TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 22 Kas 2017, 06:41

Tüm zamanlar UTC+03:00


LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 12 Şub 2016, 18:33 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Merhabalar,

Yiv set tur dönüş oranının namlu çıkış hızına olan etkisi, balistiğin üzerinde çok fikir yürütülen ancak etkisi farklı algılanan konularından birisidir. Bu zor soruya verilebilecek en doğru cevabı arayan Bryan Litz, "Modern Advancements in Long Range Shooting" kitabında, kendi soyadı ile anılan ve Litz testi olarak bilinen testleri yapmış farklı yiv set tur oranlarının ilk hıza olan etkisini incelemiş ve bulduğu sonuçları dökümante etmiştir. Ülkemizde genel, yaygın ve yanlış bir inanış olarak merminin bir tur dönüşünü daha kısa mesafede tamamladığında, yani daha hızlı döndüğünde,ilk hız ve menzilinin artacağı yönündedir. Aslında olaya mantiki açıdan baktığımızda , tam tersi bir durum olarak,barut gazının ittiği merminin rotasyonel hızı artarken yiv set dönüşünün zorlaması ile ilk hızının azalması gerekmektedir.

Yiv set dönüş turunun artması ve azalmasının namlu ik hızına nasıl bir etkisi vardır ve bu etki ne kadar büyüktür? sorusunun cevabını Litz yaptığı test ile vermiştir.

Litz'in yapmış olduğu bu deneyi paylaşmanın silahseverler forumdaşlara faydası olacağını düşünüyorum.
Litz denemede aynı mekanizma,kundak,mermi, kullanmış, aynı boya ancak değişik yiv set tur dönüş sayısına sahip farklı namlular kullanarak namlu çıkış hızlarının ortalamasını almıştır.

1:20,3cm (1:8") tur dönüş ortalama hız 807,4mt/sn (2649 fps)

1:30,48 cm(1:12") tur dönüş ortalama hız 809,8 mt/sn (2657 fps)

Yapılan testlerden tur dönüş oranı arttığında bunun namlu ilk hızına negatif bir etkisi olduğunu ancak bu etkinin önemsiz sayılabilecek kadar az olduğunu görmüştür.
Tabi burada yiv set derinliği, yüzey kalitesi vs gibi tali konularda eleştiri getirilebilir olmasına rağmen, olan etkinin ihmal edilebilir düzeylerde çok çok az olduğu net ve açıktır.

Yiv ve setler mermiye kendi etrafında bir döngüsel hız vererek stabilizasyonunu ve uçuş yolu üzerinde kararlılık sağlamak böylece rüzgar vs. gibi diğer faktörlerden daha az etkilenmesi amacıyla yapılırlar. Bu tur sayısısının doğru seçilememesi özet alarak aşağıdaki problemlere sebeb olur.

Yiv set tur sayısının kullanılan çekirdeğe göre düşük belirlenmesi durumunda belirli bir mesafeden sonra mermi stabilizasyonunu kaybedecek ve taklalar atmaya başlayacaktır.Bunun en bilinen ve meşhur örneği M16 silahlarında daha ağır ve uzun olan SS109 çekirdekleri kullanılmaya başlandığında yaşanan problemlerdir.

Yiv set tur sayısının gereğinden hızlı seçilmesi durumunda mermi aşırı stabilize olacak, uçuş yolu boyunca burnunu namlu eksenine paralel tutmaya çalışacak ve hedefe dik açı ile vurmayacaktır.

Uygun yiv set turunda ise mermi eksenini uçuş yolu ile paralel yutacak , burnu uçuş yolu ile aynı eğriyi çizerek hedefe burnu ile dik olarak vuracaktır.

Yiv set tur oranı belirlenmesi ilk hızdan ziyade merminin yukarıda sayılan uçuş yolu boyunca stabilizasyonunun sağlanması meseleleri ile yakından ve doğrudan alakalı olduğu sonucuna varmak yanlış olmayacaktır.

Yiv set tur sayısının belirlenmesinde kullanılan greenhill formülünün kurşun nüveli çekirdeklerin stabilizasyonu için gerekli tur oranının bulunmasında kullanılan değerlerin içeriğinden de tur oranının belirlenmesinde göz önüne alınması gereken ana faktörler görülmektedir.

Tur oranı= CxDxD/L oranında C=150( 853 mt/sn yeye kadar bu sabittir. Daha hızlılar için 180 kullanılır) D mermi çapı, L de merminin boyudur.

Saygılarımla


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Şub 2016, 18:53 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 01 Kas 2015, 01:12
Mesajlar: 1141
Yaş:
Benim de merak ettiğim bir konuydu. Elinize sağlık.

_________________
Resim
Resim


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye