TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Kas 2017, 10:31

Tüm zamanlar UTC+03:00


LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2015, 11:19 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Merhabalar,

Forumun yeni bir üyesi olarak özellikle sayın strongarm’ın vermiş olduğu kıymetli bilgilerle ve diğer forumdaşların da katkılarıyla silah severler için zengin ve seviyeli bir içeriğe sahip olan foruma benimde bir katkımın bulunmasını isterim. Silahların yaralama gücü ile ilgili olarak yurtdışında yapılmış olan ve oldukça önemli olduğunu düşündüğüm bazı araştırmaların ellerinde ateşli silah bulunduran bizlere, sahip olduğumuz silahın yaralama potansiyelini anlamamıza yardımcı olacağını düşünüyorum.

Etkili menzil ile mermi çekirdeğinin yaralama enerjisini taşıyacağı mesafe genellikle silah kullanıcıları arasında kavram kargaşasına sebep olmaktadır etkili menzilin haricinde silahın etkisiz olacağı gibi yanlış bir inanış bir çok yaralanma hatta ölümle sonuçlanan kazaya sebep olabilir. Bir merminin yaralama gücü ile ilgili olarak bir çok bilimsel araştırma ve deneyler yapılmıştır. Bunlardan başlıcaları Journee'nin 1907 yılında, Mattoo'nun 1974 yılında ve en son olarak patolojist, adli tıp ve ateşli silah uzmanlarından oluşan bir ekibin ( V.J.M. DiMaio, A.R.Copeland, Besant Matthews, L.A. Fletcher, A.Jones)1982 yılında yaptığı denemelerden oluşan araştırmalardır. Hepsi yaklaşık olarak aynı sonuçlara varmış olmasına rağmen en son yapılan araştırmanın en azından daha gelişmiş techizatlar kullanılarak yapılmasından dolayı mermi çekirdeklerinin yaralama potansiyelinin anlaşılması bakımından gerekli bilgi altyapısını oluşturacağını düşünüyorum.

Ekibin yaptığı araştırmanın başlığı “Havalı silah saçmalarının ve kurşunların deriye nüfuz etmesi için gerekli minimum hızlar” yada orijinal ismiyle “Minimal velocities necessary for perforation of skin by air gun pellets and bullets”. Yapılan araştırmaların gerçeğe en uygun sonuçları verebilmesi için kadavralardan ve cerrahi müdahele ile alınmak zorunda kalan insan bacakları üzerine atışlar yapılarak sonuçlar elde edilmiştir. Denemelerde 4,5mm havalı tüfek, 5,5mm basınçlı tüple çalışan havalı tüfek, ve 38 kalibre 51mm namlulu Smith Wesson marka toplu tabanca kullanılmıştır. Havalı tüfeklerde diabolo tarzı saçma , 4,5mm olan 8,25 grain, 5,5mm olan ise 16,5 grain ağırlığında, 38 kalibre tabancada ise yuvarlak uçlu 113 grainlik mermi kullanılmıştır. Değişik hızları yakalayabilmek için değişik barut haklarıyla el doldurulması fişekler kullanılmış ayrıca mesafe ayarlanarak istenilen hızlar yakalanmaya çalışılmıştır.
4,5mm havalı tüfek saçması 88mt/sn hızda deriyi delebilmiş, 101mt/sn hızda ise deriyi delip gecerek alltaki dokuya saplanmıştır. 5,5mm havalı tüfek saçması ise 68mt/sn hızda deriyi delmiş, 87 mt/sn hızda ise deriyi delip geçerek alttaki kas dokusuna nüfuz etmiştir. 38 kalibre mermi çekirdeği ise 51mt/sn de deriyi delmiş 58 metre saniyede ise 4cm derinliğe işlemiştir. Hız 73 metre saniyeye çıktığında ise işleme derinliği 6cm olarak ölçülmüştür. Mermi ağırlığı arttıkça nüfuz etmek için gereken minimum hız azalmaktadır.

Journee'de 1907 yılında 11,25mm çapında ve 8,5 gram ağırlığında mermi çekirdekleriyle yaptığı denemelerde 70mt/sn hızda ki merminin deriyi delerek kas dokusuna Birkaç santimetre işleyebildiğini gözlemlemiştir. Yine Matto'da 71mt/sn hızdaki 8,5mm çapındaki 4,5 gramlık merminin 2,9 cm olarak kas dokusuna işlediğini gözlemlemiştir. Yaklaşık 80 yıl içinde yapılan araştırmaların hemen hemen hepsi birbirine yakın sonuçlar vermiştir.

Balistik bilimine biraz ilgi duyanların mutlaka adını duymuş olduğu,maalesef Türkçe tercümesi olmayan Hatchers’in not defterinde (Hatcher's notebook), Hatcher merminin yukarıya doğru ateşlendiğinde yeryüzüne geri dönüş hızlarıyla ilgili bir seri denemeler yapmıştır.

Mermi çekirdeği namludan belirli bir hızla çıktıktan sonra, havanın oluşturduğu, kendisine etki eden bir takım kuvvetlerin etkisindedir. Sahip olduğu hız enerjisiyle ileriye doğru hareket ederken havanın sürtünme kuvveti de onu yavaşlatır. Bu konuda Julian S. Hatcher ve Lucien C.Haag çeşitli deney ve araştırmalarla merminin hareketini gözlemlemiştir ve aşağıda belirtilecek bazı sonuçlara ulaşmıştır.

Ortalama bir yivli tüfek tam dik olacak şekilde havaya doğru ateşlendiğinde maksimum yüksekliğe (havanın sürtünmesiyle ve yerçekiminin etkisiyle hızının yavaşlayarak sıfıra düştüğü nokta) yaklaşık olarak 20 saniyede 2750 metrede ulaşır. Yere düşmesi ise yaklaşık 40 saniye sürer. Dik olarak ateşlenen mermi yere ters olarak düşer.

Hatcher yaptığı deneylerde dik olarak ateşlediği 9,7 gramlık M2 fişeğinin hareketlerini incelemiştir. Çekirdek 42,9 saniyede tabanı üzerine geri düşmüş, çam tahtası üzerinde 1,6 milimetre derinliğinde bir iz bırakmıştır. Geri düşüş esnasında yere çarpma hızı saniyede 91 metre olarak ölçülmüştür.(uçaktan serbest olarak atlayan paraşütçülerin hızı yaklaşık -55metre saniyedir). Düşüş esnasında çekirdeğin yiv ve setler ile kazanmış olduğu 300,000/rpm dönüş hızı değişmemektedir. (1:180mm yiv turuna sahip M16A2 tüfeğinden çıkan kurşun yaklaşık 315.000 rpm dönüş hızına sahiptir) Zira hava sürtünmesinin dönme hızı üzerine olan etkisi önemsiz denecek kadar azdır. Bu dönme hızından dolayı kararlı bir yapıya sahip olan çekirdek aynı uçuşa başladığı anki gibi ucu yukarıda olacak şekilde geri düşer. Bu deneyler çok kolay olmamış ateşlenen 500 adet merminin sadece 4 tanesi istenilen lokasyonlara düşmüştür.

Yine bir başka deneyde baş aşağı doldurulmuş bir 9,7 gramlık M2 çekirdeği tam dik olacak şekilde ateşlendiğinde geri dönüş süresi 30,4 saniyeye düşmüştür. Bunun sebebi ise sivri ucu aşağıya doğru dönük olan çekirdeğin hava sürtünmesinden daha az etkilenmesidir.

Haag ise yaptığı araştırmalarda 22 kalibreden 30.06 çapa kadar değişik fişekleri kullanmıştır. 6,35mm fişeğin geri gelmesi 25 saniye sürerken M193 çekirdeğinin dönüşü 77 saniye sürmektedir. Yine 6,35'in maksimum çıkabileceği yükseklik 700 metre iken bu 11,7 gramlık 30.06 için 3080 metre olarak görülmüştür. Hızlar ise .22 kısada 40 metre saniye iken, 30.06 da 98 metre saniyedir. Bu arada yukarıda verilen bilgilerin ışığında belirtmek gerekir ki canlı dokuyu delebilmek için mermi ağırlığına bağlı olmak üzere 50-60 mt/sn hız yeterli olmaktadır.

Balistik programları 9mm parabellum merminin 500 mt mesafede 188mt/sn, 1000 metrede 105mt/sn hıza sahip olduğunu göstermektedir. Her nekadar mermi tip ve markasına göre bu hızlarda bazı değişiklikler olabilecekse de bu mesafelerde, ülkemizde en çok bulunan, MKE dolularının da bu mesafelerde yaralama gücüne haiz olduğu düşünülebilir.

Görüldüğü üzere havaya doğru ateşlenmiş mermilerde serbest düşüşlerinde dahi potansiyel olarak yaralama gücüne sahiptir. Özellikle meskun mahallerde atılan mermiler isabet ettikleri baş bölgesinde önemli yaralanmaya sebep olabilmektedir.

Yukarıda verilen bilgilerin ışığında mermi çekirdeğinin ne kadar uzak mesafelerde ve düşük hızlarda bile yaralama gücüne haiz olduğu açıkça görülmektedir. Umarım bu yazı okuyanların silahlarını ateşlemeden önce hedefi ıskalayan merminin gideceği yeri daha iyi düşünerek ve emniyet tedbirlerine daha çok özen göstererek atış talimi yapmalarına vesile olur.

Saygılarımla


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2015, 15:06 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 12 Tem 2012, 09:16
Mesajlar: 669
Yaş:
Sayın çoti,


Son derece önemli paylaşımınız için teşekkürler. Özellikle, sevincini silahla gösteren bir millet oluşumuz nedeniyle, hiç
düşünülmeden, yer gözetmeden havaya ateş etmenin sıradan olduğu coğrafyamızda, bazı kavramların çok iyi anlaşılması
gerekmektedir.

Fizikte; "Limit Hız", ortak üniversal lisan kabul edilen İngilizce'de "Terminal Velocity" olarak tanımlanan oluşum, yüksekten
serbest olarak düşen cisimlerin, hareket ettiği gaz veya sıvının kaldırma gücü ihmal edildiğinde, yerçekimi ivmesi ve kütlesine
bağlı olarak kazandığı hızın, bir süre sonra düşme yönüne dik yüzeyi, sürtünme katsayısı ve devinim ortamı yoğunluğuyla
ters orantılı olarak sabit bir değere ulaştığı ve o şekilde devam ettiğinin ifadesidir.

Buna göre, belli bir itici güçle dik yönde yukarı atılan cisimlerin yere düşüş hızı, çıkışından daha az olacaktır.

Ancak, bu hız, kütle ve sürtünmeye muhatap yüzeye bağlı olarak hiç bir zaman ihmal edilebilecek bir değer değildir. 9mm
bir tabanca çekirdeğinin bu şekilde kazandığı sürat, denemelere göre 60 M/San. civarındadır ve bu, aynı kütlenin, bir sapanla
yatay olarak atıldığı hızın yaklaşık iki katına eşit, kimsenin küçümseyebileceği bir rakam değildir. Kafatasını kırabilir, göz
çıkartabilir, sürtüme nedeniyle ısındığı cihetle, sadece değerek dahi insan derisini dağlayabilir.

Tekrardan teşekkürler sayın çoti.Saygılar.

_________________
Mouth opens wide hides head behind.


En son strongarm tarafından 27 Kas 2015, 16:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2015, 10:28 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Sayın Strongarm teşekkür ederim.

Silahların yerleşim alanlarına yakın bir şekilde ateşlenmesi sonucu oluşan yaralanmalara bir arkadaşım 80 li yıllarda bizzat şahit olmuştu. Bana aşağıdaki olayı kendisi anlatmıştı.

Banka kuyruğunda beklerken önündeki adam birden kendini yere atıp "yandım anam, sırtım" diye feryadı basmış. Bunlarda tabii ilk önce ne oduğunu anlamamışlar. Adam sırtım sırtım diye bağırdığı için ilk önce sırtındaki paltoyu çıkartmışlar. Ceketin ensesinden beline kadar yırtılmış olduğunu görmüşler. Ceketide çıkartınca adamın sırtının mosmor kan topladığını görmüşler ve buna sebeb olan mermi çekirdeğide oradaymış. Mermi çekirdeği o kadar süratle adamın ensesinde içeri girmişki ceketini bile yırtmış. O esnada silah sesi falanda duymamışlar. Muhtemelen uzak mesafeden ateşlenen bir mermi vatandaşın ensesinden içeri girmiş. Adamın şansı varmış ki mermi kafasına isabet etmemiş. Bir makalede gökten düşen mermi çekirdeklerini üzerine kanatçık takılmış 10cmlik insaat demirinin 5 katlı bir apartmandan adamın kafasına atmaya benzetildiğini okumuştum. Merminin etkisini açıklamak için güzel bir benzetme yapmış. SAyın Azap'ında belirttiği gibi yerleşim yerlerinde bu tarz fiilllerin uygulanmasından çıkacak üzücü sonuçlar hem cezai hemde vicdani olurak ağır yük getirecektir.

saygılarımla


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye