşullarda canlı dokuya çarpan mermi yiv ve setlerin kendisine vermiş olduğu dönme kuvveti ile beraber stabilizasyonunu koruyarak atış istikameti yönünde, ucu kısmı ileride kalacak şekilde hareket etme eğilimindedirler. Özellikle çapı düşük askeri çaplar yakın mesafelerde sahip olduğu yüksek hızın oluşturduğu hidrostatik şok ile yara kanalında uzak dokularda da tahribata neden olurlar ve öldürücülüğü yüksektir. Bu hidrostatik şokun oluşturduğu geçici kavitasyon yara kanalından uzaktaki dokuları tahrip edebilecek, damarları koparabilecek hatta kemikleri bile kırabilecek kadar güçlüdür. Ancak mesafenin uzaması ve hızın düşmesi ile beraber bu etkide azalır.Tahribat sadece yara kanalı içerisinde meydana gelir. Çapı küçük olan mermi de hayati organ ve damarlara isabet etmedikçe fazla etkili olmaz. Günümüz askeri çaplarında Rusların kullanmış olduğu 5,45 x39mm mermisi bu dezavantajı bertaraf etmek için hedef çarptığında takla atmaya başlayacak şekilde ki dizaynıyla göze çarpan modern mühimmatlardan birisidir. Bunu sağlamak için mermi ceketinin iç uç kısmı boş bırakılarak denge noktası arka kısmına kaydırılmıştır. Bu etkiyi sağlamak için dıştan normal FMJ görünümündeki çekirdeğin uç kısmı ya boş bırakılır yada aliminyum gibi kurşundan daha düşük yoğunluğa sahip başka bir metal yada preslenmiş kağıt ile doldurulur. Böylece yüksek yoğunluklu kurşun nüve çekirdeğin arka kısmında kalarak çekirdeğin araka kısmını ön kısmından daha ağır hale getirir. 303 British (7,7 İngiliz) Mark VII fişeğide bu özelliği kullanan eski mermilerden bir tanesidir.

Bu şekilde dizayn edilen mermiler uçuşuna normal bir şekilde devam eder ancak canlı dokuya çarptığında hafif olan ön kısım ve daha ağır olan arka kısmından dolayı merminin stabilizesi bozulur. Hedefe çarptığında ağır olan arka kısım hafif olan ön kısmından daha hızlı hareket etmek ister ve stabilizesi bozulan mermi takla atmaya başlar. Çarpma eğer yakın mesafede yüksek hızlarda gerçekleşirse mermi birkaç parçaya ayrılabilir. Hedef içinde bu şekilde hareket eden mermi canlı dokuda yüksek tahribata sebep olur ve yanlamasına da hareket ettiğinden daha geniş bir yara kanalı bırakır. Bu mermi hedefe giriş ve çıkış noktaları arasında doğrusal bir düzlem oluşturmayabilir ve doğrusal olarak hareket etmeyebilir. Mermi çekirdeğinde herhangi bir oyuk yada kurşun nüveyi açıkta bırakacak şekilde yarım ceketli olmadığından Lahey anlaşmasının spektlerine de aykırı değildir.

Merminin çarpma istikametinden sapmasına sebep olan faktörlerden bir diğeri de düşük yiv set turudur. Değişik boylarda mermi çekirdeklerini stabilize etmek için gerekli olan yiv set tur sayısı merminin boyu çapı ve ağırlığına göre hesaplanır. M16 tüfeklerinin ilk olarak muharip birliklere dağıtıldığında ilk gelen bilgiler tüfeğin küçük çapına oranla düşman askerleri üzerinde ciddi ve korkunç yaralanmalara yol açtığı yönündeydi. 1:14 ( 355 milimetrede bir tur) yiv set turuna sahip olan namludan çıkan mermi canlı dokuya çarptıktan sonra stabilizasyonunu kaybediyor ve taklalar atarak ciddi yaralanmalara yol açıyordu. Ancak bu düşük tur miktarı uzun mesafelere isabetli atış için mermiye gerekli stabilizasyonu sağlayamamasından dolayı 1:12 ye (1:305mm) , daha sonraları ise 55 grain ağırlığındaki M193 çekirdeğinin yerine kullanılmaya başlanan 62 grainlik daha ağır ve uzun SS109/M855 çekirdeklerinin stabilizasyonunu sağlamak için 1:7 ye (1:178mm) çıkarılmıştır. Yiv Set tur sayısının arttırılması uzun mesafelerde isabet oranını arttırmasına rağmen silahın ilk başlarda gözlemlenen ciddi yaralar açma gücünü azaltmıştır. 5,56mm nato nun hedefe çarptığında parçalanma hız limiti 760mt/sn dir. Bu hızın altında mermi çekirdeği deformasyona uğrar ancak kemik gibi sert dokulara çarpmadıkça parçalanmaz.

Oldukça uzun bir çekirdek profiline sahip 22 Lr mermi çekirdekleri de hedefe çarptığı anda özellikle yetersiz yiv set tur sayısına sahip tabancalardan ateşlendiklerinde stabilizasyonunu kaybetmeve uçuş yolu doğrusunun dışına çıkma eğilimi gösterirler.

Aslında kağıt üzerinde gördüklerimiz ile gerçekleşenler her zaman birbiriyle uyumlu olmamaktadırlar. Örneğin günümüz standartlarına göre enerji ve hız bakımından oldukça zayıf addedilen 38/200 MK I fişeği İngiliz silahlı kuvvetlerince 1922-1963 yılları arasında kullanılmıştır. Aslında 38 S&W ile çap ve boyut olarak aynıdır. İlk 38 rakamı çapı, ikinci 200 rakamı çekirdek ağırlığını ifade eder. 200 grainlik (13 gr) yumuşak kurşundan imal edilmiş uzun çekirdek namluyu 190 mt/sn gibi çok düşük bir hızla terkeder. Fakat yumuşak kurşundan yapılmış, çapına göre uzun, ağır ve düşük hızlı çekirdek canlı dokuya çarptığında stabilitesini kaybederek yuvarlanmaya başlar ve düşük hızından dolayı tüm enerjisini canlı doku üzerinde tüketerek ciddi yaralanmalara yol açar. Daha sonra Lahey konvensiyonu uyarınca mermi çekirdekleri bakır ceketli ve 178 grainlik daha hafif olanlarıyla değiştirilince silahın performansının düştüğü ön cephede savaşan subaylarca rapor edilmiştir. Bu yeni fişek MK II olarak adlandırılmıştır. Kağıt üzerindeki hesaplamalara göre oldukça marjinal sayılan bu fişek uzun yıllar envanterde kaldığına göre, bir dünya savaşı ve sayısız sömürgelerin bağımsızlık savaşlarıyla mücadele etmiş olan ingiliz subayları zayıf bir mermi olarak düşünülen 38/200 performansından oldukça memnun kalmış olmalılar.


saygılarımla


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye